نظر سنجی 76 امین مسابقه عکاسی مکمل
Like Tree22776Likes

موضوع: آداب معاشرت

نمایش نتایج: از 1 به 8 از 1968
صفحه 1 از 246 123411 ... آخرینآخرین
    عضو خانواده بزرگ مامی سایت
    بانو آواتار ها
    پریسا سین
    میزان امتیاز
    10
    پسند شده
    434
    پسند کرده
    2

آداب معاشرت

اینجا میخوایم از آداب معاشرت با افراد در مکان های مختلف بنویسیم.
    یه محبتی کنید و اینجا مقاله کپی نکنید.منظورم اینه که اگه مقاله ای خوندید که بنظرتون چند بندش میتونه اینجا مفید باشه فقط همون چند بند رو کپی کنید.چون دوست دارم اینجا بیشتر از تجربیات خودمون صحبت بشه.از هرچی که توی کوچه وخیابون ،توی روابط خانواده یا دوستان ، توی محل کار یا یه مهمونی دیدیم وخوشمون اومده و بنظرمون میرسه اگه اون رفتار یه فرهنگ بشه چقد روی ادب معاشرت ما تأثیر میذاره. یا کلا اصول پذیرایی از مهمان یا اینکه مرام ومنش یه مهمان باید چجور باشه؟! توی این زمینه ها میخوایم باهم تبادل اطلاعات کنیم.
    خوشحالم میکنین اگر همراه هم باشیم
    "بانو"
    tara koliji, mis-m, (ziba) و 3 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.
    کلمات بسیار مهم اند..
    کلمات میسازند و نابود میکنند..
    کلمات باقی می مانند..

"داگلاس کندی"

بانو آواتار ها
    پریسا سین
    میزان امتیاز
    10
    پسند شده
    434
    پسند کرده
    2

Re: آداب معاشرت

از خودم شروع میکنم ، از دیده ها و تجربه هام :
    1.اگر دعوت به نهار یا شام در منزل هستید بیشتر از 15 دقیقه تأخیر نداشته باشید واگر به رستورانی دعوت هستید و شما یکی از چندین نفر مهمان هستید حتی الإمکان به موقع حاضر شوید.
    2.اگر کمی زودتر از بقیه رسیدید در امر پهن کردن سفره یا چیدن میز مشارکت کنید.البته اینو حتما توجه کنید که اگر در کنارتون نوجوانی در این امر با شما همکاری میکنه به هیچ وجه مِن الوجوه سعی نکنید هنرسفره آراییتون رو به رُخِش بکشید،یا بهش امر و نهی کنید :"چرا سفره رو اینقد کوچیک پهن کردی؟ چرا قاشق و چنگال هارو اونجور گذاشتی؟ وقت شوهرته هنوز بلد نیستی سفره بندازی؟ سفره ای که تو بندازی خدا بدادمون برسه.
    (اینایی که میگم برام پیش اومده. اون اوایل که مامانم هُلم میداد تا توی مهمونیای مختلف مسئولیت کاری رو دست بگیرم تا روم باز شه و کار بلد بشم بعضی از خودراضی ها که فکر میکنن همه چی بلدن اینارو بهم میگفتن.واقعا احساس میکردم دارم خرد میشم.حتی اونقد این رفتارشون محسوس بود که یکی از حاضرین بعدا به مامانم گفت ما متوجه رفتار اونا شدیم و دیدیم که پریسا سختش بود و رنگ به رنگ شد...)
    3.سر سفره یا میز غذا بعد از غذاخوردن دستمالی رو که توی دستتون بوده مچاله نکنید و توی ظرف یا کنار سفره نذارید.
    4.وقتی غذاخوردنتون تموم شده برنج و خرده غذاهایی رو که دور بشقابتون روی سفره یا بیرون از سفره ریخته جمع نکنید و توی بشقاب نریزید.اینجوری نشون نمیدیدن که چقد تمیزین.
    5.سر سفره مراعات حال بقیه رو هم کنید.اگر شما غذاخوردنتون تموم شده بقیه چه گناهی کردن که باید خلال دندون کردن شمارو ببینن.توجه کنید که اینکار در جمع حتی اگر دستتون رو جلوی دهنتون بگیرید زشته.
    6.هیچ وقت موقع غذاخوردن چشمتون توی بشقاب حاضرین نباشه تا مجبور نشین درباره ی شلوغ کاری توی بشقاب غذای خودشون اظهارنظر کنین.مثلا بگین: خوب درست بخور.....بهت برنخوره ها ولی قاشق غذات رو توی ماست نزن....روی برنجت چرا هم ماست میریزی هم خورش....
    اون اینجور خوردن رو دوست داره. شما توی اون مکان یا میزبان هستید ویا مهمان.اگر میزبانید که دیگه حرفی ندارم واسه گفتن چون صددرصد نباید چیزی بگید که مهمان برنجه و اگر مهمانید باید بگم که تو مسئول تربیت اون نیستی . حالا اگه روابطتون صمیمیه میتونی اینجوری متوجه نوع خوردن خودش کنی ،مثلا بگی :" بنظرت خوردن من چجوریه؟ دارم سعی میکنم موقع خوردن غذا حواسم به خودم باشه." و کاری رو انجام بدین که اون خلافشو انجام میده و بعد نظرشو بپرسین.
    7.هیچ وقت لقمه ی بزرگتر از دهنتون برندارید. آخه چه معنی داره با لقمه تون لپتون اونقد باد کنه که نتونین دهنتون رو ببندید و مجبور شید با دهن نیمه بسته و خِس خِس کنان غذاتونو بجوید
    **Sepideh**, malihejoon773, دونات شکلاتی و 13 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.
    کلمات بسیار مهم اند..
    کلمات باقی می مانند..

