نظر سنجی 76 امین مسابقه عکاسی مکمل
Like Tree529Likes

موضوع: دوخت روتختی و ملزومات خواب

نمایش نتایج: از 1 به 8 از 182
صفحه 1 از 23 123411 ... آخرینآخرین

Exclamation دوخت روتختی و ملزومات خواب

دوستان عزیزم این تاپیک مخصوص دوخت روتختی و ملزومات خواب ( انواع ملافه ، روتختی ، لحاف ، روبالشتی ، و تزئینات پارچه ای مربوط به اتاق خواب) هست .. عزیزانی که تو این زمینه تجربیاتی دارن خواهش میکنم دونسته هاشون رو تو این تاپیک به اشتراک بذارن

تاپیک چیدمان اتاق خواب درانجمن دکوراسیون هست که میتونید ایده های خوبی در مورد طراحی و دوخت از تصاویر این تاپیک کسب کنید..

بنابراین لطفا برای گذاشتن صرف ایده های تصویری روتختی و ملزومات خواب ازتاپیک چیدمان اتاق خواب درانجمن دکوراسیون استفاده کنید.. عکس های فاقد توضیحات تخصصی در مورد دوخت هم از این تاپیک حذف میشه..

ضمنا قوانین انجمن خیاطی رو هنگام استفاده از این تاپیک فراموش نکنید..
    قوانین انجمن خیاطی

ویرایش توسط admin : ۱۳۹۵/۰۲/۲۶ در ساعت ۰۵:۴۸ بعد از ظهر
    taniya و ayd این نوشته را پسندیده.
    گاهی خدا درب ها را میبندد و پنجره ها رو قفل میکند..
    زیباست بدانی ..شاید طوفانی در راه است!

Re: دوخت روتختی و ملزومات خواب

مقدمات دوخت رو تختی

ابعاد تخت خواب
    تخت خواب استاندارد معمولا در ابعاد زیر ساخته میشه ..
    یکنفره :
    تخت های یک نفره استاندارد 90*200 Cm و 110*200 Cm
    دو نفره :
    تخت های دو نفره استاندارد معمولا در ابعاد 160*200 Cm و 180*200 Cm ساخته میشه

ارتفاع تخت ها هم معمولا از 45 تا 50 cm تجاوز نمیکنه..
    .
    .
    ابعاد تشک
    تشک های طبی /فنری ایرانی :
    تشک های دارای رویه ساده و ترموفلت در ابعاد 90*200 Cm و 110*200( یک نفره) و 160*200 Cm و 180*200 Cm (دونفره) و به ترتیب دارای ارتفاع 18 تا 25 cm هست
    تشک های طبی /فنری خارجی :
    در ابعاد 90*200 Cm و 110*200 Cm ( یک نفره) و Cm 160*200 و 180*200 Cm (دونفره) و به ترتیب دارای ارتفاع 25 تا 35 cm هست
    .
    .
    ابعاد بالشت
    ابعاد استاندارد بالشت :
    50*70 Cm و ارتفاع 15 Cm
    ابعاد استاندارد کوسن کوچک:
    20*20 Cm و ارتفاع 15 Cm
    ابعاد استاندارد کوسن بزرگ:
    40*40 Cm و ارتفاع 15 Cm
    .
    .
    ابعاد ملافه رو انداز
    یک نفره :
    200*120 Cm
    دونفره :
    200*190تا200 Cm
    فرمول ها
    ملافه تشک
    قد ملافه = قد تشک + دوبرابر ارتفاع تشک +10 تا 15 Cm
    عرض ملافه = عرض تشک + دوبرابر ارتفاع تشک + 10تا15 Cm
    مثال
    قد ملافه = 200 + (45*2)+15=305 Cm
    عرض ملافه = 160 +(45*2)+15= 265 Cm
    یعنی شما برای روکش کردن یک تخت با تشکی به ابعاد 160*200 Cm و ارتفاع 45 CM به ملافه ای با عرض حداقل 265 (این اندازه استاندارد نیست و تو بازار وجود نداره بانبراین باید پارچه با عرض 280 تا 300 Cm تهیه کنید) به میزان 310 Cm یا همون سه متر و ده سانت نیاز دارید..
    .
    .
    ملافه بالشت و کوسن
    قد بالشت یا کوسن = قد بالشت یا کوسن + 10یا 20 Cm( به ترتیب برای دوخت معمولی یا برای دوخت حاشیه دار تزئینی)
    عرض بالشت یا کوسن = عرض بالشت یا کوسن + 10یا 20 Cm( به ترتیب برای دوخت معمولی یا برای دوخت حاشیه دار تزئینی)
    مثال
    قد بالشت یا کوسن =50+ 10 = 60 Cm
    عرض بالشت یا کوسن =70+10 = 80 Cm
    بنابراین برای هر بالشت پارچه ای با قد 60 سانت و عرض 80 سانت نیاز دارید..
    سجاف محافظ بالشت از کنار عرض پارچه ها که معمولا 90 به بالاست جبران میشه ..
    .
    .
    ملافه لحاف
    قد لحاف = قد لحاف + 10 Cm
    عرض لحاف = عرض لحاف + 10 Cm
    مثال
    قد لحاف =200 + 5= 205 Cm
    عرض لحاف = 160+ 5 = 165 Cm
    برای ملافه یک لحاف دو نفره با عرض 160 و قد دومتر حداقل چهار متر و 10 سانت پارچه با عرض 170 تا 180 نیاز دارید..
    چون لحاف دوتا رو داره و باید کلا حالت یک کیسه دوخته بشه و لحاف داخلش فیکس شه .. بنابرای ندوبرابر پارچه نیاز هست ..
    نکته های آموزشی تاپیک
    1. ابعاد بالا به عنوان ابعاد آموزشی استاندارد قابل استناد هست .. بنابراین در آموزش ها ابعاد ذکر نمیشه و کاربران عزیز به همین چارت بالا مراجعه کنن .مثلا وقتی گفته میشه ابعاد تشک + 5 cm دوستان ابعاد تشک مورد نظرشون رو بر اساس استانداردهای بالا پیدا کنن ..

