نظر سنجی 76 امین مسابقه عکاسی مکمل
Like Tree21Likes

موضوع: تناسب اندام و زیبایی در دوران بارداری و بعد از زایمان ...

نمایش نتایج: از 1 به 8 از 35
صفحه 1 از 5 1234 ... آخرینآخرین
 1. #1

  Re: تناسب اندام در دوران بارداری

  تغذیه دوران بارداری ۱

  بدون شك یكی از بزرگ ترین آرزوهای تمامی زنان، داشتن نوزادی سالم و تندرست است. به این جهت تمامی مادران سعی بر آن دارند تا عوامل موثر بر بهبود روند بارداری و نتیجه آن را مورد بررسی قرار دهند و تا حد ممكن از عوامل زیان آور دوری جویند. تغییرات زیادی در اثر بارداری در بدن مادر به وجود می آید و عوامل زیادی در تعیین روند صحیح بارداری ونتیجه بارداری موثر هستند. از جمله تغییراتی كه دربدن مادر حاصل می شود، تغییر درهضم و جذب غذا ( جذب غذا از روده ها بهتر و بیشتر می شود )، افزایش حجم خون مادر و افزایش چربی های ذخیره ای بدن مادر است . برای اندازه گیری رشد مناسب جنین و سلامت مادر، بهترین و آسان ترین راه، كنترل افزایش وزن مادر است .

  یكی از مهمترین واصلی ترین نكات، تغذیه ی مادر باردار می باشد، زیرا رشد و نمو كامل جنین رابطه تنگاتنگی با تغذیه مادر داشته و تامین نیازهای او با دریافت مواد مغذی مادرعجین شده است و تنها راه برآوردن نیازهای انرژی و ساختاری جنین به واسطه جفت است.

  بنابراین توجه به این تغییرات و تنظیم یك برنامه غذایی متناسب با آن، در این دوران ضروری به نظر می رسد. هرچه رژیم غذایی مادر كامل ترو متناسب تر باشد، كودك بهتر رشد خواهد كرد، البته كمبود غذایی مادر درحد خفیف اثر چندانی بر رشد كودك ندارد زیرا كودك نیازش را از ذخائر بدن مادر تامین می كند، پس این مادر است كه دردرجه اول لطمه می بیند . از این رو، مادران باردار باید هم برای حفظ سلامت كودكشان و هم خودشان، توجه زیادی به امر تغذیه داشته باشند.

  هیچ تغییر وزنی در طول بارداری را نمی توان به عنوان الگوی طبیعی تعیین كرد و دیگران را نسبت به آن سنجید، زیرا الگوهای تغییر وزن بسیار متنوع هستند.

  به طور معمول زنان باردار در طول حاملگی حدود 12-10 كیلوگرم اضافه وزن دارند، البته برای خانم های لاغر تا 18 كیلوگرم و برای خانم های چاق تا 11 كیلوگرم در نظر گرفته شده است.

  این تقسیم بندی ها بر اساس شاخص جرم بدن(BMI) به دست می آید كه از تقسیم كردن وزن پیش از حاملگی بر مجذور قد مادر حاصل می شود.

  افزایش وزن بدن در طول حاملگی به صورت یكنواخت نیست. در 3 ماهه ی اول افزایش وزن آهسته و حدود 2-1 كیلوگرم است. در طول 6 ماهه ی آخر، افزایش وزن حدود 5/0 كیلوگرم در هفته می باشد. البته هر گونه تغییر وزن ناگهانی باید گزارش داده شود.

  سوالی كه برای بسیاری از خانم ها مطرح می باشد این است كه افزایش وزن دوران بارداری به چه صورت كاهش می یابد؟


  قسمت اعظم كاهش وزن مادر در زمان زایمان( حدود 5/5 كیلوگرم) و در دو هفته اول بعد از زایمان ( حدود 4 كیلوگرم) است. 5/2 كیلوگرم باقی مانده از هفته دوم تا ماه 6 بعد از زایمان كاهش می یابد، البته زنانی كه قبلاً زایمان داشته اند، میزان بیشتری از افزایش وزن زمان حاملگی خود را حفظ خواهند كرد.

  نیاز مادر در دوران بارداری به پروتئین ، ویتامین ها، املاح و انرژی افزایش می یابد.

  انرژی

  نیاز مادر به انرژی درسه ماهه ی اول مثل دوران پیش از بارداری است، ولی درسه ماهه ی دوم و سوم باید روزانه 300 كالری بیشتر مصرف كند . مصرف زیاد كالری موجب چاقی مادر و بازگشت مشكل تر به مقدار وزن پیش از بارداری خواهد شد.مصرف كم انرژی نیز موجب تحلیل بدن مادر خواهد شد.

  ورزش سنگین دربارداری توصیه نمی شود زیرا این گونه ورزش ذخائر چربی بدن مادر را مصرف كرده و موجب كاهش ذخایر برای دوران شیردهی می شود.

  پروتئین

  به طورمتوسط مادر باردار، باید 10 تا 16 گرم پروتئین علاوه بر نیاز پیش از بارداری مصرف كند كه بطور معمول 60 گرم كافی است .

  ویتامین ها

  دربین ویتامین ها، افزایش نیاز به اسید فولیك از همه بیشتر است كه موجب رشد مغزی مناسب كودك شده و مادر باید از زمانی كه تصمیم به بارداری می گیرد قرص اسید فولیك مصرف كند و مصرف آ ن را تا پایان ماه دوم بارداری ادامه دهد. نیاز به ویتامینهای گروهB خصوصاًB6 هم زیاد می شود كه با افزایش مصرف منابع غنی از آنها تامین خواهد شد.
  ویتامین هایE , D , A هم برای رشد كودك مهم هستند، وی به دلیل ایجاد مسمومیت باید از مصرف بیش از حد آنها اكیدا پرهیز كند. پس اگر مكمل ویتامینی مصرف می كنید، حتما به دستورآن یا به میزان این ویتامین ها توجه كنید.

  مواد معدنی

  مهمترین آنها كلسیم است. اگر مادر از منابع كلسیم به مقدار كافی و مناسب مصرف نكند، به زودی دچارپوكی استخوان و خرابی دندان خواهد شد و رشد قدی كودك كمتراز حد معمول می شود. عنصر مهم دیگر آهن است كه اكثر پزشكان ازماه چهارم بارداری مكمل آهن را توصیه می كنند.

  كدام مادران در معرض خطر هستند؟

  مادرانی كه سن آنها كمترا ز 18 سال یا بالای 35 سال باشد وهمچنین افرادی كه سابقه سقط جنین و یا نوازد كم وزن داشته اند، معتاد به سیگار هستند ، وزن بیش از بارداری آنها خیلی كم یا خیلی زیاد بوده است ویا بیش از 4 بارداری داشته اند، بیشتر از افراد دیگر در معرض خطر می باشند . این افراد باید تحت نظارت پزشك زنان و متخصص تغذیه باشند.

  هر خانم باردار احتیاجات غذایی خود را باید از این 5 گروه مواد غذایی فراهم كند.

  1- نان، غلات و حبوبات

  2- سبزیجات

  3- میوه ها

  4- گوشت مرغ ، ماهی، تخم مرغ و دانه های مقوی .

  5- شیر و ماست و پنیر


  در اینجا به طور خلاصه درباره هر گروه صحبت می كنیم.

  1- نان

  خانم های باردار تقریباً بیشترین نیاز خود را از این گروه فراهم می كنند. البته این نكته قابل توجه است كه بین نیاز و رفع احتیاج تفاوت قایل شویم. خانم های حامله باید غذاهایی كه احتیاجات انرژی ایشان را برآورده می كنند، به لیست غذاهای خود اضافه كنند. اگر انرژی به میزان كافی نباشد پروتئین به جای آن كه برای نقش حیاتی خود در رشد و تكامل ذخیره شود، به عنوان منبع انرژی مورد استفاده قرار می گیرد. غذاهای این گروه دارای مقادیر بالای كربوهیدرات هستند كه منبع اولیه انرژی می باشند.

  حبوبات منبعی خوب برای تامین پروتئین است كه به عنوان سازنده بافت های بدن برای مادر و بچه می باشد. در طول 6 ماهه آخر حدود 1 كیلوگرم پروتئین توسط مادر ذخیره می شود. البته قسمت عمده پروتئین از منابع حیوانی مثل گوشت و مرغ است . بسیاری از حبوبات غنی از آهن و ویتامینB هستند. نیاز به آهن در طی 4 ماهه اول بارداری كم است، دراین مدت تجویز آهن اضافی ضرورتی ندارد، ولی بعد از این باید علاوه بر رعایت رژیم غذایی، قرص آهن نیز مصرف شود.

  2- سبزیجات

  سبزیجات می توانند مقدار زیادی از ویتامین ها از جمله ویتامین هایA وC و مواد معدنی و فیبر را فراهم كنند. یكی از مشكلات خانم های باردار در دوران باردای یبوست است كه با مصرف سبزی ها این مشكل برطرف می شود. نیاز به ویتامینC در حاملگی 70 درصد بیشتر از زمان غیر حاملگی است كه یك رژیم معمولی خوب به راحتی این مقدار را در اختیار مادر قرار می دهد. كلم، حبوبات، سیب زمینی ، اسفناج، دانه های سبز و گوجه فرنگی غنی از ویتامینC هستند و به جذب آهن موجود در غذاها كمك می كنند. بدن ما ذخیره ویتامینC ندارد و با مصرف درست مواد غذایی احتیاج به این ویتامین به راحتی فراهم می شود. سبزیجات سبز تیره و زرد تیره مانند هویج یا زردك، سیب زمینی، فلفل سبز، كلم بروكلی، سرشار از ویتامینA هستند كه برای رشد و سلامتی سلول های بدن مادر و جنین لازم است.

  3- میوه ها

  میوه هایی مثل پرتقال، گریپ فروت، نارنگی، لیمو و انگور منشاء بسیار خوبی برای ویتامینC هستند. هر خانم باردار می تواند در طول روز چندین بار از این گروه استفاده كرده و نیاز خود را به ویتامین هایی مثلA وC برآورده كند. به طور مثال در صبحانه آب میوه یا میوه تازه - بین وعده های غذا میوه تازه یا خشك - به همراه ناهار سالاد میوه و برای دسر و شام كمپوت میوه مصرف كند.

  4- گوشت

  پروتئین كه ماده غذایی اصلی برای مادر و نوزادش است، به طور مشخص در این گروه وجود دارد. تنها ویتامینی كه دراین گروه وجود دارد، ویتامینB12 است. در مادرانی كه گیاهخوار هستند، ذخایر ویتامینB12در نوزادان آنها پایین است. این گروه جزو گروه های اصلی غذایی برای مادران باردار به حساب می آید كه باید در وعده های غذایی آنها گنجانده شود.

  5- شیر و ماست

  محصولات لبنی میزان زیادی از احتیاجات غذایی را برآورده می كنند به خصوص كلسیم و پروتئین را كه دراین مواد می باشد. در طول حاملگی حدود 30 گرم كلسیم در بدن مادر تجمع می یابد كه اكثر آن در اواخر حاملگی در جنین ذخیره می شود.

  كلسیم ، ماده اصلی در تشكیل استخوان و دندان است. اگر جذب كلسیم مادر كافی نباشد، جنین از كلسیم استخوان های مادر استفاده می كند كه این باعث می شود مادر در آینده زودتر دچار استئوپروز یا پوكی استخوان شود.

  هر خانم باردار باید سعی كند در روز حداقل یك لیوان شیر مصرف كند. اگر مادری از مزه شیر راضی نیست، باید آن را با اضافه كردن موادی مانند كاكائو و امثال آن برای خود قابل قبول سازد. البته این شامل آن دسته از افرادی كه مشكل گوارشی داشته و قادر به تحمل شیر نیستند، نمی باشد كه در این صورت به جای یك لیوان شیر می توانند یك فنجان ماست یا پنیر مصرف كنند.

  اگر چه بستنی به علت شیر موجود در آن كلسیم دارد، ولی برای تامین كلسیم لازم یك خانم باردار باید یك و نیم فنجان از این مواد مصرف شود، زیرا در بستنی علاوه بر شیر مقدار زیادی شكر و هوا است كه این باعث كاهش میزان شیر و كلسیم لازم می شود. البته منابع غیرلبنی كلسیم شامل ماهی ساردین و ماهی آزاد نیز می باشد.

  باید توجه داشت كه چربی ها ، روغن و شكر با احتیاط مصرف شوند. در هرم غذایی با استفاده از جایگزین كردن غذاهایی كه دارای خواص مشابه به هم هستند ، احتیاجات دوران بارداری به راحتی فراهم آمده وسلامت مادر و نوزاد تضمین می شود.

  درمطلب بعدی، در رابطه با بعضی مشكلات دوران بارداری و راههای درمان آنها ، برنامه غذایی دوران بارداری ومواد غیر مجاز دردوران بارداری توضیح خواهیم داد.

  منبع:سايت پزشكي شفا
  مامان حدیث جون این نوشته را پسندیده.
  من زماني زنده ام كه در يادها زنده بمانم.

 2. #2

  Re: تناسب اندام در دوران بارداری

  تغذیه دوران بارداری ۲

  در مطلب قبلی - تغذیه دوران بارداری 1 - در رابطه با تغییرات دوران بارداری و نیازهای مادر باردار سخن گفتیم . در ادامه ی مطلب، درمورد عوارض دوران بارداری و رژیم غذایی مادر باردار و آنچه یك مادر نباید مصرف كند، توضیح داده خواهد شد.
  عوارض مرتبط با رژیم غذایی در دوران بارداری

  1) حالت تهوع

  سه ماه اول بارداری، حالت تهوع واستفراغ بخصوص درهنگام صبح شایع تر است . استفراغ و تهوع شدید اوایل بارداری با كمبود حاد انرژی و پروتئین همراه می شود . راهكارهای مناسب برای برطرف كردن آن به قرار زیراست : تازه بودن هوای اتاق ، جلوگیری از هر نوع بو ، خوردن غذاهای سرد، آهسته بلند شدن از رختخواب ، گذاشتن كمی بیسكویت خشك د ردهان قبل از بر خواستن از رختخواب ، مصرف نمودن شش وعده غذا بجای سه وعده ، پرهیز از غذاهای پر چربی و ادویه دار و نفاخ و غذاهای برطرف كننده تهوع؛ آب میوه ، نوشابه گاز دار ، دوغ ، لواشك ، آلو یا آلبالو ، نان خشك و آبلیمو هستند. شما باید دراین مدت از گرسنگی اجتناب كنید و از مصرف آشامیدنی ها با غذا و غذاهای سرخ كرده پرهیز كنید.

  2) ترش كردن یا سوزش معده

  این حالت درماههای آخر پس از صرف غذا ایجاد می شود و راه حل آن افزایش تعداد وعده های غذا ، پوشیدن لباسهای گشاد و آهسته جویدن غذاست . زنان باردار درماههای آخرپس از صرف غذا نباید دراز بكشند.

  3) یبوست

  مشكلات دفعی دراواخر دوره بارداری مشاهده می شود و بیشتر به علت كاهش فعالیت فیزیكی و بزرگ شدن رحم وجنین است . از این رو مصرف مایعات زیاد ، غذاهای غنی از فیبر مثل سبزیجات خام ، میوه های خام و نانها ی سبوس دار (سنگك و جو) و همچنین مصرف آلو ، انجیر و دیگر خشكبار خیس خورده مفید است. همچنین پیاده روی برای برطرف كردن این حالت مؤثر است.

  بیماری هایی مانند بیماری قند دوران بارداری و فشار خون دوران بارداری امكان دارد بوجود آید كه باید تحت نظر پزشك و متخصص درمان شوند.

  برنامه غذایی یك مادر باردار

  یك مادر باردار باید از كلیه مواد غذایی به میزان مورد نیازش مصرف كند تاهم جنین رشد مناسبی داشته باشد و هم ذخائر بدن مادر تخلیه نشود. اگر مادر بیش از اندازه غذا مصرف كند، چربی های موجود در بدنش زیاد شده و زایمان او سخت تر خواهد بود. پس از زایمان نیز خیلی مشكل تر به وزن پیش از بارداری باز خواهد گشت ویا هیچ گاه به وزن قبل از بارداری باز نخواهد گشت.

  نمونه برنامه غذایی مناسب یك مادر باردار:

  صبحانه
  نان سنگك یا جو ( سبوس دار) 3 برش + پنیر 30 گرم + عسل یا مربا 2 قاشق مرباخوری + خامه 3 قاشق سو پخوری + شیر كم چربی 1 لیوان

  ساعت 10
  2 عدد میوه مثل یك سیب ترجیحاً با پوست و یا یك عدد گلابی ، انار، یا یك برش طالبی یا هندوانه و ... + 4 قاشق سوپخوری مخلوط بادام ، بادام زمینی ، فندق ، گردو و ...

  نهار
  عدس پلو: گوشت 120 گرم + كته 10 قاشق غذا خوری + عدس پخته یك سوم لیوان + كشمش 1 قاشق غذاخوری + سبزی خوردن یك پیش دستی + ماست كم چربی یك دوم لیوان و مجاز به استفاده از 2 قاشق غذا خوری روغن مایع د رغذا هستید

  عصرانه
  2 عدد میوه تازه یا یك پنجم لیوان آب میوه تازه

  شام
  كوكو سیب زمینی : تخم مرغ 1 عدد ( برای مادر باردار) + سیب زمینی 1 عدد متوسط + نان سبوس دار 2 برش+ روغن مایع یك و نیم قاشق غذا خوری برای پخت + ماست كم چربی 1 لیوان + سالاد فصل 1 كاسه (حاوی اسفناج و گوجه و فلفل سبز)

  قبل از خواب
  شیركم چربی 1 لیوان + عسل 4 قاشق مرباخوری


  اگر در برنامه ی زیر دقت كنید متوجه می شوید كه كل مواد غذایی كه مادر باردار باید درطول روز مصرف كند چه میزان است. این یك برنامه ی كلی جهت تعیین مقدار دریافت مواد غذایی یك مادر باردار در طی یك روز است.

  3 تا 4 لیوان شیر كم چربی
  120 تا 180 گرم گوشت ( لخم) ، ماكیان و ماهی
  1 عدد تخم مرغ
  3 تا 5 لیوان بصورت خام(سبزیجات) سبزی های دارای برگ سبز یا زرد تیره ، پخته یا خام ، سبزیجات نشاسته ای شامل سیب زمینی
  1 لیوان پخته لوبیا ، عدس و حبوبات دیگر
  3 تا 4 عدد میوه تازه یا كمپوت با رنگ نارنجی تیره شامل زرد آلو، هلو، طالبی
  210 تا 320 گرم درطول روز غلات كامل ، نانهای غنی شده ، غلات صبحانه ، شیرینی های خشك و بیسكویت های سبوس دار

  این برنامه برای اكثر افراد كافی است ، فقط مادران قد بلند ( بلندتر از 163 سانتیمتر ) نیازشان كمی بیشتر از مقدار ذكر شده است.

  آنچه مادر بادار نباید مصرف كند:

  1) كافئین : نوشیدنی های كافئین دار مانند چای ، قهوه ونوشابه های كوكا با ید به 2 لیوان درروز محدود شوند. زیرا می توانند موجب تولد نوزاد كم وزن تا نوزاد با عوارض عصبی شوند. دم كرده های گیاهی ( مانند چای نعناع و یا گل گاو زبان ) كه اغلب جانشین نوشیدنی های كافئین دار می شوند، گاهی اثرات جانبی مانند حالت تهوع و استفراغ بوجود می آورند كه درزنان باردار باید با احتیاط مصرف شوند. 2)

  الكل : مصرف الكل درهنگام با رداری با افزایش خطر تولد نوازد كم وزن و یا بروز سندرم الكلی جنین همراه است.

  3) شكلات : شكلات علاوه بر اینكه مقداری كمی كافئین دارد ، حاوی تئوبرومید نیز می باشد كه شبیه كافئین است . بنابراین مصرف شكلات باید محدود شود.

  4) تركیبات حاوی قند ساده : مواد قندی ساده دراین دوران در حد اعتدال مصرف شوند .  عاتکه موسوی- كارشناس تغذیه *****
  من زماني زنده ام كه در يادها زنده بمانم.

 3. #3

  Re: تناسب اندام در دوران بارداری

  انجام تمرینات منظم بدنی در طی بارداری

  انجام صحیح تمرینات منظم بدنی طی بارداری، سبب بهبود خواب، بالا رفتن حس اعتماد به نفس، کاهش شدت یا بروز کمردرد و وریدهای واریسی ، جلوگیری از افزایش بیش از حد وزن و حفظ سطح آمادگی بدنی مادر می شود.

  اگرچه از لحاظ تئوریک، ورزش شدید در جریان حاملگی سبب ایجاد آسیب هایی به نوزاد یا مادر می شود، اما با توجه به این پژوهش ها، لزومی به کاهش شدت ورزش در زنان باردار حس نمی شود.

  در جریان حاملگی، ورزش هایی با شدت کم تا متوسط و ورزش منظم (حداقل سه بار در هفته) به شکل های مقطعی ترجیح داده می شود.

  زنان باردار بعد از سه ماه اول حاملگی، از ورزش در حالت خوابیده به پشت خودداری کنند، چرا که این حالت سبب کاهش برون ده قلبی(جریان خون اکسیژن داری که از قلب خارج می شود) در برخی از آنها می شود.

  در ضمن دوره های طولانی مدت ایستادن هم توصیه نمی شود. در صورت احساس خستگی باید ورزش را قطع کرد. در حقیقت فعالیت تا حدی توصیه می شود که به خستگی منجر نشود.

  ورزش های بدون وزنه مثل دوچرخه سواری و شنا با حداقل خطر آسیب به مادر و جنین همراه بوده و می توانند تا پایان دوره حاملگی ادامه یابند.


  انجام هر گونه ورزش که با خطر برخورد ضربه و آسیب به شکم همراه باشد، ممنوع است. به ویژه در سه ماهه ی آخر حاملگی، با توجه به وزن رحم حامله و نیز اضافه وزن مادر باید مراقب از دست دادن تعادل بدن ناشی از تغییر در محور ثقل باشد.


  باید رژیم غذایی مناسب و ورزش در جریان حاملگی تامین شود. به علاوه تامین آب مورد نیاز بدن اهمیت دارد.

  ورزش های دوران حاملگی وابسته به وضعیت هر فرد تفاوت خواهد کرد. نوع این ورزش ها بسته به سطح آمادگی قبلی خانم باردار، وضعیت پزشکی وی، در دسترس بودن وسایل تمرینی و ترجیح خود وی است.

