نظر سنجی 76 امین مسابقه عکاسی مکمل
Like Tree19Likes

موضوع: اصول طب سنتی

نمایش نتایج: از 17 به 24 از 68
صفحه 3 از 9 نخستنخست 123456 ... آخرینآخرین
    مدیر انجمن

میزان امتیاز
    5
    پسند شده
    321
    پسند کرده
    2

Re: طب سنتی

سلام بچه ها من برگشتم با کلی اطلاعات جدید اول این مقدمه ها رو تو یه پست می گم و بعد در پست بعدی اخلاط اربعه رو می نویسم

اول اینکه امروز به عشق شماها .. واقعا جدی می گم به عشق اینکه بهتر یاد بگیرم و بتونم جواب سوال هاتون رو بدم رفتم یه جایی که واقعا آخر دنیا بود بس که دور بود ...

می خواستم یه سری کتاب بگیرم که دیدم مسئول اونجا در حال توضیح دادن طبع ها بود و منم هر چی تونستم ازش سوال پرسیدم و خیلی چیزها برام حل شد .. اونجا بود که یاد فاطمه جون و حرفش افتادم .. آره فاطمه جون من کمی از وقتم رو برای سایت و بچه ها گذاشتم اما کلییی راه جدید جلوی راهم باز شد .. پس من از شماها ممنونم ..

کلی آقاهه خوشش اومده بود هی بهم می گفت آفرین آفرین ... بعدش هم طبع خودم رو بهم نمی گفت کههههههههههههه .. می گفت نمی گم خودت بری دنبالش چون خیلییی تو طب سنتی استعداد داری ...

حالا نکته هایی رو که یاد گرفتم براتون می نویسم ....

چیزهایی که من الآن دارم می گم... مقدمه ایی است برای باید و نباید های خوردنتون .. حالا چند تا نکته ...

اول اینکه اندام های مختلف بدن هم هر کدوم مزاج ( گرم و خشک ، سرد و خشک ، گرم و تر و سرد و تر ) دارن که این استاده امروز گفتش ما مجموع این ها رو مزاج اصلی میگیریم..

مثال می زنم مثلا مغز ( خودش می گفت دماغ با کسره رو دال ) وقتی مزاج مغز گرم و خشکه موهای روی سرتون زیاد و فر و خشن هستش ..

حالا به ترتیب چشم و مغز و کبد و معده و .... هر کدوم مزاج دارن و میشه تک تک این مزاج ها رو در نظر گرفت و بینشون میانگین گرفت برای رسیدن به مزاج اصلی ... البته با رعایت شروطی ...

بعد یه خط برای من کشید اینجوری

خیلی گرم -------------------------------------------- معتدل ----------------------------------------------خیلی سرد

گفتش یکی میاد پهلوت مزاجش خیلی سرد یا گرمه شناساییش راحته .. اما کسی میاد به معتدل نزدیکه اونجاست که ممکنه اشتباه بشه بیفته طرف گرم یا سرد ...

حالا نکته مهم اینه که مزاج ها رو که در پست بعد می گم صفرا ، دم ، سودا و بلغم این ها در بدن یه فرد عادی مثلا به نسبت 40 و 30 و 20 و 10 هست .. این ها نسبته هااا.... این برای فرد عادیه .. که اون 40 رو مزاج اصلی فرد می دونیم، یعنی مزاجی که فرد باهاش به دنیا میاد... که من تا حالا دنبال کشفش بودم .

وقتی فرد از حالت عادی بیرون میاد و مریض میشه این مزاج ها نسبتش در بدن به هم میریزه مثلا یه کسی که مزاج اصلیش بلغمه و غذاهای سرد رو زیاد می خوره اصطلاحا می گن غلبه بلغم پیدا کرده و مثلا روماتیسم می گیره ( از مریضی های غلبه بلغم )

من اول نشانه های مزاج های اصلی رو می گم و بعد نشانه های غلبه یه مزاج رو براتون می نویسم ..

همه این ها رو گفتم که بگم شاید اگر بعضی نشانه ها رو در خودتون دیدید فکر نکنید مزاج اصلیتون اینه .. ممکنه غلبه یه مزاج رو تو بدن داشته باشید که با تغذیه ضدش می تونید اون رو از بین ببرید .. خیلیی راحت و آسونه .. توضیحش سخت تره پیش که بریم می فهمید ..

رو خودم مثال می زنم تا قشنگ بفهمید

بعد از یه ساعت خواهش و اینکه قول می دم ولش نکنم و دنبالش برم گفت طبعت چون به معتدل نزدیکه سخت شناختیش .. طبع اصلیت دموی هست یعنی گرم و تر و چون داری سعی می کنی لاغر باشی ( اینجا من چشمام گرد شد که این از کجااا فهمیددددد من دارم لاغر میشم ) طبعت به طرف سرد و خشک رفته پس فعلا باید غذاهای گرم و تر بخوری تا طبع اصلیت برگرده بعد که برگشت باید غذاهای معتدل رو به سرد بخوری تا طبعت باقی بمونه روی طبع مادرزادیت

امیدوارم خوب توضیح داده باشم تو پست بعد اخلاط رو می گم ...

و نکته ی آخر اینکه گفت ما از نظر طب اسلامی به جز این اخلاط چهار گانه دو تا مزاج دیگه هم داریم که همه مزاج ها رو تحت تاثیر قرار می ده ... که البته روحی و معرفتی هستن .. که من فعلا به اون دو تا کاری ندارم .. اون ها به جسم ربطی ندارن ...
    اینجا دلم برای خدا تنگ می شود...

مدیر انجمن

میزان امتیاز
    5
    پسند شده
    321
    پسند کرده
    2

خب بریم سر درس اصلیییی

«طبع ومزاج افراد ارثی است وتا آخر عمر با وی خواهد بود.»

البته میشه غلبه داشته باشیم که بعدا علائمش رو توضیح می دم...

عناصر اربعه:
    به اصطلاح قدما بدن انسان از عناصر اربعه یا چهارگانه تشکیل شده است و علم روز نیز این نظر را تایید می کند. که در ادامه توضیح می دم که هر کدوم از مواردی که طب قدیم می شناخت در طب جدید چیست ...

عناصر اربعه عبارتند از:آتش،آب،هوا،خاک

آتش

همان حرارت و دمای ایجادشده در بدن انسان است که بر اثر تغذیه و متابولیسم و سوخت وساز ایجاد می گردد.عموما بدن انسان از دمای 37 درجه سانتی گراد برخوردار است.

هوا

یکی از عناصر مهم آفرینش ولازمه حیات است.تنفس هوا موجب ادامه حیات انسان است.حیات سلول ها بستگی به هوا دارد.

آب

مایه ی حیات است.دوسوم بدن آدمی از آب است.

خاک

یا مواد تشکیل دهنده زمین حاوی عناصر زیادی از قبیل آهن،سدیم،پتاسیم و... است.اگر بدن آدمی را تجزیه کنیم به مواد یاد شده می رسیم ...

خواص عناصر اربعه:
    1-آتش که گرم و خشک است
    2-هوا که گرم وتر است.از نظر دما چون در معرض تابش نور خورشید است گرم می شود وبه خاطر وجود عناصری مثل هیدروژن واکسیژن دارای رطوبت است.
    3-آب که سردو تر است.
    4-خاک که سرد و خشک است.خاک از نظر دما گرایش به برودت و سردی دارد.

از نظر طب قدیم و سنتی بدن انسان و هم چنین کل جهان از عناصر اربعه تشکیل شده است .

در بدن انسان اخلاط اربعه وجود دارد که این اخلاط موجب سوخت و ساز و حیات آدمی می گردد. بدن انسان دارای سیستمی است به نام سیستم ایمنی که انسان را در مقابل هجوم باکتری ها و میکروبه هاحفاظت می کند ..

این سیستم مجهز به انواع گلبولهای سفید بوده که کار آنها مبارزه با موجودات ذره بینی است. این موجودات از طریق هوا و غذا وارد بدن می شوند و در صورت ضعیف بودن این سیستم انسان رو مورد حمله قرار می دهند و بیمار می کنند...

این سیستم از نظر طب قدیم بلغم نامیده می شود. با شناخت این سیستم می توانیم به بسیاری مسائل پی ببریم و خود را در مقابل بسیاری از بیماری ها واکسینه کنیم ..

مدیر انجمن

میزان امتیاز
    5
    پسند شده
    321
    پسند کرده
    2

اینک به شرح و تفصیل اخلاط اربعه یعنی صفرا ، خون ، بلغم و سودا می پردازیم...

صفرا ( گرم و خشک ) :

ماده ایی است که توسط کبد ترشح می شود و در هضم غذا اثر به سزایی دارد ..

در طب قدیم ، صفرا را با توجه به خواصی که دارد گرم و خشک می دانند و اثر آتش را که گرم و خشک است دارد.. یعنی صفرا اثر گرم و خشکی را در بدن ایجاد می کند و دمای بدن را بالا می برد ، زیرا ph آن 8.5 است ...

و اما خصوصیات جسمی افرادی که طبع اصلی و مادرزادیشون ( بدون غلبه ) گرم و خشک است ...

این افراد لاغر اندامند .. رنگ چهره و سفیدی چشم آنان به زردی می زند. پوستی گرم و خشک دارند. گرمایی هستند بدنشان معملا داغ است و نسبت به دیگر اشخاص نیم درجه تب دارند.. و تحمل فصل تابستان را ندارند ، عطش زیاد و دهانی خشک دارند . بهترین فصل برایشان زمستان است ..

کم خواب هستند . تمایل به خوردن ترشی ها مثل لواشک و سرکه و غذاهای سرد مثل خیار و کاهو دارند و به خوراکی های شیرین کمتر تمایل نشان می دهند ...کلا به غذاهای مصنوعی با طعم های ساختگی علاقه دارند

خصوصیات روانی :

زود عصبانی شده و زود هم آرام می شوند . افرادی پر جنب و جوش پر انرژی ، باهوش و پرحرف هستند.

خون یا دم ( گرم و تر ) :

یا مایه ی حیات که در بدن آدمی جریان داردو کار آن رساندن اکسیژن به بافتها و دفع گازهای زاید بدن مانند گازکربنیک از ریه هاست. علاوخ بر این کار غذا رسانی به سلول ها نیز به عهده خون است.
    خون از نظر طبیعت یا بهتر بگوییم از نظر طب قدیم گرم وتر است . این خلط یعنی خون به طور خودکار دمای خود راتنظیم میکند و همیشه حالت گرم دارد و چون به صورت مایع و روان است،تر یا مرطوب است و ph آن 7.3 است.

خصوصیات جسمی افراد دموی مزاج ( بدون غلبه هیچ خلطی ) :

این افراد درشت اندام بوده و دارای پوستی سرخ و سفید هستند ( یه توضیح بدم درشتی اندام این افراد یعنی 4 شونه هستند و نکته دیگه اینکه میزان گوشت بدنشون از چربی بیشتره یعنی درشتی اندامشون از زیادی گوشته نه چربی .. بعدا بیشتر توضیح می دم )

گردش خون در بدنشان زیاد بوده و چهر هایی افروخته دارند..

موهای پرپشت و نبض پر و قوی دارند .یعنی ضربان قلبشان تند و سریع و با فشار است ... خواب خوبی دارند گرچه تحمل بیخوابی هم برایشان راحت است . این افراد نه تحمل گرمای زیاد را دارند و نه تحمل سرمای زیاد.. ولی در کل تحمل سرما برایشان راحت تر است. علاقه به شیرینی و ترشی دارند و تفریبا همه نوع غذا را می خورند . پوست بدن ایشان گرم ، مرطوب و نرم است.

خصوصیات روانی :

انسان هایی شجاع و جسور بوده ، معمولا پیشرو و رهبر گروه می باشند. با دیگران خیلی زود رابطه برقرار می کنند و دوست می شوند و به همان نسبت هم زود عصبی می شوند...

به طور معمول انسان های آرامی هستند ولی سعی کنید از ظرفیت آن ها سوء استفاده نکنید چرا که هنگام عصبانیت ممکن است رفتارهای مخاطره آمیز داشته باشند....

این افراد اضطرلب خاصی دارند و مدام در تلاش و کوشش و فعالیتند....

بلغم ( سرد و تر ) :

مایعی است شبیه سفیده تخم مرغ که در بدن تولید می شود و یکی از خلط های مهم و حیاتی بدن است .

