نظر سنجی 76 امین مسابقه عکاسی مکمل
شارژ کلوب هاي مامي سايت
بازارچه کالاي دست دوم رسانه مامي سايت
Like Tree1533Likes

موضوع: مراسم بله برون

نمایش نتایج: از 17 به 24 از 133
صفحه 3 از 17 نخستنخست 12345613 ... آخرینآخرین
    عضو خانواده بزرگ مامی سایت

میزان امتیاز
    1
    پسند شده
    6
    پسند کرده
    7
    دوستای خوبم یه راهنمایی میخوام
    من از مهریه بدم میاد( منظورم سکه است) میشه به جاش یه چیز شیک پیشنهاد بدید؟

نقل قول نوشته اصلی توسط titish khanoom نمایش پست ها
    عزیزم مهریه سنت پیامبره.تو قرآن اسمش ( نحله ) نون با کسره است.یعنی هدیه داماد به عروس.برای همین هم شرطش اینه که عند المطالبه باشه تا طبق توان داماد باشه.ما اسم و نقشش رو اینطوری کردیم.بخاطر شرایط و رسومات بی ارزش حالایی خودتو از این سنت پیامبر محروم نکن.بازم هر طور دوست داری
    نقل قول نوشته اصلی توسط چیستا نمایش پست ها
    اره عزیزم میشه بجاش خونه به نام زد این حق ماست هیچ وقت از مهریت نگذر
    نه نمیگذرم ولی اگه توانایی خونه به نام زدن نداشته باشه چی ؟ چون فعلا خودشم خونه نداره

الان خیلی ها مهریه شون سکه میباشد البته میگن کی داده کی گرفته کسی که بخواد زندگی کنه و عاشقق همسر و زندگیش باشه این واقیته .من خودم 514مهرمه باسفرحج باعتبات که خداروشکر کربلاشو برده مکه هم 4سال دیگه انقدر به همسرم اعتماد دارم بهم بگه ببخش میبخشم اما تو این جامعه این قدر زن ضعیفه و توسلی خور بارش اوردن هیچ حق دفاعی نداره و زود محکوم میشه پس اون میشه دفاع تومرد همیشه از1لحاظ از زنش حساب میبره اونم مهریه دوستم مهرش3دانگ خونس که 300م قیمتشه یکی از اشناهامون مهرش قلب همسرشه به نظرم مسخرس خیلی ها دستو پا و چیزای دیپه مهر میکنن ممیتونی شمش باشه یا مثلا 1کیلو طلا یا پول مثلا 100م پول من دختر عموم مهرش 100میلون و حق طلاق با خودشه انشاا.. دوستم خوشبخت یشی اما این هدیه همسر که مهریس نگدر باکمال میل استقباال کن اما وقتی واره زندگی یشی و عاشقانه زندگی کنی و همدم خوبی داشته باشی میبینی مسخرس مهریه چون فقط به فکر اینده هستی و جم میکنی کمک حال زندگیت باشه
    نقل قول نوشته اصلی توسط afruzegol نمایش پست ها
    برادر من برای خانومش مهریه 14 کیلو شمش طلا تعیین کرد البته عندالاستطائه نه عندالمطالبه
    آخه اگه نتونند بدن چه فایده ای داره ( البته خدا نکرده منطوزم طلاق نیستا به عنوان همون هدیه ) چون میگن مهریه هدیه ای است از طرف مرد به زن

