نظر سنجی 76 امین مسابقه عکاسی مکمل
Like Tree1Likes

موضوع: آرموتراپی یا رایحه درمانی

نمایش نتایج: از 1 به 8 از 14
صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
 1. #1

  Re: آرموتراپی یا رایحه درمانی

  پیشینه استفاده از روغن*های معطر گیاهی طولانی و برجسته است. مصریان باستان احتمالاً بیش*ترین كوشش را هزاران سال پیش برای پرورش عطر درمانی كرده*اند (حدود زمانی كه چینیان باستان در حال پرورش طب سوزنی بودند، ولی آنان این روش را عطر درمانی نمی*نامیدند). وقتی گور فرعون مشهور مصر باستان، توتن خامون، را در سال 1922 گشودند چند ظرف عطر یافتند، گواه این كه ثروتمندان مصر باستان از كندر و مر معطر استفاده می*كرده*اند.
  دو گروه در مصر باستان از روغن*های معطر گیاهی و برخی عطرهای معدنی استفاده فراوان می*كرده*اند. یكی گروه ثروتمندان بود كه استفاده آرایشی و تشریفاتی از آنها می*كردند و دیگری گروه حكیمان درباری و روحانیون معابد مقدس بودند كه برای درمان دردها و زخم*ها و بیماری*ها آنها را تجویز می*كردند، و چنین بود كه استخراج و داد و ستد مواد معطر تجارتی و صنعتی عظیم در مصرباستان بود.
  وضع شبیه این در فرهنگ همسایه شرقی مصر باستان یعنی فرهنگ سومری، و خیلی دورتر از آن در امپراتوری چین نیز وجود داشت. فینیقی ها كه تجار بین*المللی دوران باستان بودند نقش اصلی را در داد و ستد مواد معطر در كشورهای حاشیه دریای مدیترانه و بین*النحرین اجرا می*كردند. یونانیان باستان از روغن*های معطر گیاهی برای درمان زخم*ها و بیماری*ها و كاهش دردها و ورم*ها و نیز برای زیبایی پوست استفاده می*كردند. نظام پزشكی روم باستان استفاده*های گوناگون از آنها می كرد. به طور كلی می*توان گفت كه حكیمان دوران باستان از آثار درمانی روغن*های معطر گیاهی خیلی خوب آگاه بودند. استفاده از داروهای گیاهی، كه روغن*های معطر بخشی از آن بود، روش اصلی درمان بیماری*ها تا زمان پیدایش پزشكی نوین اروپایی در نیمه قرن نوزدهم بود. یك كتاب داروهای گیاهی كه در سال 17222 در لندن چاپ شده است، 13 روغن معطر گیاهی را به عنوان داروهای اساسی نام می*برد.
  اما از نیمه دوم قرن نوزدهم كه رشته شیمی، حرفه*ای علمی شد و داروهای شیمیایی مصنوعی قوی و تند اثر در عرصه حرفه پزشكی نوین فراوان شدند، به داروهای گیاهی بی*اعتنایی شد و روغن*های معطر نیز جایگاه خود را در حرفه پزشكی از دست دادند تا آنجا كه در اروپای ابتدای قرن بیستم، روغن*های معطر گیاهی به كلی از قفسه*های داروخانه*ها ناپدید شدند، و كل موضوع دارو و درمان گیاهی، در نظر پزشكان مسئله*ای تاریخی و كهنه و كم ارزش گردید. این وضعیت روغن*های معطر در اوایل قرن بیستم در اروپا بود (توجه كنید كه مقصود جوامع شهری اروپاست. روستاهای اروپایی به ویژه در اروپای شرقی و روسیه تزاری سنت استفاده از روغن*های معطر گیاهی برای درمان بیماری*ها و تسكین دردها و كاهش ورم*ها را هیچ*گاه كنار نگذاشتند و امروزه نیز همچنان از آنها استفاده می*كنند).
  آن*گاه كه یك فرانسوی به نام گاته فوز در حال كار در آزمایشگاه خود، دستش را سوزاند، بی*درنگ دست سوخته*اش را درون یك ظرف روغن گیاه اسطوخودوس كه اتفاقی در كنارش بود فرو كرد و اندكی بعد از بهبودی سریع سوختگی دستش شگفت زده شد. این شگفتی او را برانگیخت كه درباره ی آثار روغن*های معطر گیاهی، به طور عمیق و گسترده تحقیق كند و چند سال بعد در سال 1928 او حاصل بررسی*ها و آزمایش*های خود را به صورت كتابی جامع درباره روغن*های معطر گیاهی در اروپا چاپ كرد. او نخستین كسی است كه عنوان عطر درمانی را به كار برد.
  پزشكی فرانسوی به نام دكتر گودیزار كه در لوس*آنجلس طبابت می*كرد، در سال 1938 نتایج برجسته در درمان سرطان پوست و قانقاریا و انواع زخم*ها با روغن*های معطر گیاهی را گزارش داد. دكتر ولنه كه او نیز فرانسوی بود در جنگ دوم جهانی روش عطر درمانی را برای درمان انواع زخم*ها و رفع داغ*های مولود آن*ها فراوان به كار گرفت و كتاب او درباره خواص درمانی روغن*های معطر گیاهی كه در سال 1964 چاپ شد یكی دیگر از منابع اساسی دانش كنونی اروپا در این پهنه از پزشكی مكمل است.
  فرد دیگری كه نقشی مهم در باز پیدایی این رشته جالب و ارزشمند پزشكی مكمل در اروپا داشته، بیوشیمی دان مشهوری به نام مادام موری است. او از روغن*های معطر گیاهی در تولید انواع مواد آرایشی و جوان سازی زنان ثروتمند اروپایی استفاده می*كرد.
  گاهی خدا درب ها را میبندد و پنجره ها رو قفل میکند..
  زیباست بدانی ..شاید طوفانی در راه است!