"داگلاس کندی"

بانو آواتار ها
    پریسا سین
    میزان امتیاز
    10
    پسند شده
    434
    پسند کرده
    2

8.وقتی تیکه ی مرغ رسید به استخوونش ،استخوناشو سر سفره نذارید ،اگر ظرف خالی سر سفره هستید توی اون بذارید ویا کنار بشقاب خودتون بذاریدش.
    9.حواستون به نوشابه خوردنتون باشه.حتما توجه کنید که موقع سر کشیدن لیوان ،مقدار زیادی رو نخورید که بعد ندونین چجور قورتش بدید . بعد گازش بزنه به گلو و بینی و بعد هم ادامه ی ماجرا....
    10.حواستون به بغل دستیتون باشه.اگه دسر قصد دارید دسر ،سالاد یا هر چیزی که توی سفره میل کنید یه تعارف هم به اون کنید.شاید بنده ی خدا روش نشه بگه چی میخواد.
    11.اگر چیزی از روی سفره خواستید و دستتون نمیرسه ،تا کمر توی سفره خم نشید ،بلکه از فردی که به آن نزدیک تر هست بخواهید آن را به شما بدهد.
    12.قبل از نوشیدن مایعات لب های خود را با دستمال پاک کنید تا لک چربی روی لیوان شما مشخص نشود.
    13.اگر حشره،تار مو،یا هرچیز دیگری را در غذای خود پیدا کردید آن را اعلام نکنید بلکه مخفیانه آن را از غذای خود خارج کنید.
    14.هنگامی که غذاخوردنتان به پایان رسید قاشق و چنگال خود را بصورت اُریب روی بشقاب قرار دهید و اگر خواستید برای مدت کوتاهی سفره را ترک کنید باید قاشق و چنگال رو بصورت ضربدر روی بشقاب قرار دهید تا دیگران متوجه شوند که شما بازخواهید گشت.
    15.معمولا پیش می آید، مهمانانی که به هر دلیلی دیر رسیدند یا مادرانی که وقت زیادی پای غذا دادن به بچه ها گذاشته اند بدلیل تمام شدن غذا خوردن دیگران و جمع کردن سفره غذای خود را ناتمام رها میکنند.در این حالت اگر شما میزبان هستید به احترام اون فرد، خودتون یا همسرتون یا فرزند ارشدتون سر سفره بشینید تا خوردن مهمانتان تمام شود
    **Sepideh**, hamisheh bahar, ما۴تا و 6 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.
    کلمات بسیار مهم اند..
    کلمات باقی می مانند..

