نظر سنجی 76 امین مسابقه عکاسی مکمل

موضوع: مرباي ترنج

نمایش نتایج: از 1 به 2 از 2
    مدیر ارشد سایت
    heaven آواتار ها
    مریم م.
    نوشته های وبلاگ
    44
    میزان امتیاز
    118
    پسند شده
    10673
    پسند کرده
    1324

ویترین مدال ها

مرباي ترنج

مرباي ترنج

مواد اولیه :
    ترنج يك پيمانه
    شكر دو پيمانه
    زعفران نصف قاشق چايخوري
    ليموترش نصف عدد
    آب سه پيمانه

طرز تهيه:
    ترنج را خوب شسته و پوست زرد ترنج را رنده مي*كنيم، به طوري كه پوست سفيد آن باقي بماند. پوست*ها را خلال كرده يا به صورت مكعبي خرد مي*كنيم و تا سه مرحله داخل آب مي*جوشانيم تا تلخي پوستش گرفته شود. سپس شكر و آب را مخلوط كرده و به مرحله جوش كه رسيد پوست*ها را اضافه كرده، با حرارت ملايم مي*پزيم تا قوام آيد. آن*گاه زعفران را اضافه مي*كنيم بعد از به رنگ آمدن، آب ليموترش نصف شده را گرفته و به آن اضافه مي*كنيم. (باعث جلوگيري از شكرك زدن).

منبع: مجله خانواده سبز
    چقدر دوست داشتنی هستند.. آدم هایی که شبیه حرفهایشان هستند....

"میلان کوندرا"

مدیر ارشد سایت
    heaven آواتار ها
    مریم م.
    نوشته های وبلاگ
    44
    میزان امتیاز
    118
    پسند شده
    10673
    پسند کرده
    1324

ویترین مدال ها

Re: مرباي ترنج

ترنج

[JUSTIFY] [/JUSTIFY]
    [JUSTIFY]تاکيد برخوردن ترنج
    • روايت شده است که:”…ميوه را در ايام دولتش بخور؛ و برترين ميوه ها انار و ترنج است…“ الدعوات[/JUSTIFY]

خواص ترنج
    • پيامبر خدا(صلي الله عليه واله):”برشما باد ترنج؛ چرا که دل را نوراني مي سازد و برتوان مغز مي افزايد.“ طب النبي
    خوردن ترنج پس از غذا
    • عبدالله بن ابراهيم جعفري نقل مي کند که:” امام صادق (ع) فرمود:« پزشکان شما درباره ترنج چه دستورمي دهند؟» گفتم: دستور مي دهند که آنرا پيش از غذا بخوريم.فرمود:« اما من شما را به خوردن آن پس ازغذا فرمان مي دهم .»
    • ودر روايت ديگري آمده است که فرمودند:«اگر پيش از غذا خوب باشد پس از غذا به مراتب بهتر و پسنديده تر است.»
    • امام صادق (عليه السلام) :« ترنج را پس از غذا بخوريد؛ چراکه خاندان محمد (سلام الله عليه) چنين مي کنند.» الکافي
    نخوردن ترنج در شب
    • امام رضا(عليه السلام):« خوردن ترنج در شب چشم را بر مي گرداند و کژ چشمي به جاي مي گذارد.» طب الرضا(عليه السلام)
    آنچه ترنج را هضم مي کند
    • امام رضا(عليه السلام) :« نان خشک ترنج را هضم مي کند.»
    • ابوبصير:”ميهماني داشتم که به ترنج همراه با عسل اظهار تمايل کرد. آنرا به او دادم و خود نيز با وي خوردم.سپس نزد امام صادق رفتيم و ديديم که سفره اي نزد ايشان گشوده است. به من فرمود:« پيش آي و بخور.»گفتم : پيش از آن که نزد شما بيايم ترنج و عسل خورده ام و اکنون سنگيني آنرا احساس مي کنم؛ زيرا زياد خورده ام.[ايشان به يکي ازغلامان خود] فرمود:« اي غلام ! نزد کنيز برو وبه او بگو:”برايمان يک کناره نان خشک از آنچه درتنور خشک مي کند بفرست.“»آن نان آورده شد. پس به من فرمود:« ازاين نان خشک بخور؛ چرا که ترنج را هضم مي کند.»من آنرا خوردم و سپس از جاي برخاستم گويا که هيچ چيز نخورده ام.“ الکافي

مرباي ترنج

• امام صادق(عليه السلام) به ياران خويش فرمود:«... بر شما باد مرباي آن (ترنج) که در درون انسان بويي چون بويي مشک دارد. » طب الائمه(عليهم السلام)
    نگاه کردن به ترنج
    • امام رضا(عليه السلام):« پيامبر خدا به نگريستن به ترنج سبز و سيب سرخ علاقه داشت .» الکافي

منبع: 3noqte.com
    چقدر دوست داشتنی هستند.. آدم هایی که شبیه حرفهایشان هستند....

"میلان کوندرا"