نظر سنجی 76 امین مسابقه عکاسی مکمل
Like Tree4469Likes

موضوع: چــــرم دوزی با دست

نمایش نتایج: از 9 به 16 از 700
صفحه 2 از 88 نخستنخست 1234512 ... آخرینآخرین
    عضو خانواده بزرگ مامی سایت

میزان امتیاز
    4
    پسند شده
    481
    پسند کرده
    164

Re: هنر چرم دوزی با دست

دوستان لطفا در طول کار اگه توضیحات گویا نیست حتما بهم بگید.
    چون این یه کار عملیه یه کم توضیحش به صورت نوشتاری سخته.
    بازم ممنون از توجهتون
    beautiful_lie, مامان فرحان و سلما و یکتابانو این نوشته را پسندیده.
    هنر چرمدوزی با دست
    charmine.blogfa.com

میزان امتیاز
    4
    پسند شده
    481
    پسند کرده
    164

انواع دوخت

۱-دوخت بخیه:بیشتر برای دوخت دور زیپ استفاده میشود. نخ را از سوراخ 2 در می آوریم و برمی گردانیم در سوراخ 1 .و از پشت کار از سوراخ 3 در می آوریم.پشت کار بصورت ساقه دوزی میشود.

2-دوخت اریب یا کج:ساده ترین و معمولترین دوخت برای دور کار است.در این نوع دوخت یک سوراخ از ابتدا و انتها اضافه می آید.در دوخت دور کار نخ را از زیر کار از سوراخ 1 بیرون می آوریم و با یک دور زدن نخ را ازپشت از سوراخ 2 به جلو می آوریم.پشت کار به صورت خط های صاف و عمود است.

3- دوخت ضربدر:هم در تکه دوزی و هم برای دور کار استفاده میشود.به این صورت که یکبار تا آخر دوخت کج میزنیم و بعد دوباره برمیگردیم و یک سری دوخت اریب روی اریب های قبلی میزنیم تا تبدیل به ضربدر شود.بنابراین سوراخ هایی که اضافه بودند پر میشوند.در نوع دیگر دوخت ضربدر سوراخ ها را یکی در میان پر میکنیم،بنابراین فاصله ضربدر ها بیشتر میشود.

4-دوخت دندان موشی:همان دندان موشی ساده است و برای دور کار استفاده میشود.

۵-دوخت رومی:این دوخت بیشتر برای کارهای مردانه استفاده میشود.هم میتوان دور کار و هم برای تکه دوزی استفاده کرد.زمانیکه از این دوخت برای تکه دوزی استفاده شود پشت کار ضربدر میشود.و برای دور کار باید پشت و روی کار شبیه هم شود.

از دوخت زنجیره،حصیری و سایر دوخت های تزئینی هم استفاده میشه.

من خودم برای دوخت دور کار ،دوخت رومی و برای تکه دوزی دوخت ضربدر رو ترجیح میدم.

دوستان بعضی از دوختارو بیشتر از این نمیشه توضیح داد.ولی کافیه 2 ردیف روبروی هم سنبه بزنید و دوخت ها رو تمرین کنید تا مثل شکل بشه.زیادم سخت نیست.

در ضمن ببخشید که عکس دوختا خیلی خوب نیست.آخه این عکسارو از قبل داشتم.به محض اینکه فرصت کنم عکس بهتری میذارم.
    ویرایش توسط admin : ۱۳۹۴/۱۰/۱۵ در ساعت ۰۷:۵۰ بعد از ظهر
    hengamehh و Mersad75 این نوشته را پسندیده.
    هنر چرمدوزی با دست
    charmine.blogfa.com

میزان امتیاز
    4
    پسند شده
    481
    پسند کرده
    164

آموزش دوخت جاکارتی یک لته

برای شروع دوخت با چرم از دوخت یک جاکارتی تک لته ساده شروع میکنیم.

جاکارتی معمولا برای جادادن کارت های اعتباری استفاده میشه.
    سایز کارتهای بانکی در ایران ۵/۵×۵/۸سانت است.همیشه موقع کشیدن الگو به خاطر داشته باشید از هر طرف که قراره دوخت بخوره نیم سانت اضافه برای جای دوخت بذارید.
    جاکارتی رو میتونید به صورت افقی یا عمودی طراحی کنید.با توجه به قرار دادن جای دوخت،الگوی جاکارتی افقی به صورت شکل زیر خواهد بود.

