نظر سنجی 76 امین مسابقه عکاسی مکمل
Like Tree7Likes

موضوع: ایرانگردی - استان قم

نمایش نتایج: از 1 به 8 از 12
صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
    مدیر انجمن
    firoozeh آواتار ها
    فیروزه ح.
    کالاهای من
    1
    میزان امتیاز
    1
    پسند شده
    821
    پسند کرده
    1720

ایرانگردی - استان قم

استان قم با مساحتی حدود 14631 کیلومتر مربع در شمال غرب، از مرکز جغرافیایی کشور قرار دارد و 0.89 از مساحت کل کشور را دربر می*گیرد

این استان با یک شهرستان، چهاربخش، 9 دهستان و 256 روستا به جهت همجواری با کویر مرکزی از آب و هوای بیابانی و نیمه بیابانی برخوردار است. یافته*های باستان*شناختی حاکی از آن است که منطقه قم حداقل از هزاره پنجم قبل از میلاد مسکونی بوده است.
    به استناد آثار و اشیاء بازمانده و صراحت متون تاریخی، قم در پیش از اسلام، شهر معتبر و نسبتا بزرگی بوده است. با ورود اسلام به ایران شهر قم با سرعتی شگرف توسعه یافت و به شکل یک سرزمین نیمه خودمختار در طول حکومت خلفای بنی*امیه و بنی*عباس، درآمد. و با آمدن و وفات و دفن حضرت معصومه(س) در این شهر که باعث شرافت و منزلت این دیار شد، اهمیتی به سزا یافت.
    استان قم به دلیل وجود مزار شریف حضرت*معصومه(س) در آنجا و وجود مرکز روحانیت و پایگاه ****** اسلامی و قرار گرفتن در یک منطقه حساس تجاری و ارتباطی از موقعیت ویژه و حساسی برخوردار است.

استان علم و اجتهاد قم، که مورخان ساخت آن را به زمان پیشدادیان منسوب می*کنند، در سال 23 هجری به دست ابوموسی عبدالله ابن*قیس اشعری فتح گردید و پس از آن پناهگاه علویان شد و با ورود حضرت فاطمه معصومه و دفن پیکرمطهر ایشان در این شهر، به یکی از مراکز مهم شیعه مبدل شد و با حضور علما و اندیشمندان شیعه و تشکیل جلسات درس و بحث علوم اسلامی یکی از مهمترین مراکز علمی و سیاسی گردیده است.

قم با وسعت تقریبی 14700 کیلومتر و ارتفاع 928 متر از سطح دریا، بر پهنه دشت کم ارتفاعی واقع شده است. قم از شمال به استان تهران، از شمال غرب و غرب و جنوب به شهرستانهای ساوه، تفرش، آشتیان، و دلیجان (استان مرکزی) و از جنوب شرقی به کاشان (استان اصفهان) و از شرق به دشت کویر و دریاچه نمک محدود می*شود. استان قم دارای دو شهر به نامهای کهک و جعفریه و دو بخش مرکزی و خلجستان می*باشد.

منبع: همشهری آنلاین
    نمی نویسم ترانه بی تو

چگونه پر کشد خیالِ واژه بی تو؟

مدیر انجمن
    firoozeh آواتار ها
    فیروزه ح.
    کالاهای من
    1
    میزان امتیاز
    1
    پسند شده
    821
    پسند کرده
    1720

