نظر سنجی 76 امین مسابقه عکاسی مکمل
شارژ کلوب هاي مامي سايت
بازارچه کالاي دست دوم رسانه مامي سايت
Like Tree312Likes

موضوع: طرز تهیه پنیر خانگی

نمایش نتایج: از 1 به 8 از 50
صفحه 1 از 7 1234 ... آخرینآخرین
    عضو خانواده بزرگ مامی سایت

میزان امتیاز
    3
    پسند شده
    125
    پسند کرده
    78

طرز تهیه پنیر خانگی

مواد لازم :

4 پاكت پلاستيكي شير پاستوريزه ( دولتي يا آزاد)
    نصف ليوان سركه سفيد
    كيسه پارچه اي (بهتر است از جنس متقال نازك باشد)

--------------------
    ابتدا شيرها را كاملا مي جوشانيم.
    سپس سر كيسه پارچه اي را باز كرده و درون يك آبكش روي يك قابلمه ، توي سينك آشپزخانه مي زاريم.
    شير كاملا جوشيده را به كنار سينك آورده و سركه را درون شير داغ مي ريزيم. با ملاقه آنرا هم مي زنيم تا شير كاملا ببُرد.
    بلافاصله شير بريده شده را توي كيسه پارچه هاي مي ريزيم و سعي مي كنيم كليه مواد را به يك گوشه كيسه هدايت كنيم. در كيسه را گره زده و يك جسم سنگين روي آن مي گذاريم. تا پنير كمي پهن شود. بعد از 15 دقيقه پنير ها را خارج مي كنيم و به تكه هاي دلخواه ميربم.
    آب پنير توي قابلمه را بگذاريد خنك شود . سپس به دلخواه نمك به آن اضافه كرده و تكه هاي پنير را درون آن قرار داده و در يخچال مي گذاريم.
    باران67, آسابانو, عطر سیب و 4 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.

2. بانک بند ناف

میزان امتیاز
    1
    پسند شده
    8
    پسند کرده
    20

Re: طرز تهیه پنیر

سلام. من عضو تازه هستم.
    روشي كه رويا خانوم گفتن يه روش بسيار ساده و خوب هست. فقط عيبي كه داره اينه كه ميزان پنير حاصله نسبتا كمه و مقدار زيادي از مواد موجود در شير از طريق آب به جا مونده هدر ميره. يه روش ديگه كه هم خيلي به صرفه تره و هم راحت براتون ميگم.
    مواد لازم:
    قرص رنت renet (كه در همه داروخانه ها بفروش ميرسه) يك چهارم قرص
    نمك 1 قاشق چايخوري
    شير 1 ليتر

شير را گرم كنيد در حديكه دماي آن نزديك به دماي دست خودتان باشد. حدود 35 درجه. يك چهارم قرص را با پشت قاشق پودر كرده و به همراه نمك در يك استكان آب معمولي حل كنيد. محلول حاصله را در شير ريخته و به آرامي هم بزنيد. روي ظرف را با يك پارچه تميز پوشانده و در جاي نسبتا گرمي قرار دهيد. بعد از يكساعت سراغش برويد، بايد مثل ماست خيلي شل ولي بهم پيوسته شده باشد. با چاقوي تيز آنرا برشهاي متقاطع بدهيد. دوباره رويش را پوشانده و حدود 8 ساعت در دماي آشپزخانه قرار دهيد. زمان بسته شدن پنير به درصد چربي شير بستگي دارد. پس اگر شير پرچربي استفاده كرديد، امكان دارد اين زمان تا 16 ساعت هم برسد. اصلا نگران نباشيد.
    پنير وقتي آماده است كه در فاصله بين برشها آب زرد كمرنگي جمع شده و قطعات اندكي از هم جدا شده باشند. ضمنا اگر يك تكه از پنير را باقاشق برداريد شل نباشد و شكل خود را حفظ كند. بعد از اين مرحله مخلوط حاصله را در يك پارچه تميز نخي ريخته و سر پارچه را جمع كنيد سپس آنرا داخل يك سبد و سبد را داخل يك كاسه اي بگذاريد تا آب حاصله را نگه داريد. از اين آب + نمك هم ميتوان براي نگهداري خود پنير استفاده كرد و هم براي تهيه كيك و مافين ها(بدون نمك) كه بسيار مفيد بوده و سرشار از مواد مفيد براي بدن است.
    وقتي مقداري از آب اضافه پنير خارج شد روي پنير نمك پاشيده و سبد و كاسه را داخل يخچال بگذاريد. بعد از حداقل هشت ساعت ميتوان پنير را در ظرف در دار مناسبي گذاشته و مصرف كرد. تجربه من اينست كه اگر در حجم كم و مثلا يك ليتر شير پنير تهيه كرديد نيازي به نگهداري آن در آب نمك نيست و قبل از اين حرفها تمام ميشود.
    در كشورهاي اروپايي آب حاصله از توليد پنير را طعمدار كرده و مثل آبميوه در پاكتهاي كوچك براي مصرف بچه ها بفروش ميرسانند.

فرق اساسي اين روش با روش قبلي در اينه كه در روش استفاده از سركه، در واقع شير بصورت مصنوعي بريده ميشود و پنير حاصله همان مواد جامد موجود در شير است ولي در روش دوم، در مواد موجود در شير هم فعل و انفعالاتي صورت ميگيرد و تغييرات شيميايي حاصل ميشود كه محصول، پنير واقعي با مشخصات خاص خودش خواهد بود.
    باران67, عطر سیب, ستین و 4 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.

