نظر سنجی 76 امین مسابقه عکاسی مکمل
شارژ کلوب هاي مامي سايت
بازارچه کالاي دست دوم رسانه مامي سايت
Like Tree5Likes

موضوع: آش ماسوا

نمایش نتایج: از 1 به 8 از 22
صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین
    مدیر انجمن

میزان امتیاز
    4
    پسند شده
    304
    پسند کرده
    2

Re: آش بلغور

سلام بچه ها

بالاخره موفق شدم ، کلیییییی از همتون سوال پرسیدم ، هیچچچچ کسسسس جوابم رو نداد ، رفتم خودم تحقیق کردم و کلی هم نشستم فکر کردم یادم اومد

به این آش ، آش ماسوآ میگن که آ یعنی آب و ماسو یا کشک یا ماست یا دوغ می شه ( من که بروجردی نیستم برید از خودشون بپرسید )

خشید عکسم کیفیت نداره ، آخه دوربینم دسته دوستمه

دستورش هم من ( حالا نگید اصلش یه جور دیگه هستا من اینجوری درستیدم که فکر کنم به اصلش نزدیک بود )

حبوبات تو آش رشته مثل لوبیا ، نخود ، عدس و... رو از شب قبل خیس کنید، البته بعضیاا فقط نخود و لوبیا سفید می ریزن توش اما من کلا حبوبات دوست می دارم

تو بروجرد به گندم خرد شده می گن پلته که همون بلغوره در واقع ، حالا این حبوبات رو با پلته می پزید ، سبزیشم میشه همش رو اسفناج ریخت اگر خیلی شیرین دوست ندارید( چون اسفناج شیرین می کنه ) ترکیبی بریزید ، من خودم نصف سبزی آش می ریزم نصف اسفناج

بعدش هم پیاز داغ کردم با زردچوبه و نعنا داغ و کشک که با خود آش مخلوط میشه ، نه اینکه آخرش بریزید روش ، تو آش می ریزید چند دقیقه آخر باهاش می جوشه

واسه همینه که تزیین نداره ، همش رو ریختم تو خود آش

آهان من کمی زعفرون هم زدم

حالا یه ابتکاری کردم که به آش ماسوآ هیچ ربطی نداره ، اما مزه اش و لعابش رو محشر کرد ، چون اسفناج هم کم داشتم ، به کسییی نگید هاااا

چند تا آلو ریختم توش ،خوب چیهههههههههه ، به خدا خیلیییییییییییییی خوشمزه شد

شما اگه می خواهید نریزید ، آش ماسوآ ، آلو نداره

اصل اصل این آش نخود و لوبیا سفید و بلغوره و سبزیش هم اسفناج و کمی تره
    اینجا دلم برای خدا تنگ می شود...

2. بانک بند ناف

آش ماسوا

[JUSTIFY]طرز تهیه آش ماسوا بروجرد[/JUSTIFY]
    [JUSTIFY]مواد لازم برای 15 نفر:
    بلغور گندم =1 کیلو
    اسفناج پاک شده و خرد شده=800 گرم
    نخود پخته =300 گرم
    پیاز متوسط =3 عدد
    روغن =3 تا 4 قاشق سوپخوری
    کشک ساییده غلیظ =500 گرم
    نمک و فلفل قرمز و زردچوبه به مقدار دلخواه
    طرز تهیه:
    پیازها را خرد کرده و سرخ می کنیم و کمی زردچوبه به آن اضافه می کنیم.سپس بلغور را با 17 تا 18 لیوان آب (5/4 لیتر آب) با پیاز مخلوط کرده می گزاریم با حرارت ملایم بپزد و به طور مرتب هم می زنیم که ته نگیرد.بعد اسفناج را به آن اضافه می کنیم.سپس نخود پخته شده را داخل آش می ریزیم و می گزاریم آش جا بیفتد.کشک را همراه 3 تا 4 قاشق سوپخوری روغن به مواد اضافه می کنیم و می گزاریم چند جوش بزند. سپس رویش را نعناع داغ می دهیم. این آش بسیار خوش طعم و خوشمزه است به خصوص اگر با کشک محلی میل شود.[/JUSTIFY]
    [JUSTIFY]منبعhttp://www.akairan.com/ashpazi/dizi-...%B1%D8%AF.html[/JUSTIFY]
    [JUSTIFY] [/JUSTIFY]
    Ladddy این نوشته را پسندیده.
    آینده به کسی تعلق دارد که میداند چگونه منتظر نشیند.

