نظر سنجی 76 امین مسابقه عکاسی مکمل
شارژ کلوب هاي مامي سايت
بازارچه کالاي دست دوم رسانه مامي سايت
Like Tree250Likes

موضوع: غذاها و خوردنیهای استان سمنان

نمایش نتایج: از 9 به 16 از 65
صفحه 2 از 9 نخستنخست 12345 ... آخرینآخرین
    عضو خانواده بزرگ مامی سایت

میزان امتیاز
    1
    پسند شده
    34
    پسند کرده
    0

Re: غذاها و خوردنیهای استان سمنان

نقل قول نوشته اصلی توسط فاطمه مامی نیکو
    سمنانی های عزیز (یا باقی دوستان هنرمند ایرانی ) یه کلوچه سمنانی برای ما از ایران سوغات آوردن که خیلی به کلوچه شمال و فومن شباهت داره....

همون جوری ترد و 2لایه است و بینش هم به نظرم با خلال بادوم و دارچین و نارگیل و پسته و خلاصه هزار جور مغز پر شده....روشم همین چیزا مالیده شده

خیلی خوشمزه بود....نونشم شیرینی خاصی داشت....حالا کسی دستورشو بلده؟؟؟ میخوام بدونم کامل چی توش میریزن؟؟؟
    فاطمه جون ممنونم که به پست من سر زدی سمنانی ها چند نوع شیرینی دارند که با مشخصات شما اسم این شیرینی نان شیرمال مخصوصه
    نان قندی >کماچ <انواع شیر مال ونان سنتی وبادمجان های شیرین وگوجه های ترش سمنان و.... از سوغات سمنان هستند اگر خواستید به مشهد برویید از جاهای دیدنی وسوغات اون سراغی بگیرید
    reyhan777 و مامان حدیث جون این نوشته را پسندیده.
    اگر خواهی که رازت را دشمنت نداند ، به دوستت مگو
    اگر میخواهی که بی اندازه اندوهگین نباشی ، حسود مباش

میزان امتیاز
    1
    پسند شده
    34
    پسند کرده
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط فاطمه مامی نیکو
    حنانه جون ایشالله هر موقع قسمت شدم اومدم ایران, حتما سر میزنم ....

ولی شما هیچ دستوری ازشون نداری که برای آموزش بزاری ما استفاده کنیم ؟؟؟؟؟
    نه عزیزم سمنانی ها در توداری ودیانت ودر راز داری زبان زد هستند من که خودم سمنانی هستم نتونستم دستور این شیرینی ها رو دقیق با فوت وفن درست وحسابی به دست بیارم اما دستور یک شیرینی سنتی بدون فر رو که گولاچ نام داره میزارم.

گولاچ شیرینی مراسم سنتی سمنان:
    آردوخمیرمایه(2ق س) /گلاب2ق س/شکر 2پ/زردچوبه یازعفران (دستور اصلی با زرد چوبه)3ق غ/پکینگ پودر2ق چ/روغن مایع برای سرخ کردن/اب برای خمیرکردن ارد/دارچین/تخم مرغ3عدد
    ابتدا خمیر مایه را طبق دستور همه ی نانها میگذاریم تا عمل بیاید سپس ارد وزردچوبه وپکینگ پودر راباهم مخلوط کرده
    وکنار میگذاریم وتخم مرغها و1لیوان از روغن و1پیمانه شکر وگلاب رابا خمیر مایه مخلوط کرده وارد را ارام ارام اضافه کرده
    وارام ورز میدهیم تا خمیر یکدستی به دست اید سپس روی خمیر را با دستمال نم دار میپوشانیم تاحجمش 2برابرشود(2الی3ساعت
    باید بماند ولی مواظب باشید خمیر ترش نشود)سپس روی تخته اشپزی مقداری ارد میریزیم واندازه یک نارنگی از خمیر برداشته باوردنه خوب باز کرده تانازک شود به قطر 2میل سپس در روغن فراوان سرخ میکنیم وروی ان را با دارچین وشکر تزیین میکنیم البته شکرو دارچین را باید سریع بعد از خارج کردن از روغن بریزیم تا جذب شود البته در دستور سنتی اندازه این شیرینی قدر یک پیش دست میوه خوری است ولی شما میتوانید ان را به هر شکل قالب بزنید رنگ ان هم باید طلایی شود ببخشید من خودم 6الی 7ماه پیش درست کردم عکسی ندارم که بذارم
    *آوا* و reyhan777 این نوشته را پسندیده.

میزان امتیاز
    1
    پسند شده
    34
    پسند کرده
    0

با اجازه مدیران وبزرگان مامی سایت میخوام دستور نان فتیر رو بدم:
    ارد به مقداری که خمیر چسبنده نباشه /خمیر مایه 2ق س/اب یک لیتر /نمک 1ق غ/ پیاز داغ هر اندازه که دوست دارید /جزغاله یا همون دنبه اب کرده /زردچوبه کمی
    ابتدا خمیر مایه را با کمی اب مخلوط کرده میگذاریم تا عمل بیاید سپس نمک وارد واب را ارام ارام اضافه میکنیم تاخمیر یکدست شود وبه دست نچسبد سپس 2الی 3 ساعت به خمیر که روی ان پارچه نمدار سبک گذاشته ایم استراحت میدهیم وقتی حجمش دو برابر شد به اندازه یک پرتقال از خمیر برداشته وگرد میکنیم ووسط ان را باز کرده مقداری از مخلوط پیاز داغ وجزغاله وزردچوبه میریزیم سپس دوباره خمیر را گلوله ای کرده وبا وردنه پهن میکنیم البته خوب روغن پیاز داغ وجزغاله را بگیرید سپس در فر بگذارید دماو مقدار تجربی است چون در دستور اصلی در تنور سریع اماده میشود حتما امتحان کنید
    *آوا* این نوشته را پسندیده.

میزان امتیاز
    1
    پسند شده
    34
    پسند کرده
    0

اگه اجازه بدید منم اموزش کلجوش رو که از مادر بزرگم که خدا رحمتش کنه یاد گرفتم که خیلی مقویه بذارم به یک لیوان بزرگ وچاق وچله
    کشک سفت وپیاز داغ فراوان وسیر داغ ونعنا داغ فراوان ومغز گردو یا پودر گردو وکمی شنبلیله وجعفری تازه ریز خورد شده به مقدار 1ق غ وکمی اب احتیاج داریم
    اول کشک رو با اب مخلوط میکنیم میگذاریم تا بجوشند وکمی غلیظ شوند سپس پیاز داغ وسیر داغ فراوان را به مواد همراه یک استکان اب سرد اضافه میکنیم وباز هم روی شعله کم میگذاریم واجازه میدهیم تا کشک خوب مزه دار شود سپس شنبلیله ومغز گردو وجعفری را به ان اضافه کرده و قتی یکی دو قل زد داخل ظرف میکشیم وبا پودر گردو ونعنا داغ وسیرداغ وپیاز داغ تزیین میکنیم یادتان باشد نعنا داغ رابرای تزیین استفاده کنید چون اگر زیاد بجوشد غذا راتلخ میکند مقدارشنبلیله هم کم باشد این یک نوع اشکنه محلی است برای کسانی که میتوانند تخم مرغ بخورند میتوانند 2تخم مرغ وقتی کشک جوش امد داخلش بشکننداما ما بدون تخم مرغ ان را بیشتر میپسندیم
    *آوا* و dokhmal2 این نوشته را پسندیده.

میزان امتیاز
    1
    پسند شده
    3
    پسند کرده
    0

ته چين سمناني حرف نداره، شهر شيرين ترين بادمجونا ،خوشمزه ترين شيرمال و كماچها،قندترين انجيرا وخربزه ها ،خوش آب و رنگترين انارها،خندان ترين پسته ها،...
    براي منه شكمو و البته شوشو

