نظر سنجی 76 امین مسابقه عکاسی مکمل
Like Tree94Likes

موضوع: ایرانگردی - استان قزوین

نمایش نتایج: از 1 به 8 از 38
صفحه 1 از 5 1234 ... آخرینآخرین
 1. #1
  مدیر انجمن
  firoozeh آواتار ها
  فیروزه ح.
  عضویت: ۱۳۸۸/۰۵/۰۸
  نوشته ها
  705
  کالاهای من
  1
  میزان امتیاز
  1
  پسند شده
  821
  پسند کرده
  1720

  ایرانگردی - استان قزوین

  استان قزوین با مساحتی حدود ۱۵٬۸۲۰ متر مربع، از دو ناحیه کوهستانی و دشتی تشکیل شده است.

  این استان از سمت شمال شرقی با استان مازندران، از سمت شمال با استان گیلان، از سمت شرق و غرب به ترتیب با استان*های تهران و زنجان و از جنوب با استان*های مرکزی و همدان همسایه می*باشد.

  استان قزوین در سال ۱۳۷۵ از استان تهران جدا شد و به همراه تاکستان از استان زنجان تشکیل استان تازه*ای با مرکزیت قزوین را داد.

  منطقه کوهستانی این استان در شمال قرار دارد که دهستان*های الموت، رودبار و قسمتی از کوهپایه اقبال پشگلدره را در بر می گیرد. در همین ناحیه، بخشی از رشته کوه البرز از بخش شمال غربی و از استان گیلان به طرف جنوب غربی در داخل استان قزوین کشیده شده است.

  سیالان و الموت دو قله از قله های معروف کوهستان های بخش غربی البرز می*باشند. دره*های البرز در دامنه های خشک جنوبی، به ویژه در ناحیه قزوین باریک و کم عرض هستند. و با دیواره*های پرشیب کشیده شده*اند.

  آبادترین و پر جمعیت ترین دره های آن، دره شاهرود و دره های دو شاخه معروف آن، رود طالقان و رود الموت است. که آبهای دامنه های البرز جنوبی را به سفید رود می رسانند. دره و رودخانه شاهرود کوه*های میان دره چالوس و سفید رود را از شرق به غرب شکافته و آن را به دو قسمت شمالی و جنوبی تقسیم کرده اند. کوه*های طالقان، سیالان و الموت دو قله از قله های معروف کوهستان*های بخش غربی البرز می*باشند. دره*های البرز در دامنه های خشک جنوبی، به ویژه درناحیة قزوین، باریک و کم عرض هستند و با دیواره های پر شیب کشیده شده اند.

  آبادترین و پر جمعیت*ترین دره های آن دره شاهرود و دره های دو شاخه معروف آن، رود طالقان و رود الموت هستند که آب دامنه های البرز جنوبی را به سفید رود می*رسانند. دره و رودخانه شاهرود کوه های میان دره چالوس و سفید رود را از شرق به غرب شکافته و آن را به قسمت*های شمالی و جنوبی تقسیم کرده اند. این استان دارای سه شهرستان به نام*های قزوین، تاکستان و بوئین زهرا و 10 بخش و 12 شهر و 37 دهستان و 936 آبادی دارای سکنه می باشد.


  منبع: همشهری آنلاین
  mitra40 این نوشته را پسندیده.
  نمی نویسم ترانه بی تو

  چگونه پر کشد خیالِ واژه بی تو؟

 2. #2
  مدیر انجمن
  firoozeh آواتار ها
  فیروزه ح.
  عضویت: ۱۳۸۸/۰۵/۰۸
  نوشته ها
  705
  کالاهای من
  1
  میزان امتیاز
  1
  پسند شده
  821
  پسند کرده
  1720

  Re: ایرانگردی - استان قزوین

  مراکز دیدنی و تاریخی - شهر قزوین  پل شاه عباسی، پل لوشان، سد سیدعلی*خان، سد سپهسالار، کاروانسرای خورمه، کاروانسرای پنبه، کاروانسرای غازان، کاروانسرا سلطان*آباد، سرای رضوی، سرای وزیر، سرای سعدیه، سرای ضرابخانه، سرای گلشنف سرای حاجی رضا، سرای شاهرودی، گرمابه صفا، تپه الوند، قلعه الموت، قلعه نویزر شاه، قلعه لمبستر، قلعه سمیران، قلعه سنگرود، قلعه شیرکوه، قلعه ساسان، قلعه رشوند، قلعه نیاق، سردر عالی*قاپو، عمارت چهل ستون، برج باراجین، برج سنگی، یله گنبد، کافر گنبد، آب انبار حاج کاظم، آب انبار حکیم، آب انبار سردار بزرگ، آب انبار سردار کوچک، آب انبار پنجه علی، آب انبار مسجد جامع، آب انبار خطیب، آب انبار حاج ملا، آب انبار حاج کریم، آب انبار رزگره، آب انبار شیشه گر، آب انبار خان، آب انبار لالو، آرامگاه مستوفی، آرامگاه قزوینی، آرامگاه مجاهدین، آرامگاه شیخ غزالی، آرامگاه معصوم، آرامگاه پیر سفید، گازرخان، هرزویل، رودخانه حاجی عرب، رودخانه الموت، رودخانه شاهرود، خر رود، چشمه یله گنبد، چشمه های ترش و لرزان، قله اوان، گورستان حسن آباد، گورستان شاه کوه، حسینیه امینی*ها، امام زاده اباذر، امامزاده اسماعیل، امامزاده بی*بی*زبیده، امامزاده بی*بی*سکینه، امامزاده زرآبادف امامزاده شاه حسین، امامزاده ویس، امامزاده سلطان محمد، امامزاده نجم الدین، امامزاده آمنه خاتون، امامزاده علی، امامزاده علی اکبر، پیغمبریه، مسجد جامع کبیر، مسجد حیدریه، مسجد النبی، مسجد سنجیده، مسجد سردار، مسجد مسعودیه، مسجد صالحیه، مسجد پنجه علی

  منبع: همشهری آنلاین
  mitra40 این نوشته را پسندیده.
  نمی نویسم ترانه بی تو

  چگونه پر کشد خیالِ واژه بی تو؟

 3. #3
  مدیر انجمن
  firoozeh آواتار ها
  فیروزه ح.
  عضویت: ۱۳۸۸/۰۵/۰۸
  نوشته ها
  705
  کالاهای من
  1
  میزان امتیاز
  1
  پسند شده
  821
  پسند کرده
  1720

  Re: ایرانگردی - استان قزوین

  مراکز دیدنی و تاریخی - شهر تاکستان

  • حمام شاه عباسی [/*:m:3fia1i09]
  • تپه خندو [/*:m:3fia1i09]
  • تپه داکان [/*:m:3fia1i09]
  • قلعه دختر [/*:m:3fia1i09]
  • برجهای خرقان [/*:m:3fia1i09]
  • بقعه پیر [/*:m:3fia1i09]
  • ابهر رود [/*:m:3fia1i09]
  • چشمه آبگرم خرقان [/*:m:3fia1i09]
  • چشمه آبگرم تاکستان [/*:m:3fia1i09]
  • امامزاده صالح [/*:m:3fia1i09]
  • امامزاده فضل الله [/*:m:3fia1i09]
  • امامزاده عبدالله [/*:m:3fia1i09]
  • امامزاده کمال [/*:m:3fia1i09]
  • امامزاده طاهر [/*:m:3fia1i09]
  • امامزاده ولی [/*:m:3fia1i09]
  • امامزاده زلان[/*:m:3fia1i09]

  منبع: همشهری آنلاین
  mitra40 این نوشته را پسندیده.
  نمی نویسم ترانه بی تو

  چگونه پر کشد خیالِ واژه بی تو؟

 4. #4
  مدیر انجمن
  firoozeh آواتار ها
  فیروزه ح.
  عضویت: ۱۳۸۸/۰۵/۰۸
  نوشته ها
  705
  کالاهای من
  1
  میزان امتیاز
  1
  پسند شده
  821
  پسند کرده
  1720

  Re: ایرانگردی - استان قزوین

  جشن انگور

  برگزاري جشن در هنگام برداشت محصولات در همه جاي جهان رواج دارد و مردم ايران نيز علاوه برجشن هاي ملي و تقويمي، مراسم شادماني و پايكوبي در زمان برداشت فراورده هاي كشاورزي و باغي را برپا مي كرده اند. يكي از اين آيين هاي مردمي“ جشن انگور ” است كه از روزگاران گذشته در سرزمين قزوين برگزار مي شود.