2. برای دوخت رو تختی های معمولی از انواع پارچه تترون ، کتان ، نخی و ملافه ای های رایج در بازار میتونید استفاده کنید و برای دوخت روتختی های شکیل تر معمولا از پارچه های تافته ، اطلس ، ساتن چکشی و ساده ضخیم ، حریر آلمانی و ... استفاده میشه ..

3. در انتخاب پارچه رو تختی به این نکات توجه کنید :
    - روتختی ها معمولا زود کثیف میشن و نیاز به شستشو پیدا میکنن بنابراین پارچه ای انتخاب کنید که رنگش ثابت باشه .. تا خدای نکرده بعد یک بار شستشو زشت و کمرنگ نشه و کل زحماتون بی نتیجه بمونه..
    -در انتخاب پارچه های ملافه ای و نخی نهایت دقت رو به کار ببرین تا پارچه آبرفت نداشته باشه .. واسه اطمینان بیشتر قبل از برش و دوخت پارچه رو به مدت حداقل 5 ساعت تو آب بندازید و خیس کنید بعد از خشک کردن اتو کنید و سپس در ابعاد مورد نظر برش بزنید. اگر خدای نکرده بدوزید و بعد یکبار شستشو پارچه آب بره عملا اون رو تختی دیگه قابل استفاده برای تخت مورد نظر نخواهد بود.
    -واسه رو تختی های که از پارچه های تافته ، اطلس ، ساتن ، حریر (مخصوصا ساتن و حریر) دوخته میشن دقت کنید که پارچه از انواعی که زود نخ کش میشه نباشه .. یعنی پارچه دارای بافت و انسجام خوب و قابل قبولی باشه .. در غیر اینصورت بعد مدتی کوتاه روتختی شکل و ظاهر بدی پیدا میکنه ..
    -همیشه سعی کنید واسه پارچه رو تختی کمی دست و دلبازی به خرج بدید.. ضرر نمیکنید .. معمولا دوخت روتختی زحمات خاص خودش رو داره .. پس یک پارچه ضعیف یا معمولی فقط و فقط کیفیت کارتون رو زیر سئوال میبره..بنابراین دوخت با پارچه ای ارزون قیمت رو فراموش کنید که اصلا ارزششو نداره ..
    - در انتخاب پارچه رو تختی کمی توجه به دکور اتاق و انتخاب جنس و رنگ های هماهنگ با پرده ، رنگ تخت ، فرش و تم رنگ غالب محیط میتونه زیبایی دو چندان به کار شما بده و جلوه اون رو بیشتر کنه ..
    4.وقتی مدلی رو انتخاب میکنید برای دوخت اول آموزش سایر مدل ها رو بررسی کنید ممکنه شما رو از راهنمایی در باره مدل نظرتون بی نیاز کنه .. و اگر باز هم به مشکلی بر خوردید توی تاپیک مطرح کنید..
    5. تعداد کاربرا زیاده و توانایی های من هم محدود .. بنابراین تمامی در خواست های آموزشی رو نمیتونم پاسخ گو باشم ..
    قبلا از همکاری تک تک شما ممنونم
    titish khanoom, taniya, مامان غزل و 5 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.

عضو خانواده بزرگ مامی سایت
    dapper آواتار ها
    الهام مامان
    میزان امتیاز
    82
    پسند شده
    9737
    پسند کرده
    9484

نقل قول نوشته اصلی توسط tahmin
    نقل قول نوشته اصلی توسط فرزانه1345
    نقل قول نوشته اصلی توسط dapper
    نقل قول نوشته اصلی توسط tahmin
    کسی ازین رو تشکی های خوش خواب که دورش کش میندازن بلده؟؟؟
    چه جوری دوخته میشن؟؟؟فقط دورش دوخته میشه و کش میندازن توش؟؟
    اگه کسی میدونه لطفا توضیح بده
    اندازه کل دشک مثلا مستطیل 110*200هست اگر ارتفاع 20 باشه
    میشه150*240 و مقداری هم اضافه گرفته واسه زیر کار تا در نیاد مپلا 10سانت به هر طرف اضافه میکنیم که میشه 170*260
    مستطیلی به این ابعاد در آورده و لبه ها رو جوری داخل میزنیم که بشه کش از داخلش عبور داد مپل لباس یاپیژامه
    بعد از دوخت هم کش رو به وسیله سنجاق قفلی از داخلش عبور داده ودو سرش رو بهم گره میزنیم که در نره

برای زوایای 4گوشه ملافه بایستی اون مقداری که برای زیر تشک که اگر10سانت درنظرگرفتیم +ارتفاع تشک مثلا 20سانت که میشود جمعا30سانت را قیچی کرد وبعد زاویه را به هم دوخت وبعد تو زد وکش از آن رد کرد.یعنی مربعی 30*30باید از چهار طرف از پارچه جدا شود.ببخشیدنمیدونم تونستم منظورمو برسونم یا نه؟
    ممنون دوستان
    ینی دور تا دور کش میخوره ؟؟؟
    از همین کش های پیژامه ای ؟؟
    آره گلم یا این گردا یا اگر نبود کش 1سانتی یا نیم سانتی هم میشه اما نیم سانتی جون نداره
    elllham, سعیده بانو و ساتاشا این نوشته را پسندیده.
    آدمهادرهردیدار
    1تکه ازیکدیگرراباخودمی برند
    عده ای فقط غمهایشان
    وچقدراندک
    عده سخاوتمندی که وقتی برمیگردی
    میبینی تکه های شادیهایشان را
    درمشتهایت گذاشتند

میزان امتیاز
    1
    پسند شده
    4
    پسند کرده
    0

سلام شبنمک جان مممممنون عزیزم این هم عکس روتختی

مامی مهدیار جون آواتار ها
    فهیمه
    میزان امتیاز
    12
    پسند شده
    467
    پسند کرده
    835

با سلام خدمت همه . شبنم جون خوبی؟ راستش من دو هفته هستش که میخوام آموزش رو تختیم رو بزارم ولی این تاپیک رو پیدا نمیکردم یعنی همش میگفت مبحث در خواست شده موجود نیست. به هر حال من استارت اول رو میزنم و هر چی رو که بلد باشم خدمت دوستهای گل مامی سایتیم میگم چون من هم خیلی چیزها رو از دوستهای هنرمند مامی سایت یاد گرفتم .
    خوب این عکس رو تختی من هستش

راستش مدلش خیلی راحته یعنی با اینکه من خیاطی بلدنیستم ولی تونستم راحت این مدل روبدوزم .پس اگه خیاطی هم بلد نیستید اصلا" نگران نباشید چون مدلش راحته . خوب من اول از مقدار پارچه ام و اندازه هاش براتون میزارم بعد هم آموزش گل وسط رو تختی رو که گل کوکب هستش شروع میکنم.
    جنس پارچه روتختی من تافته هستش که من متری 12000 تومن خریدم . عرض پارچه ام 3 متر بود .
    خوب اگه برید ابعاد تختتون رو اندازه بگیرید این اندازه ها به دستتون میاد.
    معمولا" طول تختها 2 متر هستش . و عرضشون هم یا 1/80 هستن یا 1/60 . وارتفاع تخت هم 45 سانت هست.
    پس معمولا" اندازه استاندارد این هستش:
    180* 200 یا 160 * 200 . ( البته میدونم که میدونید ها ولی بهتره بگم که 200 منظور سانتیمتر هستش که میشه همون 2 متر) . ارتفاع تخت هم معمولا"همون 45 c m هستش. با احتساب خوشخواب روش. یا 50 cm.
    ارتفاع تخت رو از قیطان بالای لبه تشک خوش خواب تا روی زمین اندازه میگیریم .حالا یکم دقیقتر میگم.
    برای تختی با ابعاد طول 200 سانتی متر و عرض 180 ساتیمتر و ارتفاع 50 سانتیمتر. اون 5 سانتی که اضافه شده برای جای دوخت در نظر گرفته شده
    روش محاسبه متراژ طول پارچه عبارت است از:
    جای دوخت + 2 برابر ارتفاع + عرض روی تشک
    285=5+ 100 + 180= 5+ (2* 50) + 180
    روش محاسبه متراژ عرض پارچه عبارت است از:
    جای دوخت + طول روی تشک (بلندی)
    210=10+ 200
    خوب همون طور که از عکس رو تختی من پیداست رو تختی من اون لبه پایینی رو برای آویزون شدن از تخت نداره چون معمولا" تختهای ایرانی سر تخت و پاتخت رو دارن ولی تختهای خارجی فقط سرتخت دارن . پس توی اندازه گیریتون دقیقا" توجه کنید به مدل تخت.
    خوب من اندازه هام رو 2/70 در 2/45 در آوردم .یعنی ارتفاع تخت من 45 بود از هر طرف که رو هم میشه 90 که این 90 سانت رو به 1/80 که عرض تختم بود اضافه کردم شد 2/70. و چون پاتخت هم ندارم طول رو هم 45 /2 گرفتم .
    اندازه رو بالشتی ها رو هم معمولا" واسه تخت 75* 45 میگیرن .
    خوب این هم گل رو تختی از نمای نزدیکتر .

البته این رو بگم که من برای این گل وسط رو تختی و همچنین بالشتها 4 متر پارچه با همون عرض 3 متر استفاده کردم . راستش این مدل گل پارچه هم زیاد نیاز داره .
    خوب همون طور که میبینید من 8 ردیف گل برای وسط روتختی دارم .
    ردیف اول 5 تا هستش که باید یک مربع 20 در 20 واسه ردیف اول در بیارید .
    ردیف دوم 6 تا گلبرگ هستش که احتیاج داره به یک مربع 22 در 22.
    شما تو هر ردیفی یک گلبرگ اضافه میکنید و همچنین توی هر ردیف هم 2 سانت به اندازه گلبرگها اضافه میکنید .
    البته این رو بگم که اندازه گلبرگها دلخواهی هستش یعنی میتونید تو ردیف دوم به جای 2 سانت 3 سانت به اندازه گلبرگها اضافه کنید. که من خودم اگه بخوام دوباره این مدل گل رو درست کنم به جای 2 سانت 3 سانت اضافه میکنم .
    خوب با توجه به توضیحاتی که دادم:
    پس ردیف سوم میشه 7 تا گلبرگ با اندازه 25 سانت.
    ردیف چهارم 8 تا گلبرگ با اندازه27 سانت.
    همین طور ادامه میدیم تا ردیف هشتم که اندازه گلبرگها میشه 35 سانت.
    شما میتونید همین طور ردیف گلبرگها رو بیشتر کنید و حتی تا جایی ادامه بدید که وسط رو تختیتون رو گلبرگها کاملا" پر کنه .که البته خیلی قشنگتر میشه و احتیاج به وقت خیلی زیادی داره که من چون دیگه زمان کافی نداشتم تا همون ردیف 8 ادامه دادم.
    پس شما تو هر ردیف یک گلبرگ اضافه میکنید و همچنین 2 سانت هم به اندازه گلبرگها اضافه میکنید.

خوب حالا آموزش گل رو میزارم .
    همون طور که تو ضیح دادم اول باید برای ردیف اول 5 تا مربع در بیارید به اندازه 22 در 22. ( همون طور که گفتم دلخواهی هستش یعنی میتونید با 23 یا 24 سانت شروع کنید و تو ردیف بعدی 2 سانت به اندازه گلبرگها اضافه کنید)

حالا از قطر وسط این مربع یک تا میزنید تا یک مثلث به دست بیاد

دوباره از وسط همون مثلث یک تا دیگه میزنید تا مثلث دوم به دست بیاد

حالا پایین این مثلث رو کوک ساده بزنید

بعد هم نختون رو بکشید تا کاملا" نخ زیر مثلث جمع بشه و شکل گلبرگ رو به خودش بگیره

حالا گلبرگهای شما آماده هستن . اونها رو پثل این شکل به صورت دایره روی پارچه قرار بدیدو بسپس با کمک چسب حرارتی که به زیر گلبرگها میزنید روی پاررچه اصلی فیکس کنید. میتئنید هم با دست گلبرگها رو به پارچه بدوزید

خوب آموزش گلبرگها هم تموم شد.

