نظر سنجی 76 امین مسابقه عکاسی مکمل
Like Tree11Likes

موضوع: مهارت های مادری ( مادر کافی باشیم)

نمایش نتایج: از 1 به 8 از 258
صفحه 1 از 33 123411 ... آخرینآخرین

مهارت های مادری ( مادر کافی باشیم)

توی این مبحث مهارت های آموزشی و پرورشی رو که باید هر مادری برای فرزندپروری بدونه آموزش می دیم و در موردش تبادل نظر می کنیم

اضافه گشت مدیر انجمن
    توی تاپیک مهارت های مادری مقالات معتبر یا خلاصه کتاب ها نوشته میشه...اگر در مورد مساله ای بحث یا تبادل نظر دارید این کار رو تاپیک خودش انجام بدین...مقالات یا خلاصه نویسی ها حتما با ذکر منبع و ترجیحا خلاصه و کوتاه باشه

دوستانی که کتاب های مناسب برای مادر و فرزند رو میشناسن میتونن با مشخصات کامل کتاب رو معرفی کنند یا بخشهایی که فکر میکنن برای استفاده مناسبه توی بخش خودش قرار بدن..

تعدادی تاپیک برای سوالات و جواب دادن به مشکلاتی که ممکنه شما با فرزندان خودتون داشته باشید ایجاد شده..توی تاپیک های ایجاد شده قراره فقط و فقط بحث مادرانه داشته باشیم...نه بحث کارشناسی و تخصصی..پس توجه داشته باشید راهنمایی که برای مشکلات شما گفته میشه فقط در حد تجربه های مادرانه است نه راهکارهای کارشناسانه
    مشکلات تون رو بر اساس سرفصلهایی که اعلام شده توی تاپیک خودش قرار بدین تا مجبور با جابه جایی نباشیم..

دیگه لازم نیست اضافه کنم که از گذاشتن اسپم خودداری کنید و برای اعلام موافقت خود فقط از دکمه تشکر استفاده کنید.
    آرگرین این نوشته را پسندیده.
    سعادتی که هیچ کس نمی تواند از شما بگیرد ،
    سعادتی است که کسی به شما نبخشیده باشد...

Re: مهارت های مادری ( مادر کافی باشیم)

از طرف مهد دخترم ماهیانه کنفرانس هایی در این زمینه برگزار می شه که سعی می کنم خلاصه و نتیجه ش رو براتون بنویسم...امیدوارم برای شما هم مفید باشه
    البته به دلیل رنج سنی بچه های مهد( 3 تا 4 سال) بعضی از این مهرات ها مختص همین سن آموزش داده می شه که بقیه دوستانی که تجاربی در بقیه رده های سنی هم دارند می تونن در این زمینه بهمون کمک کنند

پ.ن: این مطالب برداشت شخصی و حاصل نت برداری های من از مقالات و کنفرانس های مختلف هست و در نتیجه امکان داره اشتباهاتی هم داشته باشه
    ممنون می شم بقیه دوستان صاحب نظر اگه ایرادی به صحبت هام وارده در موردش تذکر بدن.

اولین بحثمون در مورد انواع رفتار های کودک و نوع برخورد مناسب مادر با این رفتارهاست

1-رفتار طبیعی

رفتار طبیعی به اون دسته از رفتاری گفته می شه که کودک بر حسب سن و جنسیت انجام می ده و وطیفه مادر در قبال این رفتار فقط شناخت و مطالعه در مورد این رفتار هست

مثال:

*کودک ما با توانایی حس کردن به دنیا می یاد! 5 حس بویایی ، چشایی، بینایی و ...

*بعد از چند ماه ( حدود 6 ماهگی) به این توانایی ها هوش هم اضافه می شه...یعنی کودک به تدریج می تونه اطرافیان و غریبه و آشنا رو تشخیص بده

*حدود دو سالگی به این توانایی ها تخیل هم اضافه خواهد شد

به همین دلیل بچه ها زیر دو سال خیلی نسبت به اسباب بازی های شبیه سازی شده تمایلی نشون نمی دن! مثلا ترجیح می دن با گوشی تلفن واقعی بازی کنند چون قدرت تخیل ندارند و نمی تونند فکر کنند که مثلا این اسباب بازی تلفن نام داره و می شه به جای تلفن ازش استفاده کرد
    بیشتر به وسایل واقعی تمایل نشان می دهند

*حدود سن 6-7 سالگی تازه کودکان ما دارای تعقل می شوند! و می تونند منطقی فکر کنند

مادری که این توانایی ها رو بشناسه دیگه از کودک 3 ساله انتظار منطقی برخورد کردن با مسایل را نخواهد داشت!
    کودکی که تعقل و منطق ندارد به تبع نمی تونه زمان رو تشخیص بده! مثلا اگه به کودک بگید پس فردا می ریم پارک کودک بعد از نیم ساعت خواب بعد از ظهر امکان داره بهونه پارک رفتن رو بگیره! چون زمان براش نامفهومه

2-رفتار خوب

رفتار خوب به اون دسته رفتارهایی می گیم که یه مادر انتظار داره کودکش به مرور زمان یاد بگیره و انجام بده
    مثل مسواک زدن، سلام کردن و ...

وظیفه والدین در مقابل این رفتار و بابت ادامه آن باید تشویق و توجه باشه

توجه به کودک فرمول خاصی داره که شامل : نوازش ، برقراری ارتباط چشمی و کلامی می شه ( تو صحبت های بعد اشاره می کنیم که کودکان تشنه توجه هستند و اگه نتونن این توجه رو با رفتارهای خوب از ما بگیرن رو میارن به رفتارهای آزار دهنده برای جلب توجه منفی)

برای توجه به کودک وقتی کار خوبی می کنه باید روبروش بشینید توی چشماش نگاه کنید بهش اظهار علاقه کنید و نوازشش کنید!

و اما شیوه تشویق از طریق جدول

شما باید کارهای خوب رو به صورت اختصاصی برای کودک تعریف کنید
    کودک شما داراری تعقل نیست که بدونه " دختر خوبی باش" یعنی چی؟ یا مثلا " اذیت نکن " چه معنی داره

باید خیلی واضح براش توضیح بدید که مثلا مسواک زدن یک رفتار خوب هست که شما ازش انتظار دارید انجام بده

بعد جدولی رو طراحی کنید و توی ستون اول کارهای خوب رو یاد داشت کنید ( مثل سلام کردن داد نزدن و ...)

کودک شما به ازای هر رفتار خوب استیکر جایزه می گیره

مثلا در ازای سلام کردن 1 استیکر

در ازای مسواک زدن 2 استیکر

و همین طور به ترتیب کارهایی که شما دوست دارید انجام بده

در آخر برای تعداد مشخصی استیکر جایزه تعیین می کنید
    مثلا هر 10 استیکر 1 بار پارک رفتن!

این کار باعث می شه به تدریج اون رفتار در کودک نهادینه بشه و عادت کنه

یه توضیح:

فکر کنید تصمیم گرفتید یه ماشین ظرفشویی خریداری کنید!... احساس نیاز

بعد از تصمیم گرفتن در این مورد رفتید به یه فروشگاه و نیازتون رو اعلام کردید! فروشنده از شما مبلغی رو طلب می کنه و شما اون مبلغ رو ندارید! پس نتیجه می گیرید که باید تلاش کنید تا پول به دست بیارید.

یک روز کار می کنید و پول تهیه می کنید اما وقتی برای خرید مراجعه می کنید متوجه می شید پول شما کم هست! یعنی امتیاز لازم برای این کار رو ندارید

پس بیشتر تلاش می کنید تا بعد از یک ماه تلاش امتیاز لازم برای رسیدن به خواسته تون رو به دست بیارید و به اون خواسته برسید!

این قانون رسیدن به خواسته ها در دنیای مدرن امروز هست و بالاترین ظلم در حق کودک اینه که ما مستقیم اون را از احساس نیاز ---------خواسته می رسونیم

به این ترتیب کودک مراحل بالا رو یاد نمی گیره! این مساله تا زمانی که توانایی برآورده کردن خواسته ها رو داریم مشکلی به نظر نمیاد اما این کودک تبدیل می شه به نوجوانی که توی سن بلوغ خواسته های بلند پروازانه ای داره و برآورده نشدن اون خواسته ها از طرف شما رو دشمنی در حق خودش می دونه و بعد.....

پس با رسم جدول تشویق کودکانمان را وادار می کنیم برای رسیدن به خواسته شون تلاش کنند!

دسته بعدی رفتارهای بد! یا رفتارهای آزار دهنده هست

3-رفتار آزار دهنده

رفتار آزار دهنده مثل جیغ زدن....نق زدن...گریه کردن ...حرف بد زدن و ...

وظیفه مادر در قبال این رفتار بی توجهی می باشد

کودکی رو در حال نق زدن در نظر بگیرید! در حالی که شما دارید آشپزی می کنید و اون به نق زدنش ادامه می ده!
    بی توجهی یا کم توجهی یعنی ادامه دادن آشپزی از طرف شما بدون این که بهش نگاه کنید ( برقراری ارتباط چشمی) یا باهاش صحبت کنید یا دعوا کنید مثلا بسه دیگه کلافه م کردی ( برقراری ارتباط کلامی) و یا کنارش برید و لمسش کنید ( نوازش)

این اشتباهی بود که من کردم! دختر من دو تا کلمه بد رو یاد گرفته بود! اولی رو تا شنیدم تعجب کردم و گفتم نهههههههه این حرف خوبی نیست دیگه تکرار نکنی ها!

نتیجه این شد که به عناوین مختلف تکرار می کرد و منتظر عکس العمل من می موند! مثلا "مامان من دختر خوبی شدم دیده نمی دم بی شورو!!" یا "نلیا دختر بدیه همه ش می گه بی شورو"

اما بعدی رو نشنیده گرفتم و دیگه ازش نشنیدم که به کارش ببره

و اما کودکی که یه راه آزار دهنده رو برگزیده برای جلب توجه شما به این زودی ها آروم نمی شه

پس امکان داره بعد از نق زدن گریه کنه...بعدش جیغ بکشه...بعدش فریاد بکشه ...بعد خودش رو بزنه و ....

توی هر کدوم از این موارد کافیه یه توجه کوچک بهش بکنید!!!!
    به صورت غیر مستقیم دارید بهش می فهمونید که برای جلب کردن توجه من نق زدن کافی نیست! باید گریه کنی و جیغ بکشی!!!
    و این کار از توجه به نق زدنش هم بدتره!!

اگه فکر می کنید نمی تونید تحمل کنید محل رو ترک کنید و به کار دیگه ای مشغول شید!!
    یعنی حتی یه "بســـــــــــــــــــه دیگه!!" گفتن هم همه رشته های شما رو پنبه می کنه

و اما اگه این رفتار ادامه پیدا کرد تا جایی که به رفتار خشن رسید باید چکار کنیم!؟!؟

نقل قول نوشته اصلی توسط الهام 63
    خانوم اجازه میشه تجربیات مثبت خودمون که عینی و ملموس هستند رو بنویسیم ؟؟؟؟
    بله الهام جون چرا که نه!؟؟!
    اما باید مواطب باشیم راهکارهایی که ارائه می دیم با تحقیق باشه ...چون تربیت کودک نکات خیلی ظریفی داره

اگه اجازه بدید من پشت سر هم رفتارها رو بنویسم تا بعد بریم سر تبادل نظر

صفحه 1 از 33 123411 ... آخرینآخرین