 2. #2

  Re: آرموتراپی یا رایحه درمانی

  هنر رایحه درمانی، استفاده از روغن های اسانسی برای حفظ سلامت فیزیکی، روانی و معنوی، روش بسیار جالبی است که تاثیرات درمانی ماساژ را چند برابر می کند.
  در واقع رایحه درمانی و ماساژ با روغن های معطر روشی بسیار موثر در کنار درمان با طب سوزنی و سایر درمان های مکمل است.
  هدف از ارائه ی مطالب زیر معرفی تمامی روغن های اسانسی نیست، بلکه این است که بیشتر روغن های دارویی پُر استفاده را معرفی کنیم.
  در واقع بیش از 200 گیاه وجود دارند که روغن های دارویی از آن ها تهیه می شود.

  روغن های دارویی: (عطر)
  غلظت این روغن ها بسیار زیاد است. همیشه باید آن ها را با یک نوع روغن حامل ترکیب کنید؛ به گونه ای که میزان رقیق بودن آن برای ماساژ مفید باشد.
  تعدادی از این روغن های دارویی در برخی مواقع به تنهایی و با همان غلظت بالا استفاده می شوند؛ مثلا وقتی می خواهیم به عنوان ضماد روی جراحت هایی نظیر نیش زنبور، بریدگی یا سوختگی ها به کار بریم.
  مقدار روغن دارویی موجود در یک ترکیب معمولا بین 1 تا 3 درصد از کل ترکیب می باشد.
  دستورالعمل ساده زیر مفید است:
  1 قاشق چای خوری روغن حامل(5 سی سی) با 102 قطره روغن دارویی خالص مخلوط شود.
  1 قاشق غذا خوری روغن حامل(10 سی سی) با 403 قطره روغن دارویی خالص مخلوط شود.
  1 قاشق غذاخوری روغن حامل(15 سی سی) با 5 قطره روغن دارویی خالص مخلوط شود.
  برای ماساژ کل بدن به 20 سی سی روغن نیاز است که می توان به آن 6 تا 8 قطره روغن دارویی خالص اضافه کرد.
  روغن هایی دارویی را همیشه باید در بطری های شیشه ای تیره رنگ و دور از نور نگهداری کرد(نور خورشید آن ها را فاسد می کند).
  اگر بطری شیشه ای کهربایی حاوی روغن دارویی خالص را در جای سرد نگهداری کنید، تاریخ مصرف 2 تا 3 سال خواهد بود.
  روغن های دارویی که از مرکبات تهیه می شوند(مثل لیمو)، کوتاه ترین تاریخ مصرف را دارند.
  وقتی روغن هایی دارویی با روغن حامل رقیق می شوند، باید در طول چند ماه مصرف شوند اگر نه فاسد خواهند شد.
  تهیه روغن هایی دارویی خالص بسیار حائز اهمیت است. روغن های قلابی و ترکیبی ممکن است عوارض جانبی خطرناک و ناخوشایندی داشته باشند.
  گاهی اوقات روغن های دارویی را با الکل، مواد مصنوعی یا روغن های دارویی ارزان تر ترکیب می کنند!

  ماساژ درمانی با روغن های دارویی
  این روش بسیار قوی و اثر گذار است. مولکول های ریز روغن دارویی به راحتی جذب پوست می شود و در نتیجه به لنف و جریان خون نفوذ می کند.
  همان طور که ذکر شد نیم تا یک ساعت ماساژ با این روغن ها قبل از انجام طب سوزنی نتیجه ی کار را چندین برابر افزایش می دهد.
  علاوه بر ماساژ می توان از استنشاق(بخور)، انواع استحمام، شستشو و استحمام با حرارت بالا، دوش، سونا، کمپرس و غیره نیز بهره برد.


