نظر سنجی 76 امین مسابقه عکاسی مکمل
Like Tree202Likes

موضوع: سفالگری

نمایش نتایج: از 17 به 24 از 67
صفحه 3 از 9 نخستنخست 123456 ... آخرینآخرین
    عضو خانواده بزرگ مامی سایت

میزان امتیاز
    1
    پسند شده
    24
    پسند کرده
    0

Re: سفالگری

صورتک ديوارکوب آشپزباشي

ابزار کار:
    گل لوئي دار مخصوص سفالگري؛
    رنگ گواش يا آکروليک.

مراحل کار:

1. ابتدا گِل را ورز دهيد. بعد آن را به شکل توپ در آوريد و روي ميز کار بگذاريد و با دست، کمي فشار دهيد تا مسطح شود.
    2. فرم مربعي درست کنيد و در بالاي شکل قبلي قرار دهيد.
    3. گِل را به شکل بيضي در بياوريد و در بالاي شکل مربع قرار دهيد. در اين مرحله، شکل مربع و بيضي را در داخل هم بگذاريد. براي اين که اين کار راحت تر صورت بگيرد، بايد دست شما مرطوب باشد( به اين ترتيب کلاه آشپزباشي را بسازيد).
    4. دايره هاي کوچکي درست کنيد و روي فرم کلاه صورتک قرار دهيد.
    5. به وسيله ي دو فيتيله ي گِلي، فرم ابروها را بسازيد.
    6. فرم اشکي شکلي درآوريد و بين دو ابرو قرار دهيد.
    7. دو دايره ي کوچک درست کنيد و در دو طرف فرم قبلي قرار دهيد تا فرم بيني به دست آيد.
    8. به وسيله ي حرکت دست و ناخن، حالت چشم ها را بسازيد. براي برجسته شدن چشم ها، مقداري گِل مي توانيد روي چشم ها بيفزائيد.
    9. فيتيله ي بلندي درست نمائيد و با آن فرم لب را در بياوريد. سپس داخل لب را خالي نمائيد.
    10. بعد از اين که کار کمي خودش را گرفت، قسمت پشت کار( پشت کلاه ) را مقداري سوراخ نمائيد تا بتوانيد بعد از اتمام کار، آن را روي ديوار نصب کنيد.
    11. در اين مرحله، به رنگ آميزي با رنگ هاي دلخواه بپردازيد.
    يادآوري 1: دقت داشته باشيد در تمام مراحل، استفاده از آب براي جلوگيري از ترک خوردن گِل الزامي است.
    يادآوري 2: مرحله ي رنگ آميزي، زماني است که صورتک کاملاً خشک شده باشد.

منبع:آشپزباشي، شماره 39

میزان امتیاز
    1
    پسند شده
    2
    پسند کرده
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط nasim*
    سلام
    من تصمیم جدی داشتم که برم کلاس سفالگری ..... الان اینجا رو دیدم کلی در حال ذوقم

منتظرم امتحانام تموم بشه . حتما میرم گل میخرم و دست به کار میشم

فقط یه سوال : کار کردن با گل ، پوست دست رو خراب نمیکنه ؟؟؟

گل رس یه خاصیتی داره شدید تشنه س آب رو جذب میکنه برای همین اکثر کسایی که با گل کار میکنن بعداز یه مدت پوستشون خشک وضخیم میشه
    میتونید از کرم گلیسیرینه فیروز استفاده کنید

میزان امتیاز
    1
    پسند شده
    2
    پسند کرده
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط parya_1368
    من جام های سفالی دارم 5تا برای لعابی کردنش چیکار کنم؟

دوستانی که کلا در مورد لعاب پرسیدن ...
    من به شخصه بلد نیستم لعاب کاری آموزش شدید وقت گیر پر هزینه ایی و آدم پر حوصله میخاد
    تا جایی که میدونم تو این کلاسا باید یاد گرفت هر پودری از مواد که استفاده میشه چه رنگیه تو ترکیب با بقیه چی میشه کم و زیادشون چی میشه زمان پختش تو کوره به چه نحوی هستش مثلا کبالت یه نوع آبیه ولی فیروزه ای نیست
    ولی خوبیه این ظرفایه لعابی اینه که تو ماکروفر میشه ازشون استفاده کرد دکوری نیستن فقط

میزان امتیاز
    1
    پسند شده
    2
    پسند کرده
    0

سلام به همگی
    میخوایم نقش برجسته رو شرو کنیم
    وقتی میخوایم یه تایل برجسته درست کنیم یا باید از حجم اصلی کم کنیم یا بهش اضافه کنیم یا تلفیقی کار کنیم واسه شروع کاهشی رو کار میکنیم
    وسایل مثل قبل
    واسه این کار باید گل رو 12 میل کنیم یعنی 2تا شیشه 6میل رو بندازیم رو هم که بشه 12 بعد تو کار به اندازه 6میل ازش کم کنیم اگرم شیشه ندارید که حدودی کار کنید و احتمال اینکه گلتون پاره شه یا ترک بخوره رو به جون بخرید

گل رو آماده میکنیم بعد طرح مورد نظرمونو با ابزار نوک تیز یا سوزن .. رو گل میکشیم اگه نمیتونید ذهنی کار کنید یا طرحتون سخته میتونید کپی بگیرید روی یه طلق سفید بندازیدش دورشو ببرید بزارید رو گل

یکم ابزارو فشار بدید به اندازه 3 و 4میل
    حالا با این ابزار که سرش واسه خالی کردن گل مماس با خط های طرحتون آروم آروم 4 .5 میلی حدودی خالی کنید

[

هر بارهم رد کارو با انگشت و ابر آروم بکشید تا صاف شه

خیلی کار راحتی فقط حوصله میخواد اطراف طرح رو خالی میکنیم هر جام خراب شد با یکه گل خیس ابر صافش میکنیم
    وقتی کارمون با ابزار تموم شد تقریبا.با انگشت لبه ها رو دورتادور صاف میکنیم

بعدهم که کار خشک شد با سنباده خرابی ها رو میگیریم

میزان امتیاز
    1
    پسند شده
    2
    پسند کرده
    0

میتونیم با رندوم خالی کردن یه کم عمق به کار بدیم

این یه طرح محیطیه واسه شروع که بیس کار دسستتون بیاد بعضی طرحا ممکنه داخلشم خالی شه که ظرافتو دقت میخواد و خیلی راحته در طول کار باید یه دستتون ابزار باشه یکیم ابر مرطوب مرتب صاف و صوف کنید کارو با انگشت به اطراف کار فشار بیاریدو حالت بدید اینکارو بدون ترس انجام بدید گل شدید گوش به فرمان شماست
    این میشه خالی کردن حالا اضافه کردن وتلفیقی میمونه

میزان امتیاز
    1
    پسند شده
    2
    پسند کرده
    0

سوال :

اگر بخوام گوشه های کار رو صاف کنم ، یا مثلا یه جا از کار اشتباهی خط افتاده بخوام محوش کنم و از بین ببرمش ، چجوری این کار رو بکنم ؟؟؟

یا مثلا لبه های دو تا قسمت مختلف گل رو بخوام بچسبونم بهم ، و وسطش رو محو کنم که درزش پیدا نشه چجوریه ؟؟

ببخشید چون تاحالا با گل کار نکردم ، نمی دونم . می خوام ببینم خاصیتشو داره با انگشت کمی خیس کنیم روش بکشیم صاف شه ؟؟ یا با ابر ؟؟

یه سوال دیگه :

حتما باید پخته بشه تا بشه رنگش کرد ! درسته ؟؟ کوره برای پخت جایی سراغ داری ؟
    واسه چسبوندن ازتکنیک فیتیله استفاده میکنیم تو آموزشا میگم
    با دوغاب {هر اندازه گل دوبرابر کمترش آب}میتونی درزارو بگیری با ابرو انگشت صاف کنی
    گوشه هارو با ابر وانگشت یا ابزار باید صاف کنی ابزار سفالگری خیلی به درد میخوره
    پختن استحکامو زیاد میکنه لازم نیست اگه کوره نداری چون باید کارات زیاد باشه که واسه طرف بصرفه کورشو روشن کنه
    رو کارتو 2سری چسب چوب بزن بعد رنگ کن

میزان امتیاز
    1
    پسند شده
    2
    پسند کرده
    0

وای ایول ..... دستت درد نکنه ! توضیحاتت عالی بود .

فقط میشه اسم ابزار ها رو هم بگی . هم ابزاری که اطراف رو خالی کردی باهاش ؟ و باقی ابزار ها

مرسی عزیزم
    خواهش میکنم عزیزم
    من این ابزارو از ****** گرفتم البته برای مجسمه سازی ولی تو سفال هم ازش استفاده میکنم اون سال فکر کنم 10000 خریدم سال 82

nasim* آواتار ها
    میزان امتیاز
    22
    پسند شده
    953
    پسند کرده
    808

نقل قول نوشته اصلی توسط shine84
    وای ایول ..... دستت درد نکنه ! توضیحاتت عالی بود .

فقط میشه اسم ابزار ها رو هم بگی . هم ابزاری که اطراف رو خالی کردی باهاش ؟ و باقی ابزار ها

مرسی عزیزم
    خواهش میکنم عزیزم

من این ابزارو از ان - قلاب گرفتم البته برای مجسمه سازی ولی تو سفال هم ازش استفاده میکنم اون سال فکر کنم 10000 خریدم سال 82

فک کنم با قاشق گل ها رو خالی کنم بهتر باشه اون موقع 10 تومن بوده . الان ماشالله دیخه .....

ببخش انقد سوال میکنم ولی بازم اسمش رو نمی دونم . برم بگم چی می خوام ؟ همین بگم ابزار های مجسمه سازی نشونم میده خودم پیداش کنم ؟
    از کدام راه قرار است که بیایی ؟!

صفحه 3 از 9 نخستنخست 123456 ... آخرینآخرین