  در ضمن فراموش نکنید که از شیرجه زدن در آب، رفتن به مکان هایی با ارتفاع زیاد و اکسیژن کم، شنا در آب بسیار گرم یا بسیار سرد و اسکی روی آب نیز باید خودداری شود.


  توصیه هایی مهم برای خانم های باردار

  1- در صورت مشاهده ی هر یک از علایم زیر، توصیه می شود ورزش را بلافاصله قطع کنید:

  تنگی نفس، سردرد، ضعف عضلانی، تهوع، خستگی، درد قفسه سینه، درد پشت، درد لگن، اشکال در راه رفتن، کاهش فعالیت جنین، انقباضات متوالی رحم، خون ریزی از **** و ترشح مایع آمنیوتیک.

  2- منع مطلق انجام ورزش در زمان بارداری در موارد زیر توصیه می شود:

  خون ریزی های اخیر رحمی، بیماری های قلبی، سابقه سقط یا زایمان زودرس(بیش از یک بار)، فشار خون حاملگی، دیابت و بیماری های کلیوی کنترل نشده.

  پریسا اصولی - *****
  من زماني زنده ام كه در يادها زنده بمانم.

 4. #4

  Re: تناسب اندام در دوران بارداری

  رابطه فعالیت مادر باردار و هوش نوزاد

  یکی از مهم*ترین پرسش*های خانم*های باردار این است که آیا استراحت بیش*تر برای جنین آنان مناسب*تر است یا باید تحرک بیش*تری داشته باشند؟


  یک گروه از پژوهش*گران آلمانی با انجام آزمایش*هایی در مورد موش*ها به این نتیجه رسیده*اند که ورزش کردن و فعالیت* بدنی برای پستانداران ماده در دوران بارداری موجب می*شود مغز نوزاد آن*ها بزرگ*تر و فعال*تر شود.

  «جرد کمپرمان» از مرکز ماکس دلبروک برای تحقیقات در پزشکی مولکولی واقع در برلین به اتفاق همکارانش موش*های ماده و حامله را در شرایط مختلف مورد آزمایش قرار دادند و مشاهده کردند مغز نوزادان آن دسته از موش*ها که در دوران بارداری فعال بوده*اند و به شکل منظم تحرک داشته*اند، در ناحیه هیپوکامپوس دارای 40 درصد سلول بیش*تر از مغز بچه موش*هایی است که مادرانشان در دوران بارداری بی*تحرک بوده*اند.

  ناحیه هیپوکامپوس نقش مهمی در یادگیری و حافظه ایفا می*کند.

  محققان آلمانی که نتایج بررسی*های خود را در ارگان آکادمی ملی علوم آمریکا منتشر کردند خاطر نشان ساختند که مغز نوزادان موش*هایی که مادرانشان از تحرک برخوردار بوده*اند، در دورانی که در رحم مادر بوده*اند سلول*های کم*تری در ناحیه هیپوکامپوس تولید می*کند، اما چند هفته پس از تولد، مغز این موش*ها با سرعت، سلول*های زیادی را در این ناحیه به*وجود می*آورد.

  در آزمایش*هایی که در گذشته بر روی موش*های بالغ به انجام رسیده بود این نکته مشاهده شده بود که ورزش کردن در موش*های بالغ موجب می*شود بر شمار سلول*های ناحیه هیپوکامپوس افزوده شود.

  به این ترتیب دانشمندان نتیجه* گرفته بودند که ورزش می*تواند در بهتر کردن توان یادگیری و ارتقای قوت حافظه در افراد بالغ نقش داشته باشد.

  تحقیق اخیرا این نکته را روشن ساخت که نتایج مثبت ورزش به جنین*ها نیز انتقال پیدا می*کند و مغز آنها را نیز قدرتمندتر می*سازد.

  منبع:سايت پزشكي شفا
  من زماني زنده ام كه در يادها زنده بمانم.

 5. #5

  Re: تناسب اندام در دوران بارداری

  راه های كاهش تهوع صبحگاهی در بارداري
  Morning Sickness  مطلب مرتبط : بیماری صبحگاهی یا ویار - Morning Sickness

  همه روش هایی كه در زیر گفته می شود بر شواهد محكم استوار نیستند، ولی شایعترین توصیه هایی كه معمولاً متخصصین زنان و ماماها به بیمارانشان می كنند، به قرار زیر است:

  - از غذاها و بوهایی كه سبب تهوع می شوند پرهیز كنید. اگر تقریباً همه چیز باعث تهوع می شود اشكالی ندارد كه تنها چند غذای محدودی كه مشكلی ایجاد نمی كنند، مصرف شود حتی اگر تمام مواد غذایی لازم برای بدن را تأمین نكند. یك راه دیگر هم مصرف غذاهای بیمزه و یا گرم نكردن غذا است تا بوی آن كمتر باشد.

  - سعی كنید همیشه مقداری شیرینی ساده مثل كلوچه كنار تخت خود داشته باشد. هنگامی كه از خواب بیدار می شوید، یكی دو تا بخورید و قبل از بلند شدن از جایتان 20 تا 30 دقیقه دراز بكشید. داشتن این شیرینی ها كنار تخت ممكن است در صورتیكه كه نصف شب با حالت تهوع از خواب بیدار شوید، هم كمك كننده باشد.

  - وعده های غذاییتان را كوچك و متعدد كنید تا معده تان هیچوقت خالی نباشد. بعضی زنان معتقدند كه كربوهیدرات ها در هنگام تهوع بهترین خوراكی هستند ولی یك مطالعه كوچك نشان داده است كه غذاهای دارای پروتئین بالا احتمالاً اثر بهتری دارند.

  - از غذاهای چرب پرهیز كنید زیرا هضم آنها به ویژه در حاملگی كه تخلیه معده به زمان بیشتری نیاز دارد بیشتر طول می كشد. همچنین از غذاهای سنگین و چرب، تند، اسیدی و سوخاری شده نیز كه می توانند، باعث تحریك معده و دستگاه گوارش شوند، پرهیز كنید.

  - سعی كنید مایعات را بین وعده های غذایی مصرف كنید. همچنین سعی كنید یكباره حجم زیادی مایع مصرف نكنید زیرا معده به این ترتیب پر شده و اشتهایتان برای خوردن غذا كم می شود. یك روش خوب این است كه یك نوشیدنی را در طول روز جرعه جرعه بنوشید. اگر زیاد استفراغ می كنید از یك نوشیدنی ورزشی حاوی گلوكز، نمك و پتاسیم استفاده كنید تا الكترولیت های (املاح) از دست رفته جبران شوند.

  - سعی كنید به اندازه كافی استراحت كنید و اگر می توانید در طول روز چرتی بزنید. تماشای تلویزیون و یا رفتن به منزل یكی از دوستان یا بستگان راه خوبی برای مقابله با استرس بوده و حواس شما را از تهوعتان پرت می كند.

  - سعی كنید ویتامین هایی را كه برایتان تجویز شده ،همراه با غذا یا درست قبل از خواب بخورید. اگر آهن موجود در قرص های مولتی ویتامین تهوع شما را زیاد می كند از پزشكتان بخواهید كه داروی شما را عوض كند.

  - از پزشك معالجتان در مورد ویتامینB6 بپرسید. علت بهتر شدن تهوع بر اثر مصرف ویتامین B6 دقیقاً مشخص نیست ولی مطالعات نشان می دهند كه مصرف این ویتامین در بعضی زنان مؤثر بوده و در صورتیكه با دوز صحیح مصرف شود هیچ خطری ندارد. دوز معمول ویتامین B6 برای درمان بیماری صبحگاهی بین 10 تا 25 میلی گرم، سه بار در روز است ولی بهتر است قبل از مصرف با پزشك خود مشورت كنید.

  - اگر هیچیك از راه های فوق مؤثر نبود از پزشكتان بخواهید برایتان داروی ضد تهوع تجویز كند.

  توجه داشته باشید كه مصرف هر گونه دارو در زمان حاملگی حتماً باید با نظر پزشك صورت گیرد بنابراین از مصرف خوسرانه دارو خودداری كنید.

  استفراغ بیش از حد در زمان حاملگی

  اگر خانم حامله نتواند هیچ چیزی (حتی مایعات) را در معده برای 24 ساعت نگه دارد، ممكن است به "استفراغ بیش از حد در زمان حاملگی (Hyperenmesis Gravidarum)" مبتلا شده باشد كه درمان آن چندان ساده نیست. این عارضه هر چه سریعتر تشخیص داده شده و درمان شود احتمال بهبودش بیشتر است.

  در این موارد بلافاصله به بیمار مایعات وریدی (سرم) داده می شود تا آب از دست رفته بدن جبران شود. سپس برای كنترل الكترولیت های خون و اطمینان از عدم وجود بیماری های زمینه ای دیگر كه سبب تهوع و استفراغ می شوند، آزمایشاتی انجام می شود. بسته به مورد، بیمار ممكن است چند روز بستری شود تا راحت بتوان وی را از راه وریدی تغذیه كرد.

  بسیاری از زنان با گرفتن مایع وریدی و جبران مایعات از دست رفته حالشان بهتر شده و می توان تهوع و استفراغ را در آنها با داروهای ضد تهوع كنترل كرد. در بعضی موارد نادر، تهوع و استفراغ ادامه یافته و بیمار مجبور است هر چند وقت یك بار در بیمارستان یا منزل از سرم استفاده كند. این عارضه در صورت عدم درمان می تواند، منجر به از دست رفتن مزمن آب بدن، كاهش وزن، سوء تغذیه و عوارض دیگر برای مادر و كودك شود.

  منبع:سايت پزشكي شفا
  من زماني زنده ام كه در يادها زنده بمانم.

 6. #6

  Re: تناسب اندام در دوران بارداری

  نقش تغذیه در کاهش عوارض دوران بارداری

  بسیاری از ناراحتی ها و عوارض دوران بارداری به این مسئله برمی گردد که شما چه چیزی می خورید و از حالت تهوع تا عوارض جدی نظیر افزایش فشارخون را در برمی گیرد.

  حالت تهوع

  بعضی از افراد تهوع خفیفی در دوران بارداری دارند و برخی دیگر دچار استفراغ مداوم می شوند. علت آن احتمالاً ناشی از تغییرات عدیده ای است که در بدن فرد رخ می دهد، مانند افزایش میزان برخی هورمون ها.
  در صورت بروز این مشکل مادر باید صبور باشد و بداند که این دوران زودگذر است.

  چه باید کرد :

  - در برنامه غذایی خود از مواد غذایی کم چرب و کم آب مانند پنیر، نان برشته ، مربا ، تخم مرغ پخته شده و سیب زمینی استفاده کنید.
  - از خوردن غذاهای سرخ کرده بپرهیزید.
  - قبل از بلندشدن از رختخواب مقداری نان خشک یا بیسکوییت مصرف کنید.
  - از بوهای مشمئز کننده و نامطبوع دوری نمایید.
  - غذاها و نوشیدنی های کاهش دهنده تهوع را بیابید و آنها را مصرف نمایید. حتی اگر این مواد غذایی ، نوشابه های گازدار و چیپس هم باشد ، خوردن آن بهتر از هیچ نخوردن است.
  - تهوع و استفراغ موجب کاهش حجم مایعات بدن می گردد. برای جبران آن، به اندازه کافی
  مایعات بنوشید.
  - بیش از حد گرسنه نمانید. بسیاری از خانم ها اگر معده خود را با خوراکی های سبک پُُُُُُُُُر نگه دارند تا حدودی از حالت تهوع جلوگیری می کنند.

  سوزش سردل

  این عارضه هیچ ارتباطی با قلب شما ندارد ، بلکه مربوط به مری و معده است. این حالت ناخوشایند و ترش کردن ناشی از افزایش اسید معده و برگشت آن به مری است.همچنان که حاملگی پیش می رود، اندازه بچه و حجم رحم افزایش پیدا می کند . با افزایش حجم رحم به معده مادر فشار وارد می شود و باعث رانده شدن اسید معده به مری می گردد.

  چه باید کرد :

  - بلافاصله بعد از خوردن غذا دراز نکشید؛ چرا که این کار می تواند ترش کردگی یا سوزش سردل را بدتر کند.
  - طوری بخوابید که سر شما بالاتر از تنه قرار گیرد تا برگشت اسید معده کاهش یابد.
  - سعی کنید مکرراً غذا ، آن هم غذاهای سبک میل نمایید ، مخصوصاً در سه ماهه دوم بارداری .
  - از مصرف تحریک کننده هایی مانند قهوه ( کافئین )، شکلات و غذاهای پرادویه و هر غذای دیگری که شما را اذیت می کند، بپرهیزید.
  - نظر پزشک خود را در خصوص مصرف داروهای آنتی اسید معده جویا شوید.
  - غذا را به آرامی و در محیط آرام ( 6 بار در روز ) مصرف کنید.
  - از خوردن غذاهای نفخ آور خودداری کنید.
  - از خوردن غذاهای حجیم قبل از خواب خودداری نمایید.
  - از خوردن خوابیدن به پشت خودداری کنید.

  یبوست

  از دیگر عارضه های دوران بارداری ، یبوست است . حاملگی ، حرکت موادغذایی را در طول دستگاه گوارش شما آهسته می سازد .
  علاوه بر این ، یبوست یکی از عوارض جانبی مصرف مکمل های آهن می باشد. مصرف ناکافی فیبر و مایعات و انجام ناکافی تمرینات بدنی نیز می تواند از علل دیگر یبوست باشد.

  چه باید کرد:

  - به مصرف مکمل های تجویز شده ادامه دهید.
  - غذاهایی که فیبر زیادی دارند را مصرف کنید.
  - روزانه حداقل 8 لیوان مایعات فاقد کافئین بنوشید تا اثرات ملین فیبر را افزایش دهد.
  - انجام فعالیت منظم ورزشی باعث تحریک دستگاه گوارش می شود و حرکات منظم روده را افزایش می دهد.
  - از گلابی ، آلو ، انجیر ، انگور ، زردآلو و ... استفاده نمایید.
  - نان سبوس دار ( مثل نان سنگک ) مصرف کنید.
  - از روغن زیتون در سالاد استفاده کنید.
  - استراحت و خواب کافی داشته باشید.
  - میوه ها مخصوصاً میوه های خشک مانند انجیر خشک ، قیسی ، آلوی خیسانده و ... و سبزیجاتی مانند کاهو، خیار و نخود سبز پخته را بیشتر مصرف نمایید.

  بواسیر

  بواسیر به گشاد شدن و تورم سیاهرگ های اطراف راست روده اطلاق می گردد که موجب خارش و گاهی درد شدید می شود.
  هنگامی که یبوست دارید و برای اجابت مزاج به خود فشار می آورید و یا موقع زایمان، متحمل فشار می شوید بواسیر ایجاد می شود.

  چه باید کرد :

  - موارد مربوط به یبوست را رعایت نمایید.
  - مقدار زیادی فیبر و مایعات را در رژیم غذایی خود بگنجانید تا مدفوع نرم بماند.
  - در صورتی که دچار مشکل شدید، با پزشک خود مشورت کنید.