Re: ایرانگردی - استان قم

دیدنی های مذهبی - تاریخی و طبیعی شهر قم

درياچه حوض سلطان- شرق قم
    پارك ملي كوير- دهستان قمرود
    خانه حاج قلي خان- محله چهار مردان قم
    خانه زند ( حاج علي خان) – محله چهار مردان قم
    خانه حضرت امام خميني (ره) – شهر قم
    خانه ملاصدرا- كهك
    محله آستانه- شهر قم
    محله قديمي عشقعلي- شهر قم
    محمله قديمي لونديد- شهر قم
    محله قديمي چهار مردان- شهر قم
    محله قديمي سيدان- شهر قم
    محله قديمي سنگ بند- شهر قم
    محله قديمي موسيان و مسجد جامع- شهر قم
    محله قديم اسحاقيه و باغ سپند- شهر قم
    مدرسه فيضيه- شهر قم
    مدرسه غياثيه ( پامنار) – نزديك ميدان كهنه شهر
    مدرسه جهانگير خان- سمت شرقي شهر قم
    مدرسه رضويه- خيابان آيت الله طالقاني قم
    مدرسه ستيه- شهر قم
    كاروانسراي كنارگرد- جاده تهران، قم
    كاروانسراي دهكده طلب – جاده قم، اراك در شمال سلفچگان
    كاروانسراي آوه- جنوب جاده قم، ساوه
    كاروانسراي قلعه سنگي – جاده قم، ري در شمال غرب قم
    كاروانسراي اتابكي- جاده قم، كاشان
    كاروانسراي سفيد آب- شرق درياچه نمك
    كارونسراي باقر آباد- جاده قم، تهران
    كاروانسراي پاسنگان- قم، كاشان
    قلعه جمكران- 6 كيلومتري شرق قم
    بازار قم – شهر قم
    آرامگاه فتحعلي شاه- قسمت شمالي صحن عتيق حرم
    آرامگاه محمد شاه – ضلع غربي صحن عتيق حرم
    مقبره مهد عليا- جهت غربي گنبد محمد شاه
    آرامگاه مستوفي- شرق صحن عتيق حرم
    آرامگاه شاه عباس دوم- جنوب غربي حرم حضرت معصومه ”س“
    آرامگاه شاه سليمان و شاه صفي- درمحل موزه آستانه
    *آرامگاه علي بن بابويه قمي- شرق خيابان ارم قم
    مقابر باغ گنبد سبز- بخش شرقي قم
    آرامگاه آخوند ملا مهدي نراقي- خيابان آيت*الله مرعشي نجفي قم
    آرامگاه آقا ميرزا حسن كاشفي – خيابان آيت الله مرعشي نجفي قم
    آرامگاه آيت الله صدر – حرم مطهر
    آرامگاه آيت الله محمد تقي خوانساري – حرم مطهر
    آرامگاه شهيد آيت الله مرتضي مطهري- حرم مطهر
    آرامگاه آيت الله عبدالكريم حائري – حرم مطهر
    آرامگاه شهيد محمد منتظري – مسجد بالاسر حرم مطهر
    *آرامگاه علامه طباطبايي – مسجد بالا سر حرم مطهر
    آرامگاه آيت الله رباني املشي- مسجد بالا سرحرم مطهر
    آرامگاه پروين اعتصامي – حرم مطهر
    قره تپه قمرود- 23 كيلومتري شمال شرقي قم
