نظر سنجی 76 امین مسابقه عکاسی مکمل
Like Tree16Likes
  • 5 Post By heaven
  • 3 Post By DARYA DEL
  • 3 Post By DARYA DEL
  • 1 Post By hengamehh
  • 4 Post By پری رخ

موضوع: حسادت به درآمد دیگران خوشبختی را از بین می برد

نمایش نتایج: از 1 به 7 از 7
    مدیر ارشد سایت
    heaven آواتار ها
    مریم م.
    نوشته های وبلاگ
    44
    میزان امتیاز
    118
    پسند شده
    10673
    پسند کرده
    1324

ویترین مدال ها

حسادت به درآمد دیگران خوشبختی را از بین می برد

حسادت به درآمد دیگران خوشبختی را از بین می برد

تا به حال به این فکر کرده اید که چقدر پول و اعتماد به نفس با هم مرتبط هستند؟

خیلی از اضطراب های درون فردی و مشکلات اجتماعی ما حول این مسئله می چرخد که پول مقیاس عدالت، مساوات و ارزش های انسانی است.

این مقاله را هفته گذشته در مجله “Naked Econimist” خواندم و این قسمت آن خیلی تاثیرگذار بود:

گروهی از تحقیقات اقتصادی نشان می دهند که حس سلامتی ما بیشتر با ثروت نسبی ما تعیین می شود تا ثروت واقعیمان.

به عبارت دیگر، ما به این توجه نمی کنیم که واقعاً چقدر پول داریم، بلکه بیشتر پولمان را نسبت به سایرین می سنجیم. در یک تحقیق بسیار جالب، رابرت فرانک اقتصاددان به اثبات رساند که اکثریت امریکایی ها ترجیح می دهند که 100،000 دلار پول در بیاورند درحالیکه سایرین 85،000 دلار کسب می کنند تا 110،000 دلار درمقابل 200،000 دلاری که بقیه درمی آورند.

کمی در این باره فکر کنید: مردم ترجیح می دهند چیزهای کمتری داشته باشند به شرطی که اموالشان از همسایه بیشتر باشد.

نکته اینجاست که یک ملت با یک کیک کوچک که بتوان آنرا عادلانه تر تقسیم کرد خوشحال تر هستند تا یک کیک بزرگ که نمی توان آن را عادلانه بین همه تقسیم کرد.

اما چرا ما اینقدر دوست داریم خودمان را در مقابل دیگران بسنجیم؟

مسئله این نیست که یک خانواده در فقر و بدبختی غوطه بخورد و دیگری ثروتی وافر داشته باشد. مسئله ناراحت بودن به خاطر این است که مثلاً پارکینگ خانه دخترخاله تان سه ماشین جا دارد اما پارکینگ شما فقط دو ماشین می گیرد و اگر مال او یک ماشینه بود شما خیلی خوشحال تر بودید.
    چرا ما برخلاف نفع شخصی خودمان عمل می کنیم؟ آیا این طبیعت انسان است؟ یا وضعیت باعث شده اینطور رفتار کنیم؟
    این طرز فکر برخلاف نفع شخصی خودمان عمل می کند چون ریشه همه امیال مادی ما، میل احساسی به خوشبخت بودن است. اگر ثروت کس دیگری مانع خوشحال بودن شماست، شما سلامت خودتان را کنترل نمی کنید، این آنها هستند که اینکار را می کنند. و تازمانیکه طرز تفکر خودتان را تغییر ندهید، زندگی فلاکت بار خواهید داشت.

می بینید، این تحقیق به خاطر ما می آورد که ما کمتر به آنچه که داریم و آنچه که انجام می دهیم توجه داریم تا آنچه که دیگران دارند و آنچه که آنها انجام می دهند. این مسئله بغرنج ایجاد ناراحتی و احساسات منفی می کند و ما را برده خود می کند.

چطور می توانید وقتی خوشبختیتان در گرو این است که بیشتر از دیگران داشته باشید، آزاد باشید؟
    آنچه بیشتر از این سیستم ارزش گذاری من را اذیت می کند،، اصلاح ضمنی آن است؛ از آنجا که پسر خاله ام و همسرش یک ماشین آنچنانی و یک خانه 1000 متری دارند، من باید از طریق دولت کاری بکنم که مطمئن بشوم آنها به اموال خود نمی رسند تا احساس بدی نسبت به خودم پیدا نکنم.

کمی به احمقانه بودن این جمله فکر کنید...
    من می خواهم که دیگران کمتر از من ثروت اندوزی کنند. ثروت آنها من را ناراحت می کند و به همین خاطر اگر کسی این وضعیت را درست نکند، بیرون می روم و یک کار ضد اجتماعی می کنم.

خیلی ساده تر نخواهد بود اگر دست از حسادت به آنها بردارم و یاد بگیرم که چطور چنین ثروتی کسب کرده اند؟ آنوقت شاید من هم بتوانم مثل آنها پول دربیاورم.

فقط زمانی می توانید از آنچه که برایتان اتفاق می افتد شاد بوده و لذت ببرید که یاد بگیرید برای آنچه که دارید شکرگذار باشید.

وقتی درمورد این تحقیق با گروه های مختلف صحبت کردم، موضوع آن موجب ناراحتی آنها شد. هیچکس دوست ندارد بفهمد که احساساتی مثل طمع و حسادت در او وجود دارد. اما ما لازم است که این را بفهمیم. در ایالات متحده تقریباً همه حداقل دارایی لازم برای زندگی را دارند و فرای آن دیگر نیاز احساسی است.

من متوجه شده ام که وقتی به پاداشی که یک نفر از کار می گیرد یا خانه جدیدی که می خرد حسادت می کنم، رفتارم واقعاً بچگانه است.

به همین دلیل تصمیم گرفتم که دیگر خودم را براساس میزان درآمدم درمقایسه با همسایه ها و دوستانم نسنجم. می دانم که برای رسیدن به اهدافم به چه میزان پول نیاز دارم و آن هدف در مغزم حک شده است. خیلی ها بیشتر از آنچه من دارم پول دارند، خیلی ها هم کمتر از آن و این اصلاً من را اذیت نمی کند.

می دانم که فقط خودم هستم که می توانم جلوی درآوردن آن مقدار پول که برای رسیدن به اهدافم نیاز دارم را بگیرم.

و می دانید....الان خیلی شادتر از گذشته زندگی می کنم. :dance1:
    elmira.t, live, مامان السا و 2 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.
    چقدر دوست داشتنی هستند.. آدم هایی که شبیه حرفهایشان هستند....

"میلان کوندرا"

عضو خانواده بزرگ مامی سایت

میزان امتیاز
    1
    پسند شده
    14
    پسند کرده
    0

Re: حسادت به درآمد دیگران خوشبختی را از بین می برد

واقعا درسته.........با درآمد کمه خودت از زندگیت لذت ببر.........
    به كسی اعتماد كن كه بتواند سه چيز را در تو تشخيص دهد:اندوه پنهان شده در لبخندت را و عشق پنهان شده در عصبانيت را و معناي حقيقي سكوتت را

DARYA DEL آواتار ها
    نوشته های وبلاگ
    47
    میزان امتیاز
    64
    پسند شده
    14003
    پسند کرده
    4734
    منم کاملا موافقم که کسی که نمی تونه کسانی رو که از نظر مالی بالاتر هستند رو تحمل کنه " خودش رو داره نابود میکنه " چون همش تو فکر اونه که چرا اون اینقدر داره و من ......
    و گرنه که اون شخص داره عشق زندگیش رو میکنه .....
    در صورتی که اونم میتونه با داشته های خودش یه زندگی آروم داشته باشه.
    بیخود نگفتن که حسود هرگز نیاسود

یه نکته خیلی جالب هم اینه که بعضی از اون آدمها کینه از آدمهای مرفه دارند ......
    و خودشون رو به هر دری میزنند که مثلا بگن ثروت انسانیت نمیاره .....
    در صورتی که این یه مسئله کاملا مشخصه و هیچ کس منکر این نیست .....

کاش یاد میگرفتیم به جای این همه حسادت " اینقدر بزرگوار باشیم که بگیم نوش جونش .....
    خدا بهش بیشتر بده ....

هیچ کسی ثروتمندترین نیست " چون همیشه دست بالای دست زیاده .....