میزان امتیاز
    1
    پسند شده
    8
    پسند کرده
    20

نقل قول نوشته اصلی توسط نازنین
    leily جون
    ممنون از آموزشت ....

دوستان قرص پنير به انگليسي چي ميشه ؟؟؟؟ و اگه مارك خاصي ( خارج از كشور ) رو كسي ميشناسه لطفا معرفي كنه
    نازنين جان قرص پنير به انگليسي ميشه rennet tablet كه براي تهيه پنير استفاده ميشه.
    البته اگر بهمراه buttermilk كه در اروپا و آمريكا هست بكار بره نتيجه خيلي بهتر ميشه.
    بهتره به اين آدرس سر بزني
    باران67 این نوشته را پسندیده.

میزان امتیاز
    1
    پسند شده
    27
    پسند کرده
    0

اگه پنیر با طعم زیره دوست دارین توی شیر کمی زیره سیاه یا سبز بریزین و اجازه بدین حدود 10 تا 15 دقیقه همراه با شیر حرارت ببینه .کمی رنگ شیر تغییر می کنه و عطر زیره تو فضای آشپزخونه می پیچه . اونموقع می تونین به ازای هر لیتر شیر 4 قاشق ماست اضافه کنین .روی حرارت ملایم چند دقیقه هم بزنین تا شیر ببره . طی چند مرحله (خیلی سریع )شیر رو داخل پارچه بریزید . در هر مرحله کمی نمک رو ی مواد بریزید و سریع بقیه مواد رو اضافه کرده . سپس پارچه رو جمع کرده و با کمی فشار اونو ببندین . بعد از یه ساعت می تونین پنیر ها رو برش بزنین و داخل آب پنیر نگهداری کنین .
    من خودم داخل شیر از تخم گشنیز ، رازیانه و زیره سیاه استفاده می کنم . پنیرها خیلی خوش طعم می شه و به سرعت توسط همسری و پسر های شیطونم تموم میشن .
    باران67, عطر سیب, mena و 1 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.
    [HIGHLIGHT=#fdeada]لطف سالوس جهان خوش لقمه ایست
    کمترش خور کان پر آتش لقمه ایست
    آتشش پنهان و دودش آشکار
    دود او ظاهر شود پایان کار

[/HIGHLIGHT]

مدیر انجمن
    ayla1 آواتار ها
    میزان امتیاز
    9
    پسند شده
    1534
    پسند کرده
    920

ویترین مدال ها

منم این پنیرو چند وقت پیش با مایه پنیر درست کردم که ماده ای شبه مایه خمیر هست.
    باران67, عطر سیب, مامی جون نجمه و 1 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.
    و چقــــــدر دیر می فهمیم که زندگــــــی همین روزهاییست که منتظــــر گذشتنش هســتیم.

در میان این همه اگر ؛تو چقدر بایدی؟

narges goli آواتار ها
    میزان امتیاز
    8
    پسند شده
    281
    پسند کرده
    54

منم پنیرو مدل هلن جون درست میکنم در منزل ما هم به سرعت توسط اقای همسر خورده میشه
    برای طعمدار کردن پنیر هم میتونید از سبزی های خشک استفاده کنید من شوید رو امتحان کردم خوشمزه شد برای افراد فشاربالایی هم شوید خیلی مفیده

نقل قول نوشته اصلی توسط anahel نمایش پست ها
    نرگس جون شما کی شوید به پنیر میزنید موقع جوشیدن شیر شوید میریزید ؟ شوید خشک میریزید ؟
    نقل قول نوشته اصلی توسط narges goli نمایش پست ها
    اناهل جان ببخشید من الان سوالتو دیدم خانمی
    من شوید خشک رو بعد از جوشیدن شیر و قبل از ریختن ماست اضافه میکنم و تا به حال با شوید تازه امتحان نکردم
    باران67, عطر سیب و dokhmal2 این نوشته را پسندیده.
    روزهای خوب تو راهه

میزان امتیاز
    1
    پسند شده
    17
    پسند کرده
    0

طرز تهیه پنیر با ماست
    یک بسته شیر پاستوریزه را روی حرارت گذشته وقتی جوش آمد ۴ قاشق ماست ترش توی اون میریزیم تا شیر بریده بریده شود . بریده های روی شیر را جمع کرده و در آبکش میریزیم ، دوباره ماست را در شیر میریزیم تا زمانی که آب زرد رنگی به ما بدهد ادامه میدهیم .وقتی در آبکش سرد شد در کیسه ای ریخته و روی آنرا وسیله سنگینی میزاریم تا آبش بره و قالبی بشه ( اما من توی آبکش نمیریزم، مستقیم توی پارچه میریزم وقتی سرد شد روش وسیله سنگین میزارم ).
    نمک را در حینی که بریده بریده میشود اضافه میکنیم (به شیر ) و آب بیرون آمده را نگه میداریم تا پس از برش زدن پنیر در اون آب بزاریم .
    باران67, عطر سیب, sohila-53 و 1 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.
    **وقتی تنها شدی بدون که خدا همه رو بيرون کرده تا خودت باشی و خودش**

کالاهای من
    4
    میزان امتیاز
    1
    پسند شده
    363
    پسند کرده
    73

یه روش دیگه برا پنیر استفاده از آب لیمو تازه هست. می دونین که ویتامین سی جذب کلسیم رو بیشتر می کنه پس بد نیست پنیرتون رو با ویتامین سی درست کنین
    باران67 و سروناز این نوشته را پسندیده.
    پایانی برای قصه نیست . چرا که نه گوسفندان عاقل میشوند و نه گرگها سیر

صفحه 1 از 7 1234 ... آخرینآخرین
  • کلمات کلیدی این موضوع