نظر سنجی 76 امین مسابقه عکاسی مکمل
نمایش نتایج: از 1 به 8 از 45
صفحه 1 از 6 1234 ... آخرینآخرین
    مدیر انجمن
    maman somi آواتار ها
    سمیه
    میزان امتیاز
    10
    پسند شده
    3334
    پسند کرده
    1346

نقد و بررسی کتاب (عقاید یک دلقک)

رای گیری امروز تمام شد و طبق نتیجه که حتما همگی دیدید کتاب "عقاید یک دلقک" به رای دوستان برای دور بعد انتخاب شد. امیدوارم که این کتاب هم کتاب مفیدی باشه

گزینه اول - کوری از ساراماگو 17% [ 4 ]
    [HIGHLIGHT=#fdeada]گزینه دوم- عقاید یک دلقک - هاینریش بل 43% [ 10 ]
    [/HIGHLIGHT]گزینه سوم- فقط قلبم را از من بگیر از کلارک 13% [ 3 ]
    گزینه چهارم- بازی آخر بانو از بلقیس سلیمانی 9% [ 2 ]
    گزینه پنجم- هزارخورشید تابان از خالد حسینی 17% [ 4 ]
    گزینه ششم- مرد داستان فروش از یوستین گاردر 0% [ 0 ]
    گزینه هفتم- خانه ادریسیها از غزاله علیزاده 0% [ 0 ]
    ستيز من تنها با تاريكي است و براي نبرد با تاريكي شمشير نميكشم، چراغ مي افروزم.

عضو خانواده بزرگ مامی سایت

میزان امتیاز
    1
    پسند شده
    124
    پسند کرده
    0

Re: باشگاه کتاب خوانی (یک) " نظــــــــــــــــرسنجی "

با اجـــــــازۀ همگی

نام کتاب :
    عقايد يك دلقك

نویسنده : شاهکار هاينريش بل
    مترجم : محمد اسماعيل زاده
    ناشر : چشمه
    تعداد صفحه : 353

یا با این جلد

هاینریش بل (Heinrich Boll) در سال ١٩١٧ در شهر Cologne آلمان به دنیا آمد.وی در دوره جنگ جهانی دوم در حدود ٦ سال در ارتش خدمت کرد و در پایان جنگ هم در زندان فرانسه اسیر شد.بل غالب بر ٣٠ جلد کتاب نوشته است .

[HIGHLIGHT=#f2f2f2]کتاب عقاید یک دلقک یکی از بهترین آثار هاینریش بل می باشد. هاینریش بل یک نویسنده آلمانی و برنده جایزه نوبل ادبیات در سال ١٩٧٢ بود. دوره جوانی وی مصادف با جنگ جهانی دوم بوده و به همین دلیل آثارش به شدت تحت تاثیر این واقعیت قرار گرفته است.[/HIGHLIGHT]
    [HIGHLIGHT=#f2f2f2]اگر بخواهیم یکی از تاثیرگذارترین رمان های قرن بیستم را نام ببریم باید به " عقاید یک دلقک " اشاره کنیم. این کتاب که در ایران توسط محمد اسماعیل زاده ترجمه شده است، درباره دلقکی به نام هانس شینر است که از پنج سال قبل تا کنون در مجامع مذهبی ظاهر می شود و با سخنان طنز آمیز خود، تماشاگران را سرگرم می کند. او فرزند کارخانه دار معروفی است که به ثروت پدر، پشت پا زده و زندگی ساده ای را در پیش گرفته است.[/HIGHLIGHT]
    [HIGHLIGHT=#f2f2f2]این داستان در زمان انتشارش با انتقاد های بسیاری مواجه شد اما با گذشت زمان اهمیتی تاریخی پیدا کرد. هاینریش بُل <متفکر و نویسنده آلمانی> یکی از کسانی است که آثارش را می توان انعکاسی از تنهایی و پوچی انسان مدرن نامید . " عقاید یک دلقک " اثری است که در آن، این بازتاب در اوج خویش با فرم به تعامل رسیده و روانکاوی مشکلات روشنفکر و هنرمند جهان مدرن را به صورت کاملازیرپوستی مورد توجه قرار داده است. بل در این رمان با لحن خطابی خویش، دنیا را هدف می گیرد و در واقع بدین بهانه مخاطب را مورد نقد و خطاب قرار می دهد. کاری که در بسیاری از آثار محتواگرای قرن بیستم شاهد آن هستیم.[/HIGHLIGHT]

