قرص آرامبخش

توضیحاتی در مورد قرص آرامبخش

برای رفع اضطراب می*توان از داروهای آرامبخش استفاده کرد. قرص تریازولام، قرص بوسپیرون و قرص زولپیدم برخی از انواع قرص آرامبخش هستند. از عسل نیز می*توان به عنوان یک خوراکی آرامبخش طبیعی استفاده کرد.عوارض : • خواب آلودگی و خستگی صبح روز بعد از مصرف.در صورت بروز این علایم از رانندگی و کار کردن با ماشین آلات خودداری کنید. • عدم هماهنگی عضلات، ضعف، سرگیجه، گیجی، آلرژی، تاری دید، توهم، بی حالی، تعریق، خشکی دهان، بثورات جلدی و سر درد. • اشکال در گفتار، حافظه و قضاوت. • حالت تهوع، استفراغ و سوزش سردل. • ایجاد فراموشی پیش گستر(خاطرات اخیر به یاد نمی مانند). • خشونت طلبی و پرخاشگری،بی خوابی، تحریک پذیری، افسردگی و اختلال در حفظ تعادل.آرام بخش ها منحصرا به شکل قرص یا کپسول تولید می شوند. این داروها از طریق تاثیر بر سیستم مرکزی اعصاب، فعالیت های بدن را کند کرده و به مصرف کننده احساس آرامش و یا خواب آلودگی می دهند. آن ها سرعت فرایندهای عادی مغز را کاهش داده و تاثیراتی همچون سطحی شدن تنفس، صحبت کردن بریده بریده، کندی، خستگی، سردرگمی، و گشاد شدن مردمک چشم از خود به جای می گذارند. همه داروهای خواب آور، شل کننده، ضد اسپاسم، مسکن، و یا داروهای مخصوص افراد روانپریش در زمره دارو های آرام بخش قرار می گیرد.
قرص آرامبخش چیست

قرصهای آرام بخش (TRANQUILIZERS / SEDATIVES) داروهایی میباشند که با سرکوب سیستم اعصاب مرکزی (CNS) باعث ایجاد آرامش، تمدد اعصاب، کاهش اضطراب و استرس، خواب آلودگی، سرخوشی، کندی تنفس، کاهش حس تعادل، شل شدن عضلات، قضاوت مختل و واکنشهای کند و مردد می شوند. مصرف دوز بالای این دسته از داروها میتواند به از دست رفتن هوشیاری و حتی مرگ بیانجامد.قرص بوسپیراکس 5 (Buspirax 5mg) جهت درمان اضطراب توسط پزشک به عنوان قرص آرامبخش تجویز می*گردد. سرگیجه، خواب آلودگی و عصبانیت از عوارض مصرف این دارو می*باشد. قرص بوسپیراکس اثر شل*کننده عضلانی یا ضد تشنج ندارد و به نظر نمی*رسد سبب وابستگی جسمی یا تسکین*بخشی قابل توجه شود. عوارض قرص بوسپیراکس 5 شامل سرگیجه، خواب*آلودگی، عصبانیت، بی*خوابی، سردرد، منگی، کرختی، تاری دید، خشکی دهان، *تهوع، اسهال و دیسترس شکمی می*باشد.
قرص آرامبخش

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که شب با کوله*باری از استرس روزانه به رختخواب بروید و از فکر و خیال زیاد خواب به چشمانتان نیاید. حال وضعیت زمانی بدتر می*شود که یک اضطراب تمام نشدنی هم به جانتان افتاده باشد. در این وضعیت مصرف یک قرص آرامبخش می*تواند تا حد زیادی به رفع استرس و آرام ساختن شما کمک کند. اما باید در نظر داشته باشید که مصرف این نوع داروها به مدت طولانی اصلا توصیه نمی*شود چراکه عوارض خاصی ممکن است برایتان به همراه داشته باشد.تمازپام (Temazepam) دارویی با اثرات ضد اضطرابی، آرام*بخشی، ضد تشنجی و شل*کننده عضلانی است. سردرد، سرگیجه و خواب*آلودگی از عوارض مصرف تمازپام است. این دارو در موارد بی*خوابی نیز استفاده می*شود. توجه داشته باشید که مصرف طولانی مدت این دارو باعث سازگاری بدن با آن شده و اثرات آن را کاهش می*دهد. همین امر موجب وابستگی بیشتر بیمار به آن مصرف دوزهای بالاتر آن می*شود. در نهایت می*توان گفت در صورت عدم کنترل درست بر میزان مصرف، این دارو اعتیادآور خواهد بود. عوارض قرص تمازپام شامل خواب*های آشفته، ذهن بی*ثبات، سردرد، خواب*آلودگی روزانه و سرگیجه می*باشد.قرص لورازپام (Lorazepam) برای درمان بی*خوابی و اضطراب به عنوان قرص آرامبخش بکار می*رود. بی*قراری، فراموشی، خواب آلودگی و افسردگی از عوارض لورازپام می*باشد. لورازپام همچنین شل*کننده عضلانی و آرامبخش است. توجه داشته باشید که مصرف طولانی مدت دارو ممکن است موجب بروز وابستگی فیزیکی و روانی به آن شود. عوارض قرص لورازپام شامل بی*قراری، فراموشی، عدم آگاهی به زمان و مکان، افسردگی، خواب*آلودگی، افوریا، آتاکسی، سرگیجه، ‏اختلال تکلم، لرزش، هیجان متناقض، ضعف، سردرد و بی*خوابی می*باشد.
دارو و قرص آرامبخش گیاهی

اگرچه مصرف داروهای شیمیایی برای رفع دلشوره و اضطراب می*تواند به طور موقت شما را آرام کرده و یک خواب دلنشین برایتان به همراه داشته باشد اما باید این را هم در نظر داشته باشید که هرکدام از این داروها عوارض خاص خود را دارند و بنابراین بهتر است مصرف آن حتما با تجویز پزشک بوده و همچنین در مصرف آن*ها به هیچ وجه زیاده*روی نشود. گاهی مواد طبیعی دردسترس ما جود دارند که می*توانند تا حدودی آرامبخش باشند. عسل یکی از معروف*ترین مواد طبیعی آرام*بخش است که مصرف آن در این زمینه توصیه می*شود
قرص آرامبخش تریازولام

قرص تریازولام (Triazolam) از داروهای آرام*بخش است که دارای اثرات ضد اضطرابی و آرام*بخش بوده و به منظور درمان بی*خوابی هم استفاده می*شود. خواب*آلودگی و سرگیجه برخی از عوارض قرص تریازولام می*باشد. تریازولام به سرعت و تقریباً بطور کامل از طریق دستگاه گوارش جذب می*شود. توجه داشته باشید که مصرف این دارو در دوران بارداری ممنوع است چراکه ممکن است باعث مرگ یا نقص عضو جنین گردد. عوارض قرص تریازولام شامل خواب*آلودگی، سرگیجه، مشکلات هماهنگی، تاکی کاردی، خستگی، اختلالات حافظه، گرفتگی عضله، درد، افسردگی، اختلالات بینایی، یبوست، تغییرات طعم، اسهال، خشکی دهان، آلرژی، کابوس، بی*خوابی، وزوز گوش، تنفس، ضعف و احتقان می*باشد.
اثرات قرص آرامبخش

• ضد اضطراب (ANXIOLYTIC) • خواب آور (HYPNOTIC) • ضد اسپاسم (گرفتگی)(ANTISPASMODIC) • ضد تشنج (ANTICONVULSANT) • فراموشی آور (AMNESIC) • کاهش استرس و اضطراب. • درمان بی خوابی. • تسکین و کاهش گرفتگی و تنش عضلات. • کاهش علایم محرومیت از الکل و مواد مخدر. • درمان حملات وحشت زدگی. • تسهیل تستهای تشخیص پزشکی نظیرآندوسکوپی. • افزایش اثر بی حس کننده های موضعی و بیهوشی عمومی. • درمان پسیکوز (روان پریشی) • فراموشی پیش گستر قبل از اعمال جراحی. موارد منع مصرف داروهای آرام بخش • همراه با الکل و سایر مواد مخدر و روانگردان. • ناهماهنگی حرکتی و ضعف عضلانی. • کاهش اکشیژن خون. • آب سیاه (گلوکوم) • وقفه تنفسی حین خواب (آپنه) • حساسیت به آرام بخش ها. • نارسایی شدید کلیوی (دیالیز) • افسردگی شدید (تمایلات خودکشی) • بیماریهای مزمن تنفسی. • نارسایی شدید کبدی نظیر سیروز کبدی. • حاملگی و شیردهی.(تحت نظر پزشک) • افراد بالای ۶۵ سال(تحت نظر پزشک)
قرص آرامبخش دیازپام و عوارض آن

قرص دیازپام (Diazepam) دارویی مسکن و خواب*آور برای تسکین اضطراب و استرس، اختلالات خواب و اختلالات هراس می*باشد. خواب آلودگی از عوارض قرص دیازپام است. افرادی که به طور دائمی از این داروها استفاده می*کنند به تدریج به آن وابسته شده و برای دستیابی به همان میزان آرامش قبلی، مجبور به مصرف میزان بیشتری از آن هستند. بر همین اساس میزان دوز مصرفی این دارو باید حتما توسط پزشک و تحت نظر ایشان تعیین گردد. عوارض قرص دیازپام شامل افت قوای ذهنی، خواب*آلودگی، تکلم نامفهوم، ضربان قلب کند، تنگی* نفس، عدم تعادل، بثورات جلدی، گلودرد، تب و لرز، کبودی یا خونریزی غیرعادی، زخم*های دهانی، زردی پوست یا چشمان، از دست رفتن حافظه، بی*خوابی، اضطراب یا تحریک*پذیری می*باشد.
مصرف قرص آرامبخش

آرام*بخش*ها (به انگلیسی: Tranquillizers) یا خواب*آورها (Sedative) داروهایی هستند که آثار آرام*بخش و رخوت*آور دارند و معمولاً برای افرادی که مضطرب و نگران بوده و دچار افسردگی باشند تجویز می*شود. استفادهٔ این داروها در زمان کوتاه می*تواند مفید باشد اما مصرف طولانی*مدت آنها ممکن است سبب ایجاد اعتیاد*های دارویی شود. قرص*ها و شربت*های خواب*آور مانند دیازپام از این قبیل داروها به*شمار می*روند. آرام بخش ها به دو دسته اصلی تقسیم می شوند: آرام بخش های قوی، و آرام بخش های ضعیف. آرام بخش های قوی در حقیقت در زمره داروهای ضد روانپریشی قرار می گیرند چراکه اغلب برای درمان اختلالات روانی مانند شیزوفرنی استفاده می شوند. داروهای آرامبخش تحت نام های تجاری ملاریل، هالدول، ناوانه، تورازین، پرولیکسین تولید می شوند. داروهای آرامبخش ضعیف در دسته بنزودیازپین ها قرار می گیرند و تحت عنواینی چون زاناکس، والیوم، لیبریوم، آتیوان، کلونوپین تولید می شوند. از این دارو ها برای درمان اختلالات روانی و عصبی، خماری اعتیاد، بی خوابی، اسپاسم های عضلانی، و تشنج استفاده می شود. در دز هایی که برای مصارف درمانی استفاده می شوند، آرامبخش ها تاثیراتی چون تسکین دادن اضطراب و عصبانیت و یا کنترل احساسات از خود به جا می گذارند. بسیاری از داروهای آرام بخش برای کمک به خواب بهتر و راحت تر مورد استفاده قرار می گیرند. با افزایش دوز مصرف، میزان کند شدن مکانیزم بدن نیز افزایش پیدا کرده و بدن دچار حالت لختی، خواب آلودگی، آشفتگی ذهنی، و ناتوانی جسمی می شود. بسیاری از افراد پس از مصرف قرص های آرام بخش دچار حالات بی حالی، خواب آلودگی و سرگیجه می شوند. سایر عوارض جانبی این دارو ها عبارت است از: کاهش انگیزه، تحریک پذیری، حالت تهوع، سردرد، بثورات پوستی، اختلال در عملکرد جنسی، بی نظمی قاعدگی، لرزش، از دست دادن یا افزایش اشتها، بی حالی و خواب آلودگی بیش از حد، و رویاهای زنده (توهم). استفاده دائمی و طولانی مدت قرص های آرام بخش باعث به وجود آمدن وابستگی جسمی و روحی شده و می تواند اعتیادآور باشد. نحوه اعتیاد به آرام بخش ها مشابه اعتیاد به باربیتورات ها می باشد.
قرص آرامبخش بوسپیرون

قرص بوسپیرون (Buspiron) از داروهای ضداضطراب است که برای درمان علائم اضطراب، مثل ترس، تنش، تحریک*پذیری و کج*خلقی، سرگیجه، ضربان قلب نامنظم و سایر علائم جسمانی، و به عنوان قرص آرامبخش استفاده می*شود. سرگیجه و تهوع از عوارض این دارو است. این دارو بدون ایجاد تسکین یا سرخوشی قابل توجه اضطراب را کم کرده و هیچگونه اثرات خواب*آور، ضد تشنج یا شل*کننده عضلانی ندارد. استفاده از این دارو برای افراد زیر 18 سال ممنوع است.
عوارض قرص آرامبخش بوسپیرون

عوارض قرص بوسپیرون شامل خواب*آلودگی، سرگیجه، تهوع، سردرد، عصبانیت، احساس سبکی در سر، هیجان، تپش قلب، تشنج، وزوز گوش، درد گلو، خستگی و خشکی دهان می*باشد.
قرص آرامبخش زولپیدم و عوارض آن

قرص زولپیدم (Zolpidem) یک داروی آرام*بخش بوده که در درمان بی*خوابی مصرف می*شود. تهوع، گیجی و خواب*آلودگی از عوارض قرص زولپیدم می*باشد. جالب است بدانید که در ارتش آمریکا این دارو برای خواب راحت شب قبل از عملیات حساس مصرف می*شده* است. درواقع این دارو بر روی مغز اثر آرام*بخشی دارد. این دارو می تواند افکار خودکشی را مخصوصا در میان نوجوانان تقویت کند. بنابراین مصرف این دارو به طور خودسرانه به هیچ عنوان توصیه نمی*شود. از این دارو می*توان برای آرام کردن افراد در مدت کوتاهی قبل از قرار گرفتن تحت عمل جراحی استفاده کرد. عوارض قرص زولپیدم شامل تهوع، استفراغ، خواب*آلودگی، گیجی، سردرد، راه رفتن در خواب (نادر)، مشکلات چشمی مثل دوبینی می*باشد.