    ساختمان هشتي- شهر قم
    سرو پانصد ساله – روستاي گرگابي جمكران، شرق قم
    مسجد مقدس صاحب الزمان (عج) – واقع در جاده قم، كاشان
    مسجد امام حسن مجتبي (ع) – شهر قم
    مسجد جامع- شهر قم
    مسجد امام عسگري (ع) – خيابان آستانه قم
    مسجد اعظم – غرب آستانه حضرت معصومه (ع)
    مسجد فاطميه (مسجد خانم) – شهر قم
    تكيه آقا سيد حسن- خيابان آيت الله طالقاني قم
    تكيه سيدان- خيابان ****** قم
    تكيه يزدي*ها- بازار قم
    حسينيه شهدا- خيابان شهداي قم
    حسينيه نجفي*ها – خيابان ****** قم
    حسينيه آيت الله نجفي- خيابان شهيد منتظري قم
    آستانه مقدس حضرت معصومه (س) – شهر قم
    امامزاده اسماعيل ( شاهزاده اسماعيل)- دامنه كوه بيد قان 18 كيلومتري قم
    امامزاده موسي مبرقع- شهر قم
    امامزاده شاه حمزه- شهر قم
    امامزاده علي بن جعفر ( در بهشت) – شهر قم
    امامزاده سيد سربخش – خيابان آذر مقابل چهل اختران قم
    امامزاده احمد بن اسحاق- ميدان كهنه قم
    امامزاده ابوالعباس احمد- شهر قم
    امامزاده باوره – روستاي از توابع قهستان
    امامزاده حليمه خاتون- روستاي لنجرود در جنوب شهرقم
    امامزاده سكينه خاتون- شرق قم در نزديك روستاي زالون آباد
    امامزاده سلطان محمد- شمال غربي روستاي صرم در جنوب قم
    امامزاده سليمان- شمال روستاي صرم، جنوب شرقي قم
    امامزاده شاه ابراهيم – 24 كيلومتري قم
    امامزاده شاهزاده ابواحمد- دروازه ري شمال شرقي قم
    امامزاده شاهزاده احمد و علي حارث- شرق شهر قم
    امامزاده شاهزاده جعفر غريب- 6 كيلومتري شرق قم
    امامزاده شاهزاده جعفر- روستاي گيو درنزديكي خلجستان
    امامزاده شاهزاده زكريا- بين روستاي عيسي آباد و خلجستان
    امامزاده شاهزاده سيد علي- شمال شهر ومنتهي اليه دروازه ري
    امامزاده شاهزاده طاهر- در روستاي طغرود شمال غربي قم
    امامزاده شاهزاده عباس- دهكده جنداب خلجستان
    امامزاده شاهزاده عباس- هفت امامزاده روستاي ورجان
    امامزاده شاهزاده محسن- روستاي قباد بزن قم
    امامزاده صفورا- در خاك فرج جنب شاهزاده احمدقم
    امامزاده عبدالله – نزديك قلعه صدري قم
    امامزاده فاضل- قريه بيدهند قم
    امامزاده معصومه – روستاي كهك و 24 كيلومتري قم
    بقعه بابا مسافر-شمال شرقي قم
    بقعه چهار امامزاده شهره، ملاآقا- جهت شمالي شهر قم

منبع: ایران بلاگ
    نمی نویسم ترانه بی تو

چگونه پر کشد خیالِ واژه بی تو؟

عضو خانواده بزرگ مامی سایت

میزان امتیاز
    1
    پسند شده
    100
    پسند کرده
    0

تاریخچه مسجد مقدس جمکران

شیخ حسن بن مثله جمکرانی می گوید : من شب شنبه 17 ماه مبارک رمضان سال 373 هجری قمری در خانه خود خوابیده بودم که نا گاه جماعتی از مردم به خانه من آمدند و مرا از خواب بیدار کردند و گفتند :
    ((برخیز و مولای خود حضرت مهدی (ع) را اجابت کن که تو را طلب نموده است))
    آنها مرا به محلی که اکنون مسجد جمکران است آوردند. چون نیک نگاه کردم تختی دیدم که فرشی نیکو بر آن تخت گسترده شده جوانی سی ساله بر آن تخت تکیه بر بالش کرده و پیر مردی هم نزد او نشسته است آن پیر حضرت خضر (ع) بود که مرا امر به نشستن نمود حضرت مهدی (ع) مرا به نام خودم خواند و فرمود :
    (( برو به حسن مسلم – که در این زمین کشاورزی می کند – بگو : این زمین شریفی است و حق تعالی آن را از زمین های دیگر برگزیده است و دیگر نباید در آن کشاورزی کند ))
    عرض کردم : یا سیدی و مولای ! لازم است که من دلیل و نشانه ای داشته باشم و گرنه مردم حرف مرا قبول نمی کنند ! آقا فرمودند :
    (( تو برو و آن رسالت را انجام بده ما نشانه هایی برای آن قرار می دهیم و همچنین نزد سید ابوالحسن – یکی از علمای قم – برو و به او بگو : به این مکان رغبت کنند و آن را عزیز دارند و چهار رکعت نماز در آن گذارند ))
    چون راه افتادم جند قدمی هنوز نرفته بودم که دوباره مرا باز خواندند و فرمودند :
    (( بزی در گله جعفر کاشانی است آن را خریداری کن و بدین مکان آور و آن را بکش و بین بیماران انفاق کن هر بیماری و مریضی که از گوشت آن بخورد حق تعالی او را شفا دهد ))
    حسن بن مثله می گوید : من به خانه بازگشتم و تمام شب را در اندیشه بودم تا این که نماز صبح را خوانده و به ملاقات (( علی المنذر )) رفتم و ماجرای شب گذشته را برای او نقل کردم و با او به همان مکان شب گذشته رفتیم در آنجا زنجیر هایی را دیدم که طبق فرموده ی امام (ع) حدود بنای مسجد را نشان می داد
    سپس به قم نزد (( سید ابوالحسن رضا )) رفتیم و چون به در خانه ی او رسیدیم خادم او گفت : آیا تو از جمکران هستی ؟ گفتم : بلی ! خادم گفت : سید از سحر در انتظار تو است آنگاه به درون خانه رفتیم و سید مرا گرامی داشت و گفت : ای حسن بن ثله ! من در خواب بودم که شخصی به من گفت :
    (( حسن بن مثله از جمکران نزد تو می آید هر چه او گوید تصدیق کن و بر قول او اعتماد نما که سخن ماست و قول او را رد نکن ))
    از هنگام بیدار شدن تا این ساعت منتظر تو بودم آنگاه من ما جرای شب گذشته را برای وی تعریف کردم.
    سید بلافاصله فرمود تا اسب ها را زین نهادند و بیرون آوردند و سوار شدیم چون به نزدیک روستای جمکران رشیدیم گله جعفر کاشانی را دیدیم
    آن بز از پس همه گوسفندان می آمد به میان گله رفتیم همینکه بز مرا دید به طرف من دوید جعفر سوگند یاد کرد که این بز در گله من نبوده و تا کنون آن را ندیده بودم به هر حال آن بز به محل مسجد آورده و آن را ذبح کرده و هر بیماری که از گوشت آن تناول کرد با عنایت خداوند تبارک و تعالی و حضرت بقیه الله – ارواحنافداه – شفا یافت
    ابو الحسن رضا حسن مسلم را احضار کرده و منافع زمین را از او گرفت و مسجد جمکران را بنا کرد و آن را با چوب پوشانید . سید زنجیر ها و میخ را با خود به قم برد و در خانه خود گذاشت هر بیماری و دردمندی که خود را به آن زنجیر ها می مالید خدای تعالی او را شفا ی عاجل عنایت می فرمود پس از فوت سید ابوالحسن آن زنجیر ها ناپدید شد و دیگر کسی آنها را ندید
    mina14 این نوشته را پسندیده.
    [HIGHLIGHT=#f2f2f2]باران رحمت خدا همیشه می بارد، تقصیر ماست که کاسه هایمان را بر عکس گرفته ایم![/HIGHLIGHT]

میزان امتیاز
    1
    پسند شده
    100
    پسند کرده
    0

استان قم- شهر قنوات
    قنوات يکي از شهرهاي استان قم در مرکز ايران است. اين شهر در بخش مرکزي از توابع شهرستان قم قرار دارد. جمعيت اين شهر بر اساس سرشماري سال 1385، برابر با 7,695 نفر بوده است كه بعد از شهر قم بيشترين جمعيت را در استان قم داراست و مساحت ان 308 هكتار و فاصله ان با شهر قم 8 و نيم كيلومتر مي باشد و شغل اصلي ساكنين ان دامداري و كشاورزي مي باشد.
    [HIGHLIGHT=#f2f2f2]باران رحمت خدا همیشه می بارد، تقصیر ماست که کاسه هایمان را بر عکس گرفته ایم![/HIGHLIGHT]

میزان امتیاز
    1
    پسند شده
    100
    پسند کرده
    0

استان قم- شهر کهک
    کَهَک يکي از شهرهاي استان قم در ايران است. اين شهر در بخش کهک از توابع شهرستان قم قرار دارد. جمعيت اين شهر بر اساس سرشماري سال 1385، برابر با 9,590 نفر بوده است.اين شهر، اقامت*گاه ملاصدراي شيرازي فيلسوف و حکيم بزرگ اسلامي بوده است و وي به دليل آزار متعصبان درس خود در شيراز را رها کرد و 15 سال در کهک به گوشه*نشيني، عبادت، و تفکر پرداخت.

از جمله روستاهاي پيرامون آن فردو، وشنوه، دستگرد، تيره، ميم، شاه اسماعيل، بيدهند، ورجان، خورآباد، قبادبزن، خاوه، صرم و ... هستند

میزان امتیاز
    1
    پسند شده
    100
    پسند کرده
    0

شهر دستجرد
    دَستجـِرد يکي از شهرهاي استان قم در مرکز ايران است. اين شهر در بخش خلجستان از توابع شهرستان قم قرار دارد. جمعيت اين شهر بر اساس سرشماري سال 1385، برابر با 667 نفر بوده است.

دستجرد عربي شده دستگرد است که از دو بخش دست و گِرد تشکيل شده است. از اين رو نام اين شهر از نظر ريشه*شناسي با نام شهرهايي چون دارابگرد، بروجرد و سوسنگرد قابل قياس است. معني واژگاني واژه دستگرد، "دست*ساخته" است و اين واژه در معني زمين*هاي خالصه به کار مي*رفت.
    غزاله77 این نوشته را پسندیده.

میزان امتیاز
    1
    پسند شده
    100
    پسند کرده
    0

آداب و رسوم ازدواج وخواستگاری در قم

معيارهای انتخاب همسر: ازدواج یکی از مهم ترین مراحل زندگی هر فرد می باشد که با انتخاب شریک زندگی، بهترین دوران زندگی را شروع می کند. به همین علت پدر ومادرها، در انتخاب همسر برای دختر یا پسر خود سخت وسواس داشتند وتاحد ممکن تلاش می کردند بهترین وشایسته ترین همسر را برای فرزندانشان انتخاب کنند. مهم ترین معیارهای انتخاب همسر در قم عبارت بود از: حجاب، عفاف، نجابت، اصل ونسب خانوادگی، زرنگی، چابکی دختر در انجام امور مربوط به کدبانوگری و زیبایی وجوانی، سید یا عامی بودن ، اهل شوخ و شنگ و پررو نبودن.
    مردم درگذشته، بیشتر سلیقه دختران را مورد توجه قرار می دادند. معمولاً رسم بودکه یکی از نزدیکان داماد به آشپزخانه می رفت ونحوه آشپزی دختر را می دید می گفت: برم توآشپزخانه، ببینم چوبی که دختر زیر اجاق می گذارد چگونه است. اگر دوطرفش سوخته بود، می گفت: زینت نداره(سلیقه نداره)
    برخی از خواستگار ها آنقدر سخت گیر بودند که، برای آزمودن ومشاهده سلیقه ی دختر می گفتند: ما قلیونی هستیم، می شه یک قلیون چاق کنی، یا می گفتند: تو این محل سبزی خوبی است کمی سبزی بخرید، تا پاک کنیم، و دختر را در موقع پاک کردن سبزی زیرنظر داشتند تا زرنگی وتمیزی او را آزمایش کنند و یا موقع چای آوردن با دختر صحبت می کردند بفهمند لکنت زبان ندارد، ویا آن قدر می نشستند و صحبت می کردند تا از اسرار او آگاه شوند.
    چگونگی انتخاب :
    انتخاب عروس برعهده مادر ویا خواهران داماد بود وداماد کمترین نقش را در این زمینه داشت مگر در ازدواج های فامیلی که عروس و داماد نسبت به هم شناخت داشتند. انتخاب عروس آینده به صورت های گوناگون ودر محل های مختلف صورت می گرفت. همچنین در مجالس عروسی، جشن ها، عزاداری ها و ... ویا از طریق واسطه هایی ویا در صفهای نماز جماعت و مساجد، دخترموردنظر انتخاب می شد و پس از پیداکردن خانه اش به بهانه هایی به خواستگاری او می رفتند.
    گاهی مادرها از زنان معروف محله، یا دلاک ها و بزازان دوره گرد در پیدا کردن دختر برای فرزندانشان
    یاری می جستند، ویا برخی اوقات در کوچه ها راه می افتادند، واز دیگران می پرسیدند که دختر خوب سراغ ندارند، آدرس دختری را به او می دادند واو به بهانه ای به خانه دختر می رفت.
    ازدواج فامیلی بدون تحقیق و بررسی بود و معتقد بودند عقد دختر عمو وپسرعمو ویا دختر عمه وپسردایی را درآسمان ها بسته اند. ویا حتی وقتی ناف دختر بچه ای را می بریدند، می گفتند این مال فلانی است.
    راه های انتخاب همسر:

غالباً پدر ومادرها تصمیم می گرفتند که برای پسرشان همسری انتخاب کنند، وازدواج ها نیز بیشتر درون فامیلی بود. درمورد انتخاب همسر راه های متفاوتی وجود داشت:
    الف) ازدواج هایی که به هنگام تولد نوزاد ناف بری می کردند. به این صورت که به هنگام تولد دختر، ناف او را به نام پسربچه فامیل ویا یکی از بستگان می بریدند. همچنین رسم دادوستد ویا گاوبه گاو که همان دختر به دختر است که در وشنوه و ونارچ مرسوم است.

ب)ازدواج فامیلی و طایفه ای که اغلب ازدواج پسرعمو ودخترعمو، دختر خاله وپسرخاله بود.
    ج)رویت دختر در کوچه وبازار، حمام ویا مجلس جشن وعزاداری وتوجه به رفتارهای دختر.
    واسطه گری ومعرفی توسط واسطه. افرادی از قبیل دلاک حمام وآشپزخانه ونظایر آن که در خانه ها حضور داشتند و دختران محله را زیرنظر داشتند. همچنین خانواده به افرادی که مورد اعتماد بودند. و روابط اجتماعی بالایی دشتند مراجعه می کردند که دخترخوب ونجیب به آنان معرفی کنند واگر معرفی این افراد به ازدواج می انجامید، از طرف خانواده به آن شخص شیرینی کدخدامنشی داده می شد.
    به طورکلی دختر در انتخاب همسر نقش تعیین کنند ای نداشت، حتی پسرها هم کمتر قدرت انتخاب داشتند. آنچه خانواده ها صلاح فرزند خود می دیدند انجام می شد و بیشتر اوقات تا بعد از جاری شدن صیغه عقد، دختر و پسر همدیگررا نمی دیدند.
    بخت گشايی
    سن ازدواج دختران در قم معمولاً 10 تا15 سالگی بوده، اگر سن دختر از 15 سال تجاوز می کرد، خانواده دست پاچه به دنبال گشودن بخت بودند تا شوهر سر به زیر و سربه راهی را برای او بجویند وبراین باور بودند که بخت دخترشان بسته شده است، پس باید بختش را گشود. مهم ترین کارهایی که برای گشودن بخت دختر می کردند عبارت بود از:

1-چله بری: چله بری به صورت های گوناگون بود؛ یکی پس از ازدواج برای بچه دارشدن ودیگری چله بری پس از زایمان بود. ولی برای بخت گشایی نیز چله بری می کردند.اگر آب چله نوزاد را روی سر دختر دم بخت می ریختند ویا آب چله عقد را روی سر او می ریختند باعث چله بری و بازشدن بخت دختر می شد.

