نظر سنجی 76 امین مسابقه عکاسی مکمل
Like Tree45Likes

موضوع: ایرانگردی - استان کرمان

نمایش نتایج: از 1 به 8 از 27
صفحه 1 از 4 1234 آخرینآخرین
 1. #1
  مدیر انجمن
  firoozeh آواتار ها
  فیروزه ح.
  عضویت: ۱۳۸۸/۰۵/۰۸
  نوشته ها
  705
  کالاهای من
  1
  میزان امتیاز
  1
  پسند شده
  821
  پسند کرده
  1720

  ایرانگردی - استان کرمان

  استان کرمان در جنوب شرقی ایران واقع شده و از شمال بااستان*های خراسان و یزد، از جنوب با استان هرمزگان، از شرق با سیستان و بلوچستان و از غرب با استان فارس همسایه است.

  مساحت این استان در حدود 175069 کیلومتر مربع و پس از استان خراسان دومین استان پهناور کشور می*باشد که در حدود 11 درصد از خاک ایران را در بر گرفته است.

  این استان یکی از مرتفع*ترین استانهای کشور و شهرستان بافت آن با 2250 متر ارتفاع از سطح دریا مرتفع ترین شهرستان استان می*باشد. ارتفاعات این استان از رشته کوه*های مرکزی ایران چین خوردگی*های آتشفشانی آذربایجان شروع می*شود و تا بلوچستان امتداد دارد و دنباله آن چندین بار در فلات مرکزی به وسیله حوزه*های پست داخلی و کویر قطع می*شود.

  اين استان داراي 11 شهرستان، 46 بخش ،143 دهستان و 59 شهر مي باشد. شهرستان هاي استان عبارتند از : بافت ، بردسير ، بم ، جيرفت ، رفسنجان زرند ، سيرجان ، شهربابك ، راور ، منوجان ، عنبرآباد ، كهنوج و كرمان


  yaldae, *گلنوش* و taniya این نوشته را پسندیده.
  نمی نویسم ترانه بی تو

  چگونه پر کشد خیالِ واژه بی تو؟

 2. #2
  مدیر انجمن
  firoozeh آواتار ها
  فیروزه ح.
  عضویت: ۱۳۸۸/۰۵/۰۸
  نوشته ها
  705
  کالاهای من
  1
  میزان امتیاز
  1
  پسند شده
  821
  پسند کرده
  1720

  Re: ایرانگردی - استان کرمان

  ویژگی*های فرهنگی

  استان کرمان محل سکونت مردمی با عقاید متنوع دینی و مذهبی است که عمدتاً تحت تاثیر فضای فرهنگی اسلامی و ایرانی شکل گرفته است.علاوه برمسلمانان شیعه، پیروان زرتشت، فرقه شیخیه، اهل حق و. . . . نیز در محدوده استان زندگی می*کنند که هر کدام از آنها آیین و مراسم مذهبی و دینی خاصی دارند.

  به طور کلی فرهنگ منطقه کرمان بر بنیاد دو عامل شکل گرفته است. از یکسو زیستگاه طبیعی و اقلیمی خاص و از سوی دیگر تاریخ سخت و پر جنگ و جدال آن. این جدال دایمی با طبیعت کویری منطقه و دور افتادگی جغرافیایی، سالیان متمادی ادامه داشته و به قناعت و صبوری مردم منطقه منجر گردیده است.

  فرهنگ زرتشتی
  در حال حاضر نزدیک دو هزار زرتشتی در کرمان زندگی می*کنند. این اقلیت مذهبی دارای آیین*ها و مراسمی هستند که از اعتقادات دینی آنها سرچشمه می*گیرد و اجرای بعضی از مراسم آنها در تمام جامعه کرمان به چشم می*خورد. آیین*هایی مثل جشن سده و جشن مهرگان از جمله آنها می*باشد.

