نظر سنجی 76 امین مسابقه عکاسی مکمل
Like Tree22Likes

موضوع: نكاتي در مورد تزئين اتاق كودك

نمایش نتایج: از 9 به 16 از 23
صفحه 2 از 3 نخستنخست 123 آخرینآخرین
 1. #9
  مدیر ارشد سایت
  heaven آواتار ها
  مریم م.
  عضویت: ۱۳۸۸/۰۴/۲۶
  محل سکونت
  تهران
  نوشته ها
  3,237
  نوشته های وبلاگ
  44
  میزان امتیاز
  118
  پسند شده
  10606
  پسند کرده
  1314

  ویترین مدال ها

  Re: نكاتي در مورد تزئين اتاق كودك

  تزئين اتاق كودك پيش دبستانی  [JUSTIFY]

  [/JUSTIFY]
  بسياري از والدين علاقه مند هستند كه اتاق كودكشان، علاوه بر اينكه مكاني براي استراحت و بازي اوست، مجالي براي شكوفايي استعدادها و آموزش*هاي غيرمستقيم نيز براي او باشد. اما براي اينكه بتوانيم اتاقي زيبا و پرسود براي كودكانمان تهيه كنيم، مي*بايست نكته*ها و اصولي درباره علايق، خواسته*ها و نيازهاي بچه*ها بدانيم.

  در اين بخش طراحان دكوراسيون و روانشناسان، به پرسش*هاي برخي والدين درباره نحوه دكوربندي اتاق كودك پيش دبستاني پاسخ داده*اند، شايد يكي از اين پرسش*ها، هماني باشد كه مدتهاست ذهن شما را به خود درگير كرده است:

  پرسش: به نظر شما هنگام دكوربندی اتاق كودك بايد كدام علائق، نيازها و كنجكاوي*هاي كودك پيش دبستاني مدنظر قرار گيرد تا جنبه آموزشي نيز براي او داشته باشد؟

  پاسخ:

  براي كودكان پيش دبستاني، آموزش بسيار مهم است؛ اما آنها اكثراً از طريق بازي و نيروي تخيل مي*آموزند. ايجاد محيطي كه تخيل آنها را تقويت كند و اجازه خلاقيت به آنها بدهد بسيار مهم است. با آنكه اكثر ما در قالب اعداد و حروف به كودكان در اين سنين آموزش مي*دهيم اما آنها بايد به هر شكلي ممكن با تخيل*شان به جستجو و آموختن بپردازند.

  پرسش: براي دكوربندي اتاق كودك طوري كه بهترين استفاده از كنجكاوي*هاي او بشود، از چه ساختارها، رنگ*ها، اجسام و اشكال مي*توان بهره برد؟ لطفاً مثال*هاي روشن بزنيد.

  پاسخ:

  براي تقويت و كنجكاوي كودكان روش*هاي مختلفي وجود دارد كه هزينه زيادي نيز ندارند.

  آموزش رسمي آنها را مي*توان با تعداد زيادي كتاب در اتاق او يا نقاشي حروف، واژه*ها و اعداد بر ديوار اتاق كودك با رنگ قابل شستشو آغاز كرد. همچنين استفاده از تخته سياه*هاي كوچك نيز در اين زمينه مؤثر است.

  حتي مي*توانيد يكي از ديوارهاي اتاق كودك را به آموزش حروف و اعداد اختصاص دهيد. براي نقاشي حروف و اعداد مي*توانيد از ماژيك*ها يا رنگ*هاي قابل شستشو استفاده كنيد.

  نكته ديگر اينكه تخيل براي آموزش كودك اهميت زيادي دارد و در اتاق او بايد براي تقويت آن از ابزارهايي استفاده كرد. كودك از طريق بازي بيشترين آموزش را دريافت مي*كند. بايد بفهميد كودك*تان واقعاً به چه چيز علاقمند است، آنگاه آن را به يك موضوع مطرح در اتاقش تبديل كنيد. گاه اين اقدام به سادگي استفاده از رنگ مورد علاقه او در اتاقش است.

