نظر سنجی 76 امین مسابقه عکاسی مکمل
شارژ کلوب هاي مامي سايت
بازارچه کالاي دست دوم رسانه مامي سايت
Like Tree422Likes

موضوع: آشپزی گیاهی

نمایش نتایج: از 1 به 8 از 143
صفحه 1 از 18 123411 ... آخرینآخرین
    ناظر کیفی انجمن
    دخترک آواتار ها
    ساره.ر
    میزان امتیاز
    12
    پسند شده
    1965
    پسند کرده
    534

آشپزی گیاهی

پستهای مربوط به آشپزی گیاهی رو اینجا بگذارین...

2. بانک بند ناف
    مدیر بازنشسته

میزان امتیاز
    1
    پسند شده
    45
    پسند کرده
    0

Re: گیاهخواری

قيمه گياهخواري

اگر چهار نفر مهمان گياه خوار داشتيد و در مخمصه پخت و پز گياهي گير افتاديد، مي توانيد 500 گرم لپه يا نخود فرنگي پخته شده، 150 گرم پنير محلي خرد شده، 100 گرم گوجه فرنگي خرد شده، نصف پيمانه گشنیز خرد شده، نصف قاشق غذاخوري پودر زيره و تخم گشنیز، كمتر از يك قاشق چاي خوري پودر فلفل قرمز و به مقدار كافي نمك را به همراه يك پياز متوسط و يك تكه يا يك قاشق پودر شده زنجبيل و سير را براي پخت قيمه تان انتخاب كنيد.
    حالا روغن را حرارت دهيد و به آن پنير خرد شده اضافه كنيد و بگذاريد تا طلايي شود. گشنیز، پودر زيره و تخم گشنیز و سير را آسياب كرده، با گوجه فرنگي و پياز خرد شده و نمك و فلفل به پنير اضافه كنيد. حالا يك پيمانه آب روي آنها بريزيد و پنج دقيقه به هم بزنيد. نخود فرنگی يا لپه را اضافه كنيد و دوباره يك پيمانه آب بريزيد تا به مدت پنج دقيقه بجوشند. كمي ديگر از برگ گشنیز را روي آن پاشيده و به صورت داغ سرو كنيد.
    نكات تغذيه اي: اين غذا گوشت و محصولات گوشتي ندارد و در عين حال حاوی نخود سبز، گوجه فرنگي، پياز و سير است. همین کافی است تا این غذا، براي افراد مبتلا به عوارض قلب و عروق مفید باشد. همچنين قیمه گیاهی، غذاي مناسبی است برای لاغر شدن. چون هر پرس اين غذا (در صورتي كه ميزان هاي گفته شده براي چهار نفر مساوي رعايت شود) 200 كالري دارد. پس يك غذاي بسيار كم كالري است و مصرف آن با 10 قاشق برنج، يك وعده غذايي مناسب براي افراد رژيمی محسوب می شود.

چه می خورید؟!
    وجه تمایز قیمه از خورش های دیگر، زعفران، لپه، سیب زمینی یا کدو و بادمجان آن است. شاید اگر از خواص اجزای قیمه با خبر شوید، اشتهای بیشتری به پختن و خوردن آن پیدا کنید.

لپه
    لپه يكي از حبوبات مغذي و انرژي زاست که به علت داشتن اسید هاي آمينه، *ويتامين ها و مواد معدني غذاي بسيار خوبي است.
    لپه در طب قديم ايران گرم و خشك است دانسته می شد و با همه خواص بيشماري كه دارد، نفاخ و دير هضم است و نبايد در خوردن آن افراط كرد. البته تا حدودی با خیس کردن لپه و تعویض مکرر آب آن می توانید از این تولید نفخ بکاهید. لپه تا حدودی ملين است، اثر ادرار آور آور دارد، براي برطرف كردن درد سينه و ريه مفید است.

سیب زمینی
    مهم ترین ماده اصلی موجود در سیب زمینی نشاسته است که معمولاً 9 تا 25 درصد آن را تشکیل می دهد، از این رو برای تامین انرژی ماده مفیدی است که نسبت به غلات کمتر تحت تاثیر آفات قرار می گیرد و پرورش آن آسان تر است. سیب زمینی تقویت کننده قلب، محکم کننده لثه، مسکن درد و زخم معده است.سیب زمینی در بین سبزیجات حاوی ویتامین C بالایی است و هر 100 گرم سیب زمینی 20 تا 25 میلی گرم ویتامین C دارد و برای تامین ویتامین C مورد نیاز برای جلوگیری از خونریزی لثه مفید است، ولی نکته بسیار مهم این است که در اثر ماندن در انبار و پخت نامناسب مقدار زیادی از ویتامین C آن به هدر می رود. سیب زمینی علاوه بر ویتامینC حاوی مواد مفید دیگری مثل پتاسیم، فسفر، آهن و منیزیم است.
    علاوه بر این ها، سیب زمینی حاوی مقدار زیادی ویتامین B6 است. یک فنجان سیب زمینی پخته 21 درصد B6 مورد نیاز روزانه شما را تامین می کند. می دانید که بسیاری از آنزیم های بدن خصوصاً آنهایی که در تبدیلات پروتئینی درگیر هستند، به B6 محتاج هستند. در نتیجه برای تولید سلول های جدید احتیاج به B6 داریم. B6 برای ورزشکاران بسیار حیاتی است و به آمادگی و بازسازی بدنشان کمک می کند. پس بهتر است حتماً در رژیمشان از آن استفاده کنند. B6 در جلوگیری از سرطان نیز مفید است. پس بهتر است بزرگسالان و افراد مسن حداقل هفته ای یک بار سیب زمینی را جایگزین دیگر مواد نشاسته ای کنند. یادتان باشد که سیب زمینی ادرار را زیاد می کند، در نتیجه برای کلیه و مثانه مفید است. سيب زميني بهترين دارو براي آنهايي است كه بدنشان اسيدي است. اما اين اشخاص بايد سيب زميني را با پوست و با بخار پخته و بخورند زيرا سيب زميني آب پز و سرخ شده برعكس سيب زميني بخار پز شده در بدن توليد اسيد مي كند.

بادمجان
    بادمجان کالری پایینی دارد و به همین دلیل در رژیم های لاغری استفاده زیادی دارد. مهم ترین خاصیت درمانی بادمجان باز کردن عروق است و به همین خاطر است که می گویند بادمجان رنگ صورت را باز می*کند! بادمجان تقویت کننده معده است. ادرار را بیشتر می*کند و خوردن آن بوی عرق را در بدن از بین می*برد. بادمجان ویتامین های گروه A،B، و C را دارد و در آن می توان به وجود مواد معدنی مثل کلسیم، فسفر، گوگرد، منیزیم، پتاسیم و آهن اشاره کرد. این گیاه فیبر زیادی دارد و اگر سرخ نشود، برای افراد مبتلا به فشار خون بالا مفید است.
    با این حال، بادمجان به علت داشتن یک ماده سمی به نام سولانین برای اشخاصی که سابقه حساسیت دارند خوب نیست. مخصوصا این افراد نسبت به نمونه*های تخم*دار بادمجان حساسیت داشته و بلافاصله بعد از خوردن دچار چشم درد شده و یا در بدنشان جوش پیدا می*شود و دسته*ای از افراد مبتلا به کهیر می*شوند.

کدو
    کدو هم مانند بادمجان کالری پایینی دارد. بنابراین مهمترین غذا برای کسانی است که می خواهند وزن کم کنند. کدو اثر ملین، مدر و رفع یبوست و رفع سوء هاضمه را دارد. به اشخاصی که تب دارند کدو می دهند تا تب پائین آورد. کدو برای اشخاص گرم مزاج و صفراوی غذای خوبی است. این ماده خونساز است و برای استفاده از این خاصیت آن باید کدو را همراه با آب غوره و یا سرکه در روغن زیتون پخت و مصرف کرد. کدو برای پیشگیری سرطان مفید است و تخم آن، علاج سرطان پروستات و برطرف کننده ورم پروستات است.
    کدو و تخم کدو در پیشگیری سرطان ریه موثر هستند. پس به اشخاص سیگاری و آنهایی که با این اشخاص زندگی می کنند توصیه می شود کدو بخورند.
    با این حال باید دقت کنید که کدو اصطلاحا سرد است و از لحاظ شیمیایی بدن را قلیایی می کند. بنابراین خوردن کدو در مناطق حاره و گرم سیر بسیار مفید است و بدن را سالم نگاه می دارد. اما کدو برای کسانی که طبع سرد دارند و یا در مناطق سردسیر زندگی می کنند خوب نیست چون ایجاد نفخ و سنگینی و درد معده می کنند. بنابراین این اشخاص اگر بخواهند کدو بخورند حتما باید آنرا با ادویه های گرم مانند خردل و سیر و فلفل و نعناع آماده کنند.

