نظر سنجی 76 امین مسابقه عکاسی مکمل
Like Tree111Likes

موضوع: نابغه های کوچک

نمایش نتایج: از 17 به 24 از 97
صفحه 3 از 13 نخستنخست 123456 ... آخرینآخرین
 1. #17
  عضو خانواده بزرگ مامی سایت

  عضویت: ۱۳۹۰/۰۹/۲۵
  نوشته ها
  26
  میزان امتیاز
  1
  پسند شده
  10
  پسند کرده
  0

  Re: نابغه های کوچک

  یادگیری زبان دوم با شعر

  اشعار کودکانه یکی از روش‏های مناسب برای آموزش مفاهیم به کودکان است. شعر خوانی در آموزش زبان دوم به کودکان نیز می تواند شیوه مناسبی باشد. اشعار نه تنها در یادگیری زبان دوم به کار برده می‏شود بلکه در یادگیری زبان مادری نیز اهمیت بسزایی دارد. کودکان از همان آغاز تولد به ریتم و آهنگ علاقه نشان می‏دهند. آنها به شدت و زیر و بمی صداها حساس‏اند و حتی عکس‏العمل‏های متفاوت به سبک‏های متفاوت موسیقی دارند. همین حساسیت به زیر و بم هاست که یادگیری قدرت تکلم آنها را افزایش می‏دهد.

  استفاده از اشعار به صورت موزون و ریتمیک برای کودکان در رشد شناختی و عاطفی آنها نیز موثر است. موسیقی از طریق تحریک فرد برای دقت بیشتر نسبت به نوع صدا، ریتم، ملودی، آهنگ، جهت صدا و... در افزایش حافظه و تمرکز موثر است؛ البته انتخاب نوع مناسب موسیقی ، خود جای بحث دارد و باید در مورد آن جانب احتیاط را رعایت کرد و مسلما موسیقی هایی که به جای آرام بخشی به تولید نوعی استرس در فرد می انجامد نمی تواند به تقویت حافظه و تمرکز منجر شود.  ریتم، ملودی، هارمونی و... جزو عواملی هستند که موجب تقویت حافظه می‏شوند. اشعار کودکانه انگلیسی که با عنوان nursery rhymes معرفی می‏شوند اکثراً اشعاری هستند که کودکان را با فرهنگ‏های مختلف و موضوعات فرهنگی مثل غذا، بازی، حیوانات خانگی، جشن‏ها، حمل نقل، نحوه لباس پوشیدن حیوانات مزرعه و خانواده آشنا می‏کنند. استفاده از این اشعار تسلط کودک بر لغات مرتبط با این موضوعات را افزایش می‏دهد. این اشعار را می‏توان به طریق مختلف به کودک آموخت و اینکه با وجود این اشعار می‏توان سرگرمی‏ها و روش‏های یادگیری بیشتری را برای کودک به وجود آورد. اشعار مورد علاقه کودکان بیشتر آنهایی هستند که درباره حیوانات یا با صدای حیوانات هستند و یا به قسمت‏هایی از بدن اشاره دارند که می‏توانند همراه با ریتم آهنگ لمس شوند. کودک دوست دارد آهنگ لمس شوند. کودکان دوست دارند آهنگ‏ها را در حین انجام کارهای متداول زمزمه کنند و خواندن اشعار را با حرکت همراه کنند.

  اشعار کودکانه متداول زبان مورد یادگیری را برای کودکتان انتخاب کرده و برای او بخوانید. اجازه دهید برای یک دوره متوالی تقریباً یک یا دو هفته کودک تنها به یک شعر گوش کند. نیازی نیست که کودک را بنشانید و از او بخواهید به آهنگ گوش کند. اجازه دهید آهنگ در فضای اتاقش پخش شود و یا خودتان آن را بخوانید. اگر چه او مشغول کار دیگری است اما ذهن او ناخودآگاه صدا را ضبط خواهد کرد. او شعر را حفظ کرده و در مورد معنی آن از شما سوال خواهد پرسید.

  امروزه ثابت شده که افرادی که از کودکی در معرض آموزش و بازی‏های موسیقایی بوده‏اند، حافظه بسیار بهتری دارند.

  به عنوان مثال: برای آموزش کلماتی خاص می توانید اشعار مربوط را بخوانید و همراه با آن به صورت حرکاتی معنای شعر را برسانید. برای آموزش شعری با مفهوم چشمک زدن ستاره می‏توانید تمام انگشتان دستتان را در کنار هم جمع کرده و باز و بسته کنید و به این صورت مفهوم چشمک زدن را به کودک نشان دهید و یا برای تداعی کلمه کوچک دستانتان را جمع و برای بزرگ دستانتان را از هم باز کنید، همین طور برای نشان دادن بالا و آسمان و ... .
  قسمت‏های مختلف شعر را روی چند کارت نقاشی کنید و از کودکتان بخواهید آنها را به ترتیب روال داستان پشت سر هم قرار دهد.

  گاهی اوقات کودکان می‏توانند خود را در نقش شخصیت‏های داستان شعر قرار داده و نمایش آن را بازی کنند . گاهی حتی می‏توان شعرها را تبدیل به یک نمایشنامه کرد و آنها را بازی کرد. گاهی کودک می‏تواند محتوای داستانی شعرها را نقاشی کند. با استفاده از شعرها می‏توانید کارت و صفحات رنگی بسازید. به این صورت که قسمت‏های مختلف شعر را روی چند کارت نقاشی کنید و از کودکتان بخواهید آنها را به ترتیب روال داستان پشت سر هم قرار دهد. او می‏تواند با تصاویر داستان کارت پستال تهیه کند و آن را به دوستانش هدیه کند.
  می‏توان صفحات رنگ نشده این اشعار را از اینترنت تهیه کرده و از کودکتان بخواهید آنها را رنگ کند و یا حتی خودتان نیز می‏توانید آنها را نقاشی کنید. سعی کنید قوه خلاقیت او را با استفاده از این اشعار تحریک کنید گاهی از او بخواهید به جای اینکه شعر را بخواند روند داستان را برایتان تعریف کند، سپس با تغییر اتفاقات روند داستان پایان آن را تغییر دهد. این روش کمک می‏کند هم ذهن کودک درگیر شود و هم کلمات جدیدی به کمک شما به خزانه لغاتش اضافه شود
  @[email protected] و مامان السا این نوشته را پسندیده.
  [HIGHLIGHT=#ffffff]تقدیم به کسى که درکنارم نیست، اما حس بودنش به من شوق زیستن مى دهد[/HIGHLIGHT]

 2. #18
  عضو خانواده بزرگ مامی سایت

  عضویت: ۱۳۹۰/۰۷/۲۵
  نوشته ها
  427
  میزان امتیاز
  4
  پسند شده
  237
  پسند کرده
  8

  Re: نابغه های کوچک

  نقل قول نوشته اصلی توسط aysa
  ممنون آریایی جان بابت مطالب مفیدت. من هم خیلی وقته که تو brillbaby عضوم. البته من هم هنوز مادر نشدم و چیزایی که میخونم در حد جمع آوری اطلاعاتن.

  اگه لطف کنین و از فعالیت ها و بازی های مربوط به این روشها( علاوه بر شیچیدا، هگورو و تویدل وینک) هم ترجمه کنین و بذارین ممنون میشم. مثلا چه کاری میکنن که بچه ها سرعت محاسبات ریاضیشون این اندازه سریع میشه.
  ممنونم از توجهتون ،خیلی خوبه که شما هم اطلاعاتی داری اگه چیزی به نظرت میرسه خوشحال میشم اضافه کنی . در مورد فعالیتها هم میرسیم کم کم دارم پیش میرم در مورد وقت هم در مضیقه فراوان هستم سعی میکنم بیشتر وقت بذارم .
  مامان السا این نوشته را پسندیده.
  بهترین چیز رسیدن به نگاهی است که از حادثه عشق تر است

 3. #19
  عضو خانواده بزرگ مامی سایت

  عضویت: ۱۳۹۰/۰۷/۲۵
  نوشته ها
  427
  میزان امتیاز
  4
  پسند شده
  237
  پسند کرده
  8

  Re: نابغه های کوچک

  آموزش از دوره نوزادی

  رشد فیزیکی و ذهنی نوزاد از یکدیگر جدا نیستند- برای مثال چهار دست و پا راه رفتن به تقویت افق دید کودک کمک می کند (وسعت دیدش را افزایش می دهد) و این بهتر شدن دید او در نهایت به یادگیری بهتر در خواندن و نوشتن کمک می کند.


  آموزش خواندن و ریاضی را میتوانید از چهار ماهگی شروع کنید- با یک تمرین مداوم کودکان میتوانند به راحتی خواندن کلمات و انجام محاسبات ریاضی را تا قبل از رفتن به دبستان بیاموزند

  فقط مراقب باشید از تحت فشار قرار دادن کودک برای یادگیری مطالب بپرهیزید. آموزش باید مثل یک بازی شاد و مفرح باشد

  الویت اصلی کودک بازی است. اسباب بازی در اختیارش قرار دهید تا بتواند بازی کند و ذهن کنجکاوش تحریک شود. کودکی که بازی نکرده باشد نمی تواند چیزی یاد بگیرد. هر روز زمانی را به بازی با کودکتان اختصاص دهید

  زمانی را به آموزش اختصاص دهید که کودک در موقعیت خوبی برای تحریکات ذهنی باشد ، اگر کودک شما خواب آلوده است و یا به دلیل تحریکات زیاد مغزی خسته و کلافه است بهتر است که آموزش را متوقف کنید و به نیازهای جسم خسته او پاسخ دهید و آموزش را برای زمانی بگذارید که او کاملا هوشیار است.

  به این توجه کنید که چه زمانی نوزادتان آماده یادگیری است در این زمان برای توجه به محیط اطرافش کنجکاو است و تمام انرژیش را بکار می گیرد تا دنیای اطرافش را کشف کند پس حداکثر استفاده را از این زمان کوتاه ببرید.
  تکرار اصل مهمی است - این را همیشه در خاطرتان داشته باشید که هدف کودک از درخواست مکرر یک چیز یا اصرار به شنیدن یک آهنگ خاص برای چندین روز متوالی فقط یادگرفتن آن است

  برای کودکان تکرار بهترین وسیله برای یادگرفتن است. شنیدن یک موسیقی یا قصه به دفعات زیاد باعث می شود که آن آهنگ یا متن برای مدت طولانی تری در ذهن کودک باقی بماند. نوزادان چهار تا هجده ماهه بیشتر از بچه های دو و نیم ساله به تکرار مطالب نیاز دارند.

  وقتی که کودک چیزی را یاد گرفت از این تکرار بیشتر لذت می برد چون حالا می تواند مراحل بعدی را پیش بینی کند و انجام دهد. پس از تکرار خواندن یک کتاب دوست داشتنی برای کودکتان حالا او میتواند با گفتن ادامه جمله های کتاب در خواندن آن همکاری کند و این برایش بسیار شیرین است.

  باید توجه داشته باشید که روش بازی شماتبدیل به یک عادت نشود. وقتی که آن وسیله یا روش بازی و یا موسیقی برای کودک به سرعت جذابیت خود را از دست می دهد و دیگر به آن توجه نمی کند بهتر است که آن را تغییر دهید. از یک روش دیگر استفاده کنید و یا نوع اسباب بازی را تغییر دهید .

  کارت تحریک نوزادان

  تحقیقات نشان داده است که راز تحریک بصری نوزادان در تفاوت رنگها با کنتراست بالاست ،ساختار شبکیه چشم نوزاد آنقدر بالغ نیست که بتواند شدت رنگ قرمز ،آبی ،صورتی،زرد و بنفش را درک کند بنابراین رنگهای سیاه و سفید ساده ترین هستند برای درک و جذب علاقه نوزاد و رشد مغزی او .

  این کارتها به نوزاد کمک میکند مهارتهای تمرکز و کنجکاوی خود را افزایش دهد.وارتباط سلولهای مغزیش پیشرفت کند .
  لینک دانلود کارتها در پست بعدی...
  الی خانومی, @[email protected] و مامان السا این نوشته را پسندیده.
  بهترین چیز رسیدن به نگاهی است که از حادثه عشق تر است

 4. #20
  عضو خانواده بزرگ مامی سایت

  عضویت: ۱۳۹۰/۰۷/۲۵
  نوشته ها
  427
  میزان امتیاز
  4
  پسند شده
  237
  پسند کرده
  8

  Re: نابغه های کوچک

  این هم فایل دانلود کتاب تحریک نوزادان :


  http://www.kanakh.com/upload/uploads/13260243251.pdf

  این عکسها رو میتونید چاپ کنید و هر روز چند دقیقه به همراه بازی یا شعر به نوزاد نشان دهید یا به صورت لوستر بالای تخت او آویزان کنید که بتواند آنرا ببیند
  الی خانومی و مامان السا این نوشته را پسندیده.
  بهترین چیز رسیدن به نگاهی است که از حادثه عشق تر است

 5. #21
  عضو خانواده بزرگ مامی سایت
  فاطیما 361 آواتار ها
  عضویت: ۱۳۸۹/۰۵/۱۸
  محل سکونت
  ايران / آبادان
  نوشته ها
  444
  میزان امتیاز
  1
  پسند شده
  308
  پسند کرده
  186

  Re: نابغه های کوچک

  سلام دوستاي گلم .
  من يه پسر 7 ساله دارم كه از 5.5 خوندن و نوشتن بلد بود . با وجودي كه زياد هم بهش آموزش نميداديم ولي خودش خيلي علاقه به يادگيري داشت . الان كه كلاس اوله حتي زير نويسهاي تبليغاتي تلويزيون رو خيلي راحت و بدون غلط ميخونه . جدول ضربو تا يه جاهايي بلده . جمع و تفريق رو هم در حد كلاس سوم بلده و كلا توي خيلي چيزها اطلاعاتي داره . هر وقت ميرم مدرسه اش همه معلمها و اولياي مدرسه ميشناسنش و همشون بهم ميگن خيلي حيفه همينطوري رهاش نكنين و دنبالش رو بگيريد كه به عنوان استعداد درخشان به يه جايي برسه .
  براي تست هوش قبل از مدره كه بردمش نمره كامل گرفت و همه تشويقش كردن .
  ما ساكن آبادان هستيم و اينجا همچين مراكزي نداره كه بشه بهش رسيدگي كرد.
  تورو خدا كمكم كنيد كه من بايد به چه مراكزي مراجعه كنم و چه جاهايي تو كشور هست كه به اينجور بچه ها رسيدگي ميكنن.
  به عنوان يه مادر همش عذاب وجدان دارم كه براش يه كاري بكنم.
  لازانیا
   
  مامان السا این نوشته را پسندیده.
  نگران فردایت نباش خدای دیروز و امروز خدای فردا هم هست ما اولین بار است که بندگی می کنیم ولی او قرن هاست که خدایی می کند

 6. #22
  عضو خانواده بزرگ مامی سایت

  عضویت: ۱۳۸۹/۰۳/۲۹
  نوشته ها
  127
  میزان امتیاز
  1
  پسند شده
  84
  پسند کرده
  684

  Re: نابغه های کوچک

  سلام aryaii جان..از مطالب مفیدتون خیلی خیلی ممنونم...امیدوارم که همین طور ادامه پیدا کنه.
  من یه پسر 9 ماه و نیمه دارم و می خوام تا جایی که می شه بهش کمک کنم که به نهایت استعدادی که خدا بهش داده برسه..راستش یه لحظه استرس گرفتم که 9 ماه رو از دست دادم!!!!!!!!
  امیدوارم منم بتونم یه کمکی اینجا بکنم و فقط خواننده نباشم... منتظر مطالب مفید بعدیتون هستم
  مامان السا این نوشته را پسندیده.

 7. #23
  عضو خانواده بزرگ مامی سایت

  عضویت: ۱۳۹۰/۰۷/۲۵
  نوشته ها
  427
  میزان امتیاز
  4
  پسند شده
  237
  پسند کرده
  8

  Re: نابغه های کوچک

  برنامه جامع درسی

  برنامه ای که برای آموزش به آن نیاز دارید عبارت است از صرف مقداری وقت در روز برای دلبندتان
  تهیه کارتهای فلش با انواع مختلف که خواهم گفت

  اولین چیزی که دانستن آن مهم است آموختن واژگان به نوزاد یا کودک است و کارتهای فلش در این راه کمک بسیار مهمی است
  در کلاس Shichida ، کارت های فلش نه تنهابه عنوان ابزار استفاده می شود.
  از فعالیت های دیگر مانند بازی ، عکس بازی ، تمرینات چشم ، بازی حافظه ، تصویر کارت های فلش ، آواز خواندن و رقص ، کتاب داستان ، کارت های بازی و دیگران استفاده می شود .

  گلن Doman پیشگام در آموزش و پرورش مغز راست است.

