نظر سنجی 76 امین مسابقه عکاسی مکمل
شارژ کلوب هاي مامي سايت
بازارچه کالاي دست دوم رسانه مامي سايت
Like Tree121Likes

موضوع: بابا غنوج ( متبل)

نمایش نتایج: از 1 به 8 از 28
صفحه 1 از 4 1234 آخرینآخرین

بابا غنوج ( متبل)

اینم یک نوع غذای عربی

بابا غنوج

بادمجان 400گرم

رب انار حدود 100 گرم

سير رنده شده به مقدار لازم

ابتدا بادمجانها را خرد كرده همراه با سير سرخ مي كنيم سپس

در ظرف مورد نظر ريخته رب انار را به آن اضافه مي كنيم دانه هاي

انار و برگ جعفري را براي تزيين روي آ قرار مي دهيم

مقدار رب انار و سير به ذايقه مان بستگي دارد

http://sar-ashpaz.blogpars.ca/

من هم این پیش غذا رو ( با همین دستور) توی یک رستوران لبنانی خوردم
    اما دستورات بابا غنوج با این یکی فرق داره...حالا باید بریم سراغ رستورانه و ازش سوال کنیم ...در ضمن توی شماره های اولیه هنر آشپزی هم بابا غنوج رو با رب انار گذاشته بود
    ویرایش توسط heaven : ۱۳۹۵/۰۴/۰۱ در ساعت ۰۲:۱۴ قبل از ظهر
    باران67 این نوشته را پسندیده.
    سعادتی که هیچ کس نمی تواند از شما بگیرد ،
    سعادتی است که کسی به شما نبخشیده باشد...

2. بانک بند ناف
    مدیر انجمن

میزان امتیاز
    4
    پسند شده
    304
    پسند کرده
    2

Re: هومز يا حمص لبناني

سلام بچه ها

باباغنوج یه پیش غذای لبنانی هستش ، من یه عمو دارم که آمریکاست و عید پارسال اومد ایران... . سیزده به در همه ی فامیل رو دعوت کرد و براشون آشپزی کرد و چون زن عموم لبنانیه یه سری از غذاهایی که درست کرده بود لبنانی بود ... یه دنیااااااا دلم برای عموم تنگ شده
    به نظر من جزو یکی از بهترین عموهای دنیاست....با اینکه یه بار بیشتر ندیدمش...
    یکی از غذاهایی که عموم درست کرد باباغنوج بود که یه پیش غذای لبنانیه...تقریبا شبیه یه دیپ می مونه که با سبزیجات می خورن درست مثل حومص...
    دستورشم این جوریه که بادمجان رو کبابی می کنن بعد مثل حومص با ارده ، آبلیموی تازه و روغن زیتون فراوان و سیر در بلندر می ریزید نمک و فلفل... واقعاااااااااا خوشمزه میشه و کمی جعفری هم برای تزیین میشه روش ریخت یه جایی دیدم که کمی ماست چکیده هم باهاش مخلوط می کرد که طعم گسی ارده رو کم کنه...
    واقعاااااااااا عالی بود یه ماهی هم عموم درست کرد که البته نمی دونم لبنانیه یا نه اما تو فر با سبزیجات کبابی کرد.. اونم با عکسش بعدا می ذارم...

عکسی هم که می ذارم عکس بابا غنوج که عموم درست کرد با حومص حیف که عکس کلی از میز ندارم از هر چیزی جدا عکس گرفتم...عکس رو با موبایلم گرفتم واسه همینه کیفیت نداره ...خونه ی مامان بزرگم...

فکر کنم اگه فصل انار باشه کمی دانه های انار و رب انار هم بهش اضافه می کنن ، البته این رو فقط وقتی سرچ می کردم دیدم...
    مامان غزل, malodynaz و باران67 این نوشته را پسندیده.
    اینجا دلم برای خدا تنگ می شود...

Re: بابا غنوج

مامان غزل و باران67 این نوشته را پسندیده.
    سعادتی که هیچ کس نمی تواند از شما بگیرد ،
    سعادتی است که کسی به شما نبخشیده باشد...

من 3 تا بادمجان متوسط رو روی زغال دودی کردم بعد با 2 حبه سیر و یک عدد اب لیمو و 2 قاشق پر ارده و کمی نمک توی بلندر ریختم و 2 قاشق روغن زیتون اضافه کردم..و کخلوط کردم و با نان لبنانی خوریدم...طعم خوشمزه ای داره ...
    تمام مزه اش هم به دودی بودنش هست..کاملا حس میشه
    مامان غزل, malodynaz, mitra40 و 1 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.
    آینده به کسی تعلق دارد که میداند چگونه منتظر نشیند.

عضو خانواده بزرگ مامی سایت

میزان امتیاز
    1
    پسند شده
    20
    پسند کرده
    0

من بابا غنوجو این مدلی درست میکنم که:
    بادمجونو کبابی میکنم وبعد از این که پوستشو جدا کردم توی یه ماهیتابه میریزم میزارم روی گاز برای جند دقیقه تا اکه اب اضافی داره گرفته بشه. صبر میکنم خنک بشه چون هر چی سردتر بشه بهتره.بعد اونو به ماست اضافه میکنم وسیر رو هم توش رنده میکنم.نمک و مقداری دارچین هم اضافه میکنم ترکیبش چیزی مثل ماست و خیار میشه.هر کی خورده خوشش اومده.سری آخر با ماست موسیر درست کردم خودم بیشتر خوشم اومد.در ضمن من همیشه 7-8 کیلو بادمجونو با هم کبابی میکنم وتو فریزر میذارم.

نقل قول نوشته اصلی توسط عسل -1360
    نجما جون اینای که رو بیسکویت هست همون مواد
    عسل جان بله همون مواد باباغنوچ هست
    آینده به کسی تعلق دارد که میداند چگونه منتظر نشیند.

با مرام آواتار ها
    میزان امتیاز
    11
    پسند شده
    369
    پسند کرده
    528

Re: انواع پیش غذا و اردور با کدو و بادنجان

سلام
    متبل با دستور شف طيبه مهربون كه خيلي زياد خوشمزه بود

با مرام آواتار ها
    میزان امتیاز
    11
    پسند شده
    369
    پسند کرده
    528

Re: انواع پیش غذا و اردور با کدو و بادنجان

متبل
    به روایت شف طیبه عزیز

من دو تا سس توي غذاهاي عربي هست كه خيلي دوستشون دارم. اول حمص و دوم متبل. اولي با نخود درست ميشه و دومي با بادمجان. هر دو رو ميشه به عنوان پيش غذا با نون خورد و يا به عنوان سس كنار غذاهاي گوشتي سرو كرد. غذاهاي گوشتيش رو هم بعدا درست ميكنم. ساختنش خيلي ساده است...فقط دوست عزيزمون بلندر رو بايد راه بندازيم و يالا...

بادمجان بزرگ 2 عدد

آبليمو 4/1 ليوان

ارده 4/1 ليوان

سركه سفيد 1 ق غ

سير 3 حبه

نمک ( من معمولا نمک به هیچ غذایی اضافه نمیکنم. به کسی هم توصیه نمیشه. قبلا هم گفتم، سعی کنید غذاها رو کم نمک بخورید...واسه خودتون میگم!)

این غذا رو من با رسپیهای مختلف درست کردم و کم و زیاد کردن موادش بستگی به ذائقه داره. ولی این رسپی از کتاب Arabian Cooking هستش

بادمجونها رو بشوريد و روي اجاق كبابيش كنيد. خيلي سريع آماده ميشه و هيچ دردسري نداره ( منهاي دردسر تميز كردن اجاق)

من نميشورمشون چون دوست دارم كه متبل طعم تنوري به خودش بگيره...ولي شما اگه از طعم دودي خوشتون نمياد زير آب پوستشون رو بكنيد. خيلي راحت پوستش جدا ميشه.

بعد همه مواد رو توي بلندر ميريزيم و بلند ميكنيم....همين!

ارده رو هم میتونید با مارکهای مختلف کنار حلوا شکری ها توی فروشگاه ها پیدا کنید. هم میتونید توی مغازه خرما فروشی پیداش کنید.

حالا براي سروش...شيوه سنتيش اينجوريه...اول با پشت قاشق سطحش رو صاف كنيد

بعد قاشق رو زاويه دار بگيريد و روش خط ايجاد كنيد و روي كل متبلتون روغن زيتون بريزيد...حالا ميتونيد با سبزي تزئينش كنيد.

ولي من يه گل با گوجه درست كردم كه اگه بلد نيستيد، ياد بگيريد. اول گوجه رو از سر، نواري پوست بگيريد. مواظب باشيد زياد باريك و نازك نگيريد كه پاره نشه! ولی اگه پاره شد ... یه دونه دیگه رو بردارید و از نو شروع کنید. رمزش اینه که یه کم از گوشتش به پوست بمونه. و زیاد هم نوارتون رو عریض نگیرید. یک سانت خوبه. گوجه اش هم بزرگ نباشه. متوسط بهتره. اگه ظرفتون بزرگه سه تا رز گوجه ای درست کنید. ولی اگه خیلی اسرار دارید که رز گنده درست کنید باید عرض نوار رو بیشتر از یک سانت بگیرید و گوشتی تر پوست بکنیدش

بعد از پشت بپيچيدش... یعنی هنگام پیچیدن باید طرف گوشتیش رو به شما باشه. اینطوری غنچه اش خوشگل تر میشه

حالا برش گردونيد و از رو بپيچونيد تا كل نوار تموم شه. یعنی حالا دیگه باید پوستش رو به شما باشه. در آخر هم انتهای نوار رو بدید زیر کار و روی سبزی سوارش کنید.

یه کم تمرین میخواد. ولی دستتون که راه افتاد خیلی کار ساده ایه

لازمه که تذکر بدم که بعدش دهنتون بوی سیر میگیره؟ بدجور! ولی سیرش رو حذف نکنید...همه خوشمزگیش به همینه. ساده ترین راهش جویدن جعفریه...و یا جویدن برگ چای خشک و یا جویدن آدامس خیلی قوی ( از اونهاییش که تا مغز سر آدم یخ میزنه) به مدت دو روز!

ولی من عاشقشم بدجور!!!! و بچه های اداره هم به همچنین ، چون ظرفش رو هم لیسیدن
    مامان غزل, GHAZALAK-1388, azmil و 3 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.

صفحه 1 از 4 1234 آخرینآخرین