زعفران
    زعفران به هضم طبيعي غذا و تقويت معده كمك مي*كند. این عقیده قدیمی هاست که این روزها تحقيقات جدید هم تاییدش کرده اند. زعفران علاوه بر خدمتی که به معده شما می کند، به عنوان مسكن هم به ويژه در درمان دردهاي لثه و قلنج تاثير گذار است. علاوه بر این ها زعفران خواص ضد سرطاني دارد و به عنوان يك داروي ضد تومور و جمع كننده راديكال هاي آزاد عمل مي*كند.
    زعفران همچنين ماده*اي آرام*بخش، تقويت كننده حافظه، افزايش دهنده تمركز، ضد تشنج، افسردگي، اسپاسم، آلزايمر و پاركينسون است كه در درمان دردهاي عصبي و كم خوابي هم مفيد است.
    بنابر يك تحقيق دارويي، زعفران به علت وجود تيامين، ريبوفلاوين و مواد معدني براي درمان فشار خون، كاهش كلسترول، درمان كم خوني ناشي از كمبود آهن در دختران، كاهش درصد احتمال بروز بيماريهاي قلبي، تصلب شرائين و افزايش سلامت قلب هم بسيار مفيد است.
    اين گياه دارويي در درمان بيماري هاي تنفسي مثل آسم، سرما‎خوردگي، سرفه، افزايش جريان خون در شبكيه، درمان اختلالات لكه زرد شبكيه در اثر پيري هم كاربرد دارد. زعفران در صورت استعمال خارجي براي درمان كوفتگي و رماتيسم مفيد است. همچنين تحقيقات فراوان انجام شده نشان مي*دهد كه تركيبات موجود در زعفران در درمان برخي از انواع سرطان ها در حيوانات آزمايشگاهي تاثير داشته است.
    مستانه

مدیر انجمن

میزان امتیاز
    4
    پسند شده
    304
    پسند کرده
    2

سلام بچه ها

روزهایی که می خوام غذای گیاهی بپزم جزء سخت ترین روزامه ، مخصوصا اگر نخوام سرخ کردنی هم باشه که این داداش بد ادا بخوره

امروز این غذا رو خودم اختراع کردم ، نمی دونم چرا مبحث غذاهای گیاهی اینقدر سوت و کوره

یعنی شماها هیچ کدوم غذاهای گیاهی نمی پزید

بیاین تجربه های غذاهای گیاهیمون رو واسه هم بنویسیم که من شدیدا محتاجش هستم

این غذا رو با رب انار درست کردم تو ماهیتابه رژیمی البته به جز کلم که تو قابلمه بود

خودم هم باورم نمی شد اینقدر خوشمزه بشه ، یه مزه ی ترش و شیرین باحال گرفته بود

مواد

پیاز ریز شده 1 عدد

هویج ژولین 1 عدد

بادمجان 5 عدد متوسط

برنج آبکش2 پیمانه

گردو آسیاب شده یک مشت

رب انار و رب گوجه به میزان دلخواه

سیر یا پودر سیر

سس سویا در صورت تمایل
    کنجد 2 قاشق غذاخوری

قارچ 5 عدد
    ذرت
    کلم بروکلی چند تکه
    گوجه رنده شده 1 عدد

ترخان خشک مقداری
    فلفل دلمه فلفل سبز خرد شده جمعا 3/1 فنجان

زردچوبه نمک فلفل

ابتدا پیاز ، هویج ، بروکلی ، فلفل دلمه، قارچ و فلفل تند را با یک قاشق روغن حدود چند دقیقه تفت دادم و سپس رب گوجه ، گوجه و زردچوبه و پودر سیر ( داداش من سیر نمی خوره شما می تونید سیر رو رنده کنید ) با سویا سس رو اضافه کردم ، در ماهیتابه رو گذاشتم تا کمی پخته شود .