"داگلاس کندی"

میزان امتیاز
    4
    پسند شده
    108
    پسند کرده
    0

منم یه چیزی بگم که خیلی ازش بدم میاد:
    وقتی مهمون میره خونه ی کسی، به نظرم خیلی زشته که سر سفره ای که کامله و میزبان کلی هم زحمت کشیده، بگه فلان چیزم دارید بیارید؟ مثلا مهمون اگه هوس ترشی کرده و میزبان به هر دلیلی (مثلا یادش رفته، یا چیزای دیگه هم سر سفره بوده و دیگه لزومی ندیده ترشی هم بیاره) سر سفره ترشی نذاشته، مهمون خیلی بی ادب باید باشه که بگه ترشی هم برامون بیار! خوب برو خونه خودت هرچقدر دوست داشتی ترشی بخور
    یا اینکه مثلا سر میز، فقط دوغ هست، مهمون بگه، من دوغ دوست ندارم کاش نوشابه داشتین!
    بدم میاد از آدمای پررو

...

1- توروخدا وقتی میرید خونه ی بنده ی خدایی، محترم و مؤدب بگیرید بشینید دیگه، که چی می افتید تو زندگی طرف، از این ور به اون ور، بعد خانوم میزبان حیوونکی رو می گیرید زیر سئوال که اینو از کجا گرفتی؟ اون یکی رو از کجا گرفتی؟ چند گرفتی؟ منم می خوام برم بخرم! آی ی ی ی حرصم میگیره از هرچی حسوده .

2- تازه غیبت هم کار بدیه، بخدا گناه داره پشت سر صاحبخونه توی خونه ی خودش دربارش حرف بزنید، میرید نون و نمک می خورید، پشتش حرفم میزنید؟!
    **Sepideh**, دونات شکلاتی, zhrmhmmdsd و 9 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.
    [HIGHLIGHT=#ffffff]خدایا لطفا به بعضی از آنهایی که ایمان آورده اند، یادآوری کن که: تو خدا هستی نه آنها !!![/HIGHLIGHT]

ناظر کیفی انجمن
    sh_capr آواتار ها
    شیدا.ص
    میزان امتیاز
    34
    پسند شده
    1467
    پسند کرده
    2950

[START]
    نقل قول نوشته اصلی توسط خانومی
    به نظر منم وقتی رفتین مهمونی و مهمونی براتون تذارک دیده حتماااااااااا از همش - حتی اگه در حد 1-2 قاشق هم باشه بخورین. آی بدم میاد مهمون میاد خونه ادم چیزی نمی خوره. یکی دو بار برام ÷یش اومده گفتن بعد شام میان خونه مون. منم کیک یا شیرینی درست کردم ولی اونها حتی لب به چایی هم نزدن که ما تازه شام خوردیم !! میل نداریم. منم کیکم رو نیاوردم بخورن[/START]
    [START]ولی خب آدم هم هزینه می کنه و هم وقتش رو میزاره. ÷س لطفا کم هم باشه بچشین
    [/START]
    ضمن تایید فرمایشات خانومی :)
    اگر خیلی با سلیقه اید ... اگر خیلی هنرمندیدن ... اگر خیلی زرنگ هستید و میتونید میزها و سفره های رنگین بچینید و انواع و اقسام خوراکیها رو روی میزهای پذیرایی و میزهای غذاتون داشته باشید دمتون گرم ! دستتون درد نکنه .

ولی حجم معده مهمان رو هم در نظر بگیرید و نخوردن یک یا دو مورد از دستپخت خودتون رو به حساب کلاس گذاشتن مهمون و یا اینکه بدمزه شدن اون و یا بد سلیقه بودن مهمون نذارید .
    برای خوردن چیزی بیش از اندازه به مهمون اصرار نکنید .

شاید معذوریتی داره که لزومی نداره جمع متوجه بشن .
    ضمن اینکه معده رو کلا خداوند با حجم محدودی آفریده :)))))))))

حالا یه توضیح کوچولو راجع به موردی که نوشتم :
    تا قبل با خانومی موافق بودم . خیییییییلی بدم میومد از کسانی که تست نکرده چیزی رو رد میکردن و یا هی آدم رو با جمله میل ندارم مواجه میکردند :)))))))))))
    ولی وقتی باردار شدم تازه فهمیدم اون لحظه ای که یهو به یه جایی میرسی که حتی واسه یه دونه نخود هم جا نداری یعنی چی ! :))))))) نه از سر پرخوری ! بلکه به دلیل شرایط طبعی و داخلی .
    (ziba) و sonia888 این نوشته را پسندیده.
    قوانین فعاليت در سايت ( قوانين كاربري ) :
    http://mamisite.com/forum/misc.php?do=showrules

میزان امتیاز
    1
    پسند شده
    120
    پسند کرده
    3

چون اسم این مبحث آداب معاشرت است منم اینو مینویسم که سرم اومده .
    آی بدم میاد از آدمایی که هی به آدم اصرار میکنن شام بیا افطار بیا تورو خدا بیا بعد وقتی با زور میری خونشون انگار طفیلی هستی !!!
    یه دونه ظرف مربا میره بالای میز برای بقیه مهمونا یه ظرف پنیر و سبزی هم همینطور تو هم که اصلا بی خود اومدی روزه نمیگیری چرا افطاری مییری؟ !!! بعد هی میزبان با پر رویی بگه بفرمایید شما چرا چیزی میل نمیکنید.
    وقتی مربای به میزارید سر میز اگه میخواین خیلی سلیقه به خرج بدین یه مربای دیگه بزارین دوباره به نذارین فقط مدلشو عوض کنید به رنده شده - به حبه شده -
    تازه جا تخم مرغی مال تخم مرغ عسلی یا پخته است مال مربا که نیست مثلا برای 12 تا مهمون 3 تا جا تخم مرغی مربا اونم فقط یه قسمت از میز خیلی میزبان خوبیه
    بعد خیلی خوبه که آدم دولانشه توی سفره خیلی خیلی خوبه اما گاهی میزبان اونقدر کم غذا و ... توی سفره میزاره که آدم باید 3 لا - 4 لا- یا شایدم لوله بشه بلکه دستش به برنج خالی برسه بس که همه سرشون توی بشقاب خودشونه اصلا کسی نمیبینه که تو لوله شدی.
    امان از این نوشابه !
    بابا توروخدا نوشابه را بریزین توی پارچ یا تنگ به خدا هم قشنگتره هم مهمونای بنده خدا هی این نمیگه بده من بازش کنم اون بگه بده من زورم بیشتره آخر سر گازش بریزه روی لباس شما!!!
    آخه قربونت برم وقتی مهمون دعوت میکنی اونم از یه هفته جلوتر یه جارو که به خونت بزن هر جا میشینی کلی پرز و آشغال میچسبه به لباست تازه تو میشی جاروبرقی - میزبان هم که ماشاالله کوه اعتماد به نفس میگه وا لیلا جون جنس لباست چیه پرز به خودش میگیره !
    یه خورده به فکر بچه های کوچولو هم باشین وقتی غذا درست میکنین هی این سیر و فلفل را نذارین دم دستتون هر وقت از تو آشپزخونه رد شدین یه خورده بریزن توی غذا (از قدیم گفتن ادویه ها دزد مزه ها هستن یعنی اگه بی جا و اضافه استفاده بشه نه تنها غذا را خوشمزه نمیکنه بلکه بد مزه هم میکنه )
    یه بار پسر من یه جایی آش رشته خورد تا آخرش گفت مامان من ظرفم تموم شد ولی آشه سرد نشده همینطوری دارم میسوزم طفلی نفهمیده بود فلفل آش زیاد بوده .
    (ziba) این نوشته را پسندیده.
    من شكوفايي گلهاي اميدم را در روياها مي بينم .
    و ندايي كه به من مي گويد :
    گر چه شب تاريك است ؛ دل قوي دار، سحر نزديك است

