نظر سنجی 76 امین مسابقه عکاسی مکمل
Like Tree3Likes

موضوع: سیمین دانشور - مروری بر زندگی و آثار -

نمایش نتایج: از 1 به 8 از 30
صفحه 1 از 4 1234 آخرینآخرین
    مدیر انجمن
    maman somi آواتار ها
    سمیه
    میزان امتیاز
    10
    پسند شده
    3334
    پسند کرده
    1346

سیمین دانشور - مروری بر زندگی و آثار -

سیمین دانشور داستان نویس، مترجم و همسر زنده یاد جلال آل احمد بود

گاهشمار زندگی این چهره برجسته ادبیات فارسی بدین شرح است:

1300- تولد، شیراز. پدرش دکتر محمدعلی دانشور، پزشک بود و مادرش قمرالسلطنه حکمت که مدتی مدیر هنرستان دخترانه هنرهای زیبای شیراز و نقاش نیز بود. سیمین سه برادر و دو خواهر داشته. دوران ابتدایی و متوسطه را در مدرسه انگلیسی مهرآیین به تحصیل پرداخت و در امتحانات نهایی شاگرد اول سراسر کشور شد. در تهران در دانشکده ادبیات دانشگاه تهران به تحصیل پرداخت و در شبانه روزی امریکایی اقامت گزید.

1320- فوت پدر. با مرگ پدر، سیمین که در زبان و ادبیات لیسانس گرفته بود با وجود درآمد مکفی پدر و ثروت مادر ناچار می*شود مدتی کار کند، از جمله معاون اداره تبلیغات خارجی شده و بعد برای رادیو تهران و روزنامه ایران با نام مستعار «شیرازی بی*نام» مقاله می*نویسد.

1327- انتشار «آتش خاموش»، شامل 16 داستان کوتاه. بعض از این داستان*ها قبلا در روزنامه کیان، مجله بانو، امید چاپ شده بود. «آتش خاموش» اولین مجموعه داستانی است که زنی ایرانی به چاپ می*رساند.

1327- آشنایی با آل احمد در بهار این سال و به هنگام بازگشت از اصفهان به تهران در اتوبوس، پس از انتشار «آتش خاموش».

1328- درجه دکتری ادبیات فارسی از دانشگاه تهران با رساله «علم*الجمال و جمال در ادبیات فارسی تا قرن هفتم» زیر نظر فاطمه سیاح و پس از مرگ او زیر نظر فروزانفر. به قول خود دانشور پنج سال زیر دست سیاح کار کرده و اولین داستان *هایش را برای او خوانده و در همین زمان به تشویق او داستان*هایش را به مدت یک سال برای کسی می*خوانده که بعدها می*فهمد هدایت است.(به نقل شفاهی از دانشور)

1328- ترجمه سرباز شکلاتی، برنارد شاو.

1328 ترجمه «دشمنان» چخوف. مجموعه داستان*های کوتاه.

1329- ازدواج با آل احمد. پدر آل احمد با این ازدواج، ازدواج با زن مکشوفه، مخالف بوده. روز عقدکنان از تهران به قم می*رود و ده سال به خانه پسر پا نمی*گذارد.

1331- با استفاده از بورس تحصیلی فولبرایت به ایالات متحد امریکا می*رود و به مدت دو سال در رشته زیبایی*شناسی در دانشگاه استنفورد به تحصیل می*پردازد. در این مدت دو داستان کوتاه از او به انگلیسی در مجله ادبی «پاسیفیک اسپکتاتور» و کتاب داستان*های استنفورد به چاپ می*رسد. در کلاس*های نویسندگی خلاقه استاد او والاس استگنر است. در بازگشت به ایران در هنرستان هنرهای زیبای پسران و دختران به تدریس می*پردازد.
    ستيز من تنها با تاريكي است و براي نبرد با تاريكي شمشير نميكشم، چراغ مي افروزم.