  منطقه قزوين از ديرباز به پرورش انگورهاي فراوان و مرغوب شهرت داشته است. مقدسي- جغرافي دان بزرگ اسلامي و مولف احسن التقاسيم في معرفه الاقاليم- قزوين را در قرن چهارم هجري اين چنين توصيف كرده است: “ قزوين بزرگ و پر تاكستان است” .
  ابو الفداء - مولف تقويم البلدان- نيز با تعبيري نزديك به مقدسي گفته است: “ قزوين را تاكستان هاي بسيار است.”
  در كتاب ارزشمند مسالك و ممالك به صادرات انگور و كشمش از قزوين اشاره رفته و آمده است:“ قزوين دو شارستان است و ديوار دارد و مسجد آدينه در شارستان بزرگ است. در شهر دو كاريز كوچك هست خوردن را و كشت بر آب باران بود و با اين بي آبي شهري پر نعمت است… ميوه بسيار دارند: انگور و بادام و مويز چندان بود كه به شهرها ببرند.”
  جهانگردان اروپايي نيز در گزارش ها و سفرنامه هاي خويش، قزوين و انگورش را به نيكي ستوده اند. چنانكه شاردن تاكيد كرده است: “ در قزوين بهترين انگور ايران به دست مي آيد.”
  فلاندن هم گفته است : “ خاك قزوين حاصلخيز و مزروعي و انگوري فراوان و اعلا دارد كه آن را شاهانه مي نامند.”
  اين سخن لردكرزن شاهدي ديگر بر مدعاي ماست:“ قزوين از نظر انگورهاي خوب و بعضي كارخانجاتش قابل ملاحظه است.”

  از انواع بي شمار انگور، بيش از چهل نوع انگور در استان قزوين كاشته مي شود كه مهمترين آنها عبارتند از: شاهاني ، بيدانه سفيد، بيدانه قرمز، فخري، عسگري، صاحبي، چفته، ريش بابا، رازقي، اولوغي، خليلي،ميش پستان، حسيني، ملكي، ياقوتي، رجبي سياه، رجبي سفيد، اتابكي، طايفي، يارجين، مثقالي، سنجري و … سطح زير كشت انگور در استان قزوين به سي و پنج هزار هكتار بالغ مي شود و پس از استانهاي فارس و خراسان سومين استان كشور به شمار مي رود و از نظر توليد انگور نيز رتبه نخست را داراست.

  شهرهاي تاكستان و قزوين همه ساله در شهريور ماه شاهد برگزاري جشن انگور بوده و طــي آن عــلاوه بر اجــراي موسيقي فولكلوريك و بومـــي سروده ها ، تقدير از توليد كنندگان انگور در محلات مختلف ، از پديد آورندگان مرغوب ترين انگور ، بيشترين انگور ، نوآوري در كاشت ، داشت و برداشت انگور تجليل مي شود .


  منبع: سایت سازمان ایرانگردی قزوین
  نمی نویسم ترانه بی تو

  چگونه پر کشد خیالِ واژه بی تو؟

 5. #5
  مدیر انجمن
  firoozeh آواتار ها
  فیروزه ح.
  عضویت: ۱۳۸۸/۰۵/۰۸
  نوشته ها
  705
  کالاهای من
  1
  میزان امتیاز
  1
  پسند شده
  821
  پسند کرده
  1720

  Re: ایرانگردی - استان قزوین

  آشنایی با قلعه الموت - قزوین

  قلعه الموت در شمال شرقی روستای گازرخان و بر فراز کوهی از سنگ به ارتفاع ۲۱۰۰ متر از سطح دریا قرار دارد

  این کوه از نرمه گردن (میان نرمه*لات و گرمارود) شروع شده و به طرف مغرب ادامه پیدا کرده است. صخره*های پیرامون قلعه که رنگ سرخ و خاکستری دارند، در جهت شمال شرقی به جنوب غربی کشیده شده*اند.

  پیرامون دژ از هر چهار سو پرتگاه است و تنها راه ورود به قلعه در انتهای ضلع شمال شرقی است که کوه هودکان با فاصله*ای نسبتاً زیاد بر آن مشرف است. این قلعه یکی از جاذبه*های گردشگری استان قزوین محسوب می*شود.

  قلعه الموت یکی از منحصر به فردترین دژهای تاریخی ایران است که در منطقه رودبار الموت از توابع قزوین واقع شده است.

  نام الموت در تاریخ ایران با نام اسماعیلیه گره خورده و حسن صباح به عنوان رهبر فرقه اسماعیلیه از این قلعه به عنوان پایگاه حکومت خود و ترویج عقاید اسماعیلیه بهره می*برده است.

  در مکتوبات تاریخی از قلعه حسن صباح در دوره صفوی به عنوان زندان یاد شده است. اما کاوش*های باستان*شناسی در این قلعه نشان می*دهد که دژ الموت نه تنها زندان نبوده بلکه افرادی که در آن می*زیسته*اند از مرتبه اجتماعی خاصی برخوردار بوده*اند.

  قلعه الموت را که مردم محل؛ قلعه حسن می*نامند از دو قسمت تشکیل شده است. قسمت باختری که دارای ارتفاع بیش*تری است به نام جورقلا یعنی قلعه بالا و پیلاقلا یعنی قلعه بزرگ خوانده می*شود.

  قسمت خاوری آن را جیرقلا یعنی قلعه پایین و پیارقلا یعنی قلعه کوچک نامند. دیوار خاوری قلعه بالا با قلعه بزرگ کم*تراز قسمت*های دیگر صدمه دیده است. طول قلعه حدود 120 متر و پهنای آن بین 10 تا 35 متر متغیر است.

  یکی از شگفتی*های قلعه حسن یا الموت، سیستم پیچیده آب رسانی با تنبوشه*هایی به قطر 10سانتی متر است که از چشمه کلدر آب را به دژ رسانده و درحوض*های سنگی ذخیره می*کرده*اند.

  در جنوب باختری این قسمت از قلعه، در میان شیب بسیار تندی که به پرتگاه*های عمیق می*رسد؛ حوضی در دل سنگ به ابعاد تقریبی5×8 متر کنده*اند که هیچ گاه ازآب خالی نشده است.

  این قلعه؛ بسیار مورد توجه گروه*های گردشگری است و هرساله مورد بازدید گردشگران ایرانی و خارجی زیادی قرار می*گیرد.  منبع: همشهری آنلاین
  نمی نویسم ترانه بی تو

  چگونه پر کشد خیالِ واژه بی تو؟

 6. #6
  عضو خانواده بزرگ مامی سایت

  عضویت: ۱۳۹۱/۰۳/۰۷
  محل سکونت
  تهران
  نوشته ها
  18
  میزان امتیاز
  1
  پسند شده
  1
  پسند کرده
  0

  Re: ایرانگردی - استان قزوین

  در راه برگشت از استان گیلان به تهران ، برای ناهار رفتیم قزوین.
  به سفارش یکی از دوستان رفتیم رستوران نمونه که رستوران خوبی بود و کباب برگ و کوبیده اش خیلی خیلی خوشمزه بود .
  اما اشتباه کردم و برای تست کباب جدیدی هم سفارش دادیم به نام کباب تیکه ماستی .
  یک پرس کباب تیکه ماستی را که به توصیه کارکنان رستوران به قیمت 19 هزار و 800 تومان سفارش دادم و بسیار بسیار بسیار بد مزه و مزخرف بود.
  واقعا حیف پول و حیف گوشت !
  خلاصه اگر ناهار و شام گذرتون به قزوین افتاد ، رستوران نمونه بروید چون بهترین رستوران قزوینه
  اما هرگز کباب تیکه ماستی را که از ابتکارات خود رستورانه و کلی هم تبلیغ می کنند سفارش ندهید که حسابی دلتون میسوزه بابت پولی که داده اید و کبابی که از بس مزخرفه نمیتونید بخورید.
  چایت را بنوش . نگران فردا نباش.
  از گندم زار من و تو
  مشتی کاه می ماند برای بادها !

 7. #7
  عضو خانواده بزرگ مامی سایت

  عضویت: ۱۳۹۲/۰۱/۳۱
  نوشته ها
  167
  میزان امتیاز
  1
  پسند شده
  100
  پسند کرده
  0

  Re: ایرانگردی - استان قزوین

  معرفی ییلاق های استان قزوین


  منطقه ییلاقی پیچ بن

  این منطقه نسبتاً مرتفع با ارتفاع حدود دو هزار و پانصد متر ، در شمال شرقی الموت و در جاده معروف " سه هزار" قرار دارد و یكی از زیباترین مسیرهای راهپیمایی قزوین به شمال ایران است . چمنزارهای زیبای این منطقه ییلاقی خوش آب و هوا ، به گردنه مشهور " سلج انبار" با ارتفاع تقریبی سه هزار متر می رسد كه بخشی از رشته كوه البرز غربی است و مرز طبیعی استان های قزوین و مازندران محسوب می شود.دامنه های جنوبی سیالان

  دامنه های جنوبی سیالان در شمال شرقی الموت واقع ، و از ییلاق های زیبا و سرسبز استان قزوین است . از " هنیز " -مرتفع ترین و شمالی ترین آبادی این منطقه - هر چه به سمت شمال پیش برویم، هوا خنك تر شده و پوشش گیاهی منطقه تغییر می كند . علاوه بر گیاهان علفی ، این منطقه دارای پوشش درختان سرو كوهی نیز هست كه نشانه نزدیكی این منطقه به استان مازنداران و پوشش گیاهی جنگلی آن است.این ییلاق در شمال به گردنه سیالان با ارتفاع تقریبی چهار هزار متر منتهی می شود كه مرز طبیعی استان های قزوین و مازندران به حساب می آید .
  تارم

  تارم بین قزوین و دیلمان قرار دارد و به دو بخش علیا و سفلی تقسیم می شود. تارم سفلی از شمال ، شمال شرق و شمال غرب به دیلمان ، ازغرب به زنجان ، از جنوب شرق و شرق به قزوین و از جنوب و جنوب غرب به تاكستان محدود می شود. این بخش به دلیل هم مرز بودن با استان سرسبز گیلان دارای آب و هوای بسیار فرح بخش است . مهم ترین ییلاقات این منطقه عبارت اند از:ییلاق فردوس و ییلاق شامه دشت سیردان .برخی از مناطق دیدنی تارم سفلی عبارت اند از:

  - قلعه سمیران ، فردوس ، و كلیسای آلتین كش- دره های عمیق و زیبای كلج سنگان سنگاور، قوچی و ... و نیز ارتفاعات شاما دشت دارای چشمه های متعدد و آب بسیار گوارا.
  - رودخانه های قزل اوزن و شاهرود در مرز شمال منطقه . همچنین سد سفید رود كه برای برگزاری ورزش های قایقرانی ، تند آبی و ماهیگیری بسیار مناسب است .
  - امامزاده یحیی واقع در كمررود.
  - آب انبارها از دیگر بناهای جالب در این منطقه است كه در گذشته توسط ساكنان منطقه جهت تأمین آب شرب انسان و دام به خصوص برای فصول خشكسالی ساخته شده اند .
  - صخره های عظیم در بند كلج از جمله مكان های حیرت انگیز و جالب این منطقه است كه با بررسی و شناسایی جامع تر می تواند یكی از مكان های مناسب ورزش صخره نوردی استان باشد.

  روستای آتان

  این روستا با حدود دویست خانوار جمعیت ، در دامنه كوه " هودگان " قرار دارد . بنای خانه های این روستا به گونه ای است كه پشت بام هر خانه ، ایوان خانه بالایی است و از این نظر شباهت زیادی به شهر ماسوله استان گیلان دارد . شغل اصلی روستاییان آن، زراعت و گله داری و زبان و گویش رایج آنها فارسی و تاتی است .دره اندج رود

  یكی از زیبا ترین و سرسبزترین دره های استان قزوین دره اندج رود است . این دره در منطقه " الموت " قرار دارد و از ارتفاعات كوه " خرم ور" شروع و به روستا ی " شهرك " ختم می شود .این منطقه به لحاظ قابلیت های زیست محیطی ، وجود غارهای طبیعی و نوع بافت كوه های آن ، همیشه برای سكونت انسان مناسب بوده است . نام این دره و رود آن برگرفته ازعنوان روستایی بزرگ به همین نام در انتهای این دره است وجود رودخانه و چشمه های فراوان در این منطقه سبب آبادی روستا ، ایجاد مزارع برنج و باغات میوه شده است . در مسیر رودخانه ، روستاهای صایین كلایه ، ملا كلایه ، كندانسر و اندج قرار دارند. در حاشیه رودخانه ، ما بین روستاهای ملا كلایه و كندانسر ، بقایایی از روستاهای پیش از اسلام وجود دارد كه با استفاده از سنگ های كوچك و بزرگ رودخانه ای ساخته شده بودند. در طول دره اندج و مسیر رودخانه ، چند غار طبیعی دیده می شود كه از نظرموقعیت جغرافیایی و شرایط زیست محیطی به نظر می رسد در گذشته محل سكونت انسان بوده است. وجود حیوانات وحشی قابل شكار از جمله كل ، بز و خوك های وحشی احتمال زیست انسان را در این منطقه بیشتر می كند.
  دره نینه رود

  این دره در نزدیكی روستاهای " هیر " و " ویار" واقع ، و با رود پر آبی كه در آن جاری است ، یكی از مناطق ییلاقی و زیبای " رودبار شهرستان " محسوب می شود.دره نینه رود پر از فندق زارهای سرسبز است و قسمت های شمالی و مرتفع آن دارای مراتع خوش آب وهوا است . این دره در میان كوه های " خرمدشت " و" گونه گول " قرار دارد و در تابستان پر از ریواس های درشت و آبدار است. یكی از قدیمی ترین مسیرهای آمد و شد بین گیلان و قزوین از این دره می گذرد كه بخش هایی از راه ِ سنگفرش آن هنوز سالم مانده است .
  mitra40 این نوشته را پسندیده.
  [HIGHLIGHT=#f2f2f2]باران رحمت خدا همیشه می بارد، تقصیر ماست که کاسه هایمان را بر عکس گرفته ایم![/HIGHLIGHT]

 8. #8
  عضو خانواده بزرگ مامی سایت

  عضویت: ۱۳۹۲/۰۱/۳۱
  نوشته ها
  167
  میزان امتیاز
  1
  پسند شده
  100
  پسند کرده
  0

  Re: ایرانگردی - استان قزوین

  انواع بازی و پوشاک در استان قزوین


  چوب جنگ


  در بیشتر روستاهای استان قزوین، یکی از سرگرمی های جوانان در روز عروسی «چوب جنگ» است. جوانان چوب به دست می رقصند و به طور نمایشی به مبارزه با یکدیگر می پردازند.
  کُشتی پهلو به پهلو


  این نوع کُشتی که از قدیمی ترین انواع کُشتی است، در مراسم عروسی انجام می شود: دو نفر پهلوی هم به پشت می خوابند و پاهای خود را (دو پای مخالفی که در کنار یکدیگر است) به هم گره زده و شروع به زور آزمایی می کنند. شخصی که قوی تر است، پای رقیب خود را زودتر از زمین بلند کرده و حریف خود را از جا حرکت می دهد. متأسفانه این کشتی امروزه به فراموشی سپرده شده است.
  پوشاک


  با توجه به تنوع فرهنگی این استان، هر گروه از مردم بسته به وضعیت فرهنگی خود از پوشش خاصی استفاده می کردند. البته شرایط اقلیمی و آب و هوایی در نوع این پوشش نقش بسزایی داشته است.
  پوشاک مردان: استفاده از کلاه در گذشته بین مردان بسیار متداول بود و هر شخص به فراخور شغل و نیز وضعیت اقتصادی خود از یک نوع کلاه استفاده می کرد.
  پیراهن ها: معمولاً به رنگ سفید و ساده و تکمه یقه آن بر شانه چپ بسته می شد و در میان سینه چپ، از شانه تا زیر سینه، چاکی داشت. پس از آن پیراهن هایی با یقه های بلند به نام یقه «قزاقی» متداول شد و سپس یقه «ملایی» جای آن را گرفت. یکی دیگر از تن پوش های مردان قزوینی «ارخالق» بود. ارخالق پیراهن جلو باز بسیار بلندی بود که تا انتهای پا می رسید و یقه آن ایستاده بود. در ناحیه کمر تنگ و دامن آن بسیار گشاد بود و در دو پهلو، دو چاک بلند تا کمر داشت.
  شلوار: افراد کم درآمد، از جنس کرباس و به رنگ آبی یا مشکی بود. این شلوارها بلند و گشاد و در لیفه آن بند بود. بند تنبان از نخ پنبه بافته می شد. اشخاص اعیان شلوارهای دکمه دار می پوشیدند.
  پاپوش: پاپوش اغلب مردان در گذشته گیوه بود. این گیوه ها «جوراب» و «آجیده» نامیده می شد و در فصل تابستان مورد استفاده قرار می گرفت. اشخاص اعیان گیوه های بسیار ظریف و مرغوب تری می پوشیدند که به گیوه «ملکی» معروف بود.
  سایر پوشش های مورد استفاده مردان این استان عبارت بود از: سرداری، عبا، چوقا، پوستین جلیقه، پوستین آستین دار، کوهَنَک کوله جُد، قدک، دون، قبای مراد بیگی و ...

  پوشاک زنان: در گذشته زنان قزوینی زیر پیراهن خود «شلیته» می پوشیدند. به طوری که شلیته به اندازه یک وجب و یا حتی کمتر از دامن آنها بیرون می آمد. جنس پارچه آن اغلب ململ، چیت و کرباس بود و در انواع ساده، گل دار و یا مشکی انتخاب می شد. جوانان اغلب روی شلیته های خود را با نخ های رنگی گلدوزی می کردند. شلیته گلدار جوانان دارای سجاف پهن بود. برخی دیگر از شلیته ها به جای سجاف لیفه داشت. شلیته لیفه دار از پارچه ضخیم و سنگین مانند مخمل، ترمه، تافته ابریشمی و ... دوخته شد.
  معمولاً قسمت پایین شلیته را با دست دوخته و آن را به حالت تزیینی در می آوردند که به آن «دالبر» و «دندان موشی» می گفتند.
  «یل» یا «نیم تنه» قزوینی که حدوداً صد سال پیش در بین اعیان متداول بود، از پارچه ترمه با آستری از پارچه تافته کرم رنگ تهیه می شد. در قسمت جلوی آن، هجده دکمه فلزی پی در پی می دوختند.
  زنان در زیر شلیته های خود شلوارهای مشکی می پوشیدند، دمپای این شلوارها تنگ و بالای آن گشاد بود و آنها با بند تنبان می بستند.
  پاپوش زنان نیز به فراخور وضع مالی خانواده، دارای انواع مختلف بود. در تابستان گیوه های ظریف می پوشیدند. زنان اعیان نیز از کفش های چرمی مدل روز استفاده می کردند.
  سایر پوشش های مورد استفاده زنان این منطقه عبارت بود از: کویینگ، جومه، کراس، شگ، کول چوقا، قرقره تمبون، اوزون تنبون و ...
  mitra40 این نوشته را پسندیده.
  [HIGHLIGHT=#f2f2f2]باران رحمت خدا همیشه می بارد، تقصیر ماست که کاسه هایمان را بر عکس گرفته ایم![/HIGHLIGHT]

صفحه 1 از 5 1234 ... آخرینآخرین
 • مجوز های ارسال و ویرایش

  • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
  • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
  • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
  • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
  •  

  محاسبه ي شاخص توده ي بدني

  وزن به کيلـو گـرم
  قد به سانتي متر

  شاخص توده ي بدني
  بازه ي وزني مناسب شما