  روغن های معطر:
  روغن ترنج
  خواص: ضد افسردگی و دلشوره، ضد عفونی کننده، متعادل کننده و شاداب کننده
  روغن بابونه معطر رومی
  خواص: متعادل کننده، رفع کننده ی قرمزی و بر طرف کننده التهاب، تسکین دهنده
  این روغن به ویژه برای نوزادان و افراد حساس برای درمان کمکی آسم، قولنج، عفونت و مشکلات پوستی، بدخلقی و عصبانیت مناسب است.
  حاوی ماده ی ضد التهاب آزولین می باشد، برای برطرف کردن کولیت(التهاب روده)، گاستریت(التهاب معده) و درماتیت(التهاب پوست) بسیار نافع است.
  اثر تسکین دهنده ی آن روی اعصاب زبانزد همگان است و به رفع دلشوره کمک می کند.
  چای بابونه نیز برای بی خوابی و افسردگی بسیار عالی است. خاصیت تسکین دهندگی درد(کمردرد، گوش درد، سردرد، دندان درد و...) دارد، برای رفع اختلالات پریودی در خانم ها(قاعدگی دردناک، یائسگی، ازدیاد خون قاعدگی، سندرم پیش از قاعدگی) بسیار مفید است. به طوری که مقدار هورمون ها را متعادل کرده، درد هنگام خونروش را برطرف می کند و سیکل قاعدگی را تنظیم می کند.
  این روغن معطر می تواند سیستم ایمنی بدن را تقویت کند و خاصیت بیگانه خواری گلبول های سفید را افزایش دهد.
  هیچ مورد منع مصرفی ندارد.
  روغن سرو:
  خواص: قابض و مانع ترشح، احیا کننده ی سلامتی، برای کم کردن ورم و باد بدن، درمان شب ادراری و اگر به آرامی روی پوست نوازش شود می تواند واریس را درمان کند.
  روغن اکالیپتوس:
  خواص: برای بخور و ماساژ سینه(جهت رفع اختلالات تنفسی نظیر آسم، سرماخوردگی، سرفه، سینوزیت و عفونت گلو) فوق العاده مناسب است.
  مُسکن دردهای ناشی از التهاب مفاصل، دردهای ماهیچه ای و روماتیسمی بوده و برای تحریک مغز و قدرت تمرکز مفید است.
  تذکر: برای کودکان و نوزادان استفاده نشود.
  روغن کندر:
  خواص: خلط آور، نشاط آور، شفابخش و جوان کننده و کاهش دلشوره و اضطراب و آسیب های روحی گذشته.
  روغن گل شمعدانی:
  خواص: برطرف کننده دلشوره و اضطراب است. حالت های عصبی و مشکلات قاعدگی را برطرف می کند و دفع کننده ی سموم می باشد.
  روغن گل یاس - جاسمین :
  به نام پادشاه روغن های معطر معروف بوده و از آن جایی که گران قیمت است، نوع تقلبی آن در بازار به وفور دیده می شود.
  در درمان افسردگی مفید است.
  احساس خوش بینی و اعتماد به نفس در فرد ایجاد می کند.
  برای رفع خونسردی و بی تفاوتی نیز مناسب است.
  هنگام زایمان در عین افزایش انقباض، درد را کاهش می دهد و پس از زایمان سبب افزایش شیر مادر می شود.
  برای تقویت قوای جنسی در مردان و زنان، همچنین برای بر طرف کردن ترک های پوست هم مفید است و خاصیت ارتجاعی پوست را افزایش می دهد.
  گاهی خدا درب ها را میبندد و پنجره ها رو قفل میکند..
  زیباست بدانی ..شاید طوفانی در راه است!

 3. #3

  Re: آرموتراپی یا رایحه درمانی

  روغن اسطوخودوس(لاواندو)
  رايحه ي خوشبوي اين روغن درمان عالي براي رفع افسردگي، اضطراب و بي خوابي است.
  براي درمان فشار خون بالا، درد کمر، التهاب مفاصل، روماتيسم، رگ به رگ شدگي و گرفتگي ماهيچه هاي گردن مناسب مي باشد. همچنين براي بيماري هاي پوستي کبودي، اگزما، آکنه، پسوريازيس نيز مفيد است.
  روغن ليمو(ليمون):
  براي درمان حالت اسيدي معده توصيه مي شود. سيستم ايمني بدن را تقويت مي کند و انرژي را به بدن باز مي گرداند. همچنين به درمان پوست و موي چرب، زگيل و ... کمک مي کند.
  خاصيت قليايي دارد، ضد عفوني کننده است و دستگاه گردش خون را تحريک و خون را رقيق مي کند.(همراه با روغن سرو براي واريس مناسب است). ماساژ به آرامي باشد.
  احتياط: پس از درمان با اين روغن، محل درمان تا مدتي نبايد در معرض نور شديد آفتاب قرار گيرد.
  روغن بهار نارنج
  يکي از موثرترين داروهاي ضد افسردگي است و براي رفع انواع مشکلات عصبي مفيد مي باشد. دلشوره ،غش و شوک را بر طرف مي سازد. (براي معتادان هم مفيد است) براي قولنج عصبي، سوء هاضمه عصبي و کوليت روده نيز مناسب مي باشد. مصرف اين روغن از شکاف و ترک خوردن پوست جلوگيري مي کند. تقويت کننده ي قواي **** بوده و براي سردمزاجان مفيد است.
  روغن نعناع
  روي دستگاه گوارش تاثير بسياري دارد و به رفع حالت تهوع و اسهال و يبوست کمک مي کند. اسپاسم و درد معده و روده را نيز برطرف مي کند.
  درمان و تسکين انواع سردردها و ميگرن(به خصوص وقتي علت آن گرسنگي باشد) است.
  دردهاي ماهيچه اي، نورالوژي(درد عصب) و روماتيسم را کاهش مي دهد. ذهن و فکر را تحريک مي کند، در نتيجه خستگي فکر را از بين مي رود و فکر باز مي شود. روغن نعناع آفتاب سوختگي و التهاب را مرتفع ساخته و نيز مي تواند منافذ بسته شده ي پوست و آکنه و پوست چرب را درمان کند.
  احتياط: روغن نعناع را از داروهاي هوميوپاتي دور نگه داريد. براي کودکان و نوزادان و دوران شيردهي مناسب نيست.