مدیر انجمن
    maman somi آواتار ها
    سمیه
    میزان امتیاز
    10
    پسند شده
    3334
    پسند کرده
    1346

Re: سیمین دانشور - مروری بر زندگی و آثار -

1322- ترجمه «بئاتریس» اثر آرتور شنیتسلر.

1333- ترجمه «کمدی انسانی»، ویلیام سارویان، و «داغ ننگ»، ناتانائل هاثورن.

1337- ترجمه «همراه آفتاب»، هارول کورلندر، مجموعه داستان*های ملل مختلف برای کودکان.

1338 با سمت دانشیاری کلنل علینقی وزیری در رشته باستانشانسی و تاریخ هنر به استخدام دانشگاه تهران در می*آید.

1340- «شهری چون بهشت».

1347 - ترجمه «باغ آلبالو» اثر آنتوان چخوف.

1348- «سووشون»، انتشارات خوارزمی. دو ماه قبل از مرگ آل احمد منتشر شد.

1351- ترجمه «بنال وطن»اثر آلن پیتون.

1356 - «مسائل هنر معاصر»، ده شب، شب*های شاعران و نویسندگان ایران، امیرکبیر.

1358 - تقاضای بازنشستگی از دانشگاه تهران، مجموعه ده داستان کوتاه.

1359 - «به کی سلام کنم؟» خردادماه، خوارزمی

1360 - غروب جلال، تهران، انتشارات رواق.

1362 - ترجمه «ماه عسل آفتابی»، از نویسندگان مختلف.

1372 - «جزیره سرگردانی»، رمان، جلد اول، خوارزمی.

1380- ساربانْ سرگردان، رمان، انتشارات خوارزمی.

دیگر آثار: شاهکارهای فرش ایران (دو جلد به فارسی و انگلیسی) با همکاری خانم دکتر نای، راهنمای صنایع ایران، ذن و بودیسم نوشته سوزوکی که دو فصل آن به چاپ رسیده است. و مقالات «مبانی استتیک»، سلسله مقالاتی در روزنامه مهرگان، مقالاتی پراکنده در روزنامه*های کیهان و آیندگان قبل از 1357.

مدیر انجمن
    ღ. saba .ღ آواتار ها
    ღ صــــبا ღ
    نوشته های وبلاگ
    21
    میزان امتیاز
    76
    پسند شده
    6301
    پسند کرده
    800

ویترین مدال ها

ღ.ღ
    ماه من غصه چرا ؟
    تو خدا داری و او هر شب و روز
    آرزویش همه آرامش توست
    دل به غم دادن و از یاس سخن گفتن ها
    کار آنهایی نیست،که خدا را دارند ...

مدیر انجمن
    ღ. saba .ღ آواتار ها
    ღ صــــبا ღ
    نوشته های وبلاگ
    21
    میزان امتیاز
    76
    پسند شده
    6301
    پسند کرده
    800

ویترین مدال ها

ღ.ღ
    ماه من غصه چرا ؟
    آرزویش همه آرامش توست

مدیر انجمن
    ღ. saba .ღ آواتار ها
    ღ صــــبا ღ
    نوشته های وبلاگ
    21
    میزان امتیاز
    76
    پسند شده
    6301
    پسند کرده
    800

ویترین مدال ها

سیمین دانشور (زاده ۸ اردیبهشت سال ۱۳۰۰ خورشیدی در شیراز - ۱۸ اسفند سال ۱۳۹۰ خورشیدی در تهران) نویسنده و مترجم ایرانی بود. وی نخستین زن ایرانی بود که به صورتی حرفه*ای در زبان فارسی داستان نوشت. مهم*ترین اثر او رمان سووشون است که نثری ساده دارد و به ۱۷ زبان ترجمه شده است و از جمله پرفروش*ترین آثار ادبیات داستانی در ایران به شمار می*رود. دانشور همچنین عضو و نخستین رییس کانون نویسندگان ایران بود.
    -------
    دانشور در سال ۱۳۰۰ خورشیدی در شیراز زاده شد. او فرزند محمدعلی دانشور (پزشک) و قمرالسلطنه حکمت (مدیر هنرستان دخترانه و نقاش) بود. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را مدرسه انگلیسی مهرآیین انجام داد و در امتحان نهایی دیپلم شاگرد اول کل کشور شد. سپس برای ادامه تحصیل در رشته ادبیات فارسی به دانشکده ادبیات دانشگاه تهران رفت.