میزان امتیاز
    1
    پسند شده
    120
    پسند کرده
    3

وقتی یه جایی دعوتین که براتون سفره پهن کردن لطف کنید محبت کنید هر چی را از توی سفره بر میدارید بزارید سر جای خودش نذارید نظم و ترتیب سفره بهم بریزه .
    تازه کاش فقط نظم سفره به هم بریزه بعضی ها دیگه شورشو در میارن خورش بادمجون و سس رنگ شده با زعفرون را از توی سفره بر میدارن توی بشقاب خودشون میریزن بعد میزارن بیرون سفره آی آدم حرص میخوره آخه این فرش رنگی بشه که دیگه ... بعد تازه وقتی شما با مهربونی کمکشون میکنی همه چی را برگردونن توی سفره میگن تو روی فرشات خیلی حساسی آره ما که اینجوری نیستیم
    آخه جنس فرش شما با من فرق داره اینو که دیگه مفهمی !!!!
    وقتی با زور و اصرار شوهرتون فامیلای اونو برای شام نگه میدارین هر چقدر هم که از دست همسرتون عصبانی و ناراحت هستین جلوی فامیل شوهر دعوا نکنین باور کنید که اونا ازاین کار ناراحت میشن
    بعد هم به احترام مهمون بیان سر سفره بشینید یه چیزی بخورید آخه یعنی چی سفره که باز میشه خانم خونه یادش میافته که سرش درد میکنه و میره میخوابه و اقوام شوهر با شوهرش سر سفره
    ببین چه حالی میشن این قوم الظالمین که باید اینطوری شام زوری هم بخورن ...
    این تازه سر زده بود اینکار را کرد اگه دعوتمون هم کنه میاد سر سفره و شام نمیخوره همیشه تو رژیمه یک کیلو هم لاغر نمیشه نمیدونم چرا
    هی نگید ماست گرون شده مرغ گرون شده همه میدونن همه چی گرون میشه
    بعضی ها لیست خرید میزارن جلوی مهمون
    گوشت میرم از فلان جا میخرم کیلویی انقدر
    و ا خب مگه سالی چند بار ما رو دعوت میکنی کل سال برای خودت میخری یه بار برای مهمون دیگه گفتن داره یا کی قیمت ماست را نمیدونه

هی از میزبان هم نپرسید اینو چند خریدی اونو چند خریدی بعد آخر سر هم بگید منم اگه این چیزای گرون را بزارم سر سفرم خب معلومه سفرم قشنگ میشه دیگه ( یعنی تو که اصلا دست پختت خوب نیست فقط با اینا غذا را شیک کردی) خب اون بنده ی خدا به خاطر شما افتاده به خرج و زحمت و ...
    عوض تشکرتونه .
    وقتی صاحب خونه بچه کوچولو داره سعی کنید برای اون یه کادوی کوچولو بگیرین بچه ها خیلی خوشحال میشن و اون شب براشون خاطره میشه ..
    دونات شکلاتی, (ziba) و مامان پیمان این نوشته را پسندیده.
    من شكوفايي گلهاي اميدم را در روياها مي بينم .
    و ندايي كه به من مي گويد :
    گر چه شب تاريك است ؛ دل قوي دار، سحر نزديك است

