نظر سنجی 76 امین مسابقه عکاسی مکمل
شارژ کلوب هاي مامي سايت
بازارچه کالاي دست دوم رسانه مامي سايت
Like Tree809Likes

موضوع: عدسی

نمایش نتایج: از 1 به 8 از 247
صفحه 1 از 31 123411 ... آخرینآخرین
    عضو خانواده بزرگ مامی سایت

میزان امتیاز
    1
    پسند شده
    25
    پسند کرده
    0

عدسی

یك و نیم پیمانه پلوپزی از عدس را در داخل سینی سفیدرنگی ریخته و پاك كنید. بعد از اینكه از نبودن خرده سنگ در میان عدس ها مطمئن شدید، آن را بشویید. بعد در قابلمه متوسطی حاوی مقداری آب بریزید و با در روی اجاق گاز قرار دهید تا بپزد. زمان لازم برای پخت عدسی با توجه به نوع آن متغیر است، ولی معمولا برای این منظور یك ساعت و نیم زمان كافی است.
    در این فاصله ی زمانی، یك عدد پیاز بزرگ را پوست گرفته و پس از شست وشو به صورت خلالی یا ریز خرد كنید. حالا نوبت به سرخ كردن پیاز می رسد. بنابراین داخل تابه ای كوچك 2 قاشق سوپ خوری روغن مایع مخصوص سرخ كردنی بریزید و پیاز خردشده را در آن تفت دهید. در مراحل پایانی سرخ شدن پیاز، به آن یك قاشق چای خوری سرخالی زردچوبه هم اضافه كرده و پس از چند بار هم زدن، شعله اجاق گاز را خاموش كنید. از طرف دیگر قابلمه كوچكی آماده كنید و 3 عدد سیب زمینی متوسط را بعد از شست وشو داخل آن بریزید و بگذارید بپزد.
    مدت زمان لازم برای پخت سیب زمینی هم معمولا یك ساعت است، ولی 10 الی 15 دقیقه پیش از پایان زمان پخت سیب زمینی، 3 عدد تخم مرغ را هم با دقت، داخل آب سیب زمینی درحال پخت قرار دهید و مراقب باشید نشكنند.
    البته پیش از آن، تخم مرغ ها را از یخچال خارج كرده و 2 دقیقه زیر آب داغ شیر بگیرید تا تغییر دمای ناگهانی، سبب شكستن آنها نشود.
    در پایان، پس از پخته شدن سیب زمینی ها و تخم مرغ ها، پوست آنها را بگیرید و سیب زمینی ها را به صورت درشت خرد كنید، ولی درمورد تخم مرغ ها، تنها پوست گرفتن آنها كافی است.
    سپس مواد را به همراه پیاز داغ به عدس پخته شده اضافه كرده و با افزودن نمك و فلفل سیاه و همچنین 50 گرم كره و 2 قاشق غذاخوری آب لیمو ترش تازه، قابلمه را به مدت 10 دقیقه روی اجاق گاز قرار دهید تا به اصطلاح غذا جا بیفتد
    برگرفته از سایت آشپز ایرانی

نقل قول نوشته اصلی توسط mamane abolfazl
    عزیزم
    منظورت از اینکه تخم مرغ رو فقط پوست بکنیم اینه که درسته درون عدسی بندازیم؟
    میشه بیشتر توضیح بدی ؟ طعمش چطور میشه ؟
    من این دستور رو از سایت آشپز ایرانی نوشتم.یه دوست تبریزی دارم که اون یادم داده توش تخم مرغ سفت ریزریز شده بریزم.بد نمیشه.اما مامانم اینا بدون تخم مرغ می پزن.
    ویرایش توسط admin : ۱۳۹۴/۰۹/۱۴ در ساعت ۰۸:۱۹ بعد از ظهر
    باران67 این نوشته را پسندیده.

2. بانک بند ناف

میزان امتیاز
    1
    پسند شده
    36
    پسند کرده
    0

Re: عدسی

من اولین بار بود که شنیدم توی عدسی تخم مرغ میریزن.خوش طعم میشه؟آخه من تخم مرغ سفت دوست ندارم!!اگر در مورد طعمش توضیح بدی منم مشتاق خوندنم عزیزم.راستی استخوان قلم هم برای عدسی و لوبیایی فوق العاده ست!

البته من گاهی چند تا آلو یا بهتر بگم گوجه برغانی هم میریزم.وای هوس کردم!امشب شام عدسی داریم دیگه
    sama63 این نوشته را پسندیده.

مدیر انجمن
    سامره آواتار ها
    سامره صفری
    میزان امتیاز
    200
    پسند شده
    6731
    پسند کرده
    3866

ویترین مدال ها

منم مثل شیشو جون اولین باره که تخم مرغ تو عدسی می شنوم!

ما همراه پیاز داغ گوشت چرخ کرده هم تفت می دیم و میریزیم

یا گاهی بدون گوشت اما با آب گوشت یا قلم ومقداری گردو خرد شده، هردو تا خوشمزه میشن امتحان کنین
    باران67 این نوشته را پسندیده.
    هرکه خود داند
    و
    خدای دلش،
    که چه دردی ست
    در کجای دلش ...

