نظر سنجی 76 امین مسابقه عکاسی مکمل
Like Tree11Likes

موضوع: مهارت های مادری ( مادر کافی باشیم)

نمایش نتایج: از 9 به 16 از 258
صفحه 2 از 33 نخستنخست 1234512 ... آخرینآخرین

Re: مهارت های مادری ( مادر کافی باشیم)

4-رفتار خشن
    سعادتی که هیچ کس نمی تواند از شما بگیرد ،
    سعادتی است که کسی به شما نبخشیده باشد...

برمی گردم
    سعادتی که هیچ کس نمی تواند از شما بگیرد ،
    سعادتی است که کسی به شما نبخشیده باشد...

عضو خانواده بزرگ مامی سایت

میزان امتیاز
    2
    پسند شده
    5
    پسند کرده
    0

سلام به همه مامان های گل
    نجما جون مطالب تون خیلی مفید بود. من هم که به کلاس های آموزش پدری و مادری در مهد پسرم می رم این مطالب رو نت برداری کردم . واقعاً مفیده و اگر پدرها و مادرها بتونن عملیش کنن خیلی به کیفیت روابط مادر و پدر با فرزند تأثیرگذاره. ما چندتاش رو تجربه کردیم و خیلی راضی هستیم خیلی بهمون کمک کرد . موضوع روز شنبه کلاس هم جنسیته وقتی رفتم اگه اجازه دادین مطالبش رو تو تاپیک می ذارم. به امید تربیت فرزندانی شایسته.
    [HIGHLIGHT=#f2dcdb]خدا مهربونی کرد تو رو سپرد دست خودم ، دستات رو گرفتم و فهمیدم عاشقت شدم.[/HIGHLIGHT]

میزان امتیاز
    2
    پسند شده
    5
    پسند کرده
    0

رشد ج ن س ی در کودکان بعد از تولد شامل چهار مرحله است :
    هویت ج ن س ی (3/5سالگی ) بلوغ جسمی (12 سالگی ) بلوغ عاطفی (18 سالگی ) بلوغ ج ن س ی (21 سالگی)
    در دو مرحله «هویت ج ن س ی » و « بلوغ جسمی » رشد به صورت شناختی و در دو مرحله « بلوغ عاطفی » و « بلوغ ج ن س ی » رشد به صورت بیولوژیک صورت می پذیرد. مشخص است که در دو مرحله اول کودکان از طریق شناخت به این مسائل به رشد می رسند و در دو مرحله بعدی با توجه به ترشح هورمون ها به طور غریزی و بیولوژی رشد صورت می پذیرد.
    در سنین 3 تا 3/5 سالگی باید به کودکان خود بیاموزیم که قسمت های ج ن س ی آنان بخش های خصوصی از بدن آنها ست که به غیر از مراقبین آنها کسی اجازه دیدن و دست زدن به این بخش رو نداره. ( می تونیم از واقعیت های ملموس زندگی برای توضیح خصوصی بودن استفاده کنیم . به طور مثال : خونه ما یه جای خصوصی برای ماست مردمی که از کوچه رد می شن نمی تونن همین جوری بیان تو خونه ، مگر اینکه ما از کسی دعوت کرده باشیم یا اجازه داده باشیم که بیان تو خونه ما. همچنین این بخش ها قسمت هایی هستند که ما در استخر با مایو می پوشونیمشون.)
    نکته: هیچگاه در مورد بخش های خصوصی کودک از کلمات « زشته » ، « بده » ، « عیبه » و سایر لغات مشابه استفاده نکنیم. با جا انداختن این مفاهیم چگونه انتظار داریم که در آینده فرزندانمان از روابط ج ن س ی خود لذت ببرند در حالیکه عمری احساس کرده اند زشته ، بده ، عیبه؟؟!!!!!
    و از همین موقع به کودکانمان این شعار ج ن س ی مهم رو می آموزیم : « نــه ، بــرو ، بــگو »
    متأسفانه خواسته یا ناخواسته کودکانمان در شرف خطر «ت ج ا و ز ج ن س ی » قرار دارند و ما باید به آنها آگاهی های لازم رو بدیم . البته آگاهی دادن در این زمینه نباید به صورت ترساندن بچه ها از پیش دیگران ماندن باشد. طبق آمار (البته که می دانیم در کشور ما آمارهایی در این زمینه وجود نداره چون ما اصلاً همچین چیزهایی نداریم) متأسفانه 90% ت ج ا و ز به کودکان توسط افراد آشنا و 70% از این ت ج ا و ز ها توسط عمو ، دایی و پدربزرگ ها صورت می گیرد و این مسئله هیچ ربطی به خوب و بد بودن انسان ها ندارد. پس ما به آنها این شعار رو می آموزیم که :
    نــه : یعنی نگذار که هیچکس به بخش های خصوصی تو دست بزند
    بــرو : یعنی اگر کسی خواست چنین کاری بکند محل رو ترک کن
    بــگو : یعنی اگر زمانی کسی با وجود مقاومت تو به بخش های خصوصی ات دست زد حتماً به ما بگو.
    اکثر افرادی که کودکان رو مورد ت ج ا و ز قرار می دهند به آنها می گویند که اگر این مسئله فاش شود با کودک برخورد صورت می گیرد نه با آنها. پس بهتر است که این موضوع فاش نشود و اینگونه است که کودک دچار افسردگی شده و یا دچار خ و د ا ر ض ا ی ی می گردد. از آنجا که ما باید خود را برای رویایی با هرگونه مسئله ای در خصوص فرزندانمان آماده کنیم ، اگر زمانی فرزندتان در خصوص این مسئله با شما صحبت کرد و یا متوجه این موضوع شدید به هیچ وجه با کودک خود و یا والدین با همدیگر در حضور کودک دعوا و مشاجره نکنید. اگر این مسئله به صورت جزئی بود با کنترل کودک خود از اتفاق جلوگیری کنید و اگر متاسفانه اتفاق افتاده بود و کودک دچار خونریزی شده بود بدون از بین بردن هیچگونه آثاری با پلیس تماس گرفته و به پزشکی قانونی مراجعه کنید و حتماً کودک خود را نزد روانپزشک اطفال ببرید. در این زمینه بسیار مقاوم عمل کنید و هیچگونه اضطرابی به خود راه ندهید چون با اقدام سریع شما چه از لحاظ روحی و چه از لحاظ جسمی هیچ آثار سویی برای کودک شما به جا نخواهد ماند.
    [HIGHLIGHT=#f2dcdb]خدا مهربونی کرد تو رو سپرد دست خودم ، دستات رو گرفتم و فهمیدم عاشقت شدم.[/HIGHLIGHT]

