نظر سنجی 76 امین مسابقه عکاسی مکمل
Like Tree13Likes

موضوع: انواع دستورات تغذيه اي براي چاق شدن

نمایش نتایج: از 1 به 8 از 34
صفحه 1 از 5 1234 ... آخرینآخرین

انواع دستورات تغذيه اي براي چاق شدن

كاربران محترم،

خواهشمند است جهت سهولت استفاده از بخشهاي مختلف انجمن و برقراري امكان دسترسي سريع و آسان به مطالب مورد نظر به نكات زير توجه نماييد:

1- قبل از ايجاد هرنوع مبحث جديد با مدير انجمن هماهنگي صورت گيرد.

2- در صورتي كه عناوين درخواستي شما در قالب هيچ يك از مباحث ايجاد شده نمي گنجد عنوان مورد نظر را در مبحث "ساير موارد" مطرح نماييد تا بررسي گردد. بديهي است در صورت اهميت و وسعت مطلب مورد مطرح شده ، مبحث جديدي به آن اختصاص خواهد يافت.

3-حتي الامكان از درج پرسش و پاسخهاي غير ضروري در داخل مباحث خودداري نموده و براي اين منظور از مبحث "پرسش و پاسخ " استفاده نماييد.

از حضور گرم و تلاش و همكاري صميمانه شما عزيزان سپاسگذارم و خواهشمندم با نظرات سازنده خود ما را در ارتقا انجمن ياري نماييد.

parinaz1370 این نوشته را پسندیده.
    من زماني زنده ام كه در يادها زنده بمانم.

Re: انواع دستورات تغذيه اي براي چاق شدن

مرور کلی بر مبحث چگونه چاق شویم

حال به ترتيب مراحل اصولي افزايش وزن را برايتان بيان مي كنيم.

مرحله اول

با انجام فعاليت هاي ورزشي و نرمش هاي منظم ، نياز بدن به انرژي افزايش مي يابد و اين كار دو فايده دارد:

1- اشتها شما به غذا خوردن بيشتر مي شود و احساس كسالت در شما از بين مي رود.

2- غذايي كه مي خوريد در بدن شما ، صرف ساخته شدن عضلات مي شود نه تجمع چربي هاي زائد بدن.

كم تحركي موجب تحليل عضلات شده و دراين صورت فرد حتي توانايي انجام فعاليت هاي روزمره مثل بالا و پائين رفتن از پله ها را نيز نخواهد داشت. بنابراين اضافه كردن چربي به اين بدن ضعيف هيچ فايده اي نخواهد داشت.

يك فرد مسن و از پا افتاده، عضلات تحليل رفته اي دارد. اما يك فرد مسن و چاق با فعاليت كم و همان ميزان عضله، بايد وزني حدود دو برابر را حمل كند و اين وزن اضافي انجام فعاليت ها را براي او مشكل خواهد كرد.

مرحله دوم

افزايش انرژيِ دريافتي است.

يك زن جوان و سالم روزانه به 2000 كيلو كالري و يك مرد جوان و سالم به 2200 كيلو كالري انرژي نياز دارد . يك برنامه غذايي تأمين كننده 2000 كالري ، به شرح زير است:

صبحانه ساعت7 صبح : 1 ليوان شيرپرچرب + 60 گرم غلات صبحانه ويتامينه + 2 قاشق چايخوري عسل كه به شير و غلات اضافه شود.

ساعت 10 : يك لقمه نان و پنير كه به اندازه 2 كف دست نان و 30 گرم پنير (1 قوطي كبريت) و 1 عدد گردو ميان وعده مناسبي در بين كار يا زنگ تفريح كلاس خواهد بود .

نهار ساعت 12: زرشك پلو و مرغ كه برنج آن 15 قاشق است كه با يك قاشق غذا خوري روغن مايع پخته شده ، مرغ به اندازه130 گرم گوشت داشته باشد ( يك ران كامل ) ، به علاوه 1 كاسه ماست پر چرب ( 240 سي سي) ، 2 عدد خيار و يك گوجه فرنگي ريز شده به عنوان سالاد در كنار غذا به همراه يك قاشق مربا خوري سس مايونز و 1 قاشق مربا خوري روغن زيتون.

عصرانه ساعت 4: چاي و يك عدد شيريني يا 3 تا 4 بيسكويت ترد.

ساعت 6: 1 ليوان آب ميوه طبيعي يا يك عدد ميوه.