البته شکل قسمت B رو میتونید با طرح های دلخواه مثلا خطوط منحنی در بیارید.
    بعد از اینکه الگو رو روی مقوای شطرنجی کشیدید(قبلا هم گفتم اندازه هاتون خیلی دقیق باشه)،
    الگو رو با خوذکار ژله ای روی چرم منتقل کنیدو دور اون رو قیچی بزنید یا با کاتر ببرید.
    سپس دور قسمت A رو به طور کامل چسب میزنیم.دقت کنید زیاد چسب نزنید به صورت یک نوار بسیار باریک.چون اینها بعدا به هم دوخته میشند پس نیاز نیست زیاد چسب بزنید.
    حالا قسمت B رو روی قسمت A بچسبونید.طوریکه کناره ها دقیقا روی هم مماس بشند.
    حالا نوبت سنبه زدنه.علامت ها رو همانطور که قبلا گفتم روی قسمت B دورتادور کار با فاصله نیم سانت بزنید و بعد از اتمام کار هر دولایه رو به طور همزمان با سنبه شماره ۱سنبه بزنید.
    بعد از اتمام کار سنبه زدن با نخ موم کش با رنگ متناسب(نیاز نیست حتما نخ با چرم همرنگ باشه ولی رنگ نخ باید به چرم بیاد) شروع به دوختن کار با دوخت دلخواه میکنید.
    نکات مهم:
    ۱-اگر چرم شما مصنوعی است بعد از چیدن چرم و قبل از چسباندن و دوختن، حتما هر ذو لایه را کامل آستر بزنید.به این ترتیب که دور هر قسمت را چسب بزنید(از پشت چرم)و آن را روی آستر بچسبانید.و دور کار را با انگشت بکشید تا چرم کاملا به آستر بچسبد.سپس دورکار را از روی آستر قیچی کنید طوریکه وقتی روی چرم را نگاه میکنید آستر پیدا نباشد و از دور کار بیرون نزده باشد.
    ۲-هنگام شروع یا پایان دوخت گره نخ نباید از روی کار پیدا باشد.همیشه گره را به طریقی به زیر کار یا آستر انتقال دهید.
    ۳-برای دوخت کارهای کوچک بهتر است از ابتدا نخ را بزرگ بگیرید تا وسط کار مجبور نشوید گره بزنید و نخ دیگری استفاده کنید.برای دوخت کج دور کار را با نخ اندازه بگیرید و سه برابر اندازه دور کار نخ بردارید.برای دوخت بخیه و رومی ۴ برابر و برای دوخت ضربدر ۶ برابر نخ استفاده میشود.
    ۴-برای اینکه کارتون از حالت سادگی در بیاد،میتونید روی کار رو با سنبه های تزئینی سنبه بزنید یا تکه دوزی انجام بدید.

این اولین کار من با چرم بود.تازه مربیمون گفت نباید ساده باشه ماهم کلی گل گلیش کردیم.
    هرچی بیشتر کار کنید کارتون تمیزتر و بهتر میشه.
    ویرایش توسط admin : ۱۳۹۴/۱۰/۱۵ در ساعت ۰۷:۵۱ بعد از ظهر
    beautiful_lie و Mersad75 این نوشته را پسندیده.
    هنر چرمدوزی با دست
    charmine.blogfa.com

میزان امتیاز
    4
    پسند شده
    481
    پسند کرده
    164

روش سنبه زدن آسان

سنبه زدن مهمترین و سخت ترین کار در دوخت چرمه.

سخت ترین از این جهت که باید کلی وقت نشست و با خط کش سانت و اندازه های دقیق زد که علاوه بر وقتگیر بودن خیلی خسته کننده است و مهمترین از این جهت که اگر اندازه ها دقیق و یکسان نباشه دوخت خوبی از کار در نمیاد و زیبایی چرم دست دوز هم به دوخت زیبای اونه.
    برای اینکه هیچکدوم از این مشکلات براتون پیش نیاد،از همین ابتدای کار یه نوار با عرض ۲ سانت و طول دلخواه از مقوای شطرنجیتون جدا کنید.حالا با خطکش با فاصله نیم سانت از لبه و نیم سانت از علامت قبلی روی مقوا علامت بزنید و با سنبه ۱ سوراخ کنید.
    از این به بعد یه شابلون دارید که با استفاده از اون خیلی راحت میتونید روی چرم یا الگوتون علامت گذاری کنید.
    حتما اینکارو انجام بدید چون سرعت و دقتتون فوق العاده افزایش پیدا میکنه.

ویرایش توسط admin : ۱۳۹۴/۱۰/۱۵ در ساعت ۰۷:۵۱ بعد از ظهر
    ستاره *, parisa sh, Atefeh.n و 2 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.
    هنر چرمدوزی با دست
    charmine.blogfa.com

میزان امتیاز
    4
    پسند شده
    481
    پسند کرده
    164

جاکارتی 2 لته

بعد از دوخت جاکارتی تک لته که فقط یک کارت توی اون جا میشد،حالا الگوی جاکارتی ۲ لت رو میذارم.

اصول کار مثل قبلیه فقط یه کم اندازه ها عوض میشه.
    منظور از ۲ لته اینه که این جاکارتی ۲ تا جای کارت داره.اینم مثل قبلی میتونه به صورت افقی یا عمودی باشه.
    الگوی قسمت A را با اندازه های زیر برش بدید.

تا قسمت هم به همون اندازه های الگوی B جاکارتی تک لته میخوایم.
    بعد از اینکه الگوهارو روی چرم در آوردید،با دقت ۲ قسمت B رو روی A بچسبونید و مثل پست قبلی سنبه زده و بدوزید.

نکته

۱ تا ۲ سانتی که در وسط الگوی A اضافه در نظر گرفته شد را قسمت تاشو میگوییم.
    بسته به ضخامت چرم این اندازه میتونه بیشتر یا کمتر در نظر گرفته بشه.
    مثلا ضخامت چرم طبیعی بیشتر از مصنوعیه.
    ویرایش توسط admin : ۱۳۹۴/۱۰/۱۵ در ساعت ۰۷:۵۲ بعد از ظهر
    beautiful_lie و فرشته .ب این نوشته را پسندیده.
    هنر چرمدوزی با دست
    charmine.blogfa.com

میزان امتیاز
    4
    پسند شده
    481
    پسند کرده
    164

نقل قول نوشته اصلی توسط fateme64
    دوس جونم ممنون از آموزش خوبت لطفا آموزش پرده های تزیینی با چرم رو هم میزارین آخه من یه جا دیدم خیلی خوشم اومد در ضمن پارچه های چرم رو از کجا میشه تهیه کرد و اینکه میشه از چرم شتر مرغ هم استفاده کرد وای چقدر سئوال پرسیدم
    بله از چرم شترمرغ هم میشه استفاده کرد ولی قیمتش نسبت به بقیه چرم ها بالاتره.
    چرم و وسایل لازم رو از یه سری مغازه های خاص باید تهیه کرد.در ضمن چرمی که باهاش لباس میدوزند با این چرم ها کمی فرق داره.اونا نازکند.
    برای اصفهانیا از خیابون سپه-کوچه تلفن خونه یا کوچه کازرونی میتونند چرم طبیعی تهیه کنند و توی خیابون حافظ هم از وسطای خیابون تا آخراش چند تا مغازه ی فروش چرم مصنوعی هست.
    ولی بقیه شهرارو نمیدونم.
    لطفا بقیه دوستان اگه اطلاع دارند آدرس بدند.
    beautiful_lie این نوشته را پسندیده.
    هنر چرمدوزی با دست
    charmine.blogfa.com

میزان امتیاز
    1
    پسند شده
    60
    پسند کرده
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط elahe1364
    روش سنبه زدن آسان

سنبه زدن مهمترین و سخت ترین کار در دوخت چرمه.

سخت ترین از این جهت که باید کلی وقت نشست و با خط کش سانت و اندازه های دقیق زد که علاوه بر وقتگیر بودن خیلی خسته کننده است و مهمترین از این جهت که اگر اندازه ها دقیق و یکسان نباشه دوخت خوبی از کار در نمیاد و زیبایی چرم دست دوز هم به دوخت زیبای اونه.
    برای اینکه هیچکدوم از این مشکلات براتون پیش نیاد،از همین ابتدای کار یه نوار با عرض ۲ سانت و طول دلخواه از مقوای شطرنجیتون جدا کنید.حالا با خطکش با فاصله نیم سانت از لبه و نیم سانت از علامت قبلی روی مقوا علامت بزنید و با سنبه ۱ سوراخ کنید.
    از این به بعد یه شابلون دارید که با استفاده از اون خیلی راحت میتونید روی چرم یا الگوتون علامت گذاری کنید.
    حتما اینکارو انجام بدید چون سرعت و دقتتون فوق العاده افزایش پیدا میکنه.

من یک پیشنهاد دارم این مقوای شطرنجی بعد از مدتی در هم برهم میشه
    البته میشه دوباره یکی دیگه ساخت اما اگه میخواید یک خط کش اندازگیری سوراخ دار دایمی داشته باشید
    یدونه خط کش فلزی را بدید به همسر گرامی بگید براتون با مته ی کوچیک فکر کنم شماره ی مته اش از 3 باید کوچیکتر باشه و نیم سانت نیم سانت سوراخش کنه
    ویرایش توسط admin : ۱۳۹۴/۱۰/۱۵ در ساعت ۰۷:۵۳ بعد از ظهر
    Mitraiii و beautiful_lie این نوشته را پسندیده.

little fairy آواتار ها
    میزان امتیاز
    5
    پسند شده
    126
    پسند کرده
    77

نقل قول نوشته اصلی توسط * پریا*
    نقل قول نوشته اصلی توسط elahe1364
    روش سنبه زدن آسان
    من یک پیشنهاد دارم این مقوای شطرنجی بعد از مدتی در هم برهم میشه
    البته میشه دوباره یکی دیگه ساخت اما اگه میخواید یک خط کش اندازگیری سوراخ دار دایمی داشته باشید
    یدونه خط کش فلزی را بدید به همسر گرامی بگید براتون با مته ی کوچیک فکر کنم شماره ی مته اش از 3 باید کوچیکتر باشه و نیم سانت نیم سانت سوراخش کنه
    فکر کنم با طلق هم بشه اینکارو کرد
    ویرایش توسط admin : ۱۳۹۴/۱۰/۱۵ در ساعت ۰۷:۵۳ بعد از ظهر
    زهره .م, beautiful_lie, فرشته .ب و 1 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.
    به محض آرام شدن دریای افکار، کشتی های نجات از راه می رسند.

صفحه 2 از 88 نخستنخست 1234512 ... آخرینآخرین