ستاره
    میزان امتیاز
    3
    پسند شده
    10499
    پسند کرده
    12088

من يه خونواده رو دعوت كردم كلي زحمت كشيدم مثل همه شماها
    و ميدونستم كه اقاي خونه از پياز خوشش نمياد به همين خاطر سهم جوجه كباب ايشون رو بدون پياز درست كردم فقط با زعفرون و ابليمو و ادويه

حالا آقا سر سفره اول شكم پسرشو سير كرده با همون جوجه كبابي كه من جدا به خاطر ايشون درست كردم بعد خودش پلو سفيد ميخوره و بقيه ازجمله همسر اين اقا همش به من ميگه فلاني پلو سفيد فقط خورد با ماست ميگم من كه براش بدون پياز درست كردم ميگن خوب طاها خوردش ميگم خوب از اون خورشت بخوره ميگن نه عادت نداره از دو نوع غذا سر سفره بخوره ميگه اسراف و خدا خوشش نمياد

حالا شماها تصور كنيد كه من چقدر خستگي تو تنم موند ......... آخه اين چه رسم مهمانيه

شوهر من غذاهاي شيرين نميخوره اما تا حالا نشده جايي بريم و صاحبخونه متوجه بشه كه ايشون نخوردن سعي ميكنه با غذا بازي كنه يه جوري كه كسي متوجه نشه مثلا اگه فسنجونه فقط ازمرغ يا گوشتش ميخوره آخه ميزبان كه ضمانتي نداره غذاي باب ميل ما رو درست كنه

...

و يه چيز ديگه كه من فكر ميكنم دور از ادب و اين روزها خيلي نقل زبونهاس

به محض اينكه با هم برخورد ميكنيم ناخواسته باعث دلخوري طرف مقابل ميشيم با اين جمله كه چرا پوستت اينجوري شده ؟
    چرا چاق شدي ؟ چرا لاغر شدي؟ اين مدل مو بهت نمياد قبلي بهتر بود ؟
    بابا شما صبر كنيد اگه نظرتون مهم بود حتما خود طرف ميپرسه موهام خوب شده يا نه يا چاق شدم ؟؟؟؟؟؟
    چرا ما اينقدر بايد به خودمون اجازه بديم كه با روحيات ديگران بازي كنيم ؟؟!!!

...

عزيزان به نظر من خيلي بده ادم ازكسي بپرسه حقوقت چقدره ؟ يا حقوق شوهرت چقدره ؟؟؟؟؟؟؟؟؟

با اين نوع پرسشها شخصيتمون زير سوال ميره يا طرفو مجبور ميكنيم كه راستشو بگه و اگه خدايي نكرده دستش با پياز داغ سوخت ميگه چشم خوردم
    يا باعث ميشيم كه طرف دروغ بگه و بعداً همش نگران باشه كه نكنه شما متوجه دروغش بشي و هم اون عذاب وجدان داشته باشه هم ما ناراحت بشيم كه چرا فلاني راستشو نگفت مگه قراره پولشو بده به من ...

...

به قول دوستمون باييد رژيم هامون رو كه يه روز ميگريم و 10 روز يادمون ميره تو خونه خودمون اجرا كنيم نه وقتي كه جايي رفتيم يادمون بيوفته بابا بنده خدا زحمت كشيده اين درو از ادب كه بشيني كالري شماري خوب سعي كنيم بگيم بخنديم حرف بزنيم از غذا از تزيين غذا تعريف كنيم اما جوري كه ديگران متوجه نشن كم بخوريم لزومي نداره كه پرخوري كنيم اما نخوردن درست نيست
    **Sepideh**, دونات شکلاتی, (ziba) و 6 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.

صفحه 1 از 246 123411 ... آخرینآخرین