نظر سنجی 76 امین مسابقه عکاسی مکمل
Like Tree13Likes

موضوع: ایرانگردی - استان خراسان شمالی

نمایش نتایج: از 1 به 8 از 11
صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
 1. #1
  مدیر انجمن
  firoozeh آواتار ها
  فیروزه ح.
  عضویت: ۱۳۸۸/۰۵/۰۸
  نوشته ها
  705
  کالاهای من
  1
  میزان امتیاز
  1
  پسند شده
  821
  پسند کرده
  1720

  ایرانگردی - استان خراسان شمالی

  استان خراسان شمالی با مساحتی در حدود 28.100 کیلومتر مربع از شمال به کشور ترکمنستان از شرق و جنوب به استان خراسان رضوی، از جنوب غربی به استان سمنان و از مغرب به استان گلستان محدود می*شود.

  این استان که از تقسیم استان بزرگ خراسان (سابق) بوجود آمده، دارای 6 شهرستان به نام*های بجنورد، شیروان، اسفراین، جاجرم، فاروج، مانه و سملقان با مرکزیت بجنورد و 15 بخش و 40 دهستان و بیش از 1000 روستای دارای سکنه است که جمعیت تقریبی آن تا سال 1384 بالغ بر 850.000 نفر برآورد شده است.

  منبع: همشهری آنلاین
  خاله ی یونا این نوشته را پسندیده.
  نمی نویسم ترانه بی تو

  چگونه پر کشد خیالِ واژه بی تو؟

 2. #2
  مدیر انجمن
  firoozeh آواتار ها
  فیروزه ح.
  عضویت: ۱۳۸۸/۰۵/۰۸
  نوشته ها
  705
  کالاهای من
  1
  میزان امتیاز
  1
  پسند شده
  821
  پسند کرده
  1720

  Re: استان خراسان شمالی

  شهر بجنورد

  نام بجنورد در کتاب های قدیمی بوزنجورد آمده است. بوزنجورد معرب کلمه بیژن گرد است، * ولی به مرور با اندک تحریفی به صورت بجنورد تلفظ می شود. گرد به معنای شهر و آبادی است و بجنورد به معنی شهر بیژن است. در شمال غربی بجنورد کنونی تپه*ای قدیمی وجود دارد که آثار بسیار کهنی از شهر تاریخی بیژن گرد را در خود جای داده است و به بیژن یورت معروف است. گفته می شود که بجنورد قدیمی در محل همان تپه قرار داشته که اکنون ساربان محله نامیده می شود.

  مراکز دیدنی

  • آرامگاه باباتوکل[/*:m:w4qzd0rw]
  • چشمه باباامان[/*:m:w4qzd0rw]
  • چشمه بش قارداش[/*:m:w4qzd0rw]
  • غارکنه گرم[/*:m:w4qzd0rw]
  • غارگنج کوه[/*:m:w4qzd0rw]
  • امامزاده سلطان سیدعباس[/*:m:w4qzd0rw]
  • عمارت مفخم[/*:m:w4qzd0rw]
  ـــــــــــــــــــــــــ ـــــــــــــــــــــــــ ـــــــــــــــــــ


  شهر شیروان

  با توجه به تحقیق و کاوش در آثار باقی مانده در روستاها و آبادی های قدیمی، می توان گفت این منطقه قبل از اسلام مسکونی بوده و دارای قدمت طولانی است. مردم شیروان در سال 31 هجری ـ در زمان خلافت عثمان - به اسلام روی آوردند.

  در دوران طاهریان و سامانیان، با اینکه ذکری از نام شیروان نیامده است، لیکن از بعضی قراین پیداست که این شهر به صورت قصبه ای پابرجا بوده است. سلطان محمود غزنوی در لشگرکشی خود به هندوستان، یک شبانه روز در حد فاصل ورگ ـ رزمغان توقف کرده بود، و این محل هنوز هم در میان مردم شیروان به تخت سلطان محمود معروف است.