شام ساعت 8 (براي شام دو انتخاب داريد. هر كدام را كه دوست داريد بخوريد) :

انتخاب اول - يك آش استثنايي كه داراي 1 ليوان حبوبات پخته + 30 گرم گوشت + نصف ليوان سبزيجات پخته + نصف ليوان رشته پخته . اين غذايي است كه شما بايد بخوريد و مي توانيد مقادير آن را به تعداد افراد خانواده چند برابر كنيد.

انتخاب دوم- ماكاروني داراي نصف ليوان ماكاروني پخته +60 گرم گوشت چرخ كرده + سالادي استثنايي كه داراي 1 ليوان كاهو، خيار و گوجه فرنگي ريز شده و نصف ليوان لوبيا سفيد پخته شده است.

قبل از خواب : يك عدد ميوه.

يك رژيم غذايي مناسب براي كسي كه قصد دارد وزنش را افزايش دهد بايد به گونه اي باشد كه از همه گروه هاي غذايي به اندازه مورد نياز ميل كند و سعي نمايد در هر وعده ، از همه گروه ها ( نان و غلات ، ميوه ها ، سبزي ها ، گوشت و حبوبات ، شير و لبنيات ) بخورد. مثلاً ناهار فقط نان و يك تكه كباب نخورد، بلكه به همراه آن سبزي يا سالاد و ماست يا دوغ ميل كند.

نكاتي كه بايد رعايت شود....

1. برنامه غذايي يك روزتان را با ذكر ساعت بنويسيد و آن را با برنامه غذايي كه در بالا داده شده است، تطبيق دهيد. چقدر كمتر مي خوريد؟ فاصله غذاهايتان چقدراست؟ سعي كنيد هيچ وعده اي را حذف نكنيد . هيچ كاري مهم تراز سلامتي تان نيست، پس خودتان را عادت دهيد سر ساعت غذا بخوريد.

2. اگر واقعاً نمي توانيد زياد بخوريد ، از مواد غذايي كم حجم و پر كالري در فواصل غذاهايتان استفاده كنيد. مغزهايي چون فندق ، بادام و گردو خوراكي هايي خوشمزه، مفيد و پر كالري هستند. چند عدد بيسكويت كرم دار، يك تكه نان سوخاري و پنير خامه اي يا يك بستني ميوه اي خامه دار نيز انتخاب هاي خوبي هستند.

3. اگراستخوان بندي ظريفي داريد، لازم نيست حتماً به وزن ايده آل برسيد. خودتان را آزار ندهيد، حتي اگر در محدوده سلامتي هم باشيد، براي شما خوب است

افزايش وزن در افراد لاغر با ورزش يا با پرخوري؟

اگر فكر مي كنيد خيلي لاغر هستيد و مي خواهيد وزن خود را افزايش دهيد، ننشينيد و فقط بخوريد. براي افزايش وزن بايستي هميشه عضلات خود را افزايش دهيد نه چربي بدنتان را.

براي توليد ماهيچه، بايستي يك برنامه ورزشي منظم را شروع كنيد. حتماً به يك كلاس ورزشي برويد وسعي كنيد ورزش هاي مخصوص براي كاهش وزن را ياد بگيريد كه در عين حال عضلات بازوها و پاهايتان را قوي تر كند.

وقتي ورزش مي كنيد، اشتهايتان زياد مي شود و در اين صورت نيازتان به مواد مغذي تأمين خواهد شد.

براي ساخت نيم كيلوگرم ماهيچه درهفته، روزانه 15 گرم پروتئين اضافي لازم است و نيازي نيست تا پرخوري كنيد. بدين طريق عضلات بيشتر از چربي هاي بدن افزايش مي يابند.

براي شروع يك برنامه ورزشي منظم هيچ وقت دير نيست. از همين حالا مي توانيد شروع كنيد. افرادي كه كمبود وزن دارند، ضعيف و نحيف به نظر مي آيند كه به دليل كمبود عضلات است نه چربي بدن. اگر فعاليت شما كم باشد، به مرور توده عضلاني تان را از دست مي دهيد تا جايي كه قادر نخواهيد بود كارهاي روزمره خود مثل بالا رفتن از پله، بلند شدن از صندلي و... را انجام دهيد چون عضلاتتان به اندازه كافي قوي نيستند تا وزن شما را جابجا كنند.