اگر زیاد تولید شود،ایجاد سستی و رخوت وکسالت می کند.در این حالت رطوبت بدن زیاد می شود. بلغم از نظر طبیعت،سردو تر است.وظیفه این خلط دفاع از بدن است.نشاط انسان بستگی به تعادل این اخلاط دارد که طب مدرن آن را سیستم لنف می نامد.

بلغم در مقابل میکروب ها ، باکتری ها و ویروس ها مقاومت ، و سلامتی بدن را تضمین می کند . ph بلغم کمتر از 7 است...

مصرف غذاهای سردی بخش این سیستم را بیش از حد فعال می کند وموجب می شود که یکی از گلبول های سفید به نام اریتروسیت بیش از حد تولید شود.رسوب اریتروسیت ها در مفاصل باعث بیماری رماتیسم مفصلی می شود.

خصوصیات جسمی افراد بلغمی مزاج :

این افراد چاق و پر چربی هستند . پوست سفید و موهای کم پشت دارند . تشنه نمی شوند و دهان مرطوبی دارند . ( دیدید بعضی ها آب دهانشون زیاده یا وقتی می خوابن از دهانشون آب راه میفته .. البته این نشانه همه بلغمی ها نیست هاا افرادی که بلغمشون زیاد میشه موقع خواب آب از دهانشون راه میفته ) خواب زیادی دارند . تمایل به مصرف گرمی ها مثل شیرینی و ادویه دارند و تمایل به خوردن ترشی از خود نشان نمی دهند... علاقه ی زیادی نسبت به ماست و خوردن لبنیات دارند ..فصل زمستان فصل بدی برایشان می باشد...

پوست بدنشان سفید است و بدنشان نرم و *** است و دارای استعداد چاقی هستند...و صورتشان پف آلود است مخصوصا هنگام صبح که از خواب بیدار می شوند زیر چشمانشان هم پف کرده و بی خال و حوصله و سنگین هستند ...

خصوصیات روانی :

این افراد کم انرژی و کند هستند ، معمولا صبور و آرام هستند و کمتر عصبانی می شوند...

از انجام کارهای دقیق و حساس زود خسته می شوند و حوصله شان سر می رود و خواب به سراغشان می آید . حرکات آرام و سنگینی دارند ..

سودا ( سرد و خشک) :

یکی دیگر از اخلاط اربعه و از نظر طب قدیم سرد وخشک است وزیاد شدن آن در بدن باعث به وجود آمدن برخی از نابسامانی ها از جمله خیالات و اوهام به خصوص افسردگی و دیدن کابوس در هنگام خواب ودر نهایت ترس واضطراب شدید می شود.

این خلط با استفاده از غداهای خاصی در بدن تولید می شود و افزایش پیدا می کند . علم پزشکی رسوبات خون یا سدیمان خون را سودا می نامد.. سودا در طحال انسان تولید می شود.

خصوصیات جسمی افراد سوداوی مزاج :

این افراد اندامی لاغر دارند .دارای چهره ایی گرفته و خسته هستند ... خواب این افراد کم بوده و بینی خشک دارند . به شرینی و گرمی ها نسبت به سردی ها تمایل بیشتری دارند . بیشتر تمایل به هوای گرم دارند و در فصل بهار راحت ترند . فصل پاییز برای ایشان فصل نامطلوبی است .

خصوصیات روانی :

سوداوی مزاجان افرادی دقیق ، منظم ، دوراندیش و محاسبه گر هستند...مدام دچار خواب های آشفته و کابوس می شوند... خود خوری در آنان بسیار زیاد است .. این افراد بسیار دچار افسردگی می شوند ، معمولا بسیار رئوف و مهربان و دلسوز هستند و با خود در گیری فکری دارند و از آن رنج می برند...

مدیر انجمن

میزان امتیاز
    5
    پسند شده
    321
    پسند کرده
    2

خب این حالا مزاج های اصلیه به شرط اینکه غلبه نداشته باشید که عموما داریم ...

این جدول رو هم داشته باشید تا شب برگردم :

عناصر اربعه/ طبع /اخلاط اربعه/ مزه دهان/ رنگ زبان

آتش /گرم و خشک /صفرا /تلخ /زرد
    هوا/ گرم وتر/ خون/ شیرین/ قرمز
    آب /سردوتر/ بلغم /ترش /سفید
    خاک/ سردوخشک/ سودا /شور /سیاه

مدیر انجمن

میزان امتیاز
    5
    پسند شده
    321
    پسند کرده
    2

فقط بچه ها یه خواهش ازتون دارم ... من این نوشته هایی رو که دارم براتون می نویسم با خوندن یه کتاب 420 صفحه ایی یه کتاب 220 صفحه و یه کتاب 70 صفحه ایی و مطالب کلاسمه که می خونم و چکیده هاش رو براتون می ذارم .. خودتون حساب کنید چند صفحه میشه ...

پس خواهشا این چند خطی که می نویسم رو با دقت بخونید ..و بعد سوال بپرسید .... خوندن این چند صفحه کنار اون 700 صفحه ایی که من می خونم کار سختی نیست ... که هم صفحه ها زیاد نشه و هم من تکراری حرف نزنم...

ممنون
    arzoom این نوشته را پسندیده.

مدیر انجمن

میزان امتیاز
    5
    پسند شده
    321
    پسند کرده
    2

در جواب فاطمه جون و یه دوست دیگه که پرسیده بودن ممکنه طبع مادرزادی بعد از زایمان تغییر کنه یا نه من پرسیدم و باید عرض کنم که :

ممکنه مزاج انسان در زندگی تغییر کنه و غلبه پیدا کنه و حتی نوع تغذیه روی جنین بسیار تاثیر می ذاره که در ادامه شاید برای مامان های آینده هم توضیح دادم در دوران حاملگی میشه چه کارهایی کرد حتی راهی وجود داره که بچه ها در بدو تولد زردی نگیرن ..

اما طبع مادرزادی انسان تغییر نمی کنه ... فقط چون غلبه پیدا کردی طبع اصلیت رو تحت سلطه خودش قرار داده....

دلیل هاشم زیاده مثلا شاید یکیش این باشه که مواد لبنی در دوران حاملگیت زیاد استفاده کردی که البته نگرانی نداره و با یه رژیم 21 روزه طبع مادرزادی قابل برگشته....

مدیر انجمن

میزان امتیاز
    5
    پسند شده
    321
    پسند کرده
    2

و اما راه هایی برای خواب آرام که دیروز یاد گرفتم :

من چون دموی هستم خوابم خوب و سنگینه بقیه عمل کنن بگن جواب داد یا نه ...

قبل از خواب آب گرم گرم یا سرد سرد نخورید

بهارنارنج دم کرده ( من می خورم خیلی خوشمزه هستش ) بذارید خنک بشه ( نه خیلی هااا معمولی بشه نه گرم نه خنک)و با عسل قبل از خواب بخورید...

یه پارچه رو روش گلاب اصل بزنید و بذارید کنار تختتون کنار دماغ و بخوابید...

اگر خواب آروم و بدون کابوس داشتید من رو هم نمی خواد دعا کنید کسی که این ها رو بهم یاد داده رو دعا کنید....

شونصد تا قرص هم نمی خواد بخورید تا بخوابید...

مدیر انجمن

میزان امتیاز
    5
    پسند شده
    321
    پسند کرده
    2

بچه ها الآن داشتم جزوه هام رو می خوندم یه نکته دیدم که دونستنش خالی از لطف نیست...

چند باری گفتم که اعضای بدن هم مزاج دارن مثل مغز و کبد و .. و قلب...

استاد من حرف جالبی می زنه می گه قلب وقتی طبعش گرم بشه .. همه ی بدن گرم میشه ...

سعی کنید طبع قلب رو گرم کنید و کینه ها نفرت ها حسادت ها این ها قلب رو سرد می کنه .... این ها رو از قلبتون بیرون کنید این کار رو با جوشونده و رژیم غذایی هم نمیشه کرد راه های دیگه داره ..

کسانی که قلب گرم دارن خیلی خوشرو و خوش برخوردن ...

توصیه های ایمنی را جدی بگیریدددد...

دوستتان دارم...
    Mahi site این نوشته را پسندیده.

صفحه 3 از 9 نخستنخست 123456 ... آخرینآخرین