نظر سنجی 76 امین مسابقه عکاسی مکمل
Like Tree19Likes

موضوع: اصول طب سنتی

نمایش نتایج: از 1 به 8 از 68
صفحه 1 از 9 1234 ... آخرینآخرین
    مدیر انجمن

میزان امتیاز
    5
    پسند شده
    321
    پسند کرده
    2

اصول طب سنتی

سلام

دوستان خوبم من کلاس طب سنتی می رم و دو.ست دارم چیزهایی رو که می خونم با شماها هم سهیم بشم ، مامان های خونه که ضامن سلامتی افراد خانواده هستید

من به صورت اتفاقی با این کلاس آشنا شدم که البته عمومی نیست و استادش من رو توی یه فروشکاه دید و بعد از اینکه باهام حرف زد بهم پیشنهاد کرد در کلاسش که رایگان هم برگزار میشه شرکت کنم .. من هم برای تشکر از خدا که همیشه راه های جدیدی رو جلوی روم قرار می ده هر چیزی رو که یاد می گیرم به شما هم خواهم گفت از مصلح های غذایی گرفته تا ...

پایه ی درسی ما کتاب های بوعلی سینا هستش ...

البته می دونم که خیلی ها طب سنتی و طبع ها رو قبول ندارن من هم در فاز یادگیری هستم و تا حالاش که احساس می کنم که کاملا درسته اما خب اول راهم از کسانی که تجربه ی موافق یا مخالف هم دارن خوشحال میشم که من رو راهنمایی کنند ...

من خودمم شاگردم اما از امروز هر چیزی که تو کلاس هامون یاد گرفتم برای شماها هم می نویسم

اول از همه مهمترین چیزی که باید یاد بگیریم شناسایی طبع هاست که بر اساس اون بتونیم غدای خودمون و خانواده مون رو درست کنیم .. نگران نباشید اگر طبع ها توی یه خانواده مختلف بود ، برای اون هم راهکار دارم .. مثلا من با برادرم ، مزاج هامون متفاوته اون گرم و خشکه و من گرم و تر

سه نوع طبع داریم .. گرم و سرد و معتدل ...

و مزاج ها : دموی مزاج ، صفراوی مزاج ، سوداوی مزاج و بلغمی مزاج

که همه رو کم کم توضیح می دم ...

اما چون بیشتر مردم جهان دارای طبع سرد هستند امشب خصوصیات طبع سرد رو می گم و کم کم بعد از طبع ها به غذا ها می رسیم ...

من مثل کلاسمون شروع می کنم به ساده گفتن و در طولش با سوالهایی که پیش میاد و جواب می دم کم کم همه تون حرفه ایی میشید

و اما

خصوصیات افراد دارای طبع سرد :

این افراد معمولا ( فقط خواهشا وسواس نگیرید که من یکی از خصوصیات رو نداشتم پس طبعم این نیست ..اکثریت رو بگیرید ، اگر خیلی ضد و نقیض داشتید ممکنه به دلیل تغذیه بد ، بدنتون به هم ریخته باشه که اونم راهکار داره اما با اکثریت پیش برید بعضی خصوصیات اگر ضد طبعتون بود می تونه دلایل دیگه مثل مشکل کبد و .. داشته باشه ) دارای پوست سفید هستند که البته استاد ما گفتش به دلایلی پوست صورت ممکنه سفید نباشه اما بدنشون حتما سفیده با ما که پیش برید صورت هم دوباره سفید میشه ..

میل زیادی به لبنیات و ماست داردن و زودتر دچار بیماری نقرس و رماتیسم می شوند...

پرخواب هستند و به راحتی نمی توانند از رختخواب جدا شومند.. عموما سست و *** اند..

استعداد چاقی در آن ها زیاد است..

موی سرشان زودتر از موعد سفید می شود..

معمولا انسان های خوش مشرب و خوش گذرانی هستند و دیرتر از بقیه عصبی می شوند ...

یه خصوصیت خیلی راحت برای شناساییش که استاد ما گفت این بود که اولا دست و پاشون عموما سرده و اگر ماست یا ماهی بخورن سست و بی حال میشن ...

یه کلید دیگه هم بگم اونم اینه که دست ها را در حالت قنوت بگیرید اگر کف دست در محل اتصال انگشتان به کف دست در وضع طبیعی بدون کشیدگی یا جمع شدگی زیاد شبیه دست در قنوت برآمده و نرم باشد شخص طبیعت سرد و تر دارد و عکس آن گرم و خشک است ...

یه سری راه های دیگه مثل رنگ زبان میزان چربی و گوشت بدن هم هست که مفصل براتون توضیح می دم

راستی یه خبر خوش اگر مطابق طبعتون غذا بخورید خیلی راحت لاغر میشید البته عموما افراد دارای طبع سرد اضافه وزن دارند دلیلش هم اینه که غذای سرد فرد دارای طبع سرد رو سیر نمی کنه و مدام ریزه خواری می کنه در طول روز ووووووووووووووووو چاق میشههه

اما اگر غذای گرم بخورید هم مدت زمان هضم کمتر میشه در نتیجه معده و روده ی سالم پیدا می کنید هم سیر میشید و در نتیجه لاغر می شوید...

خصوصیات افراد دارای طبع گرم :

من اول یه سری چیزهای کلی می گم

این افراد به طور معمول دارای بدنی گرم هستند و با خوردن غذاهای گرمی بخش دچار مشکل می شوند صورت آن ها جوش می زند و بدنشان داغ می شود.. گه گاه دچار خارش پوست می شوند ، پوست سرشان تولید شوره می کند و دچار عطش می گردند .. عنصر آتش ( بعدا مفصل توضیح می دم ) در اینگونه افراد غلبه دارد و دمای بدنشان نسبت به سایر افراد بیشتر است .. معمولا حدود نیم تا یک درجه تب دارند ، زود عصبی می شوند ولی در مجموع خونگرم و خوش برخورد هستند ( در مورد عصبی شدن باید بگم که اگر احساس می کنید طبعتون سرده اما عصبی میشید با این یه خصوصیت فکر نکیند که گرم مزاجید چون ممکنه سرد و خشک باشید که اون ها هم زود عصبی میشن .. این رو گفتم چون برای خودم سوال پیش اومده بود )
    تعداد افراد دارای طبع گرم نسبت به افراد دارای طبع سرد کمتر است ...

کلیدش هم دوباره کف دست در حال قنوت اینگونه افراد صاف و بدون برجستگی هست ...

افراد دارای طبع معتدل :

افراد که دارای چنین طبعی هستند معمولا بین گرم و سرد قرار دارند . تعداد این قبیل افراد در جامعه نسبت به سایر طبع ها کمتره

چنین افردای نسبت به غذا حساسیت زیادی نشان نمی دهند و معمولا هر نوع غذایی با طبع اینگونه افراد سازگار است و نسبت به بقیه مردم کمتر دچار بیماری و کسالت می شوند.

اما افرادی که دارای چنین طبعی هستند در دراز مدت دچار بیماری های سختی می شوند و دلیل آن هم اینست که غذا روی چنین افرادی به سرعت تاثیر نمی گذارد و همین امر باعث می شود که سموم به مرور در بدن آن ها جمع شود و در دراز مدت تاثیر خود را بگذارد...

و یه توضیح دیگه هم بگم اونم اینه که طبع ها رو ما باهاش به دنیا میایم و بستگی به مسائل ژنتیکی ، شرایط محیطی و آب و هوایی و تغذیه دارد اما اخلاط که بعدا توضیح می دم هر 4 مورد در بدن همه هست البته نه 4 تا 25% اما وقتی یکی غلبه می کنه انسان دارای مشکل میشه ... البته همیشه یکی از اخلاط در بدن مقدارش بیشتره که اصطلاحا اون مزاج ( دموی ، صفرایی ، بلغمی یا سودایی ) رو به اون نسبت می دیم

و نکته دیگه اینکه بعد از همه این ها من مریضی های شایع هر طبع رو می گم ( که البته به علت تغذیه بد و بر هم خوردن توازن خلط ها در بدن به وجود میاد ) البته وسواس نگیرید اولش نگفتم که تو ذوقتون بخوره...

بعد از این مبحث و طرح سوال هاتون می ریم سراغ عناصر اربعه یعنی آب ، خاک ،هوا و آتش
    شکوفه باران, شیرین مهدوی و samane0101 این نوشته را پسندیده.
    اینجا دلم برای خدا تنگ می شود...

