نظر سنجی 76 امین مسابقه عکاسی مکمل
Like Tree3Likes

موضوع: طب سوزنی

نمایش نتایج: از 1 به 8 از 26
صفحه 1 از 4 1234 آخرینآخرین
 1. #1

  طب سوزنی

  طب سوزنی چيست؟

  طب سوزنی يا اکوپانکچر (Acupuncture) که به زبان چينی به آن جن جيو (Zhen Jiu) گفته مي شود روشی است که با فروکردن سوزن های بسيار نازک به نقاط خاصی از بدن باعث تسکين درد و يا درمان مشکل خاصی از بيمار می شود. براساس تئوري طب سوزنی، اين نقاط خاص بر روی مريدين هايی (Meridians) قرار دارند که يک نوع انرژی حياتی به نام "چی" (qi) در آنها جريان دارند.
  گرچه از اواخر قرن بيستم ميلادی بر روي طب سوزنی تحقيقات علمی زيادی صورت گرفته است اما هنوز نحوه اثر آن به درستی مشخص نشده است و بحث های زيادی در مورد آن بين دانشمندان در جريان است.
  گزارش هايی که از طرف سازمان بهداشت جهانی، مرکز ملي طب مکمل آمريکا و انجمن پزشکي ايالات متحده آمريکا اعلان شده است همگی از مؤثر بودن طب سوزنی در درمان بسياري از بيماريها حکايت می کنند.
  يک توافق کلي بين دانشمندان وجود دارد که همگي آنها معتقدند که طب سوزنی اگر از طرف يک متخصص طب سوزنی انجام شود و سوزنهای استريل مورد استفاده قرار گيرند روش بی خطری در درمان بعضی از بيماريها می*باشد.
  arf این نوشته را پسندیده.
  گاهی خدا درب ها را میبندد و پنجره ها رو قفل میکند..
  زیباست بدانی ..شاید طوفانی در راه است!

 2. #2
  مدیر انجمن
  maman somi آواتار ها
  سمیه
  عضویت: ۱۳۸۹/۰۸/۰۸
  محل سکونت
  تهران
  نوشته ها
  1,954
  میزان امتیاز
  10
  پسند شده
  3328
  پسند کرده
  1346

  Re: طب سوزنی

  شبنمک عزیزم، من خیلی راجع به این طب کنجکاوم و علاقمند

  به شخصه افرادی رو دیدم که امراضشون بدون مصرف دارو و تنها با این طب شفا یافته، به همین دلیل خیلی دوست دارم در بسیاری موارد این طب رو جایگزین داروهای شیمیایی کنم. اما منابع و اطلاعات مربوط به این طب در کشور ما بسیار محدوده
  الان که دیدم تاپیک رو ایجاد کردی وظیفه دانستم تشکر کنم، بعدا خودت این اسپم رو پاک کن

  ستيز من تنها با تاريكي است و براي نبرد با تاريكي شمشير نميكشم، چراغ مي افروزم.

 3. #3
  عضو خانواده بزرگ مامی سایت
  malihe moula آواتار ها
  عضویت: ۱۳۹۰/۰۱/۰۵
  محل سکونت
  شهر بهارنارنج(شیراز)
  نوشته ها
  578
  میزان امتیاز
  2
  پسند شده
  82
  پسند کرده
  1

  Re: طب سوزنی

  طب سوزنی جهت درمان چه بیماری هایی بکار برده می شود.

  طبق آخرین بررسی های انجام شده و همچنان که در کتاب Modern-Advanced Text of Acupuncture طب سوزنی وجود دارد طب سوزنی در درمان بسیاری از بیماری بشرح زیر موثر است:

  1. انواع بیماری های گوارشی و مثل زخم معده- اثنی عشر – ورم روده ها (کولیت) یبوست مزمن
  2. بیماری های استخوانی و مفاصل شامل آرتروز مفاصل مختلف مثل زانو، گردن درد عصب سیاتیک دست و پا و غیره، و همچنین ورم مفاصل یا بیماری های مختلف استخوان ها
  3. بیماری های اعصاب مانند افسردگی، اضطراب، بی خوابی، بیماری وسواس فکری، و بعضی بیماری های روان
  4. بیماری های زنان مانند نازایی، درد های قاعدگی، پریودهای نامنظم، بیماری های تخمدان، پرولاپس رحم، پریودهای دردناک
  5. بیماری های گوش و حلق و بینی مثل وزوز گوش یا Tenitus، کری عصبی، کری استخوانی، سر گیجه ، تهوع و استفراغ
  6. سردردهای مختلف مانند میگرن سردرد های سینوزیتی، سردردهای عروقی، سینوزیت و سردرد های عصبی
  7. بیماری های ریوی مثل آسم ریه حساسیت ها، سرفه، خلط
  8. به منظور تقویت کبد و سیستم ایمنی و پیشگیری از بیماری ایدز و هپاتیت ها
  9. بسیاری از بیماری های دیگر که در کتاب های معتبر پزشکی طب سوزنی و سایت های اینترنتی مرتبط موجود است.


