نظر سنجی 76 امین مسابقه عکاسی مکمل
Like Tree45Likes

موضوع: نحوه شستشو ،آويزان كردن و اتوكشي انواع لباس

نمایش نتایج: از 1 به 8 از 77
صفحه 1 از 10 1234 ... آخرینآخرین
 1. #1

  نحوه شستشو ،آويزان كردن و اتوكشي انواع لباس

  كاربران محترم،

  خواهشمند است جهت سهولت استفاده از بخشهاي مختلف انجمن و برقراري امكان دسترسي سريع و آسان به مطالب مورد نظر به نكات زير توجه نماييد:


  1- قبل از ايجاد هرنوع مبحث جديد با مدير انجمن هماهنگي صورت گيرد.

  2- در صورتي كه عناوين درخواستي شما در قالب هيچ يك از مباحث ايجاد شده نمي گنجد عنوان مورد نظر را در مبحث "ساير موارد" مطرح نماييد تا بررسي گردد. بديهي است در صورت اهميت و وسعت مطلب مورد مطرح شده ، مبحث جديدي به آن اختصاص خواهد يافت.

  3-حتي الامكان از درج پرسش و پاسخهاي غير ضروري در داخل مباحث خودداري نموده و براي اين منظور از مبحث "پرسش و پاسخ " استفاده نماييد.

  از حضور گرم و تلاش و همكاري صميمانه شما عزيزان سپاسگذارم و خواهشمندم با نظرات سازنده خود ما را در ارتقا انجمن ياري نماييد.

  من زماني زنده ام كه در يادها زنده بمانم.

 2. #2

  Re: نحوه شستشو ،آويزان كردن و اتوكشي انواع لباس

  روش هاى صحيح شست وشوى لباس

  در بسيارى از مواقع لباس ها، پرده ها، روميزى و ساير وسايل پارچه اى با از اولين شست و شو خراب و غيرقابل استفاده مى شوند. ما اغلب اين امر را ناشى از جنس نامرغوب پارچه مى دانيم حال آنكه در خيلى از موارد اين مشكل بر اثر بى توجهى ما به نحوه شست و شو و دستورالعمل مراقبت از آن لباس يا پارچه خاص است، چنانكه مثلاً بى دقتى در انتخاب لباس هايى كه با هم و در يك زمان در ماشين لباسشويى مى اندازيم مى تواند منجر به رنگ گرفتن لباس ها از يكديگر و در نتيجه غيرقابل استفاده شدن آنها مى شود؛ و يا عدم توجه به درجه حرارت مناسب آب براى شست و شوى هر يك از لباس ها مى تواند موجب آب رفتن، يا شـُل شدن بافت لباس شود و آن را خراب كند. از اين رو علايمى بين المللى جهت انتقال اطلاعات لازم براى مراقبت و شست و شوي لباس ها تعيين شده كه اغلب در قسمت داخلى لباس بر روى يك قطعه پارچه كوچك چاپ شده و در يكى از درزهاى آن دوخته مى شود. در روى ديگر اين قطعه پارچه كوچك اغلب مواد و الياف تشكيل دهنده پارچه لباس و درصد هريك از اين مواد را قيد مى كنند. با استفاده از جنس الياف لباس نيز مى توانيد روش صحيح شست وشوى لباس را انتخاب كنيد.
  علايم بين المللى دستورالعمل مراقبت از لباس ها و پارچه ها اغلب به نوع شست و شو، اعم از شست وشوى دستى يا ماشين، درجه حرارت آب شست وشو، امكان يا عدم امكان استفاده از رنگ ها، نحوه خشك كردن پارچه، روش و درجه حرارت براى اتوكشى آن دلالت دارند.
  شما هم اگر مايليد لباس هايتان از عمر طولانى برخوردار شوند بهتر است پيش از شروع شست وشوى البسه، به دستورالعمل هاي شستشوي هر لباس توجه كنيد.

  علامت مربوط به شست و شو به شكل يك تشت آب است كه درجه حرارت آب به سانتى گراد بر روى آن نوشته شده است،چنانچه به جاى عدد مربوط به درجه حرارت آب، نقش يك دست بر روى آن باشد نشان دهنده لزوم شست وشوى دستى- وطبيعتاً استفاده از آب ولرم- است.

  نقش دايره اى درون يك مربع، علامت مربوط به استفاده از خشك كن است. چنانچه اين نقش با ضربدرى بر روى آن ديده شود، به اين معنى است كه استفاده از خشك كن براى اين لباس خاص مناسب نيست.