این عکس بالشتش هستش از نمای نزدیکتر
    همون طور که میبینید من 3 ردیف گلبرگ واسش استفاده کردم .ازهمون اندازه 20 سانت شروع کردم واسه ردیف اول . تا 24 برای ردیف سوم .
    .
    اینکه چقدر برام خرج برداشت باید بگم 150000 تومان . من چون دوست داشتم که یک روتختی خوبی بدوزم برای همین هم از همون اول دنبال یک پارچه خوب برای روتختیم بودم راستش بلاخره آدم فقط میخواد یکبار درستش کنه دیگه تازه یک عالمه وقت هم روش بزاره پس به نظر من همون بهتر که از همون اول هزینه کنه و یک پارچه خوب بخره .به نظر من مخصوصا" واسه این مدل پارچه تافته بهترین انتخاب هستش مخصوصا" که عرضش هم 3/10 هستش .
    حالا من واقعا" نمیدونم به 150000 تومن می ارزه یا نه ؟ این رو میگم چون بعضی ها همون اول که اومدند و روتختی من رو از نزدیک دیدند گفتند مگه بیرون چنده؟( منظورم موقعی هستش که تو کلاسمون روتختیها رو به نمایش گذاشتیم خیلی هم باز دید کننده داشتیم) من هم میگفتم راستش من اصلا" این مدل رو بیرون ندیدم واز قیمتش هم خبری ندارم حالا جدی اگه کسی این مدل رو دیده لطف کنه ی قیمت هم به من بده .ولی اینکه این روتختی کار دست خودمه ی دنیا واسم ارزش داره واز وقتی که براش گذاشتم اصلا" پشیمون نیستم .
    راستی این رو هم بگم چون سوال شده بود . من پارچه ام رو متری 12000 تومان خریدم کلا" 6 متر خریدم . واسه پشم وشیشه زیرش هم دو لایه خریدم که روی تخت نمای بهتر داشته باشه اون رو هم متری 3500 خریدم واسه پارچه زیرش هم پارچه چروک کار کردم 2 متر گرفتم شد 11000 تومان.
    این هم عکس از پشت رو تختی. ببخشید من نمیدونم چراعکسش روی تختمون خوب نمی افته برای همین هم روی فرش پهنش کردم

در مورد اینکه این گلبرگها رو فقط میشه با تافته دوختیا نه ؟ نه با هر پارچه ای که دوست دارید بدوزید ولی پارچه تافته به خاطر اینکه جنسش طوری هستش که خیلی آهار داره و خیلی هم خوش ایست هستش وقتی اون کوک زیر گلبرگ رو میکشید خیلی قشنگ حالت گلبرگ رو به خودش میگیره نمیدونم منظورم رو رسوندم یا نه .
    من چند تا عکس تا یکی دو روز دیگه تو همون تاپیک رو تختی از کوسن خودم و دوستهام میزارم یکی ازکوسنها که با پارچه چروک هستش گلبرگها هم از همون پارچه استفاده شده میتونید برید و ببینید .
    همگی موفق باشید
    امیدوارم تا اینجا تونسته باشم خوب توضیح داده باشم اگه سوالی بود تا جایی که تونستم با کمک شبنمک جون جواب میدم .
    mitra40, taniya, لوسیمی و 12 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.

"اندکی آن سوتر دوستی دارم
    همرنگ بهار.هر کجا هست به هر حال. به هر کار. به هر فکر .عزیز است
    خدایا تو خودت غرق سعادت دارش"

مامی مهدیار جون آواتار ها
    فهیمه
    میزان امتیاز
    12
    پسند شده
    467
    پسند کرده
    835

نقل قول نوشته اصلی توسط پریا مامان جوانا
    سلام مامانای مهربون
    من از خیاطی چیزی بلد نیستم ولی از وقتی با تاپیک خیاطی آشنا شدم احساس میکنم میتونم خیاطی کنم و از این بابت خیلی خوشحالم.
    از شبنم عزیز هم ممنونم بابت همه راهنمایی هاش

مامان مهدیار عزیز از شما هم ممنونم به خاطر اموزش روتختی فقط اگه میشه لطف کنید در مورد طرز دوخت و اینکه چه موادی برای داخل روتختی استفاده کردید هم تو ضیح بدید.

