نظر سنجی 76 امین مسابقه عکاسی مکمل
Like Tree2Likes
 • 1 Post By bahar*
 • 1 Post By سبزانه

موضوع: دانستنیهای کودکان

نمایش نتایج: از 1 به 6 از 6
 1. #1
  مدیر انجمن
  bahar* آواتار ها
  عضویت: ۱۳۸۸/۰۶/۱۱
  نوشته ها
  887
  میزان امتیاز
  3
  پسند شده
  624
  پسند کرده
  294

  دانستنیهای کودکان

  كودكان لاغر، استخوان*هاي درشت*تري دارند

  محققان در يك پژوهش جديد دريافتند استخوان كودكاني كه بدن لاغرتري دارند، درشت*تر است. در اين تحقيق معلوم شد استخوان*هاي كودكي كه ماهيچه يا توده بدني لاغرتري دارد، به مراتب درشت*تر از كودكي است كه در شرايط وزني يكسان درصد چربي در بدنش بيشتر است. دكتر هووارد وي، استاد دانشگاه ايالتي سوات داكوتا و پژوهشگر اصلي اين پژوهش مي***گويد: «ما قصد داشتيم به تاثير نسبتي توده بدني لاغر كه ماهيچه*ها هستند، در مقايسه با تاثير توده بدني چاق روي نحوه رشد استخوان*ها در كودكان پي ببريم.» آنها دريافته*اند كودكاني كه جثه درشتي دارند، قطعا استخوان*هاي درشتي نيز دارند اما در كودكاني با وزن يكسان، استخوان آنهايي كه چربي بيشتري دارند يا به عبارتي چاق*تر هستند، كوچك*تر از كودكان لاغرتر است. بديهي است استخوان*هاي كوچك*تر ضعيف*تر از استخوان*هاي بزرگ*تر هستند.
  منبع ایسنا


  کلمه هایت را بگذار برای بعد
  نگاهم که می کنی
  می فهمم چه می گویی


 2. #2
  مدیر انجمن
  bahar* آواتار ها
  عضویت: ۱۳۸۸/۰۶/۱۱
  نوشته ها
  887
  میزان امتیاز
  3
  پسند شده
  624
  پسند کرده
  294

  Re: دانستنیهای کودکان

  آيا پروبيوتيک*ها واقعا فايده*اي براي بچه*ها دارند؟
  خطر ماست پروبيوتيک براي برخي کودکان

  به*طور کلي، مصرف پروبيوتيک*ها براي بچه*ها مضر نيست اما شواهد زيادي در مورد سودمند بودن آنها هم وجود ندارد. برخي از بررسي*ها نشان داده*اند پروبيوتيک*ها ممکن است در درمان و پيشگيري از اسهال مفيد باشند اما به گفته کارشناسان، ميزان اين آثار مفيد اندک است. تا به حال بررسي*ها درباره آثار پروبيوتيک*ها بر بيماري*هاي روده*اي مانند نشانگان روده تحريک*پذير نتوانسته است مفيد بودن آنها را ثابت کند و بررسي*اي که هفته پيش در مجله پدياتريک (طب کودکان) منتشر شد، شاهدي از اثر پروبيوتيک*ها در درمان يبوست کودکان به دست نداد. ممکن است درنهايت معلوم شود تلاش*ها براي تغيير گروه* باکتري*هاي روده بچه*ها و بهبود بخشيدن سلامت آنها، با استفاده از پروبيوتيک*ها بي*ثمر باشد. اما دکتر فرانک گرير، استاد بيماري*هاي اطفال در بيمارستان مريتر در مديسون ويسکانسين که سرپرستي اين پژوهش براي آکادمي متخصصان اطفال آمريکا را به عهده داشت، در اين باره گفت: «با توجه به شواهد موجود، قطعا مي*توانم بگويم که توصيه نمي*شود والدين براي دادن پروبيوتيک به کودکان، خود را به زحمت بيندازند. حتي اگر بچه*ها ماست*هايي با 5 نوع متفاوت پروبيوتيک بخورند، به محض اينکه خوردن اين ماست*ها را کنار بگذارند، باکتري*هاي روده* آنها به وضع عادي* بازمي*گردد.»

  آيا پروبيوتيک*ها موثرند؟
  آکادمي متخصصان بيماري*هاي اطفال آمريکا مي*گويد پروبيوتيک*ها فرآورده*هاي غذايي حاوي مقادير کافي باکتري*هاي زنده هستند که ترکيب باکتري*هاي روده مصرف*کننده را تغيير مي*دهند و ممکن است در سلامت* موثر باشند. شواهدي وجود دارد که پروبيوتيک*ها ممکن است مانع عفونت*هاي ناشي از حضور ميکروب*هاي آسيب*رساني شوند که اسهال ايجاد مي*کنند. پژوهشگران در يک بررسي در سال 2005 روي 200 نوزاد بين 4 تا 10 ماهه، به آنها در طول يک دوره 12 هفته*اي، پروبيوتيک دادند. نوزاداني که پروبيوتيک گرفته بودند به*طور ميانگين 37/0 روز اسهال گرفته بودند، در حالي که در گروه شاهد اين ميزان 59/0 روز بود. يک بررسي درباره استفاده از پروبيوتيک*ها در آسايشگاه*ها از لحاظ آماري نشان داد به ازاي هر 7 کودکي که پروبيوتيک مي*گيرند، در يک کودک از عفونت با روتاويروس*ها (عامل اسهال و استفراغ) پيشگيري خواهد شد. نتايج ساير بررسي*ها نشان مي*دهد که مصرف پروبيوتيک*ها ممکن است به رشد سالم دستگاه ايمني در کودکان کمک و از بروز برخي آلرژي*ها، آسم يا اگزما جلوگيري کند. در يک تحقيق در سال 2003، حدود 130 نوزاد در معرض خطر آلرژي از نظر آثار پروبيوتيک*ها مورد بررسي قرار گرفتند. به اين نوزادان براي 6 ماه پروبيوتيک و شير مادر داده شد. هنگامي که اين بچه*ها به 2 سالگي رسيدند، 23 درصد آنها، دچار اگزما شدند، اما در گروه شاهد، اين ميزان 46 درصد بود. منافع پروبيوتيک*ها تا هنگامي که اين کودکان به 4 سالگي رسيدند، قابل?مشاهده بود. اما براساس گزارش آکادمي متخصصان آمريکا در دسامبر گذشته اين نتايج اميدوارکننده تا به حال در بررسي*هاي ديگر ثابت نشده است. همچنين به گفته اين آکادمي، بررسي*هايي اثر مفيد پروبيوتيک*ها را در درمان نشانگان روده تحريک*پذير، کوليت زخمي*شونده، کوليک نوزادي يا بيماري کران، در پيشگيري از سرطان*ها نشان داده*اند. با اين حال اين بيانيه مي*گويد: «نبود شواهد قطعي درباره کارايي پروبيوتيک*ها به معناي آن نيست که در آينده پژوهش*هاي باليني، منافع بهداشتي قابل*توجهي براي آنها پيدا نکنند.»

  آيا پروبيوتيک*ها بي*خطرند؟
  انجمن متخصصان آمريکا مي*گويد به نظر نمي*رسد در نوزادان سالم، دادن مقادير زيادي پروبيوتيک مشکلي ايجاد کند. با اين حال پروبيوتيک*ها ممکن است در برخي کودکان، از جمله نوزادان زودرس، نوزادان داراي ضعف دستگاه ايمني و آنهايي که کاتترها و ساير تجهيزات پزشکي به بدن آنها متصل است، خطرهايي ايجاد کند. مواردي از عفونت خوني در کودکان و بزرگسالاني که پروبيوتيک مصرف کرده*اند، گزارش شده است. به گفته انجمن متخصصان آمريکا پژوهش*هاي بيشتري مورد نياز است که آثار درازمدت پروبيوتيک را بر کودکان تعيين کند و اگر ثابت شود پروبيوتيک*ها براي کودکان مفيد هستند، پژوهشگران بايد تعيين کنند که چه تعدادي از کودکان و براي چه مدتي بايد از اين فراورده*ها استفاده کنند تا بيشترين منافع به*دست آيد.

  منبع: LiveScience
  قلب خونه این نوشته را پسندیده.


  کلمه هایت را بگذار برای بعد
  نگاهم که می کنی
  می فهمم چه می گویی


 3. #3
  عضو خانواده بزرگ مامی سایت

  عضویت: ۱۳۹۶/۰۹/۰۷
  نوشته ها
  37
  میزان امتیاز
  1
  پسند شده
  33
  پسند کرده
  0
  راه های معقولانه برای تنبیه کودکان

  کودکان باید بیاموزن که کردارشون توام با نتایج و عواقبه، بهترین و بی تردید ترین راه برای ترتبیت کودک، بودن الگوی مناسبه، شما هر چقدر قوی ترین و حتی بهترین راهکارهای تنبیه و تشویق رو برای کودک به کار بگیرید ولی تا وقتی که خودتون به حرف ها و خواسته های خودتون عمل نکنید، فقط کودک رو از خودتون دور کرده و اعتماد فرزندتون رو از دست دادین. پس قبل از هر چیز با فرزندتون به جمع بندی برسید که تصمیم دارید چه نوع کودکی رو پرورش و چه فردی رو به جامعه تحویل بدین.کودک شما ناخودآگاه تمام اعمال شما رو بررسی کرده و مطابق اون عمل می کنه.
  یه نکته خیلی مهم برای تنبه کودکان


  تنبیه کودک رو کاملا مطابق با کاری که کرده تنظیم کنید، تنبیه زیاد برای یه کار اشتباه کوچک و یه تنبیه کم برای کار اشتباه بزرگ، هر دو نتیجه ای به شدت مخرب به جا میذارن.برای شروع

  تا یه سنی شما باید با الگو بودن، حرف زدن و آرامش و به کار بردن راهکارهای تشویقی، خوب و بد و حدود اعمال رو برای فرزندتون مشخص کنید. اون از جایی جز شما نمی تونه این ها رو بیاموزه.
  قدم بعدی


  علایق کودکتون رو هیچ وقت مورد حمله قرار ندید، یعنی مانور اصلی و همیشگیتون رو بر روی علایق فرزندتون نذارید.نکته اصلی:


  • هیچ چیز به اندازه یه پدر و مادر مقتدر و مهربون، نمی تونه مهم باشه! شما اگه هر دو مقتدر باشید و تصمیم هاتون یکی باشه و دوتا نشه موفق خواهید بود.
  • بدترین آسیب رو کودک موقعی می بینه که پدر حرف مادر رو با اعمال، حرف ها و… و در مقابل مادر حرف و تصمیم پدر رو از بین ببره.
  • این حرف به این معنی نیست که کودک رو در پروسه تنبیه بی پناه رها کنید، بلکه فقط کافیه کودک نسبت به دو عامل محبت و اقتدار پدر و مادرش اطمینان صددر صدی داشته باشه.
  • هیچ وقت از موضع خودتون کوتاه نیاید تا کودک متوجه عمل اشتباه خودش بشه.


  یه مثال:


  • کودک شما کار خطرناکی کرده، به عنوان مثال شما از مدت ها قبل در مورد شیر گاز شومینه به او اخطار دادید، مناسب سنش بهش توضیحات کافی رو دادید و مطمئن هستید که اون به طور کامل به خطری که در کمینشه واقفه!
  • حالا کودک به شیر گاز دست زده و خودش رو توی خطر انداخته!
  • برخورد اول شما قطعا هیجانی خواهد بود، ما به شما توصیه می کنیم، معقولانه رفتار کنید!
  • کودک رو به گوشی تنها فرا بخونید، هیچ وقت تحت هیچ شرایطی، حتی جلوی یک نفر هم کودک رو تنبیه نکنید، مگر اینکه قصد شما پرورش کودکی به شدت مریض و دارای خلا روحی باشه که بعید می دونیم!!!
  • قدم بعدی اینکه در محیطی خلوت، به یاد کودک بیارید که در مورد این کار باهاش صحبت کردید، پس از گرفتن تایید از زبون خودش، بهش با لحنی آرام اما مقتدر، بدون اینکه به چشمای کودک نگاه کنید، بگید که از اون انتظار نداشتید و به شدت از این کار اون ناراحتید.
  • بهتره کودک رو به تناسب کار اشتباهش، یه مدت از چند دقیقه تا چند روز از برخی امکانات محروم کنید.
  • به تناسب کار خطا می تونید از محبت زیاد از حد، پارک رفتن و… اون رو به مدت محدود محروم کنید.