اگر لاغر هستيد، هرگز سعي نكنيد چربي خود را افزايش دهيد. كساني كه اضافه وزن دارند، حجم عضلات ضعيفشان دوبرابر است و مجبورند روزانه بيشتر از 10 يا 20 كيلو چربي اضافي را با خود جابجا كنند.

وقتي بطور مرتب و روزانه ورزش كنيد و مقدار عضلات خود را افزايش دهيد، اشتهايتان نيز افزايش مي يابد و بدون اينكه متوجه شويد، بيشتر از قبل خواهيد خورد.

ورزشكاران حرفه اي و بدنسازان براي تأمين نيازهاي انرژي شان، روزانه مقادير زيادي غذا مصرف مي كنند. بعنوان مثال جداول تمرينات ورزشي فوتباليست ها، داراي هر نوع ماده غذايي به مقدار فراوان است.

اگر در اثر بيماري كوتاه مدت ( نه طولاني)، مقدار زيادي از وزن خود را از دست داديد، نگران نباشيد. زيرا به تدريج و بعد از رفع بيماري، اشتهايتان به غذا بهبود خواهد يافت و بدون پرخوري، به وزن طبيعي خود بازخواهيد گشت.

اما اگر بدون علت، وزنتان به مقدار زيادي كاهش يافت، آن را جدي بگيريد و حتماً به يك متخصص تغذيه يا پزشك مربوطه مراجعه كنيد و مشكل خود را با او در ميان بگذاريد

چگونه مي توانم وزنم را افزايش دهم؟

ما هميشه فکر مي کنيم چاقي، مشکلي است که بر طرف کردن آن سخت است در صورتي که بسياري از افراد مبتلا به لاغري هستند وافزايش وزن براي آنها مشکل تر از کاهش وزن يک فرد چاق است!

هر کس با مشخصات فيزيولوژيکي که دارد، در يک محدوده وزني ، سالم است . اگر چاق تر از آن شود دچار اضافه وزن شده و در معرض ابتلا به بيمارهاي مزمن قرار مي گيرد ؛ اما کمبود وزن هم خطر زاست . هر چه وزن فرد با حد پائين سلامتي فاصله بيشتري داشته باشد ، خطر ابتلا به بيمار هايي که موجب مرگ زودرس مي شوند ، بيشتر است . او توان کافي براي انجام فعاليت هاي روزانه را ندارد و بيشتر اوقات احساس ضعف مي کند.

وزن ايده آل ، بر اساس قد و سن يک فرد و شرايط جسمي او محاسبه مي شود . او در اين وزن نه لاغر و نه چاق و از اندام متوسطي برخوردار است. هدف کلي رژيم هاي چاقي و لاغري ، رسيدن به اين وزن ايده آل است که فرد ، با داشتن آن از سلامتي کامل برخوردار مي باشد .

دليل لاغري چيست؟

اين اولين سؤالي است که يک فرد لاغر بايد از خود بپرسد.

مشکلاتي چون پرکاري تيروئيد و اختلالات هورموني، ناراحتي روحي که تأثير مستقيم بر غذا خوردن فرد دارد و تنهايي ، همه مي توانند دلايل تأثير گذاري باشند وجود انگل در روده ها و يا بيماري هاي عفوني دوره اي هم دلايل ديگري براي لاغري مفرط است .

با شناسايي دليل خيلي راحت تر مي توان براي حل اين مسئله اقدام کرد ، دراين صورت راه درمان را مي شناسيم و موانع را يکي يکي از سر راه بر مي داريم . براي مثال، مينا در دانشگاهي تحصيل مي کند که مجبور است دور از خانه وتنها باشد . غذاي دانشگاه را دوست ندارد و حوصله غذا درست کردن هم ندارد. اصلاً حوصله غذا خوردن هم ندارد . هر دفعه که به خانه مي رود مادر از لاغر شن روز به روزش شکايت مي کند . خودش هم احساس مي کند ريزش موهايش خيلي زياد شده.... تا اينکه يک روز از ضعف و معده درد شديد به پزشک مراجعه مي کند، دکتر داروهاي مناسب درمان التهاب معده را به او داده و به متخصص تغذيه ارجاعش مي دهد.

مشکل مينا تنهايي است . او به کمک مشاور راه مناسبي مي يابد تا دوستان جديدي پيدا کند و مشاور تغذيه نيز يک برنامه غذايي صحيح به او ارائه مي دهد . مينا نيزپس از 3 ماه سلامتي کامل خود را به دست مي آورد.

پس بهتر است اول دلايل لاغري را پيدا مي کنيم.

