نظر سنجی 76 امین مسابقه عکاسی مکمل
Like Tree60Likes

موضوع: اعتماد به نفس

نمایش نتایج: از 1 به 8 از 32
صفحه 1 از 4 1234 آخرینآخرین
 1. #1
  مدیر بازنشسته
  ♪♥ nas!m♪♥ آواتار ها
  عضویت: ۱۳۸۹/۱۱/۲۹
  محل سکونت
  ☂ tehran☂
  نوشته ها
  545
  میزان امتیاز
  10
  پسند شده
  1408
  پسند کرده
  601

  ویترین مدال ها

  Re: اعتماد به نفس

  راهکارهایی برای افزایش اعتماد به نفس  1_در مقابل آینه بایستید و از خود تعریف کنید:

  این کار در کسب اعتماد به نفس، بسیار مؤثر است. هر روز صبح چند دقیقه این کار را انجام دهید. سعی کنید هنگام نگاه کردن در آینه به موارد مثبت چهره خود نگاه کرده و از آن تعریف کنید.


  ۲- در حال زندگی کنید:

  اگر در حال زندگی کنید و تمام انرژی خود را متوجه زندگی در لحظه نمایید، فردای شما هم تضمین خواهد شد. چرا که فردای شما محصول عملکرد صحیح امروز شما است. اگر عمر خود را در حسرت دیروز با نگرانی فردا سپری کنید، لحظه*ها را از دست خواهید داد و این به معنی از دست دادن فردا نیز می*باشد.  ۳- دست دادن خودرا محکم*تر کنید:

  به اصطلاح شل و وارفته دست ندهید، به خصوص اگر نظامی هستید، محکم و قدرتمند دست بدهید و همچنین گرم و صمیمانه.  ۴- به موفقیت*های خود نگاهی بیندازید:

  از موفقیت*هایی که تاکنون داشته*اید، برای خود لیست تهیه کرده و همراه خود داشته باشید و هرگاه احساس عدم اعتماد به نفس کردید، نگاهی به آن بیندازید.  ۵- به خودتان تبریک بگویید:

  حتی از گفتن جمله*هایی مانند شب بخیر و دوستت دارم به خود امتناع نورزید. حتی برای خود جشن تولد بگیرید و در کل به خودتان برسید.  ۶- نیروی نگاه خود را تقویت نمایید:

  افراد نظامی به خصوص آن*هایی که در شغل فرماندهی بوده*اند ناخودآگاه نیروی قدرتمندی دارند، اگر می*خواهید به این مرحله برسید، تمرین مؤثر زیر را انجام دهید: «ساچمه*ای سیاه را در وسط سینی قرار دهید، و سعی کنید با نگاه خود از فاصله ۲ متری آن را حرکت دهید.»  ۷- همیشه با خود مبلغی پول داشته باشید:

  وجود مقداری پول در جیب و کیف شما، اعتماد به نفستان را زیاد می*کند، تاکنون شما شاید این موضوع را بسیار تجربه کرده باشید.  ۸- مهم*تر از همه نه گفتن را یاد بگیرید:

  بسیاری از افراد، قدرت نه گفتن را ندارند و این موارد برای آنان مشکل*هایی ایجاد نموده است. اگر پیشنهاد یا درخواستی به شما می*شود که میل ندارید آنرا بپذیرید، با قاطعیت اما با احترام بگویید نه.  ۹- فکر کنید که اعتماد به نفس بی*نظیری دارید:

  هرگز این فکر را به خود راه ندهید که اعتماد به نفس ندارید، همیشه سعی کنید نسبت به خود فکرهای مثبت و والایی داشته باشید. اگر خودتان فکر کنید که اعتماد به نفس ندارید، چه*طور انتظار دارید که دیگران فکر کنند که شما اعتماد به نفس دارید. فراموش نکنید که به هرچه فکر کنید، به سرتان می*آید. اگر فکر کنید که کاری را نمی*توانید انجام دهید به طور حتم نمی*توایند. آنچه مهم است، فقط افکار شماست.  ۱۰- سرعت راه*رفتن خود را بیشتر کنید:

  کسی که اعتماد به نفس دارد گام*های مستحکم بر می*دارد و هدفمند راه می*رود. قوی، قدرتمند و پر انرژی باشید.  ۱۱- سر خود را بالا نگه دارید:

  این کار باعث می*شود جریان خون از قلب به مغز (خون شریانی) و از مغز به قلب خون وریدی) به آسانی انجام پذیرد. حجم ریه*ها افزایش یابد و در واحد زمان، اکسیژن بیشتری با خون مبادله شود. راه*های هوایی از قبیل نای، نایژه*ها، حلق وبینی تا حدودی در یک امتداد قرار گیرند و تنفس، راحت*تر شود، میزان دید بیشتر شود، به برازندگی ظاهری شخص کمک کند و از همه مهم*تر، اعتماد به نفس شخص را زیاد می*کند.  ۱۲- با ترس خود روبه*رو شوید:

  مطمئن باشید چیزی که از آن ترس دارید به آن بدی که شما فکر می*کنید نیستند. روبه*رو شدن با آنچه شما از آن می*ترسید باعث افزایش اعتماد به نفس می*شود.  ۱۳- صحبت کنید:

  اغلب اوقات در مورد یک موقعیت با یک شخص دچار توهماتی می*شویم که درست نیستند، اگر شک و تردید و سؤالی برای شما پیش بیاید و آن را رفع نکنید، این شک و تردید روی رفتار شما تأثیر می*گذارد.  ۱۴- مغلوب نشوید:

  چیز دیگری را انتخاب کنید. شما با یک تجربه ناموفق مغلوب نمی*شوید، به این فکر کنید که آیا هیچکس قبل از موفقیت شکست نخورده است. تنها چیزی که احتیاج دارید یک راه متفاوت است.  ۱۵- عذر تراشی نکنید:

  شایع*ترین بهانه*ای که می*تواند در برابر هر تغییر مثبتی آورده شود، این است که من ذاتاً این*طور هستم یا من این*طور بزرگ شده*ام، خیر، عذر شما پذیرفته نیست.  ۱۶- مهارت*های ارتباطی خود را گسترش دهید:


  در واقع خود باوری و اعتماد به نفس ریشه در ارتباط با دیگران دارد. داشتن ارتباط اجتماعی به افراد کمک می*کند تا واقعیت*هایی را در مورد خود بدانند. این افراد می*آموزند که در درون اجتماع برخی از افراد توانایی*های بیش*تر از آن*ها و برخی دیگر توانایی*های کمتر از آن*ها دارندو در واقع آن ها می*آموزند که کم توان*ترین افراد جامعه در همه ویژگی*ها نیستند.  ۱۷- در اجتماع بودن را تمرین کنید:

  به فعالیت*هایی ملحق گردید که همواره در ارتباط با دیگران باشید، مانند: باشگاه، کلاس*های ورزشی، انجمن*های دانشجویی و کلوپ*های تفریحی، در این محیط*ها همواره باید اجتماعی بوده و با مردم معاشرت کنید. پس از مدتی خواهید دید ارتباط با دیگران برایتان عادی و راحت می*شود.  ۱۸- از طرد شدن نهراسید:

  یکی از عامل*های اصلی در اعتماد به نفس پایین، ترس از عدم پذیرش (طرد شدن) است. آنچه را که فکر می*کنید درست است انجام دهید. به یاد داشته باشید این انتظار اشتباهی است که بخواهیم همیشه مورد پذیرش و تأیید دیگران باشیم.  ۱۹- نگرش مثبت داشته باشید:


  سعی کنید به موفقیت*ها و نکات قدرت خود فکر کنید. ترفند کار در این است که خود آگاه (تمرکز حواس به خود) نباشید. اعتماد به نفس پایین، تردید و دودلی هنگامی رخ می*دهد که شما به عیوب و نقایص خود فکر می*کنید. در عوض افکارتان را سراسر به شخصی که در حال گفت*وگو هستید متمرکز گردانید. هم شما اضطراب خود را از خاطر خواهید برد و هم اینکه طرف مقابل از توجه شما خرسند و مشعوف خواهد شد.  ۲۰- توقعات خود را کاهش دهید:

  همیشه عالی بودن غیر ممکن است افرادی که می*خواهند همیشه عالی باشند هیچ*کاری را انجام نمی*دهند.
  *مهربان* و Saie_501 این نوشته را پسندیده.
  امروز زیباترین روز دنیاست!


