نظر سنجی 76 امین مسابقه عکاسی مکمل
شارژ کلوب هاي مامي سايت
بازارچه کالاي دست دوم رسانه مامي سايت
Like Tree94Likes

موضوع: برش ( برشت یا برشتچ )

نمایش نتایج: از 1 به 8 از 11
صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
    مدیر انجمن
    Andrew آواتار ها
    میزان امتیاز
    3
    پسند شده
    1136
    پسند کرده
    12512

Wink برش ( برشت یا برشتچ )

Negara و باران67 این نوشته را پسندیده.
    سلام ای به نعمت رسیده خدا با توست...

All things are yours

از خدا می خوام که عطر دلخوشی هرجا باشی به مشامت برسه...

2. بانک بند ناف
    عضو خانواده بزرگ مامی سایت
    مرکوری آواتار ها
    میزان امتیاز
    2
    پسند شده
    959
    پسند کرده
    716

Re: برش ( سوپ روسی )

بُرش (به انگلیسی: Borscht ) (به روسی: борщ ) یه غذای اصالتاً اوکراینی و پای ثابت سفره های اکثر مردم کشورهای اروپای شرقیه. در ایران و بیشتر نقاط دنیا این غذا به سوپ روسی مشهوره و همه جای دنیا طرفدارای زیادی داره.

جالبه بدونید حتی فضانوردای روسی این غذا رو توی تیوپ هایی به شکل خمیردندون در فضا تناول می کنند.

حالا اگه گفتید رکن اصلی این غذای خوشمزه چیه؟ ... بله درست حدس زدید چــغنــدر!

اگه مثل من از جمله افردای هستید که از چغندر یا همون لبو خوشتون نمیاد صفحه رو نبندید و بیخیال خوندن ادامه مطلب نشید! چون این غذای خوشمزه باعث می شه دید متفاوتی نسبت به چغندر پیدا کنید. من هیچ جوری نمی تونم با طعم لبو کنار بیام. حتی ماست و لبو هم دوست ندارم. اما این غذای خوشمزه 2 ساله که پای ثابت سفره های پاییز و زمستونی منه و هر کسی تا به حال ازش خورده عاشقش شده.

اگه دنبال راهی هستید تا چغندر، این ریشه ی خوشرنگ و پر خاصیت (سرشار از فسفر، کلسیم، ید، آهن، مس و ... ) رو به خورد کوچولوها یا همسر های بدغذا بدید بُرش بهترین راه حله. یه غذای راحت و خوشمزه برای شب های سرد پاییزی و زمستونی شما.

مواد لازم حدوداً برای 2 نفر :

چغندر کوچک 2 تا 3 عدد
    سیب زمینی کوچک 2 عدد
    نیمی از یک کلم برگ کوچک
    گوجه فرنگی 1 تا 2 عدد کوچک (من معمولاً گوجه فرنگی نمی ریزم)
    پیاز 1 عدد
    هویج 2 عدد
    شلغم 2 عدد *
    گوشت 100 تا 200 گرم**
    رب گوجه فرنگی 1 قاشق (به دلخواه)
    جعفری یک دسته تازه یا 1 قاشق خشک.
    خامه و ماست چکیده ترش کمی
    سرکه یا آبلیمو 1 قاشق غذاخوری

* در دستور اصلی شلغم وجود نداره اما من اگه داشته باشم اضافه می کنم. کلاً چیزی به عنوان دستورِ اصلی برای این غذا وجود نداره و می تونید به میل خودتون سبزیجات رو اضافه یا کم کنید و ورژن های متفاوتی از برش خلق کنید.

** نوع گوشت مصرفی به میل خودتون بستگی داره اما عمدتاً از گوشت قرمز (گوساله) استفاده می شه. من اکثر مواقع که عجله دارم گوشت رو کلاً حذف می کنم و فقط از یه استاک یا عصاره گوشت استفاده می کنم. اگر این سوپ رو به عنوان پیش غذا سرو می کنید می تونید گوشت رو حذف کنید. با اضافه کردن گوشت این غذا به یک وعده غذایی کامل تبدیل می شه.

طرز تهیه:

اگه در برشتون از گوشت استفاده می کنید اول گوشت رو با پیاز و کمی زردچوبه بپزید. در غیر این صورت یک قابلمه آب رو روی گاز بذارید تا کم کم به جوش بیاد.

پیاز و سیب زمینی رو نگینی کنید و مابقی سبزیجات دستور رو به صورت خلال های خیلی باریک خرد کنید.

حالا کمی روغن در ماهیتابه بریزید و سبزیجات رو تفت بدید. معمولاً هر کدوم از سبزیجات رو جدا جدا تفت می دن و در نهایت با هم مخلوط می کنن اما تجربه شخصی من می گه در نتیجه نهایی تفاوتی ایجاد نمی کنه.

اول با پیاز شروع کنید.

بعد از اینکه کمی در روغن سبک شد هویج رو اضافه کنید.

حالا نوبت اضافه کردن چغندره. بلافاصله بعد از اضافه کردن چغندر،
    سرکه یا آبلیمو رو هم روی سبزیجات بریزید تا رنگ چغندرها حفظ بشه. اگه می خواید از گوجه فرنگی استفاده کنید در همین مرحله به مواد اضافه کنید (همراه با چغندر)

این سبزیجات رو 5 تا 10 دقیقه با شعله ملایم تفت بدید و بعد شعله رو خاموش کنید.

حالا می ریم سراغ قابلمه آب جوش و یا آبگوشت پخته شده.اگه از گوشت استفاده می کنید آبگوشت رو صاف کنید و گوشت های پخته رو کنار بذارید تا در انتهای پخت به برش اضافه کنید. دقت کنید که آب (یا آبگوشت) بیشتر از 3/2 (2 سوم) از قابلمه رو پر نکرده باشه.

سیب زمینی های نگینی رو توی آب بریزید و بعد از 3 دقیقه کلم ها رو هم بهش اضافه کنید و اجازه بدید 2-3 دقیقه ای بجوشه.
    حالا سبزیجات تفت داده شده رو توی آب بریزید و اگه دوست دارید برش قرمز تری داشته باشید یک قاشق رب رو در این مرحله اضافه کنید.

اجازه بدید مواد با شعله ی زیاد گاز چند دقیقه ای بجوشه بعد جعفری، نمک، فلفل و ادویه های دلخواهتون رو اضافه کنید (معمولاً از کمی شوید خشک و پودر سیر و یک قاشق چای خوری شکر استفاده می شه ولی من تا به حال جز نمک و فلفل چیز دیگه ای اضافه نکردم)

حالا تکه های گوشت پخته رو هم در برش بریزید و قابلمه رو با در نیمه باز روی کمترین شعله اجاق گاز با شعله پخش کن قرار بدید تا حدود 2 ساعت حسابی جا بیفته.

هر چی مدت جا افتادن برش بیشتر باشه خوشمزه تر می شه . در بعضی دستور ها گفته می شه در مرحله آخر، شعله گاز کاملاً خاموش شه تا برش در حرارت موجود در قابلمه جا بیفته. (می تونید روی بخاری هم بذارید) این غذا مثل قرمه سبزی خودمون اگه توی یخچال بره و بعد دوباره گرم شه خیلی خوشمزه تر می شه. پس برای مهمونی ها می تونید از روز قبل آماده ش کنید.

معمولاً این غذا رو با یک قاشق خامه ترش سرو می کنن. من به جای خامه ترش از ماست چکیده ترش که با کمی خامه مخلوط شده یا ماست خامه ای استفاده می کنم که خیلی خوشمزه ش می کنه.

امیدوارم این غذای سالم و خوشمزه رو درست کنید و از خوردنش در کنار خانواده لذت ببرید.

---------

تجربه تنبلانه 1 : زمانی که خیلی عجله دارید می تونید به جای تفت دادن تک تک سبزیجات، همه رو با هم توی قابلمه بریزد و کمی تفت بدید و بعد آب رو بهش اضافه کنید.

تجربه تنبلانه 2 : اون قسمت جا افتادن و زمان طولانی پخت برای "خوشمزه تر" شدنه وگرنه به محض اینکه سبزیجات پخته بشن ( که چون همه خلال ریز شدن زود هم می پزن) سوپ هم قابل خوردنه و هم "خوشمزه".

نکته: عکس های مراحل پخت در این پست رو از یک سایت خارجی برداشتم. برش هایی که خودم می پزم دقیقاً همین شکلی می شه. به زودی عکس های بیشتری اضافه می کنم.
    Negara, Andrew, *Ghasedak* و 11 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.

مدیر انجمن
    Andrew آواتار ها
    میزان امتیاز
    3
    پسند شده
    1136
    پسند کرده
    12512

Re: برش ( برشت یا برشتچ )

خب در ادامه من هم چند نکته اضافه کنم:
    1. همراه با جعفری کمی شوید تازه هم بریزید.
    2.معمولا برای لعاب سیب زمینی ها رو درشت در برشت می ریزند و بعد له کرده داخل مواد برشت اضافه می کنند.
    3. برگ بو و فلفل سیاه فراموش نشه.
    4. بهتره از گوشت گردن یا ستون فقرات که استخوان و چربی داره برای برشت استفاده بشه.
    Negara, مانی بهار, mary524 و 5 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.
    سلام ای به نعمت رسیده خدا با توست...

All things are yours

از خدا می خوام که عطر دلخوشی هرجا باشی به مشامت برسه...

romina joon آواتار ها
    میزان امتیاز
    82
    پسند شده
    6311
    پسند کرده
    6050

نقل قول نوشته اصلی توسط @زهرا@
    منم این سوپو درست کردم به نظرم اصلا جالب نبود همسری هم چندان خوشش نیودم ولی خوب یکمی تونست بخوره ولی من اصلا نتونستم بخورم...اصلا با ذائقه ی من جور نبود....
    دوستان منم این سوپو درست کردم.با اینکه من خود لبو رو دوست دارم ولی متاسفانه اصلا طعم این سوپ رو نپسندیدم و اینکه فک میکنم کسایی که مثلا از بورانی لبو یا سالاد لبو خوششون نمیاد بهتره سراغ این سوپ نرن.
    Andrew و باران67 این نوشته را پسندیده.

مرکوری آواتار ها
    میزان امتیاز
    2
    پسند شده
    959
    پسند کرده
    716

خب ذائقه ها متفاوته. من اصلاً از بورانی لبو، سالاد لبو یا خود لبو خوشم نمیاد. اما این سوپ رو خیلی دوست دارم و تنها راهیه که ممکنه چغندر بخورم
    فکر می کنم یه دلیل برای دوست نداشتن این سوپ می تونه زیاد ریختن کلم باشه. وقتی خیلی زیاد باشه طعم سوپ رو نا مطبوع می کنه. می تونید با اضافه کردن چاشنی ها و ادویه های مورد علاقه تون این سوپ سالم و مقوی رو بیشتر به ذائقه خانواده نزدیک کنید. من همیشه از آبلیمو و استاک گوشت+ فلفل سیاه استفاده می کنم.

امشب هم مجدداً شام برش داشتیم و طبق قولی که داده بودم عکس هاش رو می ذارم.

در حال پخت:

موقع سرو:

و اما تجربه های ایندفعه:
    اینبار کمی شوید خشک هم ریختم که طعمش رو کمی متفاوت کرد. به نظرم هم با شوید و هم بدون شوید خوبه و بستگی به ذائقه افراد داره.

در آخر پخت کمی رب گوجه اضافه کردم که به نظرم خوب نبود. هم طعمش رو کمی از حالت استندارد خارج کرد و هم رنگ زیبایی که چغندر به تنهایی داره رو تحت شعاع قرار داد.

با ماست سون سرو کردم و ترکیبش با برش طعم خوبی داشت.
    Negara, Andrew, mami mahdis و 6 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.

مدیر انجمن
    Negara آواتار ها
    نوشته های وبلاگ
    6
    میزان امتیاز
    62
    پسند شده
    8136
    پسند کرده
    7504

من در ارمنستان چند باری که برش خوردم توش گوشتهای خیلی درشت (کمی بزرگتر از سایز قورمه سبزی) سرو می شد که حسابی پخته بودند و توی سوپ ریش ریش می شدند و واقعا لذت بخش بود خوردنش. سیب زمینی هم تکه هاش درشت بود حسابی. ما که عاشقشیم.
    Andrew, aydaa, مرکوری و 5 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.
    چی نپوشیم؟

chi-napooshim.com

مدیر انجمن
    Negara آواتار ها
    نوشته های وبلاگ
    6
    میزان امتیاز
    62
    پسند شده
    8136
    پسند کرده
    7504
    برش بسیار خوشمزه و خوشرنگ

با دستور مینای عزیز (مرکوری) اول تاپیک

من کلم نداشتم نریختم به جاش چغندر بیشتر ریختم. گوجه هم با ذائقه ام جور نبود بی گوجه و رب پیشنهاد می کنم. مینای عزیز ممنون عااااااااالی بود...

راستی من یک چغند رو و شلغم رو رنده کردم ولی دستم افتاد بقیه اش رو با خورد کن ریز کردم. قابل قبول بود ولی اصلش باید ریش ریشی باشه همه چیز و فقط گوشت و سیب زمینی مکعبی باشه.
    درنهایت برای این فصل بسیییاااار خوشمزه است. حیفه که تاپیکش داره خاک می خوره.

روش هم یک قاشق ماسته و کمی جعفری.

در ضمن بسیار سیر کننده است و سوپ سبک نیست مقدار کافیش یک وعده غذایی رو جواب می ده.
    beverly, Andrew, aydaa و 11 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.
    چی نپوشیم؟

chi-napooshim.com

beverly آواتار ها
    دریا
    میزان امتیاز
    1
    پسند شده
    813
    پسند کرده
    906
    منم یک چیزی بگم که لال از دنیا نرم تا جاییکه یادم میاد برش قلم داره توش گمونم مامانم قدیما که از دستور رزا منتظمی درست میکرد توش قلم داشت و خیلیییی زیاد خوشمزه بود
    مرکوری, hengamehh, سمنو و 2 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.
    خوبی کن حتی اگر سپاست نمیگویند تو جاودانه خواهی شد

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین