نظر سنجی 76 امین مسابقه عکاسی مکمل
شارژ کلوب هاي مامي سايت
بازارچه کالاي دست دوم رسانه مامي سايت
Like Tree250Likes

موضوع: غذاها و خوردنیهای استان سمنان

نمایش نتایج: از 1 به 8 از 65
صفحه 1 از 9 1234 ... آخرینآخرین
    عضو خانواده بزرگ مامی سایت

میزان امتیاز
    1
    پسند شده
    1
    پسند کرده
    0

آشپزی حلیم قرمز

سلام من به تازگی عضو سایت خوب مامی شدم منم یه غذای خوب که فکر میکنم برای افطار خوب باشه باتون میفرستم منم از مادر شوهر خوبم یاد گرفتم :s: بهش میگیم حلیم قرمز
    این غذا مال شاهرود ولی من و همسرم فعلا ساکن کشور مالزی هستیم

حلیم قرمز

لوبیا قرمز 250 گرم بلغور گندم نصف پیمانه گوشت گوسفند یا گوساله 250 گرم پیاز 1 عدد بزرگ
    اول از همه لوبیای قرمز میزاریم خوب بپزه اگه یادتون رفت له شد اصلا اشکال نداره در این فاصله گوشت و با یه پیاز میزارین تو زود پز پخته بشه اون پیاز بزرگ رو هم خوب سرخ و طلایی میکنید حالا اگه لوبیا ها پخته شده بلغور که یک ساعت خیس خورده روی لوبیا ها میریزیم ولی اصلا هم نمزنیم چون ته میگیره بعد از اینکه بلغور را ریختیم در قابلمه رو میبندیم تا نیم ساعت بعد آب اضافه رو تو یه ظرف دیگه میریزیم لوبیا و بلغور میکوبیم خیلی له نکنید که قیافش قشنگتر باشه گوشتم خوب میکوبیم حالا همه رو باضافه پیاز داغ و آبی جدا کرده بودیم مخلوط میکنیم میذاریم روی گاز اگه آبش کم بود یه مقدار آب جوش بریزید خوب هم میزنیم تا کاملا جا بیفته امیدوارم خوشتون بیاد :s36:

میزان امتیاز
    1
    پسند شده
    34
    پسند کرده
    0

غذاها و خوردنیهای استان سمنان

اگر اجازه بدید میخوام دستوریک سبزی پلو سمنانی رو به شما اموزش بدم که خیلی طرفدار داره:
    موادی که لازم دارید عبارتنداز :ماست چکیده یا ماست ترش یک کاسه ماست خوری &زعفران ابکرده &برنج خیس خورده&لوبیا چشم بلبلی که از یک شب قبل کاملا خیس خورده وپخته شده&سبزی تازه پلویی&نمک وفلفل &اگردوست داشتید رشته پلویی&مقداری لبوی خام برای ته دیگ&گوشت تازه گوسفندی

ابتدا ازصبح زود یاشب قبل گوشت را داخل ماست چکیده وزعفران ونمک واگر دوست داشتید نصف اب یک لیمو ترش خوب مخلوطکرده ومیگذاریم چند ساعتی بماندسپس اگر برنج را برای ساعت 14 اماده میخواهید باید ساعت 10صبح برنج را دم کنید وقتی اب برنج جوش امد وبرنج را ریختید داخل اب
    وقتی میخواهیدبرنج را ابکش کنید سبزی ولوبیا چشم بلبلی را به برنج اضافه کرده هم میزنیم وابکش میکنیم سپس ازلایه های برش زده لبو یا هرچیزی که دوست دارید ته دیگ که مقداری روغن دارد استفاده کرده ومقداری از سبزی پلو راباضخامت 3سانت میریزیم سپس گوشت را که از قبل اماده کردیم روی برنج گذاشته وسپس بقیه مخلوط را اظافه کرده وروی برنج مقداری اب وروغن ویا اب گوشت که ازقبل داریم میریزیم وبرنج رادم میکنیم بعداز یک الی دو ساعت از پخت برنج زیر ان شعله پخش کن میگذاریم تا خوب گوشت خام میان برنج پخته شود.اگر دوست داشتید میتوانید همراه لوبیاوسبزی مقداری رشته پلویی بریزید .متاسفم که عکسی نداشتم امیدوارم که درست کنید ولذت ببرید میتوانید ازلعابی که دور گوشت است وجذب برنج شده برای بچه های کوچک مامانی استفاده کنید چون هم نرم است وهم مقوی
    beverly, reyhan777 و mitra40 این نوشته را پسندیده.
    اگر خواهی که رازت را دشمنت نداند ، به دوستت مگو
    اگر میخواهی که بی اندازه اندوهگین نباشی ، حسود مباش

میزان امتیاز
    1
    پسند شده
    34
    پسند کرده
    0

Re: غذاها و خوردنیهای استان سمنان

نقل قول نوشته اصلی توسط Andrew
    سلام حنانه جون مرسی از دستور خوبی که گذاشتید حنانه جون دستور ته چین گرمساری رو دارید؟؟؟ دوست گلم همین جوری تهیه میشه اما موادش رو دقیق نمی دونم
    سلام عزیزم اما می دونم که در گرمسار گوشت را لای برنج میگذارند وموقع سرو غذا مقداری گوشت وپیاز داغ وکشمش تفت داده کنارش تزیین میکنند
    دوست عزیزم خوشحالم از اینکه شما اولین کسی بودید که به پست من اهمییت دادید از شما خیلی تشکر دارم سعی میکنم دستور مانی پلو دامغان وغذاهای محلی رو بگذارم

میزان امتیاز
    1
    پسند شده
    34
    پسند کرده
    0

مواد لازم برای تهیه مانی پلو (غذای دامغانی)

– برنج 500 گرم

– لپه پخته 150 گرم

– زرشک 150 گرم

– کشمش 250 گرم

– رشته پلوئی 200 گرم

– پیاز داغ 2 قاشق غذاخوری

– زیره پلوئی 1 قاشق غذاخوری

– روغن مایع 3 قاشق غذاخوری

– مرغ یا گوشت 300 گرم

– نمک به میزان لازم

– زعفران دم کرده 2 قاشق چایخوری

– شکر 1 قاشق غذاخوری

طرز تهیه

آب را جوش می آوریم در یک قابلمه که گنجایش داشته و برنج را در آب ریخته و طبق معمول می جوشانیم اواخر پخت رشته پلوئی و بعد از چند دقیقه لپه پخته را اضافه کرده و 1 لیوان آب سرد برای قد کشیدن برنج در آن ریخته و برنج را آبکش می کنیم همراه با پیاز داغ و زیره پلوئی و چند قاشق زعفران آب کرده روی آن ریخته تا دم بکشد در این فاصله زرشک را سرخ کرده همراه با کمی شکر و کشمش را نیز سرخ کرده مرغ را نیز با کمی زعفران و روغن تفت داده و آماده می کنیم بعد از دم کشیدن برنج را با کشمش و زرشک سرخ شده و مرغ و زیره مخلوط کرده و تزئین می کنیم .
    reyhan777, مامان حدیثه و mitra40 این نوشته را پسندیده.

میزان امتیاز
    1
    پسند شده
    34
    پسند کرده
    0

اینم از چلو گوشت سمنانی خیلی ساده است

– گردن گوسفند 1 عدد

– پیاز خرد شده 2 عدد متوسط

– رب گوجه فرنگی 1 قاشق غذاخوری

– ادویه ( دارچین و نمک و زعفران ) مقداری

– روغن برای سرخ کردن

طرز تهیه
    پیاز را خرد کرده و سرخ می کنیم . گردن گوسفند را داخل پیاز سرخ می کنیم بعد از کمی تفت دادن رب گوجه فرنگی را به مواد اضافه می کنیم و سرخ می کنیم . زعفران آب شده و نمک را به مواد اضافه می کنیم. آب داخل مواد می ریزیم بعد از پخت گوشت مقداری دارچین به مواد اضافه می کنیم به مدت 10 دقیقه می گذاریم با دارچین بپزد . این غذا با برنج سرو می شود .
    beverly, reyhan777 و مامان حدیث جون این نوشته را پسندیده.

میزان امتیاز
    1
    پسند شده
    34
    پسند کرده
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط mamane abolfazl
    حنانه جون از دستور سبزی پلوی سمنانی ای که دادی ممنون ـ من این پلو رو خیلی دوست دارم ـ ته چین سمنانی رو هم می تونی بهمون یاد بدی
    من جایی اینطوری که توضیح میدم خوردم و گاهی اوقات به همین روش درست می کنم :
    برنج ـ مرغ یا گوشت پخته ـ زیره ـ کشمش ـ زعفران آبکرده و ....
    می گفتند سمنانی ها روی برنج هنگام دم کردن بادنجان سرخ کرده یا سیب زمینی یا گوجه فرنگی می گذارن و دم می کنن
    قربونت مامان ابوالفضل جون دستور ته چین سمنانی تقریبا مثل سبزی پلو هست یعنی گوشتش رو همونجور طعم دار میکنند ولی لای پلو کشمش وپیاز تفت داده وزعفران ودارچین میدهند

از گوجه وبادمجان هم روی سبزی پلو یا کنار بشقابی استفاده میکنند از گوجه سمنان که ترش هست هم به عنوان ته دیگ
    reyhan777 این نوشته را پسندیده.

میزان امتیاز
    1
    پسند شده
    11
    پسند کرده
    0

سبزی پلوی دامغانی

مواد لازم برای پلو:
    برنج .بادیان.برگ انگور

مواد لازم برای ته چین:
    مرغ.بادمجان.گوجه فرنگی .فلفل و زدچوبه وگرد غوره

خانوما من فقط مواد لازمش رو نوشتم چون اندازه دقیق ندارم شما با توجه به تعداد نفرات مواد بریزید درست کردن این غذا خیلی آسونه ولی در عین حال خخخخخخخخخخخخیلی خوشمزه است
    طرز تهیه اش هم مثل سبزی پلو های معمولی هست ابتدا اب برنج رو میزاریم برنج رو میریزیم وبعد از چند دقیقه که برنج پخت سبزی را اضافه میکنیم و ابکش میکنیم و مرغ رو که از قبل تفت دادیم ته قابلمه میزاریم و بادمجون و گوجه رو هم همینطور و فلفل زردچوبه و اگه دوست داشتین کمی گرد غوره رو اضافه میکنیم و برنج رو روی اون میریزیم و دم میکنیم ... پیشنهاد میکنم حتما درست کنید ببخشید اگر نتونستم خوب توضیح بدم

میزان امتیاز
    1
    پسند شده
    67
    پسند کرده
    0

اینم رشته پلو دامغانی

مواد لازم :
    رشته سنتی دامغان (البته باید تفت داده بشه تا رنگش عوض بشه. مثل آردی که برای حلوا تفت می دهیم)
    برنج
    گوجه
    بادمجون
    گوشت مرغ یا گوشت گوسفند
    گرد غوره
    طرز تهیه :
    مرغ یا گوشت رو می ذاریم تا بپزه. مرغ رو با نمک ، فلفل ، پیاز وکمی آب می ذاریم تا بپزه (اگر از گوشت خواستید استفاده کنید پیاز داغ بگیرد گوشت ها رو در پیاز داغ سرخ کنید سپس آب اضافه کنید) .بادمجون ها رو برش بدید و گوجه ها رو حلقه حلقه کنید.
    آب برنج که جوش اومد برنج رو اضافه کنید، برنجتون که جوشش رو خورد و زمان آبکش کردنش رسید رشته رو به آب برنج اضافه کنید ، اجازه دهید با برنج فقط یک تا دو جوش بخوره و سریع بریزید تو آبکش . کمی آب سرد روی اون بربزید. کف قابلمتون روغن بریزید، بادمجون های برش خورده و گوجه ها رو کف قابلمه بچینید تا اندازه ای که کف قابلمه کاملا پر بشه . روی بامجون و گوجه ها گردغوره بپاشید. کمی از برنج و رشته رو روی بادمجون و گوجه ها بریزید، سپس مرغ یا گوشت رو روی برنج ها بذارید و روش گرد غوره بپاشید. مابقی برنج رو اضافه کنید، روی برنج روغن بریزید و اجاز دهید تا برنج کاملا دم بکشه . (حول و حوش یک ساعت). فقط مواظب باشید شعله گازتون زیاد نباشه که بادمجون و گوجه ها نسوزه .

توضیح در مورد گرد غوره : گرد غوره یک چاشنی خوش طعم و ضروریه برای غذاهایی مثل رشته پلو یا سبزی پلویی که سمیرا جون گفت. اونم این جوری درست میشه که ، زمان غوره (البته باید غوره بدون هسته باشه نمی دونم چه نوعی چون مامانم برای من درست می کنه و بنده در این زمینه فقط مصرف کننده هستم ) غوره ها رو می شوریم، دونه می کنیم و می ریزیم روی پارچه ای و می ذاریم در آفتاب تا خشک بشه، فکر کنم چند روزی طول می کشه . زمانی که خشک بشه رنگش تغییر می کنه و کاملا قهوه ای رنگ می شه. به این مرحله که رسید اون ها رو آسیاب می کنیم و حالا گرد غوره آماده است . وقتی آسیاب می شه شکلش مثل سماق می شه !!!
    اوه اوه برای یک رشته پلو یک مثنوی هفتاد من نوشتم که !!!
    اینم رشته پلویی که من برای امروز ظهر درست کردم.

hengamehh این نوشته را پسندیده.

صفحه 1 از 9 1234 ... آخرینآخرین
  • بانک بند ناف