  روغن گل رز(رزاسه)
  رايحه هاي دل انگيز آن تاثير عميقي روي احساسات مي گذارد، به طوري که قلب پُر از عشق و دوست داشتن مي شود! همچنين احساسات مثل غم و اندوه، افسردگي، حسادت تنفر و ... را کاهش مي دهد. براي تنظيم سيکل قاعدگي، پاک سازي و تقويت رحم خانم ها مناسب است و داروي سودمندي براي يائسگي و سندرم پيش از قاعدگي(PMS) مي باشد. سبب کاهش سياهرگ هاي ظريف مي شود و براي افزايش ميل **** در خانم ها و آقايان مناسب است.
  روغن رزماري:
  براي رفع دردهاي ماهيچه اي آرتريت(التهاب مفاصل)، نقرس، روماتيسم و گرفتگي ماهيچه ها مناسب مي باشد. براي يبوست، نفخ معده، چاقي و سلوليت، مشکلات کبدي، رشد و تقويت موها مفيد است و شوره ي سر را از بين مي برد.
  احتياط: براي افراد مبتلا به صرع و در دوران بارداري استفاده نشود.
  روغن کنجد:
  رنگ آن طلايي تا زيتوني است و طعم مطبوع کنجد را دارد و حاوي آنتي اکسيدان طبيعي و سرشار از ويتامين E است و از سرطان پيش گيري مي کند. همچنين براي قلب و مغز و بهبود عرق سوز مفيد است و ماساژ آن موجب درخشندگي و نرم شدن پوست مي شود اگر در طبخ غذا طعم کنجد را دوست نداريد مي توانيد قبل از استفاده چند دقيقه آن را گرم کنيد.

  روغن زيره:
  طبق تجربه ي شخصي هر زمان که براي ماساژ موضع مبتلا به سلوليت از اين روغن استفاده و بلافاصله براي بيمار طب سوزني انجام شود، سلوليت درجه 2 و 3(به خصوص در پهلوي ران ها و ****) که بسيار سفت و سخت بوده به تدريج نرم و شل مي شود و پس از جلسات متوالي، بدون نياز به جراحي، تاثيرات درماني چشم گيري به دست مي آيد.
  روغن زيره براي کساني که رسوب بلغم در معده دارند و غذاي شان درست هضم نمي شود، براي افراد چاق، براي نفخ شکم، تقويت معده و لاغري ملايم بسيار مفيد است. گرم کننده ي بدن و دستگاه گوارش است ماساژموضعي روي شکم براي کساني که سوء هاضمه دارند(بعد از غذا با حرکات نوازشي ملايم) مفيد مي باشد.
  روغن سياهدانه:
  روغني است با طبيعت گرم و خشک و به رنگ سبز تيره تا قرمز، به سالار روغن ها مشهور است و پيامبر به آن حب البرکت مي گفتند. ضد حساسيت فصلي و براي سينوزيت بسيار مفيد است. براي دردهاي بدن، گرفتگي هاي ماهيچه اي، ازدياد قوه باء، درد زانو، محکم کردن ريشه ي مو، شفاف و نرم کردن موي سر و جلوگيري از ريزش مو مناسب مي باشد.
  ساير روغن ها:
  روغن هاي معطر ديگري که قابل استفاده و در دسترس هستند و شما مي توانيد از خواص معجزه آساي آن ها استفاده کنيد، عبارت هستند از: بنفشه، رازيانه، گل سرخ، جوانه گندم، آويشن، سداب، شاهدانه، بذر کتان، فندق، زنجبيل، دارچين، مرزه، روغن سقز و روغن خشخاش.
  روغن مرکب(شامل سقز، زنجبيل و خشخاش) براي مفاصل عالي است.
  گاهی خدا درب ها را میبندد و پنجره ها رو قفل میکند..
  زیباست بدانی ..شاید طوفانی در راه است!