  علامت مثلث نشانه استفاده از سفيد كننده ها است و چنانچه ضربدرى بر روى آن باشد نبايد از سفيد كننده براى پارچه يا لباس مورد نظر استفاده كرد.

  امكان استفاده از اتو نيز علامتى به شكل اتو دارد كه ميزان حرارت آن از ملايم تا متوسط و داغ به وسيله ۱ تا ۳ نقطه بر روى تصوير اتو نشان داده مى شود.

  همچنين امكان استفاده از خشك شويى با دايره اى كه حرفP انگليسى بر روى آن نقش بسته مشخص مى شود.

  اين علايم بين المللى بر روى لباس ها و محصولات پارچه اى اغلب كشورها مورد استفاده قرار مى گيرد، ضمن آنكه برخى از اين دستورالعمل ها با پيام هاى كوتاه درج شده نيز همراه هستند كه گاه به يك زبان، و در مورد محصولات شركت هاى معتبر، به چند زبان ارائه شده اند.

  رعايت نكات زير نيز مى تواند هنگام شست وشوى لباس ها مفيد باشد:

  - همواره قبل از ريختن لباس ها در ماشين لباسشويى، جيب هاى لباس را به دقت وارسى كنيد چون ممكن است محتويات جيب شامل كارت، چك يا اوراق با ارزش از اين قبيل باشد. حتى يك دستمال كاغذى در جيب لباس مى تواند مشكلات فراوانى را براى شما به بار آورد. دستمال كاغذى در آب از هم باز مي شود و به صورت پرز به تمام لباس ها مى چسبد.
  - در جداسازى لباس هاى سفيد و رنگى از يكديگر دقت كنيد.
  - هنگام تنظيم درجه ماشين لباسشويى با توجه به جنس و نوع لباس ها درجه مناسب را انتخاب نماييد.
  - هنگام شست وشوى لباس ها آنها را خوب آبكشى كنيد زيرا باقى ماندن مواد شوينده در الياف لباس مى تواند موجب بروز انواع حساسيت هاى پوستى به ويژه در كودكان شود.
  - زيپ لباس هاى زيپ دار را قبل از انداختن آنها در ماشين لباسشويى ببنديد تا موجب نخ كش شدن لباس هاى ديگر نشوند و با دوختن و محكم كردن دكمه هاى شل شده مانع از گم شدن آنها شويد.
  - لباس هاي ظريف سنگدوزي يا منجوق دوزي و ... را كه احتمال دارد در ماشين لباس شويي بر اثر برخورد با ساير البسه خراب شوند يا به ساير لباس ها صدمه بزنند، در كيسه توري بياندازيد (اين كيسه ها به صورت آماده در بازار موجود است).

  نكاتى براى شست وشوى صحيح انواع پارچه


  استات:
  پارچه هايى از جنس استات را تنها از طريق خشك شويى تميز كنيد مگر آنكه در راهنماى شست وشوى آن قيد شده باشد «قابل شست وشو با دست». در اين صورت ممكن است لباس را با يك شوينده ملايم و آب نيم گرم بشوييد و به دور از حرارت مستقيم خشك نماييد.

  آكريليك:
  لباس هاى آكريليك را پيش از شست وشو به پشت برگردانيد. اين لباس ها را هم مى توانيد با دست و هم با ماشين لباسشويى با درجات كم بشوييد.

  نخ يا كتان:
  لباس هاى نخى يا كتانى اغلب اليافى محكم دارند و مى توانند درجات بالاتر دماى آب را تحمل كنند. آنها را پس از شست و شو در ماشين لباسشويى هنگامى كه هنوز كمى مرطوب هستند اتو كنيد و از اتوى بخار يا اسپرى آب هنگام اتوكشى استفاده كنيد تا نتيجه بهترى بگيريد. لباس هاى نخى سفيد را مى توان با استفاده از سفيد كننده ها لكه گيرى كرد. اما توجه داشته باشيد كه پس از لكه گيرى لباس را خوب آبكشى كنيد تا مايع سفيد كننده به صورت لكه هاى زرد رنگ روى لباس باقى نماند.

  لينن:
  لباس هاى لينن را مى توان با دست يا با ماشين لباسشويى شست و يا از طريق خشك شويى تميز كرد. اين لباس ها را نيز هنگامى كه مرطوب هستند با اتوى داغ اتوكشى كنيد. لباس هايى از جنس لينن را مى توانيد در صورتى كه رنگ خودشان سفيد باشد با سفيد كننده لكه گيرى كنيد يا براى مدت كوتاهى در مايع سفيد كننده خيسانده و سپس خوب آبكشى نماييد.

  پارچه هاى كِشى يا استرچ:
  لباس هاى كشى را با دست بشوييد و از آب گرم و شوينده اى ملايم استفاده كنيد يا آنها را در لباسشويى با درجه مخصوص الياف مصنوعى بشوييد. براى اين لباس ها هرگز از سفيد كننده استفاده نكنيد زيرا الياف آنها را از بين مى برند. ضمناً لباس هاى سفيد كِشى را با لباس هاى رنگى در ماشين لباسشويى نشوييد چون به سرعت رنگ مى گيرند. اغلب لباس هاى كِشى را مى توان با درجه حرارت هاى پايين اتو كرد.

  نايلون و پُلى استر:
  لباس هاى نايلونى را بهتر است با دست بشوييد زيرا الياف ظريفى دارند. در صورتى كه از ماشين لباسشويى براى اين لباس ها استفاده مى كنيد درجه شست وشو را روى درجه مخصوص الياف مصنوعى قرار دهيد.

  ابريشم:
  از آنجا كه اغلب ابريشم هاى رنگ شده، رنگ پس مى دهند بهتر است اين لباس ها را خشك شويى كنيد. در غير اين صورت پارچه هاى ابريشمى را با دست و با آب گرم و صابون به آرامى بشوييد و آبكشى كنيد. آب اضافى پارچه را با اندكى فشردن آن بگيريد و در حالى كه هنوز مرطوب است آن را با درجه مخصوص ابريشم اتو كنيد.

  لباس هاى پشمى:
  لباس هاى پشمى را هرگز با آب گرم نشوييد چون الياف پشم كاملاً جمع مي شود و به اصطلاح آب مى رود. اين لباس ها را با دست در آب سرد بشوييد يا به روش خشك شويى تميز كنيد.

  روش هاي خشك كردن لباس
  پس از شست وشو نوبت به خشك كردن لباس ها مى رسد كه خود داراى نكاتى است كه اطلاع از آنها نيز مى تواند موجب طولانى تر شدن عمر لباس ها شود و همچنين در حفظ شكل و فرم ظاهرى لباس و آسان شدن اتوكارى تأثير به سزايى دارد.

  خشك كردن لباس
  اغلب از دو روش براى خشك كردن لباس ها استفاده مى شود. يكي استفاده از درجه خشك كن كه بعضى از ماشين هاى لباسشويى به آن مجهز هستند و در حقيقت آخرين مرحله شست و شوى لباس است. در برخى از ماشين هاى لباسشويى اين درجه به تنهايى و بدون شست وشو نيز كار مى كند كه براى خشك كردن لباس هايى كه با دست شسته شده اند نيز مفيد است.

  روش دوم كه متداول تر است خشك كردن لباس ها از طريق آويزان كردن آنها روى يك بند رخت در آفتاب و يا مجاورت هوا است. اين بند رخت ممكن است در فضاى بالكن يا حياط قرار داده شود و در صورت نبود چنين امكانى، مى توان از بند رخت هاى كشويى كه به ديوار حمام نصب مى شوند يا نوع ديگرى از آنها كه به رادياتور شوفاژ متصل مى شود استفاده كرد.

  آويختن لباس
  روش آويختن انواع لباس از قبيل بلوز، دامن، شلوار و غيره نيز در حفظ فرم لباس مؤثر است. به عنوان مثال براى آويختن يك دامن پيلى دار بهتر است براى حفظ فرم پيلى ها، آنها را قبل از آويختن دامن روى بند يا گيره لباس در جاى خود ثابت كنيد تا به همان صورت خشك شوند. لباس هاى پشمى را براى جلوگيرى از كشيده شدن و بلند شدن آستين ها از بند آويزان نكنيد بلكه به صورت تخت(مسطح) روى سطح رخت آويز قرار دهيد. در مورد لباس هاي تريكوي نخي هم بهتر است قبل از آويختن روي بند، لباس را شكل دهيد تا پس از خشك شدن حالت عادي خود را داشته باشد.

  سپيده سليمى
  باران67 این نوشته را پسندیده.
  من زماني زنده ام كه در يادها زنده بمانم.

 3. #3

  Re: نحوه شستشو ،آويزان كردن و اتوكشي انواع لباس

  شستن لباسهاي بسيار كثيف با نوشابه

  اگر لباسهاي شما بسيار كثيف شدند، مي توانيد از نوشابه گاز دار كمك بگيريد. به اين صورت كه يك شيشه نوشابه را همراه با پودر لباسشويي روي لباسهاي كثيف بريزيد و به طور معمولي آنها را بشوييد. خواهيد ديد كه لباسها چقدر تميز مي شوند.