قدم بعدي، برنامه غذايي درست است.

اگر احساس مي کنيد که لاغر هستيد و نياز داريد چند کيلو گرمي اضافه کنيد، راه حل اين نيست که فقط به خوردن غذاهاي پرچرب و شيرين اقدام کنيد . با چنين راه حلي فقط چربي هاي ذخيره اي بدنتان را افزايش داده ايد.

بيماري لاغري عصبي(Anorexia)

توضيح مختصري راجع به بيماري آنورکسيا به شرح زير است:

اين بيماري به دليل ترس فرد از افزايش وزن ايجاد شده و فرد دچار لاغري مفرط مي شود، ازخوردن غذا امتناع مي کند و يا غذا را خورده اما عمدتا بر مي گرداند. اين افراد معمولاً تصويري نادرست از اندام خود دارند . هميشه خيال مي کنند چاق بوده و به اندازه کافي لاغر يا خوش اندام نيستند . دليل آن رواج تبليغاتي ِ اندامهاي باريک و فشارهاي عصبي در جامعه است . مبتلايان به آنورکسيا مدت طولاني خود را گرسنه نگه مي دارند . ملين ها يا قرصهاي لاغر کننده مصرف مي کنند، وعده هاي غذايي را حذف مي کنند، عصبي اند و بي خوابي دارند.

آنها حساس و زود رنج مي شوند، مبتلا به افسردگي شده و قابليت باروري را از دست مي دهند و در نهايت نيز به بيماري هاي قلبي و ديگر بيمارهاي مرگ بار مبتلا خواهند شد .

اين افراد بايد به متخصصين ارجاع داده شوند . چون درمان آنها در بسياري از موارد تنها با مصرف مواد غذايي امکان پذير نيست.

*دوستانی که میخوان وزنشون اضافه شه بهترین کار اینه که ویتامینهای بدنشون رو بیشتر کنن پروتیین مصرف کنند ویه چیز دیگه هم که میخواد استراحت کردن به اندازه کافیه.

خواب هم در صورتی چاق میکنه که غذا قبلش خورده باشید و هیچ چیزی مثل سس مایونز چاق نمیکنه خواب مناسب و خوردن موادي كه تاثير داره رو اضافه شدن وزن مثل اسپاگتي و نان و برنج و سيب زميني + چربي و خواب مناسب و اعصاب آرام و نداشتن مشكلاتي مثل تيروئيد رو از یاد نبریم

ومواردی شبیه انگل /پركاري تيروئيد/كم خوري/فشار عصبي/كار وفعاليت زيادمخصوصا فكري/بي اشتهائي/شهوت بالا/استعداد ضعيف براي چاقي/ناراحتي گوارشي و..كه همه در كاهش وزن دخيل هستند

سلامتي گرانبهاترين ِ گوهرهاست ؛ که خداوند آنرا با سخاوت تمام در اختيارمان قرار داده پس در حفظ آن کوشا باشيم.

منبع: كلينيك پزشكي و سلامت
    مامان حدیثه این نوشته را پسندیده.
    من زماني زنده ام كه در يادها زنده بمانم.

مدیر ارشد سایت
    heaven آواتار ها
    مریم م.
    نوشته های وبلاگ
    44
    میزان امتیاز
    118
    پسند شده
    10673
    پسند کرده
    1324

ویترین مدال ها

افزایش وزن

آموزش زیاد کردن وزن
    مراحل افزایش وزن
    نکات کلیدی در مورد افزایش وزن
    سوال و جواب در مورد افزایش وزن از با متخصص تغذیه
    و ...
    متن کل خبر : افزایش وزن برای افراد لاغر کار آسانی نیست و احتمالاً خود شما هم این مسأله را خوب می دانید. من نیز این مسأله را به خوبی درک می کنم، چون هر روز با آن سرو کار دارم. ساختار بدن من بطور ژنتیکی استخوانی است و سوخت و ساز بالایی دارد؛ در نتیجه افزایش وزن را برایم بسیار مشکل ساخته است. کلید افزایش وزن در این است که هر چیزی را" زیاد " کنید. زیاد بخورید، زیاد فعالیت کنید تا وزنتان زیاد شود. این سه اصل باید حسابی در ذهن شما جا بیافتد. خیلی از افراد تصور می کنند تمرینات بدنسازی ( پرورش اندام ) تنها راه افزایش وزن است. البته من با این مسأله مخالفتی ندارم، چون بخشی از کار، همین مسأله است. ولی نکته ای که مهم است، رژیم شماست.