Re: آش ماسوا

خوشمزه بود..

آینده به کسی تعلق دارد که میداند چگونه منتظر نشیند.

عضو خانواده بزرگ مامی سایت
    amitis آواتار ها
    میزان امتیاز
    4
    پسند شده
    407
    پسند کرده
    173

ما بلغور و نخود نمیریزیم
    آموخته ام قبل از آنکه ما را بفهمند دیگران را درک کنم!

ما هم به جای بلغور برنج میریزیم و به جای کشک دوغ ترش.

ماسوا در اصل ماست با بوده که با به معنی آش میباشد وچون در گویش کردی و لری در بسیاری از کلمات "ب" را "و" میگن مثلا آب رو میگن" آو" پس "ماست با" میشه "ماست وا" و حرف "ت" هم به قرینه ی لفظی حذف شده و شده ماسوا.
    پس ماسوا همون آش ماست یا دوغ هست.اصلش هم با نخود درسته یا لپه شده و برنج و دوغ یا ماست ترش ونعنا داغ و پیاز داغ هستش .ریختن سبزی هم دل بخواهه.
    گاها این غذا رو مفصل تر درست میکنن و توش کله پاچه میریزن که به اون قله ماسوا( به کسر"ق"=قلیه ماسوا)میگن .
    بعضیا هم با ماهیچه درست میکنن.
    که در صورت استفاده از کله پاچه یا ماهیچه دیگه سبزی تو آش نمیریزن.

ساده ترین مدل این آش هم تشکیل شده از برنج وماست و پیازداغ نعنا داغ که خیلی خوشمزه و سبکه.

مدیر بازنشسته
    فاطمه مامی نیکو آواتار ها
    میزان امتیاز
    13
    پسند شده
    772
    پسند کرده
    2

ویترین مدال ها

منم که لر و این آش و بسیار میدوستم :))

دیروز پزوندم و برای اینکه هم لرا راضی باشن و هم اراکی ها (شویم!!) قاطی پاتی درست کردم !!!
    ما طبق دستور اول که بهار جون گذاشته درست میکنیم ولی شوی اراکیم طبق این دستور ساده ترین با برنج خالی !!! من همه رو با هم ریختم...غلیظ شده بود حسابی :))):دی
    عدس و شلغم هم اضافه شد...دیگه فک نکنم بشه اسمشو ماسوا گذاشت :دییییییییییییییی
    کسانی که به زندگی دیگران نور هدیه می دهند، روزی صاحب خورشید خواهند شد.....
    یک دوست برای روشنائی یک دنیا کافیست....

عضو خانواده بزرگ مامی سایت

میزان امتیاز
    1
    پسند شده
    58
    پسند کرده
    0

من امشب برای اولین بار این آش رو درستیدم خیلی خوشمزه بود و شوشو کلی خوشش اومد .دست گلتون درد نکنه بابت زحماتی که می کشید.
    من دفعه ی بعد ان شاءالله نخود بیشتری می ریزم و عدس هم قاطیش می کنم.فقط یه سوال اینجا اصلا ماست یا دوغ یا کشک ترش گیر نمیاد همش شیرینه چه کار باید کرد؟راهی برای ترش کردنش وجود داره؟
    راستی فاطمه جون آشت واقعا عالی شده اگه میشه بیشتر توضیح بده که چه طوری پختی و چقدر پختش طول کشید؟
    حسبنا الله سیؤتینا الله من فضله إنا إلى الله راغبون

صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین