نظر سنجی 76 امین مسابقه عکاسی مکمل
Like Tree110Likes

موضوع: ایرانگردی - استان آذربایجان شرقی

نمایش نتایج: از 1 به 8 از 59
صفحه 1 از 8 1234 ... آخرینآخرین
 1. #1
  مدیر انجمن
  firoozeh آواتار ها
  فیروزه ح.
  عضویت: ۱۳۸۸/۰۵/۰۸
  نوشته ها
  705
  کالاهای من
  1
  میزان امتیاز
  1
  پسند شده
  821
  پسند کرده
  1720

  ایرانگردی - استان آذربایجان شرقی

  آذربایجان شرقی در گوشه شمال غربی فلات ایران و در مجاورت کشورهای آذربایجان، ارمنستان و ایالت خودمختار نخجوان و استان های زنجان، آذربایجان غربی و اردبیل قرار دارد ...

  این استان با آب و هوایی سرد و خشک و وسعــــت 45460کیلومتر مربع، جمعیتی بالغ بر 3,587,976 نفر را در خود جای داده است.

  بر اساس تقسیمات استانی، دارای 19شهرستان، 42 شهر، ۳۸ بخش، ۱۳۳ دهستان و ۳۱۴۹ آبادی است.

  شهرستانهای مهم آن عبارتند از:
  اهر، بستان آباد، بناب، تبریز، سراب، سهند، شبستر، کلیبر، مراغه، مرند، میانه، هریس، هشترود، آذرشهر، اسکو، جلفا، ملکان، چاراویماق، ورزقان ، شرفخانه  نمی نویسم ترانه بی تو

  چگونه پر کشد خیالِ واژه بی تو؟

 2. #2
  مدیر انجمن
  firoozeh آواتار ها
  فیروزه ح.
  عضویت: ۱۳۸۸/۰۵/۰۸
  نوشته ها
  705
  کالاهای من
  1
  میزان امتیاز
  1
  پسند شده
  821
  پسند کرده
  1720

  Re: استان آذربایجان شرقی

  مراکزتاریخی وباستانی

  کاخ شهرداری
  کاخ و تالار شهرداری تبریز در سال 1312 شمسی در گورستان متروک و مخروبة* کوی نوبر با نظارت مهندسان آلمانی ساخته شد. این ساختمان دارای یک برج ساعت چهار جانبی است که هر پانزده دقیقه یک بار، گذشت زمان را اعلام می*کند.

  عمارت ائل گؤلی
  شاه گؤلی (استخر شاه) سابق و ائل گؤلی (استخر مردم) فعلی از گردشگاههای زیبا و دلکش تبریز است.

  بقایای عمارت ربع رشیدی
  خرابه*های ربع رشیدی باقیماندة ساختمانهای عظیمی است که در زمان ایلخانیان به همت رشید الدین فضل الله وزیر نامـی ایـران در محلة ولیانکوی باغمشة تبریز ساخته شد. این مکان به اصطلاح امروزی یک شهر علمی و دانشگاهی بود.

  خانه مشروطیت
  این خانه محل اجتماع سران مشروطیت در تبریز بود و تاریخ ساختمان آن 1247 شمسی مطابق با 1288 هجری قمری است. بانی این خانه حاج مهدی کوزه کنانی از فعالین نهضت مشروطیت بود. به علت ارزش های فرهنگی و تاریخی که این خانه دارد ، به ویژه پیوند آن با نهضت مشروطیت ، در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

  قلعه آق گنبد (هلاکو)
  قلعة* تاریخی آق گنبد در جزیره اسلامی (*شاهی سابق) واقع شده است. جزیره اسلامی یکی از چند جزیره بـزرگ دریـاچة ارومیه و تنها جزیرة* مسکونی آن است. قلعه مورد نظر بر فراز کوهی در این جزیره قرار دارد، قبر هلاکو و دیگر سرداران مغول در این قلعه است.


  منبع: همشهری آنلاین
  نمی نویسم ترانه بی تو

  چگونه پر کشد خیالِ واژه بی تو؟

 3. #3
  مدیر انجمن
  firoozeh آواتار ها
  فیروزه ح.
  عضویت: ۱۳۸۸/۰۵/۰۸
  نوشته ها
  705
  کالاهای من
  1
  میزان امتیاز
  1
  پسند شده
  821
  پسند کرده
  1720

  Re: استان آذربایجان شرقی

  جاذبه های طبیعی

  ارتفاعات سهند
  توده آتشفشانی سهند در50 کیلومتری جنوب شهرستان تبریز قرار دارد. حد شرقی آن از شهرستان هشترود و سر اسکندر و قره چمن می گذرد و تا حدود قافلانکوه خانه مشروطهپیش رفته است . بلندترین قلة سهند به نام جام داغی اسـت بـه ارتفاع 3750 متـر. ایـن کـوه تعـداد زیادی قله*های آذرین دارد که بلندی 17 قلة آن از 3000 متر تجاوز می*کند.

  ارتفاعات سلطان سنجر
  کوه سلطان سنجر کوه آتشفشانی است که در حدود 15 کیلومتری شرق زنوز واقع شده است و قلعه ای به ارتفاع 3255 متر دارد. این کوه بیشتر ایام سال از برف پوشیده است.

  ارتفاعات سلطان داغی
  این کوه در شمال غربی کوهستان سهند، نزدیک شهر اسکو قرار دارد ، با ارتفاعی حدود 3410 متر، سومین قلة سهند محسوب می شود. در قلة آن زیارتگاهی به نام سلطان حسام الدین وجود دارد.

  ارتفاعات مورو داغ
  کوه موروداغ در 36 کیلومتری غرب تبریز در جهت شرقی – غربی از ارتفاعات شمالی صوفیان به سمت تبریز کشیده شده است. این رشته کوه در گردنة پایان از شمال تبریز می گذرد و به گردنة شبلی منتهی می*شود. بلندترین نقطة موروداغ 2210 متر ارتفاع دارد و معروف ترین قله های آن چله خانة*، پیر موسی و خواجه مرجان است.

  چشمة تاپ تاپان
  این چشمه به فاصلة 5 کیلومتری آذر شهر در جادة تبریز به مراغه واقع شده است . آب در حوضی طبیعی جمع می شود و مورد استفاده قرار می گیرد . آب این چشمه از دسته آبهای معدنی بی کربنات کلسیک و منیزین گازدار و آهن دار است که خواص درمانی آن برای ازدیاد گلبول های قرمز و تنظیم میزان هموگلوبین خون، سهولت کار دستگاه گوارش و کمک به تغذیه و رشد ارزیابی شده است.

  چشمه آب معدنی کندوان
  کندوان روستایی تاریخی و کم نظیر است که در فاصلة 22 کیلومتری جنوب اسکو در میان دره ای با صفا و کنار رودخانة پر آبی به همین نام واقع شده است . فاصلة روستای کندوان تا تبریز 62 کیلومتر است . این روستا چشمة آب معدنی مهمی به همین نام دارد که برای درمان بیماران کلیوی نقش به سزایی دارد.

  غار اسکندر
  غار اسکندر به فاصلة* 30 کیلومتری تبریز در روستای سعید آباد واقع شده و دسترسی به آن از طریق جادة ترانزیتی تبریز-تهران میسر است. عرض دهانة این غار حدود 5 متر و دیوارهای داخل آن دارای استالاکتیت*های جالب توجهی است.

  دره لیقوان
  روستای ییلاقی و کوهستانی لیقوان در جنوب شرقی تبریز و در دامنة کوهستان سهند قرار دارد. این روستا از قسمت شرقی همجوار درة بسیار با صفایی است که رودخانة* لیقوان از آن می*گذرد و روستاهای حاشیة خود را مشروب می*کند.


  دره سعید آباد
  یکی از دره هایی که تابستان*ها مورد بهره برداری وسیع قرار می*گیرد، درة سعید آباد است که در 2 کیلومتری جادة ترانزیتی تبریز - تهران قرار دارد. این دره معبر رودخانة سعید آوا چای است.

  دریاچه قوری گؤل
  دریاچه قوری گؤل در فاصلة 45 کیلومتری تبریز در مسیر جادة تهران – تبریز قرار دارد و این دریاچة مثلث شکل با وسعت 240 هکتار با پستی و بلندی*هایی نه چندان مهم احاطه شده است. این دریاچه به عنوان تالاب بین*المللی به ثبت رسیده است.

  جزیره اسلامی (شاهی)
  جزیره اسلامی تنها جزیرة مسکونی و آباد دریاچه ارومیه است که در اثر کمی بارندگی و تبخیر آب دریاچه در تابستان به صورت شبه جزیره در می آید . وجود این جزیرة سرسبز و خرم با آب شیرین و گوارا ( جزیره 54 چشمه دارد ) در دریای شور و تلخ از عجایب و بدایع طبیعت و خلقت است . در جزیره 7 روستا با نامهای آق گنبد ، کمیچی ،*تیمورلو ، قیچاق ، بوراچارلو و بهرام آباد با حدود 8 هزار نفر جمعیت وجود دارد.


  منبع: همشهری آنلاین
  نمی نویسم ترانه بی تو

  چگونه پر کشد خیالِ واژه بی تو؟

 4. #4
  مدیر انجمن
  firoozeh آواتار ها
  فیروزه ح.
  عضویت: ۱۳۸۸/۰۵/۰۸
  نوشته ها
  705
  کالاهای من
  1
  میزان امتیاز
  1
  پسند شده
  821
  پسند کرده
  1720

  Re: استان آذربایجان شرقی

  مسیرهای گردشگری استان آذربایجان شرقی
  نمی نویسم ترانه بی تو

  چگونه پر کشد خیالِ واژه بی تو؟

 5. #5
  عضو خانواده بزرگ مامی سایت

  عضویت: ۱۳۹۰/۰۲/۱۸
  محل سکونت
  در حال حاضر مجاور امام رضا(ع)
  نوشته ها
  71
  میزان امتیاز
  1
  پسند شده
  12
  پسند کرده
  0

  Re: استان آذربایجان شرقی

  سلام
  ممنون از اطلاعاتی که دادین
  من قدری که عاشق تبریزم عاشق هیچ کجای ایران نیستم
  میشه اهالی تبریز اینجا یکم در خصوص آداب و رسوم و اخلاقیاتشون بنویسن.
  شدیدا با این اطلاعات نیازمندم
  ممنون از همگی

 6. #6
  عضو خانواده بزرگ مامی سایت

  عضویت: ۱۳۸۹/۰۳/۲۲
  محل سکونت
  تبریز
  نوشته ها
  105
  میزان امتیاز
  1
  پسند شده
  50
  پسند کرده
  0

  Re: استان آذربایجان شرقی

  زیارتگاه های تبریز

  بقعه سید حمزه
  بقعه* سید حمزه در جنوب شرقی تقاطع خیابان ثقه*الاسلام و بازارچه سید حمزه شهر تبریز واقع شده است.
  این بقعه عبارت است از صحن نسبتاً وسیعی كه در سمت جنوب آن، مقبره قرار گرفته و در قسمت شرق و شمال آن حجره*ها و اطاق*هایی جهت اقامت و تحصیل طلاب وجود دارد.
  عمارت مقبره، مركب است از یك كفش*كن،* یك دهلیز و یك اطاق كوچك مسجد گونه كه پس از فرو ریختن بنا، مجدداً بر جای نخستین ساخته شد.
  گذشته از ویژگی*های جذاب بقعه، آینه*بندی طاق بالای صندوق قبر و آیینه*بندی طرفین شمالی و جنوبی آن كه در كمره دیوار به كتیبه*ای زیبا ختم می*شود، از زیبایی*های درخور تحسین این بنای تاریخی است. این كتیبه حاوی تاریخ درگذشت سید حمزه و آیینه**كاران بقعه است.  بقعه صاحب الامر
  [HIGHLIGHT=#f0f7eb][/HIGHLIGHT]
  [JUSTIFY]این بقعه، خانقاه مهرپرستان بوده و نام مهران رود و اسطوره قربانی مهرپرستانه گاو در کنار نام بقعه صاحب*الامر گواه صادقی بر این نظر می*باشد.[/JUSTIFY]
  [JUSTIFY]بقعه یا مقام صاحب الامر یک گنبد و دو مناره بلند دارد. این بنا نخست مسجد سلطنتی شاه طهماسب صفوی بود. در سال 1045 قمری به وسیله سپاهیان سلطان مراد چهارم تخریب و پس از عقب نشینی عثمانیان دوباره آباد شد.[/JUSTIFY]
  [JUSTIFY]این بنا در زلزله شدید سال 1193 قمری، مجددا فرو ریخت و در سال 1208 به وسیله جعفر قلی خان دنبلی ملقب به باتمانقلیچ پسر احمد خان دوباره ساخته شد[/JUSTIFY]  بقعه عون بن علی (عینالی)

  [BLOCKQUOTE][JUSTIFY]اين بقعه برفراز بلندترين قله كوه سرخاب واقع شده و احتمالاً بنيان اوليه آن از دوره ايلخاني است. در اين بنا به روايتي مقبره دو تن از اولاد حضرت علي (ع) به نامهاي عون بن علي و زيدبن علي قرار دارد.
  رشته كوه عون ابن علي (عينالي) *** در شمال شرقي شهرستان تبريز كوه هاي سرخ رنگ عون ابن علي قرار گرفته اند(الفبای کوهنوردی در تبریز از این منطقه اغاز میگردد). اين رشته كوه ها غالباَ عاري از پوشش گياهي بوده و از لايه هاي گچ و ماسه اي رنگين تشكيل يافته استو از اين رو به ارتفاعات سرخاب معروف ميباشد .قللي كه در اين منطقه واقع شده اند به قرار زير مي باشند:

  ا- قله دند به ارتفاع 2378 متر
  2- قله بهلول به ارتفاع 1985 متر
  3- قله هيلله به ارتفاع 1850 متر
  4- قله عينالي به ارتفاع 1800 متر
  5- قله پكه چين به ارتفاع 1945 متر رودخانه تلخه رود از اين منطقه گذشته و راهي درياچه اروميه مي شود.

  بقعه عينالي بر فراز قله عينالي و به شيوه معماري دوره ايلخاني ساخته شده است و شامل سه اتاق ، يك مقبره ، يك ايوان و پنج ستون سنگي بزرگ مي باشد.
  [BLOCKQUOTE]


  [JUSTIFY]بقعه شیخ محمد سیاهپوش[JUSTIFY]اين بنا در يکى از کوچه*هاى فرعى خيابان منجم تبريز در محله*اى به نام ويجويه قرار دارد. قسمت داخلى سقف گنبد گچبرى است و با نقوش مختلف آراسته شده است. چهار زاويهٔ کوچک از چهار ضلع گنبد به داخل باز مى*شود که از چهار طرف، گنبد را در ميان گرفته است. زير گنبد از چهار سو به شکل دايره است، مانند گود زورخانه، و سابقاً صندوقى هم در ميان گودى بوده که بعداً از بين رفته است.[JUSTIFY]ويژگى* خاص اين بنا به دليل طرح و گچبرى و مقرنس*کارى طاق آن است که يکى از شاهکارهاى اين هنر اصيل ايرانى به شمار مى*رود و نظير آن را مى*توان در بناهاى تاريخى آذربايجان، مدخل مسجد جامع اروميه و گنبد داخلى بقعهٔ امين*الدين جبرائيل کلخوران اردبيل ديد. در مورد شيخ محمد سياهپوش روايت است که وى از مريدان خاندان صفوى بود و در اواسط قرن دهم هجرى مى*زيست.[JUSTIFY][JUSTIFY][JUSTIFY][JUSTIFY][JUSTIFY]بقعه سید ابراهیم و سنگ بسم الله[JUSTIFY][JUSTIFY]در محله دوه چی ( خيابان شمس تبريزی ) قرار دارد. اين که سيد ابراهيم اولاد امام موسی بن جعفر (ع) باشد. دليل قانع کننده ای در دست نيست. صاحب تاريخ دنبليان می نويسد که: شيخ ابراهيم حکمران آذربايجان بود. در زمان اوزون حسن در 870 وفات يافت و در محله دوه چی مدفون شد. الان گنبدی دارد مشهور به سيد ابراهيم.

  مهم ترين قسمت اين بقعه سنگی است که بر ديوار غربی بقعه نصب شده است و به سنگ بسم الله مشهور است. به ابعاد 25/1× 70/3 تاريخ حجازی 1270 قمری است . در قاهره نوشته شده و اثر ميرزای سنگلاخ است که به جهت قبر پيامبر اکرم به دربار عثمانی برده بود ولی در اثر بی توجهی سلطان عثمانی آن را به تبريز آورد و بالاخره خود ميرزا و سنگ بسم الله در بقعه سيد ابراهيم ماندگار شد[/JUSTIFY][JUSTIFY].[/JUSTIFY][JUSTIFY]. [/JUSTIFY][JUSTIFY][JUSTIFY][JUSTIFY][JUSTIFY][JUSTIFY][JUSTIFY][JUSTIFY][JUSTIFY][JUSTIFY]آرامگاه دو کمال[/JUSTIFY][JUSTIFY]در محله بيلانکوه تبريز در ميان باغی مشجر و بنايی متين و زيبا دو تن از بزرگان ادب و هنر کشورمان آرميده اند. کمال الدين مسعود خجندی از شعرای معروف قرن هشتم و نهم هجری و کمال الدين بهزاد معروف ترين نقاش مينياتوريست قرن دهم هجری.

  مقابر ياد شده در سال 1338 توسط فرهنگ دوستان کنجکاو شهر تبريز کشف و بعدها به همت انجمن آثار ملی مرمت و لوحه يادبود در آن نصب گرديد. در سال های اخير نيز اقدامات استحفاظی از طريق سازمان ميراث فرهنگی استان در مقابر ياد شده انجام گرفته است.
  [JUSTIFY][JUSTIFY][JUSTIFY][JUSTIFY] [/JUSTIFY][/JUSTIFY][/JUSTIFY][/JUSTIFY]
  [/JUSTIFY]
  [/JUSTIFY][/JUSTIFY][/JUSTIFY]
  [/JUSTIFY][/JUSTIFY][/JUSTIFY][/JUSTIFY][/JUSTIFY]
  [/JUSTIFY]
  [/JUSTIFY][/JUSTIFY][/JUSTIFY]
  [/JUSTIFY]
  [/JUSTIFY]
  [/JUSTIFY]
  [/JUSTIFY]
  [/JUSTIFY][/BLOCKQUOTE][/JUSTIFY][/BLOCKQUOTE]
  سرنوشت هر چه میخواهی ببار،چتر من خداست.

 7. #7
  عضو خانواده بزرگ مامی سایت

  عضویت: ۱۳۸۹/۰۳/۲۲
  محل سکونت
  تبریز
  نوشته ها
  105
  میزان امتیاز
  1
  پسند شده
  50
  پسند کرده
  0

  Re: استان آذربایجان شرقی

  سلام هنیفه جون
  عزیزم ممنون از لطفی که به شهر قشنگ ما داری

  اگه دوست داشتین یکم در مورد چیزایی که میخواین بدونین بیشتر توضیح بدین تا بتونم بهتر کمکتون کرده باشم
  اینم یه و خسته نباشید به فیروزه عزیز که اطلاعات خوب و مفیدی از استان ما گذاشتن دستتون درد نکنه
  سرنوشت هر چه میخواهی ببار،چتر من خداست.

 8. #8
  عضو خانواده بزرگ مامی سایت

  عضویت: ۱۳۹۰/۰۲/۳۱
  نوشته ها
  16
  میزان امتیاز
  1
  پسند شده
  0
  پسند کرده
  0

  Re: استان آذربایجان شرقی

  عزيزم مرسي از راهنمايي هات فقط لطف كن يك جاهايي هم براي اسكان معرفي كن

صفحه 1 از 8 1234 ... آخرینآخرین
 • مجوز های ارسال و ویرایش

  • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
  • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
  • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
  • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
  •  

  محاسبه ي شاخص توده ي بدني

  وزن به کيلـو گـرم
  قد به سانتي متر

  شاخص توده ي بدني
  بازه ي وزني مناسب شما