#هواى_حوا

مدیر انجمن

میزان امتیاز
    4
    پسند شده
    304
    پسند کرده
    2

من هم تو عدسیم تخم مرغ می ریزم از بابام یاد گرفتم

اما ما تخم مرغ رو جدا نمی پزیم ، من تو دقایق آخر که می خوام عدسی رو خاموش کنم تخم مرغ رو تو آب عدسی که داره می جوشه می شکونم و بعد از چند دقیقه که تخم مرغ خودشو گرفت عدسی رو خاموش می کنم

مطمئن باشید تخم مرغ اصلا سفت نمی شه بافت نرم و خوشمزه ایی پیدا می کنه تازه یکم از سفیده ها تو کل عدسی بریده بریده و خیلی خوشمزه می شه

یکم اویشن هم که بزنید با آبلیمو و روغن زیتون که دیگه عالی می شه

دلم خواست
    اینجا دلم برای خدا تنگ می شود...

میزان امتیاز
    1
    پسند شده
    276
    پسند کرده
    77

وقتی تخم مرغ بریزی توی عدسی که دیگه عدسی نیست میشه اشکنه یا مزور(mozovar)
    راستی ما توی عدسی دارچین و زیره هم میریزیم خوش عطر وبو میشه
    فراموش مکن که برای کشتی های بی حرکت موج ها تصمیم می گیرند.

ghoroob آواتار ها
    میزان امتیاز
    6
    پسند شده
    367
    پسند کرده
    158

ویترین مدال ها

من عدسی رو خیلی ساده تر (تنبلونه تر) از این حرفا درست میکنم . البته عدسی ما با هر کی که تا حالا دیدم فرق داشته ولی من که از مزه اش خوشم میاد.
    عدس که حسابی پخت و به اصطلاح شکفته شد کمی با گوشت کوب لهش میکنم . پیاز داغ فراروان با زردچوبه درست میکنم و کمی آرد و توش تفت میدمو بعد به عدسا اضافه میکنم. فلفل سیاه هم فراموش نشه. من عدسی رو با ماست دوست دارم.

نقل قول نوشته اصلی توسط nooshin50
    غروب جون منم عدسی رو مثل شما درست میکنم با این تفاوت که من کمی هم شنبلیله ی خشک توش میریزم اگه زیاد بریزید تلخ میشه عدسیتون .شنبلیله طعم متفاوتی به عدسی میده.امتحان کنید مشتری میشید .همینجا بگم برای کوکو سیب زمینی با سیب زمینی خام هم کمی پودر شنبلیله طعم دلپذیری رو ایجاد میکنه.
    نوشين جون باعث افتخار منه كه چقدر من و شما شبيه هم مي آشپزيم ( آشپزي ميكنيم ) :)
    شنبليله خشكو هم امتحان ميكنم البته اول بايد شنبليله بخرم بعد خشكش كنم بعععععععد ....
    mim.re این نوشته را پسندیده.
    زن بودن کار مشکلی است

میزان امتیاز
    1
    پسند شده
    36
    پسند کرده
    0

آش " اُماج omaj "

آش " اُماج omaj "

آش خاصی که در آذربایجان(اردبیل)بیشتر برای درمان مریضی پخته میشه به اسم آش "اماجomaj"مقداری عدس را که حبوبات آشتون هست با آب قلم وپیازریزخرد شده میپزید.بعد مقدار نسبتا زیادی برگ کاکوتی که از عطاری تهیه میشه کرد رو پاک کنید.(معمولا چوبهای ریزی داره و عطر بسیار جالبی داره)کاکوتی (به آذری کهلیگ اوتیkahlig oti"رو روی عدس بریزین.قدیما رشته نبود و این آش رو من هیچ وقت با رشته نپختم گمون نکنم خوب بشه.
    مقداری آرد رو به شکل مخروط تو سینی بریزید وسطش رو سوراخ کوچیکی با انگشت یاز کنید یکم آب سرد بریزید.بعد شروع کنین کل آردارو باآب مخلوط کنین درست مثل خمیربازی.در نهایت او.نقد ماساژمیدیم که خمیر به دست نچسبه.حالا ضروع کنین کوچولو کوچولو شکل اشک خمیرارو جدا کنین و تو مقداری آرد کنار سینی قرار بدین اندازه ی هر کدوم حدودنیم سانت باشه.درشت باشه خمیر نمیپزه.(اولین بار توصیه میکنم خمیر روموقع پختن عدس درست کنین تا وقت نبره!یک عددتخم مرغ رو خوب هم بزنید و وقتی همه چیز پخت آروم بریزینش توی یک الک که سر قابلمه (روی شعله )گذاشته شده،نکته اینه که مرتب باید آش روهمش بزنین وگرنه تخم مرغ بازنمیشه و قلمبه میمونه. فلفل سیاه و نمک هم اخرسر اضافه کنید.برای سرماخوردگی بینظیره!!
    نوش جووون

عدسی:عدس+سیب زمینی نگینی درشت + ورمیشل+پیازداغ و شنبلیله و فلفل سیاه زرچوبه

malihejoon773, باران67, مهربانو.م و 2 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.

صفحه 1 از 31 123411 ... آخرینآخرین