میزان امتیاز
    1
    پسند شده
    34
    پسند کرده
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط mamane abolfazl
    سلام حنانه جون
    از دستواری خوب سمنانی و دست و دلبازی ات برای یاد دادن نان و غذا و شیرینی سنتی سمنان ممنون
    سبزی پلوی سمنانی رو درست کردم و عالی بود ـ فکر می کنم انقدر خوشمزه هست که اگه مهمون داشته باشم حتما جزء غذاهای اصلی درستش می کنم تا مهمون ها هم لذتی رو که من بردم حس کنن
    ممنون ممنون ممنون
    مامان ابوالفضل عزیز نظر لطف تونه خوشحالم که خوشتون اومد

نقل قول نوشته اصلی توسط lmahshidl
    سلام حنانه جون

من یه بار با فامیل هامون اومدم سمنان ، رفتیم یه جایی انگار اسمش همون دربند بودش ، که طبقه طبقه تخت گذاشته بودن تو کوه

یه چیزی خوردیم تو یه سینی بزرگ برامون آوردن به اسم ته چین سنگی ، خیلی خوشمزه بود البته کمی بوی گوشت می داد که من روش حساسیتی نداشتم دخترخاله ام دوست نداشت و بعد یکی ار آشناهامون گفتش که اصلا اینجا گوشت باید بو بده وگرنه می گن خوب نیستش

حالا در کل من اون ته چین رو دوست می داشتم ، که گوشت تو برنج پخته بود اما زعفرون داشت ها سبزی پلو نبود ، دستورش رو می شه لطف کنید بذارید ممنون
    Imahshid عزیز شما دیگی سمنان رو توی در بند شهمیرزاد سمنان خوردید دیگی بیشتر غذایی هست که ایلاتی ها وعشایر درست میکنند که برنج مرغوب ودرجه یک رو با زعفران ونمک ومقدارزیادی گوشت تازه گوسفند ودنبه فراوان در دیگ مسی داخل خاکستر داغ چال میکنند ومیشه اون غذایی که شما خوردی اون جایی که شما توش غذا خوردین هم رستوران سنتی بابا هوشی که غذاهاش معروفه خیلی ممنون از نظر لطف همه شما دوستان مامی سایتی

حنانه جون میشه یه دستور بذاری که تو خونه هم بشه این غذا رو پخت، برنج رو آبکش می کنن و گوشت رو میریزن بینش؟؟؟؟
    ممنون

نه فکر کنم مثل دمی درست میکنند فکر کنم بتونی توی خونه درستش کنی ولی به خوبی اصلش نمیشه فکر کنم توی این کباب پز های ذغالی بتونی درستش کنی زیرش مقداری ذغال صاف شده بریز و برای درش از یک بشقاب استیل یا هر چیز دیگه استفاده کن که بتونی مقداری از ذغال ها رو توی درش بریزی میتونی دور درش فویل الومینیومی بکشی که سیاه نشه ودور ظرفت هم مقداری مایع ظرفشویی بمالی که سیاه نشه وخوب پاک بشه البته اونها توی دیگچه مسی درست میکنند

یعنی حنانه جون گوشت خام را لا به لای برنج نمی ریزن ؟؟؟ میشه کامل توضیح بدی ؟؟ ممنون

چرا دیگه عزیزم چون گوشت تازه گوسفندی ودنبه فراوان لاش میزارند وبا همین گوشت پخته میشه خوشمزه است دیگه
    reyhan777 این نوشته را پسندیده.

میزان امتیاز
    1
    پسند شده
    27
    پسند کرده
    0

اینم عکس گولاچ شیرینی سنتی ومناسبتی سمنان

دوستت دارم خیییییییییییییییییییییییی ییییییییییییییییییییییییی یییییلی بیشتر از اونی که میبینی

میزان امتیاز
    2
    پسند شده
    46
    پسند کرده
    0

خیلی خوشحالم که استان منم یه قسمت داره برای غذاهای سنتی اش....................
    حنانه جون زحمت کشده و دستو راکثر غذاهای سنتی سمنان رو گذاشته.
    من با اینکه سمنانی هم می خوام دستور یه غدای دامغانی رو بذارم به اسم خورشت سیب و آلبالو
    په نظرمن و همسری که خیلی خوشمزه است

صفحه 2 از 9 نخستنخست 12345 ... آخرینآخرین
  • بانک بند ناف