  اصول روش IAHP
  1. قابلیت نبوغ در هر کودک وجود دارد.
  2 پاسخ به انتشار بالقوه کودک از طریق تحریک.
  3. آموزش باید در بدو تولد آغاز شود.
  4. هر چه سن کودک کمتر باشد یاد گیری او سریعتر است .
  5. بهترین معلم کودکان پدر و مادر خود است.
  6. آموزش باید به کودک لذت بخش است.
  7. باید در طول یادگیری و آموزش آزمون وجود داشته باشد.

  . برنامه Doman با استفاده از کارت های فلش به آموزش نوزادان و کودکان.- موضوعات مطرح شده در کارت های فلش --
  1. کارت های فلش نوزادان درصفحات سیاه و سفید ، سفید و قرمز (کارت تحریک بصری)
  2. ریاضی نقطه کارت (به منظور توسعه تجزیه و تحلیلی را در ذهن کودک)
  3. واژه ها کارت های فلش (یادگیری خواندن)
  4.) تصویر / واژگان کارت های فلش (زیست شناسی ، موسیقی ، هنر ، تاریخ ، فیزیولوژی انسانی ، ریاضیات ، زبان خارجی)
  ویرایش توسط admin : ۱۳۹۵/۰۹/۲۵ در ساعت ۰۸:۴۲ بعد از ظهر
  مامان السا این نوشته را پسندیده.
  بهترین چیز رسیدن به نگاهی است که از حادثه عشق تر است

 8. #24
  عضو خانواده بزرگ مامی سایت

  عضویت: ۱۳۹۰/۰۷/۲۵
  نوشته ها
  427
  میزان امتیاز
  4
  پسند شده
  237
  پسند کرده
  8

  Re: نابغه های کوچک

  تهیه کارتهای فلش

  برای نوزادان در صفحه قبل فایل کارتهای سیاه و سفید را قرار دادم
  دستورالعمل تهیه کارتها:

  1-شکلها را در اندازه کاغذa4 پرینت بگیرید.

  2-کاغذ را از وسط نصف کنید به طوری که هر طرف یک تصویر داشته باشد

  3-قسمت داخلی کاغذ تا خورده را چسب بزنید

  4-برای سالم ماندن تصاویر آنها را داخل کاور نگهداری کنید

  نحوه استفاده از کارتها:

  1-کارتها را به ترتیب بچینید

  2-کودک خود را در موقعیت راحتی نزدیک به خود قرار دهید و هر کارت را به مدت 10 تا 15 ثانیه به او نشان دهید. .

  3-اجازه بدهید کودک تصویر را بررسی کند و تصویر را به گونه ای تنظیم کنید تا در زاویه دید او قرار گیرد.

  برای کودکان بزرگتر فایل های نمونه قرار میدم که با توجه به اونها میتونید خودتون هر کارتی در هر زمینه ای درست کنید .

  http://www.kanakh.com/upload/uploads/13261145212.pdf

  http://www.kanakh.com/upload/uploads/13261145211.pdf

  http://www.kanakh.com/upload/uploads/13261145213.pdf

  کارتها رو چاپ کنید. در طول روز زمانی که کودک آمادگی دارد را معین کنید ظرف 10 دقیقه 10 -15 کارت رو به او نشان دهید . در مراحل اولیه فقط کلمه را به تنهایی نشان دهید .
  یکبار برای او بخوانید ،اصلا نیاز نیست که او را وادار به شنیدن یا خواندن لغت کنید ،کم کم توجهش جلب میشه و اگر آمادگی ندارد یا علاقه ای نشان نمی دهد چند روز کنار بگذارید و دوباره تکرار کنید .

  اگر امکان چاپ کردن عکسها را ندارید میتوانید با نرم افزار پاور پوینت انها را به کودک نشان دهید ،او را با فاصله ای مناسب روبروی مونیتور بنشانید فقط برای چند دقیقه که عکسها را ببیند .
  کارتها به زبان انگلیسی هستند که میتوانید از آن برای آموزش زبان انگلیسی استفاده کنید برای زبان فارسی هم میتوانید این کارتها را درست کنید
  مامان السا این نوشته را پسندیده.
  بهترین چیز رسیدن به نگاهی است که از حادثه عشق تر است

صفحه 3 از 13 نخستنخست 123456 ... آخرینآخرین
 • مجوز های ارسال و ویرایش

  • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
  • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
  • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
  • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
  •  

  محاسبه ي شاخص توده ي بدني

  وزن به کيلـو گـرم
  قد به سانتي متر

  شاخص توده ي بدني
  بازه ي وزني مناسب شما