نظر سنجی 76 امین مسابقه عکاسی مکمل
Like Tree260Likes

موضوع: روانشناسي كودك

نمایش نتایج: از 1 به 8 از 440
صفحه 1 از 55 123411 ... آخرینآخرین
    مدیر بازنشسته

میزان امتیاز
    1
    پسند شده
    134
    پسند کرده
    0

روانشناسي كودك

روان شناسی کودک (Child Psychology)
    نگاه اجمالی
    بدون شک یکی از مهمترین و موثرترین دوران زندگی آدمی دوران کودکی است. دورانی که در آن شخصیت (Personality) فرد پایه*ریزی شده و شکل می*گیرد. امروزه این حقیقت انکارناپذیر به اثبات رسیده است که کودکان در سنین پایین (طفولیت) فقط به توجه و مراقبت جسمانی نیاز ندارند، بلکه این توجه باید همه ابعاد وجودی آنها شامل رشد اجتماعی ، عاطفی ، شخصیتی و هوشی را دربر گیرد. این ابعاد عوامل تعیین کننده و اساسی یک انسان هستند که از دوران کودکی پایه*گذاری و شکل می*گیرند.
    اهمیت روان شناسی کودک
    روان شناسی کودک اهمیت خود را از کودک می*گیرد، چرا که دوران کودکی انسان اهمیت فوق*العاده*ای دارد. شاید نگاهی به دوران کودکی انسان و توانائیهای نوزاد انسان در مقایسه با سایر موجودات اهمیت این دوران را آشکارتر *سازد. نوزاد انسان در میان سایر موجودات عالم طولانی*ترین زمان را نیاز دارد که قابلیت*ها و توانائیهای خود را پرورش و آشکار سازد. در واقع انسان حدود 18 سال اول زندگی خود را در حال رشد و تکامل در ابعاد مختلف است و این زمان طولانی و با* اهمیتی در زندگی انسان است.

از طرف دیگر ، نوزاد انسان با کمترین توانایی*ها و امکانات (نظیر بازتابها) به دنیا می*آید و به مراقبت زیاد و شدیدی نسبت به سایر موجودات نیاز دارد (برای مثال در نظر بگیرید که چگونه گوساله گاو پس از به دنیا آمدن روی پای خود می*ایستد، ولی نوزاد انسان حتی نمی*تواند سر خود را راست نگه دارد). ابن مراقبت توسط پدر و مادر در وهله اول و توسط اطرافیان و جامعه در وهله دوم اعمال می*شود، ولی این مراقبت بدون آگاهی ، دانش و آموزش شیوه*های فرزند*پروری صحیح امکان ندارد و اهمیت روان شناسی کودک نیز از این دو موضوع (زمان طولانی رشد کودکی و شیوه*های صحیح فرزند*پروری) ناشی می*شود.
    اهداف روان شناسی کودک
    روان شناسی کودک به عنوان یکی از زیر*مجموعه*های «روان شناسی رشد» با هدف نگاه دقیق و علمی به کودک و نیازهای او و یافتن شیوه*های صحیح پرورشی و آموزشی کودک از اولین سالهای تاسیس روان شناسی علمی مورد توجه بوده است. (البته موضوع کودک و مسائل مربوط به او همیشه مورد توجه بوده است). در طول این سالها روان شناسان زیادی نظیر ژان پیاژه (Jean Piaget) ، استانلی هال (Stanley Hall) به مطالعه و تحقیق در مورد جنبه*های مختلف رشد کودک پرداخته*اند.
    موضوعات مورد مطالعه در روان شناسی کودک
    مطالعه در مورد جنبه*های مختلف رشد کودک
    رشد یک فرایند چند بعدی است. این رشد شامل رشد جسمی ، رشد زبانی ، رشد عاطفی ، رشد شناختی (Cognitive Development) ، رشد اجتماعی ، رشد اخلاقی و رشد شخصیتی است و توجه به مطالعه در مورد تمام این جنبه*ها یکی از اهداف روان شناسی رشد است. اهمیت این توجه به تمام ابعاد رشدی باعث آگاهی و شناختی متعادل و چند*بعدی در مورد کودک می*شود و والدین و سایر افراد مرتبط با کودک را در درک و رفتار صحیح با کودک یاری می*نماید.
    مطالعه در مورد نیازهای کودک در سنین مختلف
    کودکان دارای نیازهای (Needs) متعددی هستند و در سنین مختلف یکی یا چند مورد از این نیازها در مقایسه با سایر نیاز در اولویت می*باشد. برای مثال ، در مرحله نوزادی (صفر تا دو سالگی) نیازهای جسمانی در اولویت قرار دارد. در حالیکه در دوران نوجوانی (سنین بعد از 12 سالگی) نیاز به استقلال فردی در اولویت می*باشد.
    مطالعه در مورد شیوه*های صحیح فرزند*پروری
    شیوه*های صحیح فرزند*پروری ، نحوه تعامل و روابط مناسب با فرزندان از مهمترین موضوعات برای روان شناسان کودک می*باشد. بیشتر پدر و مادرها فرزند*پروری را کاری ساده تلقی می*کنند و بر این باور هستند که هر کسی می*تواند از عهده این امر برآید. (البته این دیدگاه بیشتر در والدین بدون فرزند دیده می*شود) اما فرزند*پروری نیاز به آگاهی و آشنایی با نحوه عملکرد و اصول آن دارد و تحقیقات حوزه روان شناسی کودک اصول و روشهای متعددی را متناسب با سنین مختلف یافته است.
    مطالعه در مورد مقابله با برخی مشکلات رفتاری _ روانی دوران کودکی
    کودکان نیز همچون بزرگسالان دچار آشفتگی*های روانی _ رفتاری می*شوند و این مسئله باعث تحقیقات و مطالعات دامنه*داری در زمینه انواع این آشفتگی*ها و تفاوت آنها با آشفتگیهای رفتاری _ روانی بزرگسالان و همچنین شیوه*های درمانی این آشفتگیها شده است. برخی ار این مشکلات و آشفتگیهای رفتاری _ روانی کودکان عبارتند از: اختلالات توجه ، اختلالات دفعی ، اختلالات يادگيري و ناخن جویدن و ... .

