نظر سنجی 76 امین مسابقه عکاسی مکمل
Like Tree194Likes

موضوع: مربای گل محمدی

نمایش نتایج: از 1 به 8 از 24
صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین
    مدیر ارشد سایت
    heaven آواتار ها
    مریم م.
    نوشته های وبلاگ
    44
    میزان امتیاز
    118
    پسند شده
    10673
    پسند کرده
    1324

ویترین مدال ها

مربای گل محمدی

مربای گل محمدی

این مربا معمولا در آذربایجان که منطقه سردسیری هستش خیلی طرفدار داره ... یه جورایی عضو ثابت مرباهای تو یخچاله .......
    گل محمدی طبع بسیار گرمی داره و مقوی هم هست ، البته این مربا حتما باید با گل محمدی مناطق کوهستانی تهیه بشه ، گلهای مناطق کویری مثل کاشان خیلی تلخه و با هیچی هم نمیشه تلخیشو گرفت ، مگر با صد بار جوشوندن و دور ریختن آبش که دیگه هیچ خاصیتی ازش نمیمونه .......

و امـــــــــــــــــا ......... طریقه درست کردنش :

گل محمدی خشک .................. 2 تا مشت پر
    شکر ...................................... 1 کیلو
    آب ......................................... 3 لیوان ( از همین لیوان دسته دارهای معمولی )
    عرق هل ................................ 3 قاشق سوپخوری ( از دونه هل هم میشه استفاده کرد )
    جوهر لیمو .............................. به اندازه کله مورچه ( یه ذره )
    گردو برای سرو و تزئین ............ به میزان دلخواه

آب و شکر رو روی حرارت میذاریم تا قوام بیاد بعد گلهای خشک رو توش میریزیم و حدودا نیم ساعت زمان میدیم تا گلهای نرم بشه و بپزه بعد جوهر لیمو و عرق هل رو اضافه میکنیم و میذاریم یه جوش کوجولو بزنه بعد زیرشو خاموش میکنیم یه دستمال بزرگ چند لا مثل دم کنی روی قابلمه مربا میکشیم و 2 ساعت میذاریم همونطوری بمونه تا خوب دم بکشه و شیره به خورد گل بره و خوشرنگ بشه .......... بعدشم که تو ظرفهای شیشه ای دردار میریزیم و میذاریم تو یخچال .........

من برای سرو این مربا معمولا از گردو خرد شده استفاده میکنم که خیلی خوشمزه ترش میکنه ..........

نکته:
    این مربا رو میشه با گل تازه هم درست کرد که اول یک کم گلها رو با قیچی ریز میکنیم بعد تو شربت میریزیم که بجوشه
    پرپرک, باران67, mitra40 و 3 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.
    چقدر دوست داشتنی هستند.. آدم هایی که شبیه حرفهایشان هستند....

"میلان کوندرا"

مدیر انجمن
    سامره آواتار ها
    سامره صفری
    میزان امتیاز
    244
    پسند شده
    7053
    پسند کرده
    3915

ویترین مدال ها

Re: انواع مربا با پوست میوه ها و گل های مختلف

نقل قول نوشته اصلی توسط bluesky
    دوستای گلم کسی طرز تهیه مربای گل سرخ رو بلده؟هم اکنون نیازمند یاری سبزتان هستم
    عزیزم منظورت گل خشکه؟ ببخشیدا یه کم خنگم! آخه مامان من مربای گل رو اینطوری میدرسته: گل تازه رو که میخرین بعد از اینکه وسطشو درآوردینو گرفتین میشورینش تا اون دونه های پرچم ریزش بره بعد آبو جوش میارین گلو میریزین توش یه هم میزنینو آبکش اینکارو 3 بار تکرار میکنیم تا تلخی گل گرفته بشه بعد آب و شکر و میذاری روی حرارت تا داغ شه و شکر حل شه بعد گلو اضافه میکنینو میذارین تا قوام بیاد (به ازای هر کیلو گل 2 کیلو شکر)
    البته اینی که مامان من میدرسته با گل محمدیه که سفید صورتیه! نمی دونم منظور شمام همین بود یا نه! راستش به نظرم باید اونم خیسش کنیم!بعدم بقیه مراحل مثل بالا، بزار ببینیم کس دیگه ای بلده!

ممنون سامره جان بله منظورم گل خشک محمدیه .یعنی گل خشک رو هم به همین صورتی که شما گفتی درست کنم ؟!
    نقل قول نوشته اصلی توسط [b
    chanel[/b] ]صامره جان منم تقریبا مطمئنم که باید گل خشک رو خیس کنید بد مرباش کنید .

مربای گل محمدی تازه

مامان من اینطوری مربای گل درست میکنه:گل تازه رو که میخرین بعد از اینکه وسطشو درآوردینو گرفتین میشورینش تا اون دونه های پرچم ریزش بره بعد آبو جوش میارین گلو میریزین توش یه هم میزنینو آبکش، اینکارو 3 بار تکرار میکنیم تا تلخی گل گرفته بشه بعد آب و شکر و میذاری روی حرارت تا داغ شه و شکر حل شه بعد گلو اضافه میکنینو میذارین تا قوام بیاد (به ازای هر کیلو گل 2 کیلو شکر)

البته اینی که مامان من میدرسته با گل محمدیه که سفید صورتیه
    باران67, mitra40 و کیجا این نوشته را پسندیده.
    هرکه خود داند
    و
    خدای دلش،
    که چه دردی ست
    در کجای دلش ...

#هواى_حوا

مدیر ارشد سایت
    heaven آواتار ها
    مریم م.
    نوشته های وبلاگ
    44
    میزان امتیاز
    118
    پسند شده
    10673
    پسند کرده
    1324

ویترین مدال ها

Re: انواع مربا با پوست میوه ها و گل های مختلف

هیون عزیز می بخشید یه سوال

گل محمدی من وزنش 70 گرمه یعنی یک کیلو شکر براش کافیه !!!
    -----------------------

bluesky جون .. من براي مرباي گل گرمي كار نكردم
    همون مقياس مشتي منو يه نگاه بهش بنداز براي دو تا مشت پر يك كيلو شكر كافيه (:

سامره جون اين خاصيت جوشوندن گل تازه و دور ريختن آبش ... فقط در مورد گل هاي مناطق خاص ، مثل كاشان و شمال صدق ميكنه
    گل هاي آذربايجان و مناطق كوهستاني اصـــــلاً تلخي نداره ..... و نيازي به جوشوندن نيست ...

فقط كافيه گل ها رو يه كم با قيچي خرد كنيم و درست مثل دستور گل خشك كه در پست اول همين تاپيك توضيح دادم درست كنيم.
    باران67, mitra40 و کیجا این نوشته را پسندیده.

"میلان کوندرا"

مدیر ارشد سایت
    heaven آواتار ها
    مریم م.
    نوشته های وبلاگ
    44
    میزان امتیاز
    118
    پسند شده
    10673
    پسند کرده
    1324

ویترین مدال ها

Re: مربای گل محمدی

نقل قول نوشته اصلی توسط مامی سهند
    هیون جون یه بنده خدایی به مامان من مربای گل داده که رنگش قهوه ایه.چند روز که تو یخجال مونده چیزی مثل روغن اومده رو و بیرون از یخچال که می مونه از بین میره.مامانم ترسیده بود مصرف کنه می گفت به نظرم بو میده اما به نظر من بوی حلوا می داد
    البته به اون شخص گفته بودن که گل خشک رو چند بار بریز تو یخ و آبش رو خالی کن بعد درست کن.یعنی به این دلیله؟
    زهرا جون ..... مرباي گل خشك بعد از مدتي ( اين مدتي خيلي طولاني بايد باشه البته ) كه ميمونه يه كم تيره ميشه ... اگه خود گل هم موقع پختن مربا مونده باشه .... بازم رنگ خوبي نداره ...
    احتمالاً اين مربايي كه شما ميگي يا گلش خيلي مونده بوده و يا خود مربا مال سالهاي گذشته بوده ...

ولي براي اون روغني كه ميگي ، من تا حالا همچين چيزي نديدم ... نكنه واقعاً روغن ريختن تو مربا ...

البته حدس ميزنم چي باشه ...
    وقتي اين مربا رو ميخوايم سرو كنيم ... يه كم گردوي خرد شده روش ميريزيم كه خيلي خوشمزه ترش ميكنه ... شايد اين خانوم پودر گردو توش ريخته و گردوش روغن انداخته. رنگ تيره مرباشم ميتونه از گردو باشه.

بوي حلوا جالب بود

ولي عطر و طعم اين مربا واقعاً عاليه ....
    باران67 و mitra40 این نوشته را پسندیده.

"میلان کوندرا"

مدیر بازنشسته

میزان امتیاز
    9
    پسند شده
    1116
    پسند کرده
    0

مربای گل محمدی

یک کیلو گلبرگ گل محمدی تازه
    دو کیلو شکر
    دو لیوان آب و مقداری جوهر لیمو
    مدت پخت : 15 الی 20 دقیقه

گلبرگ ها رو بدون جوشاندن یا خشک کردن همونجور تازه تازه با شکر و آب روی اجاق گذاشته تا قوام بیاد ... در آخر کار هم یه کم جوهرلیمو اضافه می کنیم ...
    فوق العاده خوش طعم و خوش عطر و خوش رنگ میشه :)
    باران67, گلنرگس 2, mitra40 و 3 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.

مــرا جای خــودم بگذار
    خودت را جای گهـــواره

و آغوشی تسلی بخش

کنـارم بـاش همواره ...

مدیر انجمن
    پرپرک آواتار ها
    نوشته های وبلاگ
    10
    میزان امتیاز
    276
    پسند شده
    21505
    پسند کرده
    15818

ویترین مدال ها

اینم مربای من
    با یه روش خاصی درست میشه
    معمولا برای من از خوی میارن
    گل رو با شکر قاطی میکنن و رنگ گل میزنن و داخل شیشه میریزن و در یخچال نگهداری میکنن
    هر زمان که خواستن استفاده کنن ابتدا شکر و آب رو قوام میارن و بعد این مخلوط رو اضافه میکنن و میذارن تا خوب قوام بیاد

یه مدل دیگه هم داره که بعدا عکسش رو میذارم
    اون به رنگ قهوه ای هست
    تفاوتش با این مربا اینه که گلها رو با قند حسابی میسابن و داخل شیشه میریزن و جلوی افتاب میذارن تا رنگش قهوه ای بشه
    موقع مصرف مثل مربای قبلی عمل میکنن
    طعمهاشون کاملا متقاوته
    با فرنی در ماه مبارک رمضان خیلی دلچسبه
    *ARMITA*, باران67, گلنرگس 2 و 3 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.

عضو خانواده بزرگ مامی سایت

میزان امتیاز
    1
    پسند شده
    16
    پسند کرده
    0

سلام دوستان! مامان خدا بیامرزه من هر وقت میخواست مربای گل درست بکنه البته گل خشک اول به مدت 2 الی 3 دقیقه رو حرارت کمی تقت میداد بعد توی شربت میریخت! واقعا عطر محشری داشت!

عضو خانواده بزرگ مامی سایت

فرشته ایاز
    میزان امتیاز
    17
    پسند شده
    744
    پسند کرده
    306

مرباي گل محمدي

من گل تازه را اول پرچم ش را پاك كردم . بعد از الك درشت رد كردم تا تخم گل هم بريزه . گلها را خرد كنيد يا با چاقو و يا با قيچي . حالا گلها را شسته وبا كمي اب و1 استكان شكر بگذاريد بپزد .وقتي گل را زير دندان امتحان كرديد و پخته بود حالا شربت غليظ را به ان اضافه كنيد .وقتي مربا به غلظت دلخواه رسيد كمي جوهر ليمو اضافه كنيد و بعد از يكي دو جوش حرارت اونو خاموش كنيد .من تا داغ است كمي رنگ خوراكي اضافه ميكنم تا مربا رنگ قهوه اي نداشته باشه .وقتي سرد شد ادويه اين مربا را كه {هل - ميخك - دارچين }را باهم مخلوط كرده وپودر شده به مربا اضافه ميكنم . گردو را هم خرد كرده با كمي اب جوش خيس كرده و بعد اب اضافي اونو گرفته و روي دستمال پهن ميكنيم تا اب اضافي گردو گرفته بشه و به مربا اضافه كنيد . من اين مربا را از مادر شوهر م خدا بيامرز ياد گرفتم و هميشه فصل گل همه زنگ ميزنند و دستور پخت مربا را از من ميپرسند . راستي من شكر اين مربا را يك ونيم برابر بيشتر از گل ميريزم .

باران67, زبرجد, mitra40 و 3 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.
    در زندگی از 3 چیز دل نکنید.(1- دوست داشتن 2-لبخند زدن-3-رویاها

صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین