نظر سنجی 76 امین مسابقه عکاسی مکمل
Like Tree2Likes
 • 1 Post By shabnamak
 • 1 Post By shabnamak

موضوع: آنچه زنان باید در مورد حقوق خود بدانند!

نمایش نتایج: از 1 به 3 از 3
 1. #1

  آنچه زنان باید در مورد حقوق خود بدانند!

  دوستان عزیزم
  در این تاپیک به صورت مختصر و به زبانی ساده به نکاتی حقوقی پرداخته میشه که هر بانوی ایرانی باید در مورد حقوق خودش و در مواجهه با خانواده ، جامعه ، محیط کار و ... از اون اطلاع داشته باشه.
  توصیه میکنم حتما هر چند وقت یک بار مروری به مطالب داشته باشین و سعی کنید به صورت کلی اونها رو به خاطر بسپارید.
  آمارها نشون میده بیشتر مشکلات که برای ما خانمها ایجاد میشه و نهایتا با عث متضرر شدن و ضعیف واقع شدن ما میشه، عدم آگاهی و اطلاعمون ، نسبت به حقوقی هست که صراحتا در قانون برای تمامی بانوان در نظر گرفته شده و برای همگان قطعی و لازم الاجراست.
  برای انسجام و جلوگیری از پراکندگی مطالب ، این تاپیک قفل میشه و دوستان میتونن در تاپیکی که به منظور پرسش و پاسخ و تبادل نظر، به زودی ایجاد میشه مراجعه و در این رابطه بحث یا پرسشی رو مطرح کنن.
  این تاپیک ممکنه به علت مشغله من با فاصله زمانی خیلی کوتاه آپدیت نشه اما حتما مطالب لازم رو به مرور کامل میکنم.
  پیشاپیش از اینکه صبر وتحمل دارین و با رعایت قوانین این انجمن به من و کادر مدیریت سایت در ارائه مطالب بیشتر و کامل تر کمک و از قفل شدن همیشگی تاپیک جلوگیری میکنید ، بی نهایت ممنونم!

  قابل توجه همکاران گرامی و دوستان حقوق دانم:
  از اونجایی که احتمالش هست بعضی از مواردی که عنوان میشه منطوق صریح قانون نباشه و به صورت نظری یا به علت وجود رویه قضایی عنوان شده باشه،بنابراین خوشحال میشم از طریق پیام خصوصی در مورد نظراتتون بحث کنیم تا باعث سردرگمی کاربرای دیگه نشه.کما اینکه حتی امکان سعی شده به این موارد پرداخته نشه.
  ضمنا این انجمن بی نیاز از همکاری تک تک شما عزیزانم نیست و قطعا برای پربار شدنش به نظرات تخصصی همه شما نیاز مبرم هست.
  senobarqi این نوشته را پسندیده.
  گاهی خدا درب ها را میبندد و پنجره ها رو قفل میکند..
  زیباست بدانی ..شاید طوفانی در راه است!

 2. #2

  Re: آنچه زنان باید در مورد حقوق خود بدانند!

  نفقه
  قسمت اول
  [JUSTIFY]نفقه در لغت به معنی خرج،هزینه و خرجی روزانه و ... هست.[/JUSTIFY][JUSTIFY]طبق ماده ۱۱۰۷ قانون مدنی ایران، نفقه عبارتست از: همه نیازهای متعارف و متناسب با وضعیت زن از قبیل مسکن، البسه، غذا، اثاث منزل و هزینه*های درمانی و بهداشتی و خادم (مستخدم و کارگر) در صورت عادت یا احتیاج به واسطه نقصان یا مرض[/JUSTIFY][JUSTIFY]نکات مهمی که باید یک زن در مورد نفقه بدونه :[/JUSTIFY][JUSTIFY]1. نفقه شامل تامین هزینه زندگی زن هست که این هزینه ها شامل خونه ، وسایل زندگی و اثاثیه منزل ، غذا و لباس و دارو و درمان و تمامی مایحتاج طبیعی یک خانم (حتی بعضیا معتقدن لوازم آرایشم جز نفقه محسوب میشه در بعضی موارد زیور آلات در حد متعارف هم دیده شده) که از زمان عقد دایم (به شرط تمکین) بر عهده شوهر هست.[/JUSTIFY][JUSTIFY]2. اگر زن دارای درآمد باشه و یا نه! تاثیری در میزان و نوع نفقه نداره و شوهر تحت هر شرایطی چه دارا و چه ندار باید مخارج رو به عهده بگیره.[/JUSTIFY][JUSTIFY]3. اگر مرد توان پرداخت نفقه رو نداشته برای زن حق تقاضای طلاق ایجاد میشه.هر چند زن ثروتمند باشه و به نفقه نیازی نداشته باشه.[/JUSTIFY][JUSTIFY]4. اگر زن از شوهرش تمکین نکنه بهش نفقه تعلق نمیگره و در قانون بهش زن ناشزه میگن.[/JUSTIFY][JUSTIFY]تمکین یعنی ارتباط زناشویی (از نظر جنسی) و همراهی و تبعیت عاقلانه از همسر بنابراین اگر شوهر کاری انجام بده که عقلانی و قانونی نباشه و زن تبعیت نکنه به معنی تمکین نکردن زن نیست. مثلا اعتیاد مرد و مخالفت زن با این موضوع یا بد اخلاقی و زور گویی مرد طوری که زندگی رو برای زن سخت کرده باشه.[/JUSTIFY][JUSTIFY]5.زن باید در منزل مسکونی که شوهرش بر اساس شان اون مشخص میکنه زندگی کنه در غیر این صورت عدم تمکین محسوب میشه و به زن نفقه ای تعلق نمیگیره مگر در زمان عقد، زن حق تعیین مسکن رو جز شروط عقد از مرد گرفته باشه.[/JUSTIFY][JUSTIFY]6.مرد میتونه بعد از عقد و تا زمانی که همسرش رو به خونه خودش نبرده از دادن نفقه خودداری کنه.مگر اینکه زن اعلام آمادگی برای شروع زندگی کنه و مرد از بردن همسرش به منزل مشترک خودداری کنه که در اینصورت باید نفقه زن رو بده.[/JUSTIFY][JUSTIFY]7. اگر خونه ای که مرد تهیه میکنه مطابق شان اجتماعی زن باشه اما سکونت در اون خونه احتمال ضرر و زیان شرافتی ، حیثیتی یا بدنی (آزار و اذیت) برای زن داشته باشه، رفتن زن از اون خونه، نشوز و عدم اطاعت محسوب نمی**شه و نفقه تا زمان برطرف شدن مشکل به زن تعلق می**گیره.[/JUSTIFY][JUSTIFY]مثال : یک عدد مادر شوهر اعصاب ندار در منزل موجود باشه که روزی سه مرتبه با ماهی تابه بکوبه تو سر عروسش.[/JUSTIFY][JUSTIFY]8. نفقه باید متناسب با شان و موقعیت اجتماعی زن باشه یعنی مرد نمیتونه خانمش رو که تا دیروز در خونه پدرش با آخرین رفاه و امکانات بالای شهر زندگی میکرده ببره تو خونه سرایداری یک دامداری در جادوغ آباد و بگه همینه که هست و باید با عطر مطبوع طبیعت همراه شوی! [/JUSTIFY][JUSTIFY]9.اگر شوهر توانایی مالی داشته باشه و نفقه همسرش یا بچه هاشو ( به طور کلی افرادی که نفقشون به مرد واجبه) پرداخت نکنه برابر قانون به مجازات از 3 ماه و 1 روز تا 5 ماه زندان محکوم میشه. [/JUSTIFY]
  گاهی خدا درب ها را میبندد و پنجره ها رو قفل میکند..
  زیباست بدانی ..شاید طوفانی در راه است!

 3. #3

  Re: آنچه زنان باید در مورد حقوق خود بدانند!