  منبع: تبيان
  من زماني زنده ام كه در يادها زنده بمانم.

 4. #4
  عضو خانواده بزرگ مامی سایت

  عضویت: ۱۳۸۹/۰۵/۰۴
  نوشته ها
  1
  میزان امتیاز
  1
  پسند شده
  0
  پسند کرده
  0

  Re: نحوه شستشو ،آويزان كردن و اتوكشي انواع لباس

  لباس ها رو (به طور کلی) کجا و چطور پهن می شه کرد که بو نگیره؟ خونه ی ما بالکن نداره! آفتاب گیر هم نیست. پشت بام هم 4 طبقه بالاست و نمی شه هر دفعه رفت پشت بوم.

 5. #5
  مدیر انجمن
  DaDa آواتار ها
  سارا حکمتی
  عضویت: ۱۳۸۸/۰۴/۲۷
  محل سکونت
  تهران
  نوشته ها
  4,624
  نوشته های وبلاگ
  24
  میزان امتیاز
  14
  پسند شده
  7796
  پسند کرده
  2903

  ویترین مدال ها

  Re: نحوه شستشو ،آويزان كردن و اتوكشي انواع لباس

  یک تجربه ....
  نمی دونم جاش اینجاست یا نه ؟ دیدم این تاپیک بالاست یهو یادم افتاد ....

  اگه آدامس جویده شده به لباستون چسبید می دونین چی کار کنین ؟؟
  اول روش یخ بمالید تا آدامس محترم نماسه رو ی لباس ؛ معولا وقتی سرد بشه ؛ سفت می شه و کنده میشه .
  اگه تکنیک بالا جواب نداد ؛ از اسپری حشره کش استفاده کنید .
  اسپری رو نزدیک آدامس سمج بگیرید و ....
  نه جای لکه آدامس می مونه و نه بوی حشره کش .

  نترسید ؛ تجربه کنید ؛ حتما جواب می گیرید ....
  hastiye mamani این نوشته را پسندیده.
  عکسهای بدون توضیح حذف می شوند !

 6. #6
  عضو خانواده بزرگ مامی سایت

  عضویت: ۱۳۸۸/۰۸/۱۸
  محل سکونت
  uae
  نوشته ها
  80
  میزان امتیاز
  1
  پسند شده
  17
  پسند کرده
  0

  Re: نحوه شستشو ،آويزان كردن و اتوكشي انواع لباس

  یک سوال دارم . لباسهای من هیچوقت لکه شون با ماشین لباسشویی تمیز نمیشه . البته من همیشه کمترین تایم رو انتخاب میکنم .ولی لکه بر و هم نرم کننده و پودر با هم می ریزم .کسی میدونه مشکلش چیه؟
  یکی میپرسد اندوه تو از چیست؟ سبب سازه سکوته مبهمت کیست برایش صادقانه مینویسم برای آنکه باید باشد و نیست

 7. #7
  عضو خانواده بزرگ مامی سایت

  عضویت: ۱۳۸۸/۰۵/۱۸
  نوشته ها
  177
  میزان امتیاز
  1
  پسند شده
  111
  پسند کرده
  174

  Re: نحوه شستشو ،آويزان كردن و اتوكشي انواع لباس

  ترانه جون واسه منم قبلا تايم كم ميدادم احساس ميكردم خيلي تميز نميشه جديدا همه رو ميذارم بالاي يك ساعت و راضي هستم. زمان بيشتر بده حتما تميز ميشه البته پودر رو هم يه كم بيشتر از دستور بريز.
  لبخند بزن

 8. #8
  عضو خانواده بزرگ مامی سایت

  عضویت: ۱۳۸۹/۰۲/۲۶
  محل سکونت
  تهران
  نوشته ها
  222
  میزان امتیاز
  1
  پسند شده
  21
  پسند کرده
  0

  Re: نحوه شستشو ،آويزان كردن و اتوكشي انواع لباس

  سلام دوستان
  برای از بین لکه ادکلن از روی لباس با جنس ویسکوز چه رئشی رو پیشنهاد میکنین؟

صفحه 1 از 10 1234 ... آخرینآخرین
 • مجوز های ارسال و ویرایش

  • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
  • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
  • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
  • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
  •  

  محاسبه ي شاخص توده ي بدني

  وزن به کيلـو گـرم
  قد به سانتي متر

  شاخص توده ي بدني
  بازه ي وزني مناسب شما