  ترس از خراب شدن دكورهاي اتاق كودك را كنار بگذاريد و صرفاً علاقه كودك را مد نظر قرار دهيد. آنها منتقد هنري نيستند.

  با اندكي نيروي تخيل و استفاده از مواد ارزان خيلي كارها مي*شود كرد. از وسايل عملي در اتاق كودك*تان استفاده كنيد. براي مثال چيزهايي كه او بتواند با آنها نقاشي كند و بخواند. همچنين جعبه*اي پر از لباس*هاي مختلف براي او در نظر بگيريد كه بتواند لباس*هايش را عوض كرده و نقش*هاي مختلفي را اجرا كند.

  حتماً در اتاق او قفسه كتاب قرار دهيد و از او بخواهيد تصاوير كتاب*هايي را كه مي*خواند نقاشي كند و آنها را با افتخار به ديوار اتاقش بياويزد.

  به او چيزي بدهيد تا از آن نگه*داري كند: يك ماهي، گلدان يا يك شيء ارزشمند براي خانواده (براي نگهداري او نظارت كنيد و بر موفقيت*هاي او تمركز كنيد نه اشتباهاتش).

  پرسش: براي تقويت حس استقلال، خود ارزشمندي و خلاقيت، چه ميزان بايد به كودك پيش دبستاني اجازه مشاركت در دكوربندي اتاقش را داد. لطفاً با ذكر مثال توضيح دهيد.

  پاسخ:

  بايد از نظر كودكان در دكوراسيون اتاق*ها استفاده كرد زيرا در اين سنين آنها تلاش مي*كنند حس استقلال خود را تقويت كنند، بنابراين هر چه موارد تصميم*گيري*شان بيشتر باشد تجربه بيشتري كسب مي*كنند و احساس توانمند بودن در آنها تقويت مي*شود. به آنها اجازه دهيد درباره آنچه مي*خواهند در اتاق*شان وجود داشته باشد صحبت كنند.

  او حتي مي*تواند شكل اتاق مورد علاقه*اش را نقاشي كند تا هر دو درباره آن همفكري كنيد. نقاشي نبايد زياد مفصل باشد زيرا كودكان در اين سن توجه كمتري به جزئيات دارند. گاهي در نقاشي او در تمام قفسه*ها اسباب بازي*هايي مي*بينيد كه اصلاً او ندارد.
  [JUSTIFY]
  پرسش: آيا هنگام دكوربندي اتاق كودك براي كمك به آموزش او، خط قرمزهايي هم وجود دارد؟

  پاسخ:

  تنها نكته*اي كه براي اتاق اين كودكان در نظر مي*گيريم ايمني است. اجسام بزرگ بايد به ديوار متصل شوند. ايمن كردن سيم*هاي برق و اجسام تيز و سنگين ضروري است.

  پرسش: برای مناسب كردن ديگر مكان*های خانه نظير آشپزخانه و حمام برای آموزش كودكان پيش دبستانی چه پيشنهادی داريد. البته طوری كه برای ديگر اعضاء خانواده مشكلی پيش نيايد.


  پاسخ:

  در آشپزخانه و حمام جاي مخصوصي را براي آنها در نظر بگيريد تا حوله، مسواك و ديگر چيزهاي خود را در آن قرار دهند. ترتيبي دهيد كه در فعاليت*هاي روزانه بتوانند از خود نگهداري كنند. اين امر حس استقلال و اعتماد به نفس آنها را تقويت مي*كند. در انجام كارهاي آشپزخانه از آنها كمك بگيريد اما حتماً به آنها ياد دهيد در هر كاري از بزرگ*ترها كمك بگيريد.

  هر بار كه در آشپزي كمك مي*كنند مقررات ايمني را با آنها مرور كنيد. ابزار خطرناك نظير چاقوها را در جاي امن قرار دهيد. به آنها كمك كنيد فهرست غذا تهيه كنند. به آنها بياموزيد سفره يا ميز غذا را بچيند. لازم نيست تمام اتاق*ها و مكان*هاي خانه خود را به محل بازي و آموزش كودك*تان تبديل كنيد.

  پرسش: توجه يا نكته ديگري كه از تجربيات خود به عنوان يك مادر يا دكوراتور آموخته باشيد داريد؟

  پاسخ:

  هنگامي كه براي كودكان دكوربندي مي*كنيد؛ يادتان باشد براي آنها نه خودتان در حال اين كار هستيد. ممكن است از رنگي خاص يا پارچه*اي مشخص خوش*تان نيايد اما اگر آنها واقعاً كودك*تان را خوشحال مي*كنند از آنها استفاده كنيد. براي من بارها اتفاق افتاد كه نظرم با نظر فرزندانم تفاوت داشت اما نظر آنها را ترجيح دادم و از اينكه خوشحال*شان كردم و به آموزش آنها كمك كردم بسيار لذت مي*بردم.


  منبع : مجله دکوراسیون منزل[/JUSTIFY]
  چقدر دوست داشتنی هستند.. آدم هایی که شبیه حرفهایشان هستند....

  "میلان کوندرا"

 2. #10
  عضو خانواده بزرگ مامی سایت

  عضویت: ۱۳۹۰/۰۴/۱۴
  محل سکونت
  بوشهر
  نوشته ها
  257
  میزان امتیاز
  1
  پسند شده
  60
  پسند کرده
  0

  Re: نكاتي در مورد تزئين اتاق كودك

  د*کوراسیون اتاق فرشته*ها
  یکی از مهم*ترین نکاتی که د*ر تاریخچه د*کوراسیون د*اخلی به آن اهمیت د*اد*ه شد*ه، نحوه چید*مان اتاق خواب است. طراحی اتاق خواب کود*کان بسیار مهم است. شاید* باورتان نشود* اما چید*مان اتاق خواب کود*ک د*لبند* شما، از محل قرار گرفتن تخت گرفته تا انتخاب بهترین وسایل تزیینی و د*یوارکوب*ها و...، تاثیری مستقیم د*ر رفتار خوب و د*رسخوان شد*ن او د*ر آیند*ه د*ارد*.
  کد خبر: ۸۸۶
  تاریخ: ۰۸ ارديبهشت ۱۳۹۰ - ۱۰:۵۷
  د*لتان می*خواهد* بچه*هایی د*رسخوان و باهوش د*اشته باشید*؟ اگر می*خواهیم انسان*هایی موفق و فهمید*ه به جامعه و به د*نیا تحویل د*هیم، اول از همه باید* محیطی سالم و امن برای رشد* کود*کمان فراهم بیاوریم.
  یکی از مهم*ترین نکاتی که د*ر تاریخچه د*کوراسیون د*اخلی به آن اهمیت د*اد*ه شد*ه، نحوه چید*مان اتاق خواب است. طراحی اتاق خواب کود*کان بسیار مهم است.
  شاید* باورتان نشود* اما چید*مان اتاق خواب کود*ک د*لبند* شما، از محل قرار گرفتن تخت گرفته تا انتخاب بهترین وسایل تزیینی و د*یوارکوب*ها و...، تاثیری مستقیم د*ر رفتار خوب و د*رسخوان شد*ن او د*ر آیند*ه د*ارد*.
  متاسفانه معمولا والد*ین به این نکات اهمیت زیاد*ی نمی*د*هند*.  به ۶ نکته مهم د*ر مورد* نحوه چید*مان اتاق خواب کود*ک اشاره می*کنیم:

  ۱) قاب عکسی از چهره خند*ان والد*ین را د*ر اتاق خواب کود*ک بگذارید*. این کار نه تنها کود*ک را از بسیاری از مشکلات روحی و عاطفی که ممکن است او را د*ر بزرگسالی تهد*ید* کند*، مصون می*د*ارد*، بلکه موجب می*شود* تا کود*ک هر زمان چشم باز می*کند*، چهره خند*ان پد*ر و ماد*ر خود* را که د*ر واقع ارکان اصلی زند*گی او را تشکیل می*د*هند*، د*ر مقابل خود* ببیند*.

  ۲) تخت کود*ک را به عریض*ترین د*یوار اتاق خواب تکیه بد*هید*. مراقب باشید* که کود*ک از روی تختش د*ر اتاق را ببیند*.
  بهتر است د*یواری که برای تکیه د*اد*ن تخت کود*کتان انتخاب می*کنید*، مقابل د*ستشویی یا حمام نباشد* چون می*تواند* سلامت کود*کتان را به مخاطره بیند*ازد*.
  اگر د*و فرزند* د*ارید*، بهتر است از تخت*های د*و طبقه تا حد* ممکن استفاد*ه نکنید*، چرا که کود*کان نیاز د*ارند* فضای باز و راحتی بالای سرشان د*اشته باشند* و تخت*های د*و طبقه این امکان را از کود*کی که د*ر طبقه اول می*خوابد*، می*گیرد* و همین موضوع می*تواند* د*ر آیند*ه باعث فشار عصبی د*ر او شود*.
  کود*کی که د*ر طبقه بالا می*خوابد* نیز از آنجا که یک فضای خالی د*ر زیر محل خوابش وجود* د*ارد*، احساس ناامنی می*کند* و همین حس می*تواند* د*ر بزرگسالی تاثیرات بد*ی د*ر روحیه*اش بگذارد*.

  ۳) گوشه مناسبی از اتاق را به مکانی برای مطالعه اختصاص د*هید*. د*ر گوشه*ای از اتاق کود*ک خود* میز و صند*لی و چراغ مطالعه*ای بگذارید* و به او بفهمانید* که مکان مناسب برای مطالعه و د*رس خواند*ن، همان است.
  به این ترتیب به او نشان می*د*هید* که چقد*ر د*رس خواند*ن و مطالعه برایتان اهمیت د*ارد*.

  ۴) اتاق خواب کود*ک را به محیطی سالم تبد*یل کنید*. تصاویر آب و د*ریا، آکواریوم یا وجود* صد*ای آب می*تواند* محیط ناسالمی ایجاد* کند* و د*ر آیند*ه موجب بروز بیماری آسم د*ر کود*ک شود*.  ۵) محیط و فضای اتاق خواب کود*ک را همواره تمیز و جمع و جور کنید*. کمد*های د*یواری و کشوهای اتاق خواب کود*ک را همیشه تمیز و مرتب کنید*. هر چه فضای اتاق خواب باز و خالی از به هم ریختگی باشد*، کود*ک به همان میزان احساس آرامش بیشتری خواهد* د*اشت و خلاقیت و قد*رت تخیل او افزایش می*یابد*. با جمع کرد*ن وسایلی که ممکن است کود*کتان تا یک یا د*و ماه د*یگر از آنها استفاد*ه*ای نکند*، به چشم او استراحت بد*هید*.

  ۶) با استفاد*ه از نور، رنگ و آثار هنری مثل نقاشی محیطی شاد* برای کود*ک خود* فراهم آورید*.
  اتاق خواب کود*ک باید* به او روحیه*ای شاد*اب ببخشد*. اطمینان حاصل کنید* که نور اتاق کافی باشد*. سعی کنید* د*یوار اتاق خواب کود*ک خود* را رنگ آبی نزنید*، چرا که این رنگ موجب افسرد*گی د*ر کود*ک شما می*شود* و انرژی او را تحلیل می*برد*.
  رنگ*های روشن همچون زرد*، صورتی کمرنگ و سبز روشن می*تواند* انتخاب خوبی برای رنگ د*یوار اتاق کود*ک باشد*.
  یکی از نکات مهم د*ر مورد* تزئین اتاق خواب کود*ک این است که از قرار د*اد*ن تصاویر حیوانات وحشی و د*رند*ه کاملا بپرهیزید*. د*ر عوض عکس*هایی را انتخاب کنید* که حس خلاقیت و آرامش را د*ر او تقویت کنند*.

  منبع : Decorationnews.com
  H.a.m.s.a.y.e این نوشته را پسندیده.

 3. #11
  مدیر بازنشسته
  aram_khp آواتار ها
  آرام خسروپناهی
  عضویت: ۱۳۸۸/۰۵/۰۸
  محل سکونت
  تهران
  نوشته ها
  3,966
  میزان امتیاز
  12
  پسند شده
  1257
  پسند کرده
  219

  Re: نكاتي در مورد تزئين اتاق كودك

  اتاق کودکم چگونه باشد


  ضمن طراحی و برنامه ریزی برای دکوراسیون اتاق کودکان علاوه بر اموری که ذکر شد توجه به ایمنی نیز نباید فراموش شود. همواره باید به وسایلی که در دسترس نوزاد یا کودک نوپا قرار دارند از قبیل آنچه از درون تخت برای کودک قابل دسترسی است دقت و توجه داشت.

  آماده کردن یک اتاق برای کودک نورسیده همیشه بخشی از لذت بچه دار شدن و توسعه یک خانواده است و تولد نوزاد همواره واقعه ای است که دیگر اعضای خانواده چند ماه در انتظار آن بوده اند. والدین اغلب با عشق و علاقه فراوان اتاق اولین نوزاد خود را آماده می کنند و وسایل لازم برای آسایش و راحتی او را تدارک می بینند. اما در حقیقت نوزادان برای آسایش و زندگی راحت به وسایل و ابزار متعدد و بی شماری نیاز ندارند و اغلب نیازهای واقعی آنها به چند وسیله ابتدایی محدود می شود.
  در تهیه و تدارک اتاق نوزاد یکی از مهم ترین نکاتی را که باید همواره به خاطر داشته باشیم، رشد و تغییر بسیار سریع نوزادان و نیازهایشان است. از این رو هنگام برنامه ریزی برای دکوراسیون اتاق کودک از رنگ آمیزی و پوشش دیوارها و کف اتاق گرفته تا خرید وسایلی مانند تخت و کمد و از این قبیل چیزها، باید این واقعیت را در نظر داشته باشیم که اغلب وسایل نوزادان پیش از آنکه فرسوده شوند بی استفاده می شوند و نوزاد به دلیل رشد سریع و تغییرات محسوس در زمانی کمتر از یک سال قادر به استفاده از بسیاری از وسایل اولیه اش نخواهد بود. بنابراین در انتخاب وسایل و رنگ آمیزی اتاق نوزاد این سرعت را به خاطر داشته باشید و از رنگ هایی بهره بگیرید که برای چند سال اولیه زندگی کودک مناسب باشند. همچنین وسایلی چون تخت و کمد را به گونه ای انتخاب کنید که در چند سال آتی نیز قابل استفاده باشند. بسیاری از تختخواب هایی که برای نوزادان ساخته می شوند قابل تغییر بوده و به راحتی به طول تخت خواب اضافه می شود یا نرده های کنار تخت در این تختخواب ها امکان جدا شدن داشته و می توان به راحتی آنها را کنار گذاشت. به این ترتیب تخت جوابگوی نیاز کودک تا سنین ۸-۶ سالگی خواهد بود و والدین مجبور به صرف هزینه مجدد برای تغییر تخت پس از ۳ سال اول زندگی نیستند یا کشوهایی که از سطح رویشان می توان به عنوان جای تعویض لباس و پوشک نوزاد استفاده کرد در همه سنین به عنوان کشوهایی که لوازم گوناگون کودک را در خود جای می دهند قابل استفاده هستند.
  هنگام برنامه ریزی برای اتاق نوزاد به سیستم گرمایی و نورپردازی اتاق نیز توجه داشته باشید. دمای اتاق نوزاد باید همواره بین ۱۹ تا ۲۲ درجه سانتیگراد باشد. از این رو با توجه به امکانات منزل باید راهی ایمن برای تامین این دما در اتاق کودک در نظر گرفته شود.