ما سعی کرده ایم با ترجمه این مطالب تا سر حد امکان، برای افزایش وزن به شما کمک کنیم. امیدواریم که مفید واقع شوند.

مراحل افزایش وزن :

پنج مرحله برای افزایش وزن وجود دارد که به این ترتیب است :

1) میزان کالری یا انرژی ای را که در یک روز معمولی دریافت می کنید، محاسبه کنید. چیزی را تغییر ندهید و همانطور که هر روز می خورید یادداشت کرده و انرژی آن را محاسبه کنید. این کار را می توانید با استفاده از هرم غذایی انجام دهید. این مرحله بسیار اهمیت دارد، پس با دقت این عمل را انجام دهید. همچنین خودتان را وزن کنید.

2) بعد از انجام مرحله یک ، رژیم از روز بعد شروع می شود؛ بدین ترتیب که 500 کالری به آنچه هر روز مصرف می کردید بیافزایید. مثلاً اگر در یک روز معمولی 2000 کالری مصرف می کردید، بقیه ی هفته هر روز 2500 کالری مصرف کنید. بجای اینکه در سه وعده حجم زیادی غذا بخورید و یا اینکه کل روز مشغول خوردن باشید، انرژی روزانه را به 5 تا 6 وعده تقسیم کنید و وعده ها را با فاصله 5/2 تا 3 ساعت مصرف کنید. بخاطر داشته باشید باید " زیاد " بخورید تا وزنتان" زیاد " شود.

3) بدنسازی و ورزش، مرحله مهم دیگری برای افزایش وزن است که برای اطمینان از نتیجه کار بخش مربوط به آن را مطالعه کنید.

4) آخر هفته خودتان را وزن کنید. می بینید که پس از یک هفته وزنتان بیشتر شده است. انتظار نداشته باشید یک باره 4 تا 5 کیلو اضافه کنید. افزایش وزن به اندازه 5/0 تا 1 کیلو در هفته طبیعی است و بیشتر از این نشان دهنده افزایش بیش از حد چربی در بدن شماست. پس افزایش 5/0 تا 1 کیلو در هفته کافی است، اگر چه کم به نظر می رسد، ولی آخرماه 5/2 تا 4 کیلو می شود.

5) نکته مهم این است که وقتی وزن شما ثابت شد، در این موقع است که باید مقدار بیشتری غذا بخورید تا وزنتان دوباره بالا برود. بنابراین اگر با رژیمی که اجرا می کنید، وزنتان برای دو هفته ثابت ماند، نشان می دهد که باید به رژیم خود 250 کالری اضافه کنید و به همین ترتیب، هر دفعه که طی دو هفته وزن اضافه نکردید، دوباره 250 کالری اضافی به رژیم مصرفی تان بیفزایید.

* بسیار مهم : نکات کلیدی در مورد افزایش وزن

* از چربی ها دوری کنید! اگر چه هدف شما افزایش وزن است، ولی نباید بیش از حد چربی مصرف کنید. سراغ چیپس و شکلات نروید. غذاهای آماده و سرخ کردنی نخورید. بهترین چیز برای شما غذاهای پر پروتئین و کم چربی است مثل ماهی تن و سایر غذاهای دریایی، سینه مرغ، بوقلمون، گوشت کم چربی، میوه و سبزیجات.

* آب بنوشید! حداقل روزانه 2 لیتر ( معادل 8 لیوان ) یا بیشتر آب بنوشید. البته این مقدار آب زیاد است ولی این مقدار آب برای افزایش وزن لازم است.

* بخوابید! بله بخوابید! راحت ترین کاری که باید انجام بدهید و فراموش شده است. شما باید حداقل 8 ساعت در شب بخوابید و واقعاً به آن نیاز دارید.

نگرانی که خیلی از افراد در مورد افزایش وزن دارند این است که چگونه وزن خود را اضافه کنند، ولی چربی بدنشان زیاد نشود. بگذارید به شما بگویم چگونه؟ امکان ندارد! مگر اینکه استروئید مصرف کنید. افزایش وزن بدون اضافه کردن مقداری چربی اصولاً غیرممکن است. ولی چه اشکالی دارد که مقداری هم چربی اضافه کنید، به راحتی بعداً می توانید آن را از بین ببرید.

