نظر سنجی 76 امین مسابقه عکاسی مکمل
شارژ کلوب هاي مامي سايت
بازارچه کالاي دست دوم رسانه مامي سايت
Like Tree130Likes

موضوع: غذاها و خوردنیهای استان گلستان

نمایش نتایج: از 1 به 8 از 28
صفحه 1 از 4 1234 آخرینآخرین
    مدیر انجمن
    سامره آواتار ها
    سامره صفری
    میزان امتیاز
    200
    پسند شده
    6732
    پسند کرده
    3866

ویترین مدال ها

غذاها و خوردنیهای استان گلستان

دوستان خوب متولد یا مقیم استان گلستان لطفا دستورای غذاها و خوردنیای این استان رو اینجا به اشتراک بذارید.
    agh banoo این نوشته را پسندیده.
    هرکه خود داند
    و
    خدای دلش،
    که چه دردی ست
    در کجای دلش ...

#هواى_حوا

2. بانک بند ناف
    عضو خانواده بزرگ مامی سایت
    mahboub 89 آواتار ها
    میزان امتیاز
    97
    پسند شده
    3681
    پسند کرده
    599

چکدرمه

چکدرمه غذای سنتی ترکمنها ست.
    مواد لازم: گوشت نيم كيلو، پياز: 2 عدد بزرگ، رب گوجه فرنگي: 2 قاشق غذاخوري، روغن: به مقدار لازم، برنج شسته و خيس شده: چهار پيمانه، نمك و فلفل: به ميزان لازم.
    طرز تهیه: ابتدا گوشت را در روغن سرخ كرده و سپس پياز را به آن اضافه مي كنيم تا خوب سرخ شود. پس از آن رب گوجه فرنگي را اضافه كرده و سرخ مي كنيم. زماني كه مواد خوب سرخ شد آب را به آن اضافه كرده تا گوشت خوب پخته شود. بعد از پخته شدن گوشت، برنج را به آن اضافه كرده و مي گذاريم تا به مدت يك ساعت با شعله كم برنج دم بكشد.

این دستور اصلی بود ولی یک روش دیگه از یکی از دوستای ترکمنم یادگرفتم که گوشت رو جدا با نمک و فلفل و دارچین و پیاز بخارپز می کنیم و وقتی پخت سرخش می کنیم و جدا توی یک قابلمه روغن می ریزیم و رب رو توش خوب تفت میدیم و ادویه و آب بهش اضافه می کنیم و بعد برنجو توش می ریزیم و وقتی خواستیم برنجو دم کنیم گوشت رو می ذاریم لای برنج و دم می کنیم.
    من از گوشتی که به این روش پخته شده استفاده کردم:
    غذاهاي سنتي استان های خراسان

اینم ته دیگش

میشه این غذارو با مرغ هم درست کرد که باید مرغ رو جدا با روغن خوب سرخ کنیم و بذاریم روی برنج.

ویرایش توسط mahboub 89 : ۱۳۹۲/۰۸/۲۵ در ساعت ۰۴:۳۸ بعد از ظهر
    mitra40, مرجان.ر, *termeh* و 12 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.

Adorina آواتار ها
    میزان امتیاز
    82
    پسند شده
    1788
    پسند کرده
    284
    سلام من اهل گنبد هستم. یه دختر ترکمن
    ترکمن ها غذاها و شیرینی های زیادی دارن که طرفدارای زیادی هم داره من اسم چند تا از شیرینی ها و غذاها رو میذارم . شیرینی ها : بیشمه، تاتار چورگ، قاتلاما، یاپما چورگ، کلوچه .غذاها : چکدرمه، بورگ، سو بورگ، قولاغ، باسترمه.
    mahboub 89, سامره, parvaneh jon و 2 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.

parvaneh jon آواتار ها
    میزان امتیاز
    15
    پسند شده
    685
    پسند کرده
    427
    عزیزم میشه دستور و طرز تهیه شونو بذاری ؟ممنون
    قورمه سبزی

ejeh gol این نوشته را پسندیده.

میزان امتیاز
    2
    پسند شده
    293
    پسند کرده
    332
    با سلام adorina عزیز من هم ترکمنم پروانه جون من هم یک گرگانی در عسلویه هستم از محبوبه 89 عزیز هم بابت دستور چکدرمه تشکر میکنم فقط من چند تا نکته ای که بلدم رو اضافه میکنم خوشمزگی این غذا به تفت خوردن زیاد گوشت و پیازه همچنین بهتره که مرغ یا گوشت در همون ابی که بعدا برنج بهش اضافه میشه پخته بشه تا مزه گوشت به خورد برنج بره وقتی برنج رو ریختین اب باید حدود 2 بند انگشت بالاتر از برنج باشه باشعله متوسط اب کشیده بشه بعد در حین دم کشیدن اروم با کفگیر برنج رو بر میگردونیم تا همه جا یکسان دم بکشه این غذا بهتره در قازان درست شه (انشالله اگر عمری باقی بود و اپلود عکس رو یاد گرفتم عکسش رو میدارم)
    در مورد بورگ: ابتدا خمیر رو درست میکنیم والله من مواد رو چشمی میریزم شامل اب ولرم-کمی نمک-خمیرمایه فوری(اگه فوری نباشه حتما باید عمل اورد)-ارد رو باید کم کم ریخت ورز میدیم تا خمیر لطیفی بدست بیاد که نه سفت باشه و نه شل (وگرنه موقع باز کردن خمیر اذیت میشیم )بعد کمی در حدی که سطح خمیر چرب بشه روغن میزنیم و با پارچه پوشونده و داخل کابینت یا جایی که هوا نخوره میزاریم میریم سراغ مایه گوشتی:گوشت چرخ کرده +پیاز رنده شده اب گرفته شده +سیب زمینی پخته رنده شده (نیم پخت بشه کافیه )+زرشک +نمک و فلفل رو با هم ورز داده کنار دستمون میذاریم خمیر رو چک میکنیم (اگه خمیر مایه مشکلی نداشته باشه تا 1 ساعت ورز میاد) اگه اماده شده ازش به اندازه یه نارنگی درشت برداشته و میذاریم 10 دقیقه دیگه استراحت کنه(حدود 10 تا گلوله درست کنین و توشو پر کنین و سرخ کنین و باز 10 تا دیگه تا چونه ها سفت و خشک نشن و خمیر موقع سرخ شدن ترک برنداره که باعث شه روغن بره توی بورگ) حالا چونه ها رو به شکل بیضی باز کرده یه سمت بیضی از مایه گوشتی رو پهن کرده سمت دیگه بیضی رو روش گذاشته و با انگشت به هم میچسبونیم و در قازانی که روغن درش داغ شده (شعله متوسط )اروم میذاریم و دو طرفش رو سرخ میکنیم اگه خواستین کم کالری تر باشه در فر بدارید که به نظر من در روغن خوشمزه تر میشه
    دستورای دیگه رو هم به مرور میذارم
    فرفر1, aydaa, hengamehh و 3 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.