  از نظر طب سوزنی چه وقت بیماری در بدن ایجاد می گردد و علت آن چیست؟

  از نظر طب مرسومی چین یا T.C.M بیماری ها در بدن با دو فاکتور ظاهر می گردند.
  1- فاکتور پاتولوژیک خارجی
  2- فاکتور پاتولوژیک داخلی
  هر دو فاکتور با آسیب رساندن به اعضا داخلی بدن می توانند موجب صدمات به اعضا و اورگان ها بشوند. مثلاً نمونه فاکتور پاتولوژیک خارجی مثل باد سرد، سرما، رطوبت، باد گرم که جزء عوامل آب و هوایی هستند و عوامل خارجی دیگر مانند خوردن غذاهای انباشته از چربی یا خوردن الکل، و پرخوری که این عوامل هم اگر به صورت زیاد تکرار شوند باعث بیماری و صدمه به اورگان ها و ایجاد بیماری می نمایند.
  فاکتور های پاتولوژیک دخلی در داخل بدن می باشند مانند ترس ناگهانی، ناراحتی و اندوه، شادی بیش از حد، رفتارهای مالیخولیایی، اضطراب و هیجانات زیاد که خود می تواند سبب آسیب رساندن به اعضا مختلف مثل کبد، قلب، کلیه، طحال، ریه، معده، روده کوچک یا بزرگ و غیره گردد.
  بمنظور درمان طب سوزنی از طریق نقاط مشخص که برای هر بیماری بخصوص در نظر گرفته شده است با مانورهایی که به سوزن داده می شود می توانند برای کم کردن و بیرون راندن عامل ایجاد کننده بیماری یا پاتولوژیک اقدام نمایند.  با طب سوزنی چگونه می توان اعضاء و اورگان های بیمار را درمان نمود؟ و فلسفه بین Yin (یین) و Yang (یانگ) چیست؟

  طب سوزنی در حقیقت یک تنظیم کننده است همانطور که می دانیم از نظر طب غربی یک سیستم عصبی سمپاتیک و یک سیستم عصبی پاراسمپاتیک داریم که میزان ترشح از غدد مترشعه داخلی را تنظیم می کنند، و تعادل این سیستم اهمیت زیادی در بدن دارد. از نظر طب شرقی فلسفه Yin (یین) و Yang (یانگ) وجود دارد که دو نیروی متضاد هم می باشد مثلاً قدرت از Yang (یانگ) سرچشمه می گیرد ولی ضعف از یین می باشد. سیاهی مربوط به یین ولی سفیدی مربوط به یانگ است. حرارت و خورشید مربوط به سیستم یانگ ولی تاریکی و سرما مربوط به سیستم یین است، پرکاری اعضاء مربوط به قدرت یانگ ولی کم کاری اعضاء مربوط به قدرت یین است لذا همواره بدنی سالم است و درست کار می کند که تعادل سیستم یین و یانگ در آن وجود داشته باشد و این همان آرم طب سوزنی است که مشاهده می کنیم هر دو نیم کره سفید (یانگ) و سیاه (یین) به یک اندازه و قرینه می باشند. ضمناً در بدن انسان 12 مریدین منظم وجود دارد که به 17 شاخه فرعی تقسیم می شوند و 15 شاخه فرعی یا Collateral هم وجود دارد که تمام این مریدین ها مانند کانال های اعضاء اصلی بدن را بهم وصل می کنند. و تعداد زیادی نقاط طب سوزنی روی این مریدین ها قرار داده که با سوزن زدن و تحریک این نقاط می توان اعضاء را تحریک نمود.
  لذا از نظر دانشگاه طب رسومی چین در صورت بهم خوردن این تعادل بیماری در اورگانها و اعضاء داخلی بدن ظهور پیدا می کند و ممکن است پرکاری یانگ کبد داشته باشیم یا کم کاری یین کلیه داشته باشیم که علائمی در بدن ظاهر می گردد که از طریق طب سوزنی و با توجه به نقاط مربوطه و مانورهای خاصی که پزشک متخصص وحاذق به این سوزن ها می دهد می تواند میزان جریان خون یا انرژی یا چی (Chi) را کنترل می کند و در بعضی از اعضاء با افزایش چی (chi) بعلت افزایش جریان خون باعث بهبود کاری آن عضو می گرددو در بعضی موارد با کاهش چی (chi)بعلت کاهش جریان خود به بهبودی عضو مربوطه کمک می کند. و در پاره ای موارد ممکن است راه عبور جریان خون یا چی قطع شده باشدکه به اصطلاح چینی به آن استازیارکود چی می گویند که ما با مانورهای مختلف و استفاده از سوزن و الکتریسته که به سوزن وصل می شود این استازیارکود از بین می رود و اعضاء و احشاء به حالت طبیعی خود بازمی گردند.  علاوه بر طب سوزنی اقدامات دیگری که به همراه آن بمنظور درمان انجام می دهید کدامند؟

