نظر سنجی 76 امین مسابقه عکاسی مکمل
Like Tree126Likes

موضوع: پرسش و پاسخ های حقوقی کاربران

نمایش نتایج: از 25 به 32 از 328
صفحه 4 از 41 نخستنخست 123456714 ... آخرینآخرین
    عضو خانواده بزرگ مامی سایت

میزان امتیاز
    1
    پسند شده
    5
    پسند کرده
    0

Re: پرسش و پاسخ های حقوقی کاربران

آیا می*دانید؟

افراد می*توانند از کانون وکلای دادگستری قم و یا دادگاه رسیدگی کننده به پرونده، درخواست تعیین وکیل مجانی نمایند؟

میزان امتیاز
    4
    پسند شده
    108
    پسند کرده
    0

سلام
    1- در مورد مهریه: مهریه چه زمانی باید کامل به زن تعلق بگیره؟ و چه زمانی نصف میشه؟

2- در مورد نفقه: مبلغ نفقه برای یه زن چقدره و بر حسب چه معیاری میزان نفقه تعیین میشه؟

3- " اجرة المثل " چیه؟
    [HIGHLIGHT=#ffffff]خدایا لطفا به بعضی از آنهایی که ایمان آورده اند، یادآوری کن که: تو خدا هستی نه آنها !!![/HIGHLIGHT]

میزان امتیاز
    4
    پسند شده
    118
    پسند کرده
    0

من یک سوالی داشتم درمورد حق وحقوق مستاجر!

من سوالم رو ساده میپرسم چون زیاد بلد نیستم آب وتاب بدم..

من از زمانی که ازدواج کردم(تقریبا دوسال)مستاجرم...

ودقیقا ازشب عروسی توماشین عروس که نشسته بودم مشکلاتم با صاحبخونه شروع شد..

زنگ میزدن وتقاضای بازدید خونه رو داشتن....تا همین چند دقیقه پیش جای شما خالی نباشه

بازم تا دم درب منزلی که من اجاره کردم اومدن وبازم تقاضای بازدید داشتن که کسی بیاد

خونه رو بخره ازصاحبخونه ی ما...البته من دوتاخونه عوض کردم این دومین آپارتمانه..

اما باهردوتاش مشکل دارم ونمیدونم واقعا یعنی ماهیچ حق قانونی ای نداریم؟

که ازدست مزاحمت های این جور افراد خلاص شیم

ناظر کیفی انجمن
    sh_capr آواتار ها
    شیدا.ص
    میزان امتیاز
    34
    پسند شده
    1467
    پسند کرده
    2950

ترمه جون میشه جزو شروط ضمن عقد درخواست کرد که کلیه اموالی که بعد از ازدواج به دست میاد من جمله پول و ماشین و ملک و ... در زمان جدایی بین زن و شوهر نصف بشه ؟

اگر میشه همچین شرطی گذاشت چه جوری میشه اموال رو مشخص کرد که چقدرش مربوط به قبل از ازدواج بوده و چقدرش مربوط به بعدش ؟
    قوانین فعاليت در سايت ( قوانين كاربري ) :
    http://mamisite.com/forum/misc.php?do=showrules

میزان امتیاز
    1
    پسند شده
    5
    پسند کرده
    0

جواب پست مامان آقا رادمهر

عزیزم سئوالت خیلی خوبه امامفصله و من سعی میکنم خلاصه جواب بدم امیدوارم جوابم واضح باشه

سئوال اول مهریه
    وقتی به طور کامل به زن تعلق میگیره که عقد بین زن و مرد جاری شده باشه و بعد از عقد مرد با زن نزدیکی کنه.بعداز اولین نزدیکی قانونا و شرعا تمامی مهریه به زن تعلق میگیره.از نظر فقهی وقانونی زمانی که زن به عقد مرد در میاد مالک تمام مهریه میشه و میتونه در اون تصرفکنه یعنی در موردش تصمیم بگیره ، بفروشه ، ببخشه و ...اما نکته اینجاست که اگر زنبعد از عقد و قبل از نزدیکی از مرد جداشه. اگر مرد تمام مهریه رو پرداخت کرده باشهزن باید نصف مهریه رو به مرد برگردونه اگر هم مرد تا اون زمان پرداخت نکرده باشهتنها محکوم به پرداخت نصف مهریه به زن هست.
    بنابراین:
    1. زنی کهبا شوهرش بعد عقد نزدیکی کرده تمام مهریه رو دریافت میکنه مگرتمام یا نصف اون روبه شوهر بخشیده باشه.
    2.زنی که با شوهرش بعد از عقد نزدیکینکرده تنها نصف مهریه رو دریافت میکنه.

سئوال دوم نفقه

نفقه زمانی به زن تعلق میگیره که به عقد دائم شوهر درومده باشه یعنی عقد موقت نفقه نداره.
    نفقه شامل مسكن و لباس و غذا و لوازم خونه میشه.همچنین وسائلی که زن نیاز به اون داره حتی لوازم شخصی و زنانه كه باید به طورمتعارف و با وضعيت زن متناسب باشد وحتی اگر زن عادت به داشتن مستخدم داشته باشه شوهر باید برای اون مستخدم بگیره.نفقه و میزان اون ارتباط تنگاتنگی با شان و سطح فرهنگی ، اجتماعی وخانوادگی زن داره. مرد میتونه نفقه رو قلم به قلم مهیا کنه یامبلغ رو خشکه بپردازه

سئوال سوم اجرت المثل

اگر زن در طول زندگي مشترك و توی خونه شوشو بجز تکالیف شرعی و عادی کار دیگه ای رو به دستور شوهر انجام بده، مستحق دریافت پاداش یاهمون حقوقه كه به اون اجرت* المثل گفته مي*شه. مثلا زن قانونا و شرعا وظیفه آشپزی یا نگهداری بچه رو نداره و اگر درخواست کنه که شوهر غذای آماده بخره و برای بچه پرستار بگیره یا کارگر برای نظافت بیاره.شوهر باید اطاعت کنه.در غیر اینصورت اگر از زن بخواد که اون این کارها رو انجام بده باید اجرت و دستمزد اون رو مطابق نرخ بازار بپردازه.البته الان در رویه قضایی ما متاسفانه به نرخ دستمزد کارگر و پرستارتوجهی نمیشه و یک مبلغ معمولی مثلا بین 150 تا 200 هزار تومن در نظر گرفته میشه.

میزان امتیاز
    1
    پسند شده
    5
    پسند کرده
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط Lmehrad
    من یک سوالی داشتم درمورد حق وحقوق مستاجر!

من سوالم رو ساده میپرسم چون زیاد بلد نیستم آب وتاب بدم..

من از زمانی که ازدواج کردم(تقریبا دوسال)مستاجرم...

ودقیقا ازشب عروسی توماشین عروس که نشسته بودم مشکلاتم با صاحبخونه شروع شد..

زنگ میزدن وتقاضای بازدید خونه رو داشتن....تا همین چند دقیقه پیش جای شما خالی نباشه

بازم تا دم درب منزلی که من اجاره کردم اومدن وبازم تقاضای بازدید داشتن که کسی بیاد

خونه رو بخره ازصاحبخونه ی ما...البته من دوتاخونه عوض کردم این دومین آپارتمانه..

اما باهردوتاش مشکل دارم ونمیدونم واقعا یعنی ماهیچ حق قانونی ای نداریم؟

که ازدست مزاحمت های این جور افراد خلاص شیم

عزیزم شما میتونی تا پایان مدت قرار داد کسی رو تو خونه راه ندی.در تمام مدت قرارداد خونه قانونا در تصرف شماست. اگر این آقا میخواد خونه رو بفروشه باید ابتدا قراردادش با شما تموم شه بعد اقدام کنه. اگر در این حالت هم کسی رو راه میدی بزرگواری میکنی. نباید اجازه بدی طرف سوءاستفاده کنه.اگر خیلی اذیت میشی محترمانه بگو برات میسر نیست کسی از خونه بازدید کنه و باید موضوع به بعد از تخلیه شما موکول بشه البته این رو در نظر بگیر که در این صورت ممکنه طرف لج کنه و بعد از اتمام مدت قرارداد باهاتون تمدید قرارداد نکنه.

میزان امتیاز
    1
    پسند شده
    5
    پسند کرده
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط sh_capr
    ترمه جون میشه جزو شروط ضمن عقد درخواست کرد که کلیه اموالی که بعد از ازدواج به دست میاد من جمله پول و ماشین و ملک و ... در زمان جدایی بین زن و شوهر نصف بشه ؟

اگر میشه همچین شرطی گذاشت چه جوری میشه اموال رو مشخص کرد که چقدرش مربوط به قبل از ازدواج بوده و چقدرش مربوط به بعدش ؟

آره گلکم میشه! تو عقد نامه های جدید هم این مسئله جز شروط پیش بینی شده. اگر آقا داماد اونو امضا کنه یعنی تعهد داده و همچنین عروس خانوم.
    اموالی که دارای سند هست و یا به نوعی با تاریخ و ثبت در ارتباط هست مشکلی نداره و مشخصه مثلا تاریخ خرید خونه یا زمین که بعد از عقد بوده یا قبلش و یا وسایلی که دارای فاکتور هستن و فاکتور تاریخ داره و مشخصه.حساب های بانکی هم همینطور تاریخ ورود و خروج مبلغ معلومه، طلا و سکه و اوراق بهادارهم دارای فاکتور وبرگه خریده.اون چیزایی که فاکتور و برگه خرید ندارن و تاریخ خرید و فروشش مشخص نیست معمولا فاقد بها هستن و ارزش تقسیم شدن ندارن مثل جورابای آقای محترم

ناظر کیفی انجمن
    sh_capr آواتار ها
    شیدا.ص
    میزان امتیاز
    34
    پسند شده
    1467
    پسند کرده
    2950

پس لازم نیست به عنوان شرط جداگانه قید بشه . خودش تو عقد نامه های جدید بصورت پیشفرض موجوده . درسته ؟

یه سوال دیگه :

زمان جدایی کادوهایی که به عروس و داماد داده شده خصوصا طلاها و همچنین سرویس طلای عروس و طلاهایی که بعدش برای خانم خریداری شده حکمش چیه ؟ باید برگردونده بشه ؟
    قوانین فعاليت در سايت ( قوانين كاربري ) :
    http://mamisite.com/forum/misc.php?do=showrules

صفحه 4 از 41 نخستنخست 123456714 ... آخرینآخرین