نقل قول نوشته اصلی توسط afruzegol نمایش پست ها
    خب تو خونواده عروسمون دو دستگی بود پدرش مخالف صد در صد مهریه بود مادرش موافق صد در صد وچون دخترخاله عروس مهریه ش هزار سکه بود نمیخواست که از اون کمتر باشه در ضمن برادرم میگفت یعنی چی که میگن به نیت 5 تن یا 14 معصوم بعد میکننش 500 تا یا 1400 تا و چون از سکه هم خوشش نمیومد و چون خونه هم نداشت که به اسم خانومش بکنه (من شنیدم حتما خونه باید به اسم داماد باشه تا بتونه مهر قرارش بده ) گفت 14 کیلو طلای شمش ( که مشخص هم باشه چون طلای ساخته شده قیمتهای متفاوتی داره ) که میشه معادل یه چیزی حدود 1750 تا سکه و گفت فعلا که ندارم ولی هر وقت داشته باشم حتما میدم حتی اگه شده خورد خورد تهیه میکنم چون بالاخره تو خونه خودم میاد . وای ببخشید که خیلی حرف زدم
    عزیزم حتما نباید به نام باشه شرایط ضمن عقد خیلی مهمه هرچیزی یا هر خواسته ایی داری توی محضر تو سند ازدواج با توافق 2ظرفین باید نوشته بشه من خودم شرایط ضون عقدم ادامه تحصیل الان خانه دارم اما تو عقدنامه سر کار هم ذکر شده که کار مناسب پیدا کردم برم که اونم قبول کرد یکی از اشناهامون مهریش3دانگ خونس اما مستجرن تو عقد نوشته مهریه3دانگ خونه درصورت خرید خونه

rahil-moshiri آواتار ها
    میزان امتیاز
    1
    پسند شده
    355
    پسند کرده
    255
    سلام دوستان. منم تو مهرم 2 دانگ خونه هست اما ما هنوز پس از 5 سال خونه نداریم :)
    اما وقتی چیزی که وجود نداره مهر میشه مثل همین خونه زیاد قطعی نیست. این رو یکی از دوستانم از وکیل پرسیده. ر ضمن وکیل بهش گفته حداقل تو عقدنامه مکان خونه رو مشخص کنید اینجوری مهر شما میشه یه خونه بعنی هرچاردیواری حتی غیرقابل سکونت در هر ده کوره و وسط بیابونی که شد. حداقل بگید منزل مسکونی در شهر فلان. یا حق انتخاب محل زندگی بر عهده زوجه باشه که اون جوری زوج ناچاره در محلی که زوجه میگه خونه بگیره.

میزان امتیاز
    6
    پسند شده
    189
    پسند کرده
    63
    من 5سال پيش كه ميخواستم ازدواج كنم با وكيل صحبت كردم گفت خانه اي كه وجود نداره نميشه مهر كرد اگر هم ذكر كني خانه اي در فلان منطقه يا فلان شهر به ارزش 0000 يعني زماني كه خواستي مهريه ات را بگيري تبديلش ميكنند به معادل پولي ان و مهريه پرداخت ميشود يعني توقعي كه از خانه داري براورده نميشود و مثلا اگر مرد خانه بخرد مهريه شامل ان خانه نميشود و اين جور مهريه ها مشابه سكه و پول تلقي ميشود

میزان امتیاز
    4
    پسند شده
    263
    پسند کرده
    0
    اين عکس نبات رضايت هستش که خانواده عروس به داماد دادن درشب بله برون......ودر ظرفهاي جام هم تک تک به بقيه اقوام داماد دادن تو شهر ما ميگن شيريني رضايت ولی جاهای دیگه میگن یادبود

نقل قول نوشته اصلی توسط .*mahsa*. نمایش پست ها
    sjm جان شیرینی رضایت چیه؟
    رسم شهر خاصی هست؟ جالبه برام، ما از این رسم ها نداریم!
    میشه یه کم در موردش توضیح بدی؟
    نقل قول نوشته اصلی توسط خاله ساناز نمایش پست ها
    نبات رضایت؟؟؟ یعنی چی.
    نقل قول نوشته اصلی توسط ostooreh نمایش پست ها
    یه نبات هست که شب بله برون یا نامزدی عروس خانوم به مادر آقا داماد هدیه میکنه .شکل های مختلفی داره وهمه جا هم مرسوم نیست .منظور این که ازدواج رو پذیرفته و به این وصلت رضایت داره .