نمونه ای از یک سئوال در مورد افزایش وزن :

سلام، من یک پسر 22 ساله هستم. می خواستم از شما در مورد افزایش وزن سئوال کنم. من واقعاً لاغرم و می خواهم هم برای افزایش توان و هم برای ظاهری بهتر ، وزنم را افزایش دهم.

من قبول دارم که افراد لاغر متابولیسم ( سوخت و ساز ) بالایی دارند، آیا هیچ راه حلی برای کاهش آن وجود دارد؟ آیا با افزایش سن متابولیسم بدن بطور طبیعی کاسته می شود؟ به من گفته شده که بدنسازی کار کنم. ولی من وقت کافی برای تمرین بدنسازی ندارم.

ممنون می شم اگر من را راهنمایی کنید که چگونه وزنم را افزایش دهم؟ چه نوع غذاهایی را باید بخورم؟ چند بار در روز باید غذا بخورم؟ مقدار هر وعده غذایی ام چقدر باید باشد؟ من شنیده ام که سویا بسیار مغذی است درست است؟ سویا چه چیزهائی دارد؟

پاسخ : اجازه دهید اول در مورد میزان متابولیسم بدن صحبت کنم. متابولیسم پایه، حداقل انرژی لازم برای حفظ حیات بدن است که هر فرد در حالت بیداری و در شرایطی که در استراحت کامل به سر می برد، نیاز دارد. انرژی مصرف شده برای متابولیسم پایه در وهله اول به مقدار توده بدون چربی بدن ( عضلات، اندام ها و استخوان ها ) بستگی دارد. دیگر عوامل مؤثر بر متابولیسم پایه عبارتند از :

- میزان سطح خارجی بدن؛ هر چه سطح بدن بیشتر باشد، حرارت تلف شده از طریق سطح بیشتر است.

- جنسیت؛ مردان متابولیسم پایه بالاتری دارند، چون توده بدون چربی آنها بیشتر از خانم هاست.

- دمای بدن

- هورمون های تیروئیدی؛ افزایش مقدار آنها در بدن، متابولیسم را افزایش می دهد.

- مقدار فعالیت سیستم عصبی

- سن ؛ با افزایش سن متابولیسم پایه کاهش می یابد.

- وضعیت تغذیه ای ؛ مصرف کم موادغذایی متابولیسم را کُند می سازد .

- بارداری که متابولیسم پایه را افزایش می دهد.

- مصرف کافئین، قهوه و تنباکو که متابولیسم پایه را افزایش می دهند.

زمانی که فرد شدیداً کمبود وزن دارد، برای درمان آن، گاهی دارو درمانی نیز لازم است. پزشک باید عدم تعادل هورمونی بدن، افسردگی و دیگر بیماری های غیر ملموس مثل آنورکسیا1 و بولیمیا 2 ( کم خوری و پرخوری عصبی ) را درمان کند. در مورد برخی بیماران، خطر لاغری مفرط زمانی پیش می آید که پس از جراحی، بهبود با کندی صورت گیرد.

به نظر می رسد شما در مسیر درستی قرار گفته اید ، چون تمایل به درمان کمبود وزنتان دارید. دلیل اینکه اکثر افراد برای افزایش وزن سراغ بدنسازی و وزنه برداری می روند این است که این تمرینات بیش از ورزش های دیگر، موجب افزایش حجم و وزن عضلات می شود، در حالی که انرژی زیادی در بدن می سوزد. شما باید سعی کنید علاوه بر تنوع بخشیدن به موادغذایی مصرفی تان، به مرور غذاهای پرانرژی را بیشتر مصرف کنید، خصوصاً موادی را که حاوی روغن های گیاهی بیشتری هستند. پنیرهای پرچرب مثل پنیر تبریزی و پنیر پیتزا؛ مغزها و آجیل مثل گردو، بادام و بادام زمینی منابع مفید و پرکالری با روغن اشباع کم هستند . بهتر است از ترکیبات مواد غذایی مطلع باشید و یا برچسب آنها را مطالعه کنید تا مطمئن شوید ماده غذایی که انتخاب کرده اید روغن غیراشباع بیشتری داشته باشد. خشکبار مثل کشمش و انجیر، میوه های خشک شده مثل انواع برگه ها و موز میوه های پرکالری و مناسبی برای شما هستند که بهتر است پس از غذا مصرف شوند تا جلوی اشتهای شما را نگیرند. سعی کنید به جای نوشابه، آب میوه های شیرین شده بنوشید.