دانشور، پس از مرگ پدرش در ۱۳۲۰ خوشیدی، آغاز به مقاله*نویسی برای رادیو تهران و روزنامه ایران کرد، با نام مستعار شیرازی بی*نام.

در ۱۳۲۷ مجموعه داستان کوتاه آتش خاموش را منتشر کرد که نخستین مجموعه داستانی است که به قلم زنی ایرانی چاپ شده*است. تشویق کننده دانشور در داستان*نویسی فاطمه سیاح، استاد راهنمای وی، و صادق هدایت بودند. در همین سال با جلال آل*احمد، که سپس همسر وی شد، آشنا شد.

در ۱۳۲۸ با مدرک دکتری ادبیات فارسی از دانشگاه تهران فارغ*التحصیل شد. عنوان رسالهٔ وی «علم*الجمال و جمال در ادبیات فارسی تا قرن هفتم» بود (با راهنمایی سیاح و بدیع*الزمان فروزانفر).

دکتر سیمین دانشور به سال ۱۳۲۷ زمانی که در اتوبوس نشسته بود تا راهی شیراز شود با جلال آل*احمد نویسنده و روشنفکر ایرانی آشنا شد در سال ۱۳۲۹ با آل*احمد ازدواج کرد.دانشور در ۱۳۳۱ با دریافت بورس تحصیلی به دانشگاه استنفورد رفت و در آنجا دو سال در رشتهٔ زیبایی*شناسی تحصیل کرد. وی در این دانشگاه نزد والاس استنگر داستان*نویسی و نزد فیل پریک نمایش*نامه*نویسی آموخت.در این مدت دو داستان کوتاه که دانشور که به زبان انگلیسی نوشته بود در ایالات متحده چاپ شد.

پس از برگشتن به ایران، دکتر دانشور در هنرستان هنرهای زیبا به تدریس پرداخت تا این که در سال ۱۳۳۸ استاد دانشگاه تهران در رشتهٔ باستان*شناسی و تاریخ هنر شد. اندکی پیش از مرگ آل*احمد در ۱۳۴۸، رمان سَووشون را منتشر کرد، که از جملهٔ پرفروش*ترین رمان*های معاصر است. در ۱۳۵۸ از دانشگاه تهران بازنشسته شد. از سیمین دانشور همواره بعنوان یک جریان پیشرو و خالق آثار کم نظیر در ادبیات داستانی ایران نامبرده می*شود. سیمین دانشور در هجدهم اسفندماه سال ۱۳۹۰ در خانه*اش در تهران درگذشت.

ویکی پدیا
    ღ.ღ
    ماه من غصه چرا ؟
    آرزویش همه آرامش توست

مدیر انجمن
    ღ. saba .ღ آواتار ها
    ღ صــــبا ღ
    نوشته های وبلاگ
    21
    میزان امتیاز
    76
    پسند شده
    6301
    پسند کرده
    800

ویترین مدال ها

مجموعه داستان
    آتش خاموش، اردیبهشت ۱۳۲۷
    شهری چون بهشت، دی ۱۳۴۰
    به کی سلام کنم؟، خرداد ۱۳۵۹
    پرنده*های مهاجر، ۱۳۷۶

رمان*ها

سَووشون معروف*ترین اثر دانشور تیر ۱۳۴۸ از سوی انتشارات خوارزمی و مدت کوتاهی پیش از مرگ جلال آل*احمد منتشر شد. دربارهٔ این رمان نقدهای بسیاری منتشر شده*است. این رمان به وقایع پس از پادشاهی رضا شاه می*پردازد.
    جزیرهٔ سرگردانی، ۱۳۷۲، انتشارات خوارزمی
    ساربانْ سرگردان، ۱۳۸۰، انتشارات خوارزمی
    کوه سرگردان، انتشارات خوارزمی

ترجمه*ها

سرباز شکلاتی، نوشته برنارد شاو، ۱۳۲۸
    دشمنان، نوشته آنتوان چخوف، ۱۳۲۸
    بنال وطن، نوشته آلن پیتون
    داغ ننگ، نوشته ناتانیل هاثورن
    ماه عسل آفتابی (مجموعه داستان)، نوشته ریونوسوکه آکوتاگاوا و...

آثار غیرداستانی

غروب جلال، انتشارات رواق، ۱۳۶۰
    شاهکارهای فرش ایران
    راهنمای صنایع ایران
    ذن بودیسم
    مبانی استتیک
    ღ.ღ
    ماه من غصه چرا ؟
    آرزویش همه آرامش توست

مدیر انجمن
    ღ. saba .ღ آواتار ها
    ღ صــــبا ღ
    نوشته های وبلاگ
    21
    میزان امتیاز
    76
    پسند شده
    6301
    پسند کرده
    800

ویترین مدال ها

ღ.ღ
    ماه من غصه چرا ؟
    آرزویش همه آرامش توست

مدیر انجمن
    maman somi آواتار ها
    سمیه
    میزان امتیاز
    10
    پسند شده
    3334
    پسند کرده
    1346

نامه ای از سیمین دانشور به جلال آل احمد

عزیزم، جلال زود رنجم ، جلال آتشین مزاجم ، واقعا از تو گله مندم. کاغذهای اخیرت در خراب کردن روحیه ام معجزه کرده اند. از لوس آنجلس که آمدم، نه، در همان لوس آنجلس که بودم کاغذ آبادانت را زیارت کردم که از دشنام و غلط کردی وغیره مالامال بود و اینجا هم که آمدم دو کاغذ دشنام آمیز تلخ در اول و یک کاغذ سراپا دشنام هم دیروز دریافت داشتم. اگر رسم روزگار این است که باشد. ما شنیده بودیم که معمولا پدر مادر و خواهر و برادر و زن و شوهر کسانی که در غربت هستند ، کسان غربت زده و تنهای خود را تسلی می دهند ، مخصوصا که غربت و در سرزمین بیگانه بودن و تمام زندگی را جور دیگر یافتن خود به خود روحیه آدم را تضعیف می کند و غربت زده ها از عزیزان خود تسلی ، دل دادن و جرات بخشیدن توقع دارند، توقع که نه ، احتیاج دارند. اگر کارد به استخوانم نرسیده بود یعنی واقعا نامه هایت روحیه ام را خراب خراب نکرده بود ، هزگز نمی نوشتم، ولی این چهار ماه ، کاغذهای عزیزت را همه را با هم یک دور خواندم و دیدم همه دست کم از اضطراب ، نگرانی، بدبینی و افسردگی مالامالند. شاید بگویی نامه های من بدتر باشند. ولی این را بدان که من صد یک حالات روحی ام را ، صد یک آنچه از فراق تو می کشم، صد یک بحران روحی خود را برای تو نمی نویسم، زیرا می دانم فایده ای ندارد غیر از این که تو را آتشی تر ، عصبانی تر و محزون تر بکند. ولی تو با آن قلم صمیمی و قوی ات چنان آتش به جانم می زنی که تقریبا بعد از هر کاغذت می نشینم و سیر گریه می کنم و چند روز هم مشغول مبارزه با اثرات کاغذت هستم تا کاغذ جدیدت می رسد. نمی گویم ننویس و نمی گویم خودت را به من نشناسان یا دوریی کن و یا درددل با من نکن. می دانم اگر با من درد دل نکنی کسی را نداری که حرفها را در میان بگذاری، ولی کمی هم به من رحم کن. غلطی است که کرده ام و اتفاقی است افتاده، آیا سزاوار است هی به رخ من بکشی و این فداکاری را که کرده ای و مرا اجازه داده ای با اخم و گنده گویی از دل من در بیاوری؟ …

صفحه 1 از 4 1234 آخرینآخرین