 4. #4
  عضو خانواده بزرگ مامی سایت
  hengamehh آواتار ها
  عضویت: ۱۳۸۹/۰۵/۰۳
  محل سکونت
  تهران
  نوشته ها
  7,783
  نوشته های وبلاگ
  120
  میزان امتیاز
  809
  پسند شده
  39692
  پسند کرده
  59585

  Re: آرموتراپی یا رایحه درمانی

  شبنم جان ببخشید اسپم می زنم شما در مورد رایحه درمانی نوشتی عزیزم شما وقتی خواص روغن را می نویسد روش درمانش چطور می شود ؟ ببخشید ها من فضولی کردم یک ارزن تو این کار دخالت کردم برای همین وارد معرکه شدم

  بازم ممنون بابت اطلاعاتت

  خدایا
  شکرت
  نی نی های من پر کشیدن پیش خودت


 5. #5

  Re: آرموتراپی یا رایحه درمانی

  هنگامه جان.این تاپیک ها اغلب جنبه اطلاع رسانی داره و در واقع اطلاعات از منابع مختلف دسته بندی و جمع اوری میشه و اینجا در معرض عموم گذاشته میشه.بیشتر برای افزایش سطح معلومات عمومی دوستان در موارد مرتبط هست.سعی میکنیم در حد همون اطلاع رسانی باشه و وارد مباحث تخصصی نشیم چون تبعات خاص خودش رو داره.از سمتی چون با مسائل طبی مخلوط میشه عنوان شیوه ها و روش های درمانی نیاز به تخصص بالایی داره.
  ضمنا اگر دقت کرده باشید کلا اسم این انجمن طب مکمل و... هست. از هیچ کدام از مطالب این انجمن به عنوان درمان و یا طب اصلی یاد نشده.
  گاهی خدا درب ها را میبندد و پنجره ها رو قفل میکند..
  زیباست بدانی ..شاید طوفانی در راه است!

 6. #6
  عضو خانواده بزرگ مامی سایت
  mahbanou آواتار ها
  عضویت: ۱۳۸۹/۱۱/۰۷
  نوشته ها
  115
  میزان امتیاز
  1
  پسند شده
  441
  پسند کرده
  517

  Re: آرموتراپی یا رایحه درمانی

  شبنمک جان من این مطلب رو از یه سایت پیدا کردم برام خیلی جالب بود ببخشید اگه جاش این جا نیست خودتون پاکش کنید :

  گل درمانی

  گل درمانی یکی از بهترین و ساده ترین راههای درمان است. درمان استرس با عطر گل(رایحه درمانی)استرس و فشارهای روانی را کاهش می دهد وآرامش وآسایش خاطر را جانشین آن میکند.

  هرچه بیشتر گل ببویید تا سالم بمانید.

  و اما درمان توسط گل هایی با رایحه های دل انگیزبه شرح زیر است.

  گل رز:سرشار از ویتامین های Eو Cمیباشدو فواید فراوانی در زمینه ی مراقبت از پوست و درمان برخی از ناراحتی های پوستی دارد. این گل برای انواع مختلف پوست ها مناسب است،ولی بیشتردر پوست های خشک و حساس از آن استفاده می شود. و در ضمن در درمان آکنه و دانه های سرسیاه روی پوست مفید است. گلبرگ های این گل مدر است به همین جهت باعث دفع سموم و مواد زاید بدن می شود.از بوی گل رز در روان درمانی ها استفاده می شود زیرا حس امنیت را در بدنمان ایجاد می کند و به ما کمک می کند تا به غرورمان مسلط شویم. باعث رفع اختلالات خلق و خوی و رفع استرس و کابوس های شبانه می شود.

  گل نرگس:پیامبر (ص)درمورد بوییدن گل نرگس بسیار سفارش فرموده اند ایشان تاکید کرده اند که :اگر می توانیدهر روز گل نرگس را ببویید تا بیماری از شما دور شود ،اگر مقدورتان نباشد هفته ای یکبار و یا ماهی یک بار و حتی سالی یکبار گل نرگس را ببویید. ونیز فرموده اند:اگر میسر نباشد یکبار در طول عمر خود این گل را ببویید. اگر می خواهید در زمستان از زکام در امان باشید مرتب گل نرگس را ببویید. استنشاق گل نرگس شادی آور و تقویت کننده اعصاب است رایحه ی این گل ضد سردرد است کسانی که از بی خوابی رنج می برند اگر قبل از خواب گل را چند لحظه ببوییند فورا به خوابی خوش فرو خواهند رفت. بوییدن این گل آسم و گرفتگی بینی را برطرف می سازد. عطر گل نرگس داروی موثری برای پیشگیری از سرماخوردگی است.

  گل مریم:بوی گل مریم از قدیم به عنوان عامل اثرگذار بر روی تقویت حافظه به شمار می رفته است.