  نور مستقیم و درخشان برای نوزادان مناسب نیست. به همین دلیل برای تلطیف نور خورشید در روز از پرده های نازکی که نور را از خود عبور داده اما از تندی آن می کاهند برای پنجره های اتاق نوزاد استفاده کنید و در شب برای تامین نور اتاق از چراغ هایی که نور را به سقف می تابانند برای ایجاد نور غیرمستقیم و کافی بهره بگیرید. نور اتاق کودک در طول شب نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است چرا که نوزادان اغلب در طول شب نیاز به تغذیه دارند و اتاق نوزاد باید در شب از میزانی از نور بهره مند باشد تا ضمن آنکه مادر را به انجام امور معمولی چون تغذیه کودک یا تعویض پوشک او قادر می سازد موجب بیداری کامل و هوشیار شدن نوزاد نیز نشود. استفاده از کلیدهای تایمردار که مقدار نور را تنظیم می کنند یکی از بهترین راه های پاسخگویی بر این نیاز است. در غیر این صورت می توان از چراغ خواب های کوچک نیز برای تامین این مقدار نور سود برد.
  برای پنجره های اتاق نوزاد بهتر است علاوه بر پرده اتاق یک آستری ضخیم نیز در نظر بگیرید تا در مواقع لزوم بتوانید اتاق را در طول روز نیز تاریک کنید.
  اگرچه اولین انتخابی که برای پوشش کف اتاق نوزاد به نظر می رسد یک پوشش نرم و راحت است اما باید این امر را نیز در نظر داشته باشیم که ظرف چند ماه، نوزاد ما تبدیل به کودک نوپایی می شود که انواع مایعات و نوشیدنی ها و مواد غذایی گوناگون را به دست گرفته و بر روی زمین اتاق خواهد ریخت. بنابراین پوشش کف اتاق را از نوعی در نظر بگیرید که ضمن نرمی و لطافت به راحتی تمیز شود.
  نوزاد علاوه بر تختخواب اصلی، اغلب به یک تخت چرخدار متحرک و کوچک یا یک گهواره نیز نیاز دارد که در ماه های اولیه تولد، در کنار تخت مادر قرار گرفته و این امکان را به مادر بدهد تا برای رسیدگی و مراقبت از نوزاد در طول شب مجبور به طی مسافت میان اتاق ها نباشد. پس از چند ماه اول، زمانی که دفعات بیدار شدن نوزاد در شب کاهش می یابد و مادر نیز توان از دست رفته را باز می یابد می توان نوزاد را به اتاق مخصوص و تختخواب اصلی اش انتقال داد.
  چنانچه اتاق کودک جای کافی داشته باشد یک مبل یا صندلی راحت برای مادر در اتاق نوزاد در نظر بگیرید تا مادر جای راحتی برای نشستن هنگام شیردهی و مراقبت از نوزاد داشته باشد.
  ضمن طراحی و برنامه ریزی برای دکوراسیون اتاق کودکان علاوه بر اموری که ذکر شد توجه به ایمنی نیز نباید فراموش شود. همواره باید به وسایلی که در دسترس نوزاد یا کودک نوپا قرار دارند از قبیل آنچه از درون تخت برای کودک قابل دسترسی است دقت و توجه داشت. همچنین سطح کف اتاق نباید از مواد لیز و لغزنده باشد و پریزهای برق که در ارتفاع کم نصب شده اند باید با استفاده از وسایل مخصوص موقتا مسدود شوند.
  ayd این نوشته را پسندیده.
  سهم ما از گل سرخ ، یک بغل شادی و آرامش توست

 4. #12
  عضو خانواده بزرگ مامی سایت

  عضویت: ۱۳۹۰/۱۱/۰۱
  نوشته ها
  6
  میزان امتیاز
  1
  پسند شده
  3
  پسند کرده
  0

  Re: نكاتي در مورد تزئين اتاق كودك

  مطالب خیلی مفیدی بود. بسیار ممنون. اتاقی که من به نی نی اختصاص دادم. سه طرف دیوار و یک طرف پنجره بزرگ قدی داره. سه طرف دیگه یکی کمده و دوتای دیگه هم یک ستون توی هر کدوم هست. به نظرتون میشه تخت رو کنار پنجره بذارم؟ پنجره رو به کوچه است ولی کوچه مون خلوته

 5. #13
  عضو خانواده بزرگ مامی سایت

  عضویت: ۱۳۹۰/۱۱/۰۹
  نوشته ها
  34
  میزان امتیاز
  1
  پسند شده
  8
  پسند کرده
  0

  Re: نكاتي در مورد تزئين اتاق كودك

  سلام susana جان
  خطرناکه این کارو نکنی حتی واسه آدم بزرگا توصیه نمیشه.
  میتونی از تختایی استفاده کنی که دو طبقن و یه طبقشن زکمئ و این جور چیزاست. اگه هم خریدی یه عکس از اتقاقت بذار از تمام زوایا شاید بتونیم کمکت کنیم.
  تا شقایق هست زندگی باید کرد.

 6. #14
  عضو خانواده بزرگ مامی سایت

  عضویت: ۱۳۹۰/۱۱/۰۱
  نوشته ها
  6
  میزان امتیاز
  1
  پسند شده
  3
  پسند کرده
  0

  Re: نكاتي در مورد تزئين اتاق كودك

  متاسفانه یا خوشبختانه در یک ماهگی دختر کوچولوم مجبور به اسباب کشی شدیم. الان دیگه تختش کنار پنجره نیست. میخوام به دیوار اتاقش یک باکس در ابعاد 110 در 65 با عمق 22 سانت نصب کنم تا عروسکها و اسباب بازیهاشو توش بچینم و بزرگتر هم که شد میتونه به عنوان کتابخانه ازش استفاده کنه. در این زمینه پیشنهادی ندارین؟
  Tarane.kudak این نوشته را پسندیده.

 7. #15
  عضو خانواده بزرگ مامی سایت

  عضویت: ۱۳۹۱/۰۷/۳۰
  محل سکونت
  اصفهان
  نوشته ها
  13
  میزان امتیاز
  1
  پسند شده
  3
  پسند کرده
  0

  Re: نكاتي در مورد تزئين اتاق كودك

  سلام.من تو یه چندتا عکس دیدم که به در اتاق نی نی ها اسمشونو به لاتین زده بودن.نمیدونم جنسش چیه.چوبه مقواس یا چیز دیگه .میشه اگه کسی میدونه راهنمایی کنید؟؟؟؟ممنون میشم..اینم عکسش:

 8. #16
  عضو خانواده بزرگ مامی سایت
  بلور یخ آواتار ها
  عضویت: ۱۳۹۳/۰۲/۲۵
  محل سکونت
  اذربایجان غربی
  نوشته ها
  281
  میزان امتیاز
  35
  پسند شده
  1909
  پسند کرده
  544
  عزیزم بیشتر پارچه های نمدیه که باهاش اینکارو میکنن
  *Afsaneh* این نوشته را پسندیده.
  ​الهی مرا ان ده که ان به

صفحه 2 از 3 نخستنخست 123 آخرینآخرین
 • مجوز های ارسال و ویرایش

  • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
  • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
  • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
  • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
  •  

  محاسبه ي شاخص توده ي بدني

  وزن به کيلـو گـرم
  قد به سانتي متر

  شاخص توده ي بدني
  بازه ي وزني مناسب شما