سپس کنجد و ذرت را اضافه کردم و بعد رب انار را همراه با گردو و ترخان اضافه کرده و بعد ازچند دقیقه از روی حرارت برداشته و برنج را نیز مخلوط نمودم .

در ماهیتابه رژیمی کمی روغن ریخته بادمجان ها را که از وسط بریده و کمی گود کرده بودم با مواد پر کردم و یک فلفل دلمه را نیز از مواد پر نمودم که هنگام پخته شدن عطر دهد (طول فلفل را کوچک کردم چون در ماهیتابه بود )
    وقتی کمی بادمجان ها سرخ شد کمی آب و زعفران رب و گوجه و رب انار روی بادمجان ها و کف ماهیتابه ریختم

کمی از مواد هم که مونده بود مثل دلمه ی کلم درست کردم

من این غذا رو از سبزیجاتی که تو خونه بود و فکر کردم هماهنگی داره درست کردم شما می تونید موادش رو تغییر بدید فکر کنم با جوانه و نخودفرنگی هم خوب بشه ، اما چون داداشی نخودفرنگی هارو جدا می کنه من نزدم

فکر کنم این غذا به علت سویا سس و کنجد کره ایی و چون سیر و رب انار و بادمجان داره شمالی باشه

جالبه که بگم فرانسوی ها هم غذایی مثل دلمه دارن ( هر چیز شکم پری رو ) و بهش می دونید چی میگن

FARCI

این وجه تشابه به نظر من خیلی جالبه ، حتی اگر ربطی به ماها نداشته باشه

من چون دوربینم دست دوستمه عکسم کیفیت نداشت ، این عکس من نیست
    fateme.mazhab1365 این نوشته را پسندیده.
    اینجا دلم برای خدا تنگ می شود...

مدیر بازنشسته

میزان امتیاز
    4
    پسند شده
    222
    پسند کرده
    0

ویترین مدال ها

بلال آب پز

این مقدار برای 3-4 نفر کافیست.

مواد لازم:

• بلال ... 4 عدد
    • کره ... 20 گرم
    • نمک ... به مقدار کم

طرز تهیه:

• برگهای بلال را مطابق تصویر از قسمت بالای آن جدا نمایید.

• کاکل بلال را جدا کنید.
    • برگهای بلال را به طرف پایین آن برگردانید.

• همه برگهای بلال را مطابق تصویر به طرف پایین برگردانید.

• یک نوار خیلی باریک از برگ بلال را جدا نمایید.
    • برگهای بلال را با دست جمع کرده و مطابق تصویر ببندید.

• قسمت اضافی برگها را بریده و مرتب کنید(به طول 10 سانتی متر).
    • بلال ها را شسته و داخل ظرف مناسبی قرار دهید.
    • تا بالای سطح بلال ها را با آب پر کرده و بپزید.
    • بلال ها را از آب خارج نموده و با چنگال روی آن را کره بمالید.
    • روی بلال را کمی نمک زده و سرو کنید.

نکات:

به هنگام پخت هم میتوانید مقدار کمی نمک داخل آب بریزید.
    گلبرگی این نوشته را پسندیده.

مدیر انجمن

میزان امتیاز
    4
    پسند شده
    304
    پسند کرده
    2

سوپ ترکی :

۲ قاشق غذاخوری روغن زیتون خالص
    ۱ پیاز خلال شده
    ۲ هویج مکعب شده
    ۲ حبه سیر خورد شده یا پودر سیر
    ۲ قاشق چایی خوری گشنیز
    ۲ قاشق غذا خوری رب گوجه
    یک پیمانه عدس قرمز
    2/1 پیمانه برنج
    گوجه فرنگی رنده شده
    یک ونیم قاشق چایی خوری نمک دریایی
    نصف قاشق چایی خوری فلفل سیاه و هفت ادویه