  خانم های باردار در شرایط طبیعی باید از ماه اول بارداری تا پایان ماه ششم هر ماه یک بار و در ماه های هفتم و هشتم 15 روز یک بار و در ماه نهم هفته ای یک بار به مرکز بهداشت، ماما یا پزشک جهت معاینه مراجعه نمایند.

  ورم کردن

  آب اضافه ای است که در داخل و اطراف سلول های بدن نگه داشته شده است. در دوران بارداری حجم خون شما زیاد می شود و آب سلول ها نیز افزایش می یابد. البته برخی از ورم ها طبیعی هستند و برخی نیستند.

  چه باید کرد :

  - از ایستادن به مدت طولانی اجتناب کنید و گاهی پاهای خود را بالا نگه دارید.
  - مصرف سدیم ( نمک ) را محدود کنید.

  تنفر از غذا

  به طور کاملاً ناگهانی، مزه و بوی غذاهای خاصی را نمی توانید تحمل کنید. حتی ممکن است غذایی باشد که قبلاً آن را دوست داشتید و دائماً مصرف می کردید. علت این امر هنوز مشخص نشده و ممکن است به همان سرعتی که ایجاد شده از بین برود.

  چه باید کرد :

  - نگران نباشید. شما می توانید در یک گروه از مواد غذایی مثل لبنیات، بعضی را به جای بعضی دیگر مصرف کنید. مگر این که نتوانید کل یک گروه مواد غذایی را تحمل کنید.
  - در صورت امکان به جاهایی که غذا را طبخ می کنند نزدیک نشوید.
  - سعی کنید غذاهایی را که می خورید سرد و یا در حد درجه حرارت اتاق باشد؛ چرا که در این حالت بوی آن ها به حداقل می رسد.
  - اگر پی بردید که نمی توانید انواع غذاها را مصرف نمایید با یک متخصص رژیم درمانی مشورت نمایید تا برای شما برنامه غذایی مناسب تنظیم کند.

  فشار خون

  از اختلالات شایع دوران بارداری است که پیشرفت آن منجر به علائم مسمومیت حاملگی و مسمومیت های شدید حاملگی می شود. مسمومیت حاملگی پس از هفته بیستم بارداری بروز می کند و علامت آن افزایش فشار خون همراه با دفع پروتئین از ادرار ( به میزان 300 میلی گرم یا بیشتر در 24 ساعت ) و ورم دست و صورت است.

  در مسمومیت شدید حاملگی ، فشار خون به 16 روی 10 یا بالاتر می رسد و میزان دفع پروتئین از ادرار در 24 ساعت به 5 گرم یا بیشتر می رسد. در این حالت زن باردار دچار تاری دید، سردرد و در حالت شدیدتر حملات غش در نزدیک زایمان می شود.

  چه باید کرد :

  - معمولاً استراحت مطلق در وضعیت خوابیده به پشت توصیه می شود.
  - رژیم بدون نمک یا حداقل 4 تا 5 گرم سدیم در روز می تواند مفید باشد.
  - کنترل دقیق فشار خون در طی بارداری و مراجعه منظم به پزشک لازم است.

  توصیه های کلی :

  - به محض این که از حاملگی خود مطلع شدید به یکی از مراکز بهداشتی- درمانی یا پزشک مراجعه نمایید.
  - افزایش وزن در دوران بارداری باید کم کم صورت گیرد ، چون افزایش ناگهانی وزن خطرناک است.
  - در صورتی که در دوران بارداری به خصوص سه ماه آخر به اندازه کافی وزن اضافه نکردید، می توانید از نان ، برنج ، ماکارونی ، سیب زمینی و چربی ها استفاده نمایید.
  - همه زنان باردار با هر شرایطی اعم از لاغری و چاقی ، در دوران بارداری باید افزایش وزن داشته باشند، ولی میزان افزایش وزن آنان باید زیرنظر ماما یا پزشک باشد.
  - خانم های باردار در شرایط طبیعی باید از ماه اول بارداری تا پایان ماه ششم هر ماه یک بار و در ماه های هفتم و هشتم 15 روز یک بار و در ماه نهم هفته ای یک بار به مرکز بهداشت، ماما یا پزشک جهت معاینه مراجعه نمایند.

  منبع:سايت پزشكي شفا
  مامان حدیث جون این نوشته را پسندیده.
  من زماني زنده ام كه در يادها زنده بمانم.

 7. #7

  Re: تناسب اندام در دوران بارداری

  فواید ورزش در دوران بارداری

  ورزش در طول دوران بارداری معجزه می*کند. روحیه را تقویت، خواب را بهبود بخشیده و آلام و دردهای دوره بارداری را کم می*کند. همچنین با تقویت عضلات و ایجاد استقامت، شما را برای زایمان آماده می*کند و پس از به دنیا آمدن بچه بازگشت اندام شما به حالت اولیه را آسانتر می*سازد. یک ورزش ایده آل باعث می*شود قلب شما خوب پمپاژ کند و شما را انعطاف پذیر نگه می*دارد، وزن را کنترل می*کند و بدون ایجاد استرس بیش از حد برای شما یا بچه، ماهیچه های شما را آماده می*کند. این فعالیتها معمولاً خطری برای مادرهای چشم براه ندارند، گرچه برخی از آنها را نمی*توانید در ماههای آخر بارداری به کار ببرید.

  حتماً قبل از اقدام به هر گونه ورزشی با مشاور سلامتی خود مشورت کنید.

  قلب و عروق

  پیاده روی : یکی از بهترین ورزشهای قلب و عروقی برای زنان باردار، پیاده روی است که بدون اذیت زانوها و مچ پا، اندام شما را متناسب نگه می*دارد. همچنین ورزشی است آسان که در هرکجا می*توان آن را انجام داد، نیاز به هیچ نوع وسیله*ای به جز یک جفت کفش راحتی ندارد و هیچ خطری در طول نه ماه بارداری ایجاد نمی*کند.

  شنا : مشاورین سلامت و متخصصین بدنسازی از شنا به عنوان بهترین و بی*خطرترین ورزش برای خانمهای باردار استقبال می*کنند. شنا به دلیل اینکه هر دو گروه ماهیچه*های بزرگ (بازو و پا) را ورزش می*دهد، بسیار ایده آل است، سیستم قلبی ـ عروقی را بهبود می*بخشد و به خانمهایی که منتظر فرزند هستند اجازه می*دهد علی رغم وزن اضافی دوران بارداری احساس سبکی بکنند.

  ایروبیک سبک : یک نکته*ی خوب در مورد کلاسهای ایروبیک این است که شما می*دانید که در یک زمان مشخص و منسجم دارید ورزش می*کنید و اگر به کلاس خانمهای باردار بروید از رفاقت با دیگر مادران آینده لذت برده و از اینکه هر حرکتی برای شما و بچه اتان بی خطر است قوت قلب می*گیرید.


  انعطاف پذیری و قدرت

  یوگا : یوگا می*تواند به ماندگاری کشش ماهیچه کمک کرده و با هر تأثیر اندکی بر مفاصل، شما را انعطاف پذیر نگه می*دارد. حتماً برای ورزش قلب، یوگا را نیز به برنامه پیاده*روی و شنای خود اضافه نمایید.

  حرکات کششی : حرکات کششی برای آرامش و رو فرم نگه داشتن بدن و جلوگیری از فشار آمدن به ماهیچه بسیار خوب است. برای تکمیل ورزش، به ورزشهای قلب و عروقی خود کشش را نیز اضافه کنید.

  تمرین وزنه برداری : اگر تا کنون تمرین وزنه برداری، قسمتی از حرکات ورزشی شما بوده، نیازی نیست آن را کنار بگذارید، گرچه خانمها باید میزان وزنه ای را که بر می*دارند کم کنند. شما می*توانید برای اطمینان از اینکه هنوز خوب ورزش می*کنید، تکرار و تمرین بیشتری داشته باشید. اگر مراقبت های لازم را انجام دهید و از تکنیک خوبی استفاده کنید ( حرکت آهسته، حرکات کنترل شده )، تمرین وزنه*برداری شیوه*ی بسیار خوبی برای کشش و تقویت ماهیچه*های شماست.


  ورزش های مخصوص برای بهبود کمردرد بارداری

  80 درصد از زنان در طی بارداری خود دچار کمردرد می*شوند که شدت آن می*تواند کم باشد و فرد تنها بعد از ایستادن به مدت طولانی احساس ناراحتی کند یا اینکه شدید باشد و نتواند کارهای روزانه خود را انجام دهد.

  اگر چه کمردرد می*تواند علامتی از درد زایمان باشد ، ولی در کل در اثر تغییراتی که در بدن رخ می*دهد، بوجود می*آید.

  عوامل موثر بر ایجاد کمردرد در دوران بارداری :

  * هورمون هایی که در طی بارداری در بدن تولید می*شوند، باعث عدم استحکام مفاصل می*شوند، در نتیجه با رشد جنین لگن خاصره هم بزرگتر می*شود.

  * افزایش وزن در حدود 11 تا 16 کیلوگرم در طی بارداری باعث وارد آمدن وزن زیادی دراطراف کمر و شکم می*شود.

  * افزایش کشش وضعی بدن برای جبران تغییراتی که در مرکز ثقل بدن زن باردار رخ می*دهد.

  خانم باردار با احساس کمردرد تصور می*کند فقط باید استراحت کند و هیچگونه حرکت ورزشی را انجام ندهد، در حالیکه حرکات ورزشی آرام و تحرک باعث کاهش اسپاسم عضلات، بهبود عمل ستون فقرات و کاهش درد می*شود. همچنین مقدار انرژی بدن را افزایش می*دهد و باعث درد کمتر، زایمان بهتر و بهبود سریع تر بعد از زایمان می*شود.


  اجزاء تشکیل دهنده یک برنامه ورزشی منظم برای بهبود کمردرد در طی بارداری شامل تمرینات قلبی- عروقی ، تمرینات استحکام دهنده و تمرینات کششی است.

  تمرینات قلبی- عروقی :

  ورزشی که در مدت زمان مشخص باعث افزایش ضربان قلب شود ، بعنوان تمرین قلبی- عروقی محسوب می*شود. پیاده روی ، دوچرخه سواری و شنا برای بیشتر خانم های باردار مناسب هستند و باید 3 تا 5 روز در هفته و هر بار به مدت 20 تا 45 دقیقه انجام شوند.
  خانم های باردار باید توجه داشته باشند که حتماً با شدت ملایم تا متوسط ورزش کنند و هرگز با ورزش شدید خود را خسته نکنند.

  به خاطر داشته باشید که هر نوع ورزشی بهتر از ورزش نکردن است. حتی 10 دقیقه پیاده روی قبل از ناهار مفید است.

  تمرینات استحکام دهنده :

  تقویت عضلات شکم ، کمر، لگن، **** و ران باعث پیشگیری و کاهش درد در ناحیه کمر می*شود. این حرکات بایستی به آرامی*و به طور کنترل شده اجرا شوند. 3 تا 10 دقیقه این حرکت را نگه دارید ( روی این حرکت مکث کنید ) و بعد استراحت کنید و مجدداً آن را تکرار کنید . باید 10 تا 30 بار این حرکت تکرار شود.

  در مرحله ای که به عضلات خود فشار می*آورد( در زمان 10-3 دقیقه ) نفس خود را بیرون بدهید و در مرحله استراحت ، هوا را به داخل ریه هایتان بکشید ( نفس خود را داخل بکشید) .

  برای عضلات شکمی*:
  به پشت دراز بکشید و زانوها را خم کنید و کف پاها را روی زمین بگذارید. دست هایتان را زیرپشتتان قرار دهید به طوریکه بین زمین و پشت شما فاصله باشد. سپس کمر خود را به زمین بچسبانید و مجدداً آن را بلند کنید. **** شما باید در حالت RELAX باشد. این حرکت ورزشی را هنگام دراز کشیدن، ایستادن یا نشستن می*توانید انجام دهید.

  برای عضلات پشت و **** :
  کف دست ها و زانوهای خود را روی زمین بگذارید، در حالیکه ستون فقرات شما کاملاً راست باشد. حرکت قبلی ( برای عضلات شکمی*) را انجام دهید ، یعنی کمر خود را به آرامی*خم و راست کنید . سپس دست راست و پای چپ خود را بلند کنید ، طوریکه در راستای ستون فقرات شما باشند. مدتی در این حالت بمانید. سپس به آرامی*دست و پای خود را پائین بیاورید. این بار دست چپ و پای راست خود را بلند کنید و به آرامی*پایین بیاورید و به همین ترتیب ادامه دهید. اگر انجام این حرکت برای شما سخت است، می*توانید دست و پای خود را بطور جداگانه بالا ببرید ، یعنی فقط دست یا پای خود را بلند کنید ، نه هر دو را با هم.

  برای عضلات شکم ، **** و ران :
  پشت به دیوار بایستید . سپس سر، شانه و کمر خود را به دیوار بچسبانید، در حالیکه پاهای شما 30 تا 60 سانتیمتر با دیوار فاصله داشته باشند.
  کمر خود را به سمت دیوار فشار دهید و به حالتی که می*خواهید بنشینید، به سمت پایین بیایید، طوریکه زانوهای شما زاویه 90 درجه را تشکیل دهند( یعنی کاملاً ننشینید). سپس به آرامی*به حالت اول خود برگردید، در حالیکه پشت و **** شما به دیوار چسبیده باشد.

  تمرینات کششی :

  این گروه از حرکات ورزشی نیز مانند حرکات قبلی در درمان و پیشگیری از کمردرد دوران بارداری مهم هستند. پس هیچ وقت آنها را فراموش نکنید. برای افزایش انعطاف پذیری کمر، این دسته از حرکات را هر روز بعد از انجام یک سری حرکات ورزشی و در مرحله گرم شدن بدن باید انجام دهید. باید20 تا 30 ثانیه این حرکت را نگه دارید( نه بیشتر) ، سپس استراحت کنید و مجدداً به همین ترتیب سه بار آن را تکرار کنید.

  بیشترین عضلاتی که در ایجاد کمردرد مؤثر هستند، عضلات پشت بدن، سینه ها، پشت ران و گردن است. به همین دلیل ما هم فقط حرکات کششی مخصوص این عضلات را برای شما بیان می*کنیم:

  کشش پشت بدن :
  روی دست ها و زانوهای خود بنشینید. دست هایتان را به سمت جلو بکشید. در صورت لزوم بالش کوچکی زیر شکمتان بگذارید تا از آسیب احتمالی محفوظ باشید. سپس روی زانوهایتان بنشینید و دست ها را بلند کرده و به جلو بکشید تا در ستون فقرات خود احساس کشش کنید.

  کشش عضلات پشت ران :
  یک صندلی مقابل خود بگذارید و یکی از پاهایتان را روی آن قرار دهید. در حالیکه پشتتان را صاف نگه داشته اید، به جلو خم شوید تا کشیدگی را در عضلات پشت ران احساس کنید. اگر نمی*توانید راحت بایستید یا زانوهایتان خم می*شود، به جای صندلی از یک وسیله کوتاه تر استفاده کنید.

  کشش عضلات سینه :
  کاملاً صاف بایستید، طوریکه سر رو به بالا و کمر صاف باشد. دست هایتان را از پشت به هم قفل کنید و بدون اینکه شانه هایتان به سمت جلو خم شوند، بازوهایتان را به سمت عقب بکشید تا کشیدگی را در قسمت جلوی شانه ها و بازوها احساس کنید.

  کشش عضلات گردن :
  در حالت نشسته یا ایستاده سر را به سمت جلو بیاورید و سپس به یک طرف ( چپ یا راست ) خم کنید. سپس دستی را که سر به آن سمت خم شده است، پشت سرتان ببرید و سرتان را کمی*به سمت عقب فشار دهید. سپس به آرامی*سرتان را به سمت دیگر برگردانید. این حرکت کمک می*کند تا کشش لازم به عضلات گردن وارد شود.

  سخن پایانی

  با توجه به تغییرات بسیاری که در دوران بارداری در بدن رخ می*دهد، کمردرد از مشکلات رایج این دوران است و نرمش بدنی روشی ساده برای بهبود کمردرد است.

  به خاطر داشته باشید که همیشه علائم کمردرد خود در دوران بارداری را با پزشک در میان بگذارید تا از بی خطر بودن این حرکات ورزشی اطمینان حاصل کنید و از راهنمایی ها و ممنوعیت های موجود مطلع شوید.

  البته بعضی از خانم های باردار ممکن است نیاز به درمان ویژه و جدی تری برای بهبود کمردرد داشته باشند.


  تهیه و ترجمه: گروه سلامت *****
  من زماني زنده ام كه در يادها زنده بمانم.

 8. #8

  Re: تناسب اندام در دوران بارداری

  حرکات بدنی در دوران بارداری تا چه حد مجاز است

  منبع خبر: سايت پزشكان بدون مرز

  امروز كاملاً معلوم شده است كه: ورزش و حركات بدني و رعايت اصول بهداشتي در دوران بارداري نه تنها براي مادران مفيد است بلكه در سلامت جنين نيزاثرات بسيار خوبي دارد. انجام حركات ورزشي بخصوص در دوران بارداري باعث زياد شدن سرعت گردش خون در بدن به ويژه در رحم مي شود. زياد شدن گردش خون و تغذيه بهتر باعث رسيدن اكسيژن به سلولها شده كه مهمترين قسمت آن مغز جنين است كه اين خود باعث كم شدن ناراحتي هاي مغزي به هنگام تولد مي گردد.

  آسان شدن زايمان موقعي امكان پذير است كه زنان جامعه، برنامه و دستورات حركات ورزشي را در دوران بارداري به دقت انجام دهند و بهترين راه براي كمك به اين برنامه انجام مرتب حركات ورزشي روزانه به مدت ۵ الي ۲۰ دقيقه است كه مفيدترين و مهمترين آنها حركات تنفسي و تمريناتي است كه زن باردار را براي چند دقيقه به استراحت مطلق مجبور مي كند.

  از نظر رواني انجام حركات ورزشي باعث مي شود كه زن باردار با اطمينان روحي بيشتري كودك خود را بدنيا بياورد. معمولاً زناني كه ورزش مي كنند از درد دوران حاملگي كمتر شكايتي دارند و كم و بيش اين دوران را به راحتي مي گذرانند زيرا عضلات ناحيه شكم آنها قوي شده در نتيجه جنين را براحتي حمل مي كنند

  در مورد وضع حمل دو نظر وجود دارد:

  اول اينكه چون در اثر ورزش كردن عضلات ناحيه لگن ضخيم و بزرگ مي شوند. باعث مي شود كه انعطاف پذيري در آنها كم شده و در نتيجه زايمان به سختي انجام مي گيرد. گروهي از صاحب نظران معتقدند كه علاوه بر اين بر اثر تقويت عضلات شكم و لگن زمان زايمان كوتاهتر مي شود.

  طبق تحقيقات انجام شده درباره ميزان فعاليتهاي ورزشي مناسب در دوران حاملگي چنين نتيجه گرفته شده است كه زنان به علت اينكه در چهار ماهه اول دوران بارداري اتصال جنين با رحم كامل نيست و چنانچه بايد و شايد بر جدار رحم نچسبيده است بايستي از انجام ورزشهاي سنگين مثل وزنه برداري، پرشها، اسكي و غيره كه ممكن است باعث جابجا شدن يا پايين افتادن رحم زن مي شود خودداري كنند و حتماً با مشورت پزشك به ورزشهاي سبك و ژيمناستيك بپردازند، تا بين ماه چهارم و هفتم حاملگي مي توانند به ورزشهاي سبك مناسب داشته باشند. در هفته هاي آخر دوران حاملگي فقط حركات ژيمناستيكي كه باعث آسان شدن زايمان مي شود تحت نظر مربي مي توان ادامه داشته باشد.

  بطور خلاصه به چند فعاليت بدني كه بر دوران حاملگي براي زنان مفيد است اشاره مي شود:

  - پرشهاي سبك از ماههاي اول تا نيمه ماه شش مفيد است.

  - فعاليتهاي آرام از ماه اول تا آخر ماه پنجم مجاز است.

  - سفرهاي كوتاه با ماشين و روابط زناشويي تا آخر ماه هفتم بلااشكال است.

  - گردش ويژه دوران بارداري از ماه پنجم تا آخر ماه نهم مي تواند انجام گيرد.

  - پرواز با هواپيما از ماه اول تا آخر ماه ششم مجاز است.

  - گردش و پياده روي بايد از روزهاي اول بارداري تا آخر ماه نهم انجام گيرد.

  علاوه بر اين تحقيقات نشان مي دهد ورزش باعث زياد شدن اشتها در ماههاي اول حاملگي، هضم غذا، اجابت مزاج بموقع، خواب راحت و مهمتر از همه آماده نمودن زن حامله براي يك زايمان راحت و تقريباً بدون درد و جلوگيري از عوارض حاصله از شل شدن ماهيچه هاي شكم، پايين افتادن رحم و قسمتي از احشاء و ساير قسمتهاي داخلي لگن تغيير جهت هاي رحم و طولاني شدن و اشكالات غير عضوي زايمان مي شوند. با شل شدن ماهيچه هايي كه در كار زايمان دخالتي ندارند، رحم به انجام كار بهتري قادر بوده و با همان انرژي كار بيشتري انجام مي دهد. بعلاوه زمان زايمان را تا ۴۰ درصد كم كرده و آرامش و استراحت مادر را كم يا بطور كلي از آن بي نياز مي كند. بعلاوه نوزادان اينگونه زنان كمتر دچار علائم كم شدن اكسيژن مي شوند.

  با توجه به ناراحتيهايي كه زنان باردار را تهديد مي كند نياز به آموختن ورزشهاي دوران بارداري و بعد از آن و آگاه ساختن زنان حامله به انجام حركات در اين دوران و در نتيجه زايمان بدون درد بخوبي احساس مي شود.

  خلاصه اينكه حركات منظم ورزشي گردش خون را بهتر كرده و باعث با نشاط شدن عضلات مي شود در نتيجه باعث شادابي و سرزندگي زنان باردار مي شود. لازم به تذكر است مادراني كه دوران حاملگي را با فعاليتهاي ورزشي همراه مي كنند بعد از زايمان دوران نقاهت بسيار كوتاهي را خواهند داشت.
  مامان حدیث جون این نوشته را پسندیده.
  من زماني زنده ام كه در يادها زنده بمانم.

صفحه 1 از 5 1234 ... آخرینآخرین
 • مجوز های ارسال و ویرایش

  • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
  • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
  • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
  • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
  •  

  محاسبه ي شاخص توده ي بدني

  وزن به کيلـو گـرم
  قد به سانتي متر

  شاخص توده ي بدني
  بازه ي وزني مناسب شما