zahra m آواتار ها
    میزان امتیاز
    1
    پسند شده
    21
    پسند کرده
    31
    [IMG][/IMG] چکدرمه!!1
    این نوع غذا از نظر پخت و مواد آن، نزدیک به استامبولی پلو در نزد فارس ها است. غذایی است، چرب و خوشمزه که غذای سنتی ترکمن محسوب می شود.
    مواد تشکیل دهنده ی چکدرمه:
    1- برنج
    2- گوشت (گوشت گوسفند یا ...)
    3- روغن کنجد (در سال های اخیر روغن های پنبه دانه و آفتابگردان و ...)
    4- پیاز و گوجه فرنگی ( در سال های اخیر رب گوجه)

طرز تهیه:
    ابتدا گوشت را پس از برش به قطعات کوچک در داخل روغن سرخ می کنند. بعد از آن مقداری پیاز رنده شده را تفت می دهند. به محض سرخ شدن پیاز، مقداری گوجه یا رب گوجه اضافه می کنند و آب می ریزند.
    پس از آن، سر دیگ (قازان) را - که معمولا از جنس چدن است- می بندند تا گوشت ها در نتیجه ی حرارت، آب پز شود. آنگاه، برنجی را که قبلا شسته و آماده کرده اند، اضافه می کنند به طوری که آب موجود در داخل دیگ به اندازه ی یک بند انگشت بالاتر از برنج قرار بگیرد. بعد از این مرحله، سر دیگ را می بندند و شعله را کم می کنند تا برنج نیز با بخار موجود در داخل دیگ پخته شود. البته چند بار ته دیگ را بازدید می کنند که مبادا ته سوز شود. در این فاصله یکی دو بار هم، برنج گردانی می کنند تا برنج های زیر و رو جا به جا شود و عمل پختن در همه ی محتویات دیگ یکسان صورت بگیرد.
    برگرفته از وبلاگ یاشاسا ترکمن ایلیمیز یاشار ترکمن دیلیمیز

sd3, mitra40, ejeh gol و 3 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.
    :(

zahra m آواتار ها
    میزان امتیاز
    1
    پسند شده
    21
    پسند کرده
    31
    بشمه
    یشمه در لغت هر چیز پختنی را می گویند و در اصطلاح ترکمن ها، نانی است روغنی و شبیه به بامیه. طرز تهیه آن به صورت زیر است:

مواد لازم:ـ ماست شیرین (سه لیوان)
    ـ شکر (دو لیوان)
    ـ تخم مرغ (سه عدد)
    ـ بکینگ پودر (دو قاشق غذاخوری)
    ـ وانیل (یک چهارم قاشق چایخوری)
    ـ آرد (4 لیوان)
    ـ روغن مایع یا سرخ کردنی (نصف لیوان)

ابتدا شکر و تخم مرغ را به هم زده، ماست را اضافه می کنیم. بعد روغن و در آخر نیز آرد و وانیل و بکینگ پودر را به مواد اضافه می کنیم. برای رنگ این شیرینی می توان کمی زعفران به آن اضافه کرد. به مدت بیست دقیقه می گذاریم در جای نسبتاً گرمی بماند. در ظرف را می گذاریم. بعد از بیست دقیقه با وردنه خمیر را به ضخامت یک بند انگشت صاف می کنیم. می توان قالب های مختلفی را روی خمیر زد و در آورد و در روغن سرخ کرد. ظرف برای سرخ کردن باید گود باشد و روغن باید روی خمیر را بپوشاند تا همه جای شیرینی به خوبی سرخ شده و پف نماید.[]
    sd3, ejeh gol, شیرین بیان و 2 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.
    :(

میزان امتیاز
    2
    پسند شده
    293
    پسند کرده
    332
    با سلام این قازان هستش ببخشید زواردررفته است اخه یه 8 سالی هست طفلک داره کار میکنه من علاوه بر چکدرمه توش سرخ کردنی ها رو هم سرخ میکنم چون روغن کمتری میبره(البته هنوز توش کتلت سرخ نکردم چون میترسم اش و لاش شه)نام: IMG_0003.JPG نمایش: 1592 اندازه: 73.1 کیلو بایتنام: IMG_0002.JPG نمایش: 1666 اندازه: 59.0 کیلو بایت
    hengamehh, ejeh gol, mary524 و 2 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.

صفحه 1 از 4 1234 آخرینآخرین