نظر سنجی 76 امین مسابقه عکاسی مکمل
Like Tree5Likes

موضوع: ایرانگردی - استان البرز

نمایش نتایج: از 1 به 8 از 10
صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
 1. #1
  مدیر انجمن
  firoozeh آواتار ها
  فیروزه ح.
  عضویت: ۱۳۸۸/۰۵/۰۸
  نوشته ها
  705
  کالاهای من
  1
  میزان امتیاز
  1
  پسند شده
  821
  پسند کرده
  1720

  ایرانگردی - استان البرز

  استان البرز، سی و یکمین استان* ایران است. در تاریخ ۱۲ بهمن سال ۱۳۸۸، لایحه تأسیس آن و جدائیش از استان تهران برای تصویب به مجلس شورای اسلامی فرستاده شد و در تاریخ ۱۳۸۹/۴/۷ با تصویب نمایندگان، استان البرز بطور رسمی شکل گرفت. در این طرح پیشنهادی، کرج به عنوان مرکز استان درنظر گرفته شد.


  استان البرز از جدا شدن 4 شهرستان کرج، طالقان، ساوجبلاغ به مرکزیت هشتگرد و نظرآباد از استان تهران، تشکیل شده است.

  نام این استان از رشته کوه*های البرز گرفته شده که بخش مهمی از آن از شمال این استان می*گذرد .

  کرج، مرکز استان البرز در 20 کیلومتری شمال غربی شهر تهران قرار دارد که فاصله 2 مرکز استان بسیار کم و در بین مراکز استان کشور بسیار نادر است.

  منبع: همشهری آنلاین
  نمی نویسم ترانه بی تو

  چگونه پر کشد خیالِ واژه بی تو؟

 2. #2
  مدیر انجمن
  firoozeh آواتار ها
  فیروزه ح.
  عضویت: ۱۳۸۸/۰۵/۰۸
  نوشته ها
  705
  کالاهای من
  1
  میزان امتیاز
  1
  پسند شده
  821
  پسند کرده
  1720

  Re: استان البرز

  شهرستان کرج

  کرج از شهرهای بزرگ و پرجمعیت ایران است. جمعیت این شهر برپایهٔ سرشماری سال ۱۳۸۵ برابر با ۱٬۳۷۷٬۴۵۰ نفر بوده* است که از این جهت پس از شهرهای تهران، مشهد، اصفهان و تبریز به*عنوان پنجمین شهر پرجمعیت ایران به*شمار می*رود.

  این شهرستان تا سال ۱۳۶۸ دارای چند بخش شامل: مرکزی، شهریار، رباط کریم و طالقان و اشتهارد بود، ولی پس از تبدیل بخش*های شهریار و رباط کریم و ساوجبلاغ به شهرستان چهار بخش از آن جدا گردید و هم*اکنون شامل دو بخش مرکزی و اشتهارد و هفت دهستان است.

  بخش مرکزی با ۶ دهستان به نام*های: نسا، آسارا، آدران، کمال آباد، گرمدره از تونل کندوان تا (ماهدشت) یا مرد آباد یا همان شاهدشت قدیم را شامل می*شود. بخش اشتهارد که از احمدآباد تا مرادتپه ادامه دارد، تنها یک دهستان به نام پلنگ آباد (رحمانیه) دارد.  مراکز دیدنی

  • کاخ سلیمانیه / برج کردان / برج میدانک/ بقایای آتشکده سنگی تخت رستم / کاخ شهر ستانک / برج سنگی گچسر / دختر قلعه / قلعه صمصام / قلعه وکیل / حمام مصباح / حمام هلجرد / پل شاه عباسی / پل دختر / پل رودشور / پل کردان / کاروانسرای شاه*عباسی / کاروانسرای ینگه*امام / چشمه گله*گیله / چشمه وله / چشمه* شاهدشت / آبشار پیچه آدران / غار یخ مراد / دریاچه سد امیرکبیر / مسجد هلجرد / اماکن مذهبی / امامزاده رحمن و زید / امامزاده احمدومحمود / امامزاده جعفر / امامزاده حسن / امامزاده موسی / امامزاده* هادی-علی*نقی / بقعه شاهزاده سلمان[/*:m:1053hj7r]
  دانشگاه*ها و مراکز علمی کرج

  • پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران / دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج / دانشگاه هنر / دانشگاه تربیت معلم / دانشگاه جامع علمی - کاربردی / دانشگاه پیام نور / دانشکده علوم پزشکی / آموزشکده فنی شهید بهشتی / آموزشکده عالی سما واحد کرج / آموزشکده عالی محیط زیست کرج / مرکز تربیت معلم حکیم ابوالقاسم فردوسی فردیس / پژوهشگاه مواد وانرژی کرج / دبیرستان و مرکز پیش دانشگاهی البرز (کالج البرز)[/*:m:1053hj7r]
  مکان*های تاریخی، فرهنگی

  در حوزه فرمانداری کرج بیش از ۱۰۰ اثر با ارزش فرهنگی - تاریخی و هنری شناسایی شده و در گزارش بررسی و شناسایی این منطقه درج گردیده که در این مقاله به شرحی کوتاه درباره دهستان پرداخته می*شود.
  • آثار فرهنگی- تاریخی دهستان*های نسا، آسارا و آدران[/*:m:1053hj7r]

  دهستان*های نسا، آسارا و آدران در منطقه*ای کوهستانی قرار داشته و آبادیهای آن*ها در دره*های پرشیب و یا بر حاشیه مرتفع کوه*ها ایجاد شده*است.ولی آبادی آدران نسبت به نسا و آسارا وسیع تر و بیشتر است و زمینهای کشاورزی و باغات میوه فراوان ترند به همین دلیل از دیرباز در این منطقه کشاورزی رونق بیشتری داشته و در نتیجه سکونت در روستاها مداوم و دایمی است.
  • آثار فرهنگی - تاریخی دهستانهای کمال آباد، گرمدره، محمدآباد و شهر کرج[/*:m:1053hj7r]

  در این محدوده از حوزه فرمانداری کرج آثار ارزشمند و چشمگیری وجود دارد که شماری از آنها توسط کارشناسان میراث فرهنگی استان تهران و کرج معرفی شده و تعدادی نیز در حال مرمت و استحکام بخشی هستند. در این میان دو گرمابه قدیمی واقع در روستاهای هلجرد و بیلقان در عین سلامت و اهمیت، کمتر مورد توجه قرار گرفته*اند.

  منبع: همشهری آنلاین
  نمی نویسم ترانه بی تو

  چگونه پر کشد خیالِ واژه بی تو؟

 3. #3
  مدیر انجمن
  firoozeh آواتار ها
  فیروزه ح.
  عضویت: ۱۳۸۸/۰۵/۰۸
  نوشته ها
  705
  کالاهای من
  1
  میزان امتیاز
  1
  پسند شده
  821
  پسند کرده
  1720

  Re: استان البرز

  شهرستان ساوجبلاغ
  ساوجبلاغ در غرب استان تهران قرار دارد و دارای سه بخش مرکزی، طالقان، و نظرآباد است. این شهرستان دارای 12 دهستان و 3 شهر نظر آباد، هشتگرد و طالقان است.


  مراکز دیدنی

  • پاسگاه طالقان/ قلعه ارژنگ / قلعه کی*قباد / قلعه کیا / موشلان تپه / حمام شهرک / پل چوبی / کاروانسرای امام[/*:m:38vqmxig]

  جاذبه های طبیعی

  • چشمه آب معدنی عسلک/ چشمه آب معدنی لمبران / چشمه آب معدنی سرب جوستان / آبشار اوچان / آبشار جوستان / آبشار اورازان / آبشار کرکبود / آبشار آسکان / آبشار عسلک / غار برج / غار کله سنگ / غارهای هیو / غار لالون / دریاچه اوان[/*:m:38vqmxig]


  مراکز مذهبی

  • بقعه سید شرف الدین/ امامزاده هارون / بقعه بادمستان / تکیه ناوه و کش رود / بقعه خشت و گل / اسفاران حسینیه قدیمی جوستان / گورستان زردشتیان[/*:m:38vqmxig]
  نمی نویسم ترانه بی تو

  چگونه پر کشد خیالِ واژه بی تو؟

 4. #4
  مدیر انجمن
  firoozeh آواتار ها
  فیروزه ح.
  عضویت: ۱۳۸۸/۰۵/۰۸
  نوشته ها
  705
  کالاهای من
  1
  میزان امتیاز
  1
  پسند شده
  821
  پسند کرده
  1720

  Re: استان البرز

  شهرستان نظرآباد  نظرآباد شهرستانی است در استان البرز که در نزدیکی شهرستان ساوجبلاغ واقع است. مرکز این شهرستان شهر نظرآباد است. از سال ۱۳۸۱ به شهرستان تبدیل شد. این شهرستان از نظر آب و هوایی برای کشاورزی خوب است. طبق آخرین سرشماری رسمی سال ۱۳۸۵ جمعیتی بالغ بر ۱۲۸٬۶۶۶ نفر دارد.

  منطقه باستان*شناسی ازبکی در آن واقع شده و نمونه اولین خشت دست ساز بشر که در سازمان ملل نگهداری می*شود توسط سیدمحمد خاتمی به نشانه گفتگوی تمدن*ها از این منطقه به سازمان ملل هدیه شده است, مصطفی بازرگان برادر مهندس مهدی بازرگان از مفاخر و محققان این شهرستان محسوب می*شوند و هم اکنون در سن ۹۷ سالگی در این منطقه زندگی می*کنند شهر مصطفی آباد یادگار دوران مباشری وی بر این شهر است.
  ازبکی یکی از روستاهای دهستان احمدآباد مصدق از بخش مرکزی شهرستان نظرآباد است که در ۸۰ کیلومتری غرب شهر تهران واقع شده*است. بخش*هایی از این محوطه باستانی نه هزار ساله را کارشناسان مرکز باستان*شناسی ایران در سال ۱۳۴۸ خورشیدی مورد شناسایی قرار داده و در سال ۱۳۵۲ به شماره ۹۵۵ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده*است.

  براساس کاوش*های صورت گرفته، محوطه باستانی ازبکی در برگیرنده شش هزار سال بقایای فرهنگی پیش از تاریخ و اوایل دوران تاریخی ایران از نیمه اول هزاره هفتم تا نیمه نخست هزاره اول پیش از میلاد مسیح یعنی دوران مادها است.

  ازبکی محوطه باستانی گسترده*ای برابر با صد هکتار و ۱۰ تپه ارزشمند است که شش تپه از آن را گروهی از باستان*شناسان ایرانی به سرپرستی دکتر یوسف مجیدزاده (از سال ۱۳۷۷ تا ۱۳۸۴) حفاری کرده*اند.

  مدرسه علمیه نجم آباد به دستور فتحعلی شاه قاجار و در زمان ملا ابراهیم نجم آبادی (متوفی ۱۲۴۰ قمری) از حکمای قرن سیزدهم، به وسیله میرزا عبدالکریم نجم آبادی - از خواص دربار فتحعلی شاه - در روستای نجم آباد (از توابع شهرستان نظرآباد) ساخته شد. شاه به هنگام عبور از قزوین پس از ملاقات با ملا ابراهیم دستور ساخت این مدرسه را صادر کرد. وی به هنگام دستور ساخت این مدرسه گفت: «تو (میرزا عبدالکریم) رعیت او (ملا ابراهیم نجم آبادی) هستی و باید افتخار کنی و در وطن خود (نجم آباد) مدرسه و مسجدی برای او بسازی.
  در یکی از اسناد اوقاف درباره موقوفات مدرسه نجم آباد آمده*است:«وقتی که کار به مرافعه کشیده شد موضوع در سال ۱۲۶۳ قمری در محضر آقا میرزا ابوالقاسم امام جمعه تهران مطرح شد و حکمی از آن محضر به وقفیت این املاک صادر گردید.»
  در سال ۱۲۸۶ قمری شیخ هادی نجم آبادی وقتی به روستای نجم آباد وارد می*شود مدرسه را از سکنه خالی و رو به انهدام می*بیند. در مدت دو سال مجدداً کار مدرسه به تعطیلی می*کشد تا آنکه در سال ۱۳۱۵ قمری نوادگان واقفان تصمیم می*گیرند سهمیه هزینه این مدرسه را در مدرسه نجم آبادی که در محله سنگلج تهران بود به مصرف برسانند.
  منبع: همشهری آنلاین
  نمی نویسم ترانه بی تو

  چگونه پر کشد خیالِ واژه بی تو؟

 5. #5
  مدیر انجمن
  firoozeh آواتار ها
  فیروزه ح.
  عضویت: ۱۳۸۸/۰۵/۰۸
  نوشته ها
  705
  کالاهای من
  1
  میزان امتیاز
  1
  پسند شده
  821
  پسند کرده
  1720

  Re: استان البرز

  شهرستان طالقان
  شهرستان طالقان، به مرکزیت شهر طالقان، یکی از شهرستانهای استان البرز است. این شهر در منطقه*ای ییلاقی در میان رشته کوه البرز و در ۱۲۰ کیلومتری شمال غربی تهران قرار گرفته*است.

  شهر طالقان از به هم پیوستن چهار منطقه بنام*های شهرک، گلینک، کولج و پرده سر تشکیل شده*است که شهرک به عنوان هستهٔ اصلی آن است و شهر طالقان، گاه شهرک هم نامیده می*شود.

  این شهر به لحاظ قرار گرفتن در رشته کوه*های البرز میانی دارای آب و هوای کوهستانی و ییلاقی است به همین دلیل دارای جمعیت فصلی بوده و در تابستان جمعیت آن به بیش از ۱۲ هزار نفر می*رسد. این در حالیست که جمعیت ثابت شهر طالقان حدود ۵۰۰۰ نفر است.
  منزل آیت*الله طالقانی در گلیرد و یادمان درویش عبدالمجید طالقانی در مهران از آثار دیدنی و تاریخی و فرهنگی طالقان به شمار می*آیند.
  از دیگر آثار و بناهای تاریخی طالقان - مصون مانده از آسیب*های طبیعی - می*توان به برخی قلعه*ها، امامزاده*ها، مقابر، حمام*ها و آسیاب*های آبی اشاره کرد.
  • بقعهٔ شیخ حسین الهی معروف به جد بزرگوار در روستای دیزان، جنب مسجد آیت*الله شیخ مرتضی دیزانی[/*:m:urvck5qy]
  • ارژنگ قلعه در میناوند، قلعه منصور و قلعه کیقباد در شمال هرنج، قلعه دختر در گته ده، قلعه پراچان و قلعه فالیس، امامزاده هارون در جوستان، شاه محمد حنیفه در کرکبود، امامزاده زکریا در میراش، امامزاده ابراهیو در در تکیه ناوه و نیز امامزاده*های روستای*های سید آباد، اورازان، کش، کشته رود، کلاه رود، اسفاران، خچره، بقعه میر در وشته، و مقبره پیران در دیزان، مهران، گته ده و اوانک، بقایای آسیاب*های آبی در برخی از روستاها و نیز آثار نهر بزرگ انتقال آب از طالقان به قزوین در امتداد قله*های رشته کوه*های جنوبی طالقان، بسیار دیدنی است.[/*:m:urvck5qy]
  • حمام قدیمی دیزان-قلاسی-آقای باغ-هفت قلای سی-قلا یاک-طاقی لایه(ساعت آفتابی اهالی روستا) در روستای دیزان.(وجوداسامی مانند قلایاک، قلاسی، هفت قلا ی سی و...نشان از قدمت تاریخی دیزان و وجود قلعه*های متعدد در زمانهای گذشته این روستا می*باشد[/*:m:urvck5qy]
  • قلعه ارژنک در بالای قله قلادوش واقع در میناوند.[/*:m:urvck5qy]

  منبع: همشهری آنلاین
  نمی نویسم ترانه بی تو

  چگونه پر کشد خیالِ واژه بی تو؟

 6. #6
  عضو خانواده بزرگ مامی سایت
  پرنسس.م آواتار ها
  عضویت: ۱۳۹۳/۰۲/۰۶
  محل سکونت
  حاشیه خلیج فارس
  نوشته ها
  1,142
  میزان امتیاز
  378
  پسند شده
  9272
  پسند کرده
  12137
  باغ سیب مهرشهر.

  نام: 1609932_1423175594611904_2720260878016338750_n.jpg نمایش: 163 اندازه: 63.8 کیلو بایت

  نام: 10310524_1423175724611891_4168046024520316975_n.jpg نمایش: 159 اندازه: 67.8 کیلو بایت

  نام: 1526424_1423175654611898_7972765374189102453_n.jpg نمایش: 154 اندازه: 27.9 کیلو بایت

 7. #7
  عضو خانواده بزرگ مامی سایت
  پرنسس.م آواتار ها
  عضویت: ۱۳۹۳/۰۲/۰۶
  محل سکونت
  حاشیه خلیج فارس
  نوشته ها
  1,142
  میزان امتیاز
  378
  پسند شده
  9272
  پسند کرده
  12137
  باغ فاتح جهانشهر کرج
  این باغ در ضلع شرقی بلوار جمهوری و در منطقه جهانشهر کرج قرار داره و یکی از سر سبزترین و پر درخت ترین پارک های کرج هستش.این باغ رو با نام پارک خانواده جهانشهر و پارک تنیس هم میشناسن، چون یه مجموعه کامل برا ورزش تنیس داخلش در نظر گرفته شده.اگه می خواین هم ورزش و پیاده روی کنین و هم از یک محیط سر سبز و دلنشین لذت ببری


  نام: 10174867_1421379581458172_6573059623076801513_n.jpg نمایش: 160 اندازه: 32.2 کیلو بایت

  نام: 14573_1421380594791404_4010077955645072985_n.jpg نمایش: 157 اندازه: 31.8 کیلو بایت

  نام: 10256472_1421380558124741_918489467025724136_n.jpg نمایش: 157 اندازه: 12.3 کیلو بایت
  mitra این نوشته را پسندیده.

 8. #8
  عضو خانواده بزرگ مامی سایت
  پرنسس.م آواتار ها
  عضویت: ۱۳۹۳/۰۲/۰۶
  محل سکونت
  حاشیه خلیج فارس
  نوشته ها
  1,142
  میزان امتیاز
  378
  پسند شده
  9272
  پسند کرده
  12137
  کرجروستای آزادبر
  نام: 10675668_678193255630749_7365457263076935478_n.jpg نمایش: 139 اندازه: 101.2 کیلو بایت
  فندقی این نوشته را پسندیده.

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
 • مجوز های ارسال و ویرایش

  • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
  • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
  • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
  • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
  •  

  محاسبه ي شاخص توده ي بدني

  وزن به کيلـو گـرم
  قد به سانتي متر

  شاخص توده ي بدني
  بازه ي وزني مناسب شما