مدیر بازنشسته
    aram_khp آواتار ها
    آرام خسروپناهی
    میزان امتیاز
    12
    پسند شده
    1297
    پسند کرده
    219

Re: سالم بخوریم ( باورها و حقایق غذاخوردن)

مهشید من که نفهمیدم طبعم سرده یا نه :( چون اکثر چیزایی که گفتی رو ندارم :( ولی خوب 1 چیزاییش رو دارم ... بقیه رو بگو ببینم من گرمم شایستی!
    سهم ما از گل سرخ ، یک بغل شادی و آرامش توست

عضو خانواده بزرگ مامی سایت
    $*تبسم*$ آواتار ها
    میزان امتیاز
    1
    پسند شده
    44
    پسند کرده
    1226

Re: طب سنتی

خیلی مبحث توپیه.ما هم تو خونه مون همیشه براساس طبیعت خوراکیها اونا رو میخوریم.مثلا تو تابستون که اکثر میوه ها سرد هستن هر چند روز یک مقداری عرق نعناع یا دمکرده سیاه دونه میخوریم که گرمه. اطلاعات اولیه در مورد طبیعت خوردنیها خیلی به بر قرار کردن تعادل بدن کمک میکنه.
    "اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم"

کاربر میهمان

مهشيد جونم منم اين مبحث رو خيلي دوست دارم. و البته طبعم سرده.
    منتظر بقيه مطالبت مي مونم گلم

عضو خانواده بزرگ مامی سایت

میزان امتیاز
    1
    پسند شده
    5
    پسند کرده
    0

سلام دوستان مرسی مهشید عزیز من خیلی خیلی به این مبحث نیاز دارم البته نفهمیدم طبعم سرد یا گرم ولی همسرم روماتیسم مفصلی داره آرترید روماتوئید فکر کنم طبعش سرد میشه دیگه که این بیماریو گرفته من خیلی تلاش میکنم مواظب غذاش باشم تا دردش کم بشه فکر میکنم راهنماییهای شما خیلی کمکم کنه واقعا ممنونم و خواهش میکنم ادامه بدین
    حتی در بن بست هم راه آسمان باز است

مدیر انجمن

میزان امتیاز
    5
    پسند شده
    321
    پسند کرده
    2

یه نکته دیگه که یادم اومد اینه که سردی و گرمی دست ها و پاها وقتی ملاک میشه که یبوست در میان نباشه

البته وجود یبوست رو نمی دونم بدن رو گرم می کنه یا سرد فقط تو توضیحات نوشته گرمی و سردی بدن به شرطی که یبوست در میان نباشد...
    اینجا دلم برای خدا تنگ می شود...

مدیر بازنشسته
    فاطمه مامی نیکو آواتار ها
    میزان امتیاز
    16
    پسند شده
    818
    پسند کرده
    2

ویترین مدال ها

سرمالویه دوم وارد میشود :دییییییییییییی

همیشه دست و پام سرده...حتی تو تابستون !!! نات مات (منظورم مغز اجیل جات و اینا) فوق العاده بهم سازگاره !!!
    فشار همیشه پائین !!!! خرما علاجه کاره :)

غذای اسپایسی و تند بسسسسسسسسسسسیار میدوستم...جوش موشم بعدش اصلا نمیزنم !!!!

سست ولی نیستم چون اوضاعمو میدونم همیشه این گرمی جات و کنار دستم دارم !!!خیلی مهمه که آدم دستور کار بدنش دستش باشه !!!

اضافه وزنه و خوب اومدی مهشید جونم...بخاطر همین خوردن گرمی جات و شیرینی جات, باید ورزشو حتما داشته باشم...البته توی همون مقدار کالری شماری روزانه ام هم جای بسیاریشو به اینگونه مواد مورد نیازم میدم که کم نیارم...
    پس سرد مزاج ها هم میتونن رژیم بگیرن و لاغر باشن !!!!:)

ولی حس میکنم بعد از حاملگیم به قول اون دوستمون, یه کمی اوضام بهتر شده...یعنی کمتر سردم میشه !!! جالبه فک میکردم خودم تنها اینجوری بودم...پس بیزحمت از استادتون بپرس...محض اطلاع بد نیست ....

در آخر هم آی لاو یو :))))))))) مرسی که مثل باقی دوستان فداکار و ارزشمند مامی سایتی بدون هیچ چشمداشتی اطلاعات و وقت مفیدتو برای دوستان دیگه ات میزاری....مطمئن باش کارت بدون پاداش نزد خدا نخواهد ماند عزیزم :)
    شکوفه باران این نوشته را پسندیده.
    کسانی که به زندگی دیگران نور هدیه می دهند، روزی صاحب خورشید خواهند شد.....
    یک دوست برای روشنائی یک دنیا کافیست....

مدیر بازنشسته
    aram_khp آواتار ها
    آرام خسروپناهی
    میزان امتیاز
    12
    پسند شده
    1297
    پسند کرده
    219

منم با توصیفات فچ کنم طبعم گرمه ... ولی خوب 1 مقدار از طبع سرد رو هم دارم:( مرسی مهشیدک:بووووووووووووووووو وس
    سهم ما از گل سرخ ، یک بغل شادی و آرامش توست

صفحه 1 از 9 1234 ... آخرینآخرین