نظر سنجی 76 امین مسابقه عکاسی مکمل
Like Tree188Likes

موضوع: طب سنتی - پرسش و پاسخ

نمایش نتایج: از 1 به 8 از 753
صفحه 1 از 95 123411 ... آخرینآخرین
    مدیر انجمن

میزان امتیاز
    5
    پسند شده
    321
    پسند کرده
    2

Re: طب سنتی

نقل قول نوشته اصلی توسط آلبالو
    ممنون از مهشید عزیز که اطلاعات خوبشون در اختیار بقیه میزارن.
    منم فکر میکنم گرم باشم البته شک دارم چون دست و پام وقتی هوا سرد باشه و بیرون باشم یخ میشن. بقیه ویژگیهای سردیت هم ندارم.

آلبالوی عزیز سرد بودن دست و پا نشانه ی سردی طبعه ...

اما مثلا تو خانه و وقتی گرم باشه یخ نمی کنید من خودم اولش گفتم نه من که یخ نمی کنم .. اما از امروز دقت کن اگه یخ کنی یعنی طبعت سرده ..

نکته دیگه اینکه تنبلی و بی حالی رو ملاک نگیرید و بگید من طبعم سرد نیست چون اگه تغذیه کسی که طبعش سرد باشه بر مبنای غذاهای گرم مثل مغزها و خرما و... باشه اون سستی تنبلی بی حالی و اشتهای زیاد از بین می ره ...

رنگ زبان هم مهمه عموما افراد دارای طبع سرد روی زبانشون کمی سفیده البته بازم کلی نیست
    beautiful_lie و peendar 1391 این نوشته را پسندیده.
    اینجا دلم برای خدا تنگ می شود...

مدیر انجمن

میزان امتیاز
    5
    پسند شده
    321
    پسند کرده
    2

نقل قول نوشته اصلی توسط ghoroob
    منم خيلي به مباحث طب سنتي علاقمندم اما نفهميدم بلاخره طبعم سرده يا گرم؟؟؟!!!
    مهشيد جون خصوصيات گرمم بگو شايد دستگيرم شد سردم يا گرم؟
    فقط يه سوال:
    اين طبع سرد وگرم به اين كه ميگن مثلا فلان ماده غذايي گرمه اون يكي سرده ربط داره. مثلا من با خوردن مواد غذايي با طبع سرد سرديم ميكنه زود. اين علامت سرد بودن يا گرم بودن طبعمه يا ربطي نداره؟
    نميدونم تونستم منظورم برسونم يا نه؟؟؟
    بله عزیزم این هم می تونه یکی از نشانه ها باشه سستی و بی حالی در صورت خوردن غذای سرد مثل ماهی یا ماست نشانه ی سردی طبع

و جوش زدن در صورت خوردن غذای گرم نشانه گرمی مزاجه .. البته بعدا که اخلاط رو. بگم و اون ها رو در توازن نگه دارید بهتر طبعتون رو می شناسید

مثلا خود من چون خیلییی ضد و نقیض داشتم استادم گفت رژیم طبع های سرد رو بگیر تا اول اخلاط اربعه تو بدنت متعادل بشه تا بشه طبع رو راحتتر تشخیص داد...

اما به طور کلی ، بله کسانی که سردیشون می کنه یعنی همون سست و بی حال میشن دارای طبع سرد هستن و کسانی که صورتشون بعد از خوردن گرمی سریعا جوش می زنن دارای طبع گرم البته خیلی چیزها دخیله ممکنه بدن کسی بر اثر یبوست گرم باشه اما طبعش سرده و جوش زدن به علت ناراحتی های کبد باشه ... کم کم که توضیح بدم براتون جا میفته فعلا عجله نکنید و اینکه ببینید بیشتر کدوم خصوصیات بهتون می خوره نه همه .. چون آدم ها و تاثیر غذاها متفاوتند... من هر سه شنبه کلاس دارم و می تونم سوالهایی که مطرح می کنید رو بپرسم ...

مدیر انجمن

میزان امتیاز
    5
    پسند شده
    321
    پسند کرده
    2

نقل قول نوشته اصلی توسط nedayi
    سلام دوستان مرسی مهشید عزیز من خیلی خیلی به این مبحث نیاز دارم البته نفهمیدم طبعم سرد یا گرم ولی همسرم روماتیسم مفصلی داره آرترید روماتوئید فکر کنم طبعش سرد میشه دیگه که این بیماریو گرفته من خیلی تلاش میکنم مواظب غذاش باشم تا دردش کم بشه فکر میکنم راهنماییهای شما خیلی کمکم کنه واقعا ممنونم و خواهش میکنم ادامه بدین

ندای عزیزم شوهر شما غلبه بلغم داشته اند و طبع ایشون سرد و تر هست باید غداهای گرم خیلی مصرف کنند به مرور همه رو می گم اما فعلا چند تا نکته می گم که تا مباحث تموم بشه شما رعایت کنید

اول اینکه برنج رو خالی به ایشون ندید یا با زیره یا با شوید عسل و خرما برای ایشون خیلییی خوبه ...

سالاد کاهو رو به تنهایی نخورن مثلا روش هویج بریزن حتما و سبزی خوردن هم براشون بهتره

یه نکته مهم دیگه اینه که آب رو نباید به صورت خالص بخورن به هیچ وجه و تامین آب روزانه شون با آب و عسل و یا آب کرفس و آب میوه های گرم که میوه ها حتما رسیده باشه باشه

به لطف خدا با رعایت همین نکته ها (بعدا نکته های بشتری می گم ) بیماریشون بهبود پیدا می کنه
    beautiful_lie این نوشته را پسندیده.

مدیر انجمن

میزان امتیاز
    5
    پسند شده
    321
    پسند کرده
    2

ممنون مهشيد جون
    البته من سست و بيحال نميشم اصلا بلكه فقط دل درد ميگيرم كه با خوردن عرق نعنا يا نبات برطرفش ميكنم.

يه سوال ديگه هم داشتم. ببخشيد
    اينكه ميگن بعد از زايمان كساني كه تب شير ميكنن طبعشون عوض ميشه درسته؟؟ آخه من حس ميكنم يجورايي تغيير كردم!!!!!!!!!
    مثلا قبل از زايمانم همه سردشون بود اما من نه حالا اما بيشتر سردم ميشه؟

در مورد بعد زایمان چیزی نمی دونم عزیزم

برات حتما تو لیست سوال هام اضافه می کنم

اما اخلاط اربعه ( سودا ، صفرا و ... ) خیلی متفاوت میشه عزیزم مثلا ما مزاج فصول و مزاج سن هم داریم شاید سنتون تغییر کرده و مزاج کمی متفاوت شده .. سن به 4 قسمت تقسیم میشه :

در مرحله دوم سن یعنی تا 35 سالگی ( روزگار جوانی ) مزاج گرم و خشک است حالا اگه کسی مزاج اصلیش گرم و خشک باشه در سنی که مزاج سن هم گرم و خشکه حال عمومیش بد میشه

بعد از 30 یا نهایتا تا 35 سالگی گرمی و تری هر دو کمتر میشه .. شما بعد از این سن طبعتون تغییر کرد و گرمیتون کمتر شد ؟

حتی مزاج اندام های مختلف بدن هم داریم .. باید کم کم توضیخ بدم اما اینکه بعد از زایمان طبع عوض بشه رو براتون می پرسم ولی تا جایی که من خوندم طبع ها تغییر نمی کنه اما مزاج ها به علت تغذیه و نخوه ی زندگی ممکنه متفاوت بشه

مهشيد جون انگار طبع من قر و قاطيه

من فكر نكنم هيچوقت طبعم گرم بوده چون هميشه سرديم ميكرده و ميكنه فقط الان كمتر از گذشته.
    اما برعكس قبلا الان بيشتر سردم ميشه و بيشتر سرما ميخورم در حاليكه قبلا بيشتر گرمم ميشدو خيلي كم سرما ميخوردم!!

اين اتفاقات هم آره بعد از 30 سالگي افتاده
    غروب جون خودت خوب مطالب رو بخون و ببین کدوم خصوصیات رو بیشتر داری ... یه چیزی بگم حرف های من رو صد رد صد درست ندونید ها البته تو شناسایی طبع هاا ...

مثلا درمان غذایی که برای روماتیسم واسه ندا جون نوشتم و بعدا ادامه اش رو هم می گم 100 در 100 درسته هاااااا

من خودمم تازه کارم و یه نکته مهم اینه که طرف رو باید ببنیم تا بگیم طبعش چه جوریه ....

اما گلم این چیزی که من فکر می کنم خودت جواب خودت رو دادی ها طبعت که همیشه سرد بوده حالا نسبت سردیت بیشتر شده ( البته سرما خوردن ربطی به طبع نداره ) چون سنت از 30 بالاتر رفته و بازم از گرمی طبعت کاسته شده

خب من فعلا باید برم سر کارام شب دوباره سر می زنم

مدیر انجمن

میزان امتیاز
    5
    پسند شده
    321
    پسند کرده
    2

نقل قول نوشته اصلی توسط آلبالو
    وجود یبوست باعث میشه بدن گرم باشه
    (مطابق توضیحاتتون در قسمت گرمی طبع)

نه آلبالو جون این نتیجه نمیشه...

کسانی که طبع گرم و خشک دارن یبوست دارن اما دلیل نمیشه که وجود یبوست باعث بشه بدن گرم باشه .. عکسش درست نیست اما حالا بازم باید بپرسم ...

این هم یه نتیجه از کلاس فلسفه ام بودهاااا مثلا تو اون کلاس می گیم همه اسب ها نجیبن .. اما نمیشه گفت همه نجیب ها اسبن

مدیر انجمن

میزان امتیاز
    5
    پسند شده
    321
    پسند کرده
    2

نقل قول نوشته اصلی توسط sh_capr
    من حالا یه فرقی دارم این وسط

چیزای سرد رو داشتم ولی با غذا سردیم نمی کنه .
    از طرفی با خوردن غذاهای گرم جوش می زنم ولی چیزای دیگه طبع گرم رو ندارم .

شیدا جونم جواب دوست جونم رو بدم و برممممم

اولا چشم شب همه طبع ها رو می ذارم تو یه پست ...

جوش زدنت ممکنه به خاطر دلایل دیگه باشه اگه همون یکیه فقط طبعت سرده مطمئن باش ...

و اینکه سردیت نمی کنه حتما درروز چیزهای گرم مثل پسته و گردو و ....زیاد می خوری و غذاهات رو معتدل می کنی گلم

فاطمه جونم من کاری نکردم کنار شما دوست های خوبم خجالتم ندید

چشم حاملگی رو هم همین 3 شنبه می پرسم

مدیر انجمن

میزان امتیاز
    5
    پسند شده
    321
    پسند کرده
    2

نقل قول نوشته اصلی توسط rahayi
    مهشید جون من نفهمیدم طبعم سرده یا گرم
    ببین من دست و پام تو زمستون یخ می کنه ولی خوب آخه زمستونه دیگه باید یخ کنه
    ولی تو تابستون گرم گرمم
    اصلا گر می گیرم
    ولی دمای بدنم در حالت های عادی (وقتی هوا زیاد سرد یا زیاد گرم نیست) معمولا از بقیه بیشتره هر کی دستم رو می گیره می گه تو چقدر داغی تب داری؟
    لاغر هم هستم
    جوش هم معمولا میزنم حالا دقت نکردم با خوردن چی جوش میزنم ولی فکر کنم به خاطر شکلات زیاد باشه
    سبزه هم هست بدنم
    پس الان به جز اون سرد بودن دست و پام تو زمستون نتیجه بگیرم که طبعم گرمه؟
    رهایی جون بچه ها که به استاد می گفتن طبع ما چیه .. هفته قبل وسط حیاط تو سرمااااااااااااااااا .. استاد می گفت الآن سردته یا گرمته ... خب وسط حیاط بود .. اونم شبببببب .. می گفت خب استاد الآن دستام سرده .. می گفت طبعت سرده .. حالا این رو دقیق ازش می پرسم .. هر سوالی هست بنویسید ازش وقت گرفتم خصوصی برم پیشش سه شنبه ی آینده همه رو لیست می کنم می رم ...

اما لاغرها عمومااا طبع گرم و چاق ها طبع سرد دارن .. تو کتاب ابوعلی سینا بازم نوشته چربی اندک نشانه گرمی مزاج است

من فکر کنم تو گرمی اما بازم صبر کن .. البته گفتم فصل ها هم طبع دارن که روی طبع آدم ها اثر می ذاره...

اما یکی میومد پهلوی استاد مثلا چاق بود می گفت استاد من طبعم چیه .. می گفت معلومه دیگه .. سوال نداره ...

کف دست ( در حال قنوت ) رو تو کتاب بوعلی سینا ( البته فکر کنم ) به عنوان کلید نوشته مهمترینش همونه

ببینید کف دستتون محل اتصال انگشتان به دست ...صافه یا برجسته با چند نفر مقایسه کنید تا تفاوت ها رو ببنید

با این حال رهایی فکر کنم تو گرم باشی .. چون هم لاغری هم سبزه جوش هم می زنی .. در حالت عادی هم گرمی .. احتمال خیلیییییییییییییی زیاد می دم طبعت گرم باشه

مهشید من موهام مشکیه مشکیه
    ایا این کمکی می کنه؟
    آره رها جونم .. هورااااااااااااااااا دارم مطمئن میشم که طبعت گرمه

لاغر .. موی مشکی .. جوش می زنی.. دمای بدنت هم که گفتی گرمه ( جز زمستون ها البته این رو می پرسم امروز ) این ها همه خصوصیات طبع گرمه احیانا زود عصبانی نمیشی ؟؟؟

مهشید خیلیییییییییییی زود عصبانی می شم :((((((((((((((
    درمانی داره این عصبی بودن؟
    رهااااااااااااااااااااااا ا دیدیییییییییییییی گفتم گرمیییییییییییییییییییی .. آره عزیزم رژیم غذاییت رو که درست کنی بهتر میشه باید گرمی کمتر بخوری

حالا بعدا طبع غذاها و نوع غذاهای مناسب با هر طبع رو می گم ..

اما مثلا باید مغزها رو کم بخوری یا خرما..

آب زرشک و انار برات خیلییی خوبه.. خیار حتما تو روز بخور ...آبلیمو بازم برات خوبه

ادویه تند و تیز هم نخور زیاد...

اون شکلاتت رو هم کم کن ....

مدیر انجمن

میزان امتیاز
    5
    پسند شده
    321
    پسند کرده
    2

نقل قول نوشته اصلی توسط aram_khp
    مهشیددددددددددد اگه چاق باشی و قدت بلند چی؟:دی بابا نمیشه واسه همه 1 نسخه پیچید که:( :دی
    آرام جونم قد بلندی رو زیاد روش تاکیدی نیست باید حذفش کنم .. اما تو طب ابوعلی سینا نوشته که چربی بسیار نشانه سردی مزاج است یعنی چه کوتاه چه بلند ... ...

الآن داشتم با استاد استادم تلفنی حرف می زدم بهم گفتش ببینید کدوم خصوصیات رو بیشتر دارید ... همون رو بگیرید ...

اما اگه نظر من رو می خواید مهمتریناش اینه :

سردها : سفید و دارای چربی بیشتر و و دست برجسته و عموما بدن سرد دارند ( سست و *** در صورت استفاده ی زیاد از مواد سرد )

گرم ها : سبزه و یا زرد رنگ (بسته به تری و خشکی مزاج) ، موی بسیار و شوره و عموما دارای چربی کمتر و دست صاف و دمای بدن بالا

دمای بدن بالا یا پایین رو هر جا خوندم نوشته عموما اما مثلا تو چاقی و لاغری یا سفیدی سبزه گی این رو ننوشته ..

امیدوارم دیگه بتونید طبع هاتون رو پیدا کنید اگه بازم سوال دارید بهم بگید چون سه شنبه آینده از استادم وقت خصوصی گرفتم

فردا هم دارم می رم یه جاییی توپپپ 5 یا 6 تا کتاب دیگه بگیرم

در ضمن اینجا بازار روز گیاهان دارویی هست و فروشندگانش طب سنتی رو خوب بلدن به اونجا هم تا آخر هفته سر می زنم تا اطلاعاتم رو کامل کنم
    peendar 1391 این نوشته را پسندیده.

صفحه 1 از 95 123411 ... آخرینآخرین