پس به جای حرص خوردن از داشتن بقیه زندگی خودمون رو بکنیم و همونی رو هم که داریم به بهترین نحو استفاده کنیم و لذتش رو ببریم .....
    elmira.t, hengamehh و پری رخ این نوشته را پسندیده.
    هدف زندگی "
    زندگی بخشیدن به هدف هاست.....

hengamehh آواتار ها
    نوشته های وبلاگ
    120
    میزان امتیاز
    809
    پسند شده
    39778
    پسند کرده
    59949
    کاملا معلوم هست که حسادت خیلی بده اول برای خود شخص

من می خواستم یک سوال کنم در این جهت : شما با کسی که پز فیش حقوقیشو می دهد چه رفتاری می کنید سالها قبل من این رفتار را دیدم نزدیک بود شاخ در آورم اخه ندیده بودم کسی بگه فیش حقوقی فلانی اینقدره و قیافه بگیره همچنین انگار چه اتفاق بزرگی افتاده ؟ خوب خیلی عجیب بود چون کسی هم نپرسیده بود فلانی چند می گیره ایشون این حرف را زد

خدایا
    شکرت
    نی نی های من پر کشیدن پیش خودت

DARYA DEL آواتار ها
    نوشته های وبلاگ
    47
    میزان امتیاز
    64
    پسند شده
    14003
    پسند کرده
    4734
    خیلی ها رو میبینیم که بدون اینکه ازشون سئوالی کنیم در مورد مسائلی که برای خودشون نشان از قدرت مالیشون هست میگن ....
    اما فکر این رو نمیکنند که شاید این نشان از نظر خیلی ها باعث خنده است .....
    و حتی فکر این رو نمیکنند که اصلا فضای الان ربطی به حرف من نداره ...
    واقعا اینها رو یه بچه هم میفهمه که فقط از یک آدم حسود که با کاراش اتفاقا داره میگه که من کمبود دارم و من رو هم ببینید بر میاد نه یک آدم نرمال .........

کسانی که خودشون رو دائما با بقیه مقایسه نمی کنند نیازی به این کار نمی بینند " چه در سطح مرفهین باشند و چه در سطح قشر معمولی و یا حتی قشر کم در آمد ....
    و فقط برای خودشون زندگی میکنند با همه داشته ها و نداشته هاشون ..........

واین رفتارها از کسانی دیده میشه که خودشون باطنا خودشون رو قبول ندارند و فکر میکنند هر لحظه در حال مسابقه با مرفه تر از خودشون هستند و هر حرفی رو که فکر میکنند یک امتیاز براشون محسوب میشه میزنند که یعنی منم خیلی ثروت دارم .....

در حالی که بالاخره با این کاراشون خودشون و زندگیشون رو به باد میدن ....
    چون تو این به اصطلاح مسابقه اون نفر اول خیلی راحت خرج چند ماه ایشون رو میتونه با خرید یک کالا بپردازه و این خانم یا آقا فقط خود خوری میکنه و اصلا زندگی کردن یادش میره .........
    تمام این مشکلاتم فقط برای فرد حسود ایجاد میشه که تنگ نظره و از داشتن دیگری احساس ناراحتی میکنه .....
    و برای اون نفر اول فقط یک بحث خنده داره ................
    ویرایش توسط DARYA DEL : ۱۳۹۲/۰۷/۰۸ در ساعت ۰۶:۵۳ بعد از ظهر
    sargol_a, پری رخ و hengamehh این نوشته را پسندیده.
    هدف زندگی "
    زندگی بخشیدن به هدف هاست.....

hengamehh آواتار ها
    نوشته های وبلاگ
    120
    میزان امتیاز
    809
    پسند شده
    39778
    پسند کرده
    59949
    دریا دل جون من اینی که دیدم در مورد خودش نبود فیش حقوقی یکی دیگه را داشت پز می داد اما با حرفتون موافقم حسود فقط خودخوری می کنه
    DARYA DEL این نوشته را پسندیده.

خدایا
    شکرت
    نی نی های من پر کشیدن پیش خودت

پری رخ آواتار ها
    میزان امتیاز
    2
    پسند شده
    297
    پسند کرده
    1857
    منم یه چیزی بگم؟! لال از این دنیا نرم؟! اگه فکر میکنیم که کسی دارائیاشو به رخمون میکشه یا احساس میکنیم که هی حس حسادت رو در ما تحریک میکنه بهتره که خیلی باهش همنشین نباشیم و هر چه از زندگیش بی خبرتر باشیم خودمون در آرامش خواهیم بود. البته این نظر شخصیه منه ها. منظورم اینه که با کسی همنشین باشیم و رفت و آمد داشته باشیم که تقریبا تو یه لِوِل هستیم نه خیلی بالاتر از خودمون و نه خیلی پائین تر. و هی پیگیر زندگی مردم نباشیم که مثلا چی خریده جدیدا،پولاشونو چطوری خرج میکنن به ما چه مربوطه از زندگی خودمون لذت ببریم به جای فکر کردن به زندگی دیگران.
    مامی رضا, hengamehh, انوشه جون و 1 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.
    خـــــدایا!!! مرا آن دِه که آن به...