  گل میخک:ضعف اعصاب را برطرف می کند.جویدن میخک بوی بد دهان را از بین می برد ولی مواظب باشید که با زبان تماس نگیرد زیرا باعث سوزش زبان می شود.میخک اشتها آور است .برای گردش خون و قلب مفید است.

  گل آفتابگردان:ترکیبی در گل آفتابگردان وجود دارد که از تولید مثل ویروس HIVدر محیط های کشت سلولی جلوگیری می کند.محققان دانشگاه”بن” و مرکز تحقیقات سزار برای اولین بار داروی متفاوتی را در درمان بیماری ایدز کشف کردند.با کشف ژن تولید کننده این ماده در گل آفتابگردان اگر بتوان با انتقال ژن به درون باکتری ها آنزیمی مشابه آنزیم گیاه ساخت. می توان این ماده را در مقادیر انبوه تولید کرد و گامی بلندی در درمان ایدز برداشت.

  گل سفید:دانشمندان در طی ۱۲ماه تحقیقات مداوم ادعا کرده اند که یک گل سفید معمولی می تواند درمان سرطان خون را متحول کرده و سالانه جان هزاران نفر را از مرگ نجات دهد .دانشمندان متوجه شده اند که مولکول های ساپونین که از این گیاه بدست می آید میتواند غشای سلول های سرطانی را درهم بشکند.به این ترتیب داروهای دارای آنتی بادی راحت تر میتوانند به سلول های سرطانی حمله کنند و اثر و قدرت درمان های موسوم به ایمنی درمانی که در انواع خاصی از سرطان خون ولنفوم وجود دارد افزایش میدهد .در این صورت میتوان با استفاده از گلدانی از گل های سفید سلامتی را تضمین کرد.

  منابع: خبرگزاری دانشجویان ایران/پزشکان بدون مرز/دانشنامه آزاد/سفیر گل آریا

  صبـــــــــــر كن
  «صبـــــــــــر»
  اوج احترام به حكمت خداست

 7. #7

  Re: آرموتراپی یا رایحه درمانی

  آروماتراپی « درمان=Therapy ، ماده معطر=Aroma»یکی از شاخه های طب مکمل (آلترناتیو ) است که ریشه در قدیمی ترین تلاش بشر برای درمان بیماریها دارد. در واقع هنر و علم استفاده از اسانسهای گیاهی در درمان جسم ،فکر،روح واحیاء زیبایی؛آروماتراپی و در فارسی گوهردرمانی، عطر درمانی یا رایحه درمانی نامیده میشود.

  تاریخچه:
  تاریخچه استفاده از اسانسهای معطر به هزارن سال قبل و زمان تقطیر گیاهان در ایران باستان، ترکیه و هند می رسد.مصریها حدود شش هزار سال قبل از میلاد موفق به کشف و استخراج ترکیبات معطرازگیاهان شدند.آنها از مواد معطر برای مقاصد درمانی ،زیبایی و مومیایی کردن مردگان استفاده می کردند.احتمالا چینیها قبل از آنها اقدام به استفاده از اسانس نموده بودند.

  ابوعلی سینا نوشتارهایی در توصیف هشتصد گیاه و موارد مصرف آنها دارد که در بین آنها کافورCamphor)) ،بابونه Chamomile)) و اسطوخودس Lavander))روغنهای ارزشمند امروزی در آروماتراپی هستند.بااینحال بیشترین اهمیت او در تاریخچه آروماتراپی کشف روش تقطیر با بخار برای تهیه اسانس بودکه اصول پایه آن تا به امروز تغییری نکرده است.همچنین لوله های مارپیچ مبرد که موجب متراکم شدن بخارات معطرمی شوند از ابداعات اوست.او اولین کسی است که اسانس را کشف و آنرا گوهر نامید.

  در قرن نوزده «Rene Gattefosse» ،دریافت اسانس اسطوخودوس ویژگیهای التیام بخش قوی دارد ودر درمان سوختگی دست خود از آن استفاده کرد. وتحت تاثیر نتیجه درمان تحقیق درباره ویژگیهای اسانسهای خالص را آغاز کرد ودریافت که قدرت التیام بخشی کل اسانس ا ز ترکیبات یا اجزاء فعالش بیشتر است. و درکتابش اصطلاح« Aromatherapie»را ابداع نمود.سپس درقرن بیستم دکتر ژان ولنه تاثیر التیام بخش اسانسهای خالص درمقابل عوامل بیماریزای عفونی را مورد پژوهش قرار داد ونتیجه فعالیتهای خود را با عنوان« Aromatherapie»منتشر نمود.

  ویژگیهای اسانس:
  اسانس ماده ای است که توسط گیاه تولید می شود و از ترکیبات شیمیایی زیادی تشکیل شده و خواص درمانی ویژه به خود دارد. مانند اسیدها،الکلها(ژرانیول ولینالول)، آلدئیدها که به عنوان آرام بخش عمل می*کنند و کتن*ها که می**توانند موکولیتیک باشند و ترپن*ها که عملی مانند کورتیزون دارند.