  اعیاد مذهبی
  مراسم جشن*های مذهبی مسلمانان از قبیل عید قربان، عید فطر،. . . . با شکوه تمام در سراسر استان برگزار می*شوند. برگزاری مراسم مذهبی این اعیاد در روستاها و در میان عشایر استان رونق ویژه*ای بر خوردار است و در مناطق شهری نیز به ویژه در میان خانواده*هایی که عقاید عمیق مذهبی دارند به نحو برجسته*ای برگزار می*شود.

  جشن سده
  جشن سده از آیین*های زایش و رویش است که هم در میان عشایر کرمان و هم کشاورزان و باغداران(زمستان به پایان می*رسد و بهار آغاز می*شود) برگزار می*گردد.

  سده به معنی آتش کشنده و آتش شعله بلند است و نام روز دهم بهمن است. آتش و اجاق کانون آغازین حیات است بقایای آتش، نشانه دوام نسل خانواده است. بقای آتش، نشانه دوام نسل و خانواده است.

  آیین سده در میان عشایر بافت و سیرجان(سده سوزی چوپانی) خوانده می*شود. زرتشتیان کرمان پنجاه روز پیش از جشن نوروز در گبر محله باغچه بوداغ آباد این مراسم را برگزار می*کنند.

  جشن مهرگان
  در اوستا روایت است که مهر همان ایزد مهر است که در روز آغازین زمستان زاده شده است و میترا نام دارد. در ایران باستان این جشن را میترا کانا می*نامند، که بعدها به مهرگان تبدیل شد.

  از طرفی آیین مهر پرستی که روزی جهان را در بر گرفته بود بر دین زرتشت اثر گذاشته و در سده*های بعد به جشن مهرگان تبدیل شده است. روایت دیگر آن است که مهر همان مهر خورشید، نور و گرمی، مهربانی و محبت و فروز مینویی و عهد و پیمان می*باشد و نیز چیرگی شاه فریدون پیشدادی بر ضحاک تازی است.

  در این روز در بسیاری از مکان*ها بازار بر پا می*شود و مردم شادی می*کنند. در تقویم اوستا جشن مهرگان برابر 16 مهر است اما چون در تقویم کشوری شش ماه از سال 31 روز است، بنابر این جشن شش روز جلوتر و روز دهم مهر خواهد بود.

  از مراسم دیگر ایزد مهر، مراسم قوچ اندازون است، در آیین مهر قوچ، نماد مهر است. قوچ یا پازن را در گله میش و نر می*اندازند. نخست آن را بارنگ*های سرخ و سبز به طرز دل انگیزی می*آرایند و بر پشت آنها نقوش مختلفی از جمله نقش چهارخال یا چهار سوی چلیپا برای دفع چشم زخم و گزند رنگ آمیزی می*کنند و سپس طلب فراوانی و باروری قربانی می*کنند.

  زیارت پنج تن یا جشن سر سال نوروز
  این مراسم همه ساله از آغاز سال نو به مدت سه روز در اطراف آرامگاه یا زیارتگاه پنج *تن در مهناباد در خاک رودبار جیرفت برگزار می*شود و همزمان با آن بزرگترین بازار سالانه منطقه نیز تشکیل می*شود.در این هنگام مهناباد به صورت بازاری در می*آیند که از سادوئید تا منوجان و از فاریاب تا دلگان بلوچستان برای شرکت در بزرگترین اجتماع روستایی عشایری منطقه گرد آمده*اند.


  منبع: همشهری آنلاین
  yaldae و taniya این نوشته را پسندیده.
  نمی نویسم ترانه بی تو

  چگونه پر کشد خیالِ واژه بی تو؟

 3. #3
  مدیر انجمن
  firoozeh آواتار ها
  فیروزه ح.
  عضویت: ۱۳۸۸/۰۵/۰۸
  نوشته ها
  705
  کالاهای من
  1
  میزان امتیاز
  1
  پسند شده
  821
  پسند کرده
  1720

  Re: ایرانگردی - استان کرمان

  سوغات کرمان

  خوراکی هایی چون پسته ، قاووت ، کماچ سهن ، سمنو ، کلمپه و خرمای بم از سوغاتی های این استان به شمار می روند . علاوه بر این اهل هنر می توانند از انواع پته ، قالی ، گلیم ، شیریکی پیچ ، کارهای قلمزنی ، ظروف مسی آن بهره ببرند . در جوار این مقوله های متنوع ، باید از داروها و گیاهان دارویی چون زیره ، حنا ، سدر و کتیرا نام برد .


