نظر سنجی 76 امین مسابقه عکاسی مکمل
Like Tree202Likes

موضوع: سفالگری

نمایش نتایج: از 1 به 8 از 67
صفحه 1 از 9 1234 ... آخرینآخرین

Re: کاردستی های ساده

گلدون با گل رس

مواد لازم گل رس و لوله ازمايش

عضو خانواده بزرگ مامی سایت

میزان امتیاز
    8
    پسند شده
    748
    پسند کرده
    0

Re: کاردستی های ساده

shabgard313 و *Afsaneh* این نوشته را پسندیده.
    اگر
    مسائل شخصی و زناشویی
    از در خانه ای بیرون بروند،
    آن در
    برای همیشه باز خواهد ماند ...

سفالگری

به نظرم سفالگری یکی از جذابترین کارهای دستی هس که به آدم احساس آرامش میده

رحیمای عزیز نمونه هایی از اون رو تو تاپیک پتینه گذاشته بودن که من یکی دوتاش رو اینجا میزارم تا اینکه دادای عزیز بیان و زحمت انتقال بقیه ی پستها رو بکشن و همچینین انتقال تاپیک به بخش صنایع دستی

چند تا دوست هنرمند تو سایت داریم که این هنر با ارزش رو بلدن ، مشتاقانه منتظر آموزششون هستیم

پری رخ این نوشته را پسندیده.

میزان امتیاز
    1
    پسند شده
    2
    پسند کرده
    0

Re: سفالگری

مررسی عزیزم
    اول یکم توضیحات
    سفالگری مدرن همون سفالگری بدون چرخ میشه تو این نسخه کار گرد نداریم البته منهای تکنیک استوانه
    بیشتر کارا شکسته هستن مثلا من یه قوری درست کردم که مربعه حالا عکساشو میزارم
    این کار فقط وقت میخاد + حوصله = خلاقیت
    اول از همه گل میخایم به میزان زیاد من همیشه از پارک لاله 5 یا 6 کیلویی میخرم البته چون بابام میره قیمتو دقیق نمیدونم اما همون 5000 حدودی میشه
    وقتی گل رو گرفتید میتونید به اندازه مصرف هر بار تون تو کیسه فریز تقسیمش کنید مثلن یه مشت گلوله کنید{من چون کارم با گل زیاده این کارو میکنم برای بار اول از میتونید ارین آماده ها بگیرید
    گلهایی که زیاد میچسبن باید خیلی ورز بخورن به حدی که دیگه به دست نچسبن این کار حوصله زیاد میخاد گلهای آماده کوچیک بر عکس سفتن باید بهشون آب اضافه کرد {نمیدونم مطلبو رسوندم یا نه اگه نه بگید توضیح بدم}
    بعد از گل 2 تا شیشه 6 میل میخایم 20 در 30 بگید به شیشه بر لبه هاشو گرد کنه
    یه وردنه میخایم که صاف صاف باشه
    پارچه ابر
    من خودم ابزار مجسمه سازی دارم اما به جاش تو کار میگم از چی استفاده کنید
    کاتر میخایم
    فعلا همینا تا آم.زشو شروع کنیم
    تا من امشب برگردم خونمون ببخشید که کندم آخه لپ تاپم کیبردش فارسی نداره
    پری رخ این نوشته را پسندیده.

میزان امتیاز
    1
    پسند شده
    116
    پسند کرده
    0

سلام مبارکا باشه دستتون طلا.
    فقط خدا کنه بتونیم پا به پاتون بیایم و استاد دلسرد نشه.
    می خواستم پیشنهاد بدم اگه میشه از کتیبه نقش برجسته شروع کنید. چون هم صافه یعنی حالت دادن نمی خواد . هم از این ظرف و ظروفها زیاد دیدیم و بعضیهاش رو هم خریدیم و رنگ کردیم. ولی تابلو یا کاشی نقش برجسته خیلی برامون نو و خاصه. خلاقیتش هم بیشتره.
    حالا بریم بگردیم ببینیم کجاها گل دارند....

این هم چند تا نمونه که من داشتم :
    > > >

>

>
    >

>>
    >>
    افسون1 این نوشته را پسندیده.
    پیشرفت فقط با این سه راه ممکنه:
    1- پشتکار 2- پشتکار 3- پشتکار

میزان امتیاز
    1
    پسند شده
    116
    پسند کرده
    0

بقیه اش:
    >

>

>

>
    افسون1 این نوشته را پسندیده.
    پیشرفت فقط با این سه راه ممکنه:
    1- پشتکار 2- پشتکار 3- پشتکار

میزان امتیاز
    1
    پسند شده
    2
    پسند کرده
    0

خانمای گل من شمالم نشد که امشب برگردم تهران وسایل همه خونس شرمنده همه البته فعلا...
    تکنیک هایی که آموزشش رو میزارم
    1.ظرف با قالب 2تا تکنیک داره
    2.ظرف بدون قالب
    3.قاب آینه
    4.نقش برجسته
    گل رو که گفتم از پارک لاله یا فروشگاه گلستان بگیرید من زمان دانشجویی از ****** میگرفتم پارک لاله ارزونتره نه شله نه سفت وسایل مجسمه سازیم که باهاش کار سفال هم میشه کرد رو من 7 سال پیش از ****** گرفتم اما ادرسش یادم نیست

نقل قول نوشته اصلی توسط nafi3n
    جاهایی که لوازم مهندسی دارن گل هم دارن!!!
    بچه های معماری استفاده میکنن

خانمی میشه اول از قاب و نقش برجسته شروع کنیم؟
    نقل قول نوشته اصلی توسط golboo
    یه فروشگاه لوازم تحریر به اسم اشل هم هست که من دیدم گل داره کیفیتشم خوبه .میدون تجریش ابتدای خیابان سعداباد.اولین کوچه سمت چپ.کنار یه نون سنگکیه
    نقل قول نوشته اصلی توسط sarabanou
    من یادمه ابزار حکاکی گل رو از ان - قلاب خریدم.اکثر لوازم التحریر فروش هایی که وسایل گرافیک و معماری رو دارن می فروشن.حتی بعضی هاشون گل هم دارن.ولی همونطور که دوستان اشاره کردن پارک لاله می تونید گل رو تهیه بکنید.

میزان امتیاز
    1
    پسند شده
    2
    پسند کرده
    0

سلام. حدس ميزنم اين مطالب قبل از شروع كلاس مفيد باشه:
    سفالگري مبتدي

روش ساخت بشقاب غذاخوري ، فنجان، كاسه،سالادخوري، ديس ميوه و كاسه بزرگ ميوه سفالي بدون چرخ سفال گري براي مبتديان

وسايل لازم:
    -گل رس سفالي و حفاظ مشمايي
    - چاقوي موكت بري يا چاقوي تيز
    - وردنه
    - وسايل و ابزاري كه در هر منزلي يافت ميشود. از جمله كاسه، بشقاب، ليوان هاي بزرگ
    برگ درخت گردو، برگ هاي زينتي نقش دار مثل حسين يوسف و غيره ، سكه ، سيني نقش دارفلزي وغيره
    - برگ كاغذ و مداد
    - لعاب سفال هاي رنگارنگ در شيشه هاي مربا خوري
    - تخته مسطح يا سيني صاف بزرگ بعنوان محل كار، يا ميزجهت كار
    -، كره و يا كرم ظرف آب و اسفنج
    -لعاب هاي مورد نظر( نحوه ساخت رجوع شود به مقاله روش ساخت لعابهاي رنگي سراميك و سفال)
    مدلهاي مختلف( برگ درخت گردو. برگهاي ريز نقش دار،، كاسه گود با حلقه دايره اي،
    هر گاه ميخواهيد سفالگري كنيد به ياد نانوا ها و شيريني پز ها بيفيتد و تصور كنيد انها با خميرنان چگونه كار مي كنند؟ همان روش نيز مقدمه سفال گري است. شكل كار تقريبا يكي است و سفالگري ابتدايي چيزي جز ان نيست فقط قوه تخيل و كار دست بيشتر دران شركت دارد. اين آموزش در اينجا براي مبتديان است كه تاكنون با سفال و سفال گري آشنايي ندارند. با اينكه همه ما دوران بچگي گل بازي كرده و ان را دوست داشتيم. ولي براي طرحهاي خمره اي ظريف و كوزه سازي در مراحل پيشرفته از چرخ استفاده ميشود.

1. ابتداء وسايل كار را روي ميز بچينيد
    1. گل رس را با دستهاي مرطوب بخوبي روي ميز و يا تخته نرم گلوله كرده و در مشماء قرا مي دهيم تا براي كارمان اماده شود. اگر خمير خشك بود ميتوانيم چند قطره اب برروي ان پاشيده و با دست نرم كنيم تا خمير نرم و انعطاف پذير شود. بشكلي كه وقتي بين دو انگشت مان فشار ميدهيم شكل پذير باشد.
    2. از قبل وسايلي كه بعنوان قالب قرار است از ان استفاده كينم را كنار ميگذاريم.تا با ان طرح مورد نظرمان را بسازيم. بعنوان مثال با برگهاي برجسته ميتوانيم برروي خمير نقش هاي برجسته ايجاد نمائيم. براي اينكار ابتداء خميررا با دست بشكل گلوله در اورده وبا دست مرطوب در روي ميزصاف ميكنيم. پشت برگ درخت گردو و يا هر برگ مورد نظر را از قبل با كرم و يا كره چرب نموده و كنار ميگذاريم. وقتي كه خمير گل رس را صاف كرديم. پشت برگ درخت گردو و يا هر برگ مورد نظر را روي ان قرار داده و ب دست فشار ميدهيم. بعد اهسته برگ را از گوشه اي با انگشت به سمت بالا مي كشيم و نقش مورد نظر شما روي خمير ايجاد ميشود. همين عمل را با سكه يا هر سطح نقش دار ديگر ميشود انجام داد. اگر در منزل سيني و يا گلدان نقره اي نقش داري هست ميشود همين عمل چاپ را روي خمير گل رس با ان انجام داد. با قالب دايره اي و سر گرد شي ايي مانند گلدان بزرگ ،حلقه فلزي و يا بشقاب گرد چيني نيز ميشود اشكال دايره ايي شكل روي خمير ايجاد كرد. انرا به ارامي روي خمير قرارداده وبا دو دست بر روي ان فشار مي آوريم تا نقش دايره اي بوجود ايد. با تيغ موكت بري و يا چاقوي تيز دور بشقاف را كه زيرش خمير كارمان قرار دارد با ظرافت مي بريم. بعد از برش بشقاب و يا شي دايره اي شكل را برداشته و با نوك چاقو بنرمي خمير را از روي سطح مسطح بلند ميكنيم. ميتوانيم با دست به لبه هاي كارمان شكل هاي موج دار بدهيم و يا لبه هاي بشقاب را با انگشتتان دو سانت به بالا داده و با دست مرطوب انرا مرتب صاف كنيم تا شكل دلخواه را بيابد. اگر اهل نقاشي هستيد ميتوانيد با چوب ظريف و نك تيزي روي سفال را نقاشي كنيد. از چاقوي نوك تيزنيز ميتوان براي ايجاد نقش هاي هندسي مثلث ، لوزي، چهارگوش استفاده كرد، براي ايجاد دايره هاي كوچك ميتوانيم از سر خودكار و ني استفاده كنيم. خمير سفال براي نقش پذيري برجسته بسيار مستعد است و هر نقشي را مي پذيرد. اگر در ميان كار حس كرديم خميرمان كمي خشك است ميتوانيم با اسپره كمي برروي ان اب بپاشيم تا دوباره انعطاف لازم را داشته باشد. براي صاف كردن خميرگل رس ميتوان ان را لاي مشماي تميز و براقي قرار داده و به شكل دلخواه فشار داد تا زحمت كار شما كمتر شود.

صفحه 1 از 9 1234 ... آخرینآخرین