(تا جایی که من جستجو کردم همین یک ترجمه رو داره)

منبع:چند وبلاگ ویک مقاله در روزنامۀ آفتاب یزد.
    [HIGHLIGHT=#ebf1dd]ساختن رو از خودمون شروع کنیم....[/HIGHLIGHT]

Re: باشگاه کتاب خوانی (یک)

من کتاب رو خریدم و الان صفحه 200 هستم (نرجمه شریف لنکرانی)......با اینکه ترجمه کتاب رو دوست نداشتم و غلطهای اندکش تو ذوقم می زد ولی کم کم جذب کتاب شدم.....ترجیح می دم راجع بهش صحبت نکنم تا دوستان هم بخرن و شروع به خوندن کنن.

هیچ اتفاقی در دنیا اتفاقی نیست.

میزان امتیاز
    1
    پسند شده
    2
    پسند کرده
    0

خب از اونجایی که خدا رو شکر این کتاب جزو کتابهایی بود که از ایران آوردم تونستم تو این بخش هم شرکت کنم... حال و هوای کتاب (شاید چون من هم آلمان هستم) مثل این میمونه که انگار اتفاقات اون داره جلوی چشمم رخ میده... کاملا میتونم ایستگاههای قطار و حال و هوای خیابونها رو لمس کنم...

هنوز 40-50 صفحه بیشتر نخوندم ... صبر میکنم تا تموم بشه و بعد نظر میدم
    تو خودِ جان جهاني
    گر نهانـي و عيانـي
    تـو هماني كه همه عمر بدنبال خودت نعره زناني

میزان امتیاز
    1
    پسند شده
    91
    پسند کرده
    0

چند جمله از کتاب عقاید یک دلقک

دلقکی که به مشروب و الکل پناه ببرد,خیلی سریعتر از یک شیروانی ساز مست سقوط خواهد کرد...............

سکوت حربه بسیار خوبی است..............

هانس:من فکر میکنم بر عکس اعتقاد مسیحی ها و کاتولیک ها,خیلی از انسانهای زنده در واقع مرده اند و آنها که جان باخته اند,زنده هستند..........

مردم یا متوجه افکار من میشوند یا نمی شوند.من یک مفسر نیستم..............

میزان امتیاز
    1
    پسند شده
    124
    پسند کرده
    0

چند صفحه ای از کتاب رو خوندم ولی فعلا نمی تونم راجع بهش نظری بدم، هنوز اونجوری که دلم می خواد تو کتاب غرق نشدم، ومدام فکرم از فضای داستان فرار می کنه وبه جاهای مختلفی میره ویهو به خودم میام ومجبور می شم برگردم عقب و مطالب رو دوباره بخونم نمی دونم که چرا ذهنم اینقدر یاغی شده در حالیکه مشغلۀ فکری بخصوصی هم ندارم

به هر حال این جملات به نظرم جالب اومدن :

[HIGHLIGHT=#eeece1]...ولی من یک خاصیت دیگر خود را فراموش کردم ،معرفی کنم و آن بی تفاوتی است ، واین صفتی است که می تواند درمقابل خطر مقاومت کند. {ص 8}[/HIGHLIGHT]

[HIGHLIGHT=#dbe5f1]فرزندان این دنیای خاکی نه تنها باهوش تر از فرزندان کلیسا هستند ،بلکه انسانیتر وسخی تر نیز هستند. {ص 9 }[/HIGHLIGHT]

[HIGHLIGHT=#d8d8d8]وقتی آدمهای پولدار چیزی به کسی هدیه می کنند ،همیشه یه جایش می لنگد. {ص 19 }[/HIGHLIGHT]

[HIGHLIGHT=#eeece1]پدر ماری:((....مغز های علیل ونادان همیشه اصطلاح - غیر اجتماعی - را برای مردم فقیر به کار می برند.)) { ص 56 }[/HIGHLIGHT]

[HIGHLIGHT=#ebf1dd]چشم همسایه از چشم شیطان هم تیزتر است. [/HIGHLIGHT][HIGHLIGHT=#ebf1dd] { ص 60 }[/HIGHLIGHT]
    [HIGHLIGHT=#ebf1dd]ساختن رو از خودمون شروع کنیم....[/HIGHLIGHT]

عقاید لامذهبی دلقک در کنار تعصب ماری در طول داستان برای من جالب بود.....ماری در عین تعصب تمایل نداشت که دلقک بدون اعتقاد به سراغ دین بیاد.ونهایتا ....
    ص86
    آن شب حال ماری خوب نبود،خسته و رنگ پریده به نظر می آمد و با من با صدای بلند صحبت می کرد.وقتی گفتم:حرفی ندارم هر کاری او بگوید می کنم،هرچه بگوید امضا می کنم،عصبانی شدو گفت:این کار را ازتنبلی می خواهی بکنی ،نه به خاطر اعتقاد به اصول . و من گفتم :بله، ازتنبلی و اینکه می خواهم او را تمام عمرم در کنارم داشته باشم، و حتی حاضرم به خاطر نگهداشتن او کاتولیک هم بشوم.حتی احساساتی شدم و گفتم، کلمه ای مانند "حفظ اصول" مرا به یاد شکنجه گاههای قرون وسطی می اندازد.ماری این را که حاضر بودم به خاطر او کاتولیک بشوم اهانت تلقی کرد.خیال می کردم درحرفهایی که برای استمالت او زده بودم ،زیاده روی کرده ام.ماری گفت:حالا دیگرکار ازمن و او گذشته و برایش تنها "حفظ اصول" اهمیت دارد.

هیچ اتفاقی در دنیا اتفاقی نیست.

میزان امتیاز
    4
    پسند شده
    237
    پسند کرده
    8

سلام دوستان خوشحالم که به این کتاب رسیم چون کتاب قبلی رو از دست دادم تازه شروعش کردم و به تعبیر مامان سمی عزیز با چه سینه خیزی میخونمش مثل اینه که تو کنفرانس خبری نشستهامو یه متکلم وحده داره سخنرانی میکنه داستان اوج و فرود جذابی نداره یه آدمی که این روزها دور و برمون نمونه اش رو میبینیم از عقایدی میگه که این روزها زیاد میشنویم .جمله ام خودش یه معما شد ؟!
    منظورم بحث دینه ،لزومش برای زندگی و حیطه اش در زندگی بحثیه که همیشه ذهنو درگیر میکنه تا چه حد باید اصولی رو که برامون تعریف شده رو جدی بگیریم میدونید که بحث بر سر دین داشتن یا نداشتن نیست موضوع پیچ و تاب یا شاخ و برگیه (شما بخون خرافات )که در برخی اوقات کاهنان هر دین و برخی اوقات عوام به اون اضافه میکنن و در مسیر زمان اونقدر دور تنه اصلی رو میگیره که دیگه اصل فراموش میشه و همه چنگ میزنن به پیچکهایی که از این گوشه و کنار آویزونه ...

چیزی که در شروع کتاب برام جالب بود شنیدن داستان جنگ از زبان یک آلمانی بود ما همیشه جنگ رو از زبان متفقین شنیدیم هولوکاست،فهرست شیندلر ...و در فیلمها دیدیم از زبان یهودیان ،که مظلومین این جنگ معرفی شدند و من همیشه میخواستم بدونم ذهنیت مردم آلمان چی بوده و خوب این هم یک نوعش بود ...

ایده ی جالب "قرار گرفتن در جویبار " برام قشنگ بود یاد شعر سهراب افتادم :" کجاست جای رسیدن و پهن کردن یک فرش و گوش دادن به صدای شیر مجاور ..."

چیزی که دوست نداشتم آوردن یه عالمه اسم از اساطیر گرفته تا معاصر تو متن کتابه باید صد تا مطالعه جنبی بکنی تا بفهمی منظورش چی بوده ...

فعلا همین تا بعد ...

راجع به کتاب دور بعد میتونیم نظر بدیم ؟ من "کیمیاگر پائولو کوییلو "رو پیشنهاد میدم . نمیدونم چرا بعد از عقاید دلقک فکر میکنم خوبه که کیمیاگر و بخونیم
    من قهوه تلخو ترجیح میدم
    بهترین چیز رسیدن به نگاهی است که از حادثه عشق تر است

صفحه 1 از 6 1234 ... آخرینآخرین