2-تکان دادن سفره عقد بر سر دختر بخت بسته: پس از بلندشدن عروس از کنار سفره عقد دختر بخت بسته را به جای او می نشاندند وسفره عقد را بر او تکان می دادند و یا وقتی که یک جا عقدی برقرار بود دستمالی که روی آن قند می سائیدند، سر و روی دخترهایی که دیر ازدواج می کردند، می تکاندند ویا وقتی سفره حضرت ابوالفضل (ع) ویا حضرت رقیه(س) را می انداختند، پس از خواندن روضه وخوردن غذا وجمع کردن سفره، سفره را روی دخترها می تکاندند و اکثراً مرادشان برآورده می شد.
    3-آش بی بی سه شنبه: بدین صورت که موادآش را از 7 نفر که نامشان فاطمه بود تهیه وسپس آش را بین همسایه ها تقسیم می کردند، اعتقاد داشتند که این آش را باید پشت درهای بسته خورد و زیر آسمان نگرفت تا بخت دختر بازشود.
    4-سبزه گره زدن: در روز سیزده نوروز، هنگامی که مردم به دشت وصحرا میرفتند، دختران برای این که بختشان باز شود سبزه گره می زدند و می گفتند خرمی تواز من غم وگرفتاری من از تو.
    دخترها توسط خانواده پسر(مادر یا خواهر) موردپسند قرار می گرفتند وپسر در محل کاریا محل عبور ومرور به دختر نشان داده می شد. مثلاً اگر خواستگار دکان داشت از دم دکان او در می شدند، و حتی مادرزن آینده به بهانه خرید با او چک وچانه میزد ودختر نیز او را ورانداز می کرد.خانواده پسرنیز ابتدا به بهانه های خاصی برای دیدن دختر به خانه او می رفتند.

انگشتری کردن(نشان اندوزان):
    قبل از انگشتری کردن، خانواده عروس وداماد آینده وچندتن از نزدیکان در خانه دختر می نشستند و بر سر خرج و مهریه صحبت می کردندکه به این رسم «خرج بری» می گفتند، پس از خرج بری، دختر را شال و انگشتری می کردند وبدین صورت خانواده وفامیل های داماد به منزل عروس می رفتند وانگشتری که همراه با یک لباس و شیرینی آورده بودند به انگشت دختر می کردند و حتی اگر انگشتری نبود، نخی به انگشت دختر می بستند، وشال را هم به دوش او می افکندند همه کف می زدندومبارک باد می گفتند.در روستای حاجی آباد لک ها به این مراسم«شیرینی خوران» می گویند و در روستای نیزار بعد از خواستگاری ، باصطلاح «برگ سبز» می بردند که شامل حلقه وروسری بود.
    در برخی خانواده ها به ویژه در ازدواج فامیلی از 9 سالگی به دست دختر انگشتر واو را برای فرد خاصی نامزد میکردند تا زمانی که آمادگی عقد کردن را پیدا کنند. در این فاصله دختر وپسر حق دیدن همدیگررا نداشتند.

منبع:
    نامه قم، فصلنامه فرهنگی پژوهشی شورای پژوهشی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، سال نهم، شماره 31-32
    پرناک و غزاله77 این نوشته را پسندیده.

dokhmal2 آواتار ها
    dokhmal2
    میزان امتیاز
    7
    پسند شده
    3983
    پسند کرده
    2346

سلام
    جای تفریحی قم رو هم میشه معرفی کنید ؟
    که درخت و گل و بوته باشه؟!
    به جز بوستان علوی و الغدیر
    چون ما تاخالا به هرکی گفتیم اینارو تحویل داده!
    هوا

اینستا :

خدایا شکرت به خاطر همۀ نعمت هایی که به ما دادی

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین