نظر سنجی 76 امین مسابقه عکاسی مکمل
شارژ کلوب هاي مامي سايت
بازارچه کالاي دست دوم رسانه مامي سايت
Like Tree876Likes

موضوع: چشم بلبلی پلو

نمایش نتایج: از 1 به 8 از 147
صفحه 1 از 19 123411 ... آخرینآخرین
    مدیر انجمن
    firoozeh آواتار ها
    فیروزه ح.
    کالاهای من
    1
    میزان امتیاز
    1
    پسند شده
    802
    پسند کرده
    1721

چشم بلبلی پلو

لوبیا پلو با لوبیا چشم بلبلی یه مدل پلو مخلوط تو مایه های عدس پلو هست که من اونو از خانواده همسرم که اهل استان مرکزی هستن یاد گرفتم.

مقادیرش دل بخواه هست ولی مواد اولیه اش:
    * برنج خیس کرده
    * لوبیا چشم بلبلی پخته شده
    * شنبلیله خشک
    * پیاز داغ
    * نمک و روغن

اولی پیاز داغ رو آماده می کنیم (مثل من تنبل نباشین و از پیازداغ آماده استفاده نکنین چون پیاز داغ تازه عطر و بوی بهتری به پلوتون می ده)

بعد شنبلیله رو اضافه کنید. من برای هر پیمانه برنج 1 قاشق سرخالی می گیرم

** ( مراقب باشین که اگه شنبلیله تون تفت بخوره سریع تلخ میشه) **

بعد برنجی رو که قبلا خیس کردیم اضافه میکنیم

لوبیا مون رو که قبلا پختیم اضافه می کنیم ...

آب ، نمک و روغنش رو اندازه کرده و میگذاریم بصورت کته ای بپزه و بعد دمش میکنیم . برنجش اصولا برنج خشکیه پس بهتره که یه کمی بیشتر از کته معمولی روغن اضافه کنیم ...

و در نهایت یه برنج خیلی خوش عطر دارین که می تونین اونو با ترشی یا سالاد میل کنید .. نوش جونتون ...

ما خودمون با ترشی می خوریم ولی برای پسرم برای کنارش کباب ماهیتابه ای یا گوشت قلقلی درست میکنم ......

فرانک م, کیجا, باران67 و 7 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.
    نمی نویسم ترانه بی تو

چگونه پر کشد خیالِ واژه بی تو؟

2. بانک بند ناف
    عضو خانواده بزرگ مامی سایت
    ghoroob آواتار ها
    میزان امتیاز
    6
    پسند شده
    368
    پسند کرده
    158

ویترین مدال ها

Re: چشم بلبلی پلو

منم اين پلو رو درست ميكنم اما به جاي شنبليله زيره ميريزم و پياز داغ هم گاهي كه تنبليم مياد بي خيال ميشم ولي بازم خوشمزه است.
    ما خودمون با ماست خيار يا ترشي ميخوريم اما براي دخملي من مرغو با اين پلو ترجيح ميدم. مرغو ساده اب پز ميكنم و موقع دم كردن لاي پلو ميزارم.
    باران67 این نوشته را پسندیده.
    زن بودن کار مشکلی است

من این پلو رو دقیقا مثل عدس پلو درست میکنم ایعنی چند دقیقه قبل از آبکش کردن برنج لوبیای پخته روتوش میریزم و آبکش میکنم موقع خالی کردن برنج توی قابلمه لابلاش پیاز درسته میذارم و اگه روغن حیوانی درجه یک(اگه خوب نباشه بو میده)داشته باشم 1ق غ با چند قاشق روغن معمولی قاطی کردن و داغ میکنم و بعد از دم کشیدن میدم روی پلو.

یه نکته ی دیگه اینکه لوبیا چشم بلبلی که من استفاده میکنم ریزتره و رنگش قهوه ایه این لوبیا هم مزه ش و هم رنگش خیلی بهتر از نوع سفیدش هست برای لوبیا پلو.در اصل این نوعش برای لوبیا پلو هست و نوع سفیدش برای آش استفاده میشه مثل آش ترخینه.

نقل قول نوشته اصلی توسط firoozeh نمایش پست ها
    نوشین جون ... این لوبیایی که گفتی از کجا میشه تهیه کرد؟ من هر کجا دیدم از همین سفید ها بوده .. بجز آش من قرمه سبزی رو هم با همین چشم بلبلی درست میکنم ...
    فیروزه جون تا اونجایی که میدونم این لوبیا مختص غرب کشور هست(خانوم منصوره کتابی توی وبلاگشون اینوگفتن).بعیدم نیست جاهای دیگه هم داشته باشن.به هر حال من در خدمتتون هستم خواستید میتونم براتون بفرستم خوشحال میشم.البته لوبیای امسال هنوز توی بازار نیومده ولی به زودی میاد.

کاربر میهمان

فيروزه جون منم اين پلو رو با شويد درست مي كنم و لابلاش كوفته قلقلي ميذارم .فوق العاده ميشه.
    ايندفعه با زيره درست مي كنم حتما خيلي خوب ميشه

و آمما...اگه رفتید شیراز و توی منوی غذا با اسم لوبیا پلو برخورد کردید بدانید و آگاه باشید که بعد از انتخاب با همین پلو مواجه خواهید شد !
    لوبیا پلوی شیرازی :

تشکیل شده از برنج...لوبیای چشم بلبلی و شوید ( و در هنگام پخت معمولا کمی زردچوبه برای تغییر رنگ برنج به اب برنج اضافه می شه) و معمولا همراه با مرغ و یا گوشت بره ( به صورت قیمه ای یا ماهیچه و...) سرو می شه
    hengamehh, mitra40, باران67 و 1 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.
    سعادتی که هیچ کس نمی تواند از شما بگیرد ،
    سعادتی است که کسی به شما نبخشیده باشد...

میزان امتیاز
    1
    پسند شده
    26
    پسند کرده
    0

من لوبیا پلو رو با گوشت چرخ کرده ادویه پاویی و پیازداغ و روغن زیتون درست می کنم . نمی دونم اصل این غذا مال کجاست من از مادر شوهرم یاد گرفتم . اما فکر می کنم یک بار هم باید با شوید امتحان کنم .

دقیقا مثل عدس پلو درست میشه فقط لابلاش پیاز خام میذارم که بخارپز میشه.بعضیا پیاز رو میپزن بعد میذارن لای پلو ولی به نظرم لازم نیست همینجوری هم کاملا پخته میشه.
    &yeganeh&, باران67, zendegi67 و 1 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.

(ziba) آواتار ها
    زيبا
    نوشته های وبلاگ
    25
    میزان امتیاز
    473
    پسند شده
    18104
    پسند کرده
    17204

ميتونين اين نوع لوبيا رو همراه با رشته پلويي استفاده كنيد يعني لوبيا چشم بلبلي + رشته پلو با گوشت قلقلي خيلي خوشمزه ميشه الان عكس ندارم بعدا براتون ميزارم خيلي هم خوشگل ميشه
    faranbanoo و shahla.m این نوشته را پسندیده.
    بر آنچه گذشت، آنچه شكست و آنچه نشد، حسرت نخور
    زندگي اگر آسان بود با گريه آغاز نمي شد . (دكتر شريعتي)

صفحه 1 از 19 123411 ... آخرینآخرین