  نکته بسیار پر اهمیت:

  وقتی حس کردید که دوره محرومیت تموم شده، بدون هیچ مقدمه ای دوره تنبیه کودکان رو ترک نکنید! حتما از زبون کودک بشنوید که متوجه اشتباهش شده، بعد از اون با صحبتی با این محتوا که اون رو دوستش دارید و بخاطر خودش اون رو محدود کردید، دوره تنبیه رو تموم کنید.مجله مثبت سبز


 4. #4
  عضو خانواده بزرگ مامی سایت

  عضویت: ۱۳۹۶/۰۹/۰۷
  نوشته ها
  37
  میزان امتیاز
  1
  پسند شده
  33
  پسند کرده
  0
  اهمیت تاثیر موسیقی بر روی کودکان

  شاید سخن گفتن درباره تاثیر موسیقی بر روی کودکان کمی تکراری به نظر بیاد، شاید هم خیلی از افراد هنوز به این تاثیر فوق العاده اعتقاد نداشته باشن.

  تاثیر موسیقی بر روی جنین:

  تحقیقات نشون داده که زنان بارداری که به موسیقی ملایم و بی کلام گوش می دادن، فرزندانی با روحیه انعطاف پذیرتر و آروم تری رو به دنیا اووردن.

  تنها نکته مهمی که باید مادران به اون توجه زیادی کنن، اینکه نباید موسیقی که گوش میدن مضمون و شعری غمناک و ناامید کننده داشته باشه، چرا که کاملا جنین با اون آهنگ ارتباط منفی برقرار می کنه و تاثیرات مخربی روی روحیه و ناخودآگاه کودک میذاره.

  تاثیر موسیقی بر روی نوزادان:

  خیلی از مادران از همون آهنگ هایی که نوزاد در دوره جنینی به اونها گوش می داده، برای خوابوندن نوزاد بهره می برن. آرامش دوره جنینی به خوبی با موزیک برای نوزاد بازآفرینی می شه و می تونه راحت تر بخوابه!

  کودکان و موسیقی:

  موسیقی سه بخش مهم از وجود کودک رو همزمان به تکاپو می اندازه و اون عقل، احساس و جسم کودکه. تحقیقات نشون می ده گوش دادن به موسیقی کودکان رو باهوش تر می کنه، یعنی اگه از سنین کودکی اون رو در معرض موسیقی بذارید، به روند رشد ذهنی او کمک زیادی می کنید؛ نکته مهم اینجاست که اگه کودک شما خودش هم به نواختن سازی از کودکی بپردازه این تاثیر خارق العاده چندین برابر می شه.کودکان کمتر از 7 سال و موسیقی:

  هوش کودکان کمتر از 7 سالی که به گوش دادن موسیقی عادت دارن یا سازی می نوزان بین 7 تا 10 برابر دیگر همسالان خودشون هست.
  دیگر فواید موسیقی برای کودکان:


  علاوه بر افزایش هوش، افزایش قدرت تمرکز و یادگیری، بالا بودن اعتماد به نفس، روحیه انعطاف پذیر، تعامل اجتماعی بیشتر و… هم در بین کودکان موسیقیدان، به مقدار بسیار زیادی چشمگیرتر از همسالانشون هست.مجله مثبت سبز


 5. #5
  عضو خانواده بزرگ مامی سایت

  عضویت: ۱۳۹۶/۰۹/۰۷
  نوشته ها
  37
  میزان امتیاز
  1
  پسند شده
  33
  پسند کرده
  0
  هر آنچه که در مورد سینوزیت در کودکان باید دانست

  از اونجایی که پنج تا ده درصد از عفونت های ویروسی بینی در اوایل کودکی دچار عارضه سینوزیت در کودکان می شه، از این رو دونستن راه های ایجاد، التیام و درمان می تونه باعث کم شدن آسیب ها به کودک بشه و اونها رو از مشکلات سینوزیت دور کنه، با مجله داروخانه آنلاین مثبت سبز همراه باشید…

  سینوس و سینوزیت چیست؟

  همون طور که توی مطالب “بیماری سینوزیت چیست و علائم آن کدام است؟” و “راه های تسکین و درمان سینوزیت چیست؟” گفتیم، سینوس ها منافذی در سر و صورت هستن که با منافذ ظریفی به داخل بینی ارتباط پیدا می کنن. غشای مخاطی پوشاننده سینوس ها و بینی، روزانه بیش از نیم لیتر مایع ترشح می کنن. این مایع موجب مرطوب شدن سطح مجاری تنفسی می شه و همچنین هوای تنفسی را از ذرات ریز و میکروب ها تصفیه می کنه.

  سینوس ها در کودکان:

  از اونجایی که حتی در نوزاد تازه متولد شده تعدادی از سینوس ها شکل گرفته، سینوزیت از هر سنی ممکنه فرد رو مبتلا کنه.

  با تکامل رشد کودک، به تدریج هر ده سینوس تکامل پیدا می کنه که شامل پنج سینوس در سمت راست و پنج سینوس در سمت چپه.

  در برخی کودکان ممکنه بعضی از سینوس ها اصلا تشکیل نشن که بیشترین حالت اون تشکیل نشدن یک یا هر دو سینوس پیشونیه!

  عمده دلایل ایجاد سینوزیت در کودکان چیست؟

  مهمترین علت بسته شدن منافذ سینوس ها، سرماخوردگی و عفونت های ویروسی حاده، که شایع ترین علت ایجاد کننده سینوزیت هم به شمار میاد!

  سینوزیت یه مشکل نسبتا شایع در کودکان محسوب می شه. باید بگیم که به دلیل سیستم ایمنی نارس، کودکان بیشتر در معرض ابتلا به عفونت های ویروسی دستگاه تنفسی هستن؛ ارتباطی قوی بین سینوزیت و عفونت های تنفسی ویروسی وجود داره.

  نکته مهم:

  باید دقت کنید که بین آسم، آلرژی و سینوزیت مزمن، یه ارتباط قوی وجود داره.

  این ارتباط وجود یه مکانیسم بیماری زای مشترک بین راه های هوایی فوقانی و تحتانی یعنی بینی، سینوس و ریه رو مطرح می کنه که با مفهوم بیماری یکپارچه راه های هوایی همراهه.

  باقی موندن علائم سرماخوردگی:

  باقی ماندن و یا تشدید علائم بعد از سرماخوردگی، تشخیص سینوزیت حاد رو توی کودکان مطرح می کنه؛ احساس درد، سنگینی و فشار در ناحیه پیشانی و گونه ها، ترشحات چرکی بینی و پشت حلق و گرفتگی بینی از نشانه های سینوزیت در کودکان هست!مجله مثبت سبز


 6. #6
  عضو خانواده بزرگ مامی سایت

  عضویت: ۱۳۹۶/۰۹/۰۷
  نوشته ها
  37
  میزان امتیاز
  1
  پسند شده
  33
  پسند کرده
  0
  کارهایی که نباید جلوی کودکان انجام داد

  می دونیم بزرگترها اولین و مهم ترین الگوی رفتاری کودکان بوده و کودک از رفتار والدین الگو برداری کرده و شخصیتش شکل خواهد گرفت. با توجه به موضوع این نوشتار” کارهایی که نباید جلوی کودکان انجام داد” مهمه که بدونین کودکان شما بیش از حد تصورتون باهوش و نکته سنج بوده و هر رفتار درست و نادرست شما رو در ذهن خود حکاکی کرده و در آینده به مانند یک آینه در برابرتون ظاهر خواهند شد، پس نه تنها والدین کنونی بلکه تمام کسانی که در آینده مادر و یا پدر می شوند تا انتهای این نوشتار با ما همگام باشن.کارهایی که نباید جلوی کودکان انجام داد

  یادمون باشه جلوی فرزندم هرگز ناسزا و دشنام نگیم

  گاهی اوقات در زندگی روزمره شرایطی پیش می یاد که پدر و مادر تسلط خود رو از دست داده و الفاظ بدی از دهانشون بیرون می یاد که این کاملا اشتباه بوده و کودک سریعا در ذهن خود سپرده و حتما خیلی زود تکرار خواهد کرد.از کودکم قدردانی و تشکر کنم

  نه افراط نه تفریط، ما می گوییم به اندازه از کارهای مثبت فرزندانتون تعریف کرده تا اونها تشویق به انجام دوباره کار مثبت شوند، به عبارتی با تشویق کودک باعث می شید اعتماد به نفسش بالا رفته و ثبات شخصیتی پیدا کنه.یادمون باشه کودکمان را شرطی نکنیم

  گاهی وقتا به خاطر رفتار نامناسب ما بزرگترا کودکمان شرطی شده و برای انجام دادن وظایفش از والدین تقاضای جایزه داشته و بدون هدیه کارهای روزمره رو انجام نمی ده. هدیه دادن کار درستیه اما نه به خاطر وظایف محوله بلکه به خاطر انجام کارهای مثبت و اضافه بر وظایف اصلی.یادمون باشه فرزندمون رو با عنایت های خداوند آشنا کنیم

  برای برخورداری بچه ها از امور معنوی و نزدیکی به خداوند شما پدر و مادر باید از همون دوران کودکی نزدیکی و ارتباط با خدا رو به اونها آموزش بدین.یادمون باشه که ما بزرگترها رییس خونه هستیم

  در خونواده همیشه پدر و مادر باید روی تصمیماتشون ثابت قدم بوده و از موضع خود عقب نشینی نکنن، چرا که در اینصورت عنان زندگی از دستشون خارج می شه و بچه ها روی والدین خود حسابی نمی کنن و افسارگسیخته بار می آیند.یادمون باشه در برابر رفتارهای اشتباه کودک نخندیم

  می دونیم گاهی اوقات بچه ها کارهای با مزه ای می کنن که خنده دار بوده و موجب شادی اطرافیان می شه. اما اگر در برابر اشتباهات و رفتار نادرست اونها بخندین، سبب می شه که اونها تشویق شده و فکر کنن کار درستی انجام می دن.اگر کودکی اجتماعی می خواهیم باید…

  برای جلوگیری از انزوا و تنهایی در کودکانمون باید با اونها در امور همگانی از جمله درختکاری، رسیدگی به سالمندان و کمک به نیازمندان مشارکت داشته باشیم تا اونها ببینند و یاد بگیرند.برای کودکمان دوستی خاله خرسه نکینم

  هر گاه فرزندتون اشتباهی رو مرتکب شد، در برابرش محکم بایستید و از گریه و فغان او ناراحت نشوید و به او یاد دهید که این کار ناپسند بوده و هیچ کس این رفتار رو نمی پسنده و تو باید عذرخواهی و اظهار پشیمانی کنی.یادم باشه اگه می خوام کودکم به سمت دانش بره من هم باید کتاب بخونم

  ما دوست داریم بچه هامون تحصیل کرده و موفق بشن، اما برای این منظور کودک ما باید از والدینش کتاب خوندن و مشتاق علم بودن رو ببینه و یاد بگیره.در حقیقت هر اونچه که بکاریم برداشت خواهیم کرد!

  مجله مثبت سبز

  khanoom pasand این نوشته را پسندیده.

 • مجوز های ارسال و ویرایش

  • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
  • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
  • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
  • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
  •  

  محاسبه ي شاخص توده ي بدني

  وزن به کيلـو گـرم
  قد به سانتي متر

  شاخص توده ي بدني
  بازه ي وزني مناسب شما