منظورم اینه که رو تختی یه لایه است یا دو لایه؟ و اگه دو لایه هستش بینشون چی گذاشتی عزیزم؟ و چه جوری بهم دوختی؟
    نقل قول نوشته اصلی توسط مامی مهدیار جون
    پریا جون من هنوز آموزشم تموم نشده میخواستم اینها رو آخر بگم ولی خوب حالا میگم.
    مقدار پارچه ای که من واسه رو تختی استفاده کردم فقط واسه روش هستش واسه زیرش پارچه چروک استفاده کردم .
    وسطش رو هم پشم و شیشه با قطر 3 سانت و با عرض 2/30 استفاده کردم .
    در ضمن این رو بگم که پارچه تافته واسه دوخت خیلی راحت نیست یعنی واسه گلبرگها که باید با دست بدوزید برید سوزن مخصوصش رو هم بگیرید از همون سوزنهایی که بالاش زرد رنگ هستش. ولی خیلی پارچه خوش فرم و خوبیه .
    شما اول باید پارچه رو رو برش بزنید بعد پشم و شیشه رو بخرید به این پارچه فیکس کنید بعد هم پارچه زیری رو که من پارچه چروک استفاده کردم رو بهش بدوزید .آخر سر هم گلبرگها رو روش با چسب حرارتی بچسبونید.
    چون من اصلا" نمیتونستم پشم و شیشه با قطر 3 سانت رو به روتختیم بدوزم برای همین هم پارچه رویی و پشم و شیشه و پارچه زیری رو دادم بیرون با این چرخ صنعتی ها برام دوختن.
    البته شما میتونید پشم و شیشه رو باعرض کمتر هم استفاده کنید ولی به نظر من این طوری خیلی بهتر میشه.
    مامان مهدیار جون مرسی از توضیحاتت عزیزم.
    پشم و شیشه رو از کجا باید بخرم؟ به غیر از اندازه ایی که گفتی مگه اندازه های دیگه هم داره؟ منظورم همون قطر و عرضشه.
    میشه مدل چرختو بگی چیه؟
    من هنوز چرخ نخریدم گفتم فعلاً که اول کارم از چرخ مامانم استفاده کنم اگه تونستم ادامه بدم برم چرخ بخرم .
    چرخ مامانم قدیمی تره برای همین میخواستم بدونم چه مدل چرخی داری که زیاد هم باهاش اذیت نشم و بتونه به دردم بخوره.
    مرسی از اینکه حوصله به خرج میدی و جواب سوالامو میدی.

راستی یه چیزه دیگه من الان داشتم الگوی تخت خودمو در میاوردم رو کاغذ اندازه هاشو، تخت من عرضش 40/1 و طول تختم 2 متر هستش.
    اینجوری که من متوجه شدم منظورت از طول پارچه تو فرمول بالا همون عرض تخت و از عرض پارچه همون طول تخت یا روتختیه؟ درست میگم یا نه؟
    [quote=مامی مهدیار جون]
    نقل قول نوشته اصلی توسط "سابرینا":1dtp6qwy
    سلام مامان مهدی یار جون ممنون از اموزش من برای روتختی بچه هام که دوختم بعد از دوخت روتختیا کوچکتر از تشک شده بودن بعد عرض پارچم هم 1.5بود از پشم شیشه متری استفاده کردم حالا برای روتختی خودمون از همین پشم شیشه متری استفاده کنم بهتره یاکیلویی بعد غیر از پارچه تافته چه پارچه دیگه خوبه وپارچه از کجا بخرم چون پارچه فروشیا عرض 3متر ندارن اگه زحمتی نیست اموزش دوخت روبالشتی هم بگین
    فرزانه جون به نظر من اینکه شما بعد از دوخت روتختی دیدی که اندازه اش از تشک کمتر شده به خاطر اینه که جای دوخت در نظر نگرفتی .یعنی شما هر چی که اندازه رو تختیتون بود برای دوخت هم 5 سانت تا 10 سانت جای دوخت در نظر بگیرید مخصوصا" واسه رو تختی که وسطش پشم و شیشه هم میخوره .باید جای دوخت در نظر بگیرید.
    من خودم از پشم و شیشه متری استفاده کردم همون جا اون مقداری رو که میخواستم برام برش زد .
    غیر از پارچه تافته هر پارچه ای که دوست داشتید میتونید استفاده کنید فقط بگین پارچه ای بهتون بدن که به درد رو تختی بخوره مثلا" پارچه رو مبلی هم خوبه اما ضخیم نباشه .یا ساتن جنس خوب اگه یک نگاه به عکس روتختی بقیه دوستهام که گذاشته بودم بندازی میتونی بفهمی چه رو چارچه ای گرفتن.
    واسه پارچه هم بیشتر برو پیش اونهاییکه پارچه پرده ای دارن .
    واسه رو بالشتی راستش من اصلا" ازش عکس مرحله به مرحله ندارم . فکر کنم شبنم جون تو این مورد بتونه بهتر راهنماییت کنه[/quote:1dtp6qwy]

عزیزم من نمیدنم شما کجا زندگی میکنید که بگم از کجا پشم و شیشه رو بخرید اگه سبزوار میبودین آدرس کامل بهتون میدادم . معمولا" خرازی ها پشم و شیشه متری دارن یا جاهایی که فقط کارشون همینه یعنی پشم و شیشه و الیاف و پنبه و... واسه تشک میارن. آره قطر هاش مختلفه عرضش هم همین طور شما با هر کدوم که راحتتتر بودی کار کن وقتی اندازه روتختی رو بهشون بگی خودشون راهنماییت میکنند که چقدر باید بگیری.
    مدل چرخ من کاملیا هستش . ولی من که گفتم اصلا" با چرخ ندوختم گلبرگهاش رو با دست دوختم برای دوخت پشم وشیشه به رئ تختی هم دادم بیرون برام دوختن چون قطر پشم و شیشه زیاد بود تو خونه نمیشد بدوزم. واسه دوخت رو بالشتی ها هم موقع دوخت زیپ چرخم از کار افتاد من هم رفتم دادم پیش مادر شوشو و اون هم زحمت کشید و برام دوخت مدل چرخش هم ژانومه بود که خیلی از مال من بهتره
    من که طول و عرض پارچه رو گفتم چطوریه .
    تو همون فرمول بالا آخرش این میشه که: برای دوخت روتختی با پارچه ای" با عرض 210 سانتی متر و به طول 2 متر و 85 سانتیمتر متر پارچه نیاز دارید اگر تخت لبه پایینی نداشته باشد ارتفاع را به عرض می ا فزاییم.
    شکوفه باران این نوشته را پسندیده.

"اندکی آن سوتر دوستی دارم
    همرنگ بهار.هر کجا هست به هر حال. به هر کار. به هر فکر .عزیز است
    خدایا تو خودت غرق سعادت دارش"

[quote=مامی مهدیار جون]
    نقل قول نوشته اصلی توسط "پریا مامان جوانا":1rh3i94l
    اجازه خانوم معلم میشه یه نگاهی به اندازه های الگوی تخت من بندازید لطفاً.
    عرض تخت: 40/1
    طول تخت: 2
    طول پارچه: 5+45+45+140=240
    عرض پارچه: 200+10=210
    تختم هم پاتختی داره و هم سرتختی.

آیا به غیر این اندازه ها باید جای دوخت هم در نر بگیرم یا همینا کافیه؟
    پریا جون به نظر من کافیه ولی صبر کن تا شبنم جون هم ی نگاهی به اندازه هات بندازه و نظرش رو بگه[/quote:1rh3i94l]

نه عزیزم اندازه عرض پارچه صحیح نیست .. همونطور که ما ارتفاع رو توی طول یا همون قد حساب کردیم (دو تا 45 سانت =90) باید تو عرض هم حساب کنیم ..بنابراین فرمول شما میشه 200+45+45+10=300 یا همون سه متر ..
    ضمنا جای عرض و طول رو اشتباه نوشتی ..
    300 میشه عرض پارچه مورد نیاز برای عرض تخت
    240 میشه قد پارچه مورد نیاز برای قد تخت ..
    بنابراین شما از پارچه ای با عرض سه متر 240 سانت برای ملافه تشک نیاز داری .. اگر به صفحه اول مراجعه کنی تو پست دوم تمام فرمول ها رو گذاشتم اما متاسفانه دوستان توجه ندارن..

مرسی شبنم جون
    میشه عرض پارچه رو به جای طول روتختی استفاده کنم؟
    چون عرض تخت من کمه، قده پارچه رو بندازم به عرض.

شبنم جون من که گفتم چون تختم هم بالا داره و هم پایین دیگه اون دو تا 45 سانت رو به طول رئتختیم حساب نکردم.
    شدن که میشه به خصوص اگر پارچه انتخابیت از جنس غیر نخی باشه ..
    در مورد قسمت بالا و پایین تخت هم باید بگم فرقی نداره عزیزم .. اگر ملافه زیر گرد نداشته باشه در هر چهار طرف مدام کیست میوفته و کشیده میشه و کلا اذیتت میکنه ..بنابراین طوری ملافه بدوزید که کاملا تشک رو در بر بگیره و پوشش بده ..

شبنم جونم من ملافه نمیخوام بدوزم که! روتختی میخوام بدوزم.