  زندگی را آنگونه که دوست داری تصور کن تا آنگونه شود!

 2. #2
  مدیر بازنشسته
  ♪♥ nas!m♪♥ آواتار ها
  عضویت: ۱۳۸۹/۱۱/۲۹
  محل سکونت
  ☂ tehran☂
  نوشته ها
  545
  میزان امتیاز
  10
  پسند شده
  1408
  پسند کرده
  601

  ویترین مدال ها

  Re: اعتماد به نفس

  24 نکته برای بالا بردن اعتماد به* نفس  چه چیزی درمورد خودتان هست که دوست دارید بهتر شود؟

  بااینکه ممکن است علاقه نداشته باشیم در ملاء عام این مسئله را بپذیریم اما خیلی از ما دوست داریم اعتماد به *نفسمان پیشرفت کند.

  خوشبختانه نکات و راهکارهای عملی زیادی برای آن وجود دارد که اینجا به 24 مورد آن اشاره می*کنیم.

  سعی نکنید همه این 24 نکته را به طور همزمان به کار ببندید. هر بار چند مورد را انجام دهید تا ببینید کدام*یک برای شما موثرتر است.

  بعضی از آنها نیاز به تمرین بیشتر دارند. و به خاطر داشته باشید که همیشه انتخاب با خودتان است. این خودتان هستید که تصمیم می*گیرید اعتمادبه*نفستان رشد کند یا پایین بیاید.

  خیلی از این راهکارها فقط به طور موقتی اعتمادبه*نفس شما را بالا می*برند اما باز هم باعث می*شوند کارهایی انجام دهید که قبلاً حتی فکرش را هم نمی*کردید و با انجام آنها اعتمادی عمیق*تر نسبت به خودتان در وجودتان ایجاد می*کنید.  1. از خودتان بپرسید: بدترین چیزی که ممکن است اتفاق بیفتد چیست؟

  ترسیدن از اتفاقاتی که ممکن است بیفتد خیلی راحت است. وقتی واقعاً از خودتان بپرسید بدترین چیزی که ممکن است رخ دهد چیست، تصویری روشن از موقعیت پیدا می*کنید، کمی از ترستان از بین می*رود و می*فهمید که نتایج احتمالی آن به آن اندازه که اول تصور می*کردید ترسناک نیستند. با اینکار عواقب احتمالی را برای خودتان تعریف می*کنید و همچنین متوجه می*شوید که هر اتفاقی که بیفتد می*توانید آن را مدیریت کرده و از آن سربلند بیرون بیایید.  2. موسیقی نشاط *بخش گوش دهید.

  قبل از اینکه شب در مهمانی شرکت کنید، یا قبل از یک امتحان یا جلسه مهم، قبل از هر چیزی که ممکن است اعتمادبه*نفستان را کمی سست کند، می*توانید از موسیقی بعنوان انگیزه برای تقویت روحیه استفاده کنید.  3. یک چیز جدید امتحان کنید.

  وقتی پا را از منطقه آرامشتان بیرون می*گذارید و چیزی را امتحان می*کنید که قبلاً نکرده بودید، نه تنها خودتان را وارد یک چالش می*کنید بلکه محدوده*های خود و اعتمادتان به توانایی*های خود را گسترش می*دهید. با امتحان کردن یک چیز تازه می*توانید از ترس*هایتان کم کنید و زندگی با موانع و محدودیت*های کمتر داشته باشید.  4. برای انجام یک کار جدید نقشه بکشید و بعد آن را دنبال کنید.

  این یکی از مهمترین و موثرترین راه*های ایجاد اعتمادبه*نفس دائم است. وقتی تصمیم می*گیرید کاری انجام دهید و از آن عقب نمی*کشید و آن را پیش می*برید، خودتان به خودتان ثابت می*کنید و اینجاست که اعتمادبه*نفستان بالا می*رود.  5. از مدیتیشن استفاده کنید.

  مدیتیشن راهی عالی برای از بین بردن افکار منفی و دست یافتن به افکار مثبت است.  6. ورزش کنید.

  این مورد اثری عمیق بر اعتمادبه*نفس دارد. ورزش منظم و همیشگی سطح انرژی شما را بالا می*برد و موادشیمیایی مختلفی تولید می*کند—مثل تستوسترون و اندورفین—که حالت مثبت*تری به شما می*دهد. به نظر می*رسد ورزش به طور اتوماتیک*وار اعتمادبه*نفس افراد را بالا می*برد و رویکرد شما را نسبت به زندگی تغییر می*دهد. علاوه بر آن فرم و شکل بهتری به اندام شما می*دهد که راهی عالی برای بالا بردن اعتمادبه*نفس است.  7. با یک ترس روبه*رو شوید.

  این مورد اصلاً آسان نیست. اما پاداش خیلی خوبی به همراه دارد. اگر با یک ترس روبه*رو شوید، اعتمادبه*نفستان 10 قدم بالاتر می*رود. و هربار که با یک ترس روبه*رو می*شوید آرام *آرام متوجه می*شوید که ضرب *المثل قدیمی "از هیچ چیز به اندازه ترس نباید ترسید" فقط یک کلیشه توخالی است.  8. چیزی نو خلق کنید.

  همه انسان*ها خلاق هستند. اما پس کودکی و نوجوانی این مسئله گاهی فراموش می*شود. کشف دوباره خلاقیت*هایتان راهی عالی برای بالا بردن اعتمادبه*نفستان است. خلق یک چیز جدید راهی عالی است اما همیشه هم آسان نیست. اما وقتی کارتان تمام شد نه تنها احساسی عالی نسبت به خودتان پیدا می*کنید، بلکه بعضی *اوقات قسمت*های جدیدی از خودتان که قبلاً می*شناختید را دوباره کشف می*کنید. خلاق بودن راهی عالی برای شناختن خودتان و توانایی*های پنهانتان است.  9. تا زمانیکه اعتمادبه*نفس پیدا نکرده*اید وانمود کنید که دارید.

  یک راه برای بیرون آمدن از محدودیت*هایی که برای خودتان درست کردید این است که یک قدم بیرون از منطقه آرامشتان بگذارید. ممکن است غیرعملی به نظر برسد. انگار فقط به خودتان دروغ می*گویید اما موضوع همین است. این راهکار کاملاً عملی است. اگر احساس اعتماد نمی*کنید، حداقل تظاهر کنید و طوری رفتار کنید که انگار به خودتان و توانایی*هایتان کاملاً مطمئنید و بنابر آن رفتار کنید. خیلی زود می*بینید که احساس اعتمادبه*نفس می*کنید، اعتمادبه*نفس واقعی.  10. از محیطتان استفاده کنید.

  یک راه موثر برای تغییر خودتان این است که محیطتان را برحسب آن کسی که دوست دارید باشید تغییر دهید. اگر می*خواهید اعتمادبه*نفس بیشتری داشته باشید، زندگینامه*های افراد بااعتمادبه*نفس را مطالعه کنید، موسیقی که گوش می*دهید را از موسیقی*های افسرده*کننده به انرژی*بخش تغییر دهید و سعی کنید با کسانی رفت*وآمد کنید که اعتمادبه*نفس بالایی دارند.  11. از قوه تخیلتان استفاده کنید.