  مواد معطر نوعی فرکانس تولید می*کنند که با معیار هرتز قابل اندازه گیری است و تا به امروز انرژی امواج 7000 نوع روغن معطر توسط پژوهشگران مورد شناسایی قرار گرفته است! از سوی دیگر تحقیقات نشان داد افرادی که حس بویایی خود را از دست داده*اند دچار بیماری*های روانی می**شوند که از این میان می**توان اضطراب و افسردگی را نام برد. یکی از کاربردهای عطر درمانی در درمان افسردگی است.

  مضرات:
  این مواد شیمیایی (فنل ها، کتن ها، ترپن*ها) اگر به میزان زیاد مورد استفاده قرار گیرند و یا در بیماران بدحال به کار گرفته شوند می**توانند ایجاد مسمومیت کنند. گاهی مسمومیت به عنوان یک تأثیر مضر ناشی از این روغن*ها می**تواند به اشکال مختلف همانند سردرد خفیف یا میگرن شدید و زوزه گوش و سرگیجه تبدیل شود.

  توصیه می**شود که افرادی که برای اولین بار این روغن*ها را به کار می**برند آزمون پُشته*ای (Patch test) را انجام دهند به این صورت که قطره*ای از روغن را روی پوست ساعد یا قسمت خارجی ران بچکانند و سپس روی آن یک پانسمان قرار دهند اگر پس از 48 ساعت خارش یا التهابی بر روی پوست ایجاد نشود استعمال خارجی این روغن بی ضرر است.با اینحال توصیه می شوداین روغنها را بدون مشاوره پزشک متخصص بکارنبرید.

  روشهای مختلف استفاده از اسانس (عطردرمانی):

  1) استحمام Aromatic bath
  شش تا هشت قطره اسانس مورد نظر رابه داخل وان حمام حاوی آب گرم، بریزید؛به پشت خوابیده، نفس عمیق بکشید.به مدت15_10دقیقه در این وضعیت بمانید.

  2) استشمام Inhalation/vaporization
  ده قطره روغن مورد نظر را روی حوله و یا ده قطره از اسانس مذکور را درنصف لیوان آب گرم بریزید و آن رااستنشاق کنید.

  3) استحمام پا و دست Foot bath and Hand bath
  هشت تا ده قطره از روغن مناسب را در داخل ظرف بزرگی حاوی آب گرم بریزید دستها وپاهای خود را داخل آن کرده به مدت15_ 10دقیقه آنرا ماساژ دهید.

  4) کمپرس
  هشت تا ده قطره اسانس مورد نظر را با نصف لیوان اب گرم مخلوط کنید وپارچه نخی ساده عاری ازدارو را به آن آغشته کنید و روی موضع آسیب دیده قرار دهید.

  5) ماساژ Massage
  بسته به محل موضع مقداراسانس مناسب را به محل مورد ماساژآغشته وماساژمی دهیم.
  به عنوان مثال برای ماساژ کل پشت بدن یک قاشق غذاخوری کفایت میکند.

  برگرفته از مقاله خانم نرجس پورعباس
  گاهی خدا درب ها را میبندد و پنجره ها رو قفل میکند..
  زیباست بدانی ..شاید طوفانی در راه است!

 8. #8

  Re: آرموتراپی یا رایحه درمانی

  در آروماتراپی يا رايحه درماني از روغن هاي گياهي خوشبو مانند گل سرخ ، ليمو ، سنبل ، يا نعنا براي درمان استفاده مي شود . اين عصاره ها را به صورت ماساژ روي سطح پوست يا در شستشو يا تنفس مستقيم يا پخش کردن در محل زندگي به کار مي برند . از اين روش براي تسکين درد ، مواظبت از پوست ، کاهش اضطراب . خستگي و نيرو بخشيدن به بدن استفاده مي شود . عطرها مي توانند روي حالات خلقي مؤثر باشند ، خستگي و اضطراب را کاهش دهند و باعث آرامش شوند .
  هنگامي که عطرها استشمام مي شوند ، از طريق پياز بويايي و تحريک اعصاب روي مغز اثر مي گذارند .
  روغن ها يا عصاره هاي مورد استفاده در اين روش ، اسانس هاي آروماتيکي (معطر ) هستند که از گياهان ، گلها ، درختان ، ميوه ها ، پوست درختان ، علف ها و دانه ها استخراج مي شوند و از آنها براي درمان بيماري هاي جسمي يا رواني مشخصي استفاده مي شود و مي توانند باعث بهبود يا پيشگيري از بيماري ها شوند .

  در اين روش از حدود يکصد و پنجاه عصاره استفاده مي شود . بيشتر اين مواد خاصيت ضد عفوني کننده دارند . برخي نيز خواص ضد ويروسي و ضد التهابي ، کاهش دهنده ي درد ، ضد افسردگي يا خلط آور دارند . اين مواد مي توانند خواص ديگري مانند ايجاد آرامش ، بهتر کردن هضم غذا و افزايش دهنده ادرار داشته باشند . براي ايجاد بهترين آثار درماني ، اين اسانس ها بايد از مواد اوليه خالص و طبيعي تهيه شوند و مواد مصنوعي چنين خواصي ندارند .
  رايحه درماني يکي از روش هايي است که نسبت به ساير روش هاي درماني از پيشرفت سريعي برخوردار بوده و به صورت گسترده اي در منازل ، کلينيک ها و بيمارستان ها براي موارد مختلفي از جمله کاهش درد حين زايمان ، کاهش درد ناشي از عوارض شيمي درماني در بيماران سرطاني و توانبخشي بيماران قلبي استفاده مي شود .
  در کشور ژاپن مهندسان از عطرها براي طراحي فضاي داخلي استفاده مي کنند .به طور مثال از رايحه ي سنبل يا رزماري که بين مشتري ها منتشر مي شود ، براي آرامش بخشيدن به کساني که منتظر هستند استفاده مي شود يا از عطر ليمو و اوکاليپتوس براي جلوگيري از کاهش هوشياري کارمندان بانک به کار مي رود .

  تاريخچه ي رايحه درماني :
  اين روش سابقه ي شش هزار ساله يا بيشتر دارد . در يونان ، روم و مصر باستان همگي از مواد معطر براي درمان استفاده مي کردند . به توصيه پزشک مصري ، ايمهوتپ ، از روغن هاي معطر براي استحمام ، ماساژ دادن و موميايي کردن اجساد در شش هزار سال پيش استفاده مي کردند . در مصر باستان ايمهوتپ خداي طبابت و درمان بود . هيپوکارت ( در يونان باستان ) خداي پزشکي بود و از حمام هاي رايحه درماني و ماساژ و از دود کردن مواد معطر براي درمان مردم آتن استفاده مي کرد .
  رايحه درماني نوين در سال 1930 دوباره شکل گرفت . هنگامي که شيميدان فرانسوي ، رنه موراسين گاته فوس ، واژه آروماتراپي ( رايحه درماني ) را براي استفاده درماني از عطرها ابداع کرد . او شيفته ي خواص سنبل در درمان زخم هاي سوختگي دست خود بدون بر جا گذاشتن هيچ اثري ( اسکار زخم ) شد . سپس شروع به تحقيق در مورد خواص درماني عطرها در درمان بيماري هاي جسمي و رواني کرد . در طول جنگ جهاني دوم جراح فرانسوي ارتش ، دکتر جين والنت ، از عصاره هاي معطر به عنوان ضد عفوني کننده استفاده کرد .پس از آن مادام مارگارت ماروي ، رايحه درماني را به عنوان يک روش درماني گسترش داد . از عطرهاي مختلف را براي درمان بيماري ها تجويز کرد . او به استفاده از عطرها براي ماساژ دادن در درمان اعتبار بخشيد . رايحه درماني هنگامي که عطرها به صورت همزمان بر جسم و ذهن اثر کنند بيشترين تأثير را دارد .

  رايحه درماني چه کار مي کند ؟
  عطرها حس قدرتمند بويايي را تحريک مي کنند . بوهايي که ما استشمام مي کنيم ، آثار مشخصي روي احساسات ما دارند . پزشکان دريافته اند در بيماراني که حس بويايي خود را از دست داده اند ، در ريسک ابتلا به مشکلات رواني مانند افسردگي و اضطراب قرار دارند . ما انسان ها قدرت تشخيص 10/000 نوع بوي مختلف را دارا هستيم .
  تحريکات بوهاي مختلف از طريق مژک هاي بويايي به سيستم ليمبيک ( قسمتي از مغز که خلق و خو ، روحيات و قدرت يادگيري ما را کنترل مي کند ) مي روند . مطالعات ما استفاده از امواج مغزي نشان دادند که بوي سنبل امواج آلفاي مغز را در قسمت پشت سر افزايش مي دهد ، که اين امواج نشان دهنده ي آرامش هستند . بوي ياس امواج بتا را در ناحيه ي جلوي مغز افزايش مي دهد ، که با وضعيت هوشياري بيشتر در ارتباط است .
  مطالعات دانشمندان نشان داده است عطرها از موادي تشکيل شده اند که مي توانند آثار خاصي بر جسم و روح ما داشته باشند . ترکيبات شيميايي آنها پيچيده است ولي بيشتر شامل الکل ها ، استرها و آلدييدها هستند .
  گاهی خدا درب ها را میبندد و پنجره ها رو قفل میکند..
  زیباست بدانی ..شاید طوفانی در راه است!

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
 • مجوز های ارسال و ویرایش

  • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
  • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
  • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
  • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
  •  

  محاسبه ي شاخص توده ي بدني

  وزن به کيلـو گـرم
  قد به سانتي متر

  شاخص توده ي بدني
  بازه ي وزني مناسب شما