یک نوشیدنی پرکالری، پُر پروتئین و مناسب برای افزایش وزن :

مواد لازم:

1) یک لیوان شیر پرچرب

2) 3 قاشق غذاخوری پودر شیرخشک

3) 2 قاشق غذاخوری بستنی

4) 1 قاشق شکلات مایع یا یک چهارم لیوان میوه دلخواه مثل یک عدد موز

5) عسل یا شکر برای شیرین کردن معجون

روش تهیه:

همه مواد را در مخلوط کن ریخته و با هم مخلوط کنید. به این ترتیب یک نوشیدنی مناسب برای میان وعده خود تهیه می کنید.

اگر روزانه یک لیوان از این نوشیدنی را مصرف کنید، 400 کالری به انرژی مصرفی تان اضافه می شود.

*پی نوشت :

1- anorexia یا بی اشتهایی عصبی : این بیماری به دلیل ترس فرد از افزایش وزن ایجاد شده و فرد دچار لاغری مفرط می شود که ازخوردن غذا امتناع می کند و یا غذا را می خورد، اما عمداً آن را برمی گرداند.

2- bulimia یا پرخوری عصبی : در این نوع بیماری، فرد اشتهای سیری ناپذیر دارد و پایان خوردن وقتی است که ناراحتی شکمی پیش آید. عوارض بولمیا عبارتست از خستگی، ضعف و کاهش تمرکز حواس که در ارتباط با دریافت ناکافی انرژی و سایر موادمغذی است.

برگرفته از : عاتکه موسوی کارشناس تغذیه
    چقدر دوست داشتنی هستند.. آدم هایی که شبیه حرفهایشان هستند....

"میلان کوندرا"

عضو خانواده بزرگ مامی سایت
    Mom of 1 Son آواتار ها
    میزان امتیاز
    5
    پسند شده
    888
    پسند کرده
    102

سلام،
    همسری برای اضافه کردن وزن کلاس بدنسازی رو شروع کرده و باید پروتئین بخوره، میشه لطفا دستور پخت چند غذا رو هم بذارید.
    شنیدم غذاهایی مثل لوبیا گرم، عدسی و یا سیب زمینی خوب هستند ولی غذای دیگه ای رو نمیدونم.
    ممنون میشم کمکم کنید.

میزان امتیاز
    1
    پسند شده
    27
    پسند کرده
    0

سلام دوستان من بعد از زایمان دوم کمی اضافه وزن پیدا کردم چون قبل از بارداری یه کوچولو لاغر بودم انگار نه انگار یکبار زایمان داشتم ولی بعدا وزنم زیاد شد چون سزارین بودم شکمم قلمبه شده بود برای همین اطرافیان سزبهسرم میگذاشتند تا پسری را که از شیر گرفتم خودم از غذام کم کردم اما حالا دیگه اصلا اشتها ندارم ومدام دارم وزن کم میکنم البه کمی هم بخاطر پارهای از مشکلات عصبی شدم حالا همه میگن چرا لاغر شدی البته کار خونم همخیلی زیاده میشه مرا یاری کنید

مدیر بازنشسته
    فاطمه مامی نیکو آواتار ها
    میزان امتیاز
    16
    پسند شده
    818
    پسند کرده
    2

ویترین مدال ها

اين بار *لاغر*ها بخوانند

امروزه به دليل شيوع اضافه وزن و چاقي، تاكيد بسياري بر كاهش وزن مي*شود. مساله چاقي به قدري براي بعضي افراد معضل شده كه با تعجب از خود مي*پرسند، چطور ممكن است بعضي*ها بخواهند چاق شوند؟ اما دلايل زيادي هم وجود دارد كه افراد را به سوي تلاش براي افزايش وزن و چاق شدن مي*كشاند.

عده*اي به طور طبيعي لاغر هستند و دوست دارند اندكي چاق*تر شوند. برخي بيماري*ها نيز مي*تواند منجر به كاهش وزن افراد شود. اختلال در غذا خوردن نيز يكي ديگر از دلايل لاغري افراد است. افراد مسن هم به دلايل مختلف مي*توانند با اين مشكل مواجه شوند.
    اما بايد بدانيم در حالي كه اضافه وزن و چاقي عاملي شناخته شده براي بروز مشكلاتي در سلامتي افراد است، لاغري بيش از حد نيز مي*تواند مشكلاتي را در پي داشته باشد.
    اما به هر دليلي كه كمبود وزن داريد و مي*خواهيد چاق*تر شويد، به ياد داشته باشيد كه اين كار مانند همه امور ديگر زندگي بايد به شيوه*اي درست انجام گيرد. افزودن غذاهايي با شكر و چربي زياد هميشه مي*تواند مشكلاتي براي سلامت شما ايجاد كند. در ضمن بهتر است در ابتدا بدانيد كه براي چه مقدار چاق شدن به چه ميزان كالري احتياج داريد كه در اين موارد مي*توانيد از يك متخصص تغذيه كمك بگيريد. نكاتي كه در اينجا مطرح مي*شود تنها توصيه*هايي خواهد بود و نه رژيمي خاص شما.