منبع: http://daneshnameh.roshd.ir
    زندگی کتابی است پر ماجرا ، هیچگاه آن را به خاطر یک ورقش دور نینداز

عضو خانواده بزرگ مامی سایت

میزان امتیاز
    1
    پسند شده
    5
    پسند کرده
    23

Re: روانشناسي كودك

من فورا به کمک یک روانشناس مجرب کودک نیازمند هستم لطفا راهنمایی کنید. نیاز فوری فوری فوری

میزان امتیاز
    1
    پسند شده
    0
    پسند کرده
    0

سلام
    دختر من دوسالشه و خیلی دختر خوب ولی یه کم شیطونه. گاهی یه کارای بزرگونه ای میکنه که حیرت میکنم ولی فقط تازگیها یه رفتار بد پیدا کرده اونم جویدن ناخن هست.
    درسته که گاهی دعواش میکنم ولی از محبت مادری و عشقی که بهش دارم هم اصلا کم نمیذارم. خورد و خوراک هم سر هرساعتی که باید باشه رسیدگی کامل دارم. خوابش هم بد نیست ولی نمیدونم چرا این عادت رو پید اکرده .
    لطفا راهنمائیم کنید .

مدیر بازنشسته

میزان امتیاز
    12
    پسند شده
    647
    پسند کرده
    0

ویترین مدال ها

دوست گلم لطفا سوالت رو ببر تو تاپیک مشاوره تا راهنمایی بشی..ممنون...

خداوند بزرگترین هدایا را به بندگان خود داده است.قدرت انتخاب و تعیین کردار خویش.

مدیر بازنشسته

میزان امتیاز
    12
    پسند شده
    647
    پسند کرده
    0

ویترین مدال ها

مرجان عزیز یه سرچ بزنی تو نت برات اسامی و ادرسها رو میاره...میتونی با توجه به محل مطب و..انتخاب کنی...من شخص خاصی رو نمیشناسم بهت معرفی کنم الان..ولی میتونی تا پیدا کردن روانشناس کودک خوب تو تتپیک ماوره مشکلتو مطرح کنی تا در حد توان و امکان بهت کمک کنیم...

میزان امتیاز
    3
    پسند شده
    192
    پسند کرده
    616

سلام دوستان
    یکی از آشناهامون پسرش بیش فعالی داره و دارو هم مصرف کرده بود بهتر بود ولی داروهاشو قطع کرده بودن
    یه سال هم مدرسه استثنایی رفته بود ولی بعد که ازش تست گرفته بودن هیچ چیز رو جواب نداده بود . ولی من یه باردیدمش با موبایل بازی میکرد مثل بچه های معمولی بازی رو تا آخر رفت .
    حالا بهر صورت میخوان دوباره ببرنش دکتر از من پرسید که چه دکتری باید ببره من نمیدونستم گفتم از شما بپرسم اگر هم دکتر خوب میشناسین لطفا بهم بگین .
    این بچه هم تهران نیست و برادر پرستار مادربزرگمه . حالا خواهرش میگه بیارمش تهران ببرمش دکتر .
    بهترین چیزها زمانی رخ میدهد که انتظارش را نداری .

مدیر بازنشسته

میزان امتیاز
    12
    پسند شده
    647
    پسند کرده
    0

ویترین مدال ها

مامک جون بیش فعالی و عقب موندگی ذهنی که منجر به رفتن به مدرسه استثنایی میشه هیچ ربطی به هم ندارن...بیش فعالها ابدا کند ذهن و..نیستن..برعکس بیشترشون باهوشن...ولی مدارس استثنایی مربطو به بچه هاییه که نمیتونن در کنار بچه هایی با هوش عادی درس بخونن...این دو تا ربطی به هم ندارن..بازی کردن با مویابلم دلیلی بر کند ذهنی و..نمیتونه باشه به تنهایی....

پس به این دوست توصیه کنین حتما بچه اشون رو ببرن پیش یه روانپزشک خوب تا بررسی بشه..نوار مغزی ازش بگیرن..تستهای روانشناسی روش انجام بدن تا مشخص بشه که مشکل اصلیش چیه..روانشناس کودک هم میتونه توی تشخیص بهشون کمک کنه...

میزان امتیاز
    1
    پسند شده
    0
    پسند کرده
    0

سلام دوستان
    دختر من 15 ماهشه. تا چند وقت پيش اعضاي بدن مثل چشم و گوش و لب و ... را ياد گرفته بود و وقتي ازش مي پرسيدم همه را درست نشان مي داد. اما حالا هر چي ازش مي پرسم اصلا محل نمي ذاره و جواب نميده. نمي دونم داره لجبازي مي كنه يا اينكه مشكل ديگه اي داره. قبلا كه ازش مي پرسيدم و جواب مي داد چون كلي تشويقش مي كردم خودشم خيلي خوشش مي آمد. لطفا منو راهنمايي كنيد.

صفحه 1 از 55 123411 ... آخرینآخرین