نظر سنجی 76 امین مسابقه عکاسی مکمل
شارژ کلوب هاي مامي سايت
بازارچه کالاي دست دوم رسانه مامي سايت
Like Tree1017Likes

موضوع: هلیم (حلیم)

نمایش نتایج: از 25 به 32 از 236
صفحه 4 از 30 نخستنخست 123456714 ... آخرینآخرین
    عضو خانواده بزرگ مامی سایت
    مامی جون نجمه آواتار ها
    نجمه جونی
    کالاهای من
    2
    میزان امتیاز
    29
    پسند شده
    4642
    پسند کرده
    4441

Re: حلیم ..غذایی آسان

اینم از حلیمهای بنده

[/IMG] [/IMG]
    گفتیم چرا نیامدی...

حق داری

تعطیل تر از جمعه، خود ما هستیم

میزان امتیاز
    1
    پسند شده
    0
    پسند کرده
    0

سلام
    مادر من خودش بلغور حلیم رو درست میکنه . گندم تازه میخره (البته توی شهرستانه ) و آسیاب میکنه . اکثر اوقات هم همراه با سبوسش آسیاب میکنه که واقعا طعم حلیم متفاوت میشه . یه کم تیره تره ولی هم خوشمزه است هم مقوی تر.
    البته ما گوشت رو هم خوووووب با پیاز میپزیم و بلغور خیس خورده با آب سرد رو بهش اضافه میکنیم. با گوشتش نخود هم میپزیم و مقداریشو درسته توی حلیم میندازیم که وقتی میخوری نخود ها میاد زیر دندون و لذتبخشه . در آخر هم دارچین و شکر رو برای تزیین روش با روغن حیوانی میریزیم .
    همسری ما هم بسیار دوست داره . میگه حلیم های بیرون ظاهرشون گول زنکه ولی واقعا طعم و اصالت اینی که توی خونه درست میشه چیزی دیگه است !

میزان امتیاز
    2
    پسند شده
    148
    پسند کرده
    0

منم یک بار تو زندگیم تا حالا حلیم پختم که خیلی خیلی از نتیجه راضی بودم . یعنی برای اولین بار بسیار عالی شده بود.
    ببخشید اصلا اندازه هایی که دقیقا استفاده کردم یادم نیست چون از چند تا دستور استفاده کردم و منم چشمی ریختم ولی به نظر من اندازه گیری سخت نیست نهایتا دفعه اول چشمی درست کنین تا دستتون بیاد و اما من باز هم اندازه های تقریبی رو می ذارم .
    در ضمن بگم که این غذا اصلا رژیمی نیست . یعنی باید در حقیقت یک وجب روغن روش باشه .

و اما دستور
    بلغور گندم یا گندم پوست کنده 400 گرم
    گوشت گوسفند(یا سینه مرغ) 250 گرم
    پیاز یزرگ 2 عدد
    نخود 100 گرم
    شیر یک لیتر
    کره یا روغن حیوانی 100 گرم
    زردچوبه و دارچین و نمک مقداری

اول حدود 100گرم نخود رو با آب بزارین کامل بپزه و بعد بریزین تو میکسر و خوب لهش کنین. (طفلکی نخود ها )
    من بلغور گندم رو (مقدارش بستگی به این داره که واسه چند نفر درست کنین چون معمولا حلیم رو 2 یا 3 نفری درست نمیکنن اما تقریبا 400 گرم ) از شب خیس کردم و صبح ساعت 8.30 بلغور رو با مقداری آب گذاشتم روی حرارت با شعله ملایم تا دونه ها له بشه(اگه کندم پوست کنده یا بلغور استفاده کنین معولا آبی که توش خیس بوده تقریبا جذب دونه ها میشه )
    و از طرفی 250 گرم گوشت گوسفند با کمی چربی رو با آب و 2 تا پیاز بزرگ که از وسط 4 قسمت کرده بودم و کمی زردچوبه گذاشتم روی حرارت
    در ضمن ما چون دوست داشتم حلیم رو حتما با نمک سروکنیم از همون اول توی گوشت و بعد از 2 ساعت از شروع پخت بلغور توش نمک ریختم تا به خورد مواد بره .
    بعد از اینکه گوشت کاملا پخت اون رو بادست ریش ریش می کنیم و یا با گوشت کوب می کوبیم (گوشت کوب برقی رو پیشنهاد نمیکنم چون خیلی گوشت رو خمیر میکنه و اون حالت کشدار رو نداره) و اون پیاز ها رو هم له له میکنیم و میریزیم تو بلغور ها . من تو این مرحله چون کره نداشتم یک ملاقه روغن زرد ریختم تو حلیم و به نظر من اگه خیلی پر آب نبود نصف تا یک لیتر شیر حلیم رو خوشمزه تر می کنه . بعد تو این مرحله شما باید خیلی حواستون جمع باشه و حلیم رو مدام هم بزنین که هم ته نگیره و هم حالت کشدار پیدا کنه چون یه جا خونده بودم که حالت کشدار حلیم فقط از گوشت زیاد نیست بلکه هم زدن زیاد باعث میشه نشاسته موجود در گندم و نخود به هم بچسبه و حالت کشدار پیدا کنه . پس حسابی هم میزنیم تا به غلظت دلخواهمون برسه و در نهایت تو ظرفها میریزیم و با دارچین و کنجد و کره آب شده و ... تزیین می کنیم . در ضمن اگه حوصله داشتین می تونین قیمه هم برای روش درست کنین که دیگه اینطوری فوق العاده میشه .

ببخشید اینقدر عجله داشتم و تند تند نوشتم که ممکنه چیزی از قلم افتاده باشه . در این صورت باز در خدمتم .
    این هم عکس حلیم بنده

اگه درست کردین نتیجه رو هم حتما بگین .
    [HIGHLIGHT=#ccc1d9]فرصت ناراحت کردن دیگران در هر روز صدها بار به دست می آید و فرصت خوشحال کردن در هر سال، یک بار
    [/HIGHLIGHT]

میزان امتیاز
    1
    پسند شده
    39
    پسند کرده
    0

اینم حلیم من. ممنون از همه دوستائی که دستور پختش رو گذاشته بود ن

آمده ایم که با زندگی کردن قیمت پیدا کنیم ٬ نه اینکه به هر قیمتی زندگی کنیم

میزان امتیاز
    2
    پسند شده
    94
    پسند کرده
    0

گندم رو جدا پزیدم گوشت رو هم جدا گندم رو توی غذاساز پوره کردم توی صافی پوستشو گرفتم بسی سخت و پر زحمت بود این قسمتش گوشت رو هم ایضا توی غذاساز و بالاخره یه حلیم خوشمزه بفرمایین
    راز عشق ورزیدن به هر چیز درک این جمله است :
    شاید از دست برود

میزان امتیاز
    2
    پسند شده
    148
    پسند کرده
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط ami63
    بچه ها یه سوال فوری دارم . ایا میشه برای درست کردن حلیم به جای گندم از جو استفاده کرد?
    ami63 جونم من که تا حالا نشنیدم ، اما واست جستجو کردم و گشت زدم و فهمیدم که چرا میشه و مثل اینکه مزش هم دقیقا مثل
    حلیم گندمه . شاید این دستور به دردت بخوره :

مواد لازم برای 3-4 نفر:
    جو 1.5 لیوان
    پیاز 1 عدد
    نمک و فلفل
    گوشت قرمز یا گوشت سینه مرغ یا گوشت بوقلمون حدود 150 گرم
    روغن حیوانی یا کره 2-3 قاشق غذاخوری
    دارچین
    کنجد

جو را 2 روز خیس میکنیم... مثلا امشب تا پس فردا صبح
    با آب و پیاز میگذاریم روی حرارت ملایم بپزه... هر از گاهی هم میزنیم تا ته نگیره ( این مرحله 2 ساعت طول میکشه)
    وقتی تقریبا پخت توی مخلوط کن یا با گوشکوب برقی له میکنیم تا یکدست و کشدار بشه... اگر از مخلوط کن استفاده میکنید بهتره از داغی بیفته،
    دوباره 1 ساعت دیگه روی حرارت قرار میدیم تا خوب له بشه و باز گهگاهی هم میزنیم... هر چه بیشتر هم بزنید کشدارتر میشه،
    گوشت پخته و نازک و دراز ریش ریش شده را اضافه میکنیم، آب همین گوشت پخته و نمک و فلفل هم اضافه میکنیم و خوب هم میزنیم و میگذاریم غلیظ بشه و باز حدود 1 ساعت دیگه بپزه تا مثل مثل حلیم بشه.. غلیظ و خوشرنگ و کشدار
    کره یا روغن حیوانی اضافه میکنیم و مخلوط میکنیم
    از حرارت برمیداریم
    در ظرف میریزیم و با دارچین و کنجد و کمی روغن اضافه و شکر تزیین میکنیم

اینم آدرس منبع متن: http://www.guilanesabz.com/ftopicp-994.html
    [HIGHLIGHT=#ccc1d9]فرصت ناراحت کردن دیگران در هر روز صدها بار به دست می آید و فرصت خوشحال کردن در هر سال، یک بار
    [/HIGHLIGHT]

حلیم با گوشت مرغ
    سوهی این نوشته را پسندیده.
    آینده به کسی تعلق دارد که میداند چگونه منتظر نشیند.

الهام بانو آواتار ها
    کالاهای من
    1
    میزان امتیاز
    95
    پسند شده
    11014
    پسند کرده
    8804

اولین حلیم من:
    گندم گوشت با استخوان رو با یه دونه پیاز کوچولو از شب گذاشتم تا جا بیافته.....بعد هم کمی نمک زدم با دارچین تزیین کردم

معـــجزه کن ....خــــــــــــــــــدایِ من .....

صفحه 4 از 30 نخستنخست 123456714 ... آخرینآخرین
  • بانک بند ناف