  حنا : حنا از جمله سوغات کرمان است که معمولاً به عنوان دارو و رنگ مورد استفاده قرار می گیرد . نرماشیر یکی از نواحی مهم تولید حنا در ایران است .


  پسته : رفسنجان رتبه اول تولید و صادرات پسته ایران را دارد . انواع پسته کرمان عبارتند از : اوحدی ، فندقی ، کله قوجی یا احمد آقایی ، سبز پسته ، سفید پسته ، شستی واحدی، بادامی ، کدویی ، کرمانی ، رباطی ، راوری ، قرمز ، ممتاز ، ابراهیمی ، اکبری ، امیری ، پاکزاد.  زیره : یکی دیگر از سوغاتی های استان است که با کاربردهای مختلف معروفیت خاصی در ایران دارد .  کتیرا : این صمغ گیاهی که به زبان انگلیسی نامیده می شود ، گونه های مختلفی دارد که به صورت درختچه یا گیاهان علفی چند ساله در ایران به طور کلی آنها را گون می نامند . در متون طب سنتی این گیاهان با نام های عربی «محلب العقاب» و «اصابع الغروس» معرفی شده اند .

  منبع: سایت سازمان میراث فرهنگی
  taniya این نوشته را پسندیده.
  نمی نویسم ترانه بی تو

  چگونه پر کشد خیالِ واژه بی تو؟

 4. #4
  مدیر انجمن
  firoozeh آواتار ها
  فیروزه ح.
  عضویت: ۱۳۸۸/۰۵/۰۸
  نوشته ها
  705
  کالاهای من
  1
  میزان امتیاز
  1
  پسند شده
  821
  پسند کرده
  1720

  Re: ایرانگردی - استان کرمان

  صنایع دستی استان کرمان

  مسگری : مسگري كه يكي از شعبات فلزكاري است بنابرحدس باستان شناسان در حدود سه تا پنج هزار سال سابقه دارد . در واقع مي توان گفت كه اولين اشياي فلزي ساخته شده به دست بشر مصنوعات مسي چكش كاري شده و كوچكي بوده كه به نيمه اول هزاره چهارم پيش از تاريخ تعلق دارد . در آخرين قرون دوران نوسنگي ، انساني كه موفق به تهيه ابزار مورد نياز خود از سنگ شده بود ، حسب اتفاق به عنصري برخورد كه نه تنها هنگام ضربه خوردن نمي شكست بلكه قابليت ذوب ، چكش خواري و تغيير فرم را نيز داشت .


  قاليبافی : کرمان از مراکز مهم قاليبافی ايران به شمار می آيد . اين شهر در آغاز قرن بيستم ميلادی يکی از معروفترين مراکز قاليبافی جهان به شمار می آمده است ، چنان که در آستانه جنگ جهانی اول تعداد دارهای قالی در اين استان به بيش از پنج هزار می رسيد . طرح و رنگ در قالی کرمان اهميت بسيار دارد ، طرحهای معروف قالی کرمان عبارت است از : شاه عباسی ، افشان ، ترنجی ، خوشه ، برگ فرنگی ، درختی ، شکارگاه و قاب قرآنی .


  شال بافی : شال بافی يکی از رشته های قديمی و اصيل صنايع دستی در "هوتک" کرمان است . معمولاً خانگی است و کارگاه در خانه قرار دارد .


  عريض دوزی : عريض پارچه دستباف پشمی و نسبتاً ضخيم است که برروی آن زنان پته دوز ، پته دوزی انجام می دهند . در گذشته از عريض استفاده های ديگری نظير کت و پالتو می شد ولی امروزه مصرف عريض بسيار کم شده و حتی در پته دوزی نيز محدود شده است .


  حصیر بافی : روش كار بدين ترتيب است كه پس از جدا كردن شاخه هاي درخت مورد نظر و خشك كردن آنها به وسيله اصل اوليه بافت يعني درگير شدن تار و پود.

  گلیم بافی : توليد گليم در جوامع عشايري و روستايي تقريباً حالت حرفه اي غير دايم و فصلي دارد و بافندگان آنكه اكثر زنان و دختران خانه دار هستند توليد گليم لااقل 7000 سال دارد .


  ترمه بافی : از ديگر صنايع دستی رايج در استان کرمان ، بايد از ترمه بافی ذکر نام کرد که البته توليد آن حد ناچيزی بوده و تنها به چند صنعتگر هنرمند محدود می شود .


  قلم*زني : قلم*زني نيز هنري است كه در آن توسط نوك ظريف قلم فولاد و ضربات ماهرانه چكش*هاي سبك بر روي سطح فلز نقش*آفريني مي*شود . به گفته اساتيد اين رشته هنر قلم*زني در ابتدا مخصوص كرمان بود و به صورت خطوط ساده و يا خطوط موج دار دور ظرف گرد مانند بشقاب و كاسه به كار مي*رفت اما اين هنر بعد از وارد شدن به اصفهان كه طرحهاي متنوع را رونق بخشيدند ، به اوج خود رسيد.


  معرق چوب: معرق در لغت به هر چيز رگه*دار گفته مي*شود . اين هنر ابتدا براي تزيين سطح ميز ، بوفه ، درها و تكيه*گاه صندلي به كار مي*رفت اما امروزه در تابلوها و موارد بسيار ديگري كاربرد زينتي دارد .


  چاقوسازي: هنر چاقوسازي به طريقه نسل به نسل از پدران به فرزندان به ميراث مانده و همچنان در اين شهر و با همان كيفيت گذشته رونق دارد . چاقو انواع مختلفي دارد از جمله شكاري ، قلمه*زني ، تزييني و دسته شاخي كه نامگذاري اين چاقوها بر اساس تيغه و نوع استفاده آنها مي*باشد .  منبع: سایت سازمان میراث فرهنگی
  taniya این نوشته را پسندیده.
  نمی نویسم ترانه بی تو

  چگونه پر کشد خیالِ واژه بی تو؟

 5. #5
  مدیر انجمن
  firoozeh آواتار ها
  فیروزه ح.
  عضویت: ۱۳۸۸/۰۵/۰۸
  نوشته ها
  705
  کالاهای من
  1
  میزان امتیاز
  1
  پسند شده
  821
  پسند کرده
  1720

  Re: ایرانگردی - استان کرمان

  دیدنی های استان کرمان
  • آب انبار علی مردان خان[/*:m:19i3juum]
  • مدرسه گنجعلی خان[/*:m:19i3juum]
  • مدرسه حیاتی[/*:m:19i3juum]
  • مدرسه شفیعیه[/*:m:19i3juum]
  • مدرسه ابراهیم خان[/*:m:19i3juum]
  • مقبره خواجه اتابک[/*:m:19i3juum]
  • گنبدجبلیه[/*:m:19i3juum]
  • گنبد سبز[/*:m:19i3juum]
  • گنبد مشتاقیه[/*:m:19i3juum]
  • باغ شاهزاده ماهان[/*:m:19i3juum]
  • چهارسوق گنجعلی خان[/*:m:19i3juum]
  • میدان گنجعلی خان[/*:m:19i3juum]
  • یخدان مؤیدی[/*:m:19i3juum]
  • حمام گنجعلی*خان [/*:m:19i3juum]
  • حمام یا چایخانه سنتی وکیل [/*:m:19i3juum]
  • حمام ابراهیم خان[/*:m:19i3juum]
  • کاروانسرای چهارسوق [/*:m:19i3juum]
  • کاروانسرای وکیل[/*:m:19i3juum]
  • کاروانسرای میرزاعلینقی [/*:m:19i3juum]
  • کاروانسرای لحاف دوزها [/*:m:19i3juum]
  • کاروانسرای حاج مهدی [/*:m:19i3juum]
  • کاروانسرای هندوها [/*:m:19i3juum]
  • کاروانسرای حاج آقا علی [/*:m:19i3juum]
  • کاروانسرای میرزا حسن[/*:m:19i3juum]
  • تیمچه حاج عبدالله خان[/*:m:19i3juum]
  • تیمچه کوزه گرهاییلاقات ماهان[/*:m:19i3juum]
  • ییلاقات جوپار [/*:m:19i3juum]
  • ییلاقات راین[/*:m:19i3juum]
  • چشمه حسین آباد[/*:m:19i3juum]
  • چشمه قلعه عسگر[/*:m:19i3juum]
  • چشمه معدنی ته خاتون[/*:m:19i3juum]
  • چشمه معدنی غرغره[/*:m:19i3juum]
  • چشمه آب معدنی ابارق[/*:m:19i3juum]
  • چشمه آب معدنی بوجان[/*:m:19i3juum]
  • چشمه معدنی رضا آباد[/*:m:19i3juum]
  • چشمه معدنی پاچنار [/*:m:19i3juum]
  • چشمه معدنی بیشه [/*:m:19i3juum]
  • چشمه معدنی اختیار آباد [/*:m:19i3juum]
  • چشمه معدنی حوض نو [/*:m:19i3juum]
  • چشمه معدنی بغرا[/*:m:19i3juum]
  • چشمه معدنی حوض آباد [/*:m:19i3juum]

  • مسجد گنجعلی*خان [/*:m:19i3juum]
  • مسجد وکیل [/*:m:19i3juum]
  • مسجد جامع کرمان [/*:m:19i3juum]
  • مسجد ملک [/*:m:19i3juum]
  • مسجد چهل ستون[/*:m:19i3juum]
  • آرامگاه شاهزاده حسین جویبار[/*:m:19i3juum]

  • ارگ قدیم بم [/*:m:19i3juum]
  • ارگ جدید بم[/*:m:19i3juum]
  • ییلاقات ده بکردی [/*:m:19i3juum]
  • ییلافات مسکون [/*:m:19i3juum]
  • کوه هزار [/*:m:19i3juum]
  • کوه قدمگاه [/*:m:19i3juum]

  • مقبره امیرحیدر[/*:m:19i3juum]
  • قلعه سموران[/*:m:19i3juum]
  • ییلاقات دلفارد [/*:m:19i3juum]
  • ییلاقات در بهشت [/*:m:19i3juum]
  • ییلاقات اسفندقه [/*:m:19i3juum]
  • کوه سرشک[/*:m:19i3juum]

  • امامزاده شاه سلیمان[/*:m:19i3juum]
  • کوه پورکان[/*:m:19i3juum]
  • چشمه حسین آباد [/*:m:19i3juum]
  • چشمه آب معدنی قاسم آباد [/*:m:19i3juum]
  • چشمه معدنی آباد آوران [/*:m:19i3juum]
  • باغ سنگی [/*:m:19i3juum]
  • آرامگاه میر زبیر [/*:m:19i3juum]
  • کوه بید شیرین [/*:m:19i3juum]
  • کل کوهی[/*:m:19i3juum]

  منبع: همشهری آنلاین
  yaldae و taniya این نوشته را پسندیده.
  نمی نویسم ترانه بی تو

  چگونه پر کشد خیالِ واژه بی تو؟

 6. #6
  عضو خانواده بزرگ مامی سایت
  fao_83 آواتار ها
  عضویت: ۱۳۸۹/۰۷/۱۸
  محل سکونت
  مهرشهر
  نوشته ها
  722
  میزان امتیاز
  3
  پسند شده
  1260
  پسند کرده
  3237

  Re: ایرانگردی - استان کرمان

  ايكاش از خوراكيهاي خوشمزش هم مي نوشتين
  taniya این نوشته را پسندیده.
  امضا بدلیل مغایرت با قوانین انجمن توسط مدیریت ویرایش شد.

 7. #7
  عضو خانواده بزرگ مامی سایت

  عضویت: ۱۳۹۰/۰۸/۰۸
  محل سکونت
  قم
  نوشته ها
  34
  میزان امتیاز
  1
  پسند شده
  33
  پسند کرده
  5

  Re: ایرانگردی - استان کرمان

  نقل قول نوشته اصلی توسط firoozeh
  دیدنی های استان کرمان
  • آب انبار علی مردان خان[/*:m:8joi3hfr]
  • مدرسه گنجعلی خان[/*:m:8joi3hfr]
  • مدرسه حیاتی[/*:m:8joi3hfr]
  • مدرسه شفیعیه[/*:m:8joi3hfr]
  • مدرسه ابراهیم خان[/*:m:8joi3hfr]
  • مقبره خواجه اتابک[/*:m:8joi3hfr]
  • گنبدجبلیه[/*:m:8joi3hfr]
  • گنبد سبز[/*:m:8joi3hfr]
  • گنبد مشتاقیه[/*:m:8joi3hfr]
  • باغ شاهزاده ماهان[/*:m:8joi3hfr]
  • چهارسوق گنجعلی خان[/*:m:8joi3hfr]
  • میدان گنجعلی خان[/*:m:8joi3hfr]
  • یخدان مؤیدی[/*:m:8joi3hfr]
  • حمام گنجعلی*خان [/*:m:8joi3hfr]
  • حمام یا چایخانه سنتی وکیل [/*:m:8joi3hfr]
  • حمام ابراهیم خان[/*:m:8joi3hfr]
  • کاروانسرای چهارسوق [/*:m:8joi3hfr]
  • کاروانسرای وکیل[/*:m:8joi3hfr]
  • کاروانسرای میرزاعلینقی [/*:m:8joi3hfr]
  • کاروانسرای لحاف دوزها [/*:m:8joi3hfr]
  • کاروانسرای حاج مهدی [/*:m:8joi3hfr]
  • کاروانسرای هندوها [/*:m:8joi3hfr]
  • کاروانسرای حاج آقا علی [/*:m:8joi3hfr]
  • کاروانسرای میرزا حسن[/*:m:8joi3hfr]
  • تیمچه حاج عبدالله خان[/*:m:8joi3hfr]
  • تیمچه کوزه گرهاییلاقات ماهان[/*:m:8joi3hfr]
  • ییلاقات جوپار [/*:m:8joi3hfr]
  • ییلاقات راین[/*:m:8joi3hfr]
  • چشمه حسین آباد[/*:m:8joi3hfr]
  • چشمه قلعه عسگر[/*:m:8joi3hfr]
  • چشمه معدنی ته خاتون[/*:m:8joi3hfr]
  • چشمه معدنی غرغره[/*:m:8joi3hfr]
  • چشمه آب معدنی ابارق[/*:m:8joi3hfr]
  • چشمه آب معدنی بوجان[/*:m:8joi3hfr]
  • چشمه معدنی رضا آباد[/*:m:8joi3hfr]
  • چشمه معدنی پاچنار [/*:m:8joi3hfr]
  • چشمه معدنی بیشه [/*:m:8joi3hfr]
  • چشمه معدنی اختیار آباد [/*:m:8joi3hfr]
  • چشمه معدنی حوض نو [/*:m:8joi3hfr]
  • چشمه معدنی بغرا[/*:m:8joi3hfr]
  • چشمه معدنی حوض آباد [/*:m:8joi3hfr]

  • مسجد گنجعلی*خان [/*:m:8joi3hfr]
  • مسجد وکیل [/*:m:8joi3hfr]
  • مسجد جامع کرمان [/*:m:8joi3hfr]
  • مسجد ملک [/*:m:8joi3hfr]
  • مسجد چهل ستون[/*:m:8joi3hfr]
  • آرامگاه شاهزاده حسین جویبار[/*:m:8joi3hfr]

  • ارگ قدیم بم [/*:m:8joi3hfr]
  • ارگ جدید بم[/*:m:8joi3hfr]
  • ییلاقات ده بکردی [/*:m:8joi3hfr]
  • ییلافات مسکون [/*:m:8joi3hfr]
  • کوه هزار [/*:m:8joi3hfr]
  • کوه قدمگاه [/*:m:8joi3hfr]

  • مقبره امیرحیدر[/*:m:8joi3hfr]
  • قلعه سموران[/*:m:8joi3hfr]
  • ییلاقات دلفارد [/*:m:8joi3hfr]
  • ییلاقات در بهشت [/*:m:8joi3hfr]
  • ییلاقات اسفندقه [/*:m:8joi3hfr]
  • کوه سرشک[/*:m:8joi3hfr]

  • امامزاده شاه سلیمان[/*:m:8joi3hfr]
  • کوه پورکان[/*:m:8joi3hfr]
  • چشمه حسین آباد [/*:m:8joi3hfr]
  • چشمه آب معدنی قاسم آباد [/*:m:8joi3hfr]
  • چشمه معدنی آباد آوران [/*:m:8joi3hfr]
  • باغ سنگی [/*:m:8joi3hfr]
  • آرامگاه میر زبیر [/*:m:8joi3hfr]
  • کوه بید شیرین [/*:m:8joi3hfr]
  • کل کوهی[/*:m:8joi3hfr]


  منبع: همشهری آنلاین

  سلام
  مرسی که شهر دلچسب و رویایی مارا به این خوبی معرفی کردید اما کم
  بود و جای عکس هاش هم خالی . اجازه بدید من ادامه بدم ممنون میشم.
  taniya این نوشته را پسندیده.
  دلت را فقط به خدا بسپار

 8. #8
  عضو خانواده بزرگ مامی سایت

  عضویت: ۱۳۹۰/۰۸/۰۸
  محل سکونت
  قم
  نوشته ها
  34
  میزان امتیاز
  1
  پسند شده
  33
  پسند کرده
  5

  Re: ایرانگردی - استان کرمان

  [JUSTIFY]سلام دوستان عزیزم


  متاسفم این سومین باره دارم این پست رو درست می کنم خیلی ناشی هستم بعد از کلی نوشتن در مورد خوراکی

  های کرمان آخرش پرید حالا چند تا عکس از شهر زیباو تاریخی و دلنشین ماهان براتون میذارم تا دوباره [/JUSTIFY]
  [JUSTIFY]
  [/JUSTIFY][JUSTIFY]خوراکیها را بنویسم.منو ببخشید.[/JUSTIFY][JUSTIFY]
  [/JUSTIFY][JUSTIFY]
  [/JUSTIFY][JUSTIFY]
  [/JUSTIFY]
  [JUSTIFY]>[/JUSTIFY][JUSTIFY]پنج دری آستانه شاه نعمت الله ولی[/JUSTIFY][JUSTIFY][/JUSTIFY][JUSTIFY][/JUSTIFY][JUSTIFY]>[/JUSTIFY][JUSTIFY]>[/JUSTIFY][JUSTIFY]>[/JUSTIFY][JUSTIFY]>[/JUSTIFY]
  yaldae و taniya این نوشته را پسندیده.
  دلت را فقط به خدا بسپار

صفحه 1 از 4 1234 آخرینآخرین
 • مجوز های ارسال و ویرایش

  • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
  • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
  • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
  • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
  •  

  محاسبه ي شاخص توده ي بدني

  وزن به کيلـو گـرم
  قد به سانتي متر

  شاخص توده ي بدني
  بازه ي وزني مناسب شما