میزان امتیاز
    2
    پسند شده
    5
    پسند کرده
    0

اما زمانی که کودکانمان در زمینه به دنیا آمدنشان ، نحوه بارداری مادر و سایر مسایل اینگونه از ما سؤال می پرسند چگونه پاسخگوی آنها باشیم ؟
    1- استقبال کنید : زمانی که کودک از شما سوالی در این زمینه پرسید در اولین کلام از اینکه چنین مسئله به ذهن او رسیده از او استقبال کنید . به طور مثال : آفرین ، چه خوب که همچین سوالی به ذهنت رسیده . یا چه خوب که همچین سوالی از من پرسیدی ؟
    با این رفتار به او می آموزید که همچنان که همبازی خوبی برای او هستید دوست خوبی هم برای او خواهید بود و او می تواند اینگونه سوالات رو از شما بپرسه . ( نه از گروه همسالان و دیگرانی که شاید اطلاعات صحیحی به او ندهد و یا اطلاعاتی به او بدهند که مناسب سن او نباشد )
    2- اطمینان پیدا کنید که متوجه سؤال او شده اید: زمانی که کودک از شما سوالی پرسید یکبار عین سوالش رو تکرار کنید تا مطمئن شوید دقیقاً منظور او همان چیزی است که شما فهمیدید. ( کودکی دبستانی از مادر خود پرسید : مامان من از کجا اومدم؟ و مادر شروع به توضیح روند لقاح و رشد جنین کرد . کودک که گیج شده بود به مادرش گفت : من که از حرف های شما چیزی نفهمیدم اما امروز یکی از دوست هام گفت من از کاشان اومدم می خواستم بدونم من از کجا اومدم؟ )
    3- نگرش غلط را اصلاح کنید : زمانی که شما عین سؤال کودک را به او برمی گردانید اگر دچار نگرش غلطی بود نگرش غلط او را اصلاح کنید. ( در بسیاری از مواقع در جواب این سوال کودک که من چگونه به دنیا اومدم به کودک گفته شده : تو رو از مغازه خریدیم ، دعا کردیم و خدا تو رو گذاشت تو دل مامان ، از خدا خواستیم و اون تو رو با یه لک لک برای ما فرستاد و ... )
    4- صداقت داشته باشید : در این زمینه هیچگاه به کودک دروغ نگویید . لازم نیست تمامی اطلاعات رو در اختیار او بگذارید اما این موضوع معادل با دروغ گفتن هم نیست.
    مثلاً در جواب سؤالات بالا به کودک می گوییم که تو از کانال زایمان که در بدن مادر هست به دنیا اومدی و هیچگاه این کانال رو با قسمت های دیگر بدن مادر مثال نمی زنیم .(نمی گوییم از ناف مامان به دنیا اومدی ، دل مامان رو پاره کرده به دنیا اومدن ( اگر خواستید در مورد زایمان سزارین توضیح دهید هیچ گاه از واژه های پاره شدن و بریدن استفاده نکنید بلکه واژه باز شدن رو استفاده کنید )). معمولاً در کودکان تا 6 سال این پاسخ قانع کننده بوده و ادامه نخواهد داشت )
    اگر زمانی حس کردید که پاسخگوئی به سؤال کودک با اقتضائات سنی او مناسب تا این مرحله پیش رفته و در نهایت صداقت به او بگویید که نمی توانم الان به این سوالت جواب بدم بزرگتر که شدی خودم برات توضیح می دم.
    5- ساده و قابل فهم توضیح دهید : اگر پاسخگویی به سؤال کودک امکان پذیر بود از عبارات و جملات ساده و قابل فهم استفاده کنید. برای توضیح دادن مسائل می توانید از تصاویر آناتومی بدن که به صورت نقاشی شده باشند استفاده کنید و از نشان دادن تصاویر به صورت عکس یا فیلم خودداری کنید. در این زمینه می توانید از کتاب « بدن من » که در همین زمینه و برای کودکان تدوین شده کمک بگیرید. (فکر می کنم نویسنده اش الئونورا بارسوتی و ناشرش هم ایران بان باشه )
    6- هیچگاه ته سوال کودک را نبدید: به طور تمام وکمال و تا انتهای دانسته های خود به سوال کودک پاسخگویی نکنید.

میزان امتیاز
    2
    پسند شده
    5
    پسند کرده
    0

خود ا ر ض ا ئ ی
    طبق آمار ( همانطور که قبلاً گفتم از نوع خارجی چون در داخل که ما اصلاً همچین چیزهایی نداریم ) در 100% آقایان و 85% خانم ها این موضوع وجود دارد و ما این قضیه رو در کودکانمان یا دیده ایم و یا خواهیم دید. باید بدانیم که این قضیه برای بازه زمانی 3 تا 6 ماه طبیعی و در طول زندگانی کودک وجود خواهد داشت (این مورد با زمانی که کودک احساس دستشویی داره و به خودش دست می زنه فرق داره ) به شرطی که به این مسئله حساس نشده و به این مسئله توجه نکنیم . به طور مثال شاید کودک در حین دیدن تلویزیون مشغول به اینکار بشه . بدانیم که کودکان تک بعدی فکر می کنند و نباید از آنان انتظار داشت که همانند ما حواسشان به همه جوانب جمع باشد پس اگر مشغول دیدن تلویزیون هست حواسش فقط آنجاست و اگر ما به این مسئله توجه اش رو جلب کنیم خودش هم حساس می شه.
    در این پروسه اگر زمانی وارد اتاق کودک خود شدید و او را مشغول چنین عملی دیدید عکس العمل نشان نداده از اتاق بیرون بیاید و او را صدا زده و سرگرم کاری کنید.
    اما اگر این عمل به مدت زمان طولانی تری از زمان گفته شده ادامه پیدا کرد باید به دنبال علل آن ( شاید علل زیر ) بود و با پزشک روانشناس کودک و یا روانشناس کودک مشاوره کرد. چند مورد از عللی که می تواند موجب این عمل شود می توان به دیدن صحنه های ج ن س ی و یا شنیدن آن ، تنش بین والدین ، نام گذاری و یا بازی با آ ل ت کودک و مورد ت ج ا و ز قرار گرفتن کودک در گذشته اشاره کرد.

میزان امتیاز
    2
    پسند شده
    5
    پسند کرده
    0

کودک از نوزادی 3 مرحله حسی (لمسی ) و یا در کلامی بهتر 3 توانایی را درک می کند:
    1- دهانی (5 تا 18 ماهگی ) : همانطور که تجربه کرده اید نوزادان از 5 ماهگی هر آنچه را که می یابند به سمت دهان خود برده و یا می مکند . در این دوران تمام توجه نوزاد به دهان و مکیدن است و دقیقاً به همین دلیل توصیه می شود که باید از 18 ماهگی به بعد پستانک و شیشه از کودک گرفته شود تا او این مرحله را پشت سر بگذارد.
    2- م ق ع د ی (18 تا 36 ماهگی ) : در این بازه زمانی کودک ما رفته رفته به ماهیچه م ق ع د کنترل به دست آورده و این اولین ماهیچه ای است که او خود کنترل آن را به دست آورده و موفقیت بزرگی برای او محسوب می شود. و به همین دلیل است که نباید در این دوران برای این حس به او فشار آورده و یا او را بترسانید .
    3- ت ن ا س ل ی ( از 3 تا 5/3 سالگی به بعد ) : همانطور که قبلاً هم اشاره شد در این دوران کودک دارای هویت ج ن س ی شده است پس باید سعی کنید که او را به سمت والد هم ج ن س خود سوق دهید تا با الگو سازی از او مسیر رشد خود را طی کند.
    برخی از کودکان در این دوران به والد هم ج ن س خود حساس شده و از ارتباط صمیمانه او با والد غیر هم ج ن س خود جلوگیری می کنند.به طور مثال دختربچه مادر را از نشستن در کنار پدر منع نموده و خود در کنار پدر قرار می گیرد. در این مواقع نباید به کودک اجازه دهید که والد غیرهم ج ن س را بدست آورد ( در این صورت او در آینده برای زندگی مشترک خود به دنبال فردی همانند پدر یا مادر خود با همان نقش خواهد گشت و ما شاهد مردانی هستیم که از همسر خود نقشی مادرانه می خواهند. یا برعکس)
    در این موارد به فرزند خود کمک کنید تا از این مرحله عبور کرده و به سمت والد هم ج ن س سوق پیدا کند تا با همانند سازی با او به دنبال کسب شایستگی های جنس خود گشته تا بتواند در آینده توجه فردی از جنس مخالف خود را جذب کرده و به ج ن س ی ت خود حس مثبت داشته باشد. )
    از این سن به بعد توصیه می شود که کودکان با والد هم ج ن س خود حمام رفته و در صورت حمام رفتن با والد غیر هم ج ن س ، آن والد با لباس حمام برود. همچنین این مورد در خصوص رفتن به دستشویی نیز رعایت شود البته در خصوص پدر با فرزند دختر خود توصیه اکید بر عدم انجام این کار است. از این سنین کودکان نباید بخش های خصوصی والد غیر هم ج ن س خود را رویت نمایند.
    از سنین 9 تا 10 سالگی به بعد باید به فرزندانمان در خصوص بلوغ ج ن س ی شان و مشخصه ها و علامت های آن توضیح دهیم و آنان را از این قضیه آگاه سازیم ، همچنین از آنها بخواهیم زمانی که متوجه این تغییرات شدند ما را از این قضیه آگاه سازند. به آنان تأکید کنیم که این تغییرات نشانه سلامت جسمی آنهاست و آماده شدن آنان برای پذیرفتن نقش های پدری ومادری در آینده خواهد بود.
    هرچند راونشناسی بلوغ مبحث طولانی دارد اما در این مرحله همین توصیه بس که زمانی که متوجه بلوغ فرزند خود ( چه دختر چه پسر ) شدید برای او هدیه ای خریداری کنید و این مسئله را به یک جشن خانوادگی به یاد ماندنی تبدیل کنید.

میزان امتیاز
    1
    پسند شده
    16
    پسند کرده
    0

مادر کافی باشیم یکی از مباحثیه که خیلی کلیه .

به اندازه ی همه ی مادرهای دنیا , شیوه ی مادری وجود داره . که هر کدوم هم دارای نقص ها و خوبی های خودشه .
    اما چیزیش که میتونه در همه مشترک باشه اینه که همه ی مادرها یک ظرفیت محدودی دارند . مادر کافی به ما یاد میده چطور ظرفیت محدود خودمون رو باشرایط منطبق کنیم به صورتی که ضرری به ** اول خودمون ** و بعد خردسالمون نرسه .

کتاب مادر کافی رو من بارها خوندم . ازون کتاب هاییه که آدم باید بگذاره روی اوپن آشپزخانهتا هر از گاهی برش داره و ورقش بزنه تا نکاتی رو به یاد بیاره * در مورد من که صدق میکنه ! واقعا گاهی نیاز دارم بعضی نکته های رفتار با دخترم رو به خودم گوشزد کنم **

کتاب های دیگری هم هست که به نظر من مکمل مادر کافی هستند نمیدونم اینجا اجازه دارم راجع بهشون بگم یا نه؟
    گاهی دلم چقدر خنده میخواهد...

صفحه 2 از 33 نخستنخست 1234512 ... آخرینآخرین