  ذهن شما ابزاری بسیار قدرتمند است. وقتی یاد بگیرید چطور از تخیلتان به طریقی مثبت استفاده کنید، می*توانید با کمک آن اعتمادبه*نفستان را بالا ببرید. یک راه برای آن تجسم*سازی است.

  تصور کنید که جلسه*ای مهم پیش رو دارید. پیش خود تجسم کنید که چقدر همه چیز خوب پیش می*رود—همه چیز را بشنوید و ببینید—و چقدر حس خوبی در آن جلسه دارید. خودتان را در حال لبخند زدن تجسم کنید که اوقات خوشی را می*گذرانید. نتیجه مثبت و عالی جلسه را در ذهنتان مجسم کنید. بعد تجسم کنید که جلسه با نتیجه دلخواه شما به پایان رسیده است. این روش واقعاً موثر است و قبل از پا نهادن به جلسه روحیه*ای عالی به شما می*دهد.

  اگر برای اینکه خودتان را بااعتمادبه*نفس تجسم کنید مشکل دارید، می*توانید کس دیگری را تقلید کنید. یک فرد بااعتمادبه*نفس کنار خودتان پیدا کنید—مثلاً یک ورزشکار، هنرپیشه یا حتی یک از آشنایان—و از او تقلید کنید. ببینید چطور راه می*رود، حرف می*زند و حرکت می*کند. بعد رفتارهای او را در تجسم*سازیتان تقلید کنید.  12. از بدنتان استفاده کنید.

  اگر پایتان را مدام عصبی تکان دهید، کم*کم احساس اضطراب و نگرانی خواهید کرد. اگر ارام*تر راه بروید، کم*کم ریلکس*تر خواهید شد. برای اینکه اعتمادبه*نفس بیشتری احساس کنید، از بدنتان استفاده کنید. به طریقی مطمئن*تر راه بروید، بنشینید و بلند شوید. اگر نمی*دانید چه باید بکنید از نکته بالا کمک بگیرید. از افراد دوروبرتان که اعتمادبه*نفس خوبی دارند تقلید کنید.  13. ذهنتان را از خاطرات مثبت پُر کنید.

  این یک عادت شایع است که قبل از اینکه بخواهید کار مهمی انجام دهید، شکست*های قبلی و تجربیات بد سابق همه ذهنتان را پر می*کنند. این عادت را از بین ببرید و سعی کنید برای یک تا دو دقیقه هم که شده همیشه ذهنتان را از خاطرات مثبت، دستاوردهای مهم و تجربیات خوبتان پر کنید. ما معمولاً این کارهای مثبت را فراموش می*کنیم و روی خاطرات بد و منفی تمرکز می*کنیم. اما همه چیز به خودتان بستگی دارد. و محصول انتخابتان عاملی است که سطح اعتمادبه*نفستان را تعیین می*کند.  14. به آینده فکر کنید.

  یک راه عالی برای پیش رو قرار دادن همه چیز و تعیین اینکه اتفاقات روز چطور بر اعتمادبه*نفس شما تاثیر بگذارد این است که نگاهی به آینده بیندازید. از خودتان بپرسید: آیا این مسئله در 5 سال آینده مسئله مهمی خواهد بود و یاد من خواهد ماند؟ این باعث می*شود فقط درگیر اتفاقی که افتاده است نشوید. و معمولاً هم پاسخ به این سوال منفی است. با استفاده از این سوال، کنار آمدن با مشکلات روزمره آسان*تر خواهد شد و می*فهمید که بیشتر اتفاقات اتفاقاتی آنقدر کوچک هستند که نجای نگرانی ندارند.  15. درک کنید که گذشته مساوی حال نیست.

  هر اتفاقی که سال پیش، ماه پیش یا حتی دیروز افتاده به معنی فردا، ماه آینده یا سال آینده نیست. شما آینده*تان را در زمان حال می*سازید و می*توانید با خودتان تصمیم بگیرید که چقدر اجازه دهید اتفاقات گذشته بر آینده شما تاثیر بگذارند.

  حتی اگر طی 10 سال گذشته اعتمادبه*نفس خیلی پایینی داشته*اید، به این معنی نیست که قرار است همانطور بمانید. می*توانید تصمیم بگیرید که زندگی و آینده*تن را تغییر دهید. می*توانید افکار و خاطرات مربوط به گذشته را دور بریزید و به چیزهای جدیدی فکر کنید.  16. با خودتان مهربان باشید.

  ممکن است با خودتان بدرفتاری کنید. درک کنید که هیچ نیازی به این کار نیست. حتی اگر تا امروز هم اینطور رفتار می*کرده*اید دیگر وقتش رسیده است که دست از آن بردارید. درعوض با خودتان مهربان باشید. هیچ اشکالی ندارد. بدرفتاری با خودتان هیچ دلیلی ندارد مگراینکه بخواهید خودتان را ناراحت کنید و دشمنانتان را شاد.

  یک بخش مهم است مهربان بودن با خودتان این است که نقاط قوتتان را می*فهمید و آنها را رشد می*دهید. این کار نه تنها به بهتر شدن مهارت*هایتان کمک می*کند بلکه اعتمادبه*نفستان را هم بالا می*برد. یک بخش کوچک*تر اما مهم دیگر این است که تحسین*های دیگران را بپذیرید. تشکر کردن برای تحسین و تمجید دیگران هیچ اشکالی ندارد. و بعد از هر تحسین حس خوبی به خودتان پیدا کنید.  17. یاد بگیرید که ذهنتان چطور کار می*کند.

  آدمها با هم فرق دارند اما مسئله مهم*تر این است که نحوه کارکرد ذهن آنها شباهت*های زیادی با هم دارد. چیزی که برای بقیه خوب عمل کرده ممکن است برای شما هم موثر باشد. وقتی با عملکرد ذهنتان بیشتر آشنا شوید می*فهمید که در موقعیت*های مختلف چه واکنشی خواهد داشت. وقتی خودتان را بهتر بشناسید اعتمادبه*نفستان بالاتر خواهد رفت.  18. مهارت*های اجتماعیتان را تقویت کنید.

  روابط یکی از مهمترین قسمت*های زندگی ماست و تقویت مهارت*های اجتماعی یکی از مهمترین چیزهایی است که هر فردی باید یاد بگیرد. بهتر کردن نتایجی که در این زمینه می*گیرید و به دست آوردن اطمینان بیشتر به مهارت*های اجتماعیتان اعتمادبه*نفستان را به طور کلی بالا خواهد برد.  19. به جای اینکه به درون توجه کنید، به بیرون توجه کنید.

  وقتی با دیگران رابطه برقرار می*کنید و گاهی*اوقات وقتی تنها هستید، بد نیست که توجه ذهنتان را به بیرون دهید تا به درون. مشکل توجه به درون این است که در بسیاری از موقعیت*ها باعث می*شود به ظاهرتان، اینکه چه گفته*اید و دیگران چه گفته*اند فکر کنید. تمرکز به بیرون درکنار اینکه به بالا بردن اعتمادبه*نفستان کمک می*کند، راهی عالی برای تقویت مهارت*های مردمی و اجتماعیتان هم هست.  20. اطرافیانتان را از افراد مثبت*اندیش انتخاب کنید.

  افرادیکه با آنها نشست و برخاست می*کنید می*توانند موجب شادی یا ناراحتی شما شوند. ازآنجا که ما زمان زیادی را با مردم سپری می*کنیم، خیلی مهم است که کنار افراد مثبت—یا حداقل به طرزی منطقی خنثی-- باشیم. بودن یک یا دو نفر منفی*باف می*تواند تاثیر شگرفی بر شما بگذارد و روز به روز روحیه*تان را خراب*تر کند.  21. اطلاعات، تاثیرات و احساسات مثبت جذب کنید.

  بیشتر اخبار و حوادث جامعه تصویری منفی از دنیا و خودتان به شما می*دهد. اطلاعاتی که دوروبرتان است هم درست مثل افراد دوروبرتان می*توانند تاثیر شگرفی بر شما داشته باشند. خودتان انتخاب کنید که دوست داری چه ببینید، بشنوید و بخوانید. فقط چیزهایی را انتخاب کنید که برایتان فایده*بخش باشند.  22. مثبت بیندیشید.

  اینکه سعی کنید دنیا و زندگیتان را از دریچه*ای مثبت نگاه کنید کمی سخت است و زمان می*برد. مخصوصاً اگر سالهای زیادی را با تفکر منفی زندگی کرده باشید.  23. خودتان را با خودتان مقایسه کنید، نه با دیگران.

  این درد نالازم زیادی را از زندگیتان بیرون می*کند. مسئله اینحاست که اگر از یک نفر بگذرید، کس دیگری را می*بینید که از شما موفق*تر باشد. و حس برنده بودن موقتیتان دوباره به احساس ترس و اضطراب تبدیل خواهد شد. پس سعی کنید فقط روی خودتان تمرکز کنید، نه آدم*های دور و برتان و مهم نباشد که دیگران تا چه اندازه موفق هستند. خودتان را با خودتان مقایسه کنید. پیشرفت کنید و رشد خودتان را بررسی کنید و خواهید دید که شادتر، موفق*تر و بااعتمادبه*نفس*تر زندگی خواهید کرد.  24. شکست را دوباره تعریف کنید.

  اینکه چطور به شکست نگاه کنید تعیین می*کند که قبل یا بعد از هر شکست چه اندازه اعتمادبه*نفستان پایین بیاید. تعریفی از شکست که با آن بزرگ شده*ایم ممکن است بهترین معنای آن نباشد. اگر به موفق*ترین آدم*ها نگاهی بیندازید خیلی زود متوجه می*شوید که واکنش متفاوتی به شکست دارند که با واکنش آدم*های عادی فرق می*کند.

  آنها شکست یا طردشدگی را آنقدرها جدی نمی*گیرند. آنها می*دانند که اگر شکست بخورند آخر زندگی نیست. برعکس سعی می*کنند وقتی به هر شکست نگاه می*کنند قسمت*های خوب آن را ببینند: اینکه طور می*توانند از آن درس بگیرند تا برای دفعه بعدی بهتر شوند.

  آنها می*دانند که اگر اولین تلاش کاریشان با شکست مواجه شود برای مدتی احساس خیلی بدی دارد اما در طولانی*مدت هیچ اشکالی متوجه آنها نیست. آنها از آن درس می*گیرند و دوباره امتحان می*کنند. اگر کسی آنها را طرد کند آیا دست برمی*دارند؟ مطمئناً نه. آنها می*دانند که هفته بعد یا هفته بعد از آن ممکن است کس دیگری را پیدا کنند که باز برای آنها جذاب باشد.

  آنها می*دانند که آدم*های خوب زیادی هستند. فرصت*های شغلی خوب زیادی وجود دارد. اما این را هم یاد گرفته*اند که برای موفق شدن در هر چیزی باید حداقل 5، 10 یا 20 مرتبه شکست بخورید.

  شما روی مهارت*هایتان کار کرده*اید تا آنها را تقویت کنید. به شکست یا طردشدن بعنوان چیزی منفی که اگر اتفاق بیفتد زندگیتان تمام خواهد شد نگاه نکنید. شکست را دوباره در ذهنتان تعریف کنید و تاثیر احساسی منفی آن را کمتر کنید. به شکست بعنوان بازخورد روی نقطه*ای از شما که نیاز به تقویت شدن دارد نگاه کنید. به توصیه*ای که شکست برایتان دارد گوش دهید و مطمئن باشید که پیشرفت می*کنید. و با تعریف کرن دوباره شکست برای خودتان دیگر سطح اعتمادبه*نفستان هربار که شکست می*خورید افت نمی*کند.
  Saie_501 این نوشته را پسندیده.
  امروز زیباترین روز دنیاست!


  زندگی را آنگونه که دوست داری تصور کن تا آنگونه شود!

 3. #3
  عضو خانواده بزرگ مامی سایت
  رعنا ش آواتار ها
  عضویت: ۱۳۸۹/۰۴/۱۰
  نوشته ها
  352
  میزان امتیاز
  4
  پسند شده
  220
  پسند کرده
  12

  Re: اعتماد به نفس

  به خودتان عشق بورزید
  شرط اساسی اعتماد به نفس، خودشیفتگی است.
  و اساسی ترین مانع اعتماد به نفس، خودشکنی است.
  بر ای اینکه اعتماد به نفس داشته باشید، باید خود شیفته گردید. باید عاشق جسم و روح خود باشید. و برای رسیدن به این «خود شیفتگی» باید شناخت و درک درستی از خویشتن خویش داشته باشید.
  برای خود شیفتگی همین بس که بدانید «انسانید» اشرف مخلوقاتید، تجلی کائناتید. شاهکار خداوندید. بین این همه آفریده، جماد و نبات، جاندار و بیجان، شما شایستگی انسان بودن را پیدا کرده اید و برترین موهبتهای الهی یعنی قدرت و اراده و اختیار و تواناییهای ذهنی فوق العاده، به شما داده شده است.
  شمادر حقیقت، برگزیده آفریدگان خدایید.
  پیچیده ترین کامپیوترهای جهان، اگر چه به ظاهر، تواناییهای حافظه ای فراوان دارند، هیچگاه نمی توانند جایگزین حافظه شگرف شما باشند.
  شما بر تمام این جهان، تسلط دارید. شما قدرت خلاقیت و نوآوری دارید. شما قادرید دگرگون شوید و به شیوه ای کاملا نوین به دنیا بنگرید.
  کامپیوترهای امروزی، قدرت جذب، ثبت و استدلال دارند ولی هرگز این قابلیتهای شما را ندارند.
  خدا در قرآن فرموده است: شما را بر زمین و آسمان، مسلط ساختیم.
  (و سخر لکم ما فی السموات و الارض)
  شما جانشینان خدایید. هر صفتی که در خدا هست در شما هست ولی به شکلی محدود.
  اگر خدا آمرزنده و بخشاینده است؛ شما هم هستید. اگر خدا کریم و بخشنده است؛ شما هم هستید، اگر خدا مهربان است، شما هم هستید و ...
  چرا که خداوند، خطاب به انسان می فرماید: ای انسان! من از روح خودم در تو دمیدم.
  (و نفخت فیه من روحی)
  شاید درک همین یک جمله، اعتماد به نفس را در شما به کمال رساند.
  دقایقی به این موضوع فکر کنید. به این که روح خدا در شما جریان دارد. به مقام «جانشین خدا بودن»
  به عظمت طبیعت، به وسعت کهکشانها و به شکوه جهان پیرامون خود فکر کنید. اکنون عظمت غیرقابل آفریننده اینها را به یاد آورید. خداوند با این شکوه و عظمت «انسان» را خطاب قرار می دهدو به او می فرماید:
  «تو رادر زمین جانشین خود ساختم» و هیچ کس را هم در این خطاب، مستثنی نمی کند.
  وقتی شما خود را به درستی درک می کنید. توجه می کنید که روح الهی در شما جاری است؛ ناخودآگاه شیفته و مجذوب خود می شوید.
  در حقیقت، مقدمه عشق به خود، عشق الهی است.
  شما تنها زمانی احساس پست بودن، خوار بودن و بد بودن می کنید که خود را درست نشناخته باشید و به حقیقت انسان بودن خود پی نبرده باشید.
  در چنین حالتی، شما جهان را هم، پست و بد می بینید، چرا که جهان، بازتاب خود ماست.
  وقتی از خود بیزاریم، از همه بیزاریم و وقتی به خود عشق می ورزیم، جهان نیز در چشم ما دوست داشتنی می آید.


  برگرفته از کتاب اعتماد به نفس در 10 روز-م.حورایی

  نفس شاید دلیلی باشد برای زندگی

  اما.......

  بی شک تو بهانه آنی.......

 4. #4
  عضو خانواده بزرگ مامی سایت
  رعنا ش آواتار ها
  عضویت: ۱۳۸۹/۰۴/۱۰
  نوشته ها
  352
  میزان امتیاز
  4
  پسند شده
  220
  پسند کرده
  12

  Re: اعتماد به نفس

  با جسم خود خوب رفتار کنید

  اگر عاشق خود هستید و شیفته انسانیت خود گشته اید، باید به شکلی احساس خود را نسبت به خود نمایان سازید.
  چگونگی رفتار شما با جسم خودتان، بیش از هر چیز دیگری، میزان خود شیفتگی شما را نشان می دهد.
  چقدر از جسم خود مراقبت می کنید و به سلامت تن خود بها می دهید؟
  اگر واقعا خودتان را دوست داشته باشید، از هر آنچه کهبه جسم و تن شما آزار می رساند و به سلامت و تندرستی شما لطمه وارد می کند، دوری می جویید.
  مثلا پرخوری را کنار می گذارید.
  پرخوری، یکی از نشانه های خودشکنی است نه خود شیفتگی.
  هرجا کسی را دیدید که بسیار پرخور و شکمو بود، مطمئن شوید که او فاقد اعتماد به نفس عالی و خود شیفتگی مطلوب است؛ چون:
  پرخوری؛ بیماری، رنجش و آزار رسانی به جسم را همراه می آورد.
  افراط در خوردن،چه منجر به بیماری شود، چه موجب چاقی، چه سبب سوء هاضمه، چه باعث آلودگی و خمودی، در هر حال، اعتماد به نفس، شما را ضایع می کند.
  وقتی شما جسم سالم، شاداب و سرحالی نداشته باشید، مشکل می توانید عاش خود باشید.
  سیگار کشیدن را هم کنار می گذارید؛ چون آن هم یک نوع خودشکنی است.
  کسی که اعتماد به نفس عالی دارد، به هیچ عنوان، حاضر نیست تن عزیزش را که نعمت و آفریده الهی است، دستخوش ناراحتی کند.
  سیگار کشیدن، هم سلامت تن را به طور جدی به مخاطره می اندازد و هم کسالت و خمودی را به دنبال دارد.
  جسم خود را با عشق فراوان دوست داشته باشید. رژیم غذایی درستی اختیار کنید. به اندازه بخوابید. لباس سبک و راحت و نرمی بپوشید. کفش راحت به پا کنید. یک روز در میان حمام کنید. از سیگار و مشروبهای الکلی به شدت دوری کنید. ورزش کنید. کوه پیمایی کنید. نفس عمیق بکشید.
  لازم است یادآوری کنیم، هرگونه تن آزاری، ریاضتهای افراطی و حتی گیاه خواری مطلق که از جانب برخی توصیه می شود؛ نوعی خودشکنی است.
  از موهبتها و نعمتهای الهی در حد اعتدال و دست استفاده کنید. خدا هم ریاضتهای افراطی را کاملا نفی فرموده است.


  برگرفته از کتاب اعتماد به نفس در 10 روز - م حورایی

  نفس شاید دلیلی باشد برای زندگی

  اما.......

  بی شک تو بهانه آنی.......

 5. #5
  عضو خانواده بزرگ مامی سایت
  رعنا ش آواتار ها
  عضویت: ۱۳۸۹/۰۴/۱۰
  نوشته ها
  352
  میزان امتیاز
  4
  پسند شده
  220
  پسند کرده
  12

  Re: اعتماد به نفس

  خود را تشویق و ستایش کنید !

  به خاطر کوچکترین کار خوبی که انجام می دهید، خود را ستایش و تشویق کنید.
  شما عادت کرده اید برای کارهای بد و نادرست خودف هزاران بار خود را سرزن کنید. اما یکبار هم خود را شایسته تشویق و ستایش ندانسته اید.
  چرا وقتی کار خوب و درستی انجام می دهید، برای خود کف نمی زنید؟ و به خود آفرین نمی گویید؟ انجام همین کارهای به ظاهر ساده که ممکن است در نظر شما بی معنی و بیهوده هم باشند، رشد اعتماد به نفس شما را تسریع می کند.
  الان، شما دارید یک کار مثبت می کنید. دارید کتابی برای تقویت اعتماد به نفس خود می خوانید، یعنی تصمیم گرفته اید که یک دگرگونی مثبت در خود به وجود آورید. بنابراین، همین الان شما شایسته تشویق شدن هستید. پس چرا معطلید؟ به خود آفرین بگویید. برای خود کف بزنید. یا آنکه به خود قول دهید که به خاطر این کار مثبت، بعدا خود را به خوردن بستنی، پیاده روی، سینما، گردش در پارک و ...
  دعوت می کنید و در اولین فرصت ممکن به قول خودعمل کنید.
  هیچ کدام از کارهای مثبت خود را کوچک و بی اهمیت، تلقی نکنید.
  خداوند، فرموده که به خوبیهای ما، حتی اگر ذرهای باشد، پاداش می دهد و هرگز در سنت الهی، اجر نیکوکاران ضایع نمی شود.
  اگر توجه به کارهای نیکو و پاداش دادن به آنها، سنت خداست، ما هم که جانشین خدا در زمین هستیم، باید از این سنت پیروی کنیم.
  هم اکنون فکر کنید و ببینید که از آغاز روز تاکنون، چه قدر کار مثبت و نیکو انجام داده اید؟ خود را به خاطر تک تک این کارها باید تشوی کنید.
  اگر یک ساعت، خوبف درس خوانده ایدف اگر سخن نیکو و سنجیده ای گفته اید، اگر در مشکلی صبور بوده اید، اگر اطاقتان را مرتب کرده اید، اگر به دوست خود نامه ای نوشته اید و احوال او را جویا شده اید؛ و اگر هر کار خوب و مثبت دیگری انجام دادهاید؛ یادتان نرود که خود را تشویق کنید.
  هیچ کدام از کارهای درست خود را بی پاداش نگذارید. حتی، به صورت تحسینی ذهنی با لبخندی ظاهری هم که شده، خود را تشویق نمایید.


  برگرفته از کتاب اعتماد به نفس در 10 روز - م حورایی

  نفس شاید دلیلی باشد برای زندگی

  اما.......

  بی شک تو بهانه آنی.......

 6. #6
  عضو خانواده بزرگ مامی سایت
  رعنا ش آواتار ها
  عضویت: ۱۳۸۹/۰۴/۱۰
  نوشته ها
  352
  میزان امتیاز
  4
  پسند شده
  220
  پسند کرده
  12

  Re: اعتماد به نفس

  از خود بخوبی یاد کنید ...

  شما باید با خود صادق باشید.
  جنبه های منفی و جنبه های مثبت خود را تواما در نظر بگیرید.
  اما به جنبه های مثبت، توجه بیشتری داشته باشید تا با تکیه بر آنها، توان و انرژی بیشتری برای مقابله با جنبه های منفی پیدا کنید.
  این روش، مفهوم اساسی «تفکر مثبت» را در خود دارد و تفکر مثبت، خود اساس هر موفقیت است.
  خیلی ها فکر می کننند تفکر مثبت، یعنی ندیدن واقعیتها و چشم بستن از بدیها. اما اینطور نیست.
  شما در مرحله اول، باید همه چیز را ببینید. ببینید که راستی هست، خیانت هم هست. مهربانی هست. ظلم و تعدی هم هست و ...
  نگرش اولیه شما، باید یک نگرش عمومی باشد.
  مثلا الان، شما باید ببینید که اعتماد به نفستان کم است. توانایی تغییر و دگرگونی دارید. شخصیت کنونی خود را کاملا قبول ندارید. سلامتی دارید و ...
  اما در نگرش بعدی، باید به نکات مثبت، بیشتر توجه کنید.
  شما معمولا بر عکس عمل می کنید. بعد از یک نگرش کلی، آنقدر به نقطه ضعفها و نکات منفی خود توجه می کنید که کم کم نکات مثبت شما در شما رنگ می بازند.
  این روش خود را تغییر دهید. اگر شما یک نقطه ضعف دارید، مطمئنا مقابل آن، نقطه قوتی وجود دارد. هم اکنون لیستی از نقاط قوت خود تهیه کنید.
  مثلا اینکه: قادرم ببینم، بشنوم، حرف بزنم، فکر کنم، بخوانم، بنویسم، تغییر کنم و پیشرفت نمایم، سرپناهی دارم و ... و ...  برگرفته از کتاب اعتماد به نفس در 10 روز - م حورایی
  ely_memol این نوشته را پسندیده.
  نفس شاید دلیلی باشد برای زندگی

  اما.......

  بی شک تو بهانه آنی.......

 7. #7
  مدیر بازنشسته
  ♪♥ nas!m♪♥ آواتار ها
  عضویت: ۱۳۸۹/۱۱/۲۹
  محل سکونت
  ☂ tehran☂
  نوشته ها
  545
  میزان امتیاز
  10
  پسند شده
  1408
  پسند کرده
  601

  ویترین مدال ها

  Re: اعتماد به نفس

  اعتماد به نفس از منظر قرآن و سنت

  آيا تا به حال اتفاق افتاده كاري را كه بلد هستي از ترس اينكه خراب كني انجام ندهي، يا سخني را كه كاملا به آن اعتقاد داري از ترس اينكه مبادا مورد تمسخرديگران واقع شوي نگويي.


  كليد تمامي اين مشكلات شايد در اعتماد به نفس نهفته باشد.
  چگونه به نفسم اعتماد پيدا كنم ؟


  اين چند خط به صورت خيلي مختصر اعتماد به نفس را از منظر قرآن و سنت مورد بررسي قرار مي دهد و شايد يكي از مهمترين موضوعاتي كه در اين زمينه مطرح باشد احساس اطمينان و برتري شخص مؤمن نسبت به انسانهاي مشرك و بي دين است كه در اين مقاله گنجانده شده و اميد است كه مورد استفاده قرار بگيرد.  اعتماد به نفس از منظر قرآن و سنت:


  يكي از مهمترين مواهبي كه خداوند متعال به انسان ارزاني داشته اعتماد به نفس مي باشد.


  اعتماد به نفس در واقع نيرويي است كه شخص را در استفاده بهينه از قابليت ها و توانمنديهاي خويش جهت رسيدن به اهدافی كه در نظر دارد ياري مي كند.


  انساني كه اعتماد به نفس ندارد نمي تواند آنطور كه بايد از استعدادهاي خويش بهره جويد و در زندگي دچار افسردگي ، سرخوردگي و شكست خواهد شد.


  يكي از عوامل مهم جهت نيل به اين مهم شناخت انسان نسبت به ارزش وجودي خويش ، استعدادها و توانمنديهايش مي باشد و چه زيباست اگر اين شناخت را از خالق خويش بجويد آنگاه كه خداوند در قرآن مي فرمايد : من از روح خويش در انسان دميدم و همچنين آنگاه كه به فرشتگان فرمان سجده بر آدم را مي دهد و آنگاه كه انسان را جانشين خويش در زمين قرار مي دهد.
  انسان مسلمان با تفكر و تدبر در اين آيات به خوبي درمي يابد كه چه جايگاهي نزد خالق و پروردگار و چه مقامي در ميان ساير مخلوقات بي شمار الهي دارد و به الطاف خداوند? پ? ?رده و م? داند كه خداوند چقدر او را دوست دارد پس او نيز قلبش را لبريز از محبت به خداوند مي كند و اين رابطه صميمي و ناگسستني به او نيرويي مي بخشد كه از هيچ كس جز خداوند نهراسد و به اين يقين مي رسد كه ياور و پشتيباني بس عظيم دارد كه در تمامي امور مي تواند به او تكيه كرده و از عهده هر كاري اگر چه سخت و بزرگ به نظر برسد برآيد و در يك جمله ا«عتماد به نفس، برگرفته شده از اعتماد به رب و خالق مي باشد، بر خلاف ديدگاه مادي كه انسان را محور هرچيز قرار داده و او را يكه تاز عالم هستي قلمداد مي كند.»


  از منظري ديگر خداوند شخص مؤمن را مورد خطاب قرار داده و مي فرمايد: ( ولا تهنوا و لا تحزنوا و أنتم الأعلون إن كنتم مؤمنين) .آل عمران: 139- « و

  سست و محزون نشويد كه اگر مؤمن باشيد ، غالب و برتر خواهيد بود.»


  اين برتري نه به خاطر نژاد و رنگ و قوم شما است بلكه به خاطر راهي است كه به درستي انتخاب كرده و برگزيده ايد ، آن راهي كه چه بسا انديشمندان و متفكران بسياري از يافتن آن عاجز مانده اند، راهي كه از نظر تكيه گاه و خاستگاه برتر است و آن راه، راه هدايت پروردگار است كه هيچ كجي و انحرافي در آن نيست و نهايتش به سوي خوشبختي است.
  همچنين در آيه ديگر مي فرمايد: (لا يغرنك تقلب الذين كفروا في البلاد متاع قليل ثم مأوئهم جهنم و بئس المهاد) آيه 198 آل عمران- « رفت و آمد پيروزمندانه كافران تو را فريفته نسازد . اين متاع ناچيز و اندكي است و سرانجام جايگاهشان دوزخ خواهد بود و چه جاي بدي است كه برايشان تدارك ديده شده ااست.»


  شهيد سيد قطب در توضيح اين آيه مي گويد: « عقايد و بينشها وارزشها و اوضاعي برجامعه حكم مي رانند كه تماما با عقيده و بينش و ارزشها و موازين انسان مؤمن مغايرت دارند اما او همواره احساس مي كند كه برتر و بالاتر است و اينها همه در مرتبه مادون او قرار دارند و با احساس كرامت و عزت از بالا به آنها نظر مي اندازد و حتي آنها را باديده مهر و عطوفت مي نگرد و دلش مي خواهد كه آنهارا نيز به خيري كه با خود دارد هدايت نمايد و به همان افقي كه خودش در آن زندگي مي كند رفعت بخشد.»


  پس كاملا واضح و آشكار مي شود كه شخص مسلمان هنگامي كه به اين حقايق دست يافت و ارزش وجودي خويش را شناخت از سرخودرگي و خود كم بيني رهايي يافته و مي تواند ازاستعدادها و توانمندي هاي خويش به بهترين وجه استفاده نمايد و شخصي باشد برخوردار از اعتماد به نفس قوي و استوار.


  ازديدگاه سنت نيز اگر بنگريم پي خواهيم برد كه رسول خدا افرادي را تربيت نمود كه با وجود قدرت و امكانات اندك آن زمان ولي با ايمان به خدا و اعتماد به نفس توانستند دو امپراطوري بزرگ ايران و روم را به زانو درآورند . چنانچه « سعدبن ابي وقاص قبل از شروع جنگ قادسيه ، «ربعي ابن عامر»را به عنوان فرستاده خود به نزد رستم فرمانده سپاهيان ايران فرستاد.
  مجلس رستم را با بالشها و فرشهاي نفيس حرير آراسته بودند و رستم ياقوتها و مرواريدهاي گرانبهاي درشت را نمايان ساخته بود وتاج بر سرنهاده و ساير زيورهاي گرانبهايش را برتن داشت و برتختي زرين نشسته بود ربعي با لباسهايي كلفت و يك سپر و اسبي كوچك وارد شد و همچنان سوار بر اسب خود تا كنار فرش پيش آمد و آنگاه پياده شد و اسبش را به يكي ازآن بالشها بست و در حالي كه كلاهخود بر سر داشت به نزد رستم رفت. به او گفتند سلاحت رابگذار او گفت: من خودسرانه نيامده ام بلكه به دعوت خود شما آمده ام بنابراين اگر مي خواهيد به همين صورت وارد مي شوم و گرنه باز مي گردم رستم گفت اجازه بدهيد بيايد اونيز در حين حركت با تكيه دادن به نيزه خود و فرو كردن در فرشهاي حرير عموم آنها را پاره ساخت رستم گفت: چه چيزي شما را براي لشكركشي به اينجا برانگيخته است؟« ربعي» گفت: « خداوند ما را بر انگيخته است تا هر كس را كه او بخواهد از عبادت بندگان به عبادت خداي يكتا و از تنگناي دنيا به فراخناي دنيا و آخرت و از جور اديان به عدل اسلام در آوريم»....


  آري اين بود گوشه اي از عزت و اعتماد به نفسي كه اسلام به مسلمانان داده بود رسول خدا به شدت مسلمانان را از اعمالي كه سبب از بين رفتن اعتماد به نفس ديگر مسلمانان مي شود نهي مي كند و مي فرمايد: « بحسب امرء من الشر ان يحقر اخاه المسلم »« براي آنكه شخصي شرور شناخته شود همين كافيست كه برادر مسلمانش را تحقير كند» اگر به اين گفته پيامبر صلي الله و عليه و سلم دقت نماييم اهميت اعتماد به نفس برايمان آشكار مي شود چنانچه پيامبر اسلام صلي الله و عليه و سلم به شدت افرادي را كه با تحقير ديگران اعتماد به نفس آنها را خدشه دار كرده و سبب سرافكندگي آنها مي شوند مورد نكوهش قرار داده و چه بسا افرادي كه تنها مرتكب اين عمل زشت مي شوند اگر چه مابقي اعمالشان صالح باشد شرور و فاقد صلاحيت اخلاقي شناخته مي شوند و درآخر نه تنها در مسئله اعتماد به نفس بلكه در تمامي مسائل زندگي با استفاده از اين دو منبع ارزشمند يعني قرآن و سنت مي توان مشكلات زندگي را برطرف نموده و قله هاي سعادت را يكي پس از ديگري بپيماييم.
  *مهربان* این نوشته را پسندیده.
  امروز زیباترین روز دنیاست!


  زندگی را آنگونه که دوست داری تصور کن تا آنگونه شود!

 8. #8
  مدیر بازنشسته
  ♪♥ nas!m♪♥ آواتار ها
  عضویت: ۱۳۸۹/۱۱/۲۹
  محل سکونت
  ☂ tehran☂
  نوشته ها
  545
  میزان امتیاز
  10
  پسند شده
  1408
  پسند کرده
  601

  ویترین مدال ها

  Re: اعتماد به نفس

  اعتماد به نفس برای زیر 18 سال

  تصوری كه كودكان از خود دارند چگونگی برخورد آنان را با دنیای پیرامونشان شكل می دهد. یكی از بزرگ ترین تفاوت های افراد موفق و ناموفق این است كه انسان های موفق به خود اعتماد دارند و خود را شایسته ی آن می دانند كه در زمره ی آدم های موفق قرار گیرند.
  كمك كردن به كودكان برای اینكه خود را دوست داشته و تصوری مثبت از خویش داشته باشند یكی از بزرگترین موهبت هایی است كه هر مادر یا پدری می تواند به فرزند خویش پیشكش كند. عزت نفس كامل كلید رمز زندگی موفقیت آمیز است .
  هیچ پدر یا مادری كامل نیست . اما والدین در هر خانواده ای ـ با هر نوع ویژگی كه داشته باشند ـ می توانند راههایی را بیاموزند كه به فرزندانشان كمك كنند خود را بپذیرند و محترم بدانند. باور كنند كه افرادی لایق و باكفایتند و همچون دیگران توان لازم برای رویارویی با ناملایمات زندگی را دارند.

  ضعف عزت نفس زاییده ی خود كودكان نیست . بلكه بزرگ ترها و عموما مادران و پدران مسبب این موضوع هستند. از این رو ما مادران و پدران كه مهم ترین تاثیر را بر زندگی فرزندانمان می گذاریم وظیفه داریم به آنان كمك كنیم تا طعم موفقیت را بچشند، مرتكب خطا شوند بی آن كه احساس شرم كنند و از وجود خود احساس غرور و سربلندی كنند. این امر زمانی به حقیقت می پیوندد كه به فرزندانمان نشان دهیم كه آنان مهم بی همتا و دارای ویژگی های خاص و منحصر به فردند و از شایستگی و توان كامیابی در تحصیل و زندگی برخوردارند.
  تربیت درست كودكان تا حد زیادی در گرو انجام دادن بسیاری كارهای درست و كوچك است . هر پدر و مادری می تواند بسیاری كارهای درست و مناسب انجام دهد تا در فرزندش احساس « خود ارزشمندی » به وجود آورد. شما می توانید از طریق مراقبت، گوش دادن ،ستودن، قوت قلب بخشیدن ، دلگرم كردن و جدی گرفتن فرزند خود به او عزت نفس ببخشید و انسانی كامیاب از وی بسازید. پیشنهادهایی كه در پی می آیند شما را به جاده ی منتهی به این مقصود رهنمون می كند.
  روش های عملی برای تقویت عزت نفس فرزندان
  1 ـ نخستین گام را برای تقویت عزت نفس فرزندتان هم اكنون بردارید : اسمی نامناسب برای فرزند خود انتخاب نكنید كه یك عمر مایه ی ناراحتی و سرافكندگی شود.
  2 ـ هر روز فرزند خود را در آغوش بگیرید .
  3 ـ همواره خوبی ها نقاط قوت و ویژگی های مثبت را در فرزند خود جست وجو كنید .
  4 ـ به حرف و درد دل های فرزند خود خوب گوش دهید . حرف او را قطع یا جمله هایش را كامل نكنید . به همه ی حرف های او و احساسی كه در آن ها نهفته است توجه كنید. و با او هم احساسی کنید.
  5 ـ وقتی فرزندتان نیاز به آرامش دارد نگران نباشید كه موهایتان آشفته یا لباس هایتان چروك شود . اهمیت قائل شدن برای فرزندتان سبب می شود تا بتوانید رابطه ای صمیمانه و عاطفی با او برقرار كنید. این یكی از پایه های تقویت عزت نفس فرزند شماست .
  اگر قرار است اتفاق مهمی (چه خوب چه بد) در خانواده رخ دهد صبر نكنید تا آخرین دقیقه خبر آن را به فرزندتان بدهید. اگر جز این باشد او احساس می كند كه وجودش در خانواده اهمیتی ندارد.