البته من دیدم که به جای نبات ظرف باقلوا هم به مادر آقای داماد هدیه شده .بزرگی وکوچیکیش وطرح هاش هم متفاوته وهر کسی با سلیقه ی خودش ومیزانی که میخواد اون رو درست میکنه یا سفارش میده بیرون درست میکنند .
    lilinamaki, Nafase sahand و marie این نوشته را پسندیده.
    آشپز خونه صورتی من
    http://sarashpazsorati.blogfa.com/

*شمیم* آواتار ها
    میزان امتیاز
    65
    پسند شده
    3228
    پسند کرده
    18060
    اینم برای اونایی که شب بله برون رسم قند شکستن دارند

منبع : نت
    عطر یاس, lilinamaki, zohreh yasi و 2 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.
    خدایا زیباترین لحظه ها را نصیب مادرم کن
    که زیباترین لحظه هایش را به خاطر من از دست داده است

میزان امتیاز
    2
    پسند شده
    175
    پسند کرده
    0
    چه جالب من تا حالا نشنیده بودم تو مراسم بله برون قند می شکنن . بله برون تو شهر ما که بهش صورت گیری هم میگن شامل همون قرارداد مراسم ازدواج که مینویسن مهریه چقد باشه و تاریخ عقد و عروسی رو مشخص میکنن. از طرف خانواده عروس هدایایی به عروس داده میشه شامل انگشتری نشان نامزدی ، پارچه چادر نماز ، پارچه گیپور ( که معمولا برای دوخت لباس عقده) ، روسری، و جدیدا بعضی ها عطر هم میگیرن.
    من خیلی دوست داشتم مهریم 114 یا 313 سکه باشه ولی بینشون مونده بودم آخه هر دو عدد برام مقدس بود به همین دلیل شوهر پیشنهاد داد که تجمیع این دو عدد باشه به اضافه سفر حج منم پذیرفتم . البته ناگفته نماند بعد از ازدواج به خواست خودم مهریه رو به جز سفر حج بخشیدم ( البته شوهرم مخالف بود میگفت حقته). البته شوهر عزیزم هم لطف کرد و بعدش برای تشکر یه خونه بنامم کرد.
    maman jojo این نوشته را پسندیده.
    Merci Beaucoup Mon Dieu

مامان زرزر آواتار ها
    میزان امتیاز
    1
    پسند شده
    261
    پسند کرده
    94
    بزارين من هم 2 تا مدل ديدم واسه بله برون بگم.....
    مدل اول: روي 1صفحه حدودا" a3..البته مقواي كرمي رنگ.دو تا چوب قسمت بالا و پايين داشنت واسه طومار شدن...دو طرفش سمت بالا عكس عروس سمت راست چاپ شده بود و عكس داماد سمت چپ. وسط صفحه بهزبان شعر متني نوشته شده بود كه در اون مهريه هم ذكر شده بود....بعد از گزارندن مهريه و در همان مراسم مادرشوهر اين مقواي چاپ شده رو كه به شكل طومار پيچيده شده بود و با گل تزيين داشت رو باز كرد و داد تا عروس بخونه.......جالب بود
    مدل 2-1 چيزي مثل كيف چرم داده شده بود درست كرده بودن...جاي دو تا حلقه(رينگ )داشت و جاي 2 تا عكس ..كه عكس عروس و داماد در اون ميزاشتن...و در 1 كاغذ خوشمل هم نوشته هاي مهريه نوشته شد و در جايي از كيف مثل پول قرار دادن
    عطر یاس این نوشته را پسندیده.
    همه دنیا بخواد و تو بگی
    نه
    نخواد و تو بگی
    آره
    ....تمومه

مامان زرزر آواتار ها
    میزان امتیاز
    1
    پسند شده
    261
    پسند کرده
    94
    و اما در مورد مهريه هم بايد بگم....مهريه خدا توان هم باشه وقتي مرد..مرد نباشه اگه بخواي بگيري واست نفريه هست نه مهريه....
    من خودم مهرم 2500 سكه+5تن گل نرگس+مكه+14 سكه به نام 14 معصوم ماضاف بر اون بود.....ولي خدايي چه در خوشي چه ناخوشي هيچ وقت به اندازه دانه اي هم بهش فكر نميكنم....
    تو شهر ما ميگيم...."مهريه رو نه مرد داده نه نامرد"
    مرد باشه كه زندگي ميكني و مهريه نميخواي.....
    نامرد هم باشه مهر نميده....
    البته من موافق مهريه پايين نيستم چون خودم بدبهش نگاه نميكنم

