نظر سنجی 76 امین مسابقه عکاسی مکمل
شارژ کلوب هاي مامي سايت
بازارچه کالاي دست دوم رسانه مامي سايت
Like Tree616Likes

موضوع: دمپخت ماش با پیاز - ماش پلو

نمایش نتایج: از 1 به 8 از 84
صفحه 1 از 11 1234 ... آخرینآخرین
    عضو خانواده بزرگ مامی سایت

میزان امتیاز
    2
    پسند شده
    159
    پسند کرده
    0

دمپخت ماش با پیاز - ماش پلو

دمپخت ماش با پیاز

این دمپخت را به شیوه مادر بزرگم درست کردم ...طعم بسیار متفاوتی داره ...امیدوارم امتحانش کنید ..خیلی خوشمزه می شه .

مواد لازم :برای 4-5 نفر
    برنج:سه لیوان (600 گرم ){نسبت برنج به ماش سه به یک هست }
    ماش :یک لیوان (200 گرم )
    پیاز :یک کیلو نیم
    زردچوبه :یک قاشق چایخوری
    شوید خشک :دو قاشق غذا خوری
    روغن حیوانی یا کره :50 گرم
    نمک :به میزان لازم

طرز تهیه:
    ابتدا ماش را با مقداری اب می گذاریم تا بپزه (البته بهتره ماش چند ساعتی خیس خورده باشه ).

همانطور که در تصویر ملاحظه می فرمایید علامت پخت ماش هم اینه که می شکفه.بعداز آن نمک ماش را اندازه می کنیم .

پیاز ها را پوست می کنیم وبعد به صورت درسته به ماش اضافه می کنیم .ومجددا می گذاریم تا با در بسته وبا حرارت ملایم پیاز ها کاملا بپزه .بهتره سایز پیاز ها یکجور ومتوسط باشه .

در فاصله پختن ماش وپیاز ،برنج را با آب ونمک خیس می کنیم .

نکته خیلی خیلی مهم :به طور کلی برای دمپخت برنج ،اگه برنج از نظر جنس درجه یک باشه وخرده نداشته باشه و تازه برداشت نشده باشه یعنی کاملا خشک باشه به ازای هر واحد برنج یک ونیم واحد آب و به ازای هر لیوان برنج یک قاشق چایخوری نمک لازم هست .
    به این نکته توجه بفرمایید کل آب باید مقدار فوق باشه و اگه به فرض در نهایت ماش ولیوان حدود دو لیوان آب داشت .دو لیوان آز اب برنج را کسر می کنیم .
    حالا بعد از پخت پیاز ،برنج را هم اضافه می کنیم .

با کفگیر به آرامی ماش وبرنج را خوب مخلوط می کنیم وصبر می کنیم در باز بجوشه تا حالت سنجاق جوش پیدا بکنه .(یعنی آب آن کم می شه وحفره هایی در سطح برنج دیده می شه ).در این مرحله روغن حیوانی وشوید را اضافه می کنیم وبا کفگیر کمی برنج را زیر ورو می کنیم .دمکنی را می گذاریم وحدود یک ساعت به آن فرصت می دهیم تا با شعله خیلی ملایم (ترجیحا با شعله پخش کن ) دم بکشه .دمپخت ما آماده هست .نوش جان .
    باران67, behgol, monir11 و 1 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.
    به مطبخ رویا خوش آمدید
    liliangol.blogfa.com

میزان امتیاز
    1
    پسند شده
    46
    پسند کرده
    0

Re: دمپخت ماش با پیاز

باران67, serepizadeh و hengamehh این نوشته را پسندیده.

ماش پلو

دوستان ما ماش پلورو کمی متفاوت تراز بقیه درست میکنیم.

برنج 3 پیمانه
    ماش 2 پیمانه
    روغن به میزان لازم
    برنج رو مثل همیشه بشورید و با نمک بذارید خیس بخوره.ماش رو تمیز کرده بشورید و بذارید کمی خشک بشه (یا مثل من با یه دستمال تمیز خشک کنید)ماش رو داخل ماهیتابه ریخته بو بدید تا رنگ سبزش متمایل به قهوه ای بشه.ماش رو لای یه دستمال تمیز ریخته و با بطری یا وردنه یا هر چیزی که راحت هستید بکشید روش تا لپه بشه و پوستاشم جدا بشه حالا ماش رو بریزین توی سینی و بندازین بالا و همزمان فوت کنید تا پوستها جدا بشه ازش (شاید با شستن ماش توی این مرحله پوستها بیان سطح آب و اینوری بتونیم جداشون کنیم من امتحان نکردم ولی احتمالا میشه).حالا ماش رو با مقداری آب و نمک میذاریم بپزه خیلی نپزید که خمیر بشه مغز پخت بشه کافیه.ادامه کار مثل عدس پلو هست .یعنی وقتی میخواین برنج رو آبکش کنید ماش رو اضافه میکنید و میریزد روی صافی و دم میکنید(کمی آب روغن میریزیم توی قابلمه برنج رو میریزیم روش).بعد از دم کشیدن روغن داغ یا آب روغن بدین روش میتونین لای این پلو پیاز هم بذارید.این پلو رو معمولا با ماست و ترشی میخورن یا اگه خواستید مثل من با ماهیچه سروش کنید.یه خورده مهارت و دقت به خرج بدین توی درست کردنش میشه یکی از پلوهای محبوبتون.