  6 ـ به خواب های آشفته فرزندتان ـ كه برای شما بازگو می كند خوب گوش بدهید .
  7 ـ برای اسباب بازی های مورد علاقه ی فرزندتان ارزش قائل شوید .
  8 ـ همواره به فرزند خود فرصت دیگری بدهید تا خطا و اشتباهش را اصلاح كند .
  9 ـ وقتی فرزندتان خردسال است هر كاری دارید كنار بگذارید هر شب او را به رختخوابش برده و برایش قصه بگویید .
  10 ـ هنگام بازی كردن با فرزند خود او را درنظر بگیرید و به حرفش گوش بدهید تا دریابید كه نظرش درباره ی خودش و شما چیست .
  11 ـ موفقیت های فرزند خود راـ هر چند كوچك و ناچیز ـ بستایید .
  12 ـ عادت نكنید كه فرزند خود را با فرزند دیگران مقایسه كنید .
  13 ـ تا آن جا كه ممكن است شرایطی پیش نیاورید كه به فرزندتان بگویید : « اگر نكنی وای به حالت ! »
  14 ـ برخی كتاب های مورد علاقه ی شما ممكن است برای فرزندتان جالب و قابل فهم باشد آن را برای او بازخوانی كنید .
  15 ـ اجازه دهید فرزند شما كودك نوزادتان را كمی بغل كرده او را ناز و نوازش كند .
  16 ـ اگر هنوز فرزند خردسال شما خودش را خیس می كند و قادر به استفاده از دستشویی نیست كاری نكنید كه او احساس كند بچه ی بدی است .
  17 ـ برخی اوقات پای تلویزیون بنشینید و برنامه های مورد علاقه ی او را همراه كودكتان تماشا كنید .
  18 ـ وقتی برای فرزندتان قصه یا افسانه ای تعریف می كنید كه آن را دوست دارد بكوشید نام فرزند خود را روی شخصیت های مثبت یا قهرمان آن قصه یا افسانه بگذارید.
  19 ـ به فرزندتان نگویید : « تو دیگر بزرگ شده ای نباید بچگی كنی . »
  20 ـ فرزندتان را وادار به كارهایی نكنید كه از آن ها هراس دارد .
  21 ـ وقتی فرزندتان با شما صحبت می كند حتما پاسخش را بدهید یكی از ارزشمندترین هدیه ها این است كه وقت خود را در اختیار او بگذارید. نادیده گرفتن حرف ها و درد دل های فرزندتان سبب می شود كه او احساس كند فرد بی ارزش و بی مقدار است .
  22 ـ افراد را از سر اجبار مجبور به انجام كاری نكنید .
  23 ـ به فرزندتان یاد دهید بعد از خوردن غذا شكرگزار نعمت های خداوند باشد .
  24 ـ با كمك فرزندتان دانه ای بكارید یا گیاهی برویانید .
  25 ـ در اواخر زمستان با فرزندتان نخستین نشانه های بهار را جست و جو كنید . (برانگیختن حس كنجكاوی فرزندتان برای درك شگفتی های طبیعت )
  به فرزندتان نشان دهید كه چگونه وظایف و تكالیف بزرگ را به مراحل یا اجزای كوچك تر تقسیم كند و آن ها را یك به یك (قدم به قدم ) انجام دهد تا از دشواری كار كاسته شود.

  26 ـ وقتی در سفر هستید به فرزندتان تلفن كنید و بگویید دلتان برایش تنگ شده است .
  27 ـ همواره این بینش را به فرزندتان القا كنید « می دانم كه تو از عهده ی انجام دادن آن برمی آیی . »
  28 ـ هرگاه خطایی از شما سر زد از فرزندتان عذرخواهی كنید .
  29 ـ به این نكته ی مهم توجه كنید كه چگونگی رفتار والدین با یكدیگر به اندازه ی نحوه ی رفتار آنان با فرزندشان اهمیت دارد.
  30 ـ با دادن مسئولیت كارهای عادی روزانه به فرزند خود او را فردی مسئولیت پذیر بار آورید . (مثل آب دادن به گلدان )
  31 ـ همراه فرزندتان دعا و نیایش كنید .
  32 ـ اگر فرزندتان گوشه گیر و خجالتی است و در جمع احساس راحت بودن نمی كند در حضور دیگران برایش احترام قائل شوید و در خلوت در آغوشش بگیرید.
  33 ـ به یاد داشته باشید هیچ بچه ای نباید با احساس زیادی بودن و سر بار بودن زندگی كند .
  34 ـ در حضور فرزندتان از موفقیت های او برای دیگران تعریف كنید .
  35 ـ به فرزندتان یاد بدهید كه با ادب و با نزاكت باشد . ادب و نزاكت سبب می شود كه او در اجتماع عزت نفس بیشتری داشته باشد.
  36 ـ نگذارید فرزندتان به بازی های ویدئویی یا رایانه ای خشونت آمیز رو آورد .
  37 ـ اگر قرار است اتفاق مهمی (چه خوب چه بد) در خانواده رخ دهد صبر نكنید تا آخرین دقیقه خبر آن را به فرزندتان بدهید. اگر جز این باشد او احساس می كند كه وجودش در خانواده اهمیتی ندارد.
  38 ـ از به كار بردن كلمه ها و عبارت های توهین آمیز (مانند : تو به هیچ دردی نمی خوری ) خطاب به فرزندتان جدا خودداری كنید.

  ـ تا آن جا كه امكان دارد در مسائل و مشكلات مربوط به روابط خواهرها و برادرها دخالت نكنید . معمولا خود آنان مسائل شان را بهتر حل می كنند.
  40 ـ حریم خصوصی و امور شخصی فرزند خود را محترم شمارید .
  41 ـ در روز جشن نیكوكاری یا جشن عاطفه ها همراه فرزندتان برای كمك بروید .
  42 ـ به فرزندتان كمك كنید تا از تغییرات جسمی ای كه در دوران نوجوانی و جوانی در او ایجاد می شود آگاه باشد.
  43 ـ مراقب باشید كه استفاده از رایانه بخش عمده ای از وقت و زندگی فرزند جوانتان را نگیرد تا او را از داشتن زندگی فعال و اجتماعی بازدارد. و به فردی منزوی و محروم از حضور در جمع همسالان تبدیل كند.
  44 ـ در پایان هر سال همراه با فرزندتان كامیابی ها و دستاوردهای فردی و خانوادگی دوازده ماه گذشته را مرور و ارزیابی كنید.
  45 ـ سعی نكنید الگوی رفتار بینش یا لباس پوشیدن فرزند جوانتان شما باشید .
  46 ـ فرزند خود را با پوشش و سر و وضع مناسب روانه ی مدرسه كنید .
  47 ـ به فرزندتان اجازه دهید تا با شما در برنامه ریزی برای بهبود امور جاری خانه و خانواده هم فكری كنند .
  48 ـ به فرزندتان نشان دهید كه چگونه وظایف و تكالیف بزرگ را به مراحل یا اجزای كوچك تر تقسیم كند و آن ها را یك به یك (قدم به قدم ) انجام دهد تا از دشواری كار كاسته شود.
  49 ـ برای واداشتن فرزندتان به انجام كاری به او رشوه ندهید . این ابزار مناسبی برای ایفای نقش مادر یا پدر بودن نیست .
  50 ـ به اندیشه ها ایده ها و نظرهای فرزندتان بی اعتنا نباشید و آن ها را بی اهمیت و ناچیز نشمارید .

  منبع:نت
  مامان قندعسل این نوشته را پسندیده.
  امروز زیباترین روز دنیاست!


  زندگی را آنگونه که دوست داری تصور کن تا آنگونه شود!

صفحه 1 از 4 1234 آخرینآخرین
 • مجوز های ارسال و ویرایش

  • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
  • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
  • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
  • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
  •  

  محاسبه ي شاخص توده ي بدني

  وزن به کيلـو گـرم
  قد به سانتي متر

  شاخص توده ي بدني
  بازه ي وزني مناسب شما