نقل قول نوشته اصلی توسط مهســا نمایش پست ها
    مامان زرزر ناراحت نشيا ولي شما حرفت با عملت اصلا نميخونه !
    چرا نميخونه شيدا جون؟؟؟؟
    يعني نميشه كه مهريه بالا باشه و چشم طمع بهش نداشت....
    از بس اين روزها همه مهريه اجرا گذاشتن واسه همه جاي ابهام داره
    البته بگم ما رسم داريم مهريه بالاتر بايد جهيزيه بهتر باشه....
    من بعد از 10 سال هنوز مراسم بله برون و شام اون شب و جهيزيه ام تك بوده..چه فاميل خودم چه شوهرم....
    من موافقم كه مهريه سنگيني دختر هست ولي بسته به خانواده ها فرق داره..

نقل قول نوشته اصلی توسط khale leila نمایش پست ها
    مامان زرزر گل گلاب یه چیزی میگم خواهرانه. از من ناراحت نشین
    من هزار تا دلیل میارم واستون که بنز ماشین وبیه و هر ماشینی از اون پایینتر ایراد داره
    هیچ کس هم مخالف نیست
    اما آیا با ماشین پایینتر نمیشه خوش گذروند؟ نمیشه خوش بود؟
    اونایی که پراید دارن همیشه مشکل دارن؟
    مهریه بالا سلیقه شما و خانواده شما بوده. تضمین زندگی خوب نیست عزیز من
    الان که همه جوونا درگیرن و تو این اوضاع بد اقتصادی یه جوون بخواد پاپیش بذاره حداقل اول بسم الله باید 15 میلیون نقد تو دستش باشه
    منهای پول پیش خونه
    جوونا تو پول حلقه موندن. 100 تا هم سکه که مهر کنن و منو شما بگیم مگه دختر از سر راه پیدا شده میشه 63 میلیون تومن
    کاش اون جوون 6میلیون تو دستش داشت
    بزرگا مثه شما باید جوونا رو راهنمایی کنن نه با نوشتن مهریه سنگینشون دخترایی مثه من رو ببرن تو توهم که مگه من چی کم دارم؟
    منم مهریه فلان قدر میخوام
    همسر محترمتون استطاعت مالی داشتن اما من نگاه میکنم به آدمی که اومده. وقتی دستش تنگه (که حق ندارم بگم چون نداری نباید زن بگیری) با چه رویی بهش بگم فلان قدر سکه مهرم کن؟
    سعی کنیم بانی خیر باشیم. با ساده گرفتن سبب خوشبختی دوتا جوون بشیم نه اینکه تجملات رو رواج بدیم و شرایط رو از امروز بدتر کنیم
    نقل قول نوشته اصلی توسط مهســا نمایش پست ها
    مامان زرزر من قصد جسارت نداشتم عزيزم ولي بنظر من آدم از هر كاري يه هدفي رو دنبال ميكنه. هدف از قرار دادن مهريه چيه ؟
    من احساس كردم هدف شما از مهريه سنگين اگر گرفتنش نبوده، بالا بردن ارزشتون بوده . ولي بنظر من ارزش آدما رو چيزاي ديگه تعيين ميكنه. شايد حرفام شعاري بنظر بياد ولي بهشون اعتقاد دارم. مامان زرزر من ميشناسمت و دوستت دارم ازم ناراحت نشي!
    خيالت راحت عزيزم...ناراحت نميشم.......چه برسه كه دوستم هم باشه....
    شايد در نوشتنم ..لحن صحبتم مشخص نبوده كه نيست....اين ها رو با ياداوري خاطرات قبل و با لذت نوشتم...
    ولي جالبه بدوني شوهر من اصلا" نه وضع مالييش خوب بوده و نه هنوز هم هست كه بخواد حتي 1 سكه اش رو هم بده...شايد با ديده خودم هست كه موافقم ....
    به دليل شرايط خاصي كه قابل گفتن نيست باهاش موافقم....
    و البته معتقدم كه مهريه بالا خوشبختي نمياره.......
    همه دنیا بخواد و تو بگی
    نه
    نخواد و تو بگی
    آره
    ....تمومه

صفحه 3 از 17 نخستنخست 12345613 ... آخرینآخرین