حالا اگه بالا و پایینش رو هم 45 سانت در نظر بگیرم چه جوری رو تخت پهنش کنم؟

به نظرم بهتره فقط برای دو طرفش که آیزون میشه از تخت اون 45 سانت رو لحاظ کنم. نظر شما چیه؟
    دوست گلم ..
    من فکر کردم میخوای ملافه تشک بدوزی عزیزم .. روتختی اجزای مختلفی داره ..
    یک ملافه مخصوص تشک .. و یک ملافه مخصوص لحاف رو تختی و ... بعضی از ست های رو تختی ملافه رو انداز هم داره .. اینی که مامی مهدیار جون اموزش دادن لحاف هست .. خب رو لحاف که نمیشه خوابید.. بنابراین هر روتختی (البته اگر کامل و اصولی باشه) باید یک ملافه تشک هم داشته باشه .. به این عکس دقت کن

شما هم اگر میخوای روتختی بدوزی .. باید مشخص کنی که منظورت از روتختی کدوم قسمتش هست ..ملافه تشک میخوای بدوزی یا ملافه لحاف .. معمولا ملافه لحاف تزئین و روش کار میشه مثل کار مامی مهدیار جون ، ضمنا اگر میخوای دو طرفش آویزون بشه باید این رو در نظر بگیری که لحاف به دلیل وجود ویسکوز و الیافی که توش به کار رفته خوب روی تخت نمیخوابه ..مگه اینکه اندازشو خیلی بزرگ بگیری ..
    برای میزان پارچه مورد نیاز واسه ملافه لحاف ..
    طول پارچه =200+10(جای دوخت و سجاف ، 5 سانت هم بود اشکالی نداره ..)=210
    عرض پارچه=140+45+45+10=240

بنابراین شما برای ملافه لحاف به پارچه ای با عرض حداقل دومتر و نیم ، به متراژ چهار متر و بیست سانت نیاز داری تا لحاف رو پوشش بدی..(چون لحاف دوطرفش ملافه میشه)
    اگر قراره روی لحاف مثل مامی مهدیار کار کنی پارچه اون رو هم باید در نظر بگیری .. پارچه برای بالشت یا احتمالا کوسن و ملافه تشک هم جداگانه باید حساب کنی ..
    مرسی شبنم جون
    آره عزیزم با این تفاسیر منظورم همون لحاف بوده ولی راست میگیا لحاف خالی که فایده نداره !
    ملافه روتخت و بالشت هم حداقل نیاز داره تا قشنگ بشه.

شبنم جون این پارچه هایی که نمونه اش هم تو عکسی هست که زحمت کشیدی رو از کجا میشه تهیه کرد؟ به این متنوعی و طرح های قشنگ تو پارچه فروشی ندیدم تا حالا!

یه سوال هم از مامان مهدیار عزیز:
    خانومی اون گلهای کوکب رو که آموزش دادی فقط با تافته میشه درست کرد یا با پارچه های دیگه هم میشه؟

پریا جان پارچه های ملافه ای ترک تو بازار موجود هست که دارای طرح ها و رنگ های فوق العاده ای هست مثلا دقیقا میتونی همین طرح گل رز رو پیدا کنی .. من نمیدونم شما کجا زندگی میکنید اما تو اکثر شهرها الان میشه به راحتی انواع مدل ها و طرح هاشو در رنگ بندی های متنوع پیدا کرد .. این پارچه ها عرض خیلی خوبی دارن ، معمولا از دو و بیست تا سه متر عرض رو به راحتی میتونی پیدا کنی .. اگر بگردی عرض سه متر و نیم هم هست .. من طرح های زیبا تراز این هم دیدم .. قیمت هم متری حدود 12000 تومن به بالاست .. خوشبختانه اگر پارچه اصل ترک باشه ثبات رنگ فوق العاده ای داره .. یعنی موقع شستشو با آب 30 درجه هم حالت پارچه و هم رنگ اون به خوبی حفظ میشه ..خیلی دقت کن چون مشابه چینی این پارچه ها تو بازار هست که به نام ترک فروش میره ..موقع خرید باید حاشیه رو نگاه کنی اونایی که ترک اصل هست به ترکی نوشته و انگلیسی و اونایی که چینی هست به زبان چینی..
    البته ممکنه پارچه چینی رو با نوشته انگلیسی ببینی و نتونی تشخیص بدی .. بهترین روش پیشنهادی اینه که پارچه رو بررسی کنی اگر پشت پارچه و روی پارچه به لحاظ رنگ یکسان بودن میتونی اعتماد کنی که ترکه ..
    کارخونه رویال ترکیه ملافه هایی با طرح و دیزاین کنن آمریکا زده که فوق العاده زیبا هست .. قیمتش کمی گرون تره اما می ارزه چون تختت دیگه خیلی رویایی میشه

در مورد سئوال دوم باید بگم با هر پارچه ای که حالت ایست و آهار مناسب داشته باشه میتونی گل ها رو بزنی .. بهترین گزینه ها همین تافته ای هست که فهیمه جون گفت .. اطلس و شیشه هم که ایستش فوق العادست برای گل ..

صفحه 1 از 23 123411 ... آخرینآخرین