  نفقه
  قسمت دوم
  هر خانمی به نظرم بهتره که مواد زیر رو حداقل یک بار مطالعه کنه. هر چند هیچ وقت نیازی بهش نداشته باشه اما دونستنش بهتر از ندونستش هست

  مواد قانونی (مهم) مرتبط با نفقه:
  قانون مدنی:
  ماده ۱۱۰۶-در عقد دائم نفقه زن به عهده شوهر است.
  ماده۱۱۰۷-نفقه عبارت است از همه نيازهاي متعارف و متناسب با وضعيت زن از قبيل مسكن، البسه، غذا، اثاث منزل و هزينه¬ هاي درمانی و بهداشتي و خادم در صورت عادت يا احتياج به ¬واسطه نقصان يا مرض.
  ماده ۱۱۰۸-هرگاه زن بدون مانع مشروع از اداي وظايف زوجيت امتناع كند مستحق نفقه نخواهد بود.
  ماده۱۱۰۹-نفقه مطلقه رجعيه در زمان عده بر عهده شوهر است مگر اين¬كه طلاق درحال نشوز واقع شده باشد، ليكن اگر عده از جهت فسخ نكاح يا طلاق بائن باشدزن حق نفقه ندارد مگر در صورت حمل از شوهر خود كه در اين صورت تا زمان وضع حمل حق نفقه خواهد داشت.
  ماده ۱۱۱۰- در ايام عده وفات، مخارج زندگي زوجه عندالمطالبه از اموال اقاربي كه پرداخت نفقه به عهده آنان است (درصورت عدم پرداخت) تأمين مي¬گردد.
  ماده۱۱11- زن مي¬تواند در صورت استنكاف شوهر از دادن نفقه به محكمه رجوع كنددر اين صورت محكمه ميزان نفقه را معين و شوهر را به دادن آن محكوم خواهد كرد.
  ماده ۱۱۱۲ -اگر اجراي حكم مذكور در ماده قبل ممكن نباشد مطابق ماده (۱۱۲۹) رفتار خواهد شد.
  ماده ۱۱۱۳ -در عقد انقطاع زن حق نفقه ندارد مگر اين¬كه شرط شده يا آن¬كه عقد مبني بر آن جاري شده باشد.
  ماده ۱۱۱۴ -زن بايد در منزلي كه شوهر تعيين مي¬كند سكني نمايد مگر آن¬كه اختيار تعيين منزل به زن داده شده باشد.
  ماده ۱۱۱۵ -اگر بودن زن با شوهر در يك منزل متضمن خوف ضرر بدني يا مالي يا شرافتي براي زن باشد زن مي¬تواند مسكن عليحده اختيار كند و در صورت ثبوت مظنه ضرر مزبور محكمه حكم بازگشت به منزل شوهر نخواهد داد و مادام كه زن در بازگشتن به منزل مزبور معذور است نفقه بر عهده شوهر خواهد بود.
  ماده ۱۱۱۶ -در مورد ماده فوق مادام كه محاكمه بين زوجين خاتمه نيافته محل سكناي زن به تراضي طرفين معين مي¬شود و در صورت عدم تراضي محكمه با جلب نظر اقرباي نزديك طرفين منزل زن را معين خواهد نمود و در صورتي كه اقربايي نباشد خود محكمه محل مورد اطميناني را معين خواهد كرد .
  ماده ۱۱۲۷ -هرگاه شوهر بعد از عقد مبتلا به يكي از امراض مقاربتي گردد زن حق خواهد داشت كه از نزديكي با او امتناع نمايد و امتناع به علت مزبور مانع حق نفقه نخواهد بود.
  ماده ۱۱۲۹ -در صورت استنكاف شوهر از دادن نفقه و عدم امكان اجراي حكم محكمه و الزام او به دادن نفقه زن مي-تواند براي طلاق به حاكم رجوع كند و حاكم شوهر را اجبار به طلاق مي¬نمايد. همچنين است در صورت عجز شوهر از دادن نفقه.
  ماده 642 قانون مجازات اسلامی: هر کس با داشتن استطاعت مالی، نفقه زن خود را در صورت تمکین ندهد یا از تأدیه نفقه سایر اشخاص واجب¬النفقه امتناع نماید، دادگاه او را از سه ماه و یک روز تا پنج ماه حبس محکوم می-نماید.
  senobarqi این نوشته را پسندیده.
  گاهی خدا درب ها را میبندد و پنجره ها رو قفل میکند..
  زیباست بدانی ..شاید طوفانی در راه است!

 • مجوز های ارسال و ویرایش

  • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
  • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
  • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
  • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
  •  

  محاسبه ي شاخص توده ي بدني

  وزن به کيلـو گـرم
  قد به سانتي متر

  شاخص توده ي بدني
  بازه ي وزني مناسب شما