  طب سوزنی علاوه بر بدن در ناحیه گوش نیز انجام می گردد زیرا نقاط فراوانی در گوش بیمار وجود دارد که از نظر اعصاب مرتبط با مریدین ها و اورگان های حیاتی بیماران است که می توان به منظور بهبود عضو و جریان خون و انرژی یا چی از نقاط گوش استفاده نمود.
  ضمناً توام با طب سوزنی در بعضی نقاط که در اصطلاح به نام Ah-Shi_Points نامیده می شود و نقاط حساس یا Tenderness Point می باشد بمنظور نتیجه بهتر و افزایش سرعت جریان خون از ماده ای به نام موکسا یا Moxa استفاده می کنیم. بعلاوه گاهی لازمست بعد از طب سوزنی در بعضی نقاط بدن از بادکش یا Cupping استفاده کنیم این عمل نیز به افزایش جریان خون و جلوگیری از استاز یا رکود خون و چی کمک فراوانی نموده و درد و اسپاسم عضلات را کاهش می دهد.


  موکسا بوسیون چیست؟

  موکسا بوسیون استفاده از یک ماده صد در صد گیاهی به نام موکسا و ولگارس است که در کوهستانهای چین رشد می کند و هر ساله چینی ها با خشک کردن این گیاه و تبدیل آن به شکل های مختلف مخروطی، سیگاری یا سوکسای چسبناک توده ای آن را به کشورهای دیگر صادر می کنند از خصوصیات این گیاه این است که حرارت را در خود نگه می دارد و این حرارت را رفته رفته به انتهای سوزن که در نقطه مربوطه و گاهی در مفصل دردناک مورد نظر قرار دارد انتقال می یابد از طریق حرارت و عکس العمل مربوطه به گلبولهای سفید و آزاد شدن فاکتورهای ضد التهابی موجب رفع کمر درد – زانو درد – دردهای روماتیسمی و غیره شده و یا به علت افزایش جریان خون در رفع بیماری ها کمک شایانی را انجام می دهد.


  معاینات کلینیکی طب سوزنی و دروه های درمانی طب سوزنی برای درمان بیماریها

  معاینات فیزیکی معمولاً به صورت چینی و از طریق مشاهده رنگ گونه و صورت و رنگ چشم و رنگ زبان می باشد.گرفتن نبض از نظر طب چینی اهمیت بسزایی را دارد زیرا می تواند سرشت بیماران را مشخص کند که آیا بیمار در جهت سندرم گرمایی heat syndrome و یا سندرم سرمایی یا cold syndrome می باشد و از روی رنگ صورت و زبان و چشم به وجود بیماری در هر یک از اعضاءzang و fu پی می برد و سپس با پرسش و پاسخ گرفتن شرح حال از بیماران با توجه به مشاهدات فیزیکی می تواند نوع اختلال را در بیماران مشخص نموده و نسبت به درمان وی اقدام نمود.

  دوره های درمانی در طب سوزنی به صورت 3 دوره یا course است که هر دوره شامل 10 جلسه است که بیمار می تواند این جلسات را بصورت هر روز یا حداقل 3 جلسه در هفته انجام دهد چنانچه بهبودی پس از 10 جلسه اول نمایان گردید لازمست 2 دوره بعدی را هم بطور منظم انجام دهد. پشتکاری و منظم بودن بیماران برای گرفتن نتیجه ایده آل اهمیت زیادی دارد، چون با زدن این سوزن ها بسیاری از موارد واسطه ای نظیر آندورفین ها – بتا آندورفین ها – آلکفالین ها – داینورفین – کاته کولامین ها – سروتوین و موارد واسطه ای زیاد دیگری در حال افزایش در بدن می باشد بنابراین اگر بیماران جلسات خود را منظم بیابند نتیجه مطلوب خواهند گرفت و پشتکار داشتن و مرتب آمدن جلسات به تسریع بهبودی بیماران کمک فراوانی می نماید.