  از نظر تاریخی، رونق شهر شیروان با دوره فرمانروایی خوارزمشاهیان مربوط است. این شهر در دوران حکومت قاجار یکی از مناطق مهم درگیری های حکام محلی بود. شهر شیروان در سال 1308 بر اثر زلزله به کلی ویران شد و پس از دوسال، بار دیگر با اسلوب جدید شهرسازی تجدید بنا شد.

  مراکز دیدنی

  • آرامگاه تیموری[/*:m:w4qzd0rw]
  • غارکافرقلعه[/*:m:w4qzd0rw]
  • غارپوستین دوز[/*:m:w4qzd0rw]
  • ییلاق اوغاز[/*:m:w4qzd0rw]
  • ییلاق گلبل نامانلو[/*:m:w4qzd0rw]
  • منطقه حفاظت شده گلول[/*:m:w4qzd0rw]
  • امامزاده حمزه رضا[/*:m:w4qzd0rw]
  • بقعه شیخ رشیدالدین محمد [/*:m:w4qzd0rw]
  ـــــــــــــــــــــــــ ـــــــــــــــــــــــــ ـــــــــــــــــــــــــ ــــ

  شهر اسفراین

  دروجه تسمیه اسفراین برخی معتقدند، این شهر را اسفندیار بنا نهاده است و لذا به نام بانی آن، اسفراین نامیده شده است. بیهقی اصل این اسم را آسپرآئین دانسته که اسپر به معنی سپر و آئین به معنی راه و رسم است. اسفراین جزو اولین مراکز جمعیتی است که اقوام آریایی پس از ورود به ایران درآن سکنی گزیدند. شهر اسفراین با اینکه در طول تاریخ صدمات فراوانی متحمل شده است، لیکن با تلاش و همت مردم به توسعه قابل توجهی دست یافته است و در حال حاضر یکی از شهرهای آباد استان خراسان به شمار می آید.


  مراکز دیدنی

  • آرامگاه شیخ شاه علی اسفراینی[/*:m:w4qzd0rw]
  • قلعه حسن آباد[/*:m:w4qzd0rw]
  • قلعه قیصر[/*:m:w4qzd0rw]
  • قلعه صعولک[/*:m:w4qzd0rw]
  • زادگاه نوشیروان[/*:m:w4qzd0rw]
  • بازمانده شهرقدیمی بلقیس[/*:m:w4qzd0rw]
  • غارنوشیروان[/*:m:w4qzd0rw]
  • غارعبادتگاه شیخ احمدذاکر[/*:m:w4qzd0rw]
  • منطقه حفاظت شده ساری گل[/*:m:w4qzd0rw]
  • امامزاده عبدالله کوران[/*:m:w4qzd0rw]
  • امامزاده شاهزاده زید[/*:m:w4qzd0rw]
  • بقعه شیخ محمدرشیدالدین[/*:m:w4qzd0rw]
  • امامزاده شاهزاده جعفر[/*:m:w4qzd0rw]  منبع:همشهری آنلاین
  نمی نویسم ترانه بی تو

  چگونه پر کشد خیالِ واژه بی تو؟

 3. #3
  عضو خانواده بزرگ مامی سایت
  ostooreh آواتار ها
  عضویت: ۱۳۸۹/۱۲/۱۳
  محل سکونت
  خراسان شمالی بجنورد
  نوشته ها
  1,449
  میزان امتیاز
  177
  پسند شده
  4415
  پسند کرده
  5519

  Re: ایرانگردی - استان خراسان شمالی

  ...........
  چشمهٔ باباامان در کیلومتر ۱۰ جادهٔ بجنورد - مشهد، به فاصلهٔ تقریبی ۳۰۰ متر از جاده، واقع شده است. آب این چشمه، جزء دستهٔ آبهای سولفاته کلسیک و سدیک است و مصرف آن صفراآور و ملین و تسهیل کننده اعمال گوارشی و دافع سموم است...

  این پارک دارای استخرهای متعدد و پارک جنگلی است و حدود ۴۰ هکتار وسعت دارد. در این تفرجگاه امامزاده آی وجود دارد که به بابا امان مشهور است. این تفرجگاه به دلیل قرار داشتن در کنار جاده اصلی در فصول مسافرتی یکی از محلهای اصلی اتراق مسافرین و زائرین است. مجموعه تفریحی باباامان در منطقه جنگلی حاشیه جاده ارتباطی بجنورد به مشهد با هشت استخر و آبشار و بیش از ۲۰۰هکتار جنگل، توقفگاهی جذاب برای مسافران و زایران در این خطه است.  بیش از ۴۰۰هزار اصله درخت از قبیل چنار بعضا ۴۰۰ساله به همراه درختان زبان گنجشگ، اقاقیا، زالزالک، زردآلو و بید در این مجموعه وجود دارد چشمه این مجموعه تفریحی که از نوع آبهای معدنی محسوب می شود ۳۵تا ۴۰متر مکعب در ثانیه آبدهی دارد. آب «باباامان» از چهار نقطه درون تپه ای می جوشد و به درون استخرهایی می ریزد که با اختلاف سطح ساخته شده است.
  از میان درختان چنار کهنسال، بر فراز تپه ای که چشمه در مجاورت آن قرار دارد، بنای امامزاده ای معروف به شاهزاده اسماعیل قرار دارد. در آغوش تپه ها، درختان انبوه و مناظر تماشایی باباامان تاسیساتی نظیر متل، رستوران، پارک کودک و محل استراحت خانواده ها جای گرفته است هوای لطیف و شبهای دل انگیز و زیبای باباامان هر گردشگری را به خود جذب می کند.
  ویرایش و تلخیص:آکاایران
  سالادوسبزیجات
   
  *Afsaneh* این نوشته را پسندیده.
  بهشت از دست آدم رفت از اون روزی که گندم خُورد
  ببین، چی میشه اون کس که یه جو، از حَق مردم خُورد

 4. #4
  عضو خانواده بزرگ مامی سایت
  ostooreh آواتار ها
  عضویت: ۱۳۸۹/۱۲/۱۳
  محل سکونت
  خراسان شمالی بجنورد
  نوشته ها
  1,449
  میزان امتیاز
  177
  پسند شده
  4415
  پسند کرده
  5519

  Re: ایرانگردی - استان خراسان شمالی

  ...
  سفر به روستای ایوب پیامبر
  این روزها که سرمای پاییزی کم کم به کشورمان حاکم می شود، تدارک دیدن برای یک سفر کوتاه به روستایی خوش آب و هوا و معتدل شاید بهترین گزینه تفریحی باشد. روستایی که با وجود تمام جاذبه*های گردشگری از جمله هوای معتدل، تنوع جانوری، گیاهی، ارتفاعات و طبیعت زیبا و بویژه چشمه آب گرم، تاکنون در کشور ناشناس مانده است...

  روستای ایوب پیامبر(ع) واقع در دهستان گیفان و 95 کیلومتری شمال بجنورد ، مکان دیدنی مورد نظر ماست که بیشتر شهرت خود را مدیون چشمه*های جوشان آب گرمش است که به خاطر گوگردی بودن، برای درمان و تسکین امراض پوستی بسیار مناسب است.
  چشمه* و آب *گرم ایوب *پیامبر (ع) در این میان، جزو 6 چشمه* آب*گرم برتر کشور و یک منطقه* نمونه* گردشگری است که روستا بیشتر اعتبار خود را از آن گرفته است. این آب *گرم در فاصله* 7 کیلومتری مرکز دهستان گیفان واقع شده و مردم منطقه معتقدند که حضرت ایوب (ع) برای علاج بیماری برص خود در این مکان عصایش را به زمین کوبید و در پی آن، آبی گرم از زمین بیرون زده تا حضرت خود را از لوث کرم*های موجود در بدنش پاک کند.
  آب*گرم ایوب علاوه بر این*که به عنوان یک مکان تفریحی برای شنا استفاده می*شود، بیشتر به دلیل خواص زیادی که برای درمان و التیام بیماری*های پوستی دارد، مورد توجه قرار گرفته است. آب چشمه اصلی ایوب 47 درجه سانتیگراد حرارت دارد، اما جالب*تر از آن وجود چشمه*های آب سرد در داخل و کنار استخر آب*گرم است. وجود چشمه آب سرد و گرم در درون استخر دمای آب را متعادل و برای شنا دلچسب ساخته است.
  بیشتر مردم منطقه معتقدند که حضرت ایوب (ع) برای علاج بیماری برص خود در این مکان عصایش را به زمین کوبیده و آبی گرم از زمین بیرون زده تا حضرت خود را از لوث کرم*های موجود در بدنش پاک کند
  در حال حاضر آب گرم ایوب دو استخر مجزا از حوض اصلی دارد که یک استخر آن مختص آقایان و استخر دیگر مختص خانمها است و بیشتر مردم منطقه معتقدند که حضرت ایوب (ع) برای علاج بیماری برص خود در این مکان عصایش را به زمین کوبیده و آبی گرم از زمین بیرون زده تا حضرت خود را از لوث کرم*های موجود در بدنش پاک کند.
  مقبره*ای هم در کنار استخر آب*گرم ایوب وجود دارد که به عقیده پیران این روستا متعلق به ایوب پیغمبر است و به*همین دلیل افراد زیادی پس از شنا در استخر آب*گرم و پاکی بدن به زیارت آن می*روند
  اما گذشته از آب*گرم ایوب، همه* روستاهایی که در دره گیفان واقع شده*اند، بویژه خود گیفان به علت ییلاقی بودنش از آب و هوایی بسیار لطیف و ملایم و طبیعتی بسیار باشکوه برخوردار است.
  مقبره*ای هم در کنار استخر آب*گرم ایوب وجود دارد که به عقیده پیران این روستا متعلق به ایوب پیغمبر است و به*همین دلیل افراد زیادی پس از شنا در استخر آب*گرم و پاکی بدن به زیارت آن می*روند.
  هم*اکنون آب *گرم ایوب دارای 2 استخر مجزاست؛ یکی از آنها که محل جوشش آب* گرم است، مختص آقایان و دیگری مختص بانوان است.
  چشمه و بقعه* ایوب پیامبر (ع) در فاصله* 85 کیلومتری شمال بجنورد و در روستایی به نام ایوب از توابع بخش حصار گرمخان و در مجاورت مرز ایران و ترکمنستان واقع شده است.
  منبع:*****
  ویرایش و تلخیص:آکاایران
  سالادوسبزیجات
   
  *Afsaneh* و hengamehh این نوشته را پسندیده.
  بهشت از دست آدم رفت از اون روزی که گندم خُورد
  ببین، چی میشه اون کس که یه جو، از حَق مردم خُورد

 5. #5
  عضو خانواده بزرگ مامی سایت
  ostooreh آواتار ها
  عضویت: ۱۳۸۹/۱۲/۱۳
  محل سکونت
  خراسان شمالی بجنورد
  نوشته ها
  1,449
  میزان امتیاز
  177
  پسند شده
  4415
  پسند کرده
  5519

  Re: ایرانگردی - استان خراسان شمالی

  ...
  آیینه خانه سردار مفخم بجنورد
  عمارت مفخم، روبه*روی آیینه خانه، بنای زیبای دیگری در شهر بجنورد است كه اكنون محل استقرار سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان است. این بنا 32 اتاق و دو تالار دارد كه آینه*كاری و كاشی*كاری و گچبری*های آنها بسیار زیبا و تماشایی است  آیینه خانه سردار مفخم از آثار منحصر به فرد عصر ناصری در مركز شمال خراسان است كه در گذشته داخل باغ بزرگی قرار داشته است و همراه ابنیه دیگر از جمله عمارت مفخم-دروازه ورودی حوض خانه-باغ فواره و كلاه فرنگی، دارالحكومه مفخم را تشكیل می داده است. عمارت كلاه فرنگی بر اثر زلزله شدیدی كه در بجنورد رخ داد تخریب شد و هم اكنون تنها آیینه خانه و عمارت مفخم به جای مانده است.بنای 130ساله آیینه خانه كه اكنون به موزه مردم شناسی بجنورد تبدیل شده است، در سال 1376خریداری شد و پس از مرمت در سال 1379به بهره برداری و به شماره 31167 در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.
  بانی این اثر یارمحمدخان سهام الدوله بجنوردی معروف به سردار مفخم و معمار آن ممتحن الملك شقاقی بود كه مدرسه شهید مطهری تهران، (سپهسالار سابق) از جمله كارهای اوست. وی پس از تحصیل در مدرسه دارالفنون به دستور ناصرالدین شاه برای گذراندن تحصیلات عالیه در رشته معماری به فرانسه رفت و پس از بازگشت مسئول ساخت چند کاخ شد. سقف این عمارت پوشش سفال داشت كه در تعمیرات بعدی تبدیل به سقف شیروانی گالوانیزه شده است.از نكته های قابل توجه این تالار وجود تصاویر134تن از شخصیت های برجسته عصر صفوی تا دوره قاجار و هم چنین سران حكومتی كشورهای هم جوار است؛ در این زمینه می توان به تصاویر شاه طهماسب، شاه عباس، آقا محمدخان، فتحعلیشاه وكریم خان زند اشاره کرد كه در قسمت گلویی زیر سقف نصب شده است.در تزئین تالار از 17 طرح مختلف استفاده شده است كه شامل نقش چهل چراغ، مقرنس، نمای بیرون عمارت و نقوش استیلیزه گیاهی هندسی است.بنای تاریخی آئینه خانم مفخم، ساختمان زیبایی كه از دوره قاجاریه به جا مانده و با شماره 31167 در آثار ملی به ثبت رسیده و اكنون موزه زیبایی شده كه تماشای آن بسیار لذت*بخش است.  ویژگی های معماری بنا
  مصالح به كار رفته در این بنا شامل آجر، ماسه، گچ، ملات ساروج، پی سنگی و شفته آهك است كه برای رعایت اصول معماری در زیرسازی و پی این بنا از سنگ استفاده شد و هم چنین چوب ارس به شكل عمودی و افقی نیز به منظور استحكام بنا در آن به كار رفته است.آیینه خانه توسط فضای سبز محدودی از جمله گل كاری و احداث چپر و پرچین از كل مجموعه دارالحكومه جدا می شد. بنای مذکور دارای پلانی آزاد با رعایت نظام هندسی وجود تقارن و الهام پذیری از معماری سنتی ایران و غرب است؛ به عنوان مثال استفاده از كاشی 7 رنگ در ساخت آن به وضوح مشاهده می شود. در ساخت نمای آیینه خانه نیز از كاشی در 3 تكنیك 7 رنگ، معقلی و اسلیمی استفاده شده است.نقوش اسلیمی نیز نگاره هایی برگرفته از مظاهر طبیعت است كه برای پرهیز از شبیه سازی طرح شده است. ابعاد بنا 90/10*18 متر و ارتفاع آن بااحتساب مناره ها 60/14 متر و مساحتی بالغ بر 5/392 متر را شامل می شود.ساختمان دارای 3 در ورودی در ضلع های شمالی (ورودی اصلی) غربی و شرقی است كه هر3 به راهرویی در طبقه اول منتهی می شود. در یك طرف این راهرو حجره هایی قراردارد و در سوی دیگر 4 اتاق. در 2 انتهای راهرو پله هایی تعبیه شده است كه به طبقه فوقانی جایی كه تالار آیینه در آن واقع شده است ختم می شود و طبقه دوم نیز شامل 4 اتاق و تالار آیینه است. در های این طبقه از جنس چوب صندل است كه با استخوان تزئین شده است. وجود سقف های مشبك چوبی در این بنا از شاخص های معماری عصر قاجار است.در نمای شمالی (اصلی) عمارت 4 نیم ستون به قطر تقریبی 110 سانتی متر و ارتفاع 10 متر مشاهده می شود.2 نیم ستون دارای یك تاج نیم دایره ای است كه شكل گلدسته را تداعی می كند و 2 نیم ستون دیگر به دلیل وقوع زلزله بدون تاج است كه بعد از مرمت جای آن خالی گذاشته شده است. این نیم ستون ها با كاشی های فیروزه ای و لاجوردی و نیز كاشی های سیاه سفید و زرد مزین شده است.نیم ستون ها با خط معقلی بسیار زیبایی آراسته شده است كه نام مبارک پیامبر اسلام(ص) به طورمنظم در این نیم ستون ها از پایین به بالا 12 مرتبه تكرار شده است. یك مرتبه به رنگ سیاه و یك بار به رنگ زرد كه نیم ستون ها به پایه ای از سنگ مرمر ختم می شود.در قسمت فوقانی نمای اصلی یك تاج نیم دایره ای وجود دارد كه نسبت به 2 تاج نیم دایره ای روی مناره ها بسیار بزرگ تر است .در حاشیه تاج اصلی یك ردیف كاشی با نقش گل لاله به رنگ قرمز و آبی به صورت سر بالا و واژگون نصب شده است. در قسمت داخلی این نیم دایره یك سری نقوش اسلیمی زیبا مشاهده می شود. در بخش میانی این نیم دایره که زمینه ای لاجوردی دارد، نقش جدال بین شیر و اژدها دیده می شود. در فرهنگ باستانی ایران زمین جدال بین شیر و اژدها نمادی از جدال بین خیر و شر بوده است. در این تصویر در حالی كه اژدها (نماد شر) شیر را در بر گرفته شیر (نماد خیر) با فشردن گلوی اژدها شر را به آستانه نابودی می كشاند. در كنار جدال بین خیر و شر دو تفنگدار در حالی كه به زمین زانو زده اند، محل جدال بین شیر و اژدها را نشانه رفته اند.این سربازان نیز خود می توانند نمادی از خیر و شر باشند كه با هم در جنگ اند. در زیر این قسمت طاقی وجود دارد كه در ورودی را در میان گرفته است. كاشی های این قسمت به رنگ زرد فیروزه ای و لاجوردی است.پیشانی طاق با نقوش اسلیمی تزیین شده است و در قسمت زیرین نقش 2 گلدان به صورت قرینه و همین طور نقش عمارت كلاه فرنگی در طرفین این گلدان ها مشاهده می شود.در 2 طرف در ورودی نقش 2 سرباز در حال نگهبانی از بنا به چشم می خورد كه حالت چشم ها و طرز ایستادن سربازان یاد آور تابلوهای تعزیه عصر قاجار و هم چنین نشان دهنده نوع لباس رزم و قدرت است. در بخش میانی نما یك طاق جناقی وجود دارد كه در قسمت میانی آن پنجره ای به ابعاد 290*290 سانتی متر قرار دارد به نام طارمی و علت بزرگ بودن آن تامین نور تالار آیینه و ایجاد چشم انداز مناسب به فضای بیرون است.تزیینات این طاق محراب گونه دو لچكی با پس زمینه زرد همراه با نقوش اسلیمی به رنگ فیروزه ای و لاجوردی است و بین قسمت فوقانی و میانی 2 ردیف كاشی 7 رنگ نصب شده است.

  فضای فرورفته بین نیم ستون های ایوان یا به عبارتی طاقدیس نیز در برخی از بخش ها با كاشی های لوزی شكل به رنگ های زرد، سفید، فیروزه ای و آبی مشبك طرح زیبایی را در بنا ایجاد كرده است. در بخش تحتانی طاقدیس ها یك طاقچه جناغی به ارتفاع 20/2 متر دارای پایه ای پوشیده از سنگ مرمر وجود دارد. قسمت داخلی این طاق با كاشی 7 رنگ زرد و لاجوردی و حاشیه ای به رنگ سیاه تزیین شده است. در قسمت بالای این طاق روی یك كتیبه لاجوردی مملو از نقوش اسلیمی منازعه گاو و شیر نقاشی شده است كه یادآور نقوش گاو و شیر حك شده در حجاری دیواره های تخت جمشید است. یكی دیگر از تغییراتی كه در بنا انجام گرفته است، باز شدن دیوار راه پله ها به طبقه بالاست كه بر اساس عكس پیشین آن بسته و در عكس های كنونی باز است.از نظر دسترسی، بنا را می توان به 6 ورودی تقسیم كرد نحوه ساخت بنا از لحاظ اقلیم و معماری صحیح است زیرا با این زاویه ساخت نسبت به شمال می توان در زمستان بهترین حالت نورگیری و جریان هوا را داشت.
  سالادوسبزیجات
   
  *Afsaneh* این نوشته را پسندیده.
  بهشت از دست آدم رفت از اون روزی که گندم خُورد
  ببین، چی میشه اون کس که یه جو، از حَق مردم خُورد

 6. #6
  عضو خانواده بزرگ مامی سایت
  Donya007 آواتار ها
  عضویت: ۱۳۹۲/۰۵/۰۲
  محل سکونت
  ایران زمین
  نوشته ها
  227
  کالاهای من
  1
  میزان امتیاز
  5
  پسند شده
  682
  پسند کرده
  725

  ویترین مدال ها

  Re: ایرانگردی - استان خراسان شمالی

  سلام دوستای عزیز، اینجا کسی از بجنورد هست؟ میشه منو درباره شرایط زندگی دراونجا باخبر کنید؟! مختصر و مفید..خیلی ضروریه ممنونم :)

 7. #7
  عضو خانواده بزرگ مامی سایت

  عضویت: ۱۳۹۲/۰۴/۱۳
  محل سکونت
  اصفهان و یه جای دور نزدیک مرز
  نوشته ها
  1
  میزان امتیاز
  1
  پسند شده
  0
  پسند کرده
  0

  Re: ایرانگردی - استان خراسان شمالی

  بله من هستم البته من بجنوردی نیستتم اصفهانیم ولی چند سالیه که به علت شغل همسرم بجنورد زندگی میکنم درباره چی اطلاعات میخواین

 8. #8
  عضو خانواده بزرگ مامی سایت
  پرنسس.م آواتار ها
  عضویت: ۱۳۹۳/۰۲/۰۶
  محل سکونت
  حاشیه خلیج فارس
  نوشته ها
  1,142
  میزان امتیاز
  378
  پسند شده
  9272
  پسند کرده
  12137
  روستای اسطرخی، بهشت گمشده شیروان خراسان شمالی
  نام: 10453448_296256903904512_5555102016339709381_n.jpg نمایش: 134 اندازه: 47.3 کیلو بایت
  نام: 65075_296256980571171_5589339487499142405_n.jpg نمایش: 131 اندازه: 36.7 کیلو بایت
  *سایه روشن*, *Afsaneh* و hengamehh این نوشته را پسندیده.

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
 • مجوز های ارسال و ویرایش

  • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
  • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
  • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
  • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
  •  

  محاسبه ي شاخص توده ي بدني

  وزن به کيلـو گـرم
  قد به سانتي متر

  شاخص توده ي بدني
  بازه ي وزني مناسب شما