چه چيزي بخوريم؟

براي افزايش وزن، غذايي كه مصرف مي*كنيم بايد كالري بيشتري داشته و در ضمن تمام مواد غذايي مورد نياز بدن را نيز شامل شود. دقت كنيد كه غذاهايي سالم انتخاب كنيد، به خصوص زماني كه در دوران نقاهت پس از بيماري به*سر مي*بريد.
    افزايش مصرف تنقلات و انواع غذاهاي چرب راه خوبي براي افزايش وزن نيستند. اين نوع غذاها اغلب حاوي چربي*هاي ناسالم هستند. به ياد داشته باشيد كه حتي اگر مي*خواهيد كالري را افزايش دهيد اين كار بايد از طريق غذاهاي سالم انجام شود.

وعده*هاي غذايي را افزايش دهيد

ممكن است راحت*تر باشيد اگر روزانه به جاي 3 وعده بزرگ غذايي، 5 يا 6 وعده سالم و متعادل* مصرف كنيد.
    حدود ساعت 10 صبح و هنگام بعدازظهر به جاي انواع هله*هوله*ها از ميان وعده*هايي سالم و مناسب استفاده كنيد. آجيل و انواع مغزها انتخابي مناسب براي اين كار هستند.
    با افزودن غذاهاي سرخ شده و چرب (مانند سيب*زميني سرخ شده)، سلامت رژيم غذايي خود را از دست خواهيد داد. درست است كه مي*خواهيد چاق شويد، اما نبايد سلامت خود را از دست دهيد. پس بهتر است به جاي آن از سيب*زميني پخته شده استفاده كنيد.
    همچنين از نوشيدني*هاي سالم مانند آبميوه طبيعي و شير استفاده كنيد. هيچ وقت براي افزودن كالري از نوشابه*هاي شيرين كه فقط كالري داشته ولي ارزش غذايي ناچيزي دارند استفاده نكنيد.
    مصرف سبزيجات نشاسته*اي مانند سيب*زميني و ذرت نيز مفيد خواهد بود.

ورزش كنيد

ورزش هم براي افزايش وزن روشي مناسب است. تمرينات مقاومتي نظير وزنه زدن به افزايش حجم عضلاني كمك خواهند كرد. ورزش در كنار رژيمي سالم و متعادل مي*تواند به بهترين شكل به شما كمك كند.
    اما اين نكته را نيز از ياد نبريم كه رژيم غذايي هم در مورد كاهش وزن و هم افزايش وزن بايد متعادل و سلامت باشد.
    کسانی که به زندگی دیگران نور هدیه می دهند، روزی صاحب خورشید خواهند شد.....
    یک دوست برای روشنائی یک دنیا کافیست....

میزان امتیاز
    1
    پسند شده
    50
    پسند کرده
    0

من برا چاق شدنم به دکتر رژیم مراجعه کردم که شکر خدا مفید بود
    تو هر برنامه غذاییم 4 وعده میوه داشتم
    و همراه غذا حتما سالاد که توش اکثرا تو مواد تشکیل دهندش باید جوانه گندم و سیب زمینی آّ بپز بود
    بعد هر وعده غذا حتما باید دسر داشتم(از آجیل گرفته تا شیرینی چیپس و شکلات..... ) بستگی به سلیقه و میلتون داره البته چیپسم باید خانگی بود نه حاضری

و دوست گلم برا چاق شدن صورت دکتر به من گفته بودن که غذا رو اصلا با استرس نخورم و حتما ورزش بدنی که خودشون گفته بودن داشته باشم و حتما 4 وعده میوه رو داشته باشم
    سرنوشت هر چه میخواهی ببار،چتر من خداست.

میزان امتیاز
    1
    پسند شده
    2
    پسند کرده
    0

سانای عزیز میشه دستور چاقیت رو دقیق تر بگی عزیزم مرسی