  تصور غلطی که بین بعضی از مردم ایجاد شده همین موضوع است اما می توان قطعأ گفت طبق گزارشات علمی و مستندات جمع آوری شد . بیماریی را که طب سوزنی درمان نماید برگشت نخواهد کرد و درمان قطعی می نماید منتها بعضی بیماران دچار بدنهای بسیار نا توان می باشند و در اثر سالها ناراحتی و بیماری ، دچار ضعف های شدیدی شده اند و عده ای با افزایش سن ضعیفتر شده اند یا در معرض جراحی قرار گرفته اند یا دچار شکستگی و پوکی های وسیع استخوان و ... در بدن می باشند یا عادات و رفتارهای قدیم خود را بطور مداوم تکرار می کنند و مشکل مجدداً بر ایشان ایجاد می شود. البته این بیماری قبلی نیست که برگشت کرده، بلکه بیماری جدیدی است که در اثر تکرار عادات غذایی ، عدم تحرک و عدم توجه به توصیه های پزشکی و بهداشتی و ... دچار آن گردیده اند . درمان درد توسط اين روش يك تأثير سريع آن مي باشد اما با توجه به مكانيسم ترميم عصبي، بازسازي اعصاب حسي حفظ فشار خون طبيعي در عروق و ارگانها كه نتيجه آن اكسيژن رساني به بافتها مي باشد، و از طرفي باعث ترشح متناسب آمين*هاي بخش مركزي غده فوق كليوي شده و نيز باعث تعادل حرارت بدن و تنظيم فعاليت اعصاب سمپاتيك و پا را سمپاتيك شده باعث تحريك و ساخت و رشد بافت هاي غضروفي- استخواني و عصبي و... مي شود. و با اين تأثيرات شگرف مي باشد كه درمان قطعي اتفاق مي افتد اما شرط ايجاد اين شرايط، همان تكرار جلسات درماني است.
  اگه خدا اهل پُز دادن بود . . .
  الان زیر چشمامون نوشته بود چند مگاپیکسله !

 4. #4
  عضو خانواده بزرگ مامی سایت

  عضویت: ۱۳۹۰/۰۹/۱۹
  نوشته ها
  15
  میزان امتیاز
  1
  پسند شده
  1
  پسند کرده
  0

  Re: طب سوزنی

  سلام شبنمک عزیزم من یه سوالی داشتم نمیدونم جاش اینجاست یا نه/اگه نه معذرت میخوام.
  من پارسال با طب سوزنی و ورزش 13 کیلو وزن کم کردم.دکترم به خودمم یاد داد.میتونم الان خودم انجامش بدم و وزن کم کنم /یا باید حتما تحت نظر پزشک باشه/در ضمن روی دست من انجام میشه.

 5. #5

  Re: طب سوزنی

  نقل قول نوشته اصلی توسط sepid64
  سلام شبنمک عزیزم من یه سوالی داشتم نمیدونم جاش اینجاست یا نه/اگه نه معذرت میخوام.
  من پارسال با طب سوزنی و ورزش 13 کیلو وزن کم کردم.دکترم به خودمم یاد داد.میتونم الان خودم انجامش بدم و وزن کم کنم /یا باید حتما تحت نظر پزشک باشه/در ضمن روی دست من انجام میشه.
  سلام سحر جون ..
  من اگر جای شما باشم خودم این کار رو انجام نمیدم .. من نمیدونم پزشک شما از چه روشی استفاده میکرده و متد کلی ایشون چی بوده .. اما به طور کلی طب سوزنی چیزی نیست که بشه تو چند جلسه اونم به اختصار و ناحیه ای به کسی یاد داد طوری که بعد بتونه خود درمانی کنه ..شما برای این کار حداقل باید مکان دقیق مریلین ها رو بشناسی .. مریلین ها همون نقاط خاص در بدن هستن که انرژی حیاتی چی در اونا جریان داره .. از این گذشته ماجرای رعایت بهداشت و فشار سوزن ها خودش ماجرای جدایی هست ..
  اینم در نظر داشته باش لاغری ایجاد شده با طب سوزنی در اکثر متدهای این طب به جز یک یا دو متد خاص که در ایران کار نمیشه .. اکثرا اثر کاذب و موقت درکاهش وزن دارن..
  به هر حال توصیه میکنم خود درمانی رو فراموش کنی و مجددا به متخصص مراجعه کنی..
  گاهی خدا درب ها را میبندد و پنجره ها رو قفل میکند..
  زیباست بدانی ..شاید طوفانی در راه است!

 6. #6
  عضو خانواده بزرگ مامی سایت

  عضویت: ۱۳۹۰/۱۱/۰۸
  نوشته ها
  46
  میزان امتیاز
  1
  پسند شده
  29
  پسند کرده
  0

  Re: طب سوزنی

  سپید64 عزیز منم باکمک طب سوزنی دارم وزن کم میکنم تا الان 18 کیلو کم کردم .دکترم فقط به گوشم سوزن میزنه ولی کسایی که وزنشون ثابته یایه قسمتییشون چاقه موضعی میزنه.من که خیلی راضیم.این سوزنارو فقط دکترا میتونن بزنن چون اون نقاطی روکه برای هربیماری هست میشناسن.
  هرگز نمیرد انکه دلش زنده شد به عشق

 7. #7

  Re: طب سوزنی

  نقل قول نوشته اصلی توسط ژینا
  من کولیت روده دارم و شکمم معمولن بزرگه . لاغر هم هستما ولی شکمه نه :(
  پیش کی برم؟ هیچی اطلاعات ندارم ...هم اکنون نیازمند یاری سبزتان هستم .تا نترکیدم یکی منو بگیرهههههههههههه
  ژینا ی عزیز همونطور که خودتون بهتر میدونید کولیت های عصبی یا همون سندرم روده تحریک پذیر مهمترین عامل ایجادش استرس و تنش های روزانه و اضطراب بالاست .. واکنش های عصبی نهایتا باعث ایجاد تحریکات و آسیب پذیری وعملکرد بد و نامناسب دستگاه گوارش بخصوص روده میشه ..
  خوشبختانه طب سوزنی تا حالا پاسخ مناسبی برای مشکلات کولیت عصبی بوده .. بیشترین تاثیر گذاری اون هم به واسطه ایجاد آرامش و حذف استرس عمومی بدن هست ..هر چند میزان تاثیر گذاری در افراد مختلف میتونه متفاوت باشه ..
  نکته ای که قابل توجه هست اینه که آیا کولیت شما همراه با خونریزی و دل درد هست یا نه ؟ اگر جواب منفی باشه میتونم بگم با طب سوزنی حتما درمان میشی و حالت بزرگی شکم رو هم به مرور از دست میدی .. اما اگر مشکلات فوق رو داری باید بررسی بیشتری انجام بشه و شاید پزشک مربوطه طب سوزنی رو با انواع دیگه ای از روش های درمان توام به کار ببره تا به نتیجه مناسب برسی..
  در آخر باید بگم که حتما رو انتخاب دکتر توجه کافی رو داشته باش و تا جایی که امکان داره تحقیقات مناسب رو انجام بده تا بهترین گزینه رو انتخاب کنی و بتونی به نتیجه برسی ..
  گاهی خدا درب ها را میبندد و پنجره ها رو قفل میکند..
  زیباست بدانی ..شاید طوفانی در راه است!

 8. #8
  عضو خانواده بزرگ مامی سایت

  عضویت: ۱۳۸۸/۰۴/۲۷
  محل سکونت
  تهرون
  نوشته ها
  170
  میزان امتیاز
  2
  پسند شده
  36
  پسند کرده
  28

  Re: طب سوزنی

  دوست عزیزم ممنون بابت پاسخ
  من ده سال پیش طی دو هفته ی فوق العاده پر استرس ناگهان تو دستشویی متوجه خونریزی شدید شدم و به متخصص مراجعه کردم و بله از استرس بوئ و بله با درد بود و خونریزی ...اما چند ماه بعد خونریزی کلن حذف شد . و فقط وقتی عصبی می شدم درد بود . ولی حالا هیچ کدوم نیستن به جز ورم روده ...
  راستش هیچ دکتری تو این زمینه نمیشناسم . ممنون میشم اگه منو راهنمایی کنین ...

صفحه 1 از 4 1234 آخرینآخرین
 • مجوز های ارسال و ویرایش

  • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
  • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
  • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
  • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
  •  

  محاسبه ي شاخص توده ي بدني

  وزن به کيلـو گـرم
  قد به سانتي متر

  شاخص توده ي بدني
  بازه ي وزني مناسب شما