روغن را در ماهیتابه رو شعله ملایم قرار دهید
    پیاز ها را اضافه کنید با هویج بزارید به مدت ۵ دقیقه بپزند ،
    سیر را اضافه کنید و 7 ادویه و هم بزنید برای یک دقیقه دیگه
    عدس ، برنج و گوجه فرنگی و نمک و فلفل را اضافه کنید آب افزوده
    درش را ببندید و شعله را کم کنید و برای نیم ساعت بزارید بپزه .
    مواد را تو بلندر خورد کنید دوباره روی حرارت برای چند دقیقه قرار داده کمی نعنا داغ اضافه کنید
    توکاسه بکشید و با کمی نعنا داغ و آبلیمو مخلوط کنید من به جای آبلیمو کشک زدم خیلی خوشمزه شد

می تونید آب مرغ یا گوشت هم اضافه کنید اما من چون می خواستم گیاهی باشه اضافه نکردم
    mim.re و گلبرگی این نوشته را پسندیده.
    اینجا دلم برای خدا تنگ می شود...

رتتوی که همه تون می شناسین این یه مدل پخت تو فری هستش که فکر نمی کنم کالری زیادی داشته باشه.فکر می کنم تو سایت طیبه جون دیدیه بودمش.ولی دیگه اندازه هاش رو من دیمی تغییر دادم.یه پیاز و دوحبه سیر رو خرد کردم تفت دادم بعد 6 تا گوجه فرنگی میکس شده رو توش تفت دادم تا آبش نسبتا کشیده شد.نمک و فلفل زدم و ته ظرف پیرکس گرد ریختم.بادمجون،کدو،هویج وقارچ رو که تقریبا قطرشون یه اندازه بود چیپسی ورقه کردم و روی سسی که درست کرده بودم ریختم.بادمجونها رو بعد از ورقه کردن نمک پاشیده بودم که تلخیشون گرفته بشه.اون رز وسط ظرف هم از بادمجونه که دو دقیقه تو مایکرو نیم پز شده بود.یه ورق از کاغذ روغنی روی ظرفم گذاشتم و با حرارت 170 درجه فر یکساعت پختم.این غذا یه کم دندون گیره ،اگه می خواین نرم تر بشه باید سسش رقیقتر باشه و مدت بیشتری تو فر بپزه.همه خوشمزگیش به سسش هستش پس اگه پیاز وسیر بیشتر بریزین و ادویه دلخواهتون رو بزنین خوشمزه تر می شه.من که عاشقش شدم.

قبل از پخت

بعد از پخت

mim.re, shadi2014, *فاطمه* و 6 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.

هیچ اتفاقی در دنیا اتفاقی نیست.

عضو خانواده بزرگ مامی سایت
    beautiful_lie آواتار ها
    میزان امتیاز
    18
    پسند شده
    1028
    پسند کرده
    1738

سلام به همگی
    تجربه ی یک سال گیاه خواری من این بود که هیچ وقت نباید گیاه خوار مطلق باشیم یا اینکه خیلی حساب شده تمام نیاز های بدنمون رو تامین کنیم اگه چیزی رو حذف کردیم حتما جایگذینی براش در نظر بگیریم بدن ما به انواع خوراکی ها نیاز داره حذف یک خوراکی به طور مطلق میتونه اسیب هایی بزنه که بسادگی قابل جبران نباشن
    موفق باشید
    *فاطمه*, fateme.mazhab1365 و بهار 68 این نوشته را پسندیده.

عضو خانواده بزرگ مامی سایت
    beautiful_lie آواتار ها
    میزان امتیاز
    18
    پسند شده
    1028
    پسند کرده
    1738

من 1 سال خواهرم 1سال و نیم گیاه خوار کامل بودیم یعنی حتی لبنیات و تخم مرغ هم نمی خوردیم هنوز داریم ضررشو میدیم ضررهایی مثل کم خونی کم پشت شدن موهامون و متوقف شدن قد کشیدن خواهرم اما هنوزم علاقه ی شدیدی به گیاه ها داریم و کنار غذامون از انواع گیاه ها مصرف میکنیم حتی به عنوان عصرونه شلغم میپذیم یا هویج و نخود فرنگی و ذرت مخلوط میکنیم میخوریم امتحان کنید خیلی بهتر از چیپس و پفکه
    *فاطمه*, fateme.mazhab1365, بهار 68 و 1 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.

صفحه 1 از 18 123411 ... آخرینآخرین