نظر سنجی 76 امین مسابقه عکاسی مکمل
Like Tree11Likes

موضوع: آیین های زیبای ایران باستان

نمایش نتایج: از 1 به 8 از 30
صفحه 1 از 4 1234 آخرینآخرین
 1. #1
  عضو خانواده بزرگ مامی سایت

  عضویت: ۱۳۸۹/۱۱/۱۶
  نوشته ها
  51
  میزان امتیاز
  1
  پسند شده
  35
  پسند کرده
  0

  آیین های زیبای ایران باستان

  مهرگان ونوروز از روزگاران کهن دو جشن سال نو بوده اند.به همین جهت است که بسیاری از مراسم این دو عید ملی همانندی ویکسانی دارند. مثلا :بار عام پادشاهان ،مراسم ویژه ،دادخواهی مردمان،اهدای هدایای مردم ،رسیدن پیک خجسته به حضور شاه و خواندن ترانه های ویژه ،گستردن خوان یا سفره ویژه مهرگان چون هفت سین نوروزی ،ونسبت دادن وقوع بسیاری از حوادث ورویداد های بزرگ در این روز و جشن

  درباره معنی مهرگان و وجه تسمیه آن سخن وبحث بسیار است. مشهورترین انگیزه ها ،نسبت این جشن است به" مهر" یا"میترا" ،ایزد بزرگ ومشهور آریایی،نام شانزدهم هر ماه ،نامزد است به مهر و به همین جهت درروز مهر از ماه مهر(16 مهر)،جشن مهرگان برگزار میشد. اما امروزه جشن مهرگان به موجب تقویم معمول روز دهم مهر ماه با تشریفات ومراسم ویژه برگزار میشود

  لازم به ذکر است که آئین مهر یا میترائیسم ازکهن ترین وریشه دار ترین آئین های جهان میباشد به طوری که امروزه رد پای آن را میتوان در بسیاری از آئین ها و مراسمهای ادیان ابراهیمی نیز پیدا کرد اما دو دلیل اصلی اهمیت این عید در ایران یکی این است که :در دوران هخامنشی این عید آغاز سال نو ایرانی بوده که با توجه به کشاورز بودن اکثر مردم در آن زمان بسیار مناسب به نظر میاید چرا که کار سالانه به پایان رسیده مردم حاصل زحمت خود را برداشت کرده و آماده بودند که با بر پائی این جشن یک سال جدید را آغاز کنند .
  دوم این که در اساطیر آمده فریدون پس از شکست دادن ضحاک و در بند نمودن وی در این روز تاج گذاری کرده .
  از جالب ترین مراسم این جشن ،خوان وسفره مهرگانی که در پست های بعدی به تفصیل به آن خواهیم پرداخت

  ویرایش توسط admin : ۱۳۹۴/۰۸/۱۶ در ساعت ۰۸:۲۳ بعد از ظهر
  این نیز بگذرد

 2. #2
  عضو خانواده بزرگ مامی سایت

  عضویت: ۱۳۸۹/۱۱/۱۶
  نوشته ها
  51
  میزان امتیاز
  1
  پسند شده
  35
  پسند کرده
  0

  Re: جشن مهرگان

  یکی از بارزترین مراسم نوروز ومهرگان ،بار عام بود .در زمان هخامنشیان وساسانیان به این امرورسم اهمیت ویژه ای داده میشد.هر روز جشن دارای نوائی ویژه ودستگاهی در موسیقی بود که نواخته میگشت مثل :آفرین،خسروانی ،مهرگان بزرگ ، سازمهرگان ،مهرگان خردک و......
  شاه تاجی با نقش آفتاب بر سر میگذاشت انگیزه بر سر نهادن چنین تاجی ،شاید آن بوده که روز مهر ،روز خورشید تابان بوده.
  و در تالار بزرگ مینشست نخستین کسی که بر وی وارد میشد ،مبارک ترین وخوش قدم ترین و نیک نام ترین افراد بود . این مرد موافق با رسمی معمول ،از شب هنگام بر در بارگاه توقف میکرد .چون روشنی روز فرا میرسید ،بدون تحصیل اجازه ای ،به بارگاه وارد شده وبه حضوراومیرسید .میان او وشاه گفتگوئی در میگرفت.
  - :توکیستی؟از کجا آمده ای ؟چه همراه داری؟
  پیک خجسته میگفت :من پیروزی ام،از سوی دو فرخنده نیک بخت می آیم، وآهنگ بار یافتن به حضور شاه را دارم،نامم خجسته است وپیک نصرت و پیروزی می باشم.
  آنگاه نزدیک میرفت .مردی داخل میشد و خوانچه ای میگسترد که در آن نان های گرد کوچکی قرار داشت که از آرد هفت نوع دانه چون :گندم، جو، ارزن، عدس، برنج، نخود،لوبیا و...وگاه دوازده نوع حبوب پخته میشد(توجه کنید در جشن نوروز که آغاز سال کشاورزی است هفت یا دوازده نوع غله سبز میشده و برسر سفره به عنوان"سبزه"قرار میگرفته در مهرگان که همزمان با پایان سال زراعی است از محصول هفت یا دوازده غله" نان" پخته میشده وبر سر سفره قرار میگرفته)
  هم چنین در خوانچه ای که از لحاظ شکل و اقلام چون سفره نوروزی بود ،انواع میوه های تر وخشک وشاخه های سبز و گل و شکر(منظور شیرینی)وسکه نو وشاخه های گیاهی از بید وزیتون و به وانار ومورد وکاج یا نوعی سرو بود که نظر کردن به آن شگون داشت وبا نگرش به این شاخه ها تفال میزدند.
  هر شاخه یا گیاه به نشان از ایالتی از کشور محسوب میشد وبر گرداگرد خوانچه ،کلماتی حاکی از نعمت وبرکت واقزایش ،وشادی نوشته شده بود
  آن مرد در حالی که دست بر سفره داشت دعا میکردسپس سینی یی از جنس نقره می آوردند که در آن شکر،جوز هندی،خرمای تازه،نارگیل ،وجام هائی از زر وجود داشت . در شیر خرمای تازه میریختند شاه ابتدا به نزدیکترین کسی که دوست می داشت تعارف میکرد وبعد خودش می خورد ومی نوشید
  مهربانو.م این نوشته را پسندیده.
  این نیز بگذرد

 3. #3
  عضو خانواده بزرگ مامی سایت

  عضویت: ۱۳۸۹/۱۱/۱۶
  نوشته ها
  51
  میزان امتیاز
  1
  پسند شده
  35
  پسند کرده
  0

  Re: جشن مهرگان

  و اما آداب و رسوم عامه مردم در جشن مهرگان که از قدیم تا امروز باکمی تغییرات همچنان برگزار میشود:مثل عید نوروز از چند روز به جشن مانده خانه تکانی و نظافت کرده وبه گرمابه میروند ولباس نو می پوشند. در روز جشن گوسفند یا مرغی را قربانی میکنند که درسته در تنور (یا فر)پخته میشود سپس مرغ یا گوسفند رادر سفره ویژه مهرگان میگذارند که در این سفره انواع میوه های فصل وگل وریحان(منظور سبزیجات معطر است نه فقط ریحان)واجیل و آپئینه ،سرمه دان،شربت ،شیرینی وبه ویژه از میوه ها انار وسیب میگذارند .آویشن از جمله سبزیهای خوش یمن است .در کاسه ای پر آب سکه وآویشن مینهند .در آتشدان چوب های خوش بو واسفند وعود میسوزانن.
  غذاهای پخته ای که در این سفره قرار میگیرد (به غیر از گوسفند یا مرغ بریان و آن هفت یا دوازده نانی که قبلا توضیح دادیم)شامل آش ،حلوا کماج و چیمال(چنگ مال)که از مخلوط خرما .روغن ونان بدست میاید است
  گرداگرد سفره با گیاه آویشن تزئین میشود وقتی خورشید به وسط آسمان برسد هر خانواده ای دور سفره به شادمانی دعا ونیایش میپردازد به هم تبریک وشاد باش گفته کام را شیرین میکنند به چشم ها سرمه کشیده و مراسم با صرف نهار و شادی وپای کوبی ادامه پیدا میکند
  دستگیری از مستمندان در این ایام هم مثل نوروز از ادابی است که برگزار میگردد . هم چنین هر خانواده ای برای تازه عروسان وتازه داماد ها هدایائی در این روز میفرستادند. از جمله آداب زیبا در این عید انتخاب اسامی برای نوزادان متولد در اینروز هاست که نوزاد را با نامی که مهر داشته باشد نام گذاری میکنند مثل :مهر داد ،مهر نوش،مهراب،مهر آفرین،مهر بانو مهر آذر و....
  مهربانو.م این نوشته را پسندیده.
  این نیز بگذرد

 4. #4
  عضو خانواده بزرگ مامی سایت

  عضویت: ۱۳۸۹/۱۱/۱۶
  نوشته ها
  51
  میزان امتیاز
  1
  پسند شده
  35
  پسند کرده
  0

  Re: جشن مهرگان

  دوستان غرض از این همه مقدمه این که من وچند تا از دوستان تصمیم داریم امسال 10 یا 16 مهر این سفره را بندازیم تا تلاشی باشد برای رونق بیشتر این آداب زیبا مثل چهارشنبه سوری وشب چله یاحتی مناسبت های خارجی مثل ******* و هالووین که امروزه مردم کاملا براش ارزش قائل هستند براش خرید میکنیم غذای وشیرینی و...مخصوص تهیه میکنیم ومهمونی میگیریم و....حیفه این جشن مهم "مهر "رو مورد "بی مهری "قرار بدیم نظر شما چیه میائید سفره ها رو بندازیم ومثل هفت سین هامون عکساشو بیاریم بذاریم اینجا؟
  mahrooz و مهربانو.م این نوشته را پسندیده.
  این نیز بگذرد

 5. #5
  مدیر انجمن
  ada آواتار ها
  نازنین-آ
  عضویت: ۱۳۸۹/۰۷/۰۶
  محل سکونت
  مشهد
  نوشته ها
  1,203
  میزان امتیاز
  243
  پسند شده
  11734
  پسند کرده
  9366

  ویترین مدال ها

  Re: جشن مهرگان

  چند تا ایده برای جشن مهرگان از نت...
  جشن گرفتن مهرگان یک خوبی دیگه هم بجز زنده کردن جشنهای ایرانی داره و اون اینه که برای شروع پائیز هم مثل بهار به جنب و جوش میافتیم و بهانه ایی میشه برای شاد بودن و دیگه با شروع پائیز دچار افسردگی فصلی نمی شیم.

  مهربانو.م این نوشته را پسندیده.

 6. #6
  عضو خانواده بزرگ مامی سایت

  عضویت: ۱۳۸۹/۱۱/۱۶
  نوشته ها
  51
  میزان امتیاز
  1
  پسند شده
  35
  پسند کرده
  0

  Re: جشن مهرگان

  جالبه که بدونید در زمان داریوش اول آغاز درس ومدرسه بعد از جشن های پائیز "مهرگان"تعین شد .این رسم توسط یونانی ها به باقی نقاط جهان رسید وامروزه در تمام دنیا سال تحصیلی با"مهر "آغاز میشود!!!
  مهربانو.م این نوشته را پسندیده.
  این نیز بگذرد

 7. #7
  عضو خانواده بزرگ مامی سایت

  عضویت: ۱۳۸۹/۱۱/۱۶
  نوشته ها
  51
  میزان امتیاز
  1
  پسند شده
  35
  پسند کرده
  0

  Re: جشن مهرگان  مهربانو.م این نوشته را پسندیده.
  این نیز بگذرد

 8. #8
  عضو خانواده بزرگ مامی سایت
  raha65 آواتار ها
  عضویت: ۱۳۹۰/۱۰/۰۹
  محل سکونت
  شاهرود
  نوشته ها
  512
  میزان امتیاز
  53
  پسند شده
  1577
  پسند کرده
  338

  Re: آیین های زیبای ایران باستان

  چند هزار سال از عمر تاریخ و فرهنگ ایرانی می گذرد و بسیاری از آداب و آیین ها و اعیاد ایرانیان باستان هنوز تازه و زیبا هستند. با وجود این آریایی های امروزی دیگر استقبال چندانی از برگزاری جشن ها و آیین های کهن ایرانی نمی کنند و در عمل بسیاری از این آیین ها با وجود حفظ طراوت خود در طول هزاران سال، امروز به یادگاری در گوشه بعضی تقویم ها و سالنامه های ایرانی تبدیل شده اند و در بهترین حالت تنها از سوی گروه هایی از مورخان یا علاقه مندان به تاریخ، انجمن های ایران باستان و یا معدود زرتشتیان ساکن در شهرهایی مثل یزد گرامی داشته می شوند.
  این در حالی است که جشن های ایرانی علاوه بر جنبه شادمانی ای که دارند باورهای کهن و عمیق انسانی و اخلاقی را نیز با خود از میان هزاره ها گذر داده و به روزگار ما رسانده اند. در همین فصل زیبای بهار که این روزها بر ما می گذرد دست کم ۱۰ جشن کهن در گاهنامه ایرانی ثبت شده است که شاید خیلی از ما چیز زیادی درباره آن ندانیم. پای صحبت رضا مرادی غیاث آبادی، پژوهشگر تاریخ، استاد باستان شناسی و نویسنده کتاب هایی مانند <فرهنگنامه عکس ایران> و <راهنمای زمان جشن ها و گردهمایی های ملی ایران باستان> نشسته ایم تا کمی بیشتر درباره جشن های بهاره ایرانیان باستان بدانیم.
  کهنسالی تمدن و فرهنگ ایران و مشخص نبودن زمان خاصی برای آغاز این تمدن سبب شده تا ریشه یابی کامل و جامع جشن های ایرانی در عمل غیر ممکن باشد. به گفته رضا مرادی غیاث آبادی ، آیین های ایرانی در گذر زمان دچار تطور و دگرگونی بسیار شده اند و به همین دلیل شکل نخستین آنها از دست رفته است، اما از منابع موجود چنین بر می آید که جشن های ایرانی ارتباط بسیار تنگاتنگ و پیوسته ای با مسائل اقلیمی و محیطی و آب و هوایی ایران داشته و از باورهای کیهانی برگرفته شده اند. یعنی بر خلاف آنچه که متداول است جشن های ایرانی ارتباط چندانی با ادیان نداشته اند. ویژگی های اقلیمی موثر در جشن ها هم در واقع محصول نیازهای روز بوده است. غیاث آبادی می گوید: “مردم تصور می کردند با برگزاری یکسری آیین ها و مراسم مثلا بزرگداشت <تیشتر> که همان <ستاره شباهنگ> امروزی است، می توانند آرزوی سالی خوب و پر باران و حاصلخیز را بکنند. از طرفی جشن های ایرانی به شکل حیرت انگیزی در پاسداشت طبیعت و حفاظت از محیط زیست هستند یعنی بخش جدا نشدنی این جشن ها و آیین هایی که برگزار می شده به نوعی در پاکیزگی طبیعت یا حفاظت از محیط زیست، لای روبی جویبارها بوده و هیچگونه نشانه آسیب و آزار به طبیعت یا جانوران در آن وجود ندارد و در این میان جشن های بهار از جایگاه ویژه ای در میان جشن های ایرانی برخوردارند.”
  مهربانو.م این نوشته را پسندیده.
  «اللهم اَغنِنی بِحلالِکَ عَن حَرامِک و بِطاعَتِکَ عَن مَعصیتِک»؛
  « خدایا مرا بی نیاز کن با حلالت از حرامت و با فرمانبرداری ات از نافرمانیت»

صفحه 1 از 4 1234 آخرینآخرین
 • موضوعات مشابه

  1. کاداییف - نوعی شیرینی یا دسر ( ترکیه )
   توسط زهرا بانو در انجمن انواع دسر - Dessert
   پاسخ: 57
   آخرين نوشته: ۱۳۹۶/۰۷/۲۱, ۱۱:۴۸ بعد از ظهر
  2. روش های غیرآزمایشگاهی تعیین جنسیت
   توسط نیمفادورا در انجمن بارداری و پیش از بارداری - Before getting Pregnant
   پاسخ: 1232
   آخرين نوشته: ۱۳۹۵/۱۲/۲۵, ۰۹:۳۲ بعد از ظهر
  3. تزیین خریدهای عروس وداماد
   توسط najma در انجمن جشنها،تزئینات و مراسم نوعروسان - Wedding Celebrations
   پاسخ: 111
   آخرين نوشته: ۱۳۹۵/۱۲/۲۴, ۱۰:۰۵ قبل از ظهر
  4. آرشیو پاییــــــــــز 91 ( مطبخ مامی سایت )
   توسط الهام بانو در انجمن مطبخ مامي سايت - MamiSite's kitchen
   پاسخ: 671
   آخرين نوشته: ۱۳۹۱/۰۹/۳۰, ۰۴:۰۳ بعد از ظهر
  5. پاپییه ماشه
   توسط melody.solati در انجمن صنايع دستي - Hand Made Crafts
   پاسخ: 26
   آخرين نوشته: ۱۳۹۱/۰۶/۱۱, ۱۱:۲۱ قبل از ظهر

  مجوز های ارسال و ویرایش

  • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
  • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
  • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
  • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
  •  

  محاسبه ي شاخص توده ي بدني

  وزن به کيلـو گـرم
  قد به سانتي متر

  شاخص توده ي بدني
  بازه ي وزني مناسب شما