نظر سنجی 76 امین مسابقه عکاسی مکمل
Like Tree2677Likes

موضوع: ایستگاه عاشقان

نمایش نتایج: از 9 به 16 از 20
صفحه 2 از 3 نخستنخست 123 آخرینآخرین
    عضو خانواده بزرگ مامی سایت
    یاقوت سپید آواتار ها
    میزان امتیاز
    1
    پسند شده
    912
    پسند کرده
    1698
    نذر 2 رکعت نماز حضرت صاحب الزمان

یکی از آداب و وظایف مۆمنان منتظر در عصر غیبت، هدیه کردن ثواب نماز یا قرائت قرآن به امام زمان علیه السلام، است. همانطور که هر یک از ما برای نشان دادن علاقه و محبت خود به دیگران، کلمات محبت آمیز بر زبان می آوریم، به دیدارشان می رویم یا به آنان هدیه می دهیم تا از دوستی و محبت متقابل آنها برخوردار شویم، با بر زبان آوردن آیات زیبای قرآن یا عبارات و آیات نماز، عشق و علاقه قلبی خویش را به مولایمان حضرت صاحب الزمان (عج) هدیه می کنیم تا از محبت و دوستی آن امام بزرگوار بیشتر بهره مند گردیم .

ائمه معصومین، علیهم السلام از این هدیه ها بی نیازند، همانگونه که دریا از آنچه ابرها بر آن می بارند بی نیاز است . ولی ما بی نیاز نیستیم از اینکه به ایشان هدیه ای تقدیم نماییم .

چنانکه نقل است در زمان امام حسن مجتبی (علیه السلام) دخترک خدمتکاری با دسته گلی خوشبو نزد امام آمد و شاخه گلی را به آن حضرت هدیه نمود. امام در مقابل این کار پاداش بزرگی به وی بخشید. سپس در مقابل نگاه متعجب اطرافیان خود فرمود: خداوند به ما دستور داده و فرموده است: هر گاه کسی شما را ستایش کند شما باید در مقابل به ستایشی بهتر از آن یا مانند آن پاسخ دهید. (سوره نساء) در واقع ائمه معصومین، علیهم السلام ما از این هدیه ها بی نیازند، همانگونه که دریا از آنچه ابرها بر آن می بارند بی نیاز است . ولی ما بی نیاز نیستیم از اینکه به ایشان هدیه ای تقدیم نماییم .

البته در اینکه نماز مخصوصی به عنوان هدیه به حضرت مهدی یا به یکی از ائمه اطهار، علیهم السلام، به جای آوریم یا سوره ای را به عشق آنان ختم کنیم، هیچ حد و وقت و شماره ای نیست و هر کس به مقدار محبت و توانایی اش به محبوبش هدیه تقدیم می کند و بر حسب طاقتش او را خدمت می نماید . بدون شک نماز و قرآنی که با این نیت آغاز می شود علاوه بر ثواب و پاداشی که برای صاحب آن به همراه دارد، پیوند و ارتباط انسان مومن را با امام غائبش محکم تر می کند که به وسیله آن می تواند به محبوب خویش نزدیک تر شود .

هر کس ثواب نماز خود (چه واجب و چه مستحب) را برای رسول خدا و امیر المۆمنین و امامان بعد از آن حضرت، علیهم السلام، قرار دهد خداوند ثواب نمازش را آنقدر افزایش می دهد که از شمارش آن نفس قطع می گردد و پیش از آنکه روحش از بدنش برآید به او گفته می شود: هدیه تو به ما رسید پس امروز، روز پاداش و تلافی کردن (نیکی های) توست . دلت خوش و چشمت روشن باد به آنچه خداوند برایت مهیا فرموده و گوارایت باد آنچه که به آن رسیده ای

چنان که امام موسی کاظم (علیه السلام) در فضیلت آنان که ثواب قرائت و ختم قرآن رابه پیامبر و ائمه اطهار، علیهم السلام، هدیه می کنند، فرموده اند: پاداش آنان این است که در روز قیامت با ما اهل بیت خواهند بود .
    یکی از خلبانان دوران دفاع مقدس در خاطرات خود می گوید: در طول جنگ تحمیلی، بارها در عملیات های غرب و جنوب کشور شرکت کردم. حین اجرای مأموریت ها، چندین بار مورد هدف گلوله های دشمن قرار گرفتم. در عملیات نصر 4 و 5، بیش از چهل نقطه از بالگردم مورد اصابت گلوله و ترکش قرار گرفت. بارها گلوله ها از مقابل صورتم عبور کرده و یا بر پهلوی صندلی بالگردم فرو نشستند اما تا آخرین لحظة جنگ تحمیلی، کوچک ترین آسیبی ندیدم.

دو ساله بودم که به بیماری مهلکی گرفتار شدم. مادرم می گفت:

ـ عزراییل پشت در خانه منتظر نشسته بود. هیچ امیدی به سلامتی ات نداشتیم. دکتر جوابت کرده بود. اما، عمه*ات دست به دامان خدا شد و به علت علاقة زیادش به تو، نذر کرد در صورت شفایت، تا هنگامی که درقید حیات است، هر روز دو رکعت نماز حضرت صاحب الزمان(عج) بخواند.

و امروز با گذشت بیش از 40 سال از آن هنگام، ایشان هر روز دو رکعت نماز حضرت صاحب را به جای می آورند و من سلامتی ام را تنها به واسطة وجود ایشان و به جای آوردن نمازهایشان می دانم و مطمئن هستم، تا زمانی که وی در قید حیات است، من نیز از خطرات مصون خواهم ماند.

"یا سید و آقای ما ،اغثنا"

منابع:

سوره نساء ، آیه 86

*ماهنامه موعود جوان شماره 19

رقص دلفین ها: خاطرات سرهنگ خلبان غلامرضا علی زاده نیلی.

سایت حوزه
    bluesky, mahbanou, pooneh 007 و 2 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.
    "لا اله الا انت سبحانك انّى كنت من الظالمین فاستجبنا له ونجیناه من الغم و کذلک ننجی المومنین "

خرسند آواتار ها
    میزان امتیاز
    92
    پسند شده
    6610
    پسند کرده
    10794

- - - Updated - - -

بهار 44, یاقوت سپید و بانوگل این نوشته را پسندیده.

یاقوت سپید آواتار ها
    میزان امتیاز
    1
    پسند شده
    912
    پسند کرده
    1698

سؤال: آيا براى وقت ظهور حضرت مهدى ـ عجّل اللّه تعالى فرجه الشريف ـ غير از رواياتِ «مُلِئَتْ ظُلْما وَ جَوْرا.» (1) راه ديگرى نيز وجود دارد؟
    جواب: بله، اگر عدّه اى توافق بر صلاح كنند، در ظهور آن حضرت مؤثر است، چنان كه «مُلِئَتْ ظُلْما وَ جَوْرا» مُؤثر است؛ ولى اين فقط «اگر» است. و مى گويند كه «اگر» را با «مگر» پيوند دادند و از جمع آن دو كاشكى( اى كاش! ) درآمد.
    سؤال: آيا در اين زمينه روايت هم وجود دارد كه اگر عدّه اى بر صلاح توافق كنند، آن حضرت ظهور مى كند؟
    جواب: بله، از ناحيه ى مقدّسه وارد است كه:
    «لَوْلا شيعَتُنا اتَّفَقُوا...»( متن توقيع شريف به اين صورت است: «وَ لَوْ أَنَّ أَشْياعَنا ـ وَفَّقَهُمُ اللّه لِطاعَتِةِ ـ عَلَى اجْتِماعٍ مِنَ القُلُوبِ فِى الوَفاءِ بِالعَهْدِ عَلَيْهِمْ، لَما تَأَخَّرَ عَنْهُمُ الْيُمْنُ بِلِقائِنا، وَ لَتَعَجَّلَتْ لَهُمُ السَّعادَةُ بِمُشاهَدَتِنا عَلى حَقِّ الْمَعْرِفَةِ وَ صِدْقِها مِنْهُم بِنا.»؛
    اگر شيعيان ما ـ كه خداوند آنان را به اطاعت از خود موفق گرداند ـ دل هايشان بر وفاى به پيمانى كه بدان موظف هستند، اتفاق مى كردند، قطعا توفيق ملاقات با ما براى آنان به عقب نمى افتاد، و قطعا سعادت مشاهده ى ما، بر اساس معرفت دقيقى و صداقت دل، به زودى براى آنان حاصل مى شد.)( 2) اگر شيعيان ما اتّفاق مى كردند... يعنى دعاى حقيقى و جامع شرايط عدّه اى از اهل خير و صلاح براى فرج به حدّى برسد كه مستجاب شود.
    خرسند, mahbanou, hb313y و 1 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.
    "لا اله الا انت سبحانك انّى كنت من الظالمین فاستجبنا له ونجیناه من الغم و کذلک ننجی المومنین "

tahere55 آواتار ها
    مژگان
    میزان امتیاز
    1
    پسند شده
    192
    پسند کرده
    199
    پیامبران و اصحابی که مهدی موعود را در هنگام ظهور یاری میکنند ...

در روایتی از امام باقر نقل شده است:
    چهار نفر از اصحاب حضرت مهدی از پیامبران هستند که حضرت عیسی و حضرت ادریس از آسمان فرود میایند.
    حضرت خضر و حضرت الیاس در زمین حضور خواهند یافت.(1)

بیست و هفت نفر و به روایتی بیست و نه نفر از جمله مردگان در زمره اصحاب آن حضرت زنده خواهند شد که پانزده نفر از ایشان از قوم حضرت موسی بن عمران هستند که هفت نفر از ایشان اصحاب کهف میباشند حضرت یوشع بن نون وصی حضرت موسی ؛ حضرت شعیب و حضرت صالح زنده شده و از ملازمان حضرت مهدی خواهند بود.

از امت اسلامی سلمان فارسی ؛ ابودجانه انصاری ؛ مقداد بن اسود ؛ مالک اشتر و چهار نفر از فرزندان امام حسن مجتبی(ع) و چهار نفر از فرزندان حضرت عقیل خواهند آمد که نام هر یک از ایشان در صحیفه مهر شده ای که شمار و ویژگی های یاران با اسم ؛ نسب و شهر و شغل و زبان و القاب در ان منعکس است.

(1) چهار پیامبر ذکر شده اکنون زنده هستند که دو نفر آنها اکنون در آسمانها و دو نفر آنان هم اکنون در زمین زنده بوده و در خدمت بقیه الله مشغول خدمت میباشند ...

منابع:
    رسالت جهانی حضرت مهدی (عج) ص 420
    منتقم حقیقی ص 453
    یوم الخلاص ج 1 ص 77
    منقم حقیقی ص 448
    * منصوره *, mahbanou, bluesky و 2 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.

یاقوت سپید آواتار ها
    میزان امتیاز
    1
    پسند شده
    912
    پسند کرده
    1698
    چرا به امام عصر عليه السّلام لقب "مضطر" داده شده است

از بررسى مجموعه روايات مربوط به اين بحث چنين برمى*آيد كه امام معصوم به*عنوان حجّت الهى در خيرخواهى به بندگان خدا و محبت به آنان از پدر و مادر به آن*ها مهربان*تر است؛ كدام اضطرار سخت*تر از اين است كه كسى حجّت خدا باشد و مسئوليت حفظ و تبليغ و ترويج و حاكميّت بخشى به همه احكام و ارزش*هاى الهى را برعهده داشته باشد، امّا در شرايطى واقع شود كه ببيند حكام جور از يك طرف و منافقان و انسان*هاى هواپرست از طرف ديگر احكام حيات*بخش الهى را زير پا مى*گذارند و بندگان خدا را از مسير سعادت واقعى منحرف مى*سازند و آن*ها را به بى*راهه سوق مى*دهند.

همين*طور در روايتى كه از امام صادق عليه السّلام دربارۀ تفسير آيه:

«أَمَّنْ يُجِيبُ اَلْمُضْطَرَّ إِذا دَعاهُ وَ يَكْشِفُ اَلسُّوءَ...»

وارد شده چنين آمده است: سوگند به خدا منظور از مضطر در اين آيه قائم آل محمد صلّى اللّه عليه و اله است. وقتى كه در آخر الزمان ستم و بيداد و فساد در نتيجه سلطه پيدا كردن مستكبران و انحراف مردم از صراط مستقيم سرتاسر جهان را پر ساخت، آن حضرت در بين ركن و مقام [در مسجد الحرام]دو ركعت نماز مى*خواند و آن*گاه دست به دعا برداشته از خداوند تعجيل در فرج خود را مى*خواهد و پروردگار عالم نيز دعاى او را اجابت نموده و به او اذن ظهور مى*دهد و به دنبال اين واقعه مبارك آن حضرت به بركت امدادهاى غيبى و هم*چنين يارى انسان*هاى مؤمن و شجاع-كه در آن زمان از سرتاسر عالم به گرد آن حضرت جمع شده*اند- بساط ستم را از روى زمين برخواهد چيد.

بانوگل این نوشته را پسندیده.

یاقوت سپید آواتار ها
    میزان امتیاز
    1
    پسند شده
    912
    پسند کرده
    1698

- - - Updated - - -

- - - Updated - - -

- - - Updated - - -

- - - Updated - - -

خرسند, maman_mahya, bluesky و 2 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.

یاقوت سپید آواتار ها
    میزان امتیاز
    1
    پسند شده
    912
    پسند کرده
    1698

- - - Updated - - -

- - - Updated - - -

- - - Updated - - -

- - - Updated - - -

- - - Updated - - -

- - - Updated - - -

- - - Updated - - -

bluesky, mahbanou, maman_mahya و 1 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.

یاقوت سپید آواتار ها
    میزان امتیاز
    1
    پسند شده
    912
    پسند کرده
    1698
    bluesky, mahbanou, maman_mahya و 1 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.

صفحه 2 از 3 نخستنخست 123 آخرینآخرین