maman mersana, ماما هدا, باران67 و 3 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.

میزان امتیاز
    4
    پسند شده
    140
    پسند کرده
    0

Re: دمپخت ماش با پیاز - ماش پلو

ماش پلوبا کوفته ریزه و پیاز داغ

من برای درست کردن این پلو ابتدا ماش ها را چند ساعتی خیسانده و بعد با آب و کمی نمک می گذارم تا بپزد در حدی که نشکفدولی خام هم نباشد .
    سپس برنجها را که از قبل درآب و مقدار مناسب نمک خیسانده ام را در قابلمه ریخته وبدان ماش ها را اضافه کرده وبعد روی آن از همان آبی که برنجها را در آن خیسانده ام میریزم تا اینکه به اندازه نیم بند انگشت روی آن را بپوشاند و سپس به آن روغن اضافه می کنم و روی حرارت متوسط قرار داده تا آب آن کشیده شود(اگر از آب گوشت یا مرغ استفاده شود خیلی بهتر است)بعد درظرف دیگری ته دیگ نان یا سیب زمینی گذاشته و برنجهارا به آن اضافه کرده در لابه لای پلو کمی دارچین و در صورت دوست داشتن کمی زیره سیاه می پاشم و در انتها روی برنج هم کمی زعفران ریخته و پلو را دم می کنم
    با گوشت چرخ کرده کوفته ریزه درست کرده و سرخ کرده و همچنین مقداری هم پیاز داغ جداگانه درست کرده و در زمانی که برنج را کشیدم روی دیس برنج را با آن تزیین می کنم می توان مقداری کشمش هم تفت داد و زمانی که برنج را دم می کنیم روی برنج بگذاریم تا با برنج دم بکشد(من خودم از گوشت چرخ کرده ران بوقلمون استفاده کردم )
    MARYAM.E, باران67, serepizadeh و 2 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.
    ناگهان چه زود دیر می شود

ghoroob آواتار ها
    میزان امتیاز
    6
    پسند شده
    367
    پسند کرده
    158

ویترین مدال ها

من ماشو آبپز میکنم تا حدی که له نشه. پیاز داغ فراوان با زردچوبه درست میکنم. برنجو ابکش میکنم و یکی دو قل مونده برش دارم ماشو بهش اضافه میکنم. بعد مخلوط برنج و ماش رو لابلا با پیاز داغ و زیره توی قابلمه میریزم و دم میکنم. من که خیلی دوسش دارم :)
    زن بودن کار مشکلی است

azy آواتار ها
    میزان امتیاز
    76
    پسند شده
    3388
    پسند کرده
    1700

ماش پلو که مثل غروب جون درست میکنم ولی چون تنبلم تو پلوپز و بدون آبکشی !!!!!!!!

مدیر انجمن
    شیرین بیان آواتار ها
    CGN
    میزان امتیاز
    92
    پسند شده
    2967
    پسند کرده
    6618

اینم ماش پلو من با گوشت و مرغ

از اینکه خودم هستم خوشحالم. شاید کامل نباشم اما صادق، دوست داشتنی و خوشبختم.

کاربر میهمان

ماش پلو
    پیاز رو با گوشت چرخ کرده سرخ کردم و دارچین فراوون ریختم و با دارچین هم تفت دادم ماش ها رو جداگونه پختم و به مواد اضافه کردم
    برنج رو آبکش که کردم مواد رو بهش اضافه کردم تا با برنج دم بکشه... خرمای هسته گرفته رو هم با دارچین تفت دادم و 10 دقیقه آخر تو پلو گذاشتم که یه کم با پلو بپزه

باران67, serepizadeh و marie این نوشته را پسندیده.

صفحه 1 از 11 1234 ... آخرینآخرین
  • بانک بند ناف