نظر سنجی 76 امین مسابقه عکاسی مکمل
Like Tree126Likes

موضوع: پرسش و پاسخ های حقوقی کاربران

نمایش نتایج: از 33 به 40 از 328
صفحه 5 از 41 نخستنخست ... 234567815 ... آخرینآخرین
    عضو خانواده بزرگ مامی سایت

میزان امتیاز
    1
    پسند شده
    5
    پسند کرده
    0

Re: پرسش و پاسخ های حقوقی کاربران

کادوها باید معمولا بعد از مراسم لیست و رسید بشه که معلوم شه از طرف خانواده چه کسی داده شده امضای عروس و داماد و چند شاهد لازمه .در غیر اینصورت هر کدوم از طرفین که کادو ها رو برداره اثبات ادعای مالکیت از طرف مقابل سخته.خب در مورد سرویس طلای عروس و طلاهایی که بعدا خریداری میشه دو حالت داره اگر هدیه باشه مرد میتونه اون رو مطالبه کنه اما اگر از مهریه محاسبه شده باشه و توی صورت مهریه و سند ازدواج رسید شده باشه مطعلق به خود زنه. برای همین من خودم توصیه میکنم که طلاها رو جز مهریه رسید کنن حالا یا جز اون یا به مهریه اضافه کنن. مثلا اگر مهریه 1000 سکه هست. و سرویس طلا 10 میلیون تومان باید توی صورت مهریه بیاد که مهریه 1000 سکه به اضافه یک سرویس طلا به ارزش ده میلیون تومان. یا مهریه 1000 سکه که یک سرویس طلا به ارزش ده میلیون تومان معادل ... سکه در هنگام عقد به عروس پرداخت شد.اما باقی چیزایی که حکم هدیه رو داره اگر از طرف عروس باشه متعلق به عروسه و اگر از طرف داماد باشه متعلق به داماد.کلا مرد میتونه بعد از طلاق هدیه رو مطالبه کنه.
    در مورد کادو های دوران نامزدی هم در صورت به هم خوردن نامزدی کلا باید به مرد برگردونده بشه خودش یا وجهش.مگر اینکه از بین رفته باشه و عروس و خانواده اش هم بی تقصیر باشن

میزان امتیاز
    1
    پسند شده
    5
    پسند کرده
    0

آیا می*دانید که؟! شماره 2

شرایط ضمن عقد ازدواج(چاپی سند ازدواج)
    شروط زیر همون شروطی هست که توی تمام سندهای ازدواج قید شده و عروس و داماد میتونن اونارو امضا کنن یا بهش بی توجه باشن.
    این شروط تنها در صورتی که دارای امضا باشه قابلیت اجرا داره
    عروس خانم میتونه شروط دیگه ای رو هم به این موارد اضافه کنه همینطور آقای داماد
    این شروط اکثرا به نفع عروس خانمه

الف)عقد نکاح/خارج لازم:زوجه شرط نمود هر گاه طلاق بنا به درخواست زوجه نباشدو طبق تشخیص دادگاه تقاضای طلاق ناشی از تخلف زن از وظایف همسری یا سوء اخلاق و رفتار وی نبوده زوج موظف است تا نصف دارایی خود را که در ایام زناشویی با او بدست آورده یا معادل آنرا طبق نظر دادگاه بلا عوض به زوجه منتقل کند.
    امضای زوج امضای زوجه

ب)ضمن عقد نکاح/خارج لازم :زوج به زوجه وکالت بلا عزل باحق توکیل غیر داد که در موارد مشروحه زیر با رجوع به دادگاه و اخذ مجوز از دادگاه پس از انتخاب نوع طلاق خود را مطلقه نمایدو نیز به زوجه وکالت بلا عزل با حق توکیل غیر داد تا در صورت بذل از طرف او قبول نماید.
    امضای زوج امضای زوجه
    مواردی که می تواند حسب مورد از دادگاه تقاضای صدور اجازه طلاق نماید به شرح زیر است:
    1-استنکاف شوهر از دادن نفقه زن به مدت شش ماه به هر عنوان و عدم امکان الزام او به تائید نفقه و همچنین در موردی که شوهر سایر حقوق واجبه زن را به مدت شش ماه وفا نکند و اجبارا ایفا هم ممکن نباشد.
    امضای زوج امضای زوجه
    2-سوء رفتار و یا سوء معاشرت زوج به حدی که ادامه زندگی را برای زوجه غیر قابل تحمل نماید.
    امضای زوج امضای زوجه
    3-ابتلاء زوج به امراض صعب العلاج به نحوی که دوام زناشویی برای زوجه مخاطره آمیز باشد.
    امضای زوج امضای زوجه
    4-جنون زوج در مواردی که فسخ نکاح شرعا ممکن نباشد.
    امضای زوج امضای زوجه
    5-عدم رعایت دستور دادگاه در مورد منع اشتغال زوج به شغلی که طبق نظر دادگاه صالح منافی با مصالح خانوادگی و حیثیت زوجه باشد.
    امضای زوج امضای زوجه
    6-محکومیت شوهر به حکم قطعی به مجازات پنج سال حبس یا بیشتر یا به جزای نقدی که بر اثرعجز از پرداخت منجر به پنج سال بازداشت شود یا به حبس و جزای نقدی که مجموعا منتهی به پنج سال یا بیشتر باز داشت شود و حکم مجازات در حال اجرا باشد.
    امضای زوج امضای زوجه
    7-ابتلاء زوج به هر گونه اعتیاد مضری که به تشخیص دادگاه به اساس زندگی خانوادگی خلل آورد و ادامه زندگی برای زوجه دشوار باشد.
    امضای زوج امضای زوجه
    8-زوج زندگی خانوادگی را بدون عذر موجه ترک کند.تشخیص ترک زندگی خانوادگی و تشخیص عذر موجه با دادگاه است و یا شش ماه متوالی بدون عذر موجه از نظر دادگاه غیبت نماید.
    امضای زوج امضای زوجه
    9-محکومیت قطعی زوج در اثرارتکاب جرم و انجام هر گونه مجازات اعم از حد وتعزیر در اثرارتکاب جرمی که مغایر با حیثیت خانوادگی وشئون زوجه باشد .تشخیص اینکه مجازات مغایر با حیثیت وشئون خانوادگی است با توجه به وضع و موقعیت زوجه و عرف وموازین دیگر با دادگاه است.
    امضای زوج امضای زوجه
    10-در صورتیکه پس از گذشت پنج سال زوجه از شوهر خود به جهت عقیم بودن و یا عوارض جسمی دیگر زوج صاحب فرزند نشود.
    امضای زوج امضای زوجه
    11-در صورتیکه زوج مفقودالاثر شود وظرف شش ماه پس از مراجعه زوجه به دادگاه پیدا نشود.
    امضای زوج امضای زوجه
    12-زوج همسر دیگری بدون رضایت زوجه اختیار کند یا به تشخیص دادگاه نسبت به همسران خود اجرای عدالت ننماید.
    امضای زوج امضای زوجه

میزان امتیاز
    4
    پسند شده
    118
    پسند کرده
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط ترمه بانو
    نقل قول نوشته اصلی توسط Lmehrad
    من یک سوالی داشتم درمورد حق وحقوق مستاجر!

من سوالم رو ساده میپرسم چون زیاد بلد نیستم آب وتاب بدم..

من از زمانی که ازدواج کردم(تقریبا دوسال)مستاجرم...

ودقیقا ازشب عروسی توماشین عروس که نشسته بودم مشکلاتم با صاحبخونه شروع شد..

زنگ میزدن وتقاضای بازدید خونه رو داشتن....تا همین چند دقیقه پیش جای شما خالی نباشه

بازم تا دم درب منزلی که من اجاره کردم اومدن وبازم تقاضای بازدید داشتن که کسی بیاد

خونه رو بخره ازصاحبخونه ی ما...البته من دوتاخونه عوض کردم این دومین آپارتمانه..

اما باهردوتاش مشکل دارم ونمیدونم واقعا یعنی ماهیچ حق قانونی ای نداریم؟

که ازدست مزاحمت های این جور افراد خلاص شیم

عزیزم شما میتونی تا پایان مدت قرار داد کسی رو تو خونه راه ندی.در تمام مدت قرارداد خونه قانونا در تصرف شماست. اگر این آقا میخواد خونه رو بفروشه باید ابتدا قراردادش با شما تموم شه بعد اقدام کنه. اگر در این حالت هم کسی رو راه میدی بزرگواری میکنی. نباید اجازه بدی طرف سوءاستفاده کنه.اگر خیلی اذیت میشی محترمانه بگو برات میسر نیست کسی از خونه بازدید کنه و باید موضوع به بعد از تخلیه شما موکول بشه البته این رو در نظر بگیر که در این صورت ممکنه طرف لج کنه و بعد از اتمام مدت قرارداد باهاتون تمدید قرارداد نکنه.

من یه دلیل قانونی میخوام...که حتی مولای درزش نره!

البته بماند که دیروز به همسری بنده هم ابرازعلاقه کردن وحرفهای بد زدن دربرابراینکه همسرم ازخودش دفاع میکرد!

اگر دلیل محکمه پسند قانونی باشه که من به ایشون حالی کنم خیلی ممنون میشم.....

میزان امتیاز
    4
    پسند شده
    118
    پسند کرده
    0

ترمه بانوی عزیز بابت ارائه مشاوره حقوقی ات که از روی لطف وعلاقه ست بسیار ممنونم...واقعا سپاسگزارم

میزان امتیاز
    1
    پسند شده
    5
    پسند کرده
    0

مهراد عزیز، پاسخ من به عنوان یک کار آموز ارشد وکالت در واقع پاسخ حقوقیه نه یک مشاوره اجتماعی! اما سعی میکنم این پاسخ رو به صورت ساده تر بیان کنم تا دوستان بتونن بهترین برداشت و استفاده رو از پاسخ من داشته باشن.اگر بخوام محیط رو آلوده به استدلال های و تحلیل های سنگین حقوقی بکنم قطعا اینجا دیگه یک محیط دوستانه برای راهنمایی و حل مشکلات حقوقی کاربران نخواهد بود. و فقط درک صحیح مطالب و کاربردی بودن اون رو برای سایرین سخت میکنه . ضمنا اگر دوستان بخوان که تحلیل حقوقی یک ماجرا رو بدونن می تونم از طریق پیام خصوصی در خدمتشون باشم. بنابر این در پاسخی که مقابل سئوال دریافت میکنید سعی شده تا حد امکان کلیه نکات حقوقی رعایت بشه.

در مورد سئوال شما هم جواب من یک پاسخ کاملا حقوقی بود اما به زبان ساده !!عزیزم قانون هیچ وقت مو لای درزش نمیره مگر اینکه خود شخص در رابطه با حقوق خودش سهل انگاری کنه. یا به اون آگاه نباشه.
    در رابطه با استدلال حقوقی جواب به این ماده قانون مدنی توجه کن :
    ماده 484 موجر نمی تواند در مدت اجاره در عین مستادجره تغییری دهد که منافی مقصود مستأجر از استیجار باشد .

ماده 494 عقد اجاره به محض انقضاء مدت برطرف می شود و اگر پس از انقضاء آن مستأجر عین مستأجره را بدون اذن مالک مدتی در تصرف خود نگاه دارد موجر برای مدت مزبور مستحق اجرت المثل خواهد بود اگر چه مستاجر استیفاء منفعت نکرده باشد و اگر با اجازه مالک در تصرف نگاه دارد وقتی باید اجرت المثل بدهد که استیفاء منفعت کرده باشد مگر اینکه مالک اجازه داده باشد که مجاناً استفاده نماید .

یعنی تا زمانی که شما با ایشون مهلت قرارداد اجارتون به پایان نرسیده ایشون نمیتونه اونجا رو بفروشه و شما رو خلع ید کنه مگر به کسی بفروشه که اون شخص هم به ادامه عقد قرارداد اجاره تا پایان مدت اجاره باقی بمونه.
    ماده بعدی هم میگه عقد اجاره به محض انقضاء مدت برطرف می شه و اگر پس از انقضاء آن مستأجر عین مستأجره را بدون اذن مالک مدتی در تصرف خود نگاه دارد ... که این واژه تصرف نشون میده شما در عین مستاجره متصرفی بنابراین حق داری به شخص ثالث در عین مستاجره یا همون منزلت اجازه ورود ندی. کما اینکه شکستن این تصرف به اجبار میتونه ضمانت اجرای کیفری و جزای نقدی داشته باشه.حتی از سمت مالک که همون موجر باشه.
    امیدوارم پاسخ من قانعت کرده باشه.بازم اگر لازم به توضیح بیشتر هست حتما منو در جریان بذار عزیزم. خوشحال میشم بتونم کمک کنم تا مشکل کاملا رفع شه.

میزان امتیاز
    1
    پسند شده
    5
    پسند کرده
    0

آیا میدانید که ؟!

در قرارداد های اجاره آپارتمان و به طور کلی مسکن باید نکات ذیر رعایت شده و قید گردد تا بعدا از بروز مشکلات و اختلافات احتمالی مالک و مستاجر جلوگیری نماید.

لیستی از قسمت ها و مواردی كه در بازدید داخلی خانه باید به آن ها پرداخته شود عبارتند از:
    • پنجره ها كه باید به راحتی باز و كاملا بسته و قفل شوند.
    • نوع كفپوش و اطمینان از سالم بودن آن
    • اطمینان از سالم بودن كلید پریزها
    • دوش و شیر آلات سرویس بهداشتی
    • كاشی های سرویس بهداشتی
    • نوع و سلامت سیستم گرمایشی و سرمایشی
    • وارسی تعداد كابینت ها و مكان های ذخیره سازی در آشپزخانه
    • جای قرار گیری ماشین لباس شویی،ظرفشویی و یخچال
    • تعداد و چگونگی كمد دیواری ها در اتاق خواب
    • وجود بالكن و امكانات موجود در آن ار قبیل لوله كشی آب و گاز
    • شرایط پارگینگ و انباری ها
    • وجود لوله كشی آب و گاز در پاركینگ

یك قرار داد برای اجاره آپارتمان باید دارای شرایط و محتویات زیر باشد:
    • مبالغ اجاره و چگونگی پرداخت آن
    • شرایط كنونی آپارتمان و شرایط آن هنگام تحویل
    • تاریخ دقیق اجاره و زمان تحویل خانه یا همان مدت اعتبار قرار داد
    • اینكه آیا صاحب خانه می تواند چند وقت یكبار با كسب اجازه از مستاجر با وارسی خانه بپردازد یا خیر
    • مستاجر تا چه حد اختیار تغییرات و تعمیرات در خانه را دارد
    • میزان اختیارات مستاجر
    • نحوه و حد رفت و آمد مهمان برای مستاجر
    • تعمیرات و تغییراتی كه صاحب خانه باید قبل از تحویل خانه به مستاجر در خانه اعمال كند
    • میزان دقیق مبلغ ودیعه و اجاره ماهانه
    • میزان مبلغ در قبال خسارات
    • نحوه و شرایط استفاده از پارگینگ

میزان امتیاز
    4
    پسند شده
    118
    پسند کرده
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط ترمه بانو
    مهراد عزیز، پاسخ من به عنوان یک کار آموز ارشد وکالت در واقع پاسخ حقوقیه نه یک مشاوره اجتماعی!
    امیدوارم پاسخ من قانعت کرده باشه.بازم اگر لازم به توضیح بیشتر هست حتما منو در جریان بذار عزیزم. خوشحال میشم بتونم کمک کنم تا مشکل کاملا رفع شه.

ممنون ترمه عزیز که زحمت کشیدی وراهنمایییم کردی...پاسخ هات به اندازه کافی بود

یعنی کاملا روشن ودقیق

مممنون ازپاسخت خانومی...خدا تورو رسوند

اگرمشکل دیگه ای دراین رابطه داشتم حتما بازم ازت کمک میگیرم

میزان امتیاز
    1
    پسند شده
    5
    پسند کرده
    0

سئوال : شروط ضمن عقد چیست؟

پاسخ :شرط ضمن عقد ازدواج تعهداتی است که در حین ازدواج با توافق زن و شوهر وارد مفاد قرارداد ازدواج آن*ها می*شود. این شروط را می*توان در سند رسمی ازدواج ذکر کرده و با امضای دو طرف رسمیت داد. این شروط در قانون ذکر نشده*اند و به انتخاب طرفین چه در هنگام ازدواج و چه پس از آن انتخاب می*شوند.

دوستای گلم سعی میکنم تو پستهای بعدی شروطی رو که خانوم ها می تونن ضمن عقد بیارن رو بنویسم و اما بهتره بر اساس موقعیت از این شروط استفاده کنن . البته زیاده روی در گذاشتن شرط و شروط ممکنه باعث رنجش آقای همسر و خانواده محترم علی الخصوص والده مکرم گردد.

